مهاجرت, ویزا

قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان در سال 2022

آیا از جدیدترین فهرست با ارزش ترین پاسپورت دنیا خبر دارید؟ آیا می‌دانید که معتبرترین پاسپورت جهان به چه کشوری اختصاص دارد؟ در حال حاضر فکر می‌کنید که رنکینگ فعلی گذرنامه ایران در چه وضعیتی است و چه شاخص‌هایی در تخمین قدرت و اعتبار بهترین پاسپورت دنیا تاثیرگذار است؟

اگر با فاکتورهای آزادی سفر و قدرت پاسپورت آشنایی چندانی ندارید و مایل هستید تا با فهرست جذاب با ارزش ترین پاسپورت دنیا در سال جدید میلادی آشنا شوید، با ما در ادامه همراه شوید.

بهترین پاسپورت جهان در سال 2022 از آن کیست؟

بر اساس آخرین رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال 2022 که توسط موسسه مطالعاتی هنلی و سازمان بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی IATA  منتشر شده است، کماکان پاسپورت ژاپن با امکان ورود به 193 کشور جهان بدون نیاز به ویزا یا ویزای فرودگاهی و الکترونیکی، بالاتر از سنگاپور، در صدر فهرست معتبر ترین پاسپورت دنیا قرار گرفته است.

شاخص پاسپورت هنلی با در نظر گرفتن 199 پاسپورت و 227 مقصد متفاوت در دنیا، اطلاعات جامعی را در رابطه با معتبرترین پاسپورت جهان در اختیار شما قرار می‌دهد.

براساس این گزارش، پاسپورت کشور ژاپن برای چندمین سال متوالی رتبه نخست را به دست ‌آورده تا مشخص شود به چه دلیل شهروندی این کشور و داشتن پاسپورت ژاپنی تا این اندازه با اهمیت است.

نه تنها این کشور دارای با ارزش ترین پاسپورت دنیا است بلکه ویزای ژاپن نیز یکی از ارزشمندترین ویزا‌هایی است که می‌تواند در پاسپورت هر فرد الصاق شود و از لحاظ تراول هیستوری یا سابقه سفر، وزن خاصی به گذرنامه فرد بدهد.

به عنوان یک کاربر اینترنتی زمانی که می‌خواهید به جدیدترین آمار معتبر ترین پاسپورت دنیا دست پیدا کنید، ممکن است به جای وب‌سایت Henley & partners با وب سایت رنکینگ passport index روبرو شوید که آمار متفاوتی را به نسبت وب‌سایت هنلی ارائه داده است.

این موضوع به دلیل وجود فاکتورهای ارزیابی، شاخص‌ها و شاید تبلیغات هدفمندی است که رنکینگ معتبرترین پاسپورت جهان را دستخوش تغییر فراوانی قرار داده است.

با این حال، بد نیست تا برای کامل‌تر شدن مطلب بهترین پاسپورت دنیا نگاهی به رنکینگ وب‌سایت پاسپورت ایندکس در سال 2022 بیاندازیم و بعد از آن به سراغ رنکینگ اصلی با ارزش ترین پاسپورت دنیا و کشورهای هم‌رده در وب‌سایت هنلی برویم.

 • رتبه یک: پاسپورت امارات متحده عربی با امکان سفر به 116 کشور بدون ویزا، 55 کشور با ویزای فرودگاهی و 27 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه دوم: پاسپورت کشور آلمان با امکان سفر به 122 کشور بدون ویزا، 46 کشور با ویزای فرودگاهی و 30 کشور با استفاده از ویزا رتبه دوم معتبر ترین پاسپورت دنیا را به خود اختصاص داده، است، اما آلمان تنها کشور قرار گرفته در این رنکینگ پاسپورت نبوده و کشورهای سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش و کره جنوبی نیز در رده دوم قرار دارند.
 • رتبه سوم: پاسپورت کشورهای دانمارک، بلژیک، پرتغال، سوئیس، ژاپن، لهستان، ایرلند و ایالات متحده آمریکا با امکان سفر به 120 تا 112 کشور بدون ویزا، 47 تا 55 کشور با ویزای فرودگاهی و 31 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه چهارم: پاسپورت کشورهای حوزه شینگن نظیر نروژ، مالت، جمهوری چک، یونان، مجارستان، انگلیس و نیوزیلند با امکان سفر به 118 تا 110 کشور بدون ویزا، 48 تا 56 کشور با ویزای فرودگاهی و 32 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه پنچم: در رده‌بندی معتبر ترین پاسپورت دنیا کشورهایی مثل سنگاپور، لیتوانی، اسلوواکی، کانادا و استرالیا با امکان سفر به 127 تا 107 کشور بدون ویزا، 38 تا 58 کشور با ویزای فرودگاهی و 33 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه ششم: رنکینگ شش بهترین پاسپورت دنیا به کشورهای استونی، لتونی و اسلوونی اختصاص دارد که امکان سفر به 115 تا 114 کشور بدون ویزا، 49 تا 50 کشور با ویزای فرودگاهی و 34 کشور با استفاده از ویزا را برای دارندگان آن ممکن می‌سازد
 • رتبه هفتم: پاسپورت کشورهای قبرس، لیختن‌اشتاین، کرواسی، رومانی و بلغارستان با امکان سفر به 115 تا 109 کشور بدون ویزا، 47 تا 53 کشور با ویزای فرودگاهی و 36 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه هشتم: در فهرست بهترین پاسپورت دنیا کشور ایسلند با امکان سفر به 113 کشور بدون ویزا، 48 کشور با ویزای فرودگاهی و 37 کشور با استفاده از ویزا در رنکینگ هشتم دنیا قرار گرفته است
 • رتبه نهم: کشورمالزی با امکان سفر به 115 کشور بدون ویزا، 44 کشور با ویزای فرودگاهی و 39 کشور با استفاده از ویزا
 • رتبه دهم: کشور برزیل با امکان سفر به 109 کشور بدون ویزا، 49 کشور با ویزای فرودگاهی و 40 کشور با استفاده از ویزا

بد نیست بدانید که پاسپورت ایران در رنکینگ جدید وب سایت passport index در رده 85 دنیا قرار گرفته و دارندگان آن اجازه سفر بدون ویزا به 12 کشور، اجازه سفر با ویزای فرودگاهی به 38 کشور را می دهد و برای ورود به 148 کشور دنیا نیاز به اخذ ویزا وجود دارد.

قویترین پاسپورت جهان 2022

همان طور که در اول مطلب به مختصات رنکینگ معتبرترین پاسپورت جهان اشاره کردیم، گذرنامه ژاپن بهترین پاسپورت دنیا مسحوب می‌شود و طبق اطلاعات وب‌سایت هنلی امکان سفر به 193 کشور را مقدور می‌سازد.

این در حالی است که دو کشور قدرتمند دیگر آسیا یعنی سنگاپور و کره جنوبی رنکینگ دوم معتبر ترین پاسپورت دنیا را در سال 2022 به خود اختصاص داده‌اند و امکان سفر به 192 کشور جهان را ممکن می‌سازند.

در ادامه مطلب با ارزش ترین پاسپورت دنیا به بررسی سایر کشورهای دارای رنکینگ یک تا 10 وب‌سایت هنلی می‌پردازیم:

پاسپورت آلمان

بنابر آمار جدید با ارزش ترین پاسپورت دنیا در وب‌سایت هنلی، دو کشور معتبر و مطرح حوزه شنگن یعنی آلمان و اسپانیا در رده سوم برترین گذرنامه‌های جهان در سال 2022 قرار گرفته‌اند و امکان سفر به 190 کشور دنیا را برای دارنده آن ممکن می‌سازند.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که به عنوان یک شهروند ایرانی اطلاع از فهرست معتبرترین پاسپورت جهان چه مزیتی برای شما دارد. در جواب باید بگوییم که ممکن است در مقطعی از زندگی تصمیم به تغییر تابعیت و دریافت پاسپورت کشور دیگری از دنیا را داشته باشید که در این صورت آزادی سفر شما به میزان چشمگیری تغییر یافته و بهبود پیدا می‌کند.

برای مثال، شما این امکان را دارید تا در طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی شرکت کرده و از اقامت و گذرنامه ارزشمند این کشور در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه برخوردار شوید.

پاسپورت فنلاند

در ادامه مبحث با ارزش ترین پاسپورت دنیا نوبت به رنکینگ چهارم جهان می‌رسد که به کشورهای اروپایی فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ اختصاص دارد.

طبق آمار جدید وب‌سایت هنلی در سال 2022، فرد دارنده پاسپورت هر یک از کشورهای نامبرده از آزادی سفر فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و امکان سفر به 189 کشور دنیا را دارند.

پاسپورت اتریش

در ادامه آمار بهترین پاسپورت دنیا در سال 2022 ، نوبت به رنکینگ پنجم دنیا می‌رسد که باز هم برخی دیگر از کشورهای حوزه شینگن مثل اتریش، دانمارک، هلند و سوئد را در خود جای داده و این امکان را به دارنده آن می‌دهد تا به 188 کشور دنیا سفر کند.

پاسپورت فرانسه

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که چهار کشور محبوب فرانسه، ایرلند، پرتغال و انگلستان در رده ششم معتبرترین پاسپورت جهان قرار گرفته‌اند و اجازه سفر به 187 دنیا را به فرد می‌دهند.

اگر مایل هستید که به یک شهروند دو تابعیتی تبدیل شوید و در کنار گذرنامه ایرانی، یکی از پاسپورت‌های برتر دنیا را در اختیار داشته باشید، می‌توانید به سراغ روش جذاب تمکن مالی و اقامت فرانسه بروید که موجب صدور کارت حوزه شنگن برای شما و خانواده شده و امکان تبدیل اقامت به گذرنامه فرانسوی را به شما می‌دهد.

پاسپورت بلژیک

مقاصد اروپایی بلژیک به همراه نیوزیلند، نروژ، سوئیس و ایالات متحده آمریکا کشورهایی هستند که رتبه هفتم معتبرترین پاسپورت جهان را به خود اختصاص داده‌اند و به شهروندان خود این اجازه را می‌دهند تا با استفاده از آزادی سفر فوق‌العاده به 186 کشور دنیا سفر کنند.

پاسپورت استرالیا

به احتمال زیاد، خیلی از شهروندان ایرانی طرفدار زندگی و مهاجرت به کشور استرالیا و کانادا بوده و مایل به داشتن کارت اقامت و حتی حق شهروندی و پاسپورت این دو کشور ارزشمند هستند.

برهمین اساس، دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که کشورهای استرالیا در قاره اقیانوسیه، کانادا در آمریکای شمالی و جمهوری چک، یونان و مالت در قاره اروپا رتبه هشتم رنکینگ معتبر ترین پاسپورت دنیا را به خود اختصاص داده‌اند و به شهروندان خود این اجازه را می‌دهند تا به 185 کشور دنیا سفر کنند.

سایر پاسپورت‌های قدرتمند 2022

طبق فهرست به روز رسانی شده معتبرترین پاسپورت‌های جهان وب‌سایت هنلی در سال 2022، کشور مجارستان در رده نهم دنیا و کشورهای لیتوانی، لهستان و اسلوواکی رنکینگ ده بهترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار دارند و امکان سفر به 182 کشور دنیا را برای دارنده آن فراهم می‌سازند.

این در حالی است که رنکینگ 11 تا 20 دنیا به کشورهای زیر اختصاص دارد:

 • استونی (رتبه 11)
 • لتونی (رتبه 11)
 • اسلوونی (رتبه 11)
 • ایسلند (رتبه 12)
 • مالزی (رتبه 13)
 • لیختن‌اشتاین (رتبه 14)
 • قبرس (رتبه 15)
 • امارات متحده عربی (رتبه 15)
 • شیلی (رتبه 16)
 • موناکو (رتبه 16)
 • رومانی (رتبه 16)
 • بلغارستان (رتبه 17)
 • کرواسی (رتبه 17)
 • هنگ کنگ (رتبه 18)
 • آرژانتین (رتبه 19)
 • برزیل (رتبه 19)
 • سن مارینو (رتبه 20)

اعتبار پاسپورت امارات

یکی از کشورهایی که طی چند سال گذشته جهش قابل‌توجهی در فهرست برترین پاسپورت‌های جهان وب سایت هنلی داشته، امارات متحده عربی که خیلی از ایرانی‌ها آن را با نام شهر دبی می‌شناسند.

پاسپورت امارات در سال 2017 با آزادی سفر به 121 کشور جهان بدون نیاز به ویزا در رده 38 ام جهان قرار داشت، اما در سال 2019 به رده 21 این فهرست رسید و در حال حاضر با امکان سفر به 176 کشور دنیا در رنکینگ 15 بهترین پاسپورت‌ دنیا در کنار قبرس قرار گرفته است.

اعتبار پاسپورت ترکیه

همانطور که در مطلب اعتبار پاسپورت ترکیه به این موضوع اشاره کردیم، پاسپورت این کشور در سال 2022 شاهد رشد خوبی بوده و در رتبه 54 بعد از کشور آلبانی و قبل از پاسپورت آفریقای جنوبی قرار گرفته است.

این در حالی است که پاسپورت ترکیه در رده بندی وب سایت passport index در رتبه چهلم بعد از کشورهای ناشناخته‌ای مثل کیریباتی و جزایر مارشال قرار گرفته است.

طبق اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت passportindex، چنانچه با استفاده از روش‌های سرمایه‌گذاری موفق به دریافت پاسپورت ترکیه شوید، این امکان را دارید تا به 117 کشور دنیا (70 کشور بدون ویزا و 47 کشور با ویزای فرودگاهی) سفر کنید و برای 81 مقصد دیگر اقدام به دریافت ویزا نمایید.

در حال حاضر شما این امکان را دارید تا با خرید ملک در ترکیه، پاسپورت ارزشمند این کشور را دریافت کرده و از مزایای متعدد آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهره‌مند شوید.

پاسپورت آمریکا و انگلیس

کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا که پیش ‌از این و در سال‌های نه‌چندان دور قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار داشتند، به‌واسطه سیاست‌های سخت‌گیرانه ورودی و اقامتی خود شاهد افت رنکینگ در فهرست معتبرترین پاسپورت‌ جهان بوده‌اند و به ترتیب جایگاه ششم و هفتم را به خود اختصاص داده‌اند.

رنکینگ جهانی پاسپورت یونان

یونان جزو کشورهای اروپایی عضو حوزه شینگن است که از وضعیت پاسپورت بسیار ایده آلی برخوردار است. در حال حاضر پاسپورت یونان در رتبه هشتم وب‌سایت هنلی قرار گرفته و به عنوان یکی از با ارزش ترین پاسپورت های دنیا امکان دسترسی به 185 (بدون ویزا، با ویزای فرودگاهی و یا نیاز به دریافت ویزا) کشور دنیا از جمله کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن را ممکن می سازد.

اگر تمایل دارید تا در کنار پاسپورت ایران از اقامت و پاسپورت ارزشمند یونان به همراه اعضای خانواده برخوردار شوید، پیشنهاد می‌کنیم که نگاهی به شرایط اخذ اقامت یونان بیاندازید.

اعتبار پاسپورت ایران

گذرنامه ایران در آخرین رده‌بندی معتبرترین پاسپورت جهان در سال 2022 بعد از کشورهای اریتره و سودان جنوبی در رنکینگ 102 دنیا قرار گرفته است. این بدین معنی است که دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون ویزا/ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به 43 کشور جهان سفر کنند.

البته اگر بخواهیم برای اطلاع از وضعیت گذرنامه ایران به آمار رنکینگ passportindex مراجعه کنیم، آمار و ارقام کاملاً متفاوت بوده و رتبه پاسپورت ایران در فهرست با ارزش ترین پاسپورت دنیا در رتبه 85 دنیا در کنار کشورهای کنگو، سودان جنوبی، سودان و اتیوپی قرار دارد.

طبق این آمار، شهروند ایرانی می‌تواند در مجموع کشورهای بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی، به 50 کشور دنیا سفر کرده و برای 148 مقصد دیگر، اقدام به دریافت ویزا نماید.

اعتبار پاسپورت دومینیکا

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت هنلی در سال جدید میلادی، پاسپورت کشور دومینیکا Dominica در رتبه 34 دنیا قرار گرفته و اجازه سفر بدون ویزا و یا ویزای فرودگاهی به 145 کشور دنیا را به دارنده آن می دهد.

شاید باور این موضوع سخت باشد، اما با در دست داشتن پاسپورت معتبر دومینیکا شما این امکان را دارید تا به طور آزادانه به کشورهای حوزه شنگن، قاره اروپا، انگلیس، کره جنوبی، چین و غیره سفر کنید و بدون هیچگونه شرایط خاصی، تمام اعضای خانواده خود را در این طرح شرکت دهید.

برهمین اساس، اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مزایای اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری هستید، می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان نیلگام و استفاده کرده و در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه برسید.

ضعیف ‌ترین پاسپورت‌ جهان

در نهایت بد نیست در پایان مطلب معتبر ترین پاسپورت دنیا به فهرست ضعیف‌ترین گذرنامه‌ها در دنیا پرداخته و شما را با این کشورها آشنا کنیم.

بنابر جدیدترین آمار ارائه شده در وب‌سایت passport index، لیست ده کشور دارنده ضعیف‌ترین گذرنامه‌های دنیا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بنگلادش
 • لیبی
 • کره شمالی
 • فلسطین
 • یمن
 • سومالی
 • پاکستان
 • عراق
 • سوریه
 • افغانستان

در حقیقت کشور بنگلادش در کنار لیبی و کره شمالی دارای رنکینگ 87 جهان است و 3 کشور عراق، سوریه و افغانستان در قعر جدول در رنکینگ 91 و 92 پاسپورت‌های جهان قرار گرفته‎‌اند.

این در حالی است که آمار رنکینگ وب‌سایت هنلی کمی متفاوت بوده و فهرست ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان در سال 2022 را به شکل زیر معرفی کرده است:

 • لیبی
 • کره شمالی
 • نپال
 • قلمرو فلسطین
 • سومالی
 • یمن
 • پاکستان
 • سوریه
 • عراق
 • افغانستان

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *