مهاجرت, ویزا

چگونه شهروند انگلیس شویم؛ راهنمای سال ۲۰۱۹

چنان‌چه در حال زندگی در انگلیس باشید و بخواهید که از اقامت دائم برخوردار شوید، می‌توانید تحت شرایطی برای حق اقامت دائم و حق شهروندی انگلیس که به نام  UK indefinite leave to remain نیز شناخته می‌شود اقدام کنید و سپس شانس این را خواهید داشت تا پس از این پروسه برای حق شهروندی کامل انگلیس درخواست دهید.

مهاجران می‌توانند پس از گذراندن ۵ سال اقامت قانونی در انگلستان، برای حق شهروندی انگلیس از نوع indefinite leave to remain اقدام کنند. موقعیت و الزامات موردنیاز برای درخواست حق شهروندی انگلیس بنابر ملیت فرد، داشتن خانواده در انگلیس و نوع ویزای انگلیسی که با آن به این کشور پا گذاشته، متفاوت است.

در حال حاضر می‌توان این‌طور گفت که گذراندن این پروسه برای شهروندان حوزه اروپا EU و کشورهای اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) که شامل ایسلند، لیختن اشتان، نروژ و سوئیس می‌شوند بسیار آسان‌تر است، اما در عین حال ممکن است زمانی که انگلیس به دلیل Brexit vote از حوزه اتحادیه اروپا خارج شود، این شرایط نیز به طور کلی تغییر کند. متاسفانه طی سال‌های اخیر، پروسه دریافت حق شهروندی و یا UK indefinite leave to remain از طریق تابعیت، برای شهروندان خارجی غیر اروپایی بسیار سخت‌تر شده است و در هر دو حالت مشمول زندگی در انگلستان می‌شود. در ادامه قصد داریم تا بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی دولت انگلیس به دیگر قوانین و جزئیات کاربردی و مفید دریافت حق شهروندی انگلیس در سال ۲۰۱۹ بپردازیم.

چه کسانی واجد شرایط برای دریافت حق شهروندی انگلیس و یا اقامت دائم هستند؟

به غیر از شهروندان حوزه EU/EFTA اروپا که دارای حق زندگی و کار در کشور انگلیس هستند، شهروندان خارج از این حوزه و غیراروپایی نظیر شهروندان ایرانی، در صورتی که تحت هر یک از ویزاهای انگلیس زیر برای ۵ سال به طور قانونی در انگلیس زندگی کرده باشند، مجاز به دریافت حق شهروندی انگلیس هستند:

 • ویزای UK Tier1، Tier 2، Tier 5 (توافق‌نامه بین‌المللی) و یا ویزای کاریDomestic Worker work visa
 • ویزای قوم و قبیله UK Ancestry visa
 • ویزای بازنشستگان UK Retired Person visa

در عین حال شما می‌توانید در صورتی که عضوی از خانواده یا شریک زندگی یک شهروند انگلیسی و یا کسی که با استفاده از قانون  UK indefinite leaveدر انگلیس اقامت دارد باشید، می‌توانید پس از دو سال اقامت در انگلیس برای دریافت حق شهروندی و اقامت از طریق  UK indefinite leave to remain درخواست دهید.

همچنین در صورتی که ملکی در ترکیه خریداری کرده باشید و پاسپورت ترکیه داشته باشید، می‌توانید پس از ۴ سال که تحت ویزای Turkish Businessperson visa اقامت داشتید برای حق شهروندی انگلیس تحت عنوان UK (ILR) درخواست دهید. لازم به ذکر است که شما می‌توانید چنانچه برای ۱۰ سال به طور قانونی در انگلیس اقامت داشته باشید، شامل قانون Discretionary Leave باشید و یا برای طرح ۱۰ ساله Private Life route ثبت‌نام کرده باشید نیز برای حق شهروندی انگلیس درخواست دهید.

می‌توان این‌طور گفت که شهروندان غیر اروپایی (EU/EFTA) در صورتی که برای حداقل ۵ سال به طور پیوسته و قانونی در این کشور زندگی کرده باشند و برای حداقل ۱۲ ماه دارای UK (ILR) باشند و از نظر دولت انگلیس واجد شرایط زندگی در این کشور باشند، می‌توانند از طریق تابعیت برای دریافت حق شهروندی کامل انگلیس درخواست دهند. در عین حال، چنان‌چه با شهروندی انگلیسی ازدواج کرده باشید، می‌توانید پس از ۳ سال برای حق شهروندی انگلیس درخواست دهید. مشاوره رایگان دریافت وقت سفارت انگلستان۰۲۱-۷۵۲۳۷

تفاوت حق شهروندی انگلیس و حق ILR

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چه تفاوتی بین indefinite leave to remain و حق شهروندی انگلیس وجود دارد. در مجموع می‌توان اینطور گفت که بسیاری از حقوق شهروندان تحت قانون UK (ILR) با شهروندان انگلیسی یکی بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • امکان کار، تحصیل و یا خویش فرما شدن در انگلیس بدون نیاز به ویزا
 • دسترسی به بودجه دولتی، عمومی و مزایای رفاهی انگلیس
 • پرداخت نرخ مصوبه دولتی “Home Student ” برای استفاده از خدمات آموزش عالی
 • حق زندگی دائمی در انگلیس
 • حق ورود و ترک خاک انگلیس بدون نیاز به ویزا
 • امکان پیوستن افراد خانواده و شریک زندگی به فرد

اما در این بین، مزایای مضاعفی برای افراد دارای حق کامل شهروندی انگلیس وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • حق رای در پارلمان، انتخابات محلی و اروپایی و امکان نامزدی در انتخابات
 • دریافت پاسپورت بریتانیا ( که از لحاظ رتبه‌بندی جهانی وبسایت Global Passport Index دارای رتبه سوم جهان است)
 • امکان کسب حق شهروندی اروپا EU ، این بدین معنی است که فرد می‌تواند آزادانه به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کند ( البته ممکن است این قانون بخاطر Brexit vote تغییر یابد)
 • خاک کشور انگلیس را بدون محدودیت زمانی ترک کند ( با UK (ILR) یا همان حق UK indefinite leave to remain فرد برای بیش از دو سال مجاز به ترک انگلیس نیست)

حق شهروندی دوگانه انگلیس

کشور انگلیس حق استفاده از قانون Dual citizenship و یا همان حق شهروندی دوگانه انگلیس را به متقاضیان واجد شرایط می‌دهد. این بدین معنی است که شما می‌توانید ملیت دوگانه انگلیس و حق شهروندی انگلیس را بدون از دست دادن حق شهروندی و تابعیت کشور وطن خود داشته باشید. چنانچه شما حق شهروندی انگلیس را کسب کرده باشید و در عین حال خواستار این باشید که حق شهروندی کشور خود را نیز حفظ کنید، میبایست نخست این موضوع را چک کنید که کشور محل تولد شما اجازه استفاده از قانون شهروندی دوگانه را می‌دهد.

البته چنانچه تابعیت و حق شهروندی وطن خود را انکار نکنید، با گرفتن حق شهروندی انگلیس این امکان را به طور خودکار دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که افراد دارای حق شهروندی دوگانه دارای حقوق یکسان با افرادی که تنها دارای حق شهروندی هستند، می‌باشند. البته این را باید خاطر نشان کنیم که چنانچه شهروندی با دو تابعیت و حق شهروندی دوگانه باشید، در صورتی که در خاک کشور مبدا حضور داشته باشید، امکان دریافت کمک دیپلماتیک از دولت انگلستان را نخواهید داشت.

درخواست حق indefinite leave to remain انگلیس

متقاضی دریافت حق indefinite leave to remain می‌تواند از طریق وبسایت سازمان مهاجرت و ویزای انگلیس درخواست دهد. برای اینکار میبایست فرم Set (O) UK که همان فرم اقامت دائم است را پر نموده و سپس آنرا به همراه یکسری مدارک مورد نیاز که در پایین به آن اشاره می‌کنیم، به آدرس قید شده بر روی فرم و یا نزدیک‌ترین مرکز خدمات UK visa premium service center ارسال کند. مدارک مورد نیاز برای درخواست حق UK indefinite leave to remain از قرار زیر است:

 • پاسپورت و یا travel ID معتبر
 • اطلاعات بیومتریک مجوز اقامت (biometric residence permit)
 • گواهی تولد وابستگانی که در در فرم درخواست قید شده و در انگلستان متولد شده‌اند
 • مدارک اثبات ازدواج و وضعیت زندگی مشترک، چنانچه به عنوان زوج درخواست داده‌اید
 • گواهی ثبت‌نام پلیس (چنانچه ملزم به ثبت نام پلیس هستید)
 • مدارک مالی و اثبات تمکن مالی
 • مدارک اثبات گذراندن و قبولی در آزمون the Life in the UK
 • مدارک اثبات مهارت کامل زبان انگلیسی
 • مدارک اثبات اقامت قانونی در انگلیس برای ۵ سال ( و یا کمتر، بنابر شرایط مورد نیاز فرم درخواست)

همچنین فرد متقاضی نیازمند ارائه اطلاعات کامل بیومتریک (اثر انگشت و عکس استاندارد و جدید) است.

انواع درخواست حق شهروندی انگلیس UK citizenship

به طور کل شما می‌توانید از طریق هر یک از روش‌های زیر نسبت به دریافت حق شهروندی انگلیس اقدام کنید:

 • توسط متولد شدن در انگلیس از والدین انگلیسی و یا از طریق کسی با حق اقامت دائم انگلیس
 • توسط نسل، در صورتی که از والدین انگلیسی متولد انگلیس و یا افرادی که با قانون تابعیت، ثبت‌نام و یا قبول فرزندی شهروند انگلیس شده‌اند، در خارج از انگلیس به دنیا آمده باشید
 • قانون تابعیت
 • قانون ثبت‌نام
 • قانون قبول فرزندی یا همان adoption

در ادامه قصد داریم تا به توضیح هر یک از موارد دریافت حق شهروندی انگلیس بپردازیم:

حق شهروندی انگلیس از طریق تولد

از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۸۳، هر فرزند متولد شده در خاک انگلیس ( و یا مناطق مشخصBritish Overseas Territory) با برخورداری از حداقل یکی از والدین که شهروند انگلیس و یا دارای اقامت دائم در انگلیس باشد، به طور خودکار واجد شرایط دریافت حق شهروندی انگلیس خواهد بود. اما پیش از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۸۳، هرکسی که در مستعمرات انگلستان متولد میشد، شهروند انگلیس و مستعمرات محسوب شده و واجد شرایط برای حق شهروندی انگلیس، حق شهروندی British overseas territories و British overseas محسوب میشدند.

حق شهروندی انگلیس از طریق نسل

از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۸۳، فرزندی که خارج از خاک انگلیس به دنیا آمده باشد در صورتی که حداقل یکی از والدین وی شهروند انگلیس از طریق تولد، تابعیت، ثبت‌نام و یا فرزندخواندگی باشد، واجد شرایط برای دریافت حق شهروندی محسوب می‌شود. اما پیش از این تاریخ، شهروندان انگلیس و مستعمرات این کشور به طور خودکار تنها برای یک نسل و از طریق پدر ، چنانچه والدین ازدواج کرده باشند، واجد شرایط دریافت حق شهروندی انگلیس محسوب میشدند. از سال ۲۰۰۹ به بعد نیز آن دسته از افرادی که قبل از ۱۹۸۳ از مادری انگلیسی به دنیا آمده باشند واجد شرایط درخواست حق شهروندی انگلیس از طریق قانون نسل خواهند بود.

حق شهروندی انگلیس از طریق تابعیت

شما می‌توانید پس از ۵ سال اقامت و یا ۳ سال اقامت در صورت ازدواج با شهروند انگلیسی از طریق قانون تابعیت برای حق شهروندی انگلیس درخواست دهید. البته برای استفاده از این قانون میبایست دارای شرایط زیر باشید:

 • مهارت و دانش کافی زبان انگلیسی
 • قبولی در آزمون the Life in the UK test
 • نداشتن سوابق کیفری جدی
 • طی ۵ سال گذشته بیش از ۴۵۰ روز خارج از خاک انگلستان نبوده باشد ( و در صورت داشتن همسر انگلیسی بیش از ۲۷۰ روز در ۳ سال گذشته خارج از خاک انگلستان نبوده باشد) و طی سال گذشته بیش از ۹۰ روز خارج از انگلستان نبوده باشد
 • از پیش از این درخواست دارای حداقل ۱۲ ماه حق UK indefinite leave to remain باشد

سپس پس از تکمیل فرم حق شهروندی انگلیس آنرا به پایگاه‌های ذیل ارسال کنید:

 • UK1
 • Department 1
 • The Capital
 • New Hall Place
 • Liverpool L3 9PP

معمولا تصمیم بر سر ارائه حق شهروندی به متقاضی در حدود ۶ ماه زمان می‌برد و چنانچه درخواست فرد با موفقیت روبرو شود، متقاضی پرونده به منظور رزرو جا برای مراسم شهروندی دعوت می‌شود. عموما این پروسه توسط شورای محلی سازماندهی شده و ۸۰ پوند هزینه در بر دارد. همچنین لازم به ذکر است که فرد واجد شرایط حق شهروندی مجاز به آوردن دو مهمان است. زمانی که شما مدرک شهروندی انگلیس و یا همان  UK citizenshipخود را دریافت نمودید، تقاضایی مبنی بر برگرداندن مجوز اقامت بیومتریک خود به دفترخانه محلی یا همان Home Office را ظرف مدت ۵ روز کاری دریافت خواهید نمود.

حق شهروندی انگلیس از طریق ثبت‎‌نام

دریافت حق شهروندی انگلیس از طریق ثبت‌نام روش ساده‌تری نسبت به تابعیت است اما تنها برخی از افراد مشمول دریافت آن می‌شوند. این دسته از افراد شامل برخی موارد خاص و افرادی با ملیت مناطق British nationals overseas می‌شوند که از حق شهروندی کامل انگلیس برخوردار نیستند و لازم به ذکر است که این مورد شامل حال متقاضیان ایرانی نمی‌شود.

حق شهروندی انگلیس از طریق فرزندخواندگی

در صورتی که یکی از والدین دارای حق شهروندی باشد، فرزندی که توسط این خانواده به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شود به طور خودکار واجد شرایط دریافت حق شهروندی انگلیس می‌گردد. لازم به ذکر است که در صورتی که متقاضیان از هر طریق ممکن در دریافت حقوق شهروندی انگلیس موفق باشند می‌توانند پاسپورت انگلیسی را دریافت نموده و بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا EU/EFTA سفر کنند.

آزمون زندگی در انگلیس و هزینه‌های Life in the UK

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، شما همچنین میبایست (به استثنای افراد زیر ۱۸ سال و یا بالای ۶۵ سال و افراد دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی) برای دریافت حقindefinite leave to remain و یا حق شهروندی انگلیس، در آزمون رسمی زندگی در انگلیس شرکت کنید. این آزمون ۵۰ پوند هزینه داشته و در نزدیکترین محل آزمون  UK test center به شما برگزار می‌شود.  لازم به ذکر است که برای شرکت در این آزمون نیازمند داشتن رزرو قبلی، ارائه کارت شناسایی، مدارک و آدرس محل اقامت خود هستید. مدت آزمون The Life in the UK چهل و پنج دقیقه بوده و شامل ۲۴ سوال در مورد سنت‌ها و فرهنگ‌های متداول انگلیس می‌شود.

بد نیست بدانید که این سوالات بر مبنای اطلاعات ارائه شده در کتابچه راهنمای مربوط به آزمون است که برای خرید آن میبایست مبلغ ۱۲,۹۹ پوند پرداخت کنید. در آخر باید خاطرنشان کنیم درخواست حق شهروندی انگلیس براساس تابعیت ۱۲۳۶ پوند، از طریق ثبت‌نام ۱۱۲۱ پوند و برای متقاضیان زیر ۱۸ سال ۹۳۶ پوند انگلیس هزینه در بر دارد و برای درخواست حق و indefinite leave to remain فرد ملزم به پرداخت هزینه ۱۸۷۵ پوندی خواهد بود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *