مهاجرت, ویزا

تعطیلات رسمی کشور کانادا

یکی از مواردی که قبل از سفر یا مهاجرت به یک کشور دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد تعطیلات رسمی آن کشور است. اطلاع دقیق از تعطیلات رسمی یک کشور می‌تواند در برنامه‌ریزی برای کار، تحصیل و زندگی در آن کشور کمک کند. به عنوان مثال در صورت تحصیل در کشور کانادا می‌توانید از قبل بر اساس تعطیلات رسمی این کشور برنامه‌ریزی مشخصی را برای بازگشت به ایران انجام دهید. با توجه به محبوبیت کشور کانادا در بین مردم کشورمان قصد داریم تا تعطیلات رسمی کانادا را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. در کانادا علاوه بر شنبه و یکشنبه که روزهای تعطیل هفته محسوب می‌شوند تعطیلات رسمی دیگری نیز وجود دارد.

تعطیلات ملی کانادا

تعطیلات ملی کانادا شامل تعطیلات قانونی این کشور می‌شود که در تمامی استان‌ها و قلمروهای کانادا به عنوان روز تعطیل شناخته می‌شود. در این روزها تمامی ادارات دولتی، مدارس و بانک‌ها تعطیل هستند.

روز سال نو

روز اول ژانویه به عنوان اولین روز سال در تمامی کشورهایی که تقویم گریگوریان Gregorian را مبنای کار خود قرار داده‌اند از جمله کشور کانادا تعطیل است. همین موضوع باعث شده که این روز از سال به عنوان رایج‌ترین تعطیلی عمومی در جهان شناخته شود. این روز از سال در کانادا با نمایش آتش‌بازی و مهمانی جشن گرفته می‌شود. مردم از شامگاه ۳۱ دسامبر با برگزاری مهمانی در خانه‌ها و کافه‌ها به استقبال سال نو می‌روند. در صورتی که روز سال نو در روزهای شنبه و یکشنبه قرار گرفته باشد تعطیلی رسمی به روز دوشنبه منتقل خواهد شد. در این روز اکثر فروشگاه‌ها بسته بوده و سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی خدمات کمتری ارائه می‌کنند.

جمعه خوب Good Friday

جمعه خوب دو روز قبل از عید پاک یکشنبه اتفاق می‌افتد. این روز بزرگداشت مصلوب شدن حضرت مسیح است که به وسیله مسیحیان در کانادا و نقاط دیگر جهان گرامی داشته می‌شود. جمعه خوب به جز استان کبک در سایر مناطق کشور کانادا به عنوان تعطیل رسمی شناخته می‌شود. در این روز مدارس و اکثر قریب به اتفاق مشاغل تعطیل هستند. مسیحیان حتی اگر در بقیه سال به طور مرتب در مراسم کلیسا شرکت نکنند در جمعه خوب به کلیسا می‌روند.

در مراسمی که برگزار می‌شود شمع‌ها خاموش شده و معمولا روی مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و صلیب‌ها یک پارچه سیاه، بنفش یا خاکستری کشیده می‌شود. ضمن این که بعضی از مسیحیان در جمعه خوب روزه می‌گیرند. در این روز فروشگاه‌ها و حمل‌ونقل عمومی به طور محدود به ارائه خدمات می‌پردازند.

روز ویکتوریا

روز ویکتوریا به جز نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاند لند در سایر استان‌ها و قلمروهای کانادا تعطیل رسمی است. این روز به منظور بزرگداشت ملکه ویکتوریا به عنوان ملکه بریتانیا جشن گرفته می‌شود. در برخی از شهرهای کانادا مراسم رژه و آتش‌بازی به مناسبت روز ویکتوریا برگزار می‌گردد که قابل توجه‌ترین آن در شهر ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا اتفاق می‌افتد. در این روز مدارس و ادارات دولتی کانادا تعطیل بوده و خدمات شهری به طور محدود ارائه می‌گردد.

روز کانادا

در روز اول جولای ۱۸۶۷ کشور کانادا به یک فدراسیون با ۴ استان شامل نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، انتاریو و کبک تبدیل شد. از سال ۱۹۸۳ این روز تحت عنوان روز کانادا شناخته شده است. این روز در سرتاسر کشور جزو تعطیلات رسمی کانادا محسوب شده و در این روز تمامی مدارس و ارگان‌ها تعطیل هستند. روز کانادا در بسیاری از شهرهای کانادا با برگزاری رویدادهای مختلف مانند رژه، کنسرت، کارناوال، جشنواره، آتش‌بازی و مراسم شهروندی برای شهروندان جدید جشن گرفته می‌شود. این جشن‌ا معمولا در فضاهای باز برگزار شده و نوعی روحیه وطن‌پرستی در آن‌ها جریان دارد. همچنین پرچم ملی کانادا به طور گسترده نمایش داده شده و افراد صورت خود را با رنگ‌های سفید و قرمز به عنوان رنگ‌های ملی کانادا آراسته می‌کنند.

روز کارگر

روز کارگر در اولین دوشنبه از ماه سپتامبر جشن گرفته می‌شود در این روز به کارگران اجازه داده می‌شود تا برای شرایط کاری و حقوق بهتر اقداماتی را انجام دهند. روز کارگر برای بسیاری از کانادایی‌ها بخشی از یک آخر هفته طولانی محسوب می‌شود. در گذشته روز کارگر بیشتر به فعالیت‌هایی در جهت حقوق کارگران اختصاص پیدا می‌کرد اما در حال حاضر اکثر کانادایی‌ها از این تعطیلات به منظور سفر و پیک‌نیک استفاده می‌کنند. روز کارگر جزو تعطیلات رسمی کانادا در سرتاسر این کشور بوده و اکثر مشاغل در این روز تعطیل هستند.

علاوه بر این اکثر سازمان‌ها، مدارس و سایر موسسات آموزشی نیز در این روز تعطیل هستند. خدمات حمل‌ونقل عمومی نیز در این روز کاهش پیدا خواهد کرد. این روز ابتدا در بهار جشن گرفته می‌شد اما از سال ۱۸۹۴ به فصل پاییز منتقل شد.

روز شکرگذاری

روز شکرگذاری از سال ۱۹۵۷ میلادی در دومین دوشنبه از ماه اکتبر تعطیل بوده و در این روز مردم به خاطر محصول خوب و سایر نعمت‌ها به شکرگذاری می‌پردازند. روزشکرگذاری در کانادا به نوعی با جشنواره‌های برداشت محصول در اروپا پیوند دارد. به جز نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاند لند روز شکرگذاری در سایر مناطق کانادا به عنوان تعطیل رسمی شناخته می‌شود. در این روز مدارس، سازمان‌ها، فروشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل تعطیل بوده و خدمات حمل‌ونقل عمومی محدود می‌شود.

در تعطیلات مربوط به روز شکرگذاری بسیاری از کانادایی‌ها به دیدار اقوام و دوستان خود در مناطق دیگر رفته یا از آن‌ها میزبانی می‌کنند. ضمن این که این تعطیلات فرصت خوبی برای یک سفر پاییزی نیز محسوب می‌شود.

روز یادبود

در روز یادبود تمامی فداکاری‌های مردم در درگیری‌های مسلحانه از جمله جنگ‌های جهانی اول و دوم گرامی داشته می‌شود. ادای احترام به کشته‌شدگان جنگی و گذاشتن عکس و نامه رو مقبره آن‌ها از جمله کارهایی است که در این روز انجام می‌شود. اگرچه دولت فدرال روز یادبود را به عنوان یکی از تعطیلات رسمی کانادا می‌شناسد اما در استان‌های کبک، انتاریو، مانیتوبا و نوا اسکوشیا این روز به عنوان تعطیلات قانونی در نظر گرفته نشده است. برخی مدارس در روز یادبود دایر بوده و مراسمی مانند سخنرانی در مورد جنگ و کشته‌شدگان را برگزار می‌کنند.

روز کریسمس

روز کریسمس از دیگر تعطیلات رسمی کانادا است که در سرتاسر کشور جشن گرفته می‌شود. طبق نظرسنجی‌ها روز کریسمس محبوب‌ترین تعطیلات در کشور کانادا بوده و میزان علاقه مردم به آن دو برابر بیشتر از روز کانادا است. اکثر کانادایی‌ها روز تولد حضرت مسیح را جشن گرفته و سنت‌های خاصی از جمله درخت کریسمس و بازدید از دوستان و اقوام را برپا می‌کنند. در روز کریسمس مدارس، سازمان‌ها و اکثر مشاغل تعطیل هستند. حمل‌ونقل عمومی یا متوقف می‌شود یا خدمات آن محدود می‌گردد. برخی از فروشگاه‌ها در این روز نیز خدمات ارائه می‌کنند.

Boxing Day

برای بسیاری از کانادایی‌ها Boxing Day در تاریخ ۲۶ دسامبر تعطیل است و آن‌ها این فرصت را پیدا می‌کنند تا در خریدهای پس از کریسمس و همچنین تماشای هاکی روی یخ شرکت نمایند. اگرچه Boxing Day تنها در استان انتاریو به عنوان یک تعطیلات قانونی شناخته می‌شود اما برای کارکنان فدرالی و بانک‌ها نیز به عنوان روز تعطیل در نظر گرفته شده است. ضمن این که عملا اکثر سازمان‌ها و مشاغل در این روز تعطیل هستند. البته Boxing Day در تمام استان‌ها تعطیل نبوده و ۸ استان و قلمروی کانادا در این روز تعطیل هستند. مدارس و اکثر مشاغل در این روز تعطیل بوده و ارائه خدمات عمومی با محدودیت مواجه می‌شود.

تعطیلات استانی کانادا

علاوه بر تعطیلات ملی کشور کانادا تعطیلات دیگری نیز در برخی مناطق این کشور وجود دارد که مخصوص همان مناطق بوده و حالت ملی ندارد.

دوشنبه عید پاک Easter Monday

دوشنبه عید پاک یک تعطیلات عمومی در ۶ استان و قلمروی کانادا از جمله کبک است که در آن رستاخیز مسیح گرامی داشته می‌شود. در این روز مدارس و اکثر مشاغل تعطیل بوده و خدمات حمل‌ونقل عمومی کاهش پیدا می‌کند. اگرچه این روز به عنوان یکی از تعطیلات رسمی کانادا توسط دولت فدرال ذکر شده اما در تعدادی از استان‌ها و قلمروها این‌گونه نیست. این روز در بسیاری دیگر از کشورهای انگلیسی‌زبان نیز تعطیل است. تخم مرغ یکی از نمادهای مهم عید پاک بوده و به نوعی نمایانگر تولدی دوباره در طبیعت است.

روز خانواده

روز خانواده جزو تعطیلات عمومی استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، انتاریو و ساسکاچوان است. مردم این استان‌ها سومین دوشنبه فوریه را به واسطه اهمیت خانواده و زندگی خانوادگی جشن می‌گیرند. در روز خانواده سازمان‌ها، مدارس و اکثر مشاغل در ۵ استان مذکور تعطیل هستند. مردم در این روز در فعالیت‌های خانوادگی مانند بازدید از نمایشگاه‌های هنری، تماشای فیلم، اسکیت و… شرکت می‌کنند.

تعطیلات مدنی

تعطیلات مدنی جزو تعطیلات رسمی کانادا در استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، انتاریو، نیوبرانزویک و نوناووت محسوب می‌شود. مردم این استان‌ها اولین دوشنبه از ماه آگوست را با تهیه و توزیع کیک، رویدادهای ورزشی، آتش‌بازی و جشنواره‌های فرهنگی جشن می‌گیرند. در این روز مدارس، سازمان‌ها و بسیاری از مشاغل تعطیل هستند و برگزاری رژه و رویدادهای عمومی ممکن است باعث ایجاد مشکل در عبور و مرور شود. تعطیلات مدنی با نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود که برای هر یک از استان‌ها دارای تفاوت است.

روزجزیره ‌نشین Islander

روز جزیره‌نشین از تعطیلات قانونی جزیره پرنس ادوارد است که هر ساله در سومین دوشنبه ماه فوریه جشن گرفته می‌شود. در این روز مداری و اکثر مشاغل تعطیل بوده و مردم این فرصت را دارند تا به استراحت و انجام امور شخصی بپردازند. این تعطیلات جامعه‌محور بوده و جشن‌های خانوادگی در این روز رواج دارد.

روز Louis Riel

روز Louis Riel یک تعطیلات عمومی در سومین دوشنبه از ماه فوریه در استان مانیتوبا است. این روز به منظور گرامیداشت لوئیز ری به عنوان یکی از سیاستمداران مهم تاریخ کانادا بدین عنوان نامگذاری شده است. این تعطیلات به عنوان فرصتی برای ساکنان استان مانیتوبا است تا چند روزی را در کنار خانواده خود بگذرانند. در این روز مدارس، سازمان‌ها و بسیاری از مشاغل و فروشگاه‌ها تعطیل هستند. ضمن این که خدمات حمل‌ونقل عمومی نیز محدود خواهد شد.

روز مردم بومی

روز مردم بومی کانادا جزو تعطیلات قانونی در قلمروهای شمال‌غربی کانادا محسوب می‌شود. البته رویدادهای مربوط به این روز به صورت ملی در سرتاسر کشور برگزار می‌شود اما در سایر استان‌ها و قلمروهای کانادا به عنوان تعطیلات قانونی شناخته نمی‌شود. روز مردم بومی به کانادایی‌ها این فرصت را می‌دهد تا در رابطه با ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم بومی اطلاعات بیشتری را به دست بیاورند. این روز در کانادا با رقص، موسیقی و جشنواره‌های سنتی جشن گرفته می‌شود.

روز سنت پاتریک

روز سنت پاتریک یک تعطیلات عمومی در استان نیوفاند لند و لابرادور کانادا است که تاریخ آن در نزدیک‌ترین دوشنبه به روز ۱۷ مارس قرار دارد. در این روز یاد سنت پاتریک به عنوان یک مبلغ مذهبی که در قرن ۵ میلادی بسیاری از ساکنان ایرلند را مسیحی کرده بود گرامی داشته می‌شود. روز سنت پاتریک به ویژه توسط افرادی که پیشینه ایرلندی دارند جشن گرفته می‌شود. اگرچه این روز جزو تعطیلات رسمی این استان محسوب می‌شود اما با این وجود بسیاری از مدارس، سازمان‌ها و مشاغل مشغول فعالیت هستند و خدمات حمل‌ونقل عمومی طبق برنامه زمانی هر روز ارائه می‌شود.

روز سنت ژان باپتیست

مردم استان کبک و برخی دیگر از مناطق فرانسوی کانادا همه ساله روز ۲۴ ژوئن را به افتخار سنت ژان باپتیست جشن می‌گیرند. این روز تنها در استان کبک به عنوان تعطیلات رسمی شناخته می‌شود. در این روز رویدادهای مختلفی برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به جشن‌های عمومی، کنسرت‌های راک و جاز، مسابقات ورزشی، رژه و نمایش آتش‌بازی اشاره داشت. مدارس، سازمان‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها در این روز تعطیل بوده و خدمات حمل‌ونقل عمومی محدود می‌شود. علاوه بر تعطیلات ملی و استانی مذکور تعطیلات دیگری نیز در کشور کانادا وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تعطیلات روز ولنتاین، هالووین، روز مادر و روز پدر اشاره داشت. البته دقت داشته باشید که این موارد جزو تعطیلات رسمی کانادا محسوب نشده و توسط خود مردم جشن گرفته می‌شوند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *