تحصیلی

برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه در سال ۲۰۱۹

فرانسه یکی از وسوسه‌برانگیزترین مقاصد اروپایی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است؛ هرساله در میان برترین دانشگاه‌های جهان که از مراکز آماری معتبر اعلام می‌شوند، نام‌هایی نیز از دانشگاه‌های مستقر در این کشور خودنمایی می‌کند. براساس جدیدترین آمار منتشرشده از سوی رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان Quacquarelli Symonds World University Rankings برای سال ۲۰۲۰ و آمار منتشره از Times Higher Education در سال ۲۰۱۹، ده دانشگاهِ برتر این کشور تا رتبه ۳۰۰ جهانی جای گرفته‌اند.

به‌طور میانگین برای تحصیل در این دانشگاه‌ها (دانشگاه‌های دولتی فرانسه) در مقطع لیسانس ۱۹۰ یورو، رشته‌های مهندسی ۶۲۰ یورو، علوم پزشکی ۴۵۰ یورو، کارشناسی ارشد ۲۶۰ و دکترا ۳۹۶ یورو شهریه سالانه باید پرداخت اما این مبلغ در برخی دانشگاه‌ها بسیار متفارت است. اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید، با ما همراه باشید تا با ده دانشگاه برتر فرانسه بیشتر آشنا شوید.

دانشگاه تحقیقاتی علوم و ارتباطات پاریس

دانشگاه علوم و ارتباطات Paris Sciences et Lettres Research University (PSL) متشکل از ۲۵ موسسه آموزش عالی و مرکز تحقیقاتی در منطقه پاریس است که در آوریل ۲۰۱۰ توسط پنج نهاد برجسته فرانسوی تشکیل شده است. این دانشگاه تازه‌تاسیس که به دانشگاه PSL مشهور شده، با ۹کالج افتتاح شد و از همان سال‌های آغازین رتبه‌های بالایی را کسب کرد. این دانشگاه سالانه میزبان ۲۰هزار دانشجو است که در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر، در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می‌شوند.

PSL در محله لاتَن پاریس واقع شده و دانشکده‌های آن در دیگر نقاط شهر پراکنده شده‌اند. تاکنون ۲۶ جایزه نوبل در فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصاد به محققان این دانشگاه اعطا شده است. دانشگاه PSL که رتبه اول در فرانسه را از آن خود کرده، در رنکینگ جهانی رتبه ۵۳ را به خود اختصاص داده است.

اِکول پلی‌تکنیک (مدرسه پلی‌تکنیک پاریس)

معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی فرانسه اِکول پلی‌تکنیک École Polytechnique نام دارد که در سال ۱۷۹۴ پایه‌گذاری شده‌است. این دانشگاه تا سال ۱۹۷۶ در محله لاتِنِ شهر پاریس قرار داشت و از آن سال تاکنون در محله پالزو در جنوب شهر (در ۱۶ کیلومتریِ مرکز پاریس) واقع شده است. بر اساس اعلان مدرسه پلی‌تکنیک در سال ۲۰۱۹ تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان غیراروپایی در تمام دوره‌ها ۷هزار تا ۳۸هزار یورو هزینه دارد. این دانشگاه در رنکینگ جهانی رتبه ۶۰ را به خود اختصاص داده است.

اتباع فرانسوی برای شرکت در کلاس‌های تخصصی این دانشگاه، ملزم به گذراندن هشت ماه خدمت سربازی در سال اول خود هستند؛ چرا که این دانشگاه رسما توسط وزارت دفاع اداره می شود! این مدرسه در سال ۱۷۹۴ در زمان انقلاب فرانسه توسط ریاضی‌دانی به نام گاسپارد منگ ساخته و در سال ۱۸۰۴ در زمان ناپلئون به مدرسه آموزش‌های نظامی تبدیل شد. اگرچه پلی‌تکنیک، دیگر آکادمی نظامی محسوب نمی‌شود، اما هم‌چنان تحت نظارت وزارت دفاع فرانسه است. افراد تاثیرگذار در تاریخ ایران همچون کاظم حسیبی، صفی اصفیا، ابوالحسن بهنیا، احمد زیرک‌زاده و تقی ریاحی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

دانشگاه سوربون

دانشگاه دولتی سوربون Sorbonne University  در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد اما از سال ۱۲۵۷ با عنوان کالج سوربون در پاریس فعالیت می‌کند که توسط رابرت سوربون بنیان گذاشته شد. دانشگاه سوربون دانشگاهی تحقیقاتی در پاریس فرانسه است که از ادغام دانشگاه سوربون با دانشگاه پیر و ماری کوری و دیگر موسسات کوچک، شکل گرفته است. این دانشگاه هرساله میزبان ۵۳۴۰۰ دانشجو از سراسر دنیاست که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل می‌شوند.

سوربون در سه دانشکده علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم پایه دایر است و رتبه سومین دانشگاه فرانسه و هفتادوهفتمین دانشگاه جهان را از آن خود کرده است. سوربون دانش‌آموختگان مشهوری را به جهان علم تقدیم کرده است که ۳۲ نفر از آن‌ها مفتخر به کسب جایزه نوبل شده‌اند. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های ادبیات، زبان‌شناسی، علوم اجتماعی و فلسفه و علوم مهندسی مدیون دانشگاه‌های سوربون قدیم و سوربون جدید است. کتابخانه این دانشگاه محل نگهداری ۴۰۰,۰۰۰ جلد کتاب باستانی و ۲۴,۵۰۰ دست‌نوشته تاریخی است.

موسسه تحقیقاتی پژوهشی سنترال سوپلک

یکی از قطب‌های پژوهشی فرانسه که در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه که در سطح بین‌المللی حرفی برای گفتن دارد، دانشگاه سنترال سوپُلِک  École Centrale Paris است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ از به‌هم پیوستن دو دانشگاه مهندسیِ مجتمع آموزشی مرکزیِ پاریس و کالج سوپُلِک ایجاد شد و جزئی از پروژه دانشگاه پاریس-ساکلی محسوب می‌شود. شعب متعدد دانشگاه سنترال سوپلک در شهرهای مختلف فرانسه هم‌چون ژیف‌سور ایوِت در اِسون، مِتس در شمال فرانسه و رِن در غرب کشور فرانسه پراکنده شده است.

این دانشگاه که از سوی QS به‌عنوان چهارمین دانشگاه فرانسه در سال ۲۰۲۰ برگزیده شده، در رتبه ۱۳۹ جهانی قرار دارد. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه ۳۵۰۰ تا ۸۴۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

دانشگاه لیون ENS

یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه دانشگاه (ENS) École Normale Supérieure de Lyon نام دارد. تحصیل در این دانشگاه ماهانه حدود ۱۰۰۰ یورو شهریه دارد. ENS لیون در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان واجد شرایط بورس و کمک‌هزینه تحصیلی در نظر می‌گیرد. حدود ۱۵هزار نفر از ۱۳۰هزار دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکل می‎‏دهند. این دانشگاه هر سال جایگاه خودش را میان دانشگاه‌های برتر جهان حفظ می‌کند؛ برای سال ۲۰۲۰ این دانشگاه رتبه پنجم میان دانشگاه‌های فرانسه و رتبه ۱۶۰ را در میان دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است.

دانشگاه سایِنس پو

موسسه سایِنس پو (Sciences Po) در فوریه ۱۸۷۲ به عنوان دانشکده علوم سیاسی تاسیس شد و در حل شرایط بحرانی سیاسی مختلف از جمله شکست در جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۰، سقوط ناپلئون سوم، تحول و قتل‌عام ناشی از کُمون پاریس نقشی کلیدی ایفا کرد. دانشگاه ساینس پو حاصل ۱۵۰سال تجربه، با هفت کمپوس دانشگاهی، یکی از دانشگاه‌های چندملیتی فرانسه محسوب می‌شود که ۳۰ رشته تحصیلی متفاوت را ارائه می‌دهند. پردیس اصلی این دانشگاه در پاریس قرار دارد.

۱۳هزار دانشجوی بین‌المللی از ۱۵۰ ملیت مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که نیمی از جمعیت دانشجویی را تشکیل می‌دهند. به‌طور کلی برای تحصیل در رشته های کارشناسی ۴,۵۶۰ یورو و برای تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد ۵,۹۹۰ یورو هزینه دارد.

دانشگاه تلکام پاریس‌تک

انیستیتوی علم و فناوری پاریس یا دانشگاه تلکام پاریس‌تک Télécom ParisTech یکی از مجموعه دانشگاه‌های تازه‌تأسیس فرانسه در پاریس برشمرده می‌شود که با ۱۱ دانشکده مهندسی در سراسر فرانسه از جمله در پاریس، نانسی، مُون‌پُلیه و کلِرمون، تقریباً تمام رشته‌های مهندسی را ارائه می‌دهد. با این که این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد اما از سال ۱۷۴۱ به‌عنوان مدرسه مهندسی، علم و فناوری شروع به کار کرده است. از جمله دانشگاه‌های تحت‌پوشش این مجموعه آکادمیک می‌توان به دانشگاه پلی‌تکنیک پاریس و دانشگاه ملی معدن فرانسه اشاره کرد.

عمده دانشگاه‌های تحت پوشش پاریس‌تک در پاریس و در محدوده محله لاتن مستقر شده‌اند. دانشگاه تلکام پاریس‌تک هفتمین دانشگاه فرانسه به شمار می‌آید که رتبه ۲۴۲ جهانی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پونت پاریس‌تک

دانشگاه کنونی پونت پاریس‌تک در سال ۱۷۴۷ با نام مدرسه رویال پونت آغاز به کار کرد. دانشگاه پوینت École des Ponts ParisTech که از مجموعه آکادمیک پاریس‌تک برشمرده می‌شود، در سال ۲۰۰۷ به جمع دانشگاه‌های مهندسی و فناوری پیوست و رشته‌های مختلفی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. با وجود کوچک بودن فضای این دانشگاه، علاوه‌بر کلاس‌های آموزشی و لابراتوارهای مختلف، فضای مناسبی هم برای فعالیت‌های ورزشی اختصاص داده شده است. پونت پاریس‌تک هشتمین دانشگاه فرانسه به‌حساب می‌آید و در رنکینگ جهانی، رتبه ۲۵۰ را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پاریس

یکی از قدیمی‎ترین دانشگاه‌های فرانسه، دانشگاه پاریس University of Paris نام دارد که قدمت آن به سال ۱۱۵۰ میلادی بازمی‌گردد و جزء اولین دانشگاه‌های تأسیس شده در اروپا بود. هم‌چون سایر دانشگاه‌های قدیمی، زمان دقیق تأسیس این دانشگاه نیز نامشخص است اما به گفته اسناد تاریخی، نابودیِ آن در دوران انقلاب فرانسه اتفاق افتاده است که در پی آن حدود صد سال به‌حالت تعلیق درآمد. این دانشگاه در ابتدا ۴ بخش داشت: حقوق، هنر، پزشکی و الهیات؛

اما پس از تاسیس دوباره و بازگشایی در سال ۱۹۷۰ به ۱۳ دانشگاه مختلف تقسیم شد که دانشگاه شهیر سوربون یکی از آن‌هاست. در طول تاریخ یازده رئیس جمهور و ده‌ها برنده جایزه نوبل از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ مشاهیر نام‌آشنایی چون رولان بارت، پیر و ماری کوری، سیمون دو‌بووار، سارتر، هنری بِرکسون، تی. اِس الیوت و … از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند که تاثیر بسزایی در ارتقا جهان علم داشته‌اند. در حال حاضر، دانشگاه پاریس رتبه نهم دانشگاه‌های فرانسه را به خود اختصاص داده و در رنکینگ جهانی، در جایگاه ۲۵۳ قرار گرفته است.

دانشگاه پاریس-سود

دانشگاه پاریس سود (پاریس جنوبی) Université Paris-Sud یکی از شعب سیزده‌گانه دانشگاه پاریس برشمرده می‌شد که در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه پاریس جدا شد و در جنوب این کلان‌شهر مستقر گشت. علاوه‌بر محله اورسای Orsay، شعب دیگر این دانشگاه در دیگر نقاط شهر که اغلب در جنوب پاریس هستند، واقع شده است. تا به امروز چهار دارنده مدال فیلدز و دو برنده جایزه نوبل از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. سالانه ۱۲‌هزار دانشجو در رشته‌های ریاضیات، علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، فضانوردی، تربیت‌بدنی و موسیقی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند. این دانشگاه رتبه دهم در فرانسه و رتبه ۲۶۲ جهانی را به خودش اختصاص داده است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *