مهاجرت با کارآفرینی, مهاجرت کاری

کسب و کار در کانادا به عنوان مقیم دائم

اگر شما به عنوان یک غیرکانادایی قصد داشته باشید در کانادا یک کسب و کار جدید راه بیاندازید یا این که یک شرکت را در این کشور تاسیس کنید، چه مراحلی را باید دنبال کنید؟ آیا لازم است حتما مقیم دائم کانادا باشید تا بتوانید یک کسب و کار را در این کشور راه‌اندازی کنید؟ چه مقدار سرمایه برای انجام این کار لازم است؟ این‌ها سوالاتی هستند که احتمالا در ذهن شما شکل خواهند گرفت. در ادامه قصد داریم تا اطلاعات کاملی را در رابطه با گزینه‌های مختلف ایجاد یک کسب و کار در کانادا و اخذ ویزای استارت آپ کانادا ارائه کنیم.

راه‌اندازی کسب و کار در کانادا از طریق مهاجرت

در صورتی که می‌خواهید ضمن راه‌اندازی کسب و کار در کانادا در همین کشور زندگی کنید باید مقیم دائم باشید. یک مقیم دائم کانادا این اجازه را دارد که به صورت قانونی اقدام به شروع یک کسب و کار کند. بنابراین برای این که بتوانید یک مقیم دائم باشید در ابتدای کار باید درخواست مهاجرت به کانادا به عنوان یک مهاجر کارآفرینی یا استارت آپ را بکنید. این تنها راهی است که می‌توانید هم یک کسب و کار را در کانادا راه‌اندازی نموده و هم در آنجا زندگی کنید. اگر نگاهی به اطلاعات ارائه شده در سایت اداره مهاجرت کانادا داشته باشید متوجه خواهید شد که دو نوع برنامه مهاجرت استارت آپ وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای استارت آپ کانادا برای مهاجران کارآفرینی
 • مهاجرت به کانادا به عنوان خویش فرما

ویزای استارت آپ کانادا برای مهاجران کارآفرینی

برای شرکت در برنامه ویزای استارت آپ یا کارآفرینی لازم است:

 • کسب و کار شما واجد شرایط باشد
 • یک نامه حمایتی از سوی سازمان‌های مشخص همچون گروه‌های سرمایه‌گذاری داشته باشید که ثابت کند آن‌ها مشتاق هستند تا کسب و کار شما را حمایت کرده و در آن سرمایه‌گذاری نمایند.
 • در زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت داشته باشید
 • با توجه به این که دولت کانادا از کسانی که ویزای سرمایه‌گذاری گرفته‌اند حمایت مالی نمی‌کند، پیش از این که کسب و کار شما شروع به سوددهی کند باید پول کافی را برای سکونت و زندگی در کانادا داشته باشید

در رابطه با واجد شرایط بودن کسب و کار، زمانی که اقامت دائم را دریافت می‌کنید باید از چند نکته اطمینان داشته باشید. نکته اول این که باید در زمان زندگی در کانادا نقشی فعال را در مدیریت کسب و کار خود ایفا کنید. هم‌چنین باید بخشی از مهم‌ترین امور اجرایی مربوط به کسب و کار در کشور کانادا انجام شود. در نهایت هم کسب و کار شما باید در کانادا به ثبت رسیده باشد.

مهاجرت به کانادا به عنوان خویش فرما

برای مهاجرت به کانادا به عنوان خویش‌فرما باید حائز یکی از این دو مورد باشید:

 • تجربه مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی را داشته و قادر باشید که در فرهنگ یا ورزش حرفه‌ای کانادا نقش قابل توجهی را ایفا کنید
 • تجربه کشاورزی یا باغداری را داشته و این که قصد خرید و اداره یک مزرعه را در کانادا داشته باشید

شروع کسب و کار در کانادا از طریق مجوز کار

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا می‌توان از طریق اخذ مجوز کار اقدام به راه‌اندازی یک استارت آپ در کشور کانادا کرد یا خیر! بر اساس قانون، راه‌اندازی یک کسب و کار در کانادا نیاز به این دارد که شخص متقاضی حتما شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد که این موارد شامل حال کارکنانی که دارای مجوز کار در کانادا هستند نمی‌شود.

مجوز کار کانادا در واقع ویزای اقامت موقتی است که به طور معمول برای برخی مشاغل خاص و دوره‌های زمانی معین دارای اعتبار هستند. در صورت راه‌اندازی کسب و کار از طریق مجوز کار در واقع شرایط مربوط به این مجوز را نقض خواهید کرد. بنابراین برای شروع یک استارت آپ در کشور کانادا باید شهروند این کشور باشید یا این که در این کشور اقامت دائم داشته باشید.

الزامات راه‌اندازی کسب و کار در استان‌ های کانادا

همان‌طور که گفته شد هر یک از استان‌ها و بخش‌های مختلف کانادا الزامات مخصوص به خود را در زمینه راه‌اندازی کسب و کار داشته و از لحاظ فرصت‌های کاری با هم متفاوت هستند. در ادامه قصد داریم تا دو مورد از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا

می‌توان گفت بریتیش کلمبیا British Columbia منعطف‌ترین، متنوع‌ترین و رقابتی‌ترین اقتصاد کشور کانادا را دارد که همین موضوع باعث تبدیل شدن آن به مقصد اصلی سرمایه‌گذاری‌های جدید شده است. با توجه به مکان‌یابی مناسب ونکوور به عنوان مرکز این استان، مسیرهای تجارت جهانی شامل آمریکا، آسیا و مکزیک به پیشرفت این شهر کمک زیادی کرده‌اند. هم‌چنین حمایت‌های دولت محلی در این استان باعث شده تا شروع کسب و کار در آن راحت‌تر و ارزان‌تر شود. بریتیش کلمبیا اخیرا دو گزینه مختلف را برای ویزای سرمایه گذاری ارائه داده که شامل برنامه مهاجرت کارآفرینی Entrepreneur Immigration Stream و برنامه پایلوت منطقه‌ای Regional Pilot Program می‌شود. به منظور راه‌اندازی کسب و کار در این استان باید یک سری الزامات را داشته باشید که در ادامه موارد مربوط به Entrepreneur Immigration Stream ذکر خواهند شد.

الزامات شخصی

 • داشتن ۶۰۰ هزار دلار کانادا
 • ارائه تجربه کاری و مدیریتی
 • رعایت الزامات قانونی برای مهاجرت به کانادا

الزامات مربوط به کسب و کار

 • شروع یک کسب و کار جدید یا خرید و ارتقای یکی از کسب و کارهای موجود
 • سرمایه گذاری حداقل ۲۰۰ هزار دلاری در کسب و کار
 • شروع یک کسب و کار که حداقل یک شغل تمام وقت را برای ساکنان دائم و شهروندان کانادایی ایجاد کند

سرمایه گذاری در استان آلبرتا Alberta

استان آلبرتا دومین تولیدکننده بزرگ در میان استان‌های کانادا محسوب می‌شود و شرایط آن برای راه‌اندازی کسب و کار بسیار مناسب است. این استان با چشم اندازهای متنوع خود شرایط بسیار خوبی را برای تولید محصولات کشاورزی و پرورش دام دارد. اخیرا، گزینه‌های ویزای سرمایه‌گذاری در آلبرتا فقط به خوداشتغالی در بخش کشاورزی محدود شده است. برای گرفتن این ویزا باید ثابت کنید که از مهارت‌های مدیریت مزرعه برخوردار هستید. اثبات این مهارت از روش‌های زیر انجام می‌شود: مهارت‌های کشاورزی

 • اسناد مالی مرتبط با کسب و کار کشاورزی فعلی شما
 • مدارکی که نشان دهنده تجربه کاری و آموزشی شما باشد
 • طرح کسب و کار دقیق
 • مدارکی که نشان بدهد موسسات مالی کانادا در طرح کسب و کار شما سرمایه‌گذاری خواهند کرد

الزامات مالی

 • شما باید قادر باشید تا حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا در ابتدای تولید محصولات کشاورزی سرمایه‌گذاری کنید

الزامات سرمایه‌گذاری

 • باید یک طرح کسب و کار دقیق را تهیه کنید که برنامه های سرمایه‌گذاری شما را مشخص نماید

توسعه کسب و کار از ایران به کانادا

موارد توضیح داده شده در قسمت‌های قبلی مربوط به ایجاد یک کسب و کار جدید در کشور کانادا بود. اما اگر شما قصد داشته باشید که کسب و کار فعلی خودتان در ایران را به کشور کانادا گسترش دهید کار نسبتا راحت‌تری را خواهید داشت. مثلا اگر قبلا یک شرکت را در ایران تاسیس کرده باشید و در حال حاضر بخواهید آن را در استان اُنتاریو کانادا هم راه‌اندازی نمایید باید در ابتدا کسب و کار خود را به عنوان یک شرکت فرا استانی در اداره ثبت شرکت‌های انتاریو به ثبت برسانید.

برای ثبت شرکت فرا استانی به یک نماینده یا یک شرکت با دفتر ثبت شده در اُنتاریو نیاز دارید. دقت کنید که نماینده مورد نظر شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و ساکن انتاریو باشد. توجه داشته باشید که اُنتاریو فقط یک مثال بود و هر یک از استان‌های کانادا دارای شرایط نسبتا مشابهی هستند. برای توسعه کسب و کار خود در کشور کانادا باید با اداره ثبت شرکت‌ها در استانی که قصد راه‌اندازی کسب و کار خود را در آن دارید تماس گرفته و سپس روال مربوطه آن را طی کنید. در صورتی که می‌خواهید کسب و کار خودتان را در بیش از یک استان راه‌اندازی کنید باید آن را در هر یک از استان‌ها به صورت جداگانه ثبت کنید.

خلاصه ایجاد کسب و کار در کانادا

همان‌طور که گفته شد اگر شما به عنوان یک کارآفرین خارجی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستید قصد سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در کانادا را داشته باشید باید یک سری شرایط از جمله واجد شرایط بودن کسب و کار مورد نظر، مهارت در زبان انگیسی یا فرانسوی، شرایط مالی مناسب و به طور کلی شرایط در نظر گرفته شده توسط هر یک از استان‌های کانادا را داشته باشید. در صورتی که تمامی موارد مذکور در مورد شما صدق می‌کند اکنون زمان آن است که فرآیند درخواست ویزای استارت‌آپ کانادا را آغاز کنید.

درخواست ویزای استارت آپ کانادا

برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا در قدم اول باید فرم‌های مربوط به درخواست مهاجرت را پر کرده و کلیه مدارک مورد نیاز را جمع آوری نمایید. بعد از پرداخت هزینه‌های مربوطه و ارسال مدارک خود باید منتظر بمانید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد. ممکن است فرآیند رسیدگی به درخواست شما به دلایلی از جمله موارد امنیتی با تاخیر مواجه شود. هم‌چنین در صورتی که برخی مدارک شما ناقص یا مبهم باشد درخواست شما به منظور تکمیل به شما برگردانده خواهد شد.

پس از این که تاییدیه مدارک ارسالی را دریافت کردید می‌توانید ویزای خود را دریافت نموده و آماده سفر به کانادا شوید. البته مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت آپ کانادا یا همان ویزای سرمایه‌‎گذاری کانادا دارای پیچیدگی‌های خاصی بوده و بهتر است که از آژانس‌ها و موسسات فعال در حوزه اخذ ویزای کانادا مشاوره بگیرید تا کارهای شما با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *