مهاجرت

آیا می‌توان با خرید ملک اقامت دائم کشوری را بدست آورد؟

برای اخذ اقامت کشورهای دیگر روش‌های مختلفی مانند گرفتن ویزای تحصیلی، کاری، خانوادگی و… وجود دارد. برخی از ویزاها امکان اقامت موقت و برخی دیگر امکان اقامت دائم در یک کشور را به افراد می‌دهند. در سال‌های اخیر روش جدیدی برای اعطای اقامت دائم به خارجی‌ها تحت عنوان اخذ اقامت از طریق خرید ملک مطرح شده است. در این روش، فرد متقاضی برای گرفتن اقامت کشور مورد نظرش می‌تواند اقدام به خرید ملک در آن کشور نماید. البته ملکی که قصد خرید آن را دارید باید دارای حداقل ارزش تعیین شده توسط دولت مربوطه را داشته باشد.

ملک بخرید اقامت دائم بگیرید!

کشورهای مختلف در سال‌های اخیر با بحران اقتصادی دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اند و به همین جهت به دنبال راه‌های مختلفی برای بهبود اوضاع هستند. یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که این کشورها برای بهبود اوضاع اقتصادی خود در نظر گرفته‌اند جذب سرمایه از سایر کشورها است. اما این جذب سرمایه از چه طریقی انجام می‌شود؟ جذب سرمایه خارجی از طریق اعطای اقامت دائم به شهروندان سایر کشورها در ازای خرید ملک توسط آن‌ها انجام می‌شود. بنابراین اگر به دنبال یک فرصت سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی هستید می‌توانید از این امکان بهره بگیرید.

در واقع از این طریق می‌توانید با یک تیر، دو نشان بزنید؛ از طرفی یک ملک خریداری کرده‌اید و از طرف دیگر اقامت دائم آن کشور را خواهید گرفت. البته این روش از اخذ اقامت دائم تنها در برخی از کشورها وجود دارد که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را داریم.

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

اسپانیا به عنوان یکی از کشورهای حوزه شینگن دارای شرایط مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران از سرتاسر جهان است. اسپانیا جزو کشورهایی محسوب می‌شود که دارای یک برنامه مدون در زمینه اعطای شهروندی از طریق خرید املاک و مستغلات است. این برنامه در کشور اسپانیا تحت عنوان ویزای طلایی golden visa شناخته می‌شود.

گلدن ویزا به افراد اجازه می‌دهد تا از طریق سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات، اقامت اسپانیا را بگیرند. البته اسپانیا از این نظر گران‌ترین کشور اروپا محسوب می‌شود زیرا باید حداقل ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار یورو را خریداری کنید. ضمن این که باید مجوز ویزای خود را هر دو سال یک بار تمدید کنید در حالی که این موضوع برای کشورهای مشابه هر پنج سال یکبار است.

اخذ اقامت یونان با خرید ملک

یونان یکی دیگر از کشورهای حوزه شینگن است که با توجه به ویژگی‌های خاص خود به عنوان مکانی مناسب برای گردشگری و سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. برای گرفتن اقامت دائم یونان که تحت عنوان ویزای طلایی Golden Visa شناخته می‌شود می‌توانید در املاک و مستغلات این کشور شامل خانه، آپارتمان، زمین و مغازه سرمایه‌گذاری کنید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در این بخش ۲۵۰ هزار یورو است که قیمت بسیار مناسبی برای یک کشور اروپایی عضو حوزه شینگن به حساب می‌آید.

اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک این امکان را به شما خواهد داد تا به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشید. در طول این ۵ سال مجبور نیستید که در کشور یونان حضور داشته باشید. ضمن این که بعد از گذشت ۷ سال حتی امکان گرفتن تابعیت کشور یونان را نیز خواهید داشت که مزایای بسیاری زیادی خواهد داشت. ضمن این که امکان گرفتن اقامت برای خانواده خود را نیز خواهید داشت. جالب است بدانید بر اساس قوانین کشور یونان علاوه بر والدین خودتان می‌توانید برای والدین همسرتان نیز درخواست اقامت کنید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که می‌توانید به جای خرید یک ملک به ارزش ۲۵۰ هزار یورو چندین ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار یورو خریداری نمایید. با توجه به گردشگرپذیر بودن کشور یونان این امکان را خواهید داشت تا با اجاره دادن ملک خود درآمد خوبی را به دست آورید. البته دقت کنید که در صورت اجاره دادن ملک در یونان باید مالیات آن را نیز بپردازید که بین ۸ الی ۱۲ درصد متغیر خواهد بود. برای خرید ملک در یونان لازم است که حتما یک حساب بانکی در این کشور داشته باشید.

حداقل موجودی این حساب بانکی باید ۱۰ هزار یورو باشد. علاوه بر این باید مبلغ مربوط به خرید ملک را که حداقل ۲۵۰ هزار یورو است را نیز به این حساب انتقال دهید. همچنین ۱۰ درصد مبلغ مالیات را نیز باید به جمع این مبالغ اضافه کنید. بنابراین در کل چیزی در حدود بیش از ۳۰۰ هزار یورو در حساب بانکی خود نیاز دارید.

اخذ اقامت قبرس با خرید ملک

قبرس یکی از جزایر بزرگ دریای مدیترانه است که در مسیر تجارت میان قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است. برای گرفتن تابعیت قبرس دو برنامه سرمایه‌گذاری مختلف وجود دارد.

  • اقامت دائم و حقوق شهروندی با خرید ملک به قیمت حداقل ۲ میلیون یورو یا سرمایه‌گذاری در املاک تجاری به قیمت ارزش حداقل ۲٫۵ میلیون یورو
  • اقامت دائم با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با حداقل ارزش ۳۰۰ هزار یورو

قبرس از جمله کشورهایی است که سخت‌گیری زیادی در مورد حضور در این کشور نداشته و می‌توانید هر دو سال یکبار وارد این کشور شوید. اما برای اخذ شهروندی قبرس باید حتما یک سال را به طور کامل در این کشور باشید. جالب است بدانید که با پاسپورت قبرس می‌توانید  به ۱۷۳ کشور دنیا سفر کنید.

اخذ اقامت برزیل با خرید ملک

بعد از بررسی چند کشور اروپایی سراغ یکی از کشورهای آمریکای جنوبی رفتیم که در سالیان اخیر برنامه‌هایی را برای ورود سرمایه خارجی به داخل کشور اجرا کرده است. یکی از این برنامه‌ها دادن اقامت به شهروندان کشورهای خارجی در ازای خرید ملک در این کشور است. در این برنامه شخص متقاضی می‌تواند با سرمایه‌گذاری حداقل ۱۳۳ هزار دلاری در بخش املاک کشور برزیل اقامت دائم این کشور را بگیرد.

شخص دارنده مجوز اقامت برزیل مجبور نیست که در این کشور حضور داشته باشد و تنها ۳۰ روز در سال باید در برزیل باشد. ضمن این که این امکان وجود دارد تا بعد از گذشت ۴ سال برای گرفتن حق شهروندی برزیل نیز اقدام نماید. با داشتن پاسپورت برزیل می‌توان بدون داشتن ویزا به ۱۵۰ کشور دنیا سفر کرد. شخص متقاضی در صورت گرفتن اقامت برزیل می‌تواند تمامی اعضای خانواده‌اش را نیز همراه خود به برزیل ببرد.

اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

پرتغال از دیگر کشورهای حوزه شینگن است که برنامه سرمایه‌گذاری خارجی را برقرار کرده است. این کشور به افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری شرایطی را پیشنهاد می‌کند تا از طریق برنامه ویزای طلایی Golden Visa بتوانند به عنوان مقیم دائم در این کشور زندگی کنند. برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در پرتغال باید حداقل ۵۰۰ هزار یورو به خرید ملک در این کشور اختصاص دهید یا این که حداقل ۳۵۰ هزار یورو در بازسازی یک ملک بالای ۳۰ سال ساخت صرف کنید.

با گرفتن اقامت دائم پرتغال این امکان برای شما به وجود خواهد آمد تا بعد از ۶ سال برای گرفتن تابعیت پرتغال اقدام نمایید. با داشتن گذرنامه پرتغال می‌توانید وارد خاک ۱۸۶ کشور دنیا شوید. آمار نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌گذاری شهروندان کشورهای خارجی در پرتغال روند رو به رشدی داشته است. اما با تعطیل شدن سفارت پرتغال در ایران در حال حاضر اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک برای شهروندان ایرانی با مشکل مواجه شده است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در چند سال اخیر تعداد زیادی از مردم کشورمان به سرمایه‌گذاری در ترکیه تمایل پیدا کرده‌اند. برنامه سرمایه‌گذاری در زمینه املاک و مستغلات از سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شده است. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه ۲۵۰ هزار دلار آمریکا تعیین شده است. اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک مزایای بسیار زیادی را خواهد داشت.

با خرید یک ملک در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار ضمن انجام سرمایه‌گذاری امکان اخذ اقامت این کشور، حق شهروندی و گذرنامه ترکیه را نیز خواهید داشت. با توجه به مزایای زیاد گرفتن اقامت ترکیه، همسایه بودن این کشور و قرابت فرهنگی با ایران اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشور ترکیه یک گزینه بسیار خوب برای ایرانی‌ها به حساب می‌آید. اما روند خرید ملک در ترکیه و گرفتن شهروندی این کشور به چه شکل است؟

اولین گام در این زمینه پیدا کردن یک ملک مناسب در ترکیه است که حداقل ارزش آن ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد. بعد از پیدا کردن ملک مناسب و خریدن آن باید به اداره ثبت املاک ترکیه مراجعه کرده و سایر امور مربوط به اخذ شهروندی ترکیه را دنبال کنید. به طور معمول فرآیند گرفتن حق شهروندی ترکیه یک ماه زمان می‌برد. ضمن این که با خرید ملک در ترکیه امکان گرفتن اقامت و حق شهروندی برای اعضای خانواده خود را نیز خواهید داشت. داشتن پاسپورت ترکیه یک امتیاز ویژه بوده و احتمال اخذ ویزای کشورهایی مانند کانادا و کشورهای حوزه شینگن را برای دارنده این پاسپورت افزایش خواهد داد.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در مالت

جزیره مالت در مدیترانه واقع شده و اقتصاد آن بیشتر وابسته به تجارت و گردشگری است. مالت به عنوان یکی از کشورهای حوزه شینگن دارای سیستم اقتصادی باثبات و پررونقی است که همین موضوع سرمایه‌گذاری در این کشور را جذاب کرده است. در مالت با خرید ملک به قیمت حداقل ۳۲۰ هزار یورو امکان گرفتن اقامت را خواهید داشت. یک آپشن متفاوت نیز در مالت ارائه می‌شود که از طریق آن می‌توانید با اجاره یک ملک که اجاره سالانه آن کمتر از ۱۲ هزار یورو نباشد اقامت این کشور را بگیرید.

یکی از نکات مثبت دیگر در مورد مالت این است که یکی از زبان‌های رسمی این کشور زبان انگلیسی است. با گرفتن اقامت کشور مالت این امکان را دارید که در تمام کشورهای عضو حوزه شینگن تردد کنید.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در مونته نگرو

موقعیت استراتژیک کشور مونته نگرو و احتمال ورود آن به اتحادیه اروپا طی سال‌های آینده باعث شده تا سرمایه‌گذاری در این کشور یک گزینه مطلوب برای افرادی باشد که قصد دارند حق شهروندی یک کشور اروپایی را داشته باشند. در این روش دو گزینه سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات مونته نگرو در اختیار شما قرار دارد:

  • سرمایه‌گذاری حداقل ۲۵۰ هزار یورویی در مناطق توسعه نیافته (شمال کشور)
  • سرمایه‌گذاری حداقل ۴۵۰ هزار یورویی در مناطق توسعه یافته (جنوب کشور)

بعد از خرید ملک در مونته نگرو طی سه هفته می‌توانید مجوز اقامت خود را گرفته و بعد از شش ماه نیز تابعیت شما تایید خواهد شد. با داشتن پاسپورت مونته نگرو این امکان را خواهید داشت تا بدون ویزا به ۱۱۶ کشور دنیا سفر کنید.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در لتونی

لتونی تا مدتی پیش یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین کشورهای اروپایی حوزه شینگن برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک محسوب می‌شد. تنها با سرمایه‌گذاری مبلغ ۱۶۰ هزار یورو در بخش املاک لتونی امکان گرفتن اقامت این کشور را داشتید. اما در حال حاضر این مبلغ به ۲۵۰ هزار یورو افزایش پیدا کرده است. برای حفظ وضعیت خود به عنوان مقیم لتونی باید حداقل سالی یک بار به این کشور سفر کنید. اما اگر بخواهید پاسپورت لتونی را بگیرید باید حتما یک سال به طور کامل در این کشور زندگی کنید.

بعد از این که پنج سال از زمان اخذ اقامت دائم شما گذشت این امکان را دارید تا برای تابعیت لتونی درخواست کنید. با توجه به اقتصاد ناپایدار ایران سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی با سیستم اقتصادی توسعه یافته ریسک کمتری دارد. ضمن این که اخذ اقامت از طریق خرید ملک علاوه بر ارزش اقتصادی که دارد فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذار ایجاد خواهد کرد. البته دقت داشته باشید که حتما قبل از اقدام برای خرید ملک شرایط مختلف از جمله قوانین کشور مقصد مانند قوانین مالیاتی را به خوبی بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *