مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت تخصصی به کانادا | آشنایی با شرایط مهاجرت کاری

مهاجرت تخصصی به کانادا یکی از انواع مهاجرت است که با نام Canadian Experience Class یا همان CEC شناخته می‌شود. این کلاس مهاجرتی مختص نیروی کار ماهر است که از قبل دارای تجربه کار در کانادا هستند و می‌خواهند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. برای اینکه واجد شرایط این طرح محسوب شوید باید دارای شرایط زیر باشید:
• حداقل ۱سال (یا معادل آن) تجربه کار تخصصی تمام‌وقت در کانادا داشته باشید
• ظرف ۳سال از دریافت تجربه کاری تخصصی خود در کانادا درخواست دهید
• به هنگام کار یا تحصیل در کانادا دارای وضعیت قانونی بوده باشید
• از حداقل سطح موردنیاز زبان انگلیسی یا فرانسوی برخوردار باشید
• قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشید

تجربه کاری مورد نیاز برای مشاغل کانادا

تجربه کاری شما باید براساس طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادایی (NOC)، مهارت نوع NOC 0(مشاغل مدیریتی) یا سطح مهارت NOC A(مشاغل حرفه‌ای و تخصصی) و یا مهارت سطح NOC B(مشاغل فنی و تجارت حرفه‌ای) باشد. بنابر اطلاعات وب‌سایت دولت کانادا، برخی از مشاغل به هیچ عنوان واجد شرایط برای شرکت در این طرح شناخته نمی‌شوند. تجربه کاری شما باید با حقوق، تمام‌وقت و یا معادل ساعتی پاره‌وقت باشد. تمام‌وقت بودن تجربه کاری به معنی حداقل ۳۰ ساعت کار در هفته است و شما باید برای واجد شرایط بودن در این طرح مهاجرتی، این مقدار از تجربه کاری در کانادا را داشته باشید.

فارغ‌التحصیلان کالج یا دانشگاه در کانادا

چنانچه شما تحصیلات خود را به صورت دانشجوی تمام‌وقت در یک مقطع تحصیلی post-secondary برای حداقل ۲سال تحصیلی در کانادا به اتمام رسانده باشید، واجد شرایط درخواست طرح مهاجرتی CEC هستید. البته باز هم تحت این شرایط نیازمند برخورداری از تجربه کاری برای درخواست خود خواهید بود. شما باید این تجربه کاری را پس از فارغ‌التحصیلی کسب کنید و تجربه کار دانشجویی به هنگام تحصیل در کانادا در این طرح تاثیری نخواهد داشت. در صورتی که تجربه‌کاری شما با استفاده از مجوز کار PGWP و یا مجوزی مشابه به دست آمده باشد، برای استفاده در این طرح مجاز و دارای اعتبار محسوب می‌شوید.
چنان‌چه در یک طرح تحصیلی-کارآموزی co-op یا هر برنامه دانشگاهی که دارای شرایط کاری و کارآموزی بوده شرکت داشته‌اید، تجربه طرح آموزشی co-op شما مشمول ۱سال موردنیاز برای شرکت در طرح CEC نمی‌شود.
شما تنها مجاز هستید تا تجربه کاری پس از فارغ‌التحصیلی خود را برای شرکت در این طرح حساب کنید. هم‌چنین لازم به ذکر است که تجربه کار پاره‌وقت، زمانی که در حال تحصیل به عنوان یک دانشجوی تمام‌وقت در کانادا بوده‌اید نیز مشمول استفاده از این طرح نمی‌شود.


درخواست برای طرح مهاجرت تخصصی به کانادا CEC

چنان‌چه واجد شرایط درخواست طرح مهاجرتی CEC باشید، می‌توانید پروفایل کاربری و مدارک خود را برای شرکت در طرح Express Entry ارسال کنید. Express Entry یک سیستم درخواست آنلاین مهاجرت اقتصادی به کانادا نظیر CEC است.
سطح تحصیلی و زبان مورد نیاز برای مهاجرت تخصصی به کانادا
برای شرکت در طرح مهاجرت تخصصی CEC هیچ‌گونه پیش‌نیاز تحصیلی مورد نیاز نیست. اما اگر می‌خواهید تا رتبه خود را بر مبنای سیستم جامع امتیازبندی ارتقا دهید، ۲ روش پیش روی شما قرار دارد:
• چنانچه در کشور کانادا تحصیل کرده باشید، می‌توانید برای مدرک دیپلم دبیرستان و یا مدرک دانشگاهی در کانادا امتیاز کسب کنید.
• اگر دارای تحصیلات خارجی باشید، می‌توانید برای مواردی نظیر گواهی تکمیل دوره خارجی و یا یک گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی تائید‌شده که نشان‌دهنده مدرک معادل اتمام دبیرستان و یا مقطع دانشگاهی در کانادا است، امتیاز کسب کنید.

فرد متقاضی باید در زمینه زبان دارای شرایط زیر باشد:

• حداقل شرایط مورد نیاز زبان که شامل سطح Canadian Language Benchmark 7 برای مهارت نوع NOC 0 و یا مشاغل نوع NOC Aو یا سطح Canadian Language Benchmark 5 برای مشاغل نوع NOC B
• آزمون‌های مورد تائید مهارت‌های زبان ( خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه) را گذرانده باشد
• ماحصل نتایج آزمون‌ها را در پروفایل Express Entry خود توضیح داده باشد.
باید توجه داشته باشید که آزمون‌های زبان آیلتس،CELPIP و یا TEF Canada ، TCF Canada تنها برای ۲سال از تاریخ آزمون دارای اعتبار هستند و باید به هنگام درخواست اقامت دائم کانادا دارای اعتبار باشند.؛ در عین حال باید به این نکته نیز توجه کنید که پروفایل Express Entry شما برای ۱۲ ماه دارای اعتبار است.

مدارک موردنیاز برای پروفایل مهاجرت تخصصی به کانادا

شما برای ارسال پروفایل خود در بخش درخواست Express Entry کانادا نیازی به آپلود مدارک ندارید، اما ممکن است به اطلاعات بخش و یا کل این مدارک که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم نیاز پیدا کنید:
• نتایج آزمون زبان
• گزارش ارزیابی اعتبار آموزش در صورتی که از طریق طرح Federal Skilled Workers درخواست داده‌اید و یا اگر می‌خواهید تا برای مقاطع آموزشی که در خارج از کانادا گذرانده‌اید، امتیاز کسب کنید
• نامزدی و کاندیدای استانی (در صورت برخورداری)
• پیشنهاد کار کتبی از یک کارفرما در کانادا (در صورت برخورداری)

مدارک درخواست اقامت دائم در کانادا

چنان‌چه برای اپلا‌ی‌کردن دعوت شوید، باید کپی مدارکی که برای پروفایل طرح مهاجرت تخصصی Express Entry استفاده کرده‌اید را آپلود نمایید. اغلب متقاضیان نیازمند آپلود مدارک زیر نیز هستند:
• مدارک تائیدیه پلیس (سوءپیشینه)
• چکاپ پزشکی مورد تائید دولت کانادا
• مدارک اثبات تمکن مالی
مراحل تکمیل فرم آنلاین مهاجرت تخصصی به کانادا – اکسپرس‌اینتری
چنانچه بخواهید تا به عنوان یک مهاجر متخصص و دارای مهارت کاری به کشور کانادا مهاجرت کنید، پیش از هر چیز باید پروفایل کاربری خود را به بخش Express Entry pool ارسال کنید. در صورتی که واجد شرایط باشید، موارد زیر توسط دولت کانادا برای شما انجام می‌گیرد:
• قرار دادن شما در بخش pool ، بین سایر افراد متقاضی واجدشرایط
• امتیاز دادن و رتبه‌بندی شما براساس فاکتورهای ارزیابی مختلف شامل ( امتیاز اصلی تا ۶۰۰ امتیاز برای فاکتورهای مهارت و تجربه، فاکتورهای شریک کاری و یا همسر نظیر مهارت زبان و سطح تحصیلات، مهارت‌های قابل انتقال نظیر دوره‌های آموزشی و تجربه کاری) و امتیازهای اضافه تا ۶۰۰ امتیاز ( مدارک و گواهی‌های کانادایی، یک پیشنهاد کاری معتبر، نامزدی و کاندیدای یک استان و منطقه در کانادا، برخورداری از خواهر و برادر در حال زندگی در کانادا به عنوان شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم، مهارت‌های قوی زبان فرانسوی)
• دعوت شما برای اپلای‌کردن اقامت دائم کانادا ( در صورتی که یکی از کاندیدهای برتر باشید)
باید به این نکته توجه داشته باشید که شما می‌توانید در صورتی که دعوت‌نامه رسمی برای شما ارسال شود، به صورت آنلاین برای اپلای اقدام کنید. اما تکمیل آنلاین پروفایل Express Entry و یا ورود به بخش pool ،تضمینی برای دعوت شما برای اپلای‌کردن اقامت دائم کانادا محسوب نمی‌شود.
امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
75237 – 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *