تحصیلی, مهاجرت

ارزیابی اعتبار آموزشی و یا همان ECA چیست

در کنار مهارت‌های زبان، معیار دیگری که در درخواست اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا و ارزیابی رتبه شما در pool کاندیداهای مهاجرت کاری بسیار مهم و تاثیرگذار است، تحصیلات شماست. برای این که سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعتبار مدرک تحصیلی خارجی شما نظیر دیپلم و گواهی آموزشی را مورد ارزیابی قرار دهد، نیازمند این هستید که ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA مقطع تحصیلی خود را برای ایشان ارسال کنید.

ECA مدرک پیش‌نیاز و متداولی است که برای اغلب برنامه‌های مهاجرت‌ کاری فدرالی از جمله اکسپرس اینتری مورد نیاز خواهد بود. در واقع ECA ارزیابی اعتبار آموزشی مدرک و گواهی تحصیلی شما در مقایسه با استاندارد آموزشی کانادا است.

ارزیابی اعتبار آموزشی

چنانچه واجد شرایط مهاجرت کاری اکسپرس اینتری تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال هستید، پیش از رفتن به مرحله pool کاندیدای اکسپرس اینتری نیاز به ارسال یک ECA خواهید داشت. اگر تحت برنامه تاجران ماهر یا همان اسکیل تریدز FST و یا کلاس تجربه کانادایی CEC  واجد شرایط محسوب شده باشید، نیازی به یک ارزیابی اعتبار آموزشی ECA برای ارسال به مرحله pool نخواهید داشت، اما چنانچه می‌خواهید از امتیاز CRS بخش تحصیلات خود در این زمینه استفاده کنید، نیاز به ECA پیدا خواهید کرد.

از آن جایی که ECA مدرک و سطح تحصیلات شما را با معادل کانادایی آن مقایسه می‌کند، به طور حتم برای دوره‌های تحصیلی که در کانادا گذرانده و مدارکی که کسب کرده‌اید، نیازی به ECA نخواهید داشت. چنانچه بیش از یک مدرک عالی دانشگاهی داشته باشید، معمولا آخرین و بالاترین مدرک تحصیلی شما باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

اگرچه، شما می‌توانید تمام مدارک خود را مورد ارزیابی قرار داده و از این طریق امتیازات ممکن بیشتری در سیستم CRS و pool اکسپرس اینتری مطالبه نمایید. چنانچه همسرتان شما را در این برنامه همراهی کرده و از تحصیلات دانشگاهی برخوردار باشد، می‌تواند برای ECA اقدام کند. در حالی که انجام این کار توسط همسر شما امری الزامی نیست، اما در صورت اقدام، امکان کسب امتیاز بیشتر از سیستم CRS برای تحصیلات همراه متقاضی وجود خواهد داشت.

سازمان‌های مورد تایید IRCC

به طور کلی در حال حاضر ۷ سازمان مختلف برای ارائه خدمات ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA مورد تائید IRCC هستند. باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر مدرک ECA از تاریخی که توسط هر یک از سازمان‌های اشاره شده در پایین صادر می‌شود تا ۵سال اعتبار خواهد داشت.

سازمان خدمات آموزش جهانی WES

سازمان WES مشهورترین سازمان مورد تائید IRCC برای ارائه گزارش ECA مدارک تحصیلی کسب شده در خارج از کانادا است که در آدرس زیر قرار دارد: ۲ Carlton Street, Suite 1400 Toronto ON M5B 1J3 تماس تلفنی با این سازمان تنها از داخل کانادا ممکن بوده و به مشتریان حضوری بدون هماهنگی قبلی خدمات ارائه نمی‌شود.

ارتباط با این سازمان باید از طریق الکترونیکی و پرکردن فرم‌های آنلاین قرار گرفته در وب‌سایت این مجموعه و یا از طریق ایمیل زمانی که شما یا موسسه آموزشی‌تان بسته درخواست را به همراه مدارک مناسب و رسمی ایمیل کرده، انجام شود. با خدمات ECA سازمان WES شما می‌توانید از امکانات زیر استفاده کنید:

  • به استثنای مشاغل پزشکی و داروسازی که دارای سازمان ECA متفاوتی هستند، از ECA مورد تائید IRCC برخوردار شوید
  • تحصیلات و مدارک تحصیلی خود را رسمی و قابل شناسایی کرده و از این طریق اهداف خود در کانادا را دنبال کنید
  • مدارک تحصیلی شناسایی شده و گزارش ECA خود را برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنید.( سازمان WESصلاحیت شغلی یا تجاری را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد)

لازم به ذکر است که ECA سازمان WES تا ۵ سال از زمان صدور معتبر بوده و شما می‌توانید در صورت نیاز برای پروفایل اکسپرس اینتری جدید خود نیز از آن استفاده کنید. در عین حال پروفایل اکسپرس اینتری از زمان ارسال آن به سازمان IRCC برای مدت یکسال معتبر خواهد بود. چنانچه بعد از گذشت یکسال دعوت‌نامه درخواست ITA برای اقامت دائم برای شما ارسال نشد و تمایل داشتید تا دوباره برای اکسپرس اینتری اقدام کنید، مجددا ملزم به تکمیل و ارسال یک پروفایل اینترنتی جدید خواهید بود.

بنابر اطلاعات وب‌سایت WES، مدارک متقاضی بعد از دریافت، بررسی و تائید تمامی مدارک و پرداخت هزینه (۲۲۰ دلار کانادا بدون احتساب مالیات بر فروش ۱۳ درصدی و هزینه‌های جانبی ) ظرف ۳۵روز کاری ارزیابی می‌گردد.

سازمان خدمات آموزش تطبیقی CES

این سازمان در واقع بخش ادامه تحصیل دانشگاه تورنتو است که در شهر تورنتو واقع شده و در تاریخ ۱۷ آپریل ۲۰۱۳ توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی برای ارائه گزارش ECA انتخاب شده است. این بدین معنی است که گزارش‌های ECA انجام گرفته توسط CES پیش از این تاریخ مورد تائید سازمان IRCC نیست. این سازمان در آدرس زیر واقع شده است: ۱۵۸ St. George Street, Toronto, Ontario learn@utoronto.ca ۴۱۶ – ۹۷۸ – ۲۴۰۰ ۴۱۶ – ۹۷۸ – ۶۶۶۶ Fax

سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبارسنجی کانادا ICAS

این سازمان که در Guelph انتاریو واقع شده یکی دیگر از سازمان‌های مورد تائید IRCC است و از سال ۱۹۹۳ خدمات ارزیابی اعتبار آموزشی را ارائه می‌دهد. آدرس این سازمان به شرح زیر است: Ontario AgriCentre ۱۰۰ Stone Road West, Suite 102 Guelph ON N1G 5L3 fsw@icascanada.ca (do not send applications by email they will not be accepted) ۵۱۹ – ۷۶۳ – ۷۲۸۲ ۵۱۹ – ۷۶۳ – ۶۹۶۴ Fax

سازمان بین‌المللی خدمات ارزیابی صلاحیت IQAS

از آگوست ۲۰۱۵ سازمان IQAS مورد تائید IRCC قرار گرفته و خدمات ECA دولت آلبرتا را ارائه می‌نماید. International Qualifications Assessment Service ۹th floor, 9942 108 Street Edmonton, AB T5K 2J5 Canada روش ارتباطی متداول این سازمان از طریق تلفن است و شما می‌توانید بین ساعت‌های ۸:۱۵ صبح تا ظهر و ۱ تا ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت آلبرتا با این سازمان تماس بگیرید: ۷۸۰-۴۲۷-۲۶۵۵ (Edmonton) ۳۱۰-۰۰۰۰, then 427-2655 (toll-free in Alberta) ۱-۸۰۰-۹۹۹-۳۹۶۵ (Saskatchewan) ۱-۸۶۶-۶۹۲-۷۰۵۷ (Northwest Territories) (Country specific prefix)-1-780-427-2655 (International

سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبار ICES

این خدمات توسط موسسه فناوری بریتیش کلمبیا ارائه می‌شود. سازمان ICES مدارک و صلاحیت‌های تجاری، دوره‌های نظامی، دوره‌های زبان، مجوز و لایسنس‌های حرفه‌ای، کارآموزی، تجربه کار یا زندگی، دوره‌های آموزشی مداوم که در موسسات ناشناخته گذرانده شده باشند و دوره‌های توسعه حرفه‌ای بدون واحد آموزشی را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد. این سازمان در آگوست ۲۰۱۵ انتخاب و تعیین شده است، از این رو چنانچه ECA خود را قبل از این تاریخ از این سازمان دریافت کرده‌اید، باید آنرا بروزرسانی نمایید. International Credential Evaluation Service (ICES) ۳۷۰۰ Willingdon Avenue Burnaby, British Columbia CANADA V5G 3H2 icesinfo@bcit.ca

سازمان و شورای پزشکی کانادا MCC

(برای آن دسته از پزشک‌ها و پزشک‌های متخصصی است (ناک ۳۱۱۱ یا ناک ۳۱۱۲) که مایل به دریافت گواهی برای کار در کانادا هستند) این سازمان گزارش ECA را برای مدارک پزشکی ارائه می‌دهد. انجام این کار ضروری بوده اما برای قادر ساختن شما برای کار به عنوان دکتر در کانادا کافی نیست. شما همچنین نیازمند این هستید که الزامات دولت استانی و قلمروی خود را برآورده سازید که شامل دوره تحصیلات تکمیلی و اعتبارسنجی و ارزیابی‌های مضاعف پیش از دریافت مجوز پزشکی می‌شود.

هیئت بررسی داروسازی کانادا PEBC

(برای داروسازانی که مایل به دریافت گواهی برای کار در کانادا هستند) این سازمان در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۱۴ توسط IRCC انتخاب شد تا گزارش‌های ECA را برای متقاضیان اسکیل ورکر فدرال اکسپرس اینتری FSWP و متقاضیان CEC ارائه دهد. مانند سایر برنامه‌های مربوط به تشخیص اعتبار در یک حرفه نظام‌مند و تعریف شده نظیر داروسازی (ناک ۳۱۳۱)، داشتن ECA لازم بوده ولی برای تمام پروسه کفایت نمی‌کند. شما باید با سازمان تنظیم‌کننده مقررات استانی و قلمرو موردنظر خود در کانادا ارتباط برقرار کرده و ببینید چه دوره‌ها و ارزیابی‌های بعدی پیش از دریافت مجوز برای کار داروسازی در استان و قلمرو دلخواه شما مورد نیاز است.

پروسه ارسال گزارش ECA

با دریافت ECA، شما می‌توانید نتایج گزارش آنرا به پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری خود آپلود کنید. شما باید اصل تمام مدارک و گزارش ECA خود را برای درخواست اقامت دائم و دعوتنامه درخواست کاندیدای اکسپرس اینتری نگه دارید. وظیفه ارسال ECA به عهده هیچیک از سازمان‌های ارزیابی (CES، ICAS، WES، MCC یا PBEC) نبوده و متقاضی باید شخصا نتایج ECA را در پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری لحاظ کرده و برای درخواست اقامت دائم از آن استفاده کند.

از این رو، حداکثر امتیازی که می‌توانید در این زمینه برای مدارک تحصیلی خود دریافت کنید ۱۵۰ امتیاز بوده و چنانچه به همراه همسر خود درخواست داده باشید ۱۴۰ امتیاز خواهد بود، به طور کلی جزئیات امتیازات این بخش در سیستم اکسپرس اینتری به شرح زیر است:

مدرک دانشگاهی دکترا PHD۱۵۰ امتیاز
مدرک کارشناسی ارشد۱۳۵ امتیاز
مدرک حرفه‌ای در مشاغل مجاز۱۳۵ امتیاز
۲ یا چند گواهی، دیپلم یا مدرک دانشگاهی، یکی از آنها باید حداقل یک مقطع ۳ساله دانشگاهی باشد۱۲۸ امتیاز
مدرک کارشناسی (حداقل دوره ۳ساله آموزشی)۱۲۰ امتیاز
گواهی و دیپلم دوره‌های آموزشی و فنی (دوره‌های ۲ساله)۹۸ امتیاز
گواهی و دیپلم دوره‌های آموزشی و فنی (دوره‌های ۱ساله)۹۰ امتیاز
دیپلم دبیرستان و فنی و حرفه‌ای۳۰ امتیاز

با توجه به جدول بالا این موضوع کاملا واضح است که تحصیلات دانشگاهی برای ساختن یک پروفایل کاربری آنلاین موفق در سیستم اکسپرس اینتری و دریافت دعوت‌نامه درخواست اقامت دائم کانادا بسیار مهم و تاثیرگذار است. از این رو دریافت گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی مدرک تحصیلی متقاضی یا همان ECA برای شرکت در برنامه مهاجرت کاری اکسپرس اینتری ضروری و واجب است.

به غیر از مشاغل پزشکی و داروسازی، بهترین پیشنهاد برای دریافت ECA سایر مدارک تحصیلی سازمان WES است. این بدین خاطر است که این سازمان از لحاظ زمان‌بندی و سرعت رسیدگی به پرونده‌ها در میان سایر سازمان‌ها بهترین و کارآمدترین سازمان محسوب می‌شود. در برخی موارد پروسه ارزیابی مدارک و صدور ECA از چند هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد. بر همین اساس، از آنجایی که به عنوان متقاضی اسکیل ورکر در مرحله pool اکسپرس اینتری نیاز به ECA دارید تا واجد شناخته شوید، شروع پروسه ECA یا همان ارزیابی اعتبار آموزشی از پیش‌نیازها و مراحل ابتدایی مهاجرت کاری اکسپرس اینتری محسوب می‌شود.

آیا گواهی ECA به معنی داشتن مجوز برای یک شغل نظام‌مند در کانادا است؟

خیر. دریافت ECA جزو الزامات و پیش‌شرط‌های شرکت در برنامه مهاجرت کاری اسکیل ورکر فدرال بوده و بدین معنی نیست که تجربه کاری و اعتبار حرفه‌ای شما به طور خودکار در کانادا شناسایی شده است. بر همین اساس شما ملزم به گذراندن پروسه دریافت مجوز در کانادا خواهید بود. هر استان و قلمروی کانادا دارای قدرت تنظیم و ارائه مجوز برای مشاغل حرفه‌ای است و عموما صدور مجوز از طریق درگاه نهادهای نظارتی استانی یا قلمرو انجام می‌گیرد. مشاوره مهاجرت کاری کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *