تحصیلی

لیست برترین دانشگاه‌های سوئد در سال ۲۰۲۰

کشور پیشرفته سوئد در بخش اسکاندیناوی قاره اروپا و یکی از اعضای حوزه شینگن، با مناظر طبیعی متفاوت، تاریخچه و فرهنگی جذاب از شهرت فراوانی در سراسر جهان برخوردار است. طبیعت سوئد سرشار از مناظر بدیع، دریاچه‌ها، کوه‌ها و جنگل‌ها بوده و در مناطق شهری نیز ساختمان‌ها با معماری جذاب با خط ساحلی سوئد تلاقی می‌کنند.

از این رو بدون شک دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد در کنار تحصیل و زندگی در این کشور خوش‌نام و پیشرفته، می‌توانند به گشت و گذار در گالری‌ها و موزه‌های بین‌المللی، پارک و شهربازی معروف لایزبرگ Liseburg و تفریحاتی مانند این بپردازند. جمعیت تقریبی ۱۰ میلیونی شهروندان در سراسر کشور سوئد و مناطق مختلف این کشور نظیر Norrland در شمال سوئد، Svealand در مرکز سوئد و Götaland در جنوب سوئد مستقر هستند. در کشور سوئد صدها جزیره به راحتی توسط قایق قابل دسترس بوده و از میان آنها مجمع‌الجزایر گوتنبرگ به عنوان یک مقصد توریستی در سوئد، مکانی ایده‌آل برای تفریح و تمدد اعصاب افراد، خصوصا دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های سوئد خواهد بود.

کشور سوئد نه تنها مقصد ایده‌آلی برای تحصیل است، بلکه به واسطه هم مرز بودن با کشور نروژ، فنلاند و نزدیکی‌اش به کشور دانمارک، مکانی فوق‌العاده برای مسافرت نیز محسوب می‌شود. بدین خاطر دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد، می‌توانند پس از موفقیت در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی سوئد که در واقع همان ویزای شینگن است، در تعطیلات تابستانی و زمستانی خود به گشت و گذار در کشورهای اروپایی و شاخص دنیا بپردازند. ارز رایج کشور سوئد کرون است و عموما شهروندان کشور سوئد به زبان‌های رسمی سوئدی و فنلاندی صحبت می‌کنند، اما در عین حال تعداد زیادی از این افراد قادر به مکالمه روان به زبان انگلیسی نیز هستند و از این جهت فضای مناسب و ایده آلی را برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد و زندگی در این کشور به ارمغان می‌آورند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، شما نیازمند این هستید تا از طریق وبسایت پذیرش دانشگاه مربوطه سوئدی، با آماده‌سازی و ارسال فرم درخواست، شواهد واجد شرایط بودن و داشتن مهارت زبان انگلیسی و داشتن شرایط تحصیلی ورود به دانشگاه، اپلای کنید.

شما می‌توانید به عنوان متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد حداکثر چهار رشته کارشناسی را برای اپلای کردن انتخاب کنید و میبایست در پروسه اخذ پذیرش تحصیلی خود از طریق دپارتمان پذیرش هر یک از دانشگاه‌های سوئد، از تمامی فرآیندهای درخواست و ددلاین‌های دانشگاه مطمئن گردید. اگرچه برای آن دسته از افرادی که به تازگی مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را به پایان رسانیده‌اند، ددلاین و یا همان ضرب‌العجل فصل پاییز در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های سوئد، ژانویه سال قبلی خواهد بود. در ادامه قصد داریم تا براساس آمار اخیر وب‌سایت رسمی رتبه بندی دانشگاه‌های معتبر دنیا در سال ۲۰۲۰، به معرفی برترین دانشگاه‌های سوئد بپردازیم.

دانشگاه کارولینسکای سوئد (Karolinska Institute)

دانشگاه سوئدی Karolinska Institute یکی از برترین دانشگاه‌ های سوئد است که بخاطر تحقیقات پزشکی تراز اول و جهانی‌اش به خود می‌بالد و همواره به عنوان یکی از موسسات آموزشی عالی برای رشته پزشکی در سراسر دنیا شناخته می‌شود.

این دانشگاه در شهرداری سولنا Solna در نزدیکی شهر استکهلم واقع شده و در سال ۱۸۱۰ پس از اینکه یک نفر از هر سه سرباز سوئدی در جنگ روسیه، در بیمارستان‌های منطقه فوت می‌کردند، این دانشگاه خوشنام توسط  King Karl XIII برای آموزش جراحان ارتش تاسیس شد. از آن زمان تاکنون این دانشگاه به دو پردیس KI Campus Solna و KI Campus Huddinge گسترش یافته که اولی در سمت شمال غربی و پردیس دومی آن در Flemingsberg در سمت جنوبی استکهلم سوئد واقع شده است. همچنین هر دو پردیس دانشگاه کارولینسکا در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از طریق پیاده‌روی و یا مترو با مرکز شهر فاصله دارند؛ کارولینسکا همچون دیگر دانشگاه‌های برتر سوئد، رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می‌دهد.

در حال حاضر، دانشگاه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه کشور سوئد در رتبه چهلم رنکینگ جهانی و ۶۱ ام از لحاظ شهرت قرار دارد. این دانشگاه دامنه وسیعی از رشته‌های حوزه سلامت و علوم زندگی و دیگر رشته‌های تحصیلی مقاطع ارشد و تکمیلی را ارائه می‌دهد.

برای مثال، رشته‌های کارشناسی دانشگاه کارولینسکا شامل پزشکی، روانشناسی، روان درمانی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، شنوایی سنجی، دیدسنجی، فیزیوتراپی، پرتونگاری، کار درمانی و آسیب‌شناسی زبان و سایر رشته‌های تخصصی می‌شود. قرارگیری دانشگاه کارولینسکا در رتبه شماره یک دانشگاه‌های سوئد بدون شک بی دلیل نیست، این دانشگاه با برخورداری از قریب به ۶۰۰۰ دانشجو، دارای یک بیمارستان پیشرفته در نزدیکی خود است که دانشجویان می‌توانند به تمرین و انجام تحقیقات پایه تجربی، تحقیقات پیوسته و پرستاری در آن بپردازند؛

همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه کارولینسکا از برنامه‌های تبادل دانشجو با دانشگاه‌های بین‌المللی کشورهای استرالیا، چین، دانمارک، فنلاند و هلند بهره می‌برد و به تنهایی مرکز تحقیقاتی پیشرفته و پیشتاز در سراسر کشور و دانشگاه‌های سوئد محسوب می‌شود. مجمع اعضای نوبل دانشگاه کارولینسکا نیز از افرادی تشکیل می‌شوند که از سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل فقید، حق انتخاب کاندیدها و نامزدهای جایزه نوبل رشته روان‌شناسی/ پزشکی را دارا هستند. بد نیست بدانید که در کمال ناباوری، از هشت فرد سوئدی که موفق به دریافت جایزه نوبل شده است، ۵ نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه کارولینسکا بوده‌اند.

دانشگاه اوپسالای سوئد (Uppsala University)

دانشگاه اوپسالا به عنوان یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های سوئد در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس شده و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه کشور سوئد، کار خود را با تاکید بر روی رشته الهیات با تنها ۵۰ دانشجو آغاز کرده است. این دانشگاه به عنوان یکی از برترین موسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌ های سوئد دارای رنکینگ ۸۷ برترین دانشگاه‌های دنیا و ۹۱ مشهورترین دانشگاه‌های جهان است.

اما با توجه به پیشینه تاریخی این دانشگاه، پردیس‌های دانشگاهی واقع در شهر اوپسالای کشور سوئد به صورت فوق مدرن طراحی شده‌اند و در صورت مواجه با آنها به هیچ وجه نمی‌توانید به قدمت این دانشگاه معتبر پی ببرید. به طور کلی ۹ دپارتمان تحصیلی در دانشگاه اوپسالا وجود دارد که شامل هنر و علوم اجتماعی، پزشکی و داروسازی و علوم و فناوری و ۷۰ رشته تحصیلی مقطع کارشناسی می‌شود. همچنین

بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این میان، ۱۲ درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند و رشته‌های مرتبط با حقوق، پزشکی و روانشناسی، محبوب‌ترین رشته‌های انتخاب شده در میان دانشجویان بومی و بین‌المللی این دانشگاه هستند.

باید خاطر نشان کنیم که اغلب رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه اوپسالا به زبان سوئدی تدریس می‌شوند و تنها برخی از رشته‌های مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشگاه اوپسالا به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های سوئد دارای چندین پردیس است که شاملBiomedical Centre به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علوم زندگی است که در پایگاه نظامی قدیمی شهر واقع شده و پردیس دیگر دانشگاه نیز بر روی جزیره گاتلند Gotland، به عنوان میراث جهانی یونسکو و یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی و تفریحی سوئد با سواحلی بکر قرار گرفته است.

در حال حاضر با توجه به افزایش نرخ متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد و خصوصا دانشگاه اوپسالا، دپارتمان پذیرش این دانشگاه نسبت به پروسه پذیرش دانشجویان بومی و بین‌المللی گزینشی‌تر و حساس‌تر شده است و با بیش از ۵۰۰ دانشگاه بین‌المللی در سراسر دنیا توافق‌نامه تبادل دانشجو امضا کرده است.

مطالب پیشنهادی: دلایل ریجکت ویزای شینگن و رفع ریجکتی آن در سال ۲۰۲۰

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، دانشگاه اوپسالا به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های سوئد از همان ابتدا دارای پیش زمینه‌ای مذهبی بوده و از همین رو در مراسم علمی مهم خود زنگ کلیسای جامع شهر را به صدا در می‌آورد. یکی دیگر از رسومات این دانشگاه محبوب سوئدی، کلاه‌های سفید دانشجویان است که برای نخستین بار در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط دانشجویان دانشگاه اوپسالا پوشیده شد. این رسم دیرینه هر ساله در تاریخ ۳۰ آپریل توسط دانشجویان به مناسبت عید “Walpurgis Eve” و برای آمدن بهار به انجام می‌رسد. این دانشگاه همچنین خانه قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی کشور سوئد با بیش از ۹۰۰۰ نوع گیاه محسوب می‌شود. این باغ بخشی از قلعه سلطنتی بوده که توسط King Gustav III به دانشگاه اوپسالا اهدا شده است.

بد نیست بدانید که شاهزاده ویکتوریای سوئد (Crown Princess Victoria of Sweden) در سال ۲۰۰۹ در مقطع کارشناسی در رشته هنر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و همچنین آلفرد نوبل نیز در سال ۱۸۹۳ از این دانشگاه دکترای افتخاری کسب نموده است. دانشگاه اوپسالا خاستگاه محققین و افراد برجسته‌ای نیز بوده که از میان آنها می‌توان به Carl Linnaeus پروفسور قرن ۱۸ دانشگاه اوپسالا که سیستم طبقه‌بندی طبیعت را به وجود آورده و Anders Celsius، پروفسور ستاره‌شناس که مقیاس درجه سانتیگراد را طراحی کرده اشاره کرد.

در مجموع ۸ برنده جایزه نوبل با این دانشگاه ارتباط کاری داشته و دپارتمان تحصیلی اوپسالا از افراد برجسته‌ای نظیر کارآفرین حوزه IT و موسس اسکایپ، Niklas Zennström بهره می‌برد.

ناگفته نماند که دانشگاه اوپسالا به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های سوئد، دارای بزرگترین کتابخانه‌ در کشور سوئد است و شهر اوپسالا نیز چهارمین شهر بزرگ این کشور محسوب می‌شود.

دانشگاه لوند سوئد (Lund University)

دانشگاه لوند سوئد یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های سوئد و جهان است که در شهر لوند در بخش جنوبی کشور سوئد واقع شده (در نزدیکی دانمارک و آلمان) و دارای پردیس‌هایی در مالمو Malmö و هلسینگبورگ Helsingborg بوده و از لحاظ رتبه‌بندی جهانی دارای رنکینگ ۹۸ و از لحاظ شهرت دارای رتبه ۹۱ در دنیا است.

این دانشگاه علوم و تحقیقات دولتی با برخورداری از بیش از ۴۱۰۰۰ دانشجو در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس شده که ۳۰۰۰ تای آنها در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و همچنین با داشتن بیش از ۷۰۰۰ پرسنل تحصیلی و بیش از ۲۰ مرکز و موسسه تحقیقاتی، یکی از بزرگترین موسسات آموزشی و تحقیقاتی شمال اروپا و مناطق نوردیک محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای یکی از متنوع‌ترین و گسترده‌ترین رشته‌های تحصیلی با بیش از ۳۰۰ رشته از جمله اقتصاد، هنر و علوم انسانی، الهیات، حقوق، موسیقی و تئاتر، پزشکی، علوم و علوم اجتماعی در مقاطع مختلف دانشگاهی و ۲۰۰۰ دوره تحصیلی است.

دانشگاه لوند همچنین به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های سوئد با برخورداری از قریب به ۶۰۰ شریک دانشگاهی در ۷۰ کشور دنیا، در انجمن‌های دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا European Research Universities ، Universitas 21 و شبکه جهانی دانشگاه‌های تحقیقاتی عضویت دارد.

قدمت شهر لوند سوئد به سال ۹۹۰ میلادی یعنی چیزی بیش از ۱۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد و از این رو در کنار خیابان‌های سنگفرش شده و قدیمی شهر لوند، می‌توان رستوران‌ها، فروشگاه‌های مدرن و اماکن متعدد فرهنگی جدید را نظاره کرد. ساختمان دانشگاه لوند سوئد با رنگ‌های آبی تیره و برنزی رنگ‌آمیزی شده‌اند که در نگاه اول بسیار جلب توجه می‌کند، اما نکته‌ای که در این رنگها نهان شده، شعار آنها (Ad utrumque) به معنی” برای کتاب و شمشیر آماده باش” است که با این رنگها هماهنگی کامل دارد.

دانشگاه لوند دارای دو تجهیزات مهم علمی: the MAX IV یک آزمایشگاه الکترونیک شتاب‌دهنده برای تحقیقات در زمینه تشعشات، فیزیک هسته‌ای و فیزیک شتاب‌دهنده است و European Spallation Source (ESS) که برای تحقیقات مصالح و مواد به کار می‌رود. فناوری سیستم تشخیص چهره، فناوری بیسیم بلوتوث(که نام آن از پادشاه اسکاندیناوی و رئیس وایکینگها گرفته شده) و نخستین داروی نیکوتین با نام Nicorette که برای کمک به ترک سیگار تولید و توسعه یافته از ابداعات و اختراعات مهم این دانشگاه معتبر سوئدی است و به همین خاطر بی دلیل نیست که این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های سوئد و جهان محسوب می‌شود.

دانشگاه استکهلم سوئد (Stockholm University)

دانشگاه معروف استکهلم یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های سوئد است که در حال حاضر دارای رتبه ۱۵۳ رنکینگ جهانی بوده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های منطقه اسکاندیناوی، در سال ۱۸۷۸ به عنوان کالج تاسیس شد و از سال ۱۹۶۰ به طور رسمی به عنوان دانشگاه فعالیت خود را ادامه داده است. این دانشگاه برای اولین با رشته‌های متنوع ریاضیات، فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی شروع به کار کرد و اکنون نسبت به قبل تنوع بسیار بیشتری نیز پیدا کرده است.

دانشگاه استکهلم سوئد اکنون میزبان بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو است که از این میان قریب به ۱۴۰۰ دانشجوی تبادلی را هر ساله می‌پذیرد. بیش از ۸۰ رشته تحصیلی به زبان‌های سوئدی و انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه استکهلم سوئد تدریس می‌شود و در دسترس عموم دانشجویان از جمله دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه نه تنها به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ های سوئد شناخته می‌شود، بلکه از دیرباز تاکنون، یکی از مراکز پیشگام تحقیقاتی در زمینه علوم، علوم انسانی و اجتماعی بوده است. دانشگاه استکهلم سوئد دارای چهار دانشکده و ۶۴ دپارتمان تحصیلی مجزا در پردیس خود واقع در شمال شهر ناحیه Frescati استکهلم است، جایی در میان National City Park که برای نخستین بار در جهان، پردیس دانشگاه در محیط سرسبز پارک قرار گرفته است.

نکته حاشیه‌ای ولی جالب دانشگاه استکهلم این است که پردیس این دانشگاه خوشنام با حجم زیادی از پوشش گیاهی و جانوری نظیر ۸۰۰ نوع گیاه گلدار و بیش از ۱۰۰ نوع پرنده در مجاورت دریاچه Brunnsviken و سواحل شمالی سوئد قرار گرفته است.

همچنین تاکنون چهار تحقیق دانشگاه استکهلم مستحق دریافت جایزه نوبل شده و پنجمین تحقیق مهم این دانشگاه نیز برنده جایزه  Sveriges Riksbank Prize در زمینه علوم اقتصاد شده است. باید خاطر نشان کنیم که مرکز شهر با فاصله‌ای کمی از پردیس دانشگاه قرار دارد و به راحتی از طریق مترو تمامی امکانات تجاری و فرهنگی شهر برای دانشجویان قابل دسترس است.

دانشگاه فناوری کی تی اچ سوئد (KTH Royal Institute of Technology)

آخرین موسسه آموزشی عالی لیست برترین دانشگاه‌های سوئد این نوشتار دانشگاه فناوری کی تی اچ رویال سوئد(KTH Royal Institute of Technology) است که عنوان بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه فناوری سوئدی شهر استکهلم را نیز یدک می‌کشد. براساس آخرین آمار وبسایت timeshighereducation، دانشگاه KTH استکهلم سوئد دارای رتبه ۱۸۷ جهانی و پنجم کشور سوئد است، این دانشگاه قریب به ۶۰ رشته تحصیلی مقطع ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و همچنین ۱۵ برنامه کارشناسی ارشد مشترک و یا به اصطلاح joint master’s programmes را با همکاری با دیگر دانشگاه‌های مطرح فنی ارائه می‌دهد.

در دانشگاه فناوری KTH Royal تنها یک رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می‌شود که دوره‌ای تمام وقت و سه ساله است و دانشجو پس از اتمام دوره قادر به فعالیت در بازار کار جهانی و یا ادامه تحصیل درمقاطع بالاتر خواهد بود.

لازم به ذکر است که چیزی قریب به یک سوم از ظرفیت آموزشی سطح دانشگاهی تحقیقات فنی و مهندسی سوئد تحت اختیار دانشگاه کی تی اچ KTH است. این دانشگاه یک موسسه عظیم و قدرتمند تحقیقاتی و آموزشی است که رشته‌های متنوع زیادی از جمله علوم طبیعی، مهندسی، معماری، مدیریت صنعتی و برنامه‌ریزی شهری را پوشش می‌دهد. این دانشگاه همچنین به عنوان برترین دانشگاه فنی و فناوری در میان دانشگاه‌ های سوئد همکاری نزدیکی با صنایع مختلف و جامعه دارد و بدین طریق عرصه‌ای طبیعی را برای پیاده‌سازی عملی نتایج تحقیقات به وجود آورده است.

رویکرد این دانشگاه نسبت به تحقیقات بسیار گسترده است، تحقیقات رشته‌های مختلف علمی در کنار کار عملی گروه تحقیقات، با نظم خاصی پیگیری می‌شود و همچنین تحقیقات ابتدایی به موازات تحقیقات کاربردی هدایت و اداره می‌گردد. دانشگاه KTH به عنوان برترین دانشگاه فناوری در بین دانشگاه‌های سوئد، میزبان چندین مرکز تحقیقاتی بین‌المللی است و همچنین در میان سه عضو دانش و نوآوری سازمان اروپایی EIT (InnoEnergy در زمینه انرژی پایدار و EIT ICT Labs در زمینه تحقیقات و ارتباطات) یکی از شرکای اصلی محسوب می‌شود.

افراد شاخصی نظیر بازیگر Dolph Lundgren و مدیر اجرایی شرکت Elsevier Erik Engstrom و یکی از بنیانگذاران ولوو، Gustaf Larson از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

در ادامه توجه شما را به رنکینگ کلی دانشگاه‌های سوئد در سال ۲۰۲۰ جلب می‌نماییم:

کارشناسان مجرب بخش تحصیلی گروه شرکت‌های نیلگام (نیلگام مهاجر) با سالها تجربه در امر ارائه مشاوره تحصیلی رایگان، اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی شینگن، آماده خدمت‌رسانی و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است. مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *