ویزا

راهنمای ارائه صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا

برای دریافت ویزای هر کشوری باید یک سری مدارک را به درخواست ویزای خود پیوست کنید. بسیاری از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا در کشورهای مختلف مشابه است اما برخی از این مدارک نیز بر اساس کشور مقصد و هم‌چنین نوع ویزای درخواستی متفاوت خواهد بود. یکی از مهم‌ترین مدارکی که به طور معمول در رابطه با هر نوع ویزایی موردنیاز است مدارک مربوط به تمکن مالی است. اما اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا از چه طریقی امکان‌پذیر است؟

اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا

کشورهای مقصد برای اطمینان از این که شخص متقاضی ویزا توانایی مالی کافی برای حضور در آن کشور را دارد از وی درخواست می‌کنند که تمکن مالی خود را اثبات کند. به بیان ساده‌تر، زمانی که قصد دارید به یک کشور دیگر کانادا سفر کنید باید پول کافی برای خرج کردن در آن کشور را داشته باشید در غیر این صورت امکان گرفتن ویزای آن کشور را نخواهید داشت. میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای کشورهای مختلف متفاوت است.

همچنین نوع ویزا نیز تاثیر زیادی در تعیین میزان تمکن مالی مورد نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال میزان تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا با تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا متفاوت است. بنابراین قبل از جمع‌آوری مدارک مربوط به تمکن مالی لازم است که در رابطه با میزان تمکن مالی مورد نیاز اطلاعات دقیقی به دست بیاورید.

به منظور اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا چند روش مختلف وجود دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن ارائه صورت حساب بانکی است. روش دیگری که برای این موضوع وجود دارد ارائه ضمانت‌نامه است. شرایط مربوط به هر دو روش در ادامه بررسی خواهد شد.

اخذ صورت حساب بانکی

برای گرفتن صورت حساب بانکی لازم است که به بانک و بخش بین‌الملل آن مراجعه کرده و درخواست گواهی Bank Statement نمایید. در این گواهی اطلاعات مربوط به تاریخ افتتاح حساب بانکی، میزان گردش حساب طی یک مدت مشخص و میزان موجودی بانکی شخص متقاضی قید خواهد شد.

این گواهی حتما باید دارای مهر و امضای بانک باشد زیرا در غیر این صورت فاقد ارزش است. بازه زمانی که برای گرفتن گردش حساب تعیین می‌شود بر اساس نوع ویزای درخواستی متغیر است. به عنوان مثال برای گرفتن ویزای توریستی شینگن و ویزای توریستی کانادا باید گردش حساب بانکی را حداقل برای ۳ ماه آخر ارائه نمایید. البته در صورت ارائه گردش حساب بانکی برای ۴ یا ۶ ماه آخر شرایط اخذ ویزا بهتر خواهد شد. اما در هر صورت این بازه زمانی نباید کمتر از ۳ ماه باشد.

مبلغ موجود در حساب بانکی شخص متقاضی نیز کاملا به نوع ویزا، کشور مقصد و شغل شخص بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال حداقل میزان موجودی  یک کارمند معمولی برای گرفتن ویزای شینگن باید ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان باشد. همچنین این مبلغ برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا حداقل ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود. توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای گرفتن گواهی تمکن مالی اطلاعات کامل و به‌روز را از طریق مشاوره با موسسات معتبر فعال در این حوزه کسب نمایید. در ارائه صورت حساب بانکی باید نکات و مواردی را مد نظر قرار داده باشید که در ادامه می آید:

۱- تناسب با شغل و درآمد متقاضی

پرینت حساب ارائه شده از سوی مسافر باید با شغل و درآمد وی، از نظر مبالغ واریز و برداشت دارای تناسب لازم باشد. به عنوان مثال اگر مسافر کارمند است و ماهیانه ۴ الی ۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، نباید واریز و برداشت‌های وی بالاتر از عرف و استاندارد تعیین‌شده باشد. بدین معنی که واریز و برداشت مبالغ ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان یا بیشتر، در صورت مشخص نبودن منبع پول، غیرمنطقی و غیر واقعی خواهد بود اما واریز و برداشت مبالغ بین ۱ الی ۴ میلیون تومان منطقی‌تر است و نزدیک به واقعیت می‌نماید.

۲- عدم برداشت و واریز یکجا

واریز و برداشت‌ها نباید به صورت یکجا و ناگهانی صورت گیرد. این موضوع به ویژه در انتهای کارکرد حساب و در یک روز اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

۳- خودداری از انجام تراکنش‌هایی با ارقام بالا

در پرینت حساب‌های ارائه شده و در نزدیکی تاریخ ارائه درخواست، چنان‌چه تراکنش‌هایی وجود داشته باشد که باعث افزایش شدید موجودی شود، حساب شما را غیرواقعی نشان می‌دهد که در صورت عدم توضیح قانع‌کننده و ارائه مدرک در خصوص منبع پول، این مطلب نشانه عدم توانایی مالی لازم است؛ زیرا فرض بر این است که این افزایش ناگهانی، با گرفتن وام و تزریق آن به حساب اتفاق افتاده است.

۴- واریز و برداشت به شکل مرحله به مرحله

واریز و برداشت‌ها باید به صورت مرحله‌ای و طی یک دوره حداقل ۳ ماهه صورت گرفته باشد. این تراکنش‌ها (واریز و برداشت) نباید در انتهای دوره ۳ ماهه به صورت یکجا اتفاق افتاده و باعث بالا رفتن ناگهانی مانده حساب شود.

۵- تعادل در واریز و برداشت

در رابطه با افرادی که شغل آزاد دارند معمولا حساب بانکی که دائما با آن کار می‌کنند مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما منظور از کارکردن با حساب بانکی فقط واریز به حساب نیست. علاوه بر واریز، برداشت وجه نیز باید اتفاق بیفتد.

۶- عدم واریز و برداشت با ارقام مشابه

واریز و برداشت‌ها نباید با یک عدد مشخص صورت بپذیرد. به عنوان مثال اگر واریز در یک روز ۳ میلیون بوده نباید در همان روز یا فردای آن ۳ میلیون از حساب خارج شود. بلکه باید خارج شدن پول از حساب ۱ الی ۲ میلیون، آن هم بعد از حداقل ۲ یا ۳ روز انجام شود.

۷- عدم واریز و برداشت متوالی در یک روز

نکته مهم دیگر این است که نباید در یک روز ۳ یا ۴ بار و به طور متوالی واریز و برداشت انجام گردد زیرا ممکن است این موضوع باعث غیرواقعی به نظر رسیدن تراکنش‌ها شود.

۸- نیازی به افزایش بیش از حد مانده حساب نیست!

یکی از تصورات اشتباه مسافران این است که گمان می‌کنند هرچه مانده حساب بالاتر باشد احتمال موفقیت در دریافت ویزا افزایش پیدا می‌کند. تجربه نشان داده است که همان مانده حساب تعیین شده مثلا حداقل ۷۰ یا ۸۰ میلیون تومان برای هر نفر جهت اخذ ویزای شینگن کافی است. در عوض بهتر است اگر سپرده بلند مدت و یا هر نوع منبع مالی دیگری که دارید در کنار آن ارائه دهید.

۹- ارائه مدارک توجیهی در مورد واریز و برداشت با مبالغ بالا

نکته بسیار مهم دیگر این است که اگر واریز و برداشت ها ناگهانی و با مبالغ بالا اتفاق افتاد، حتما باید منبع و علت آن مبلغ توضیح داده شده و مدرک مربوط به آن مبلغ ارائه شود. به عنوان مثال ارائه مدرک مربوط به خرید و فروش خانه، زمین، خودرو و یا هرچیز دیگر که توجیه‌پذیر باشد لازم خواهد بود.

۱۰- عدم تغییرات چشم‌گیر در مانده حساب اعلام شده

نکته بسیار مهمی که حتما باید رعایت شود این است که اگر کارکرد حسابی با مانده مثلا ۱۰۰ میلیون تومان به سفارت ارائه شود، باید این مانده تا زمان دریافت جواب ویزا حفظ و یا به صورت محدود دستخوش تغییر شود. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که سفارت‌ها در بیشتر اوقات مانده حساب‌ها را از بانک استعلام می‌کنند و اگر مانده حساب شخص متقاضی به میزان زیادی کاهش یا افزایش یافته باشد، تاثیر مستقیمی در نتیجه ویزا (ریجکت شدن) خواهد داشت. در نتیجه باید سعی شود که مانده حساب ارائه شده به سفارت مربوطه تغییر نکرده و یا اگر برداشت و واریز اتفاق افتاد، مانده حساب دستخوش  تغییر چندانی نشود .

به این نکته توجه داشته باشید که تمامی کارکردهای حساب بانکی شخص متقاضی متناسب با شغل و منبع درآمد او بررسی و کارشناسی خواهد شد.

ارائه ضمانت‌نامه توسط حامی مالی

با وجود این که ارائه صورت حساب بانکی متداول‌ترین شیوه اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا است اما روش دیگری نیز برای این کار وجود دارد. ارائه یک ضمانت‌نامه مبنی بر حمایت مالی توسط یک حمایت‌کننده که به طور معمول از بستگان درجه یک شخص متقاضی است روش دوم برای اثبات تمکن مالی محسوب می‌شود. این شخص در واقع به عنوان اسپانسر متقاضی در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند در ایران یا خارج از ایران حضور داشته باشد. با توجه به این که این اسپانسر متعهد به پرداخت هزینه‌های شخص متقاضی در زمان حضور در کشور مقصد می‌شود باید مدارک اثبات‌کننده از جمله صورت حساب بانکی خود را ارائه نماید.

لازم به ذکر است که به منظور اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزا می‌‌توان از هر دو روش ارائه صورت حساب بانکی و ارائه ضمانت‌نامه توسط حامی مالی به صورت ترکیبی استفاده کرد.

اکثر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا شامل مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه، سند ازدواج و… می‌شود. ارائه این مدارک کار ساده‌ای بوده و نهایتا برای برخی از مدارک نیاز به ترجمه رسمی خواهید داشت. اما مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی دارای ریزه‌کاری‌هایی است که عدم توجه به آن‌ها ممکن است منجر به رد شدن درخواست ویزای شما شود. بنابراین در هنگام آماده‌سازی مدارک تمکن مالی از جمله گرفتن صورت حساب بانکی به نکاتی مانند بازه زمانی گردش حساب، نحوه واریزها و برداشت‌های حساب بانکی، موجودی حساب بانکی و مواردی از این دست توجه داشته باشید. بهره گرفتن از تجربه و تخصص موسسات معتبر فعال در حوزه اخذ ویزا می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *