مهاجرت

معایب و مزایای زندگی در کشور سوئیس

خیلی از ما وقتی حرف از زندگی در سوئیس برای ایرانیان می شود یاد هایدی و کوه‌های آلپ، مناظر طبیعی فوق العاده زیبا و شکلات‌های خوش طعم و با کیفیت سوئیسی میافتیم، یکی از برترین مقاصد گردشگری، تحصیلی و تجاری دنیا که از امید به زندگی و رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای حضور موقت و یا حتی دائمی در قلب اروپا باشد.

پیش از این در راهنمای جامع سفر به سوئیس برای ایرانیان، به خوبی به جزئیات مختلف و البته جذاب گردشگری در این کشور متمایز حوزه شنگن پرداختیم. اما این بار قصد داریم تا قدمی رو به جلو برداشته و در مورد اینکه چرا سوئیس بهترین کشور است، امنیت کشور سوئیس در چه اندازه‌ای است و مزایا و معایب زندگی در سوئیس برای ایرانیان صحبت کنیم.

زندگی در کشور سوئیس چگونه است؟

پیش از پرداختن به موضوع زندگی در سوئیس برای ایرانیان و انواع مزایا و معایب زندگی در آن، بد نیست تا آشنایی کوتاهی با این کشور اروپایی حوزه شنگن پیدا کنید. سوئیس و یا همان Switzerland کشوری است که محل تلاقی، غرب، مرکز و جنوب اروپا بوده و از 26 کانتون تشکیل شده که توسط حکومت فدرال واقع در پایتخت سوئیس یعنی برن اداره می شود. سوئیس از تمامی جنبه‌ها با خشکی و سایر کشورها هم مرز بوده و به اصطلاح landlocked است. این کشور از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختن اشتاین هم‌مرز است.

از جنبه جغرافیایی، سوئیس به سه بخش فلات، کوه‌های آلپ و دامنه کوه‌های جورا تقسیم می‌شود که در مجموع دارای مساحتی 81282 هزار کیلومتر مربعی بوده و از جمعیت تقریبی 8.5 میلیون نفری برخوردار است.

اغلب جمعیت و ساکنان سوئیس در بخش فلات این کشور زندگی می‌کنند، جایی که شهرهای بزرگی مثل زوریخ، ژنو و بازل و مراکز اقتصادی در آن قرار گرفته است.

اگر مایل به تجربه سفر توریستی و موقتی به کشور سوئیس باشید، باید از سفارت سوئیس در تهران وقت سفارت رزرو کرده و برای اخذ نوع کوتاه مدت ویزای سوئیس (توریستی تایپ C) اپلای کنید.

اما در صورتی که قصد شما از مهاجرت به این کشور، اقامت دائم و زندگی در کشور سوئیس است، ملزم به دریافت ویزای بلند مدت تایپ D و کارت اقامت اروپا از طریق روش‌های دیگری مثل تحصیلی، تجاری، سرمایه‌گذاری، خویشاوندی و یا کار خواهید بود.

از همین ابتدا باید بگوییم که با تجربه یک سفر توریستی به کشور سوئیس، همه چیز برای شما در یک بازه زمانی کوتاه، رویایی و خارج از حد تصور است و به سرعت متوجه این موضوع می‌شوید که چرا سوئیس بهترین کشور است!

اما زندگی در سوئیس برای ایرانیان تنها به نفس کشیدن در هوای پاک و بی‌نقص دامنه کوه‌های آلپ، خدمات عمومی بسیار کارآمد و لذت بردن هر روزه از مناظر طبیعی کوهستانی ختم نمی‌شود و شامل جزئیات، مزایا و معایبی می‌گردد که در کوتاه مدت به چشم شما نیامده و متوجه آن نخواهید شد.

در حالت کلی، زندگی در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. معمولاً ساکنین سوئیس، کار روزانه خود را زود شروع کرده و زود به پایان می‌رسانند و همانند بسیاری از کشورهای دنیا، یکشنبه روز استراحت و تعطیلی آخر هفته محسوب می‌شود.

از جنبه‌های مختلف زندگی در سوئیس برای ایرانیان از جمله رفاه و آزادی اجتماعی، کیفیت و امید به زندگی، میزان درآمد، کیفیت هوا، توان اقتصادی مردم، خدمات دولتی و اجتماعی و بسیاری از شاخص‌های بین‌المللی، سوئیس جزو ده کشور برتر دنیا بوده و این رتبه‌بندی هر ساله تکرار می‌شود.

اما اگر به دنبال زندگی شبانه هیجان‌انگیزی هستید، تجربه و مهارت زبانی و البته بودجه کمی برای مهاجرت به کشور سوئیس دارید، زندگی در کشور سوئیس برای شما مناسب نبوده و با شرایط شما سازگار نخواهد بود.

ما در این مطلب قصد داریم تا به طور متعادل ( نه خیلی مثبت و نه خیلی منفی)، موضوع زندگی در سوئیس برای ایرانیان ، اینکه چرا سوئیس بهترین کشور برای زندگی و سفر است و مزایا و معایب زندگی در سوئیس را مورد ارزیابی قرار دهیم.

مزایای زندگی در کشور سوئیس

به طور کلی اطلاع از مزایا و معایب زندگی در سوئیس برای ایرانیان چیزی است که باید به طور شخصی و با مهاجرت به این کشور اروپایی حوزه شنگن تجربه کنید و نباید کاملاً به مطالب وبلاگی و یا تجارب سایر شهروندان خارجی از زندگی در این کشور بسنده کنید.

پس چه بهتر که در صورت امکان یکبار برای اخذ ویزای توریستی شنگن اقدام کرده و با حضور کوتاه مدت در سوئیس از شرایط کلی زندگی در سوئیس برای ایرانیان، روش‌های موجود برای مهاجرت دائمی، میزان امنیت کشور سوئیس و سایر مزایا و معایب زندگی در سوئیس باخبر شوید.

با توجه به این که موضوع شرایط زندگی در این کشور مطابق با سبک زندگی، اخلاق و فرهنگ هر فرد متغیر بوده و ممکن است بنابر مثبت‌اندیش بودن و یا منفی‌گرایی، به شکل متفاوتی مزایا و معایب زندگی در سوئیس و یا هر کشور خارجی دیگری برای شما نمود کند، سعی می‌کنیم تا گزینه‌های منطقی و واقع‌گرایانه‌ای را در اختیار شما قرار دهیم.

به طور پیش فرض، برای یک ایرانی که در کشوری جهان سوم و در حال توسعه زندگی می‌کند، کفه ترازوی جنبه‌های مثبت و مزایای زندگی در سوئیس سنگینی بیشتری به نسبت معایب زندگی در این کشور دارد، بر همین اساس، اول به سراغ معرفی مزایای متعدد زندگی در سوئیس برای ایرانیان رفته و بعد از آن معایب احتمالی آن را با شما در میان می‌گذاریم:

فستیوال ها و جشن های سوئیس

یکی از مزایای زندگی در سوئیس برای ایرانیان خونگرم و اهل شادی که مطمئناٌ به چشم شما آمده و برایتان جالب خواهد بود، تعداد زیاد فستیوال ها و جشن های معروف سوئیس است که در طول سال برگزار شده و به خوبی موجب شادی و سرگرمی و علاقه بیشتر شما به این کشور می‌شود.

از جشن‌های سال نو میلادی و فستیوال برفی گریندوالد گرفته تا فستیوال بالن، اسب دوانی سنت موریتز یا جشن خاص بازل فاسناخت، برای هر سبک و سلیقه و ذائقه‌ای، جشن، کارناوال و فستیوالی در نظر گرفته شده و شادی و نشاط را برای ساکنان سوئیس به همراه خواهد داشت.

کیفیت بالای زندگی

بر هیچکس پنهان نیست که همواره سوئیس یکی از بهترین کشورها برای زندگی در دنیا محسوب می‌شود.

به طوری که بنابر آمار سال 2021 OECD Better Life Index، در میان فهرست کشورهای OECD، سوئیس در فاکتورهایی نظیر تندرستی، موقعیت‌های شغلی و مقدار درآمد، میزان ثروت، وضعیت سلامت، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیط زیست، آموزش و مهارت‌های آموزشی، تعادل میان کار و زندگی، مسکن و امنیت کشور سوئیس بالاتر از میانگین کلی قرار گرفته است.

بنابر جدیدترین اطلاعات بدست آمده، اغلب ساکنان در حال زندگی در کشور سوئیس شاغل بوده و از درآمد خوبی برخوردار هستند. به طور میانگین، شهروندان سوئیسی دارای عمر 84 ساله بوده و 4 سال بیشتر از سایر کشورهای OECD عمر می‌کنند که خبر از امید به زندگی بالا در کشور خاص سوئیس می‌دهد.

این در حالی است که ساکنان سوئیسی رضایت بالایی از زندگی دارند و نمره 7.5 از 10 را به این فاکتور اختصاص داده‌اند.

بد نیست بدانید که براساس جدیدترین آمار وب سایت Us news در زمینه بهترین کشورهای دنیا، آماری براساس 76 فاکتور مرتبط با کشورهای موفق دنیا گرفته شده که در آن علاوه بر امنیت کشور سوئیس ، این کشور امتیازهای بسیار بالایی را در بخش ثبات سیاسی، ثبات اقتصادی، آموزش و خدمات درمانی کسب کرده است.

از این رو اگر کماکان به دنبال جواب این سوال هستید که چرا سوئیس بهترین کشور است، کافیست تا به آمار و ارقام بالا نگاهی بیاندازید!

کشوری منظم و آنتایم

اگر آدم دقیق و وقت‌شناسی هستید، شاید هیچ یک از مزایای زندگی در سوئیس برای ایرانیان به اندازه فرهنگ وقت‌شناسی و نظم این کشور برای شما اهمیت نداشته باشد. در واقع، سازندگان مشهور و محبوب ساعت‌های سوئیسی در مقوله سر وقت بودن بسیار جدی هستند.

با حضور و زندگی در کشور سوئیس به سرعت این موضوع را درک می‌کنید که آنتایم بودن همه جنبه‌های زندگی در کشور سوئیس را فراگرفته است. یعنی اگر می‌خواهید در کسب و کار و تجارت موفق باشید، حتماً باید خود را با ریتم زندگی مردم سوئیس کوک کنید و این فرهنگ سوئیسی را با جان و دل رعایت نمایید.

برای نمونه، تمامی اوقات برنامه‌ریزی شده وسایل حمل و نقل عمومی در کشور سوئیس، همگی در زمان مقرر رعایت شده و سر وقت به مبدا و مقصد می‌رسند. سیستم راه آهن و متروی این کشور جزو بهترین نمونه‌ها در دنیا بوده و از امنیت، بهره‌وری و شرایط استفاده بهینه‌ای برای شهروندان این کشور برخوردار است.

سازماندهی و نظم در بخش‌های مختلف زندگی در سوئیس موجب می‌شود تا هدر رفت بسیار کمی در کارها و انرژی صرف شده وجود داشته باشد و راندمان موارد در جریان زندگی به میزان زیادی بالا برود.

چنانچه فرد آنتایمی باشید، در همان ساعات اولیه ورود به خاک سوئیس متوجه خواهید شد که چرا سوئیس بهترین کشور است و زندگی در آن برای شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود؛ موردی که در ایران آنچنان رعایت نمی‌شود!

طبیعت بکر

یکی از شاخص‌ترین مزایای زندگی در سوئیس برای ایرانیان ، طبیعت متفاوت و مثال‌زدنی و آب و هوای پاک این کشور است که همچون جواهری در کل قاره اروپا می‌درخشد. به بیانی دیگر، می‌توان این طور گفت که سوئیس خاستگاه اختصاصی عاشقان طبیعت، کوهنوردان و طرفداران ورزش‌های زمستانی نیز محسوب می‌شود.

رشته کوه‌های آلپ بخش عمده‌ای از مناظر زیبا و طبیعی این کشور را تشکیل می‌دهند و دو سوم از مساحت کل سوئیس را به خود اختصاص داده‌اند. اما فلات‌ها، جنگل‌ها و تالاب‌ها نیز جزوی از جغرافیا و طبیعت منحصر به فرد این کشور زیبای اروپایی محسوب می‌شوند.

بنابر آمار، یک سوم این کشور را جنگل‌ها تشکیل داده‌اند و یک چهارم زمین‌های موجود جزو مناطق حفاظت شده هستند. سوئیس خانه بیش از 50 هزار گونه مختلف گیاهی، قارچ و حیوانات است و در کنار این موارد، سوئیس 6 درصد از ذخایر آب شیرین قاره اروپا را در اختیار داشته و به برج آب اروپا نیز معروف است.

سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای این کشور در مقایسه با سایر کشورهای OECD بسیار کمتر بوده، از محیط زیست طبیعی به خوبی محافظت می‌کند و با تغییرات شدید آب و هوایی می‌جنگد. سوئیس دارای یک سیستم بازیافت قوی است و متعهد شده تا از لحاظ آب و هوایی تا سال 2050 به شرایط climate neutral (بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای) برسد!

موضوعی که به تنهایی پاسخگوی این سوال است که “چرا سوئیس بهترین کشور است” و در اولویت اصلی بسیاری از مهاجران بین‌المللی قرار دارد.

تنوع فرهنگی

وقتی که قرار است در کشوری با 4 زبان رسمی (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومنش) زندگی کنید، می توانید انتظار یک تجربه غنی فرهنگی را در خلال زندگی در این کشور داشته باشید. از این رو، ممکن است در ابتدا زندگی در سوئیس برای ایرانیان همراه با چالش باشد، اما در حالت کلی شامل شرایط جذابی می‌شود.

این در حالی است که با در نظر گرفتن 26 کانتون که هر کدام به عنوان مناطق اجرایی و اداری خودمختار عمل می‌کنند، به طور حتم تنوع زیادی را در یک کشور کوچک تجربه خواهید کرد. طی چند سال گذشته این کشور با رشد زیادی در بخش مهاجرت روبرو شده و قریب به 38 درصد از 8.6 میلیون نفر ساکن مقیم سوئیس دارای سوابق مهاجرتی از سایر کشورهای دنیا هستند.

همچنین حضور شرکت‌های بین‌المللی معتبر و معروف و دانشگاه‌های دارای رنکینگ جهانی موجب شده تا بسیاری از متقاضیان مهاجرت برای منظور کار و یا ادامه تحصیل به این کشور قدم گذاشته و موجب گسترده‌تر شدن تنوع فرهنگی آن شوند.

خدمات درمانی سوئیس

این کشور دارای یک سیستم جامع درمانی جهانی و بین‌المللی و هزینه زیادی را صرف بخش درمانی جامعه کرده که معادل بیش از 8 هزار یورو برای هر فرد ساکن است. اما برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، این هزینه از طریق مالیات تامین نمی‌شود.

؛بلکه شهروندان ساکن در کانتون‌های مختلف سوئیس در یکی از طرح‌های خدمات درمانی شرکت کرده و هزینه ماهانه و سالانه آن را پرداخت می‌کنند.

این در حالی است که امکان استفاده از خدمات درمانی خصوصی و سریع‌تر نیز با پرداخت هزینه بیشتر وجود دارد. خوشبختانه تمامی شهروندان و مهاجرین به خدمات درمانی دولتی و خصوصی این کشور دسترسی داشته و بیمه درمانی بین 80 تا 90 درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

مواردی نظیر درمان سرپایی، مراقبت‌های اورژانسی، داروهای تجویز شده و واکسیناسیون جزو خدماتی هستند که توسط بیمه درمانی در کشور سوئیس ارائه می‌شوند. این در حالی است که بیمه‌گذاران می‌توانند به مراقبت‌های قبل از زایمان، معاینات زنان و توانبخشی دسترسی داشته باشند.

فاکتورهایی که زندگی در سوئیس برای ایرانیان را به مراتب آسان و دلپذیرتر می‌کند.

کیفیت بالای سیستم آموزشی

بدون شک، یکی دیگر از مزایای زندگی در سوئیس برای ایرانیان، امکان استفاده از موسسات آموزشی با کیفیت و دارای رنکینگ جهانی برای ادامه تحصیل خود و یا سایر اعضای خانواده است.

البته شرایط تحصیل دانشگاهی در این کشور همانند فرانسه و آلمان کم‌هزینه و یا رایگان نیست، اما با در نظر گرفتن استاندارد و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی فوق‌پیشرفته، شما می‌توانید به تناسب با بودجه خودتان در یکی از موسسات آموزشی خصوصی و دولتی، خود یا فرزندانتان را ثبت‌نام کنید و از مزایای متعدد آن بهره‌مند شوید.

موضوعی که می‌تواند موجب هماهنگی بیشتر فرزندان شما با سبک زندگی در این کشور شود و یا به ارتقاء موقعیت شغلی و کسب درآمد ارزی بیشتر برای خودتان بیانجامد. مزیت جذاب دیگری که به خوبی پاسخگوی سوال چرا سوئیس بهترین کشور است خواهد بود.

امنیت کشور سوئیس

بنابر آمار Global Peace Index سال 2019، امنیت کشور سوئیس در رده بسیار خوبی قرار داشته و بعد از جمهوری چک در رده 11 دنیا قرار دارد. این در حالی است که کشورهای ایسلند، نیوزلند، پرتغال، اتریش و دانمارک رده‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده و کشورهای کانادا، سنگاپور، اسلوونی و ژاپن در رده‌های بعدی یعنی ششم تا نهم دنیا هستند.

امنیت کشور سوئیس تنها محدود به پایین بودن نرخ جرم و جنایت نبوده و شامل موارد دیگری مثل قوانین سفت و سخت و نظام‌مند حمل اسلحه، شهروندان مطیع قانون و برابری حقوق زنان و مردان در کشور می‌شود.

اما به طور اختصاری سایر مزایای زندگی در سوئیس شامل موارد زیر می‌شود:

 • موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی راحت به سایر کشورهای همسایه در اروپا
 • بهترین کیفیت شکلات، پنیر و انواع ساعت‌
 • سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته و کارآمد
 • استاندارد و کیفیت بالای مسکن
 • نرخ جرم پایین
 • تمیزی آب و هوا و خیابان‌ها
 • تنوع زبان و فرهنگ
 • نرخ پایین بیکاری
 • امید به زندگی بالا
 • ثبات سیاسی و اقتصادی فوق‌العاده
 • قرارگیری در حوزه معتبر شنگن
 • درآمدهای بالا

معایب زندگی در کشور سوئیس

حقیقت ماجرا این است که زندگی در سوئیس برای ایرانیان سراسر مزیت و فاکتورهای مثبت نیست و دارای معایبی است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

هزینه زندگی در کشور سوئیس

یکی از پر رنگ‌ترین معایب زندگی در سوئیس بالا بودن هزینه‌های زندگی در این کشور است.

بنابر آخرین آمار برترین کشورهای دنیا در وب سایت US News، این کشور تنها به دلیل نمره پایین توان مالی و گرانی در رتبه پنجم دنیا قرار گرفته و شهرهای محبوبی نظیر زوریخ و ژنو جزو گران‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شوند.

بدهی خانوادگی در این کشور بیشتر از میانگین موجود در سایر کشورهای OECD است و فاصله قابل توجهی بین افراد ثروتمند و فقیر سوئیس وجود دارد. به بیانی دیگر، 20 درصد دهک بالای جامعه قریب به 5 برابر بیشتر از 20 درصد دهک پایین جامعه درآمد کسب می‌کنند.

این در حالی است که در حدود 9 درصد از خانوارهای سوئیسی دارای درآمد disposable income (با کسر مالیات) 50 درصد کمتر از سرانه ملی هستند و 15 درصد از جمعیت دارای درآمد پایین در سوئیس، 40 درصد از درآمد ماهانه خود را خرج اجاره و هزینه مسکن می‌کنند.

سوئیس یک کشور به شدت ریسک‌گریز است و به همین خاطر زندگی در سوئیس برای ایرانیان نیاز به انواع بیمه‌ها دارد.

بر همین اساس، هزینه‌های صرف شده در بخش بیمه بیش از میانگین کلی موجود در قاره اروپا است. به بیانی دیگر، هزینه خدمات درمانی (که در سوئیس الزامی است) می‌تواند سهم عمده‌ای در هزینه‌های ماهانه و سالانه شما داشته باشد.

مورد دیگری که موجب بالا رفتن هزینه‌های زندگی در کشور سوئیس می‌شود، هزینه خورد و خوراک است که از قریب به 37 کشور هم‌رده در دنیا بالاتر است.

این مورد تنها مربوط به خرید و خورد و خوراک نبوده و شامل اجاره خانه نیز می‌شود که مطمئناً نقش مهمی در زندگی سوئیس برای ایرانیان ایفا می‌کند. اجاره خانه در سوئیس حداقل 20 درصد از درآمد ماهانه را به خود اختصاص می‌دهد و ممکن است بنابر متراژ، محله، شهر و کانتون، بین 2500 تا 6000 کرون در ماه متغیر باشد.

حتی آمارها این طور نشان می‌دهند که برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تا در آن طرف مرز سوئیس – فرانسه زندگی کرده و برای کار به سوئیس بیایند.

این در حالی است که برخی از آنها خریدهای ماهانه خود را از فرانسه می‌کنند ودر کمال ناباوری آن را به منزل خود در سوئیس می‌آورند!

اما اگر به زحمت‌های چکاپ مرزی و هزینه‌های صرف شده برای رفتن به پاریس و بنزین مصرفی نگاه کنید، متوجه این موضوع می‌شوید که انجام این کار ارزش چندانی ندارد.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که به همان اندازه که هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است، درآمدهای ماهانه موقعیت‌های شغلی مختلف نیز در این کشور بالاتر از میانگین جهانی است و کماکان می‌تواند توجیه‌کننده این موضوع باشد که چرا سوئیس بهترین کشور است.

فرهنگ محافظه کارانه محل کار

در حالی که عمل‌گرایی و سازماندهی دقیق کارها در فرهنگ سوئیسی می‌تواند برای بسیاری از افراد خوشایند باشد، ممکن است این موضوع برای مهاجران به عنوان یکی از معایب زندگی در سوئیس برای ایرانیان محسوب شده و فرد را با سختی مواجه کند.

به طور معمول، شهروندان سوئیسی مردمی بسیار مودب و محافظه‌کار هستند. برای مثال، شما باید در محیط کار از اسم خانوادگی و القاب رسمی Sie/Vous/Lei استفاده کنید و تا زمانی که از شما درخواست صمیمانه برای استفاده از اسم کوچک در محل کار نشود، به این کار ادامه دهید!

عمومآً سلسله مراتب در شرکت‌ها اهمیت فراوانی داشته و افراد دارای رتبه و مقام بالا تصمیمات نهایی را می‌گیرند که البته مورد عجیبی نبوده و در کشور ایران نیز به همین منوال است؛ اما گفته می‌شود که برخی از کانتون‌های فرانسوی و ایتالیایی زبان سوئیس دارای فرهنگ تجاری عقب افتاده‌ای در این زمینه هستند.

این موضوع در رابطه با روابط شخصی نیز وجود دارد. یعنی بنابر آمار، 62 درصد از مهاجران این طور بیان کرده‌اند که دوست شدن با سوئیسی‌ها کاری سخت است (در مقایسه با آمار 36 درصدی در سایر کشورهای دنیا، این مقدار تقریباً دو برابر است).

این بدین دلیل است که شهروندان سوئیسی اغلب افراد محافظه‌کاری بوده و بیشتر حلقه دوستان نزدیک خود را به دوستان جدید و خارجی ترجیح می‌دهند. البته از جانبی دیگر به حریم خصوصی افراد نیز احترام زیادی گذاشته و ممکن است برای زمان زیادی صبر کنند تا فردی را به خارج از فضای کار دعوت کنند.

اگر جزو شهروندان اجتماعی هستید که دوست دارد حلقه ارتباطی خود را به سرعت گسترش دهد، ممکن است در ابتدا با رویارویی با این موضوع شوکه شوید، اما اگر کمی صبور باشید و به غیر از شهروندان سوئیسی به فکر ایجاد دوستی با سایر ملیت‌ها نیز باشید، نتیجه مناسبی خواهید گرفت.

قوانین سوئیسی

عموماً فرهنگ و سنت‌های سوئیسی با ریتم کندی تغییر می‌کنند و شما با حضور در روستاهای زیبا و ایده‌آل سوئیسی این طور حس می‌‌کنید که در زمان به عقب برگشته‌اید.

اما برخی از قوانین تبعیض‌آمیز نظیر برابر نبودن حقوق زنان جزو مواردی است که طی مدت‌های مدیدی در جریان بوده و یک موضوع ادامه‌دار است. خبر خوب این است که طی سالهای اخیر این روند سرعت خوبی به خود گرفته و زنان سوئیسی 40 درصد از کرسی‌های پارلمانی را به خود اختصاص داده‌اند.

بنابر گزارش شکاف جنسیتی سال 2020، کشور سوئیس در رده 18 دنیا قرار گرفته و علیرغم وجود برخی از پیشرفت‌ها، نابرابری دستمزد و حقوق کماکان در این کشور وجود دارد؛ اما در مقایسه با ایران شرایط زندگی در سوئیس برای ایرانیان کماکان ایده آل است.

در حال حاضر نیروی کار خانم در این کشور 19 درصد کمتر از آقایان حقوق دریافت می‌کنند؛ البته بنابر قانون فدرالی وضع شده در این رابطه، در صورتی که مشخص شود شرکتی براساس جنسیت نیروی کار تبعیض دستمزدی قائل شده، باید مابه التفاوت آن را پرداخت کند. اما هرساله این شرایط در حال بهبود بوده و موقعیت شغلی بانوان در کشور سوئیس ارتقاء یافته است که یکی از نشانه‌های امنیت کشور سوئیس است.

یادگیری زبان سوئیسی

شاید این تصور را داشته باشید که به اصطلاح کار شما با زبان انگلیسی در کشور سوئیس راه می‌افتد و نیازی به یادگیری زبان بومی این کشور ندارید. اما در واقع این موضوع جزو معایب زندگی در سوئیس  برای ایرانیان است که نمی‌توان برای همیشه همه کارها را با زبان انگلیسی انجام داد.

از این رو، شما باید بر روی مهارت زبان آلمانی سوئیسی و یا فرانسوی سوئیسی خود کار کنید تا بتوانید به خوبی با همکارها و کارفرمایان خود ارتباط برقرار کرده و به هنگام دریافت نامه‌های اداری و پستی، به راحتی با بوروکراسی و قوانین این کشور ارتباط برقرار کنید.

مالیات در سوئیس

یکی دیگر از معایب زندگی در سوئیس برای ایرانیان قوانین مالیاتی در این کشور است که کمی پیچیده به نظر می‌رسد. به طور معمول، شما باید مالیات فدرالی VAT و تمبر مالیاتی را در کنار مالیات‌های مختص هر کانتون مثل درآمد ماهانه، خانه و ارث و میراث را پرداخت نمایید.

این در حالی است که برخی از شهرداری‌ها مالیات دیگری برای وسیله نقلیه و حتی حیوان خانگی شما دریافت می‌کنند!

اما در نقطه مقابل، قوانینی نیز برای کاهش میزان مالیات پرداختی سالانه وجود دارد. برای مثال، شما می‌توانید به ازای هر فرزند وابسته خود در خانواده، مبلغ 6500 کرون را از هزینه‌های مالیاتی خود کسر کنید که مزیت مهمی محسوب شده و به شما نشان می‌دهد چرا سوئیس بهترین کشور است.

زندگی در کشور سوئیس برای ایرانیان

در یک جمع‌بندی کلی و با در نظر گرفتن مزایا و معایب زندگی در کشور سوئیس، اگر بخواهیم شرایط زندگی در سوئیس برای ایرانیان را مورد بررسی قرار دهیم، باید اذعان کنیم که شرایط تحصیل و کار برای مهاجران ایرانی در این کشور مطلوب بوده و در صورت داشتن تخصص و مهارت به روز مثل مهندسی و کار در حوزه IT و یا توسعه نرم افزار، درآمد ماهانه خوبی در انتظار شما خواهد بود.

از لحاظ مشکلات موجود در تطبیق فرهنگی و یا به اصطلاح culture shock نیز می‌توانید به سراغ اجتماعات ایرانی زبان ساکن این کشور رفته و به تدریج با کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات فرهنگ و آداب و رسوم این کشور، شرایط زندگی در سوئیس را برای خود هموار و آسان کنید.

اگر مایل هستید تا در مورد روش‌های مناسب و در دسترس مهاجرت به سوئیس اطلاعات کسب کنید و قصد مهاجرت به این کشور اروپایی حوزه شنگن را دارید، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و از بهترین نتیجه در کمترین زمان ممکن برخوردار شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *