مهاجرت

انتقال سند ملک در ترکیه چگونه است

این روزها بازار خرید و فروش املاک و مستغلات کشور ترکیه بخاطر پایین بودن ارزش لیر نسبت به دلار آمریکا و کاهش بودجه مورد نیاز سرمایه گذاری توسط رئیس جمهوری این کشور بسیار داغ بوده و طرفداران زیادی از سراسر دنیا خصوصاً ایران دارد.

در واقع متقاضیان می توانند طی این طرح استثنایی یک یا چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار آمریکا در ترکیه خریداری کرده و با خرید ملک در ترکیه از مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور برخوردار شوند.

اما واقعیت اینست که موضوع به این سادگی نبوده و خرید آپارتمان در ترکیه شامل جزئیات فراوانی از جمله انتقال سند مالکیت می شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

سند تاپو چیست؟

به طور کلی به سند ملک در کشور ترکیه TAPU گفته می شود و اداره تاپو نیز به معنی اداره مسکن در ترکیه است. این سندها به صورت رسمی و قانونی در اداره مسکن ترکیه ثبت میشوند و دارای QR کدی هستند که در هنگام اسکن تمامی سوابق پیشین ملک، ویژگی ها و موقعیت مکانی در ترکیه را نشان می دهد.

این نوع از سندهای خانه در ترکیه دارای 2 رنگ بندی آبی و قرمز هستند، سندهای آبی مختص زمین هایی است که فاقد مجوز ساخت ساختمان هستند و سندهای قرمز رنگ TAPU به خانه ها و اراضی دارای مجوز ساخت در ترکیه اختصاص دارند. از این رو، ملک خریداری شده وقانونی در ترکیه دارای سند قرمز رنگ تاپو خواهد بود.

خرید ملک در ترکیه به چه صورت است؟

اگر به فرض مثال قصد خرید آپارتمان در استانبول و یا آپارتمان در ازمیر را داشته باشید، اول باید ملک مورد نظر خود را دیده و آن را پسند کنید.در صورتی که با قوانین خرید ملک و آپارتمان در ترکیه آشنایی ندارید و از مهارت پایین زبان ترکی برخوردار هستید، نیاز به همراهی یک مترجم رسمی زبان و وکیل در کشور ترکیه خواهید داشت.

از این رو شما باید با حضور در آژانس املاک معتبر و رسمی در کشور ترکیه، قولنامه ای را بین خود و فروشنده تنظیم کنید. شما باید با کمک وکیل و کارشناس مجرب، تمامی امور پایان کار، دریافت کد مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، پرداخت مالیات، ارزیابی ملک، انتقال سند و الباقی موارد را به طور کامل و صحیح انجام دهید.

در هنگام تنظیم قولنامه، باید مبلغی در حدود 10 تا 15 درصد از ارزش ملک را از طریق حساب بانکی و با حضور وکیل به نام فروشنده ملک انتقال دهید. باید بخاطر داشته باشید که قولنامه به تنهایی کافی نبوده و باید مرحله نهایی انتقال سند و پرداخت هزینه خانه در دفاتر اسناد رسمی ترکیه انجام شود.

به طور معمول، پس از تنظیم قولنامه، آژانس املاک به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کرده و پرونده ملک مورد نظر را به جریان می اندازد. در نهایت با گذشت چند روز، مدارک انتقال سند ملک در اداره ثبت اسناد آماده شده و زمان حضور خریدار و فروشنده در محل دفتر اسناد رسمی به ایشان اعلام می گردد.

خریدار ملک در ترکیه باید خود را برای پرداخت چندین هزینه مترجم رسمی اداره تاپو، هزینه های محضری و کمیسیون املاک در کشور ترکیه آماده کند. از این رو اگر برای مثال قصد خرید یک خانه 250 هزار دلاری در ترکیه را داشته باشید، باید بین 5 تا 7 درصد از این مبلغ را برای هزینه های جانبی کنار بگذارید.

بنابر قوانین جدید کشور ترکیه کمیسیون خرید ملک نوساز بین 3 تا 4 درصد از ارزش ملک است که بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود، این در حالی است که مالیات ملک، عوارض شهرداری و موارد دیگر مشمول هزینه های جداگانه می شود.

برای خرید ملک و انتقال سند از فروشنده به خریدار در ترکیه، شما باید دارای مدارک شناسایی و هویتی نظیر پاسپورت معتبر و شماره مالیاتی بوده و تمام برگه های مجوز پایان کار شهرداری و تسویه حساب بدهی های مالیاتی را پرداخت کرده باشید. در واقع پرداخت این هزینه ها به عهده فروشنده و صاحب اولیه ملک در ترکیه است و شما نقشی در این رابطه ندارید.

متاسفانه، بدهی های بانکی املاک در پروسه خرید و فروش خانه در کشور ترکیه تسویه نمی شود، یعنی ممکن است در صورت بی تجربگی و نداشتن آشنایی کامل با قوانین ترکیه، ملکی را خریداری کنید که دارای بدهی معوقه به بانک است و تمامی خسارات و ضررهای بانکی بدون دلیل به گردن شما می افتد.

از این رو بهتر است برای مواجه نشدن با چنین مشکلات عذاب آور و دردسرسازی در این کشور، حتماً از همراهی یک کارشناس و یا وکیل مجرب و البته مترجم رسمی در پروسه خرید نقدی و یا خرید اقساطی ملک در ترکیه برخوردار شوید.

در صورتی که از طریق گروه شرکت های نیلگام قصد خرید ملک و انتقال سند در ترکیه را داشته باشید، تمامی مراحل مو به مو توسط کارشناسان ما چک شده و بدون هیچ زحمت و نگرانی خاصی، صفر تا صد امور خرید خانه، ارزیابی ملک، چک پرداخت عوارض و مالیات، افتتاح حساب بانکی، انتقال وجه ملک، دریافت کارت اقامت و در نهایت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای شما انجام شده و در ظرف کمتر از 3 ماه کاری، کلید و سند شش دانگ تاپو به همراه کلید خانه به شما در ترکیه و یا حتی در داخل ایران تحویل داده می شود.

باید این موضوع را بخاطر داشته باشید که استعلام بدهی های مالیاتی و شهرداری در ترکیه،پایان کار ساختمان، پیش از خرید خانه الزامی بوده و در کنار آن، ارزیابی ارزش واقعی ملک نیز جزو واجبات پروسه خرید ملک و انتقال سند محسوب می شود.

در صورتی که بدون چک کردن این موارد اقدام به خرید ملک و انتقال سند در ترکیه کنید، تمامی مشکلات و بدهی های باقی مانده از ملک بر گردن شما بوده و از لحاظ قانونی ملزم به تسویه کامل آن در کشور ترکیه هستید.

در همین زمینه پیشنهاد میکنیم نگاهی به مطلب هر ایرانی چند ملک در ترکیه می تواند خریداری کند بیاندازید.

مراحل انتقال سند ملک در ترکیه

در ابتدا، شما باید درخواست خرید و انتقال مالکیت ملک مورد نظر خود در ترکیه را با کمک وکیل مجرب و رسمی و همراهی صاحب فعلی ملک، در اداره ثبت اسناد ترکیه ثبت کنید. سپس باید در زمان مقرری که از طریق پیامک به شما و فروشنده اطلاع داده می شود در محل اداره ثبت اسناد حضور پیدا کنید.

از این رو شما باید مدارک زیر را به همراه داشته و در موعد مقرر به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید:

  • برگه ارزیابی ملک با نرخ روز شهرداری
  • اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده (اصل پاسپورت و ترجمه رسمی آن)
  • سند تاپو ملک و ارائه اطلاعاتی نظیر آدرس کامل و کدپستی
  • برگه بیمه نامه اجباری حوادث ساختمان
  • 2 قطعه عکس خریدار و 1 قطعه عکس رنگی و جدید فروشنده
  • اصل و یا کپی برابر اصل وکالت نامه به همراه ترجمه
  • حضور مترجم و کارشناس رسمی ملک

در نهایت با انتقال الباقی وجه ملک از حساب بانکی خریدار به فروشنده (از طریق سیستم های امن پرداخت نظیر تاپوکس و تاپوتاکاس)، امور نهایی ملک در اداره ثبت اسناد انجام می شود. باید به این موضوع توجه کنید که در زمان انتقال مالکیت و سند ملک در ترکیه، هزینه های مختلف از جمله حق خدمات اداره ثبت اسناد، مالیات ملک، کمیسیون بنگاه ومواردی از این قبیل باید پرداخت گردد.

به طور معمول انتقال سند از فروشنده به خریدار جدید در ترکیه بین 3 تا 5 روز کاری زمان می برد.

حتما در زمان تنظیم قرارداد و پیش از خرید ملک و انتقال سند، یک کپی از سند را مطالبه کرده و به دقت بررسی و مطالعه کنید. شما باید به نشانی، جزئیات طبقه، واحد آپارتمان و مواردی از این قبیل دقت داشته باشید تا با ملک مورد نظر شما کاملاً مطابقت داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید آپارتمان در ترکیه، با تعاریف کد مالیاتی ترکیه و روش های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه آشنا شده و برای اطمینان بیشتر از خرید ملک و دریافت کارت اقامت ترکیه، از مشاوره کارشناسان مجرب این امر در مجموعه نیلگام بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *