مهاجرت

اخذ اقامت یونان چگونه است و چقدر زمان نیاز دارد؟

اخذ اقامت یکی از کشورهای حوزه شینگن مزایای زیادی دارد که باعث شده ایرانیان زیادی به دنبال آن باشند. از جمله این مزایا می‌توان به امکان رفت و آمد در تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا اشاره داشت. به همین دلیل شهروندان کشورهای مختلف نیز تمایل دارند تا اقامت شینگن را داشته باشند. اما اخذ اقامت کشورهای حوزه شینگن از چه طریقی امکان‌پذیر است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این نکته اشاره داشته باشیم که کشورهای مختلف حوزه شینگن برنامه‌های متفاوتی برای دادن اقامت به شهروندان سایر کشورها دارند. همین موضوع باعث شده که گرفتن اقامت برخی از این کشورها آسان‌تر از کشورهای دیگر باشد. یکی از این کشورها یونان است که در چند سال اخیر برنامه‌های جذابی را برای اعطای اقامت در دستور کار خود قرار داده است.

روش های اخذ اقامت یونان

اگر مهاجرت غیرقانونی و راه‌های پرمخاطره کسب پناهندگی در کشورهای اروپایی را کنار بگذاریم شاید ساده‌ترین و اولین راهی که جهت اخذ اقامت یونان به ذهن شما برسد، ازدواج با یک شهروند یونانی است! هرچند این گزینه غیرممکن نیست اما چندان ساده هم نیست. اما در حال حاضر، آسان ترین راه گرفتن اقامت اروپا و یونان برخورداری از تمکن مالی و انجام سرمایه‌گذاری در این کشورها است. احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی و سرمایه‌گذاری به چه شکل بوده و چه شرایطی دارد؟

نحوه اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی

بر اساس قوانین مهاجرت کشور یونان، افرادی که از لحاظ تمکن مالی دارای درآمد سالیانه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در یونان باشند امکان گرفتن اقامت این کشور را خواهند داشت. در این روش هیچ نیازی به کار کردن در یونان یا سرمایه‌گذاری در این کشور نخواهد بود. برای اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی لازم است که این موضوع را اثبات کنید.

برای اثبات تمکن مالی باید در ابتدا اقدام به افتتاح حساب بانکی در یونان کنید. حداقل موجودی حساب بانکی شما در یونان باید ۲۵هزار یورو باشد. وجود این مبلغ در حساب بانکی شما نشان خواهد داد که از پس هزینه‌های زندگی در یونان برخواهید آمد. البته در صورتی که مبلغ موجود در حساب بانکی شما بیشتر باشد، شرایط بهتری برای اخذ اقامت خواهید داشت.

نکته مهم در این رابطه این است که روش تمکن مالی برای افرادی پیش‌بینی شده که درآمد خالص آن‌ها در طول سال ۴۰ هزار یورو باشد. ذکر این نکته نیز لازم است که در این روش از اخذ اقامت یونان به حساب بانکی شما مالیاتی تعلق نخواهد گرفت. مدت زمان معمول برای گرفتن اقامت یونان از طریق تمکن مالی حدودا دو ماه خواهد بود.

نحوه اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

متداول ترین روش سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت اروپا و یونان خرید ملک در این کشورها است که تحت عنوان ویزای طلایی Golden Visa شناخته می‌شود. شرایط اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای اروپایی مختلف دارای تفاوت است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود در این زمینه به مبلغ سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. به عنوان مثال حداقل مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات کشور اسپانیا نیاز دارید ۵۰۰ هزار یورو است که از این حیث گران‌ترین کشور محسوب می‌شود.

اما جهت اخذ اقامت یونان باید یک ملک را در این کشور خریداری نمایید که حداقل ارزش آن ۲۵۰ هزار یورو باشد. همان‌طور که متوجه شدید این مبلغ نصف مبلغ سرمایه‌گذاری در کشور اسپانیا بوده و مبلغ بسیار مناسبی برای گرفتن اقامت یک کشور عضو شینگن به حساب می‌آید. این نوع سرمایه‌گذاری به شما این امکان را خواهد داد که علاوه بر خودتان بتوانید همسر و فرزندان خود را نیز همراهتان ببرید.

برای خرید ملک در یونان ابتدا باید از طریق سایت‌های فعال در این حوزه یک ملک مناسب را در کشور یونان پیدا کنید. این ملک می‌تواند مسکونی یا تجاری بوده یا یک قطعه زمین در شهرهای این کشور باشد. سپس برای انجام امور اداری و مالی لازم است که یک ویزای توریستی شینگن را گرفته و به کشور یونان سفر کنید. بعد از افتتاح حساب بانکی در یونان و انجام امور مربوط به خرید ملک به ایران برگشته و درخواست خود را برای اقامت یونان ارائه خواهید کرد. تحویل کارت اقامت یونان به طور معمول در حدود دو ماه طول خواهد کشید که نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر زمان کوتاهی است.

مراحل اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

۱- جستجو و انتخاب ملک قبل از انجام هر کاری شخص سرمایه‌گذار باید نسبت به پیدا کردن ملک مورد نظرش در یونان اقدام نماید. برای انتخاب ملک می‌توانید به سایت‌های خرید و فروش ملک در یونان مراجعه کرده و طیف وسیعی از انواع ملک‌های مسکونی، تجاری و زمین را پیدا کنید. اما در انتخاب ملک باید به چه مواردی دقت کرد؟

نکته اول در ارتباط با شهری است که قصد خرید ملک در آنجا را دارید. اگر قصد اجاره دادن خانه را دارید بهتر است دنبال املاکی باشید که در شهرهای توریستی واقع شده‌اند. گردشگران در کشور یونان برای محل اقامت هزینه خوبی را می‌پردازند و در نتیجه اجاره دادن ملک در یونان می‌تواند تبدیل به یک منبع درآمد برای شما شود. نکته بعدی مربوط به طراحی خانه، ابعاد و محل قرارگیری آن می‌شود. این که طراحی و ابعاد خانه شما به چه شکل باشد یک موضوع کاملا سلیقه‌ای است.

در مورد محل قرارگیری خانه نیز می‌توانید املاک نزدیک به مرکز شهر، املاک حاشیه شهر یا املاک نزدیک به سواحل یونان را انتخاب کنید. موضوع آخر در رابطه با مسائل قانونی خرید ملک در یونان بوده و دارای بیشترین میزان اهمیت است. همان‌طور که گفته شد حداقل ارزش ملک مورد نظر شما در کشور یونان باید ۲۵۰ هزار یورو باشد. بنابراین در جستجو برای پیدا کردن ملک این نکته را در اولویت قرار دهید. همچنین تایید اسناد ملک شامل بررسی ضمانت یا بدهی در مورد ملک و تایید گواهی‌های مربوطه موضوع بسیار مهمی در مورد خرید ملک در یونان است. در صورتی که آگاهی چندانی از این امور ندارید می‌توانید از یک وکیل در این ارتباط کمک بگیرید.

۲- گرفتن کد مالیاتی پرداخت مالیات در کشور یونان مستلزم داشتن یک حساب بانکی در این کشور است و برای افتتاح حساب بانکی در یونان نیاز به یک کد مالیاتی شخصی خواهید داشت. کد مالیاتی را می‌توانید طی چند ساعت از یک اداره مالیات محلی دریافت کنید. مدارک لازم برای این کار شامل پاسپورت، کپی پاسپورت و سند ازدواج می‌شود. البته سند ازدواج در صورتی لازم خواهد بود که یک کد مالیاتی نیز برای همسر متقاضی صادر شده باشد.

۳- افتتاح حساب بانکی در یونان برای افتتاح حساب بانکی توصیه می‌شود که حتما مدارک خود را به صورت حضوری به بانک ببرید تا روند کار بدون هیچ مشکلی انجام شود. البته در برخی بانک‌ها امکان باز کردن حساب از طریق یک نماینده با وکالت رسمی نیز امکان‌پذیر خواهد بود. معمولا کار افتتاح یک حساب بانکی در یونان طی چند روز انجام خواهد شد. برای باز کردن حساب بانکی در یونان به مدارکی نظیر پاسپورت، اسناد مالی نظیر مدارک مربوط به درآمد و… نیاز خواهید داشت. نکته دیگر در رابطه با این موضوع این است که حداقل موجودی شما در حساب بانکی باید ۱۰ هزار یورو باشد. بعد از افتتاح حساب باید نسبت به انتقال پول به حساب بانکی خود در یونان اقدام نمایید. با توجه به هزینه‌های مختلف از جمله مالیات توصیه می‌‎کنیم که مبلغ موجود در حساب بانکی شما بیش از ۲۵۰ هزار یورو باشد.

۴- امضای قرارداد و انتقال پول به حساب فروشنده بعد از انجام کلیه امور نوبت به عقد قرارداد بین طرفین معامله خواهد رسید. این کار می‌تواند توسط خود شخص یا وکیل او انجام شود. بعد از عقد قرارداد باید مبلغ مورد توافق از طریق یک حساب بانکی در یونان به حساب فروشنده ملک واریز شود. به طور معمول در حدود ۱ تا ۱٫۵ ماه طول می‌کشد که اطلاعات ملک در سیستم اداره املاک یونان ثبت شود. دقت داشته باشید که برای گرفتن ویزای طلایی و اخذ اقامت یونان باید حتما ملک شما در سیستم اداره املاک یونان ثبت شده باشد.

۵- ارائه درخواست اقامت یونان بعد از انجام کلیه اقدامات مربوط به خرید ملک باید نسبت به جمع‌آوری کلیه مدارک لازم و ارائه درخواست اقامت یونان اقدام نمایید. دقت داشته باشید که در صورت ناقص بودن مدارک، فرآیند گرفتن اقامت با مشکل روبه‌رو خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از ارسال درخواست از مشاوره افراد متخصص در این حوزه و مشاوران حقوقی استفاده کنید. مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت شامل پاسپورت، قرارداد خرید ملک، گواهی مربوط به ثبت ملک در سیستم اداره املاک یونان، دو عدد عکس رنگی و برخی موارد دیگر می‌شود. همچنین در صورتی که اعضای خانواده شما نیز بخواهند برای اقامت یونان اقدام کنند باید مدارک آن‌ها را نیز پیوست کرده باشید. بعد از ارائه کلیه اسناد باید منتظر بررسی آن‌ها باشید. در صورتی که مدارک شما مورد تایید قرار بگیرد یک رسید برای شما ارسال خواهد شد که اجازه اقامت در یونان را به مدت یک سال به شما خواهد داد.

۶- انگشت نگاری زمانی که مجوز اقامت شما تایید شد باید برای انجام امور مربوط به انگشت‌نگاری اقدام کنید که شامل خانواده شخص متقاضی نیز خواهد شد. البته کودکان زیر ۵ سال از این قاعده مستثنی هستند. ۷- گرفتن کارت اقامت یونان چند هفته بعد از انجام انگشت‌نگاری کارت اقامت یونان آماده خواهد شد. شخص متقاضی می‌تواند شخصا برای دریافت کارت اقامت اقدام نماید یا این که با ارسال پاسپورت خود برای نماینده‌اش کارت اقامت خود را بگیرد. بعد از گذشت هفت سال از گرفتن اقامت یونان می‌توانید تحت شرایطی برای اخذ تابعیت یونان نیز اقدام نمایید.

مزایای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

  • دریافت اقامت ۵ ساله کشور یونان
  • امکان همراهی خانواده
  • امکان رفت‌و‌آمد در تمامی کشورهای حوزه شینگن
  • سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و مناسب با توجه به قیمت ملک در یونان و احتمال افزایش آن در آینده
  • امکان اجاره دادن ملک
  • عدم نیاز به حضور در کشور یونان در مدت اقامت
  • قیمت مناسب نسبت به دیگر کشورهای اروپایی حوزه شینگن
  • پایین بودن هزینه‌های زندگی در یونان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر
  • امکان درخواست شهروندی یونان پس از گذشت ۷ سال از اقامت

نحوه اخذ اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

افرادی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در یونان را داشته باشند و حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری نمایند می‌توانند اقامت این کشور را بگیرند. البته این روش نسبت به دو روش قبلی دارای پیچیدگی‌های بیشتری بوده و هزینه‌های بالاتری را نیز خواهد داشت. به عنوان مثال برای ثبت شرکت در یونان باید مالیات بپردازید. علاوه بر این باید هزینه مربوط به پرسنل خود را نیز در نظر داشته باشید که رقم پایینی نخواهد بود.

به طور کلی با توجه به دشواری‌ها و هزینه‌های ثبت شرکت در یونان این روش چندان مورد توجه شهروندان کشورهای خارجی قرار نگرفته است. اما در صورتی که سرمایه لازم و طرح و ایده مناسب برای کارآفرینی در کشورهای اروپایی را دارید می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و ضمن ایجاد کسب و کار در یونان اقامت این کشور را نیز بگیرید. همان‌طور که گفته شد اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری و تمکن مالی راحت‌ترین و سریع‌ترین شیوه گرفتن اقامت این کشور است. اما دقت داشته باشید که هر یک از روش‌های مذکور دارای پیچیدگی‌هایی در فرآیند خود هستند که لازم است قبل از هر اقدامی اطلاعات کامل را در مورد آن‌ها کسب کرده باشید. ضمن این که می‌توانید از مشاوره و خدمات موسسات معتبر در این حوزه نیز استفاده کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *