مهاجرت کاری

کاریابی در خارج از کشور چگونه است؟

اگر قصد دارید تا در آینده ای نزدیک، مهاجرت کاری به خارج از کشور را تجربه کرده و از طریق این تصمیم بزرگ، در مسیر جدیدی از زندگی و آینده کاری خود قرار بگیرید، باید فاکتورهای زیادی را مدنظر خود قرار دهید. ابتدا متن را نطالعه نمایید و سپس وقت مشاوره رزرو نمایید تا با بررسی شرایط شما، برای کاریابی در خارج توسط شرکت نیلگام برای شما اقدامات لازم انجام شود.

اینکه بازار کار مورد نظر شما با کمبود چه نیروهایی مواجه شده و چه موقعیت های شغلی در دسترس قرار دارد، اینکه در کنار ویزای کار چه مدارکی برای مهاجرت کاری شما مورد نیاز است، اینکه پروسه مهاجرت کاری به خارج از کشور به چه صورت است و اخذ ویزای کار اروپا شامل چه شرایطی می شود و بسیاری از مواردی که در ادامه مطلب کاریابی در خارج از کشور به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مبحث کاریابی در خارج از کشور بسیار گسترده است و می تواند شامل تمام کشورهای خارجی و قاره های مختلف اروپا، آمریکا، آفریقا، آسیا و یا اقیانوسیه شود، از این رو برای اینکه خواندن این مطلب از حوصله شما خارج نشود و بتواند به شما در امر کاریابی در مطرح ترین کشورهای خارجی کمک کند، قصد داریم تا به بررسی شرایط کاریابی در کشورهای اروپایی حوزه شینگن و همچنین کشور محبوب و مهاجرپذیر کانادا بپردازیم.

کاریابی در اروپا

وقتی که به عنوان یک شهروند خارجی غیر اروپایی و ایرانی قصد مهاجرت کاری به قاره اروپا را داشته باشید، باید به این موضوع توجه کنید که اولویت جذب نیرو و کاریابی در اروپا با شهروندان بومی، افراد دارای کارت اقامت و شهروندان سایر کشورهای اروپایی است.

بنابر قوانین اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، شهروندان اروپایی عمدتاً نیاز به دریافت ویزای کار برای کاریابی و استخدام در اروپا ندارند، اما این موضوع برای متقاضیان خارجی غیراروپایی صدق نکرده و ملزم به اخذ جاب آفر (دعوتنامه کاری) و ویزای کار شینگن خواهند بود.

از این رو تا به اینجای کار این موضوع را فهمیدید که کاریابی و استخدام در اروپا نیازمند دو مدرک مهم و اساسی به نام های جاب آفر و ویزای کار اروپا و حوزه شینگن است، اما بهتر است برای درک بهتر پروسه مهاجرت کاری به اروپا، مراحل انجام آن را برای شما تشریح کنیم.

اول از هر چیز، شما باید از داخل ایران به فکر برقراری ارتباط با شرکت ها و کارفرماهای خارجی باشید و بفهمید که قصد دارید به کدام یک از کشورهای اتحادیه اروپا و یا حوزه شینگن مهاجرت کاری داشته باشید.

اگر مایل هستید تا به طور شخصی در این رابطه اقدام کنید، باید از طریق شبکه های اجتماعی نظیر لینکدین و وب سایت های معروف کاریابی مانند indeed و Monster در مورد موقعیت های شغلی در دسترس و مشاغل مورد تقاضای کشورهای اروپایی تحقیق نمایید.

بنابر آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده توسط وب سایت Empirica، فرصت های شغلی متنوعی در حوزه های IT، خدمات سلامت، ساخت و ساز ساختمانی، متخصصان فنی و صنایع دستی مورد نیاز اغلب کشورهای اروپایی است.

به بیانی دیگر، بیش از 670 هزار عنوان شغلی در سالهای 2020 و 2021 در دسترس نیروی کار خارجی قرار گرفته و در این بین، بیش تقاضای زیادی برای بیش از 75 هزار متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای اروپایی وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که در بازار کار حال حاضر اروپا، مشاغل مهندسی و خدمات سلامتی جزو موقعیت های شغلی برتر محسوب می شوند و افراد دارای سوابق کاری در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و دکترها و پرستاران از شانس بسیار بالایی برای کاریابی در خارج از کشور برخوردار هستند.

اما موضوع کاریابی و مهاجرت کاری به اروپا تنها به تخصص ها و مهارت های ذکر شده در بالا محدود نمی شود و بسیاری از مشاغل عمومی و نسبتاً ساده نیز با کمبود نیرو مواجه شده است.

از این رو بهتر است پیش از اقدام برای مکاتبه با یک شرکت و یا کارفرمای خارجی، نخست به فکر انتخاب کشور مقصد و اطمینان از نیاز بازار کار فعلی آن کشور به حرفه و موقعیت شغلی خودتان باشید.

یعنی گزینه های مهاجرت کاری به اروپا برای شما بسیار زیاد است، از کشورهای عضو حوزه شینگن نظیر آلمان، فرانسه، جمهوری چک و لهستان گرفته تا کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله رومانی و کرواسی، همگی می توانند جزو گزینه های مهاجرتی مناسب برای شما باشند.

اما در رابطه با اقدام برای جاب آفر اروپا چند نکته مهم دیگر نیز وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

زبان بومی و متداول بازار کار اروپا

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در زمان انتخاب کشور و بازار کار اروپا برای مهاجرت کاری، زبان بومی مورد استفاده در بازار کار است. برای مثال، اگر قصد مهاجرت کاری به کشور آلمان را داشته باشید، باید این حقیقت را در نظر بگیرید که دانش زبان انگلیسی آنچنان به کار شما نیامده و حتماً باید از مهارت بالای زبان آلمانی برای تعامل موثر با کارفرما و جا افتادن در بازار کار مدرن و پویای این کشور برخوردار باشید.

اما برای مثال، اگر قصد دریافت ویزای شینگن با اجازه کار کشوری مثل سوئد را داشته باشید، به دلیل اینکه بالای 90 درصد از مردم از زبان انگلیسی برای مکالمات روزمره استفاده می کنند، با چالشی جدی در این رابطه روبرو نشده و می توانید با داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز کار در بازار این کشور را تجربه کنید.

کشور مناسب مهاجرت کاری به اروپا

به عنوان یک نیروی کار خارجی و متقاضی مهاجرت بلند مدت به قاره اروپا، باید به این موضوع توجه کنید که وضعیت بازار کار در هر کشور به چه صورت است و نرخ بیکاری در آن کشور در چه وضعیتی قرار دارد، برای مثال اگر گزینه های مهاجرتی شما پرتغال و یا ایتالیا باشد، باید حتماً به طور کامل شرایط کار در پرتغال و یا ایتالیا را مورد بررسی دقیق قرار دهید، چون نرخ بیکاری در این کشورها نسبتاً زیاد بوده و ممکن است با سختی های زیادی برای پیدا کردن کار و دریافت جاب آفر روبرو شوید.

در این میان، مهاجرت و کار غیرقانونی در کشورهایی نظیر آلمان موجب شده تا سختگیری بیشتری در رابطه با جذب نیروی کار خارجی در این کشور اعمال شود و به جز مشاغل خاص و تخصصی، تمایل چندانی به جذب نیرو در مشاغل عمومی این کشور نشان داده نشود.

البته این موضوع ممکن است در هر سال تغییر کند، از این رو نباید به طور کلی مایوس شوید و اگر آلمان هدف نهایی شما برای کاریابی و مهاجرت کاری به اروپا است، باید حتماً به جستجوی شغل مورد نظر خود پرداخته و برای دریافت جاب آفر و ویزای کار آلمان تمام تلاش خود را به کار ببندید.

اما بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که شرایط کار دانشجویی در آلمان برای دانشجویان بین المللی بسیار ایده آل بوده و هموار کننده مسیر نسبتاً پر پیچ و خم کاریابی در بازار کار بین المللی در آلمان خواهد بود. از این رو گزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان، کار دانشجویی پاره وقت و در نهایت کار قانونی و تمام وقت در این کشور، انتخابی منطقی و بسیار موفق به شمار می رود.

شرایط دریافت جاب آفر در خارج از کشور

اصولاً برای دریافت ویزای شینگن با اجازه کار، اول به یک دعوت نامه کاری و یا همان جاب آفر از یک کارفرما و یا یک شرکت اروپایی نیاز دارید. روال کار به این صورت است که معمولاً یک موقعیت شغلی برای مدت زمان 30 تا 60 روز کاری برای شهروندان بومی، افراد دارای اقامت قانونی و شهروندان سایر کشورهای اروپایی آگهی می شود.

در صورتی که بازار کار با کمبود زیاد نیرو در آن زمینه شغلی روبرو شود و طی مدت زمان آگهی استخدام و کاریابی، مقدار نیروی لازم برای موقعیت شغلی در دسترس جذب نشود، اداره کار و امور شهروندی کشور به شرکت ها و کارفرماهای خارجی اجازه جذب نیروی کار خارجی غیراروپایی را می دهد.

از این رو، شرکت ها آمادگی خود را برای دریافت رزومه و سوابق کاری متقاضیان بین المللی اعلام می کنند. کاری که شما باید بکنید این است که به وب سایت های کاریابی پربازدید خارجی مراجعه کنید و با اطلاع از آدرس ایمیل و شماره تماس کارفرما و شرکت مورد نظر، مدارک زیر را ارسال کنید:

 • ترجمه رزومه و سوابق کاری
 • فرم درخواست تکمیل شده جاب آفر
 • کپی پاسپورت و مدارک هویتی
 • ترجمه سوابق بیمه مرتبط با زمینه کاری
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی مدرک کار و گواهی های مهارتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه ( در صورت درخواست کارفرما)
 • گواهی آزمایش پزشکی
 • ارائه مدرک زبان
 • توصیه نامه کارفرماهای قبلی (در صورت وجود)

به طور معمول در حدود یک تا 2 ماه کاری ارزیابی پرونده های کاری توسط کارفرما و شرکت خارجی زمان می برد، در صورتی که با درخواست جاب آفر شما موافقت شود، نامه جاب آفر به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

اگر از توانایی لازم برای کاریابی و تعامل با کارفرمای خارجی برخوردار نیستید، بهتر است به سراغ گزینه اعزام نیروی کار به اروپا از طریق شرکت های معتبر اعزام نیرو در داخل کشور بروید.

در واقع، تمامی امور پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب، مکاتبه با کارفرما، آماده سازی و ترجمه مدارک کاری، هویتی و مالی، ارسال به شرکت خارجی، دریافت جاب آفر و اقدامات لازم برای ویزای شینگن تایپ D از سوی شرکت اعزام نیروی کار به خارج از کشور انجام می گیرد.

در ازای تمامی این کارها، شما باید یک قرارداد کاری با شرکت مورد نظر بسته و مبلغی را تحت عنوان کارمزد و بهای انجام مراحل پر پیچ و خم کاریابی و استخدام در بازار کار اروپا و مهاجرت کاری به کشور مورد نظر، به شرکت واسط پرداخت کنید.

با دریافت جاب آفر از کارفرمای اروپایی، نوبت به اخذ ویزای کار شینگن می رسد، مجوز که به شما اجازه ورود به کشور اروپایی و دریافت مجوز کار تمام وقت و قانونی در بازار کار بین المللی را می دهد. اما برای اینکه بهتر بتوانید با پروسه اخذ ویزای کار اروپا در روند کاریابی در خارج از کشور آشنا شوید، در ادامه دو برنامه جدید و در دسترس اعزام نیروی کار به کشورهای جمهوری چک و لهستان را برای شما شرح می دهیم.

اعزام نیروی کار به کشورهای اروپایی

فرض کنید که با توضیحات بالا، جاب آفر مورد نیاز برای کار در یک موقعیت شغلی را در جمهوری چک بدست آورده اید، در این مرحله، قدم بعدی برای شما، رزرو وقت سفارت چک و درخواست ویزای چک از کنسولگری این کشور است. با این تفاوت که ویزای شینگن مولتی شما از نوع کوتاه مدت نبوده و ویزای شینگن تایپ D بلند مدت جمهوری چک است.

این ویزا به شما اجازه اقامت حداکثر یکساله را در این کشور به شما داده و در صورت تمدید قرارداد کاری، امکان تمدید کارت اقامت شنگن و مجوز کار را نیز برای یک سال دیگر به شما می دهد.

به طور معمول، اغلب خدمات ویزای شینگن کوتاه مدت جمهوری چک توسط کارگزاری وی اف اس در تهران انجام می شود، اما از آنجا که ویزای کار این کشور از نوع ویزای بلند مدت شنگن است، پیگیری امور ویزا و رزرو وقت سفارت در محل کنسولگری جمهوری چک در تهران چهار راه فرمانیه، خیابان نسترن انجام می شود.

از این رو، شما باید وقت سفارت شینگن را رزرو کرده و در موعد مقرر، مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار جمهوری چک را به افسر سفارت ارائه دهید و در عین حال، مراحل انگشت نگاری و عکس بیومتریک را به انجام برسانید. مدارک لازم برای ویزای شینگن شامل موارد زیر می شود:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • رسید پرداخت هزینه ویزای شینگن
 • پرینت وقت سفارت
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزا
 • ترجمه سوابق بیمه
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • نامه جاب آفر کارفرما
 • نامه تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن
 • مدارک ازدواج ( در صورت وجود)
 • ترجمه رزومه و سوابق کاری
 • ارائه سایر مدارک هویتی
 • ترجمه گواهی و مدارک مرتبط با حوزه کار
 • مدرک زبان (در صورت وجود)
 • رزرو بلیط هواپیما
 • رزرو هتل
 • بیمه سلامت بین المللی با حداقل پوشش 30 هزار یورو در کشورهای حوزه شینگن
 • توصیه نامه سربرگ دار کارفرمای قبلی ( در صورت وجود)
 • ترجمه سایر مدارک هویتی
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

در نهایت، با انجام تمامی امور ویزا در محل سفارت چک، باید بین 2 تا 3 ماه کاری منتظر جواب ویزای کنسولگری باشید. در صورت موافقت با درخواست شما، باید پاسپورت خود را به محل سفارت ببرید تا برچسب ویزای کار شینگن در پاسپورت شما پیوست شود.

بعد از این مرحله، شما امکان حضور بلند مدت در جمهوری چک، عقد قرارداد کاری، اخذ مجوز کار و اقامت شینگن و انجام کار قانونی و زندگی در جمهوری چک را خواهید داشت. با توجه به اینکه جمهوری چک عضو حوزه شینگن است، شما می توانید با استفاده از کارت اقامت شنگن، به آسانی و بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد، به بیش از 30 کشور اتحادیه اروپا و حوزه شنگن سفر کنید.

شما می توانید در صورت تمایل از خدمات اعزام نیروی کار به جمهوری چک گروه شرکت های نیلگام استفاده کنید، در حال حاضر، موقعیت های شغلی در دسترس برای مهاجرت کاری به این کشور شامل مشاغل بسته بندی، مشاغل ساختمانی و خدمات نظافتی می شود.

حقوق در نظر گرفته شده برای نیروی کار خارجی بین 900 تا 1200 یورو در ماه است و هزینه اسکان فرد در کشور چک به عهده کارفرما است.

در صورتی که خواهان استفاده از این خدمت مهاجرتی از طریق گروه شرکت های نیلگام هستید، باید قراردادی را طبق شرایط زیر با شرکت نیلگام بسته و هزینه زیر را در 3 قسط پرداخت نمایید:

 • مرحله اول: بررسی رزومه کاری فرد، عقد قرارداد با متقاضی، دریافت مبلغ 500 یورو و ارسال پرونده و سوابق کاری به کارفرمای اروپایی
 • مرحله دوم: پرداخت قسط دوم به مبلغ 500 یورو و دریافت جاب آفر از کارفرمای جمهوری چک
 • مرحله سوم: دریافت مبلغ 1200 یورو از متقاضی و اقدام برای ویزای کار اروپا

لازم به ذکر است که کارت اقامت شینگن شما با تمدید قرارداد کاری و مجوز کار در جمهوری چک، قابل تمدید بوده و برای یکسال زندگی و کار بیشتر در جمهوری چک قابل استفاده است. در این میان، همسر و فرزندان شما نیز امکان دریافت ویزای همراه شینگن و دریافت کارت اقامت اروپا را در کنار شما خواهند داشت.

در صورتی که به مدت 5 سال کارت اقامت و مجوز کار قانونی در اروپا را تمدید کرده و در کشور جمهوری چک زندگی کنید، این امکان را دارید تا برای کارت اقامت دائم شینگن درخواست دهید. در نهایت با گذشت 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم شینگن، قادر خواهید بود تا برای حق شهروندی و پاسپورت این کشور درخواست دهید و به یک شهروند دو تابعیتی ایرانی، چکی تبدیل شوید.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در این طرح مهاجرتی، فوق دیپلم و یا کاردانی است و اولویت انتخاب متقاضیان، با افرادی است که دارای مهارت و مدرک زبان انگلیسی هستند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از این طرح، نسبت به رزرو وقت مشاوره نیلگام اقدام کنید، تا پیگیری های لازم برای شما انجام شود.

برنامه کاریابی در لهستان

شرایط ذکر شده در رابطه با جاب آفر و ویزای کار اروپا در مورد این کشور حوزه شنگن نیز صدق می کند. در حال حاضر گروه شرکت های نیلگام مجری طرح اعزام نیروی کار به کشور لهستان نیز هست.

نیروی کار خارجی برای موقعیت شغلی خیاطی مورد نیاز است، از این رو متقاضی باید دارای مدارک زیر برای درخواست جاب آفر از کارفرمای اروپایی باشد:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • سوابق بیمه مرتبط با زمینه کاری
 • ترجمه رزومه و سوابق کاری متقاضی
 • ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • ترجمه گواهی معتبر فنی – خیاطی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

شرایط و زمان درخواست جاب آفر از کارفرمای اروپایی، دقیقاً مشابه با کشور جمهوری چک بوده و هزینه مورد نیاز برای شرکت در این طرح معادل 2700 یورو است. از این رو شما می توانید با پرداخت این هزینه در 3 مرحله، در این طرح مهاجرت کاری و کاریابی در خارج از کشور شرکت کرده و کسب درآمد ارزی و زندگی در لهستان را تجربه کنید.

میانگین حقوق در نظر گرفته شده برای این موقعیت شغلی 700 تا 1300 یورو در هر ماه است. این در حالی است که میانگین هزینه ماهانه هر فرد در کشور لهستان با احتساب هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل، پوشاک، محل سکونت و سرگرمی و فعالیت های فوق برنامه، بین 400 تا 600 یورو در ماه است.

اما با توجه به رایگان بودن محل اسکان در کشور لهستان و قبول هزینه آن توسط کارفرما، هزینه ماهانه زندگی شما در این کشور به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

شما می توانید در صورت تمایل برای شرکت در طرح مهاجرت و ویزای کار لهستان، قراردادی را با گروه شرکت های نیلگام بسته و در صورت داشتن شرایط لازم، در مدت زمان 6 ماه کاری، جاب آفر و ویزای کار لهستان را از طریق کارشناسان نیلگام دریافت کنید.

هزینه پرداختی شما برای شرکت در این طرح مهاجرتی به شرح زیر است:

 • قسط اول: پرداخت مبلغ 700 یورو در زمان عقد قرارداد، ارسال پرونده کاری به کارفرمای اروپایی
 • قسط دوم: دریافت جاب آفر و اخذ 800 یورو از متقاضی
 • قسط سوم: دریافت مبلغ 1200 یورو و اقدام برای ویزای کار شینگن

پیش از عقد قرارداد، مشاوره تخصصی به شما ارائه می شود، سپس مدارک و سوابق کاری شما توسط کارشناسان نیلگام مورد بررسی قرار می گیرد، در صورتی که دارای شرایط اولیه و لازم برای مهاجرت کاری به اروپا باشید، پیشنهاد عقد قرارداد به شما داده می شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان و مهارت مکالمه انگلیسی، مزیت محسوب شده و اولویت انتخاب با این دسته از افراد است.

مقاصد مهاجرت کاری در گروه شرکت های نیلگام تنها به کشورهای اروپایی محدود نشده و شامل طرح های جذابی نظیر اسکیل ورکر ساسکاچوان و فدرال کانادا نیز می شود. شما می توانید در صورت تمایل، از مشاوره تخصصی در مورد کاریابی در کانادا و مهاجرت به کانادا با دعوت نامه کاری بهره برده و انجام تمامی مراحل مهاجرتی خود را به ما بسپارید. برای رزرو وقت مشاوره جاب آفر کلیک کنید و بدون پیچیدگی های خاصِ انواع روش های مهاجرت، با سرعت و آسانی مهاجرت کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *