مهاجرت, مهاجرت کاری

استان های مهاجر پذیر اسکیل ورکر در کانادا

این روزها ایرانیان زیادی در پی مهاجرت به کشوری پیشرفته و باثبات هستند و قصد دارند تا از این طریق از دغدغه‌های نبود کار، کافی نبودن حقوق دریافتی، پوشش ضعیف بیمه خدمات درمانی، نبود استاندارد و کیفیت بالا در سیستم آموزشی، مشکلات ناشی از تحریم و موارد متعدد دیگر رهایی یابند. طی سال‌های گذشته به دلیل هجوم پناهندگان و مهاجران غیرقانونی به مقاصد مهاجرتی مختلف دنیا نظیر آمریکا، آلمان، فرانسه و استرالیا، بسیاری از کشورهای برتر دنیا به سختی مهاجر پذیرفته و با ایجاد موانع متعدد بر سر راه دریافت هر یک از انواع ویزا، عرصه مهاجرت، اقامت دائم، کار، زندگی و تحصیل را برای اغلب متقاضیان کشورهای جهان سوم خصوصا شهروندان ایرانی تنگ کرده‌اند.

اما در این میان کانادا در همسایگی ایالات متحده آمریکا، با جمعیت ۳۷٫۵ میلیون نفری و مساحتی در حدود ۶ برابر ایران، به عنوان دومین کشور پهناور دنیا و یکی از ده قدرت برتر جهان، کماکان کشوری مهاجرپذیر محسوب شده و همچنان مقصدی ایده‌ال و جذاب برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌رود. پیش از این به عناوین مهم مهاجرت تحصیلی کانادا و کار دانشجویی حین و پس از تحصیل در این کشور  به طور مفصل پرداختیم، اما در این مطلب قصد داریم تا برحسب نیاز و درخواست بسیاری از کاربران به توضیح برنامه معروف مهاجرت کاری اسکیل ورکر کانادا پرداخته و استان‌هایی که از طریق این طرح مهاجر می‌پذیرند را به شما معرفی کنیم.

 سیستم اکسپرس اینتری و طرح اسکیل ورکر کانادا

اکسپرس اینتری Express Entry یک سیستم جدید انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا است که به منظور ساده‌تر و سریع‌تر ساختن پروسه مهاجرت کاندیداهای این طرح ساخته شده است. به طور کلی اکسپرس اینتری به خودی خود یک برنامه مهاجرتی نیست، بلکه سیستمی است که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC، برای انتخاب کاندیداهای مهاجرت به کانادا با استفاده از برنامه‌های اقتصادی مهاجرتی زیر به کار گرفته می‌شود:

 • اسکیل ورکر فدرال FSWP – نیروی کار ماهر
 • اسکیل تریدر فدرال FSTC – تاجران ماهر
 • کلاس تجربه کانادایی CEC
 • نامزدهای استانی PNP

برنامه اسکیل ورکر فدرال

برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا همان Skilled Worker اصلی‌ترین روش مهاجرت کاری و اقتصادی محسوب شده و به متقاضیان دارای مهارت کاری و خانواده آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا از طریق این برنامه به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. اولین قدم برای دنبال کردن پروسه اقامت دائم کانادا به عنوان اسکیل ورکر فدرال، نشان دادن اشتیاق برای مهاجرت به این کشور از طریق ایجاد یک حساب کاربری آنلاین در سامانه اکسپرس اینتری است.

سپس براساس اطلاعاتی که در پروفایل فرد ارائه شده، به کاندیدای برنامه اسکیل ورکر فدرال تحت سیستم جامع رتبه‌بندی اکسپرس اینتری CRS امتیاز داده شده و از این طریق رتبه و امتیاز کاندیدای واجد شرایط در سیستم مشخص می‌گردد.

بر همین اساس، دولت کانادا در فواصل معین دعوت‌نامه‌های خود را تحت عنوان ITA برای کاندیدای برتر سیستم اکسپرس اینتری صادر می‌کند و در عین حال امتیازهای کم‌تر و مردود CRS را منتشر می‌نماید. لازم به ذکر است که امتیاز CRS موضوعی ثابت و غیرقابل تغییر نبوده و امکان ارتقای رتبه و امتیاز در بین دیگر شرکت کنندگان مهاجرت کاری وجود دارد.

حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در اسکیل ورکر فدرال

متقاضیان برنامه اسکیل ورکر فدرال اکسپرس اینتری می‌توانند پس از اطمینان از برخورداری حداقل شرایط موردنیاز زیر در این برنامه معروف مهاجرت کاری شرکت نمایند:

 • یک‌سال تجربه کار تمام‌وقت و مستمر به همراه دریافت حقوق طی ۱۰ سال گذشته یا معادل آن در یکی از دسته‌های شغلی ناک صفر، ناک A یا ناک B طبقه‌بندی ملی مشاغل نظام‌مند کانادا
 • توانایی اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی برای هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه
 • اعتبار تحصیلی کانادایی (اعم از دیپلم یا مدرک دانشگاهی) یا مدارک تحصیلی خارجی دارای گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی ECA

بر همین اساس، سازمان IRCC صلاحیت کاندیدای برنامه اسکیل ورکر فدرال را براساس جدول امتیازدهی خود ارزیابی و شناسایی می‌کند. اگرچه تنها برای کاندیداهایی با بالاترین امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری، دعوت‌نامه ITA اقامت دائم کانادا صادر می‌گردد. لازم به ذکر است که پروفایل و حساب کاربری متقاضیان سیستم اکسپرس اینتری که شامل برنامه‌های تاجران ماهر فدرال FSTC و کلاس تجربه کانادایی CEC می‌شود، براساس سیستم CRS رتبه‌بندی می‌شود.

برای این‌که متقاضیان برای درخواست و شرکت در برنامه اسکیل ورکر فدرال واجد شرایط محسوب شوند، باید دارای حداقل الزامات در زمینه کار، مهارت زبان، تحصیلات بوده و از ۱۰۰ امتیاز برنامه حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنند. فاکتورهای انتخابی این برنامه شامل سن متقاضی، تحصیلات، تجربه کاری، پیشنهاد کاری، مهارت زبان و تطبیق‌پذیری می‌شود و به واسطه این موارد، متقاضی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

برنامه اسکیل تریدر فدرال-FSTC   تاجران ماهر

این برنامه فدرالی که به FSTC معروف است مختص متقاضیان خارجی است که دارای تجربه کاری و مهارت در امر تجارت و بازرگانی بوده و قصد مهاجرت، اقامت و زندگی در کانادا را دارند. این دسته از افراد باید نخست برای نشان دادن اشتیاق خود برای شرکت در این برنامه از طریق سیستم انتخابی اکسپرس اینتری فدرال اقدام نمایند. برنامه FSTC به متقاضیان این اجازه را می‌دهد تا با برخورداری از پیشنهاد شغلی معتبر و یا گواهی مهارت و صلاحیت، برای اقامت دائم کانادا در هر استان و قلمرویی از این کشور به استثنای استان کبک اقدام کنید.

شرایط موردنیاز برای شرکت در برنامه اسکیل تریدر فدرال

برای این‌که متقاضیان برنامه تاجران ماهر FSTC جهت مهاجرت به کانادا (ویزای اقامت دائم) واجد شرایط محسوب شوند ملزم به داشتن شرایط زیر هستند:

 • دارای یک پیشنهاد شغلی تمام‌وقت و دارای حقوق job offer (حداقل ۳۰ ساعت در هفته) از حداکثر ۲ کارفرما در کانادا برای حداقل یکسال باشند و یا اینکه از یک گواهی مهارت از یکی از استانها و قلمروهای کانادا برخوردار باشند
 • توانایی اثبات مهارت پایه زبان را از یک سازمان و موسسه تعیین‌شده و معتبر آزمون زبان داشته باشد که نشان‌دهنده این موضوع است که متقاضی از آستانه معین زبان یعنی سطح CLB 5 برای مهارت مکالمه و شنیداری، CLB 4 برای مهارت خواندن و نوشتن برخوردار است
 • طی ۵ سال پیش از درخواست برای مهاجرت کاری از ۲ سال تجربه کاری تمام‌وقت (یا معادل پاره‌وقت) در تجارتی ماهرانه برخوردار باشد
 • قادر به نمایش و اثبات مهارت و تجربه مورد نیاز برای انجام وظایف ضروری عنوان شغلی باشد

به طور معمول کاندیدای واجدشرایط برنامه تاجران ماهر فدرالی در یکی از دسته‌بندی‌های مشاغل نظام‌مند ملی NOC زیر قرار می‌گیرند:

 • Major Group 72: حوزه صنعتی، الکتریکی و کسب و کارهای مربوط به سازه و ساخت و ساز
 • Major Group 73: کسب و کارهای مرتبط با نگهداری و اجرای تجهیزات
 • Major Group 82: سوپروایزر و مشاغل فنی در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • Major Group 92: سرپرست، سوپروایزر و اپراتور کنترل مرکزی حوزه پردازش، تولید و خدمات عمومی
 • Minor Group 632: سرآشپز و آشپز
 • Minor Group 633: قصاب و نانوا

لازم به ذکر است که کاندیدای برنامهFSTC باید قصد اقامت در خارج از استان کبک را داشته باشند. این بدین خاطر است که استان کبک دارای برنامه خاص مهاجرتی مجزایی برای انتخاب نیروی کار ماهر است.

 برنامه کلاس تجربه کانادایی CEC

یکی دیگر از برنامه‌های اسکیل ورکر کانادا برای مهاجرت کاری به این کشور، برنامه CEC است. بر همین اساس، نیروی کار موقت خارجی برای کاندیدا شدن مهاجرت کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور موردی ایده‌آل محسوب می‌شود. این دسته از متقاضیان دارای تجربه کار در کانادا بوده و از قبل با اجتماع این کشور عجین شده‌اند و در حوزه کاری خود شبکه ارتباطی مهمی را با سایر شهروندان کانادا ایجاد کرده‌اند. درخواست‌های دسته کلاس تجربه کانادایی از طریق سیستم انتخابی اکسپرس اینتری برای مهاجرت به این کشور پردازش می‌شود.

بر همین اساس، کاندیداهای واجدشرایط باید با ایجاد یک پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری، اشتیاق خود برای مهاجرت به کشور کانادا را نشان داده و حتی پیش از ایجاد درخواست، دعوتنامه ITA اقامت دائم را دریافت نمایند.

شرایط و الزامات برنامه CEC

متقاضیان برنامه کلاس تجربه کانادایی ملزم به داشتن حداقل شرایط زیر هستند:

 • دارای حداقل یک‌سال مهارت، تخصص و یا تجربه کار فنی در کانادا طی ۳۶ ماه از تاریخ درخواست مهاجرت و اقامت دائم باشند
 • بنابر عنوان شغلی، متقاضی باید از سطح زبان CLB 5 (متوسط مقدماتی) و یا نمره ۷ (مهارت کافی و بالاتر از متوسط) برخوردار باشد
 • قصد زندگی و کار در خارج از استان کبک را داشته باشد ( متقاضیانی که دارای تجربه کاری در این استان هستند و قصد زندگی و اقامت در کبک را دارند، باید برای برنامه Quebec Experience Class درخواست دهند

 

متقاضیان می‌توانند در خلال پروسه درخواست خود در کانادا اقامت داشته باشند. البته، کلاس تجربه کانادایی برای آن دسته از افرادی که دیگر در کشور کانادا حضور ندارند نیز قابل دسترس است. آنها باید طی حداکثر ۳ سال از تاریخ ترک خاک و شغل خود در کانادا درخواست خود را ارسال نمایند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که خوداشتغالی و تجربه کاری کسب شده در زمانی که دانشجوی تمام‌وقت بوده‌اید (برای مثال، دوره‌های co-op کارآموزی) مشمول شرکت در این برنامه محسوب نمی‌شوند.

برنامه نامزد استانی PNP – چه استانهایی در کانادا از طریق اسکیل ورکر مهاجر می‌پذیرند

این برنامه به استانها و قلمروهای کانادا این اجازه را می‌دهد تا متقاضیان واجد شرایطی که قصد مهاجرت و زندگی در استانی خاص را دارند، نامزد یا همان nominate کنند. هر یک از استانها و قلمروهای کانادا به استثنای نوناووت و کبک دارای برنامه نامزد استانی اسکیل ورکر خاصی هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. در عین حال هر برنامه PNP دارای حداقل یک جریان و طرح مهاجرت هماهنگ با سیستم انتخابی مهاجرت اکسپرس اینتری فدرال است.

بر همین اساس عنوان نامزدهای استانی که تحت این جریانات هماهنگ با اکسپرس اینتری فدرال انتخاب می‌شوند به عنوان enhanced nominations شناخته می‌شوند و به این دسته از کاندیدای اکسپرس اینتری ۶۰۰ امتیاز CRS به عنوان جایزه اعطا خواهد شد. به طور کلی هر یک از استان‌ها و قلمروهای کانادا از برنامه نامزد استانیPNP  مخصوصی بهره می‌برند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد:

برنامه نامزد مهاجرتی استان آلبرتا AINP

برنامه استانی مهاجرت آلبرتا از سه طرح – زیرگروه زیر تشکیل می‌شود و به متقاضیان خارجی که دارای صلاحیت لازم برای هر یک از این طرح‌ها بوده و قصد مهاجرت و زندگی در این استان را داشته باشند، نامزدی استانی را اعطا خواهد کرد.

 • طرح فرصت آلبرتا The Alberta Opportunity Stream
 • طرح اکسپرس اینتری آلبرتا the Alberta Express Entry Stream
 • طرح خوداشتغالی مزرعه‌داری Self-Employed Farmer Stream

برنامه نامزد استانی بریتیش کلمبیا BC PNP

برنامه استانی بریتیش کلمبیا BC PNP از ۳ طرح مهاجرت بر مبنای مهارت Skills Immigration ، اکسپرس اینتری BC و مهاجرت از طریق کارآفرینی Entrepreneur Immigration تشکیل شده است . این طرح‌ها هر یک به زیردسته‌هایی تقسیم می‌شوند که نیروی کار ماهر، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و سایر افراد متخصص دارای، مهارت، تجربه و تخصص مورد نیاز این استان را مورد هدف قرار می‌دهند.

برنامه نامزد استانی منیتوبا MPNP

این برنامه مهاجرتی از طرح‌هایی برای نیروی کار ماهر تشکیل شده و برای افرادی مناسب است که قصد کار و زندگی دائم در این استان را دارند. در این طرح امکان همراهی خانواده فرد نیز ممکن است که البته در حال حاضر قوانین و شرایط آن در حال تغییر و نوسازی است.

برنامه نامزد استانی نیوبرانزویک NBPNP

برنامه استانی مهاجرت نیوبرانزویک NBPNP دارای طرح‌هایی است که کارآفرینان، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و اسکیل ورکر با برخورداری از پشتیبانی کارفرما و نیروی کار ماهر سیستم انتخابی اکسپرس اینتری دولت فدرال کانادا را هدف قرار می‌دهد.

برنامه نامزد استانی نیوفاوندلند و لابرادور NLPNP

این برنامه استانی با درخواست مهاجرت نیروی کار ماهر، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و کارآفرینایی که دارای صلاحیت لازم از جمله شغل و یا پیشنهاد شغلی، قصد اقامت و توانایی استقرار و پوشش هزینه‌های زندگی در استان را داشته باشند، موافقت می‌کند.

  برنامه نامزد استانی نوا اسکوشیا NSNP

این برنامه برای نامزدی نیروی کار ماهر ، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی، کارآفرینان و متخصصان واجد شرایطی است که به دنبال زندگی و اقامت دائم در این استان هستند. برنامه NSNP دارای طرح‌های متعدد اقتصادی مهاجرتی است که ۳ طرح از آنها دارای هماهنگی با سیستم اکسپرس اینتری کانادا است.

برنامه نامزد استانی انتاریو OINP

با این برنامه استان انتاریو نیروی کار خارجی، دانشجویان بین‌المللی، صاحبان مشاغل یا کارآفرینانی که دارای مهارت، تجربه و تحصیلات دانشگاهی هستند و قصد استقرار و اقامت در این استان را دارند را نامزد می‌کند.

برنامه نامزد استانی جزیره پرینس ادوارد PEI PNP

این برنامه اقتصادی مهاجرتی متناسب نیروی کار ماهر، کارآفرینان و فارغ‌التحصیلان بین‎‌المللی است که قصد زندگی و کار در این استان را داشته و قادر هستند تا از لحاظ اقتصادی در استان جزیره پرینس ادوارد فردی مستقل شوند.

برنامه نامزدی قلمروی شمال‌غربی NTNP

قلمروی شمال‌غربی کانادا درخواست‌های مهاجرین کاری و اقتصادی برای اقامت در این قلمرو را تحت ۲ طرح مجزای مشاغل Business  و پیشنهاد کارفرما Employer Driven مورد موافقت قرار می‌دهد و یکی از آنها دارای سه زیرگروه است که طرح اسکیل ورکر هماهنگ با اکسپرس اینتری فدرال را نیز شامل می‌شود.

برنامه نامزدی قلمروی یوکان YNP

برنامه رسمی مهاجرتی قلمروی یوکان به کارفرمایان واجد شرایط این بخش از کانادا کمک می‌کند تا نیروی کار خارجی و تجار و بازرگانانی که به طور بین‌المللی آموزش دیده‌اند را برای مهاجرت و اقامت دائم در کانادا کاندید کنند.

برنامه نامزد استانی ساسکاچوان SINP

یکی از جدیدترین و بروزترین برنامه‌های نامزد استانی، برنامه مهاجرتی SINP استان ساسکاچوان است که از طریق زیرگروه‌های بین‌المللی اسکیل ورکر اکسپرس اینتری EE و مشاغل پرتقاضا OID مهاجرین واجد شرایط را انتخاب و کاندید می‌کند.

درخواست اقامت دائم کانادا از طریق نامزدی استانی

به طور کلی برنامه نامزدی استانی PNP در سراسر کانادا با ایجاد دسترسی بیشتر به پروسه اپلای و درخواست اقامت دائم، به طور فعالانه‌ای در حال جستجو و حفظ متقاضیان واجد شرایط خارجی است. در صورتی که مدرک نامزدی استانی از طریق سیستم اکسپرس اینتری و یا خارج از این سیستم انتخابی صادر شود، در هر دو صورت کاندیدا ملزم به ارسال درخواستی مجزا برای وضعیت اقامت دائم کانادا یا همان PR به سازمان IRCC خواهد بود. لازم به ذکر است که قلمروی شمالی نوناووت در حال حاضر از برنامه PNP برخوردار نبوده و استان فرانسوی زبان کبک نیز در برنامه فدرالی و دولتی PNP کانادا شرکت نکرده است.

به جای آن دولت استان کبک و کانادا به مجموعه‌ای از تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها ورود کرده‌اند که به واسطه آن استان کبک قادر خواهد بود تا از سیستم انتخابی و گزینشی اختصاصی خود برای موضوع مهاجرت کاری و اقتصادی استفاده کند. شما می‌توانید در صورت تمایل و با توجه به جزئیات متعدد طرح اکسپرس اینتری و اسکیل ورکر دولت کانادا و سیستم ارزیابی، امتیازدهی و انتخاب متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور از خدمات جدید گروه شرکت‌های نیلگام استفاده کرده و از طریق دریافت مشاوره، ارزیابی اولیه و خدمات تخصصی مهاجرت کاری اسکیل ورکر، خود را برای مهاجرت به این کشور به همراه خانواده آماده کنید.

مشاوره مهاجرت کاری کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *