ویزا

آیا میتوان ویزای شینگن با اجازه کار دریافت کرد؟

در طول سال افراد زیادی با اهداف گوناگون اقدام به اخذ ویزای شینگن و سفر به این منطقه می‌کنند. این اهداف می‌تواند شامل مواردی مانند گردش و تفریح، ملاقات با خانواده و دوستان، امور تجاری، شرکت در مسابقات ورزشی، شرکت در نمایشگاه‌ها و… باشد. در اینجا این سوال ایجاد می‌شود که آیا ویزای شینگن مجوز کار کردن در کشورهای اروپایی عضو شینگن را می دهد و این که اصلا چیزی تحت عنوان ویزای شینگن با اجازه کار وجود دارد یا خیر. با توجه به ابهاماتی که در این رابطه وجود دارد تصمیم گرفتیم تا در این موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

ویزای شینگن چیست؟

قبل از این که در رابطه با ویزای شینگن با اجازه کار صحبت کنیم بهتر است کمی با ماهیت ویزای شینگن آشنا شویم. ویزای شینگن توسط اعضای اتحادیه اروپا طراحی شده تا شهروندان و افرادی که اقامت دائم ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن را دارند بتوانند بدون نیاز به ویزا بین یکدیگر تردد داشته باشند. اما افرادی که از سایر کشورها قصد ورود به حوزه شینگن را دارند باید نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام نمایند. ویزای شینگن امکان سفر در همه ۲۶ کشور عضو شینگن را برای مدت حداکثر ۹۰ روز به شخص دارنده ویزا می‌دهد.

چطور می‌توان یک ویزای شینگن با اجازه کار دریافت کرد؟

بگذارید از همین ابتدا آب پاکی را روی دست شما بریزیم! ویزای شینگن به معنای مجوز کار در این حوزه نبوده و اساسا چیزی تحت عنوان ویزای شینگن با اجازه کار وجود ندارد. شما می‌توانید ویزای شینگن را برای اهداف مختلف توریستی، ملاقات با خانواده ودوستان، امور درمانی و… دریافت کنید اما این ویزا به شما اجازه کار در کشورهای عضو شینگن را نمی‌دهد. همچنین با داشتن ویزای شینگن می‌توانید یک سفر کاری کوتاه‌مدت را برای انجام امور تجاری در حوزه شینگن داشته باشید اما این هم به منزله مجوز کار در اروپا نیست.

چیزی تحت عنوان ویزای کاری شینگن وجود ندارد و برای گرفتن مجوز کار در اروپا باید اقدام به اخذ ویزای ملی کشورهای اروپایی کنید.

بدون ویزای شینگن با اجازه کار چطور در اروپا کار کنیم؟

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که اگر ویزای شینگن با اجازه کار وجود ندارد پس چطور می‌توانیم در کشورهای اروپایی عضو شینگن مشغول به کار شویم. برای کار کردن در کشورهای اروپایی عضو شینگن باید ویزای ملی یا ویزای نوع D یکی از این کشورها را برای اهداف کاری به دست آورید. به جز شهروندان اتحادیه اروپا و همچنین شهروندان کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، ژاپن و نیوزلند شهروندان سایر کشورها باید برای اشتغال در حوزه شینگن اقدام به اخذ ویزای کاری نمایند. برای اخذ این نوع ویزا باید درخواست خود را به سفارت کشوری که قصد کار کردن در آن را دارید ارائه دهید.

ویزای کاری اروپا به طور معمول یک سال اعتبار داشته و قابلیت تمدید را نیز خواهد داشت.

آیا گرفتن ویزای کاری اروپا سخت است؟

برای گرفتن ویزای کار اروپا باید شرکتی که قصد استخدام شما را دارد درخواست مجوز کار کند و این موضوع را ثابت کند که نمی‌تواند کسی را در اروپا پیدا کند تا در موقعیت شغلی مورد نظر آن‌ها فعالیت داشته باشد. فقط در این صورت خواهد بود که مجوز کار اروپا برای شهروندان کشورهایی مانند ایران صادر خواهد شد. البته اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم احتمال گرفتن مجوز کار در اروپا پایین است زیرا نرخ بیکاری در اروپا بالا بوده و کشورها تلاش می‌کنند تا از نیروی کار خود محافظت کنند.

با این حال، هر یک از کشورهای اروپایی عضو شینگن سیاست‌های مهاجرتی خاص خود را در رابطه با شهروندان کشورهای غیرعضو دارند. بنابراین میزان سخت‌گیری برای اعطای ویزای کار بستگی به کشوری دارد که قصد کار کردن در آن را دارید. البته در کنار این، میزان مهارت و توانایی و همچنین نوع حوزه کاری نیز می‌تواند در کاهش یا افزایش شانس شما برای اخذ ویزای کار اروپا تاثیرگذار باشد. بنابراین قبل از اقدام برای درخواست ویزای کار بهتر است الزامات و شرایط مورد نیاز کشور مورد نظرتان را به خوبی بررسی کنید.

الزامات اخذ ویزای کاری اروپا

هر یک از کشورهای عضو حوزه شینگن دارای سیاست‌های خاص خود در زمینه جذب نیروی کار بوده و قوانین صدور مجوز کار از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. هر یک از این کشورها برنامه‌های متفاوتی را برای تامین نیازهای بازار کار خود و رفع کمبودهای آن در دستور کار قرار داده‌اند. بنابراین معیارها و الزامات ویزای اشتغال و همچنین روند درخواست، بستگی زیادی به نیازهای بازار کار هر کشور دارد. اما به طور کلی الزامات استاندارد ویزای کار اروپا شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده با امضای متقاضی
 • دو قطعه عکس مربوط به ۳ ماه اخیر
 • پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • بیمه درمانی مسافرتی معتبر و با پوشش ۳۰هزار یورویی
 • مدارک مربوط به محل اقامت در حوزه شینگن
 • قرارداد کاری معتبر
 • مدارک تحصیلی و گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای در صورت وجود
 • مدارک مربوط به اثبات مهارت در زبان رسمی کشور مورد نظر

دقت داشته باشید که مدارک مذکور اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشورهای اروپایی عضو شینگن هستند اما ممکن است هر یک از کشورها بر اساس ضوابط خود مدارک اضافی را نیز بخواهند.

نحوه درخواست ویزای کاری اروپا

با توجه به عدم ارائه ویزای شینگن با اجازه کار باید دقت کنید که از همان ابتدا درخواست خود را برای ویزای ملی کشورهای عضو شینگن ارائه دهید. برای انجام این کار باید در ابتدا شرایط و الزامات ویزای کاری کشوری که قصد اشتغال در آن را دارید مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که واجد شرایط اخذ ویزای کاری اروپا باشید باید در مرحله بعدی با کارفرماهای کشور مورد نظر ارتباط برقرار نمایید تا بتوانید یک پیشنهاد شغلی را از آن‌ها دریافت کنید. در صورتی که خوش شانس باشید و یک کارفرما در اروپا درخواست ویزای کاری برای شما ثبت کند باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • جمع آوری کلیه مدارک مورد نیاز
 • تعیین وقت سفارت
 • حضور در مصاحبه
 • ارائه درخواست و مدارک
 • انتظار برای بررسی درخواست

برای ارائه درخواست و مدارک به طور معمول لازم است که بعد از تعیین وقت مصاحبه به صورت حضوری به سفارت کشور مربوطه مراجعه نمایید. اما ممکن است برخی کشورهای عضو شینگن امور اداری مربوط به ویزای کاری خود را به کارگزاری‌ها واگذار کرده باشند که در این صورت باید وقت ملاقات کارگزاری را رزرو کنید و نیازی به مراجعه به سفارت نخواهید داشت. مدت زمان بررسی درخواست ویزای کار توسط سفارت کشورهای اروپایی بین ۶ تا ۱۲ هفته است.

هزینه درخواست ویزای کاری اروپا کشور به کشور فرق می‌کند. هزینه ویزای کاری فرانسه ۹۹ یورو، آلمان ۷۵ یورو و اسپانیا ۸۰ یورو است.

اگرچه چیزی تحت عنوان ویزای شینگن با اجازه کار وجود ندارد اما شما این امکان را خواهید داشت تا بر اساس معیارهای تعیین شده توسط هر یک از کشورهای عضو شینگن اقدام به دریافت ویزای ملی آن کشور نمایید. دقت داشته باشید در صورتی که بعد از گرفتن ویزای شینگن و ورود به این کشور اقدام به کار کردن بدون اجازه کار نمایید این موضوع به ممنوعیت ورود مجدد شما به حوزه شینگن منجر خواهد شد. ضمن این که کشورهای مختلف عضو شینگن ممکن است مجازات بیشتری را نیز برای این موضوع در نظر بگیرند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *