مهاجرت کاری

بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران کدامند؟

با توجه به آمارِ اخیر، مهاجرت پرستاران از طریق روش های مختلف به خصوص جاب آفر با همه‌گیری کرونا افزایش یافته است. جهت بررسی بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران باید به فاکتورهایی نظیر میزان درآمد، روش مهاجرت و اهمیت به این شغل از سوی دولت‌ها بپردازیم. جهت یافتن مقصدی مناسب برای مهاجرت خود با ما تا پایان این پست در سایت موسسه مهاجرتی نیلگام همراه شوید و در انتها میتوانید با رزرو وقت مشاوره جهت کار در کشورهای مختلف از فرصت های شغلی نیلگام استفاده نمایید.

مهاجرت پرستاران چگونه است؟

پرستاران رسمی با دریافت پروانه پرستاری یا registered nurse) RN) می‌توانند در تمام نقاط جهان فعالیت کنند. در تعریف دقیق‌تر پرستار ثبت شده (RN) پرستاری است که از برنامه‌های آکادمیک رشته‌های این مجموعه فارغ‌التحصیل شده و الزامات تعیین‌شده توسط دولت‌ها، ایالت، استان یا مجوز مشابه دولتی را برای اخذ مجوز پرستاری برآورده کرده است.

محدوده عمل و شرح وظایف شغلی پرستاران با پروانه پرستاری RN در قانون تعیین شده و توسط یک نهاد یا شورای حرفه‌ای تنظیم و اجرا می‌شود. به همین دلیل کسب پروانه و ثبت در نهادهای مربوط اهمیت بسیاری برای مهاجرت دارد و معمولا در شمار اولین اقدام‌ها برای مهاجرت قرار می‌گیرد. فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها می‌توانند با برآورده کردن نیازها و مدارک مورد نیاز کشورها در دیگر کشورهای جهان به فعالیت بپردازند.

به طور کلی با ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی در رشته‌های زیرمجموعه پرستاری، سابقه کاری کافی تحت عنوان پرستار رسمی دارای پروانه، مدرک زبان کشور مقصد با نمره مناسب و پیشینه شغلی نیکو می‌توان برای دریافت مجوز کار و اقامت در کشور مقصد اقدام کرد. اما پیش از همه این‌ها باید با لیست بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران آشنا شد.

بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران

همان‌طور که گفتیم، جهت ارزیابی مقصد مناسب برای مهاجرت پرستاران، باید معیارهای مشخصی را بررسی کرد. اولین و مهم‌ترین فاکتور میزان درآمد مشاغل پرستاری در کشور مورد نظر است. علاوه‌بر این، روش مهاجرت به کشور مقصد و نیاز بازار کار آن به شغل پرستاری نیز اهمیت دارد. امنیت، رفاه اجتماعی و جامعه مهاجرپذیر نیز از فاکتورهای مهم در انتخاب مقصد مقصد مهاجرت برشمرده می‌شوند.

در گزارش مجله پرستار Nurse.org کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، ایتالیا، لوگزامبورگ، ایرلند، نروژ، دانمارک، جزیره‌های ویرجین، سوئیس و امارت دبی به عنوان پردرآمدترین و بهترین کشورها برای پرستاران شناخته شده‌اند.

با نگاهی عمیق‌تر به معیارها و فاکتورهای گفته شده به تفکیک کشورهای مهاجرپذیر، در ادامه این پست از سایت موسسه مهاجرتی نیلگام به محبوب‌ترین و بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران می‌پردازیم.

مهاجرت پرستاران به کانادا

با توجه به کیفیت خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی همگانی، مهاجرت پرستاران به کانادا بهترین گزینه پیش روی متقاضیان خواهد بود. مراکز بهداشتی و درمانی سراسر این سرزمین میزبان مناسبی برای پرستاران کوشاست تا با ارتقا سطح علمی خود به یکی از مشاغل مورد نیاز کشور کانادا اشتغال داشته باشد.

برد تخصصی پرستاران رسمی کانادا در کالج پرستاران انتاریو واقع شده است. متقاضیان بین‌المللی باید پس از بررسی سوابق تحصیلی و شغلی، مصاحبه و آزمون می‌توانند مجوز فعالیت خود را از هیئت مدیره این مجموعه دریافت کنند.

هزینه پروسه دریافت مجوز فعالیت در کالج پرستاران انتاریو حداقل 340 دلار است و روند ثبت‌نام تا دریافت مجوز می‌تواند بسته به شرایط فردی بین 3 تا 18 ماه طول بکشد. برای ثبت‌نام و درخواستِ مجوز می‌توان با به صورت آنلاین (www.cno.org) با ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کرد.

طبق قوانین این کشور، در تمام استان‌های کانادا (به غیر از کبک) شاغلین در رشته پرستاری باید فارغ‌التحصیل و دارای مدرک کارشناسی در رشته پرستاری باشند. این امر یا از طریق یک برنامه چهار ساله دانشگاهی (یا مشارکتی) یا از طریق یک برنامه پیوسته برای پرستاران عملی رسمی یا پرستاران عملی مجاز انجام می‌شود.

برخی از دانشگاه های کانادا برنامه‌های تخصصی فشرده‌ای را طراحی کرده‌اند که مناسب علاقمندان این شغل است، اما با مدرک تحصیلی متفاوت! درواقع، متقاضیانی که مدرک کارشناسی رشته دیگری را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با سپری کردن این دوره، شرایط را برای دریافت مجوز فعالیت مهیا کنند.

قبل از سال 2015 مجوز اولیه RN  مستلزم گذراندن آزمون پرستاری ثبت شده کانادا بود که توسط انجمن پرستاران کانادا (CRNE) ارائه می‌شد؛ اما از سال 2015 برای دریافت مجوز اولیه پرستارهای رسمی کانادایی باید آزمون NCLEX-RN را پشت سر بگذارند که توسط شورای ملی هیئت‌های پرستاری ایالتی ارائه می‌شود.

قوانین در کبک کمی متفاوت است؛ آزمون و مجوز فعالیت این تخصص توسط “Ordre des infirmières et infirmiers du Québec” مدیریت می‌شود. در استان بریتیش کلمبیا هم به دلیل کاهش بودجه آموزش و پرورش توسط دولت لیبرال، بودجه دانشجویان خارجی در بخش‌های بالینی برنامه‌های پرستاری حذف شد و در نتیجه موسسات دولتی دیگر دانشجویان و متقاضیان تحصیل در دوره فشرده برنامه‌های پرستاری می‌پذیرند.

نکته‌ای که درباره مهاجرت پرستاران به کانادا چندان شناخته شده نیست، این واقعیت است که دولت این کشور به طور قابل توجهی به پرستاران خود پاداش چشمگیری می‌دهد! پرستاران در کانادا بهترین درآمد ماهانه را در جهان دریافت می‌کنند که بین 48 هزار دلار تا 55 هزار دلار متغیر است.

متخصصان این حرفه بسته به تجربه و مدرک تخصصی خود می‌توانند 65 هزار دلارِ باورنکردنی کسب کنند! به همین دلیل نام کشور کانادا در ابتدای لیست بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران قرار گرفته است.

مهاجرت پرستاران به آمریکا

طبق قوانین مهاجرت فدرال آمریکا، متقاضیان کار در حیطه پرستاری علاوه بر ویزا و مجوزهای ورود و اشتغال، باید در دوره غربالگری شرکت کنند. برای درخواست کار به عنوان یک پرستار تحصیل کرده خارجی باید مدرک  فارغ التحصیل از رشته‌های آموزش پرستاری ارائه کرد و با عنوان پرستار رسمیِ ثبت شده در کشور مبدا حداقل به مدت دو سال فعالیت داشت.

ارزیابی مدارک تحصیلی و حرفه‌ای متقاضیان مهاجرت به آمریکا توسط دفتر بین المللی CGFNS انجام می‌گیرد تا صحت و اعتبار آن‌ها بر اساس استانداردهای پرستاری ایالات متحده مقایسه و بررسی شود. در این مرحله برنامه‌های تحصیلی سپری شده، و در نتیجه آن سطح دانش و مهارت‌های متقاضی طبق برنامه‌های تحصیلی کشور مقصد با شرکت در آزمون صلاحیت CGFNS ارزیابی می‌شود.

شرکت در آزمون صلاحیت CGFNS برای مهاجرت پرستاران به آمریکا پیش‌نیاز درخواست ویزای شغلی مخصوص پرستاران یا H-1B به حساب می‌آید و به معنای اخذ مجوز فعالیت نیست. در واقع نتیجه آزمون صلاحیت مجوز ورود به دوره غربالگری به حساب می‌آید.

پس از به پایان رساندن دوره آموزشی، تایید صلاحیت متقاضیان کار در شغل پرستاری توسط وزارت امنیت داخلی آمریکا صورت می‌گیرد. با گذر از این مرحله صلاحیت علمی و تخصصی علاقه‌مندان مهاجرت به آمریکا در رشته پرستاری، با امتیاز کسب شده از آزمون CGFNS یا به طور دقیق‌ترCGFNS Qualifying Exam مشخص می‌شود. با کسب نمره قبولی از این آزمون می‌توان مراحل ثبت و رسمی‌شدن را طی کرد.

متقاضیان تحصیل در آمریکا در رشته‌های پرستاری می‌توانند با گذراندن دوره کاردانی وارد بازار کار این کشور شوند. گرچه برنامه‌های کاردانی به طور عمده دو ساله طراحی می‌شود؛ اما به دلیل افزایش حجم دوره های کارشناسی مربوط به حرفه پرستاری مدرک کاردانی علوم پرستاری (ASN) اغلب در طول سه سال ارائه می‌شود؛ گاهی به عنوان بخشی از خود برنامه تحصیلی و گاهی به عنوان پیش‌نیاز آن.

به عقیده برخی از کارفرمایان به ویژه بیمارستان‌ها فارغ‌التحصیلان مقاطع کاردانی (ASN) و لیسانس علوم پرستاری (BSN) برای موقعیت‌های شغلی ابتدایی مناسب هستند. با توجه به نیاز بازار کار ایالات متحده به این مشاغل ویزای کاری مشخص و برنامه‌های مهاجرتی سالانه طراحی می‌شود.

درآمد پرستار ثبت شده و رسمی در ایالات متحده بسیار بالاتر از متوسط درآمد سایر مشاغل است. پرستاران رسمی سالانه حدود 67 هزار و 490 دلار درآمد دارند. کمینه میزان درآمد پرستار حدود 45 هزار دلار است؛ در حالی که بیش 10 درصد جمعیت پرستاران درآمدی فراتر از 94 هزار دلار در سال دریافت می‎‌کنند.
در سال‌های اخیر پرستاران در ایالت کالیفرنیا بالاترین حقوق را دریافت کردند؛ به ویژه آن‌هایی که در منطقه سانفرانسیسکو و سان خوزه مشغول به کار بودند.

مهاجرت پرستاران به استرالیا

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران کشور استرالیاست. در سال 2010 هیئت پرستاری و مامایی استرالیا (NMBA) تاسیس شد و به عنوان زیرمجموعه آژانس مقررات پزشکان بهداشت استرالیا (AHPRA) در سطح ملی به فعالیت پرداخت. پیش از این تاریخ ثبت نام پرستاری در استرالیا به صورت جداگانه توسط هر ایالت و قلمرو انجام می‌شد.

طبق قوانین مهاجرتی این کشور، مهاجرت پرستاران به استرالیا نیاز به شرایط و مدارک مشخصی دارد؛ متقاضی باید واجد شرایط ثبت نام در هیئت پرستاری و مامایی استرالیا (NMBA) و آژانس تنظیم پزشكان بهداشت استرالیا AHPRA باشد؛ مهارت بالا در زبان انگلیسی، سابقه کار به عنوان پرستار ثبت شده در کشور مبدا، سطح تحصیلات مرتبط و … در این امر نیاز است.

مهاجرت پرستاران به استرالیا با ثبت نام در هیئت پرستاری و مامایی استرالیا آغاز می‌شود؛ متقاضی با برآورده کردن مدارک و شرایط مورد نیازِ استانداردهای ثبت نام در آزمون ارزیابی مهارت‌ها شرکت می‌کند و با اثبات کردن مهارت خود، درخواست RN (ثبت و رسمی شدن) می‌کند.

عنوان «پرستار ثبت‌نام شده» ( که در ایالت ویکتوریا به عنوان «پرستار بخش 1» شناخته می‌شود) به پرستاری اعطا می‌شود که دوره‌ای را که در آکادمی معتبر در زمینه پرستاری با موفقیت گذرانده و مدرک دریافت شده در پایان‌دوره توسط استانداردهای آموزش و ثبت نام تایید شده است.

پرستاران ثبت شده توسط NMBA ملزم به رعایت استانداردهای دیگری هستند تا رسمیت آن‌ها تمدید شود؛ از جمله پیشرفت مداوم حرفه‌ای، تکرار فعالیت، بررسی سابقه کیفری و شایستگی در زبان انگلیسی. یک پرستار که در NMBA ثبت شده است و به عنوان AHPRA به رسمیت شناخته می‌شود، آزاد است در هر ایالت یا سرزمینی در استرالیا با قبول قوانین قلمرو فعالیت داشته باشد.

یکی از الزامات آموزشی برای یک پرستار رسمی ثبت نام شده، ارئه مدرک دانشگاهی حداقل سطح کارشناسی است؛ دوره کارشناسی این رشته در دانشگاه های استرالیا می تواند بین دو تا چهار سال طول بکشد؛ البته میانگین ملی سه سال است.

برخی از دانشگاه‌ها دوره کارشناسی دو ساله‌ای با عنوان «دوره فشرده فست ترک یا fast track» ارائه می‌دهند تا دانشجویان یک دوره سه سال را به صورت دوره فشرده در یک دوره دو ساله سپری کنند. این امر با کاهش تعطیلات ترم تابستانی و زمستانی و استفاده از سه ترم در سال در مقایسه با دو ترم ممکن می شود.

برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های ترکیبی ارائه می‌دهند که به فارغ التحصیلان اجازه می‌دهد از برنامه کارشناسی ارشد پرستاری خارج شوند؛ به عنوان مثال: لیسانس علوم/کارشناسی ارشد پرستاری که در یک دوره چهار ساله ارائه می شوند.

با توجه به افزایش دو برابری جمعیت کشور استرالیا در پنج دهه اخیر، نیاز بازار کار استرالیا به مشاغل مربوط به پرستاری و مامایی افزایش یافته است و معمولا هر ساله در لیست مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا دیده می‌شود.

متوسط درآمد پرستار بدون سابقه شغلی و سطح ابتدایی در استرالیا فقط 28 دلار در ساعت (یا 40 دلار استرالیا) برآورد می‌شود؛ اما با افزایش تجربه کاری در این کشور، حقوق و دستمزده نیز در کنار آن افزایش پیدا می‌کند. متوسط درآمد سالانه پرستاران باتجربه در استرالیا 56 هزار دلار اعلام شده است؛ میانگین حقوق برای پرستاران با بیش از ده سال سابقه کار در بهترین بیمارستان‌های استرالیا می‌تواند تا 60 هزار دلار در سال باشد.

مهاجرت پرستاران به آلمان

افزایش سن جمعیت کشور آلمان موجب شده تا بازار کار آن نیازمند پزشکان و کادر پزشکی مجرب و متبحر باشد تا در نگهداری و درمان جمعیت سالخورده خللی ایجاد نشود. جهت تامین نیروی مورد نیاز خود دولت آلمان نیز برنامه مهاجرتی مشخصی برای جذب و مهاجرت پرستاران طراحی کرده است. با توجه به مزایای این برنامه مهاجرتی آلمان نیز در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران قرار گرفته است.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند با دریافت یک پیشنهاد شغلی یا همان Job Offer با ویزای کاری وارد خاک کشور آلمان باشند یا با اخذ ویزای جست و جوی کار یا Job Search بدون قرارداد با کارفرما حضوری شغل مورد توجه خود را جستجو کنند.

برای مهاجرت پرستاران به آلمان باید مدارک تحصیلی و حرفه‌ای متقاضیان به تایید دولت آلمان برسد. در این صورت پرستار می‌توان با یکی از دو روش‌های بالا وارد خاک شود و در تخصص خود فعالیت کند. اما در صورتی که مدارک متقاضی مورد تایید مسئولان سازمان بهداشت مربوطه و سازمان مهاجرت نرسد، متقاضی می‌تواند در دوره‌های مخصوص و مشخصی شرکت کند و پس از فارغ‌التحصیلی و دریافت مدرک مورد تایید دولت، وارد بازار کار این رشته شود.

طول دوره بستگی به مدرک و ریز نمرات متقاضی دارد؛ به طور کلی پرستاران بسته به سوابق تحصیلی و ریز نمرات از صد تا هشتصد ساعت کلاس آموزشی بهره‌مند می‌شوند. این دوره‌ها برای سنین زیر 45 سال طراحی شده است؛ برای پذیرش باید مدرک زبان آلمانی در سطح B2 را در کنار مدارک تحصیلی پرستاری و سوابق شغلی ارائه کرد.

شرکت در دوره‌های آکادمیک رشته پرستاری و اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی معتبر از موسسات آموزشی این کشور راه یافتن شغل را آسان‌تر می‌کند. تمدید ویزای آلمان به مدت سه سال با اثبات اشتغال در حرفه پرستاری منجر به دریافت اقامت دائم آلمان می‌شود.

به نقل از سایت معتبر جهانی payscale متوسط حقوق پرستار رسمی و ثبت شده (RN) در آلمان حدود 3 هزار یورو در سال است. متخصصان این حرفه از روزهای آغازین شغل خود 24 هزار یورو دریافت می‌کنند و با کسب تجربه و سابقه کاری در این رشته تا 42 هزار یورو نیز درآمد دارند. پرستار در آلمان معمولا ماهیانه حدود 2900 یورو بین 1340 یورو (کمترین) تا 4620 یورو درآمد دارد.

مهاجرت پرستاران به هلند

کشور هلند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران به حساب می‌آید؛ پیش از پاندمی بیماری کرونا هلند به نیروی کار حرفه‌ای در این رشته نیاز داشت و پس از پیشامد این پاندمی، احساس نیاز بیشتری برای جذب متخصصان دیده می‌شود.

متقاضیان برای مهاجرت به هلند باید 21 سال و بیشتر داشته‌ باشند و مدرک فارغ‌التحصیلی از رشته‌های مرتبط را ارائه دهند. بر اساس سیستم آموزش عالی هلند، متقاضیان باید دیپلم MBO سطح 4 (بالاترین مدرک دیپلم) را داشته باشند تا بتوانند در بازار کار این حرفه مشغول به کار شوند.

سیستم آموزشی هلند دو سطح تحصیلات (MBO) و (HBO) برنامه‌ریزی شده است؛ MBO آموزش کاربردی سطح متوسط شامل آموزش‌های حرفه‌ای و HBO معادل آموزش‌های تحصیلات عالی مانند مقاطع آکادمیک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشورهای دیگر تعریف می‌شود.

اگر مدارک تحصیلی متقاضی مورد تایید دولت هلند قرار نگرفت، متقاضی می‌تواند در دوره کوتاهی در این رشته تحصیل کند و با اخذ مدرک پرستاری MBO در کوتاه‌ترین زمان، واجد شرایط ورود به بازار کار دولت هلند شود.

اما در صورت تایید مدارک تحصیلی متقاضی به عنوان پرستار رسمی توسط دولت و ارگان‌های مربوطه، متقاضی باید از سیستم بهداشت و درمان این کشور نیز تاییدیه دریافت کند؛ رسمی شدن متقاضی از این سازمان‌ها به معنای ورود به بازار کار است.

با اینکه کشور هلند از گران‌ترین کشورهای منطقه به حساب می‌آید، اما درآمد مشاغلی مانند پرستاری این کشورها را در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران قرار داده است. به طور متوسط درآمد خالص پرستاران ثبت شده در هلند 36 هزار یورو در سال است که با افزایش تبحر و تجربه به 82 هزار یورو هم می‌رسد.

پرستاران رسمی و ثبت شده (RN) با 1 تا 4 سال تجربه به طور متوسط مجموع درآمد (شامل کمک‌هزینه‌ها، پاداش و اضافه حقوق) 31 هزار و 429 یورو دریافت می‌کنند، اما در دوران حرفه‌ای (RN) با کسب 5 تا 9 سال تجربه حقوق آن‌ها به طور متوسط به 23 هزار یورو می‌رسد. پرستاران با تجربه (RN) با 10-19 سال سابقه کاری به طور متوسط 47 هزار یورو دریافت می‌کنند.

مهاجرت پرستاران به دانمارک

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران، کشور دانمارک است. متقاضیان از مبدا هر کشوری می‌توانند با سپری کردن مراحل مشخصی برای اشتغال در این حرفه وارد خاک دانمارک شود. اداره ایمنی و بهداشت بیماران دانمارک بر درخواست‌های شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای دریافت مجوز پرستاری نظارت می‌کند.

متقاضیان مهاجرت به دانمارک به سه بخش مختلف تقسیم می‌شوند؛ شهروندانی از کشورهای شمال اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورها؛ بر اساس قوانین مهاجرتی دانمارک، متقاضیان فعالیت در این کشور به عنوان پرستار رسمی باید تا سن 75 سال اقدام کنند، در غیر این صورت مجوز فعالیت صادر نمی‌شود. با توجه به کمبود کادر درمانی مهاجرت پرستاران به دانمارک با استقبال گرمی روبه‌رو می‌شود.

اولین قدم برای ثبت درخواست ارائه تمام مدارک شغلی و تحصیلی مربوط با این مورد نیاز است. در صورت تأیید، به افراد سه سال فرصت داده می شود تا باقیمانده شرایط لازم را برای فعالیت دائم در دانمارک کسب کنند. مهم‌ترین مدرک ارائه مدرک زبان با نمره مناسب است.

امتحان زبان ملی دانمارک برای مهاجرت پرستاران دو بار در سال و در ماه‌های مه-ژوئن و نوامبر-دسامبر در داخل کشور دانمارک برگزار می‌شود. این آزمون در سطح تسلط به زبان مادری‌ست و افرادی که به روان صحبت می‌کنند، می‌توانند درخواست تجدیدنظر کرده و در امتحان دیگری هم شرکت کنند.

پس از قبولی در آزمون و کسب امتیاز لازم در بخش زبان، متقاضیان برای رسیدن به اهداف سازگاری و آموزش باید دوره‌های مربوط به حرفه و شغل خود را بگذرانند. مهارت‌های بالینی و ارتباطی با بیماران و خانواده ها از جمله مواردی‌ست که در این دوره‌ها به آن پرداخته می‌شود. پس از ارائه و تایید همه این موارد و مدارک، با رضایت هیئت مدیره سازمان‌های مربوطه مجوز دائمی صادر می‌شود.

میانگین درآمد پرستاران مشغول به کار در دانمارک 39 هزار و 300 کرون در ماه (معادل 5285 یورو) است. با این حساب، پرستاران می‌توانند به طور میانگین سالانه 471 هزار کرون دانمارک (معادل 63343 یورو) درآمد خالص داشته باشند. حداقل درآمد ماهانه 27 هزار و سی‌صد کرون برای پرستاران بدون سابقه و حداکثر آن 75 هزار و شش‌صد کرون اعلام شده است.

مهاجرت پرستار به عمان

پرستاری یکی از مشاغل مورد نیاز دولت عمان اعلام شده و با توجه به مزایای آن کشور عمان نیز در لیست بهترین کشورهای برای مهاجرت پرستاران قرار گرفته است. علاقمندان باید در آزمون پرومتریک عمان شرکت کنند تا علاوه‌بر دانش تخصصی آن‌ها، مهارت زبان انگلیسی متقاضیان نیز ارزیابی شود. برای این هدف باید سطح زبان انگلیسی متقاضیان مناسب باشد تا بتوانند به آسانی با بیماران در ارتباط باشند. (با رزرو وقت مشاوره، از فرصت های شغلی ارائه شده توسط نیلگام در کشور عمان بهره مند شوید)

پرستارانی که مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر از رشته پرستاری دریافت کرده باشند، سطح زبان انگلیسی آن‌ها مناسب باشد و حداقل 3 سال سابقه کاری داشته باشند، تا سن ۴۵ سال می‌توانند برای مهاجرت به عمان اقدام کنند. باید توجه داشت که داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمایان در عمان برای دریافت ویزای کاری مهم است.

بُعد مسافتی میان مرزهای جنوبی ایران و کشور عمان کم است، به همین دلیل متقاضیان بسیاری کشور عمان را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. از طرف دیگر رابطه سیاسی خوب کشورها، ارزش پولی ریال عمان و تعلق نگرفتن مالیات بر درآمد پرستاران، مورد توجه پرستاران قرار گرفته است.

میانگین درآمد ماهانه پرستاران در عمان حدود هزار و هفتصد ریال عمان است که معادل 4 هزار و 441 دلار آمریکا می‌شود! با این حساب درآمد خالص سالانه این مشاغل بیش از بیست‌هزار ریال برآورد می‌شود؛ چیزی حدود 52 هزار دلار!

مهاجرت پرستار به قطر

قوانین جذب پرستاران در سیستم مهاجرتی کشور قطر شباهت بسیاری با عمان دارد. فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری که به عنوان پرستار رسمی و ثبت‌شده با پروانه پرستاری فعالیت می‌کنند، با ارائه مدارک تحصیلی و سوابق شغلی می‌توانند در کشور قطر به فعالیت بپردازند.

سنجش مهارت متقاضیان از طریق آزمون پرومتریک صورت می‌گیرد؛ این آزمون توسط سازمان Prometric آمریکا طراحی و برگزار می‌شود. اگر متقاضیان امتیاز 60 درصد را از این آزمون کسب کنند، می‌توانند برای اخذ پروانه صلاحیت حرفه‌ای (Good Standing) اقدام کنند.

پرستاران عمومی به 3 سال و پرستاران تخصصی به 4 سال سابقه شغلی قابل ارائه نیاز دارند تا در مشاغلی مانند تکنسین، کمک‌پرستار و پرستار (با پروانه پرستاری) مشغول به کار شوند. مالیات بر درآمد این مشاغل در دولت امروز قطر صفر است و متقاضیان می‌توانند بسته به شرایط با ویزای کاری معتبر 2، 3 یا 5 ساله وارد خاک شوند.

فردی که به عنوان پرستار کارمند در قطر کار می‌کند معمولا ماهیانه حدود 11 هزار و 500 QAR ریال قطر معادل 3 هزار و 158 دلار آمریکا حقوق دریافت می‌کند. کمترین میزان حقوق دریافتی ماهانه 5 هزار و 760 ریال و بیشترین میزان آن 17 هزار و 900 ریال قطر برآورد می‌شود. این میانگین حقوق ماهانه شامل کمک‌هزینه مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا است. حقوق پرستاران بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی آن‌ها بسیار متفاوت است.

مهاجرت پرستاران به دبی

در حال حاضر یکی از ثروتمندترین و مجلل‌ترین نقاط جهان، دبی حقوق به‌نسبت کمتری برای پرستاران در نظر گرفته است. به گفته سایت آماری PayScale.com، میانگین دستمزد پرستار در بیمارستان یا مراکز مراقبت‌های طولانی مدت دبی بسیار کمتر از سایر کشورهای خاورمیانه است. با وجود دستمزد پایین‌تر، پرستاران به این کشور پر رونق هجوم آورده‌اند.

مهاجرت پرستاران به دبی نیاز به شرکت در آموزن ارزیابی با عنوان آزمون dha، دریافت ویزای کار و داشتن پیشنهاد شغلی دارد. آزمون dha توسط اداره بهداشت دبی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؛ بنابراین مهارت کافی در زبان انگلیسی در کنار زبان ملی الزامی است.

درآمد شغل پرستاری در دبی بدون مالیات احتساب می‌شود و قراردادهای کاری معمولا یک ساله بسته می‌شود. پرستاران شاغل در دبی در قراردادهای خود الزامات سختگیرانه‌تری نسبت به سایر کشورها دارند. پرستاران ملزم به زندگی در اقامتگاه‌های ارائه شده در بیمارستان هستند و یک کمک هزینه کوچک زندگی به آن‌ها ارائه می‌شود.

میانگین درآمد پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی امارات بین 4 هزار تا 8 هزار درهم در ماه است. پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی این کشور مبلغی بیشتر یعنی 6 هزار تا 15 هزار درهم در ماه دریافتی دارند. پرستارانی که به مراقبت از بیماران در منزل شخصی آن‌ها می‌پردازند، 5 هزار تا 9 هزرا درهم در ماه دریافت می‌کنند.

اما شرایط در کلان‌شهر دبی کمی متفاوت است؛ پرستارانی که از کارفرمایان مستقر در دبی پیشنهاد شغلی داشته باشند، درآمد بیشتری به نسبت دیگر امارت‌ها کسب می‌کنند. پرستاران در دبی به طور معمول ماهانه حدود 20 هزار و 800 درهم معادل 5 هزار و 663 دلار آمریکا درآمد دارد. به همین دلیل پزشکی و پرستاری یکی از شغل های پردرآمد در دبی به حساب می‌آید.

حداقل حقوق دریافتی پرستار در سال‌های اولیه فعالیت و با تجربه کمتر حدود 13 هزار درهم است. با کسب تجربه و افزایش مهارت‌ها می‌توان در این حرفه تا 40 هزار و 800 درهم در ماه معادل 11 هزار دلار آمریکا هم به دست آورد! میانگین حقوق ماهانه شامل هزینه مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

مهاجرت پرستاران به ترکیه

در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران نام کشور ترکیه هم دیده می‌شود. متقاضیان می‌توانند با ارائه مدرک تحصیلی مرتبط، سابقه شغلی مرتبط حداقل به مدت 6 ماه و تسلط کافی به زبان‌های انگلیسی یا ترکی در کشور ترکیه به فعالیت بپردازند. متقاضیان در سنین بین ۲۵ تا ۴۵ سال شانس بالایی در پذیرفته شدن از سوی کارفرما دارند.

مهاجرت پرستاران به ترکیه نیاز به پیشنهاد شغلی دارد؛ طبق قوانین مهاجرتی کشور ترکیه، کارفرمایان مستقر در این کشور باید برای اخذ اقامت بلند مدت و مجوز کاری متقاضی اقدام کنند. پرداخت هزینه‌های مربوط به مهاجرت متقاضی به عهده کارفرماست.

پرستاری یکی از مشاغل پردرآمد کشور ترکیه به حساب می‌آید؛ پرستاران رسمی مشغول به کار در مراکز درمانی این کشور سالانه 110 هزار و 13 لیر ترکیه (معادل 12 هزار و 468 دلار آمریکا) و ساعتی 53 TRY در استانبول ترکیه دریافت می‌کنند

با توجه به میانگین حقوق پرستار ثبت شده (حداقل 78 هزار 834 لیر ترکیه و حداکثر 137 هزار و 648 لیر) و تطابق آن با  هزینه زندگی ۴۲ هزار و ۲۵۲ لیر در سال، می‌توان به دلیل محبوبیت این کشور در بین پرستاران پی برد.

جهت بررسی وضعیت تحصیلی و شغلی خود بر اساس استانداردهای مهاجرتی کشورها می‌توانید از دانش و تجربه کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام بهره‌مند شوید. همین حالا وقت مشاوره رزرو نمایید. برای رزرو وقت مشاوره جاب آفر کلیک کنید و بدون پیچیدگی های خاصِ انواع روش های مهاجرت، با سرعت و آسانی مهاجرت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *