مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به دبی | با چه مشاغلی به دبی مهاجرت کنیم؟

مهاجرت کاری به دبی و کار در دبی چگونه است؟ با چه مشاغلی به دبی میتوان مهاجرت کرد؟ با ما در این مطلب مجله مهاجرتی نیلگام همراه باشید. طی چند دهه گذشته امارات متحده عربی و خصوصاً شهر دبی شاهد پیشرفت چشمگیری بوده و تغییرات مثبت زیادی را به خود دیده است. دبی یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین شهرهای کشور امارات و مرکز اصلی تجاری و اقتصادی خاورمیانه است و همین امر موجب شده تا هر ساله میزبان تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت کاری به دبی از سراسر دنیا باشد.

اگر شما هم مایل به کاریابی در خارج از کشور و مهاجرت کاری به دبی هستید و می خواهید بدانید که تحت چه شرایطی و با چه مشاغلی می توان به دبی مهاجرت کرد، با ما در ادامه این مطلب نیلگام همراه شوید.

مهاجرت کاری به دبی

با کمی تحقیق و مراجعه به آمار و ارقام ارائه شده در وب سایت های اینترنتی و منابع رسمی، خیلی سریع به علت افزایش مهاجرت کاری به شهر دبی پی می برید؛ این که حوزه نفت و گاز یکی از صنایع اصلی این شهر محبوب اماراتی است و رویکرد مناسب سیاسی، روابط مثبت بین المللی و استفاده منطقی از این سرمایه طبیعی، موجب پیشرفت باورنکردنی این شهر در چند دهه اخیر شده است.

البته صنعت دبی و کشور امارات تنها به نفت و گاز محدود نیست و برای همسو شدن با سایر کشورهای دنیا، رویکرد جدیدی نسبت به انرژی های تجدید پذیر(مثل نور خورشید) و از بین بردن وابستگی به صنایع نفتی اتخاذ شده است.

حضور انواع صنایع بین المللی خودروسازی، هوا فضا، بازار بسیار پر رونق صنعت گردشگری، ساخت و ساز و سرمایه گذاری در بخش ساختمانی و بسیاری از صنایع تجاری معتبر و مشهور دنیا در کشور امارات و خصوصاً شهر دبی موجب شده تا فوج عظیمی از نیروی کار خارجی تمایل زیادی به فعالیت در بازار کار دبی پیدا کنند و از مزایای متنوعی از جمله کسب درآمد ارزی بالا، فرصت های کاری بهتر و ایجاد سوابق و رزومه کاری بین المللی برخوردار شوند.

ولی همان طور که می دانید، مهاجرت کاری به دبی نیاز به شرایط و قوانینی داشته و یک نیروی کار ایرانی نمی تواند بدون هماهنگی و اخذ مدارک مختلف، به این مهم دست پیدا کند.

مهاجرت کاری به شهر دبی، به معنی داشتن یک موقعیت شغلی تمام وقت و بلند مدت در این کشور است. کاری که فصلی و موقتی نبوده و موجب کسب درآمد ارزی شما برای حداقل یک سال در دبی شود. بنابر قوانین دولتی کشور امارات، برای مهاجرت کاری به دبی، شما ملزم به دریافت دو مدرک مهم یعنی جاب آفر و ویزای کار دبی هستید.

بر همین اساس، اول جزئیات اخذ جاب آفر را به شما توضیح داده و در ادامه به موارد مهم ویزای کار امارات و دبی اشاره می کنیم.

جاب آفر دبی

الفبای اولیه مهاجرت کاری به دبی و کشور امارات پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب در این شهر و دریافت دعوت نامه کاری و یا همان جاب آفر است. برای این کار، می توانید از روش سنتی استفاده کرده و با اخذ ویزای توریستی امارات، چندین وقت مصاحبه حضوری رزرو کرده و با شرکت ها و کارفرماهای بالقوه حوزه کاری خود از نزدیک آشنا شوید و در صورت موفقیت، مقدمات مورد نیاز دریافت جاب آفر دبی و مهاجرت کاری به کشور امارات را انجام دهید.

می توانید به انتشارات آنلاین امارات نظیر Gulf News, Khaleej Times, or Emarat Al Youm مراجعه کرده و از موقعیت های شغلی بین المللی و موجود باخبر شوید و یا این که در شبکه های اجتماعی تخصصی مثل لینکدین ثبت نام کنید و با ایجاد حساب کاربری و اشاره به سوابق، تجارب کاری و مهارت های شغلی، رزومه خود را برای شرکت ها و موقعیت های شغلی موجود در امارات و شهر دبی ارسال کنید.

این در حالی است که می توانید به صورت رایگان در برخی از پرتال های آنلاین نظیر Gulf News Careers, Bayt, MonsterGulf, NaukriGulf ثبت نام کرده و از امکانات آنها بهره مند شوید. البته بهتر است پیش از ثبت نام و استفاده از این پرتال های بومی، از قوانین و شرایط فعالیت در این حوزه ها باخبر شود.

همچنین آژانس های کاریابی زیادی در داخل و خارج از ایران وجود دارند که بنابر مهارت ها و سوابق کاری شما، هماهنگی های لازم برای موقعیت شغلی مناسب و اخذ جاب آفر را انجام می دهند و معمولاً بخش زیادی از هزینه خدمات خود را از کارفرما دریافت می کنند.

بر همین اساس، باید به این موضوع توجه داشته باشید که جاب آفر مدرک پیش نیاز برای اخذ ویزا و مهاجرت کاری به دبی است و شما باید پیش از اقدام برای اخذ ویزای امارات، کارهای لازم برای توافق با کارفرما و شرکت اماراتی و دریافت جاب آفر را انجام دهید.

ویزای کار امارات

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت expat.com، ویزای کار و یا همان مجوز work permit دبی توسط وزارت منابع انسانی امارات MoHRE صادر می شود، مدرکی که باید دارای اسپانسرشیپ و پشتیبانی کارفرمای شما در این کشور باشد.

به بیانی دیگر، با انجام مصاحبه و ارسال مدارک کاری و هویتی به کارفرمای حاضر در دبی، در صورتی که شرکت و کارفرما با فعالیت و مهاجرت کاری شما به دبی موافق باشد، برای شما جاب آفر صادر کرده و اسپانسرشیپ مجوز کاری شما در این کشور را بر عهده خواهد گرفت.

شما می توانید با اخذ مجوز کار امارات به این کشور وارد شده و به کار قانونی مشغول شوید. به طور معمول، مدت اعتبار این مدرک از زمان صدور 2 ماه خواهد بود.

سایر مراحل مهم پروسه مهاجرت کاری به دبی اعم از آزمایش مدیکال، دریافت کارت شناسایی اماراتی و کارت کار همگی با هماهنگی و اسپانسرشیپ کارفرمای جدید شما در امارات صورت خواهد گرفت و مجوز کار شما نیز به صورت مهری با اعتبار 60 روزه در پاسپورت و ویزای شما درج می شود.

لازم به ذکر است که مجوز کار و اقامت امارات نیز توسط اداره اقامت و امور خارجه GDRFA شهری که قرار است در آن مشغول به کار شوید صادر می شود.

تا زمانی که پروسه دریافت ویزای کار امارات شما تکمیل نشده، مجاز به اسپانسر شدن و دعوت از سایر اعضای خانواده (همسر و فرزندان) برای همراهی و زندگی با شما در امارات نیستید. بنابر قوانین دولت این کشور، پاسپورت متقاضی باید از زمان ورود فرد به امارات و درخواست مجوز کار دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد.

مدارک مورد نیاز شما برای دریافت جاب آفر و ویزای کار امارات شامل موارد زیر می شود:

 • 6 قطعه عکس رنگی و جدید پاسپورتی
 • یک کپی از پاسپورت اسپانسر کاری
 • بیمه مسافرتی بین المللی
 • یک کپی از پیش قرارداد اماراتی
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

به طور معمول، اسپانسر و کارفرمای شما در صورتی که با مهاجرت کاری به امارات و عقد قرارداد با شما موافق باشد، تمامی مراحل مورد نیاز این پروسه از جمله ویزا، ورک پرمیت و سایر مدارک مهم را با شما هماهنگ کرده و به نیابت از شما کارها را انجام می دهد. البته برخی از امور باید به طور همزمان و با اطلاع کارفرما از جانب متقاضی انجام شود.

نکته جالب توجه این است که ویزای صادر شده برای متقاضیان مهاجرت کاری به دبی ویزای اقامت و یا همان Resident Visa است که با یک کارت کار labour card همراه می شود. شما ملزم هستید تا برای اخذ این مدارک آزمایش مدیکال را انجام دهید و به هنگام کار و زندگی در امارات و شهر دبی، همیشه کارت Labour را به همراه خود داشته باشید.

اگر دارای تجربه و اطلاعات کافی در مورد روند اخذ جاب آفر و ویزا و مهاجرت کاری به امارات نیستید، بهتر است از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و در مدت زمان کمی به نتیجه دلخواه خود برسید.

چه خودتان به طور شخصی تمامی کارهای مهاجرتی را انجام دهید و یا از طریق یک آژانس کاریابی و مهاجرتی، در هر صورت، باید شناخت خوبی از سبک کار و زندگی در کشور امارات و دبی پیدا کنید.

با در نظر گرفتن بیش از 200 ملیت و تابعیت مختلف که به طور موقتی و مهاجر در حال کار در کشور امارات هستند، باید این موضوع را بدانید که عموم شرکت های اماراتی دارای محیطی چند فرهنگی هستند.

با اینکه هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت کاری به دبی پذیرفته می شوند، اما قوانین این کشور این اجازه را نمی دهد تا آنها از حالت نیروی کار موقتی به دائمی تغییر حالت دهند. حتی اگر فردی موفق به سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور شود نیز کارت اقامت موقتی و قابل تمدید برای وی صادر می شود و قوانین امارات رویکرد سختگیرانه ای در مورد مسائل شهروندی و اقامت دائم مهاجران در این کشور دارد.

خبر خوب این است که با مهاجرت کاری به امارات ، شما شامل قانون معافیت از پرداخت مالیات می شوید، این بدین معنی است که 100 درصد درآمد ارزی ماهانه متعلق به خود شما بوده و نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد در این کشور ندارید.

خوشبختانه میزان درآمدها در شرکت های بین المللی و اماراتی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و حتی از برخی از شرکت های غربی و اروپایی نیز بالاتر است که با قانون معافیت مالیاتی، شرایط مالی بسیار خوبی را برای مهاجران کاری دبی به وجود می آورد.

البته اگر در کمتر از یک سال حضور در دبی امارات را ترک کنید، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد پیش از خروج از این کشور خواهید بود.

با اینکه میزان حقوق و شرایط مالیاتی موقعیت جذابی را برای مهاجران کاری به دبی و کشور امارات پدید آورده، باید به این موضوع اشاره کرد که شرایط زندگی در دبی از جمله اجاره منزل، خرید مایحتاج زندگی و هزینه سفر بسیار زیاد خواهد بود.

البته با این وجود، بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری به دبی به این موضوع توجه چندانی نکرده و برای توسعه و پیشرفت موقعیت و رزومه کاری و یا کسب تجربه و تحلیل وضعیت کار در امارات، به سمت این نوع از مهاجرت به کشور امارات می روند.

یکی از اولین کارهایی که باید بعد از انجام مراحل مهاجرت کاری به شهر دبی و ورود به امارات انجام دهید، باز کردن یک حساب بانکی بین المللی است، چون به خدمات بانکی برای زندگی و کار در این کشور نیاز پیدا خواهید کرد.

ساعات کاری در دبی چندان با کشورهای غربی تفاوت نداشته و بین 40 تا 48 ساعت در هفته است و از 9 صبح تا 5:30 بعد از ظهر در هر روز ادامه دارد. برخی از شرکت های مستقر در امارات روزهای کاری را به دو بخش تقسیم می کنند که از 8 صبح تا 1 بعد از ظهر و از ساعت 4 بعد از ظهر تا 7 ادامه دارد.

این در حالی است که روزهای تعطیل هفته شامل روز جمعه و شنبه می شود. در ماه رمضان نیز روزهای کاری به 6 ساعت در روز تقلیل می یابد. البته ممکن است در برخی از شرکت ها این موضوع تنها مختص مسلمانان شود و سایر ادیان از این قاعده مستثنی باشند.

با گذشت یک سال از کار قانونی در شرکت های اماراتی و مهاجرت کاری به دبی، مرخصی مجاز و سالانه شما در سال معادل 30 روز کاری (1 ماه خواهد بود)، اما نیروی کاری که شش ماه از زمان کاری وی در امارات گذشته باشد، امکان استفاده از دو روز مرخصی قانونی در ماه را خواهد داشت.

زبان اصلی مورد استفاده در دبی و امارات، زبان عربی است، اما سایر زبان های پرکاربرد شامل فارسی، انگلیسی، اردو و هندی می شود. با در نظر گرفتن انواع نیروی کار مهاجر از کشورهای جنوب آسیا، مصر، فیلیپین و کشورهای غرب اروپا، زبان انگلیسی پرکاربردترین زبان مورد استفاده برای برقراری ارتباط و تعامل با همکاران و کارفرمایان حاضر در شهر دبی است.

مشاغل دبی

بنابر اطلاعات وب سایت targetjobs، صنایع اصلی فعال در شهر دبی و کشور امارات شامل نفت و پتروشیمی، ماهیگیری و شیلات، صنایع آلومینیوم، سیمان، کود، تعمیرات کشتی های تجاری، مواد اولیه ساخت و ساز ساختمانی، صنایع دستی و منسوجات می شود.

این در حالی است که کارفرماها و شرکت های اصلی و پیشروی کشور امارات به شرح زیر هستند:

 • شرکت DHL لجستیک
 • کمپانی Onnicom Media Group (رسانه)
 • شرکت Splash (خرده فروشی)
 • Hilton Worldwide (مهمان نوازی و گردشگری)
 • The One (خرده فروشی)
 • AstraZeneca Gulf (صنایع داروسازی)
 • Weber Shandwick (خدمات فنی و تخصصی)
 • 3M ( تولید)
 • EMC (حوزه IT)
 • Estee Lauder (سلامت و زیبایی)
 • Dulsco (منابع انسانی و خدمات صنعتی)

این در حالی است که بیش از 5000 شرکت و برند بین المللی از جمله BP، Shell، Rolls-Royce،BAE Systems، Mott McDonald، SERCO، Standard Chartered،HSBC and John Lewis در حال فعالیت در کشور امارات و شهرهایی نظیر دبی و ابوظبی هستند.

بنابر آخرین آمار بدست آمده از شرایط کنونی مهاجرت کاری به امارات، مشاغل مورد نیاز و پرتقاضا در کشور امارات و شهر دبی شامل حوزه گردشگری، لجستیک (حمل و نقل هوایی)، انرژی های تجدیدپذیر، نمک زدایی، فناوری های ساخت و ساز، امور مالی و متخصصان مالیاتی و مجرب در امر ارزش افزوده VAT می شود.

اما همان طور که در مطلب شغل های پردرآمد دبی به این موضوع اشاره کردیم، اگر می خواهید بدانید که با چه مشاغلی به دبی مهاجرت کنید، بهتر است کمی به وب سایت های کاریابی خارجی منطقه خلیج فارس و خاورمیانه سر زده و موقعیت های شغلی مورد تقاضای شرکت های اماراتی و بین المللی مستقر در دبی را رصد کنید.

اما بنابر جدیدترین آمار ارائه شده توسط وب سایت propertyfinder در سال جدید میلادی، اگر می خواهید بدانید که با چه مشاغلی به دبی مهاجرت کنید، بد نیست تا نگاهی به آمار مشاغل مورد نیاز و پرتقاضای کشور امارات در سال 2022 بیاندازید:

 1. مربیان شخصی و حرفه ای (امور زندگی و یا امور ورزشی) با حداقل درآمد 11 هزار درهم در ماه
 2. نیروی کار فریلنسر محتوای دیجیتال با میانگین درآمد ماهانه 6 هزار درهم در ماه
 3. موقعیت های شغلی مرتبط با حوزه هنر، طراحی، نویسندگی و عکاسی با حداقل درآمد ماهانه 2 هزار و حداکثر درآمد 24 هزار درهم در ماه
 4. متخصص بازاریابی و رسانه های اجتماعی با حداقل درآمد 3 هزار تا 20 هزار درهم در ماه
 5. نیروی کار متخصص خدمات درمانی و پزشکی با حداقل درآمد 8400 تا 70 هزار درهم درماه
 6. نیروی پشتیبان خدمات درمانی با بازه حقوق ماهانه 3125 تا 25500 هزار درهم
 7. متخصص تجارت الکترونیک (حداقل درآمد ماهانه 3200 تا 24300 هزار درهم)
 8. متخصص توسعه تجارت و امور فروش (با حداقل درآمد 3275 الی 72 هزار درهم در ماه)
 9. روزنامه نگار آنلاین ( بازه حقوق ماهانه 7 تا 24100 هزار درهم)
 10. مترجم (با حقوق ماهانه 4 تا 27 هزار درهم امارات)
 11. متخصص تجارت ( حداقل درآمد ماهانه 8 هزار و حداکثر 30600 هزار درهم )
 12. توسعه دهنده نرم افزار (میانگین درآمد 6 تا 10500 درهم)
 13. متخصص امور مالی (درآمد تقریبی 28500 تا 107 هزار درهم)
 14. تحلیلگر مالی (میانگین درآمدی 13800 تا 26700)
 15. امور مهندسی (بازه درآمدی 5 تا 28 هزار)
 16. امور حقوقی Paralegals (میانگین درآمد 19600 تا 28 هزار)
 17. تدریس ( بین 9 تا 15 هزار )
 18. امور مهمان نوازی و گردشگری (میانگین درآمد 2 تا 34 هزار درهم)
 19. دستیار مدیر ( بین 5800 تا 16 هزار درهم)
 20. متخصص HR و استخدام (بین 6500 تا 23 هزار)
 21. متخصص هوش مصنوعی (بین 19700 تا 35 هزار درهم)

شما می توانید از طریق با استفاده از وب سایت های کاریابی خارجی زیر و یا موسسه مهاجرتی نیلگام برای مهاجرت کاری به شهر دبی اقدام کنید و برای فهمیدن اینکه با چه مشاغلی به دبی مهاجرت کنید، از مشاوره تخصصی این موسسه بهره مند شوید:

 • Bayt
 • MonsterGulf
 • Gulf News Careers
 • Emirates 24/7
 • Laimoon
 • Ras Al Khaimah Government job portal (برای مشاغل دولتی)
 • Dubai Careers  برای مشاغل دولتی دبی
 • Dubizzle

در نهایت، اگر باز هم در مورد این که با چه مشاغلی به دبی مهاجرت کنید و یا جزئیات مهاجرت کاری به دبی نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، می توانید از خدمات و مشاوره تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام برای هموار سازی مسیر مهاجرتی خود در کشور امارات اقدام فرمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *