تحصیلی

یافتن محل اقامت در کانادا برای دانشجویان

یافتن محل اقامت در کانادا برای دانشجویان

پیش از اقدام برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا و اپلای باید به یافتن محل اقامت در کانادا برای دانشجویان توجه کرد.

به عنوان کسی که به منظور ادامه تحصیل برای پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده، یکی از اولین و مهم‌ترین مواردی که باید پیش از هر چیز به آن رسیدگی شود، خوابگاه و تعیین محل اقامت در این کشور است. بنابر بودجه، انتظارات و سایر شرایط فردی دانشجوی بین‌المللی، عموم کالج‌‌های دولتی و خصوصی کانادا و دانشگاه‌های برتر کشور کانادا می‌توانند محل اقامت و خوابگاه دانشجویی را برای متقاضی ادامه تحصیل در این کشور فراهم کرده و یا وی را به سایر گزینه‌های اقامتی متصل کنند. چنان‌چه شما هم قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک به تحصیل در کانادا بپردازید؛ با ما همراه باشید تا با انواع محل اقامت دانشجویی در کانادا آشنا شوید.

خوابگاه دانشجویی، خوابگاه‌ها Dormitories  و خانه‌های شهری

عموما اغلب کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا، خدمات اقامتی دانشجویی داخل دانشگاه و یا به اصطلاح on-campus و همچنین نزدیک به دانشگاه را ارائه می‌دهند. خوابگاه‌‌ها معمولا ساختمان‌های بزرگی هستند که دانشجویان زیادی در آنجا اسکان پیدا می‌کنند؛ اما در عین حال خانه‌های شهری، فضاهای مستقل و جدا از خوابگاه‌های دانشجویی هستند که بین ۳ تا ۶ دانشجو را در خود جای می‌دهند. خوابگاه‌های دانشجویی دارای فضاها و امکانات متداولی نظیر بخش سرگرمی، پخت و پز ، ورزش و امکانات و تجهیزات اشتراکی شستشوی لباس و حمام هستند. این‌گونه از خوابگاه‌ها توسط دانشگاه و موسسه آموزشی مربوطه در کانادا مدیریت شده و به طور معمول در هر یک از اتاق‌ها برای ۱ تا ۲ نفر امکانات استراحتی وجود دارد.

اغلب اوقات خوابگاه‌های دانشجویی یا همان dorm،  انتخاب پیش‌فرض و گزینه مناسب دانشجویان سال اولی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا است.

خانه‌های شهری و یا به اصطلاح Townhouses معمولا از ۳ تا ۶ اتاق خواب یک نفره (بدون هم‌اتاقی)، حال، آشپزخانه و امکانات و فضای معمول برای زندگی دانشجویان برخوردار است. این نوع از خانه‌ها و اقامتگاه‌ها عموما توسط دانشجویان سال دوم تا چهارم و یا دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کانادا رزرو می‌شود. در هر ۲ حالت مذکور خوابگاه، این امکان وجود دارد تا امکانات غذاخوری نظیر کافه‌تریا و یا فودکورت در داخل و یا در نزدیکی دانشکده و دانشگاه مورد نظر قرار گرفته باشد که مکان ایده‌آلی برای صرف غذای روزانه دانشجویان بوده و با خدمات متنوع و کم‌هزینه‌ای نظیر گرمایش، آب داغ و اینترنت همراه می‌شود.

لازم به ذکر است که بنابر نوع دانشگاه و خدمات ارائه‌شده، بودجه موردنیاز برای استفاده از اقامتگاه‌ های دانشجویی دانشجویان بین‌المللی از سالی ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا متغیر است. برای درک بهتر هزینه‌های متداول استفاده از خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌های درون دانشگاهی در کانادا بد نیست به چند نمونه اشاره کنیم:

  • اتاق‌های تک‌نفره و اشتراکی به همراه وعده‌های غذایی در توتم‌پارک Totem Park دانشگاه بریتیش‌کلمبیا، به صورت ماهانه بین ۵۲۷ تا ۷۲۵ دلار کانادا هزینه در بر دارد.
  • هزینه ماهانه استفاده از خدمات یک اتاق یک‌خوابه در داگلاس هال Douglas Hall دانشگاه مک‌گیل معادل با ۱٫۲۷۵ دلار کانادا است.
  • هزینه سالانه یک اتاق‌خواب به همراه خدمات شستشو مجزا و وعده غذای مختصر در مرکز بین‌المللی زندگی و آموزش دانشگاه رایرسون کانادا معادل ۱۱٫۰۳۱ دلار کانادا است و همچنین هزینه سالانه اتاق‌خواب با وعده غذایی در اقامتگاه چست‌نات Chestnut دانشگاه تورنتو بین ۱۴٫۰۰۰ تا ۱۸٫۰۰۰ دلار است.

آپارتمان‌های اشتراکی خارج از دانشگاه

این دسته از آپارتمان‌های اشتراکی به هر یک از دانشجویان یک اتاق خواب مجزا و تجهیزات زندگی در کنار یک یا چند هم‌خانه اعطا می‌کند. آپارتمان‌های اشتراکی و یا به اصطلاح Condominium شبیه خانه‌های شهری townhomes دارای اتاق‌خوابهای یک نفره و مجزا بوده و از آشپزخانه، حمام، حال و سالن غذاخوری مشترک برخوردار هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا نمی‌توانند در مقوله پیدا کردن اقامتگاه خارج از محیط دانشگاه به شما کمک کنند.

از این رو، ممکن است که موسسه آموزشی مربوطه شما را به یک آژانس ملکی معتبر معرفی کرده و به طور کامل جستجوی اقامتگاه را به دانشجو محول کند. لازم به ذکر است که اجاره بهای خانه‌ها و اقامتگاه‌های خارج از دانشگاه و یا همان off-campus بسیار متغیر بوده و در شهرهای بزرگی نظیر ونکوور، تورنتو و مونترال هزینه بالاتری خواهد داشت. به طور معمول برای استفاده ماهانه از خدمات آپارتمان‌های خارج از دانشگاه،‌ حداقل به چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا نیاز پیدا خواهید کرد. بر همین اساس، هزینه تقریبی و ماهانه زندگی در آپارتمان‌های اشتراکی سه‌خوابه در شهرهای بزرگ و معروف کانادا از قرار زیر است:

  • تورنتو : ماهانه ۱۹۰۰ دلار کانادا
  • ونکوور: ماهانه ۱۹۵۰ دلار کانادا
  • اتاوا: ماهانه ۱۳۰۰ دلار کانادا
  • مونترال: ماهانه ۱٫۰۵۰ دلار کانادا
  • ادمونتون: ماهانه ۱۵۰۰ دلار کانادا
  • کلگری: ماهانه ۱۶۰۰ دلار کانادا

اقامت در خانه در کنار یک خانواده واقعی

زندگی در کنار یک خانواده که به host family شناخته می‌شود، می‌تواند به راحتی حس واقعی امنیت و زندگی در وطن را به هنگام تحصیل در کشور کانادا به شما القا کند. این نوع از اقامت معمولا شامل یک اتاق‌خواب مجزا ، ۱ تا ۳ وعده غذایی و دسترسی به اینترنت می‌شود. همچنین خانواده میزبان و پذیرای شما به عنوان یک دانشجو می‌تواند به سوالات شما درباره شهر پاسخ داده، فرهنگ و رسوم کانادایی را به شما معرفی و سر یک سفره غذا را با شما میل کند.

البته ممکن است استفاده از اقامتگاه به صورت اشتراکی و یا استفاده از جای خواب بدون وعده‌های غذایی، به عنوان گزینه‌های کم‌هزینه‌تر در دسترس دانشجو قرار بگیرد. چنانچه بخواهید از این گزینه برای ادامه تحصیل در کانادا استفاده کنید، باید برای رسیدن به کالج و یا دانشگاه خود مسافت ۳۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای را از طریق مترو و یا اتوبوس طی کنید و به طور معمول برای استفاده از خدمات homestay به همراه غذا در کانادا باید به صورت ماهانه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا پرداخت نمایید.

اجاره‌بهای آپارتمان‌های مبله و غیرمبله

عموما این امکان برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که حتی پیش از رفتن به کشور کانادا از طریق وب‌سایت‌های معروفی نظیر Airbnb، Craigslist ، HouseTrip و Wimdu برای اجاره یک آپارتمان مناسب، مجهز و مبله اقدام کنند.

بهتر است پیش از اقدام برای اجاره آپارتمان مبله و یا غیرمبله در هر یک از شهرهای کانادا به دقت نظرات سایر مشتریان اقامتگاه‌های مورد نظر خود در وب‌سایت را بخوانید و از امنیت محدوده و کیفیت خدمات اقامتگاه مطمئن گردید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده خدمات گروه شرکت‎‌های نیلگام از خدمات مشاوره تخصصی و رایگان تحصیلی کارشناسان مجرب این امر بهره برده و انجام تمامی مراحل آماده‌سازی مدارک تحصیلی، انتخاب شهر و دانشگاه، دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، ثبت‌نام و پرداخت شهریه و رزرو اقامتگاه مورد نیاز خود در کشور کانادا را با بهترین کیفیت و قیمت به دپارتمان تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام بسپارید.

نکات مهم اقامت در کانادا

خیلی سریع برای رزرو اقامتگاه دانشجویی اقدام کنیدپیش از نهایی‌سازی مراحل پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا نسبت به مقایسه و تحقیق در مورد خدمات، امکانات و هزینه‌های اقامتگاه‌های داخل دانشگاه و خارج از دانشگاه اقدام کنید. معمولا تعداد گزینه‌های باکیفیت homestay و آپارتمان‌های اشتراکی بین ۴ تا ۸ هفته پیش از عزیمت شما به کانادا و خصوصا در ماههای آگوست (مرداد) و سپتامبر(شهریور) کم شده و یا کاهش می‌یابد.

طرح‌های غذاییبسیاری از اقامتگاه‌ های دانشجویی در کانادا از طرح‌های متنوع غذایی نیز برخوردار هستند و دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه اضافه، از منوهای غذایی اقتصادی و کارآمد اقامتگاه‌ها در طول سال تحصیلی بهره‌مند شوند.

تجهیزاتپیش از رزرو خوابگاه و یا اقامتگاه دانشجویی خود از وجود امکانات همراه و یا شامل تخفیف نظیر آب داغ و حمام، لباسشویی، برق و خدمات اینترنت مطمئن شوید.

امکانات ویژه معلولیندانشجویان دارای معلولیت باید پیش از عزیمت به کانادا و شروع سال تحصیلی، برای رزرو و استفاده از خدمات و اقامتگاه‌ های ویژه معلولین با دانشگاه و آژانس مربوطه هماهنگ کنند. زمان سفربهتر است زمانی را پیش از شروع سال تحصیلی جدید در کانادا برای آشنایی با امکانات شهر و محله و تجهیزات خوابگاه اختصاص دهید. بنابراین چنانچه در تابستان به کشور کانادا عزیمت کنید، ممکن است امکانات و تجهیزات خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی تا هفته اول ماه سپتامبر (شهریور) تعطیل بوده و یا در دسترس نباشد. از این رو پیشنهاد می‌شود نه خیلی زود و نه خیلی دیر برای زمان سفر خود به کانادا برنامه‌ریزی کنید.

امضای قرارداد و یا اجاره‌نامهمعمولا برای اجاره خوابگاه و آپارتمان اشتراکی خارج از دانشگاه در کانادا شما باید قرارداد و یا اجاره‌نامه‌ای (Lease) را با مدت اعتبار ۶ماه تا یکسال امضا کنید. از این رو بهتر است با دقت شرایط آنرا پیش از امضا مطالعه کنید.

سپرده و یا پیش خانهمعمولا در کانادا برای تجهیزات برق، آب، اینترنت و خدمات تلویزیون کابلی(پولی)، مبلغی را در کنار هزینه یکماه اجاره به عنوان پیش از شما می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *