تحصیلی

صدور بیش از ۴۰۰ هزار مجوز تحصیل در کانادا در سال ۲۰۱۹

آمار اداره مهاجرت کانادا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ میلادی برای بیش از ۴۰۴هزار نفر مجوز تحصیل در کانادا صادر شده است. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۸ با افزایش حدودا ۵۰هزار نفری همراه بوده است. کانادا یکی از کشورهای جهان است که بهترین امکانات آموزشی را در اختیار داشته و سالانه دانشجویان خارجی زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف وارد این کشور می‌شوند. همان‌طور که دانشجویان خارجی تمایل زیادی به تحصیل در کشور کانادا دارند دولت این کشور نیز از ورود دانشجویان بین‌المللی به این کشور استقبال می‌کند.  افزایش سالانه تعداد دانشجویان خارجی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و ورود به این کشور شده‌اند موید همین موضوع است.

مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

مجوز تحصیل study permit سندی است که به وسیله اداره مهاجرت و شهروندی کانادا IRCC صادر شده و به اتباع خارجی این اجازه را می‌دهد تا در یک موسسه آموزشی در کانادا تحصیل کنند. اداره مهاجرت کانادا هر ساله تعداد مجوز تحصیلی صادر شده را به طور رسمی اعلام می‌کند.

جمعیت دانشجویان بین‌المللی کانادا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ تقریبا ۳ برابر شده است که یک آمار فوق‌العاده برای این کشور محسوب می‌شود.

بر اساس تعداد مجوز تحصیلی صادر شده در سال ۲۰۱۹ میلادی، در حال حاضر بیش از ۶۰۰هزار دانشجوی خارجی در کشور کانادا حضور دارند.

جایگاه کانادا در بین کشورهای جهان

تعداد دانشجویان خارجی حاضر در کانادا طی سالیان اخیر با رشد پرشتاب و خیره‌کننده‌ای مواجه بوده است. اگر به لیست کشورهایی که در سال ۲۰۰۲ میلادی دارای بیشتری دانشجوی خارجی بوده‌اند نگاه کنیم متوجه می‌شویم که کشور کانادا در بین ۱۰ کشور اول دنیا حضور نداشته است. اما ۱۵ سال بعد و در سال ۲۰۱۷ میلادی کشور کانادا توانسته رتبه ششم جهان را از لحاظ تعداد دانشجویان بین‌المللی به دست آورد. در آن سال تنها ۵ کشور آمریکا، انگلیس، چین، استرالیا و فرانسه تعداد دانشجوی خارجی بیشتری را نسبت به کانادا داشته‌اند.

اما جالب است بدانید که نرخ رشد دانشجویان خارجی در کانادا از تمامی کشورهای مذکور بالاتر بوده است. حدس زدن این موضوع که جایگاه کشور کانادا در سال‌های بعد بهتر شده باشد کار چندان سختی نیست! در سال ۲۰۱۸ میلادی کانادا توانست به رتبه پنجم جهان دست پیدا کند و در سال ۲۰۱۹ نیز با پیشی گرفتن از استرالیا در رده چهارم کشورهایی با بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی قرار گرفت. ضمن این که نرخ رشد تعداد دانشجویان خارجی کانادا نیز بالاترین نرخ رشد بین ۱۰ کشور اول جهان محسوب می‌شود. بنابراین افزایش تعداد دانشجویان خارجی کانادا در سال‌های آتی نیز قابل پیش‌بینی است.

بیشترین دانشجویان خارجی کانادا از کدام کشورها هستند؟

تنوع ملیت دانشجویان بین‌المللی کانادا بالا بوده و دانشجویانی از قاره‌های مختلف جهان در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان هندی همانند سال‌های گذشته در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز رتبه اول بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کانادا را به خود اختصاص داده‌اند. در سال ۲۰۱۹ میلادی از ۴۰۴هزار مجوز تحصیلی صادر شده برای دانشجویان خارجی حدودا ۱۴۰هزار مورد آن‌ها مربوط به دانشجویان هندی بوده است. بعد از هند نیز کشورهای چین و کره جنوبی در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

دانشجویان ایرانی با دریافت نزدیک به ۱۰هزار مجوز تحصیل در کانادا در سال ۲۰۱۹، رتبه هفتم دانشجویان بین‌المللی را به خود اختصاص داده‌اند.

در جدول زیر تعداد مجوز تحصیلی صادر شده برای دانشجویان خارجی کانادا را بر اساس ملیت آن‌ها مشاهده می‌کنید: در این جدول تنها ۱۰ کشور اول ذکر شده اما به جز این کشورها می‌توان به کشورهای دیگری از جمله فیلیپین، مکزیک، بنگلادش، کلمبیا و تایوان نیز اشاره داشت که در مجموع نزدیک به ۲۵هزار دانشجو را در سال ۲۰۱۹ به کانادا فرستاده‌اند.

Group of students with Canadian flags outdoors

آمار تعداد دانشجویان خارجی کانادا را می‌توان از جنبه نرخ رشد آن‌ها طی چند سال اخیر نیز مورد بررسی قرار داد. در این زمینه نیز دانشجویان هندی حرف اول را می‌زنند و تعداد آن‌ها از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ تقریبا ۴ برابر شده است! ویتنام از دیگر کشورهایی بوده که تعداد مجوز تحصیلی صادر شده برای دانشجویان آن از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ حدودا چهار برابر شده است. اما جالب است بدانید که کشور ایران نیز در این زمینه رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. تعداد مجوزهای تحصیلی که برای دانشجویان ایرانی صادر شده از ۲۳۴۰ مورد در سال ۲۰۱۵ به ۹۷۹۵ مورد در سال ۲۰۱۹ رسیده که افزایش چهار برابری تعداد دانشجویان ایرانی حاضر در کانادا را نشان می‌دهد.

علت انتخاب کانادا توسط دانشجویان خارجی چیست؟

در حال حاضر کشور کانادا در رده چهارم کشورهایی با بیشترین تعداد دانشجوی بین‌المللی قرار گرفته است. طبق تحقیقات دفتر آموزش بین‌المللی کانادا، مهم‌ترین چیزی که باعث جذب دانشجویان خارجی به کانادا شده، کیفیت بالای آموزشی موسسات این کشور است. شهرت کانادا به عنوان یک جامعه باز و پذیرا از دیگر دلایل تمایل دانشجویان به تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. همچنین هزینه‌هایی که دانشجویان خارجی در کانادا پرداخت می‌کنند نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در کانادا مربوط به بسته تحصیل-کار-مهاجرت این کشور است. دانشجویان خارجی در طول دوران تحصیل در کانادا این امکان را دارند که به طور پاره‌ وقت کار کرده و بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند. همچنین بعد از فارغ‌التحصیلی نیز بسیاری از آن‌ها واجد شرایط دریافت مجوز کار کانادا خواهند بود.

دانشجویان در پایان تحصیل خود قادر خواهند بود تا از میان بیش از ۸۰ برنامه مهاجرتی کانادا، مناسب‎‌ترین آن‌ها را انتخاب کرده و بعد از مدتی مقیم دائم کانادا شوند.

به همان میزان که رشد تعداد دانشجویان خارجی در کشور کانادا بالا بوده میزان سرمایه‌گذاری این کشور در بخش آموزش نیز قابل توجه به نظر می‌رسد. کانادا از لحاظ میزان سرمایه‌گذاری در سیستم آموزشی و دانشگاه‌ها در رده پنجم جهان قرار گرفته است. ضمن این که دولت کانادا برنامه‌های مختلفی را برای جذب و مدیریت دانشجویان بین‌المللی طی سال‌های آتی در دستور کار خود دارد. یکی از این برنامه‌های ایجاد تنوع در کشورهای مبدا دانشجویان خارجی است. این موضوع باعث دست‌یابی دولت کانادا به هدف خود در زمینه ایجاد تنوع فرهنگی در این کشور خواهد شد. توزیع دانشجویان بین‌المللی در مناطق مختلف کشور کانادا از دیگر برنامه‌های دولت این کشور محسوب می‌شود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *