ویزا

ویزای بلژیک و راهنمای دریافت انواع آن

پادشاهی بلژیک، یکی از کشورهای کوچک اروپایی است که در سواحل غربی اروپا قرار گرفته و پایتخت آن یعنی بروکسل، بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود. این کشور با وجود این که ۵۴بار کوچک‌تر از ایران است، هفتاد و نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. بلژیک دارای خط ساحلی مشترکی با دریای شمال بوده و از لحاظ جغرافیایی از سمت جنوب با فرانسه، از سمت شرق و شمال‌شرقی با آلمان و لوکزامبورگ و از سمت شمال با هلند همسایه و هم‌مرز است.

این کشور از سواحل زیبا، زمین‌های مسطح و جنگل‌های سرسبز و تپه‌ها و بخش‌های مرتفع برخوردار است، از این رو در کنار دریا و جنگل، منطقه Botrange بلژیک به عنوان بلندترین نقطه این کشور در ارتفاع ۲۷۰۰ پایی قرار گرفته است. به طور معمول آب و هوای بلژیک در فصول زمستان و تابستان ملایم و معتدل است، در ماه‌های تابستان آب و هوا خنک و عموما ابری است و در زمستان خنک و سرد و توام با باران است. زبان‌های هلندی، فرانسوی و آلمانی زبان‌های رسمی این کشور محسوب می‌شوند.

بلژیک به عنوان یکی از ۵کشور نخست شرکت‌کننده در توافقنامه شنگن در ۱۴جون ۱۹۸۵، فعالیت خود در این حوزه را از ۲۶ مارچ ۱۹۹۵ شروع کرد و بدین خاطر به محدوده اروپایی بدون مرز و ارزشمند شنگن پیوست. بر همین اساس، با دریافت هر یک از انواع ویزای بلژیک، شما در واقع ویزای معتبر شنگن را دریافت کرده‌اید و قادر خواهید بود تا زمان اعتبار ویزای خود، به سایر ۲۵ کشور این حوزه از جمله فرانسه، آلمان، پرتغال، نروژ، ایتالیا، لیختن‌اشتاین، فنلاند، اتریش، جمهوری چک، دانمارک، استونی، یونان، مجارستان، ایسلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس سفر کنید.

انواع ویزای بلژیک

معمولا به غیر از شهروندان اتحادیه اروپا EU و منطقه اقتصادی اروپا EFTA، شهروندان کشورهای جهان سوم برای سفر و ورود به این کشور اروپایی نیازمند دریافت یکی از انواع ویزای بلژیک هستند. در این بین ۶۱ کشور غیراروپایی دارای توافق با محدوده شنگن بوده و شهروندان آن‌ها می‌توانند بدون دریافت ویزا برای اهداف توریستی و تجاری تا حداکثر ۹۰ روز به این کشور سفر کنند. اما برای سایر کشورهای دنیا از جمله ایران این موضوع صدق نکرده و شهروندان ایرانی برای ورود به بلژیک و حوزه شنگن ملزم به دریافت ویزا خواهند بود. در حالت کلی انواع ویزای بلژیک به سه بخش اصلی زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزاهای کوتاه‌مدت بلژیک – این نوع از ویزای بلژیک مجوزی است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز برای اهداف گردشگری یا امور تجاری کوتاه‌مدت به این کشور سفر کند.
 • ویزاهایNon-Immigrant غیرمهاجرتی – این نوع از ویزای بلژیک مجوزی موقت اما برای بازه زمانی طولانی‎تر است و مناسب آن دسته از افرادی است که قصد دارند برای یک دوره معین و به واسطه قراردادهای کوتاه‌مدت اهدافی نظیر تحصیل یا کار را در این کشور دنبال کنند.
 • ویزاهای مهاجرتی Immigrant – این نوع از ویزای بلژیک برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند برای مدت طولانی و یا به طور دائم برای اهدافی نظیر کار یا بازنشستگی در این کشور بمانند. در ادامه به جزئیات هر یک از انواع ویزای بلژیک می‌پردازیم.

ویزای کوتاه‌مدت بلژیک

این نوع از ویزا که در واقع همان ویزای کوتاه‌مدت شنگن نوع C است به شما این اجازه را می‌دهد تا در حوزه شینگن که بلژیک نیز شامل آن می‌شود برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه اقامت داشته باشید (فعالیت کاری شامل این موضوع نمی‌شود). چنانچه ویزای شنگن شما از کشور دیگری به غیر از بلژیک نظیر آلمان صادر شده باشد نیز امکان سفر و اقامت کوتاه‌مدت در بلژیک و سایر نقاط شنگن تا مدت زمان اعتبار ویزا وجود خواهد داشت (نباید از حداکثر اعتبار ۹۰ روزه تجاوز کند). انواع ویزای کوتاه‌مدت بلژیک شامل موارد زیر می‌شود.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای ترانزیت فرودگاهی نوعی ویزای خاص و بسیار کوتاه بوده و به شما این امکان را می‌دهد تا در محدوده فرودگاهی حوزه شنگن توقف داشته و برای پرواز بعدی منتظر بمانید و از این طریق ازمنطقه ترانزیت فرودگاهی بین‌المللی بلژیک و هر کشوری در حوزه شنگن عبور کنید. شما با در دست داشتن این نوع از ویزای بلژیک حق ترک محدوده فرودگاه و ورود به داخل این کشور را نخواهید داشت.

چنانچه عضوی از خانواده یک شهروند اروپایی و یا منطقه آزاد تجاری اروپا EFTA باشید، نیازی به دریافت این نوع از ویزا نخواهید داشت. اما چنانچه از این شرط برخوردار نبوده و شهروند یکی از کشورهای افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری دومینیکن، اریتره، اتیوپی، غنا؛ گینه، گینه-بیسائو، ایران، عراق، نپال، نیجریه، پاکستان، سومالی، سودان جنوبی، سریلانکا، سودان و سوریه باشید، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت بلژیک برای عبور از محدوده فرودگاهی این کشور خواهید بود.

در صورت نیاز به دریافت ویزای ترانزیت بلژیک، شما ملزم به این هستید تا حداقل ۱۵ روز قبل از سفر برای دریافت آن اقدام کنید. تنها در صورتی که محدوده فرودگاهی بلژیک، نخستین یا تنها مقصد موقتی ترانزیت حوزه شنگن شماست، باید از طریق سفارت یا کارگزاری این کشور در تهران برای دریافت آن اقدام کنید.

ویزای توریستی بلژیک

این نوع از ویزای بلژیک همانطور که از نامش پیداست به بازدیدکنندگان این اجازه را می‌دهد تا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۶ماهه در این کشور اقامت داشته باشند. البته به غیر از موارد خاص و شرایط خوب متقاضی، عموم ویزاهای توریستی بلژیک برای شهروندان ایرانی با تعداد روز کمتر از این و مطابق با رزرو بلیط هواپیما و هتل داده می‌شود (معولا ۷ تا ۱۴ روز).

ویزای بازدید بلژیک Visitor

چنانچه بخواهید برای ملاقات خانواده یا دوستان به بلژیک سفر کنید، به این نوع از ویزای بلژیک نیاز خواهید داشت. ماهیت این ویزا تفاوت چندانی با ویزای توریستی بلژیک نداشته و تنها تفاوت آن در این است که نیاز به ارائه دعوت‌نامه از سوی خانواده و یا دوستان مقیم بلژیک دارد و باید مدارکی ارائه کرد که وجود ارتباط دوستی یا خانوادگی با این افراد اثبات شود.

ویزای تجاری بیزینس بلژیک

این نوع از ویزای بلژیک برای مسافرت‌های تجاری و مرتبط با کار در بلژیک برای کمتر از ۹۰ روز است و نیازمند ارائه نامه‌ای رسمی از کارفرما برای توضیح هدف از سفر شما و یا یک دعوت‌نامه از سازمان و شرکتی در بلژیک است که حضور شما در این کشور را به طور رسمی درخواست کند.

ویزای ملاقات رسمی بلژیک official visit

این نوع از ویزای بلژیک برای آن دسته از افرادی است که دعوت‌نامه‌ای رسمی برای اهداف زیر دریافت کرده‌اند:

 • یک جلسه، مشاوره یا مذاکره رسمی
 • یک برنامه تبادلی exchange program
 • یک رویداد سازمانی بین دولتی

ماهیت این ویزا نیز بسیار شبیه به ویزای توریستی بلژیک است با این تفاوت که دعوتنامه و یا یادداشت رسمی اداره کنسولی برای اهدافی نظیر بازدید دیپلماتیک موردنیاز خواهد بود.

ویزای پزشکی و خدمات درمانی

این نوع از ویزای بلژیک برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند تا حداکثر ۳ماه از خدمات درمانی بلژیک استفاده کنند. چنانچه پیش‌بینی می‌کنید که پروسه درمانی بیش از این طول بکشد، باید برای یک ویزای مناسب بلندمدت بلژیک درخواست دهید. برای دریافت این نوع از ویزا شما نیازمند اثبات نیاز برای استفاده از خدمات درمانی بلژیک( ارائه گواهی دکتر مبنی بر بیماری) و اثبات توانایی پوشش هزینه‌های درمانی از طریق پرداخت نقدی یا بیمه هستید.

ویزای کوتاه‌مدت تحصیلی

برای سفرهای مرتبط با تحصیل یا اهداف تحصیلی کمتر از ۳ ماه می‌توان به همان منوال ویزای توریستی برای ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت بلژیک اقدام کرد. برای دریافت این نوع از ویزا ارائه مدارک مرتبط با هدف شما از سفر (پذیرش دوره آموزشی و اثبات مدارک تحصیلی) موردنیاز خواهد بود.

ویزای رویداد فرهنگی، ورزشی، مذهبی یا فیلم

این نوع از ویزای بلژیک برای ورود هنرمندان، ورزشکاران و مبلغان مذهبی و شرکت در رویداد، مسابقه و یا فیلمبرداری در بلژیک است. در کنار مدارک متداول موردنیاز برای ویزای کوتاه‌مدت این کشور، متقاضیان این نوع از ویزا ملزم به ارائه اطلاعات رویداد و اثبات مهارت و صلاحیت خود هستند. لازم به ذکر است که برای خدمه فیلم، جزئیات فیلم، مجوز فیلم‌ساز و اعضای پشت صحنه فیلم مورد نیاز خواهد بود.

ویزای غیرمهاجران بلژیک

چنانچه قصد دارید برای مدت زمانی معلوم و بیش از ۹۰ روز در بلژیک اقامت داشته باشید،( اما اقامت شما در این کشور دائمی نخواهد بود)، باید بر مبنای هدف خود (مثلا کار، تحصیل یا اقامت در کنار خانواده) برای ویزای بلندمدت non-immigrant نوع D و مجوز اقامت اقدام نمایید. این نوع از ویزا شامل دسته‌های زیر می‌شود.

ویزای دانشجویی – تحصیلی

تمام دانشجویان غیراروپایی که بخواهند برای بیش از ۹۰ روز در بلژیک به تحصیل بپردازند، نیازمند دریافت ویزای دانشجویی هستند. شما می‌توانید در صورت داشتن شرایط زیر برای این نوع از ویزا درخواست دهید:

 • در مدت زمان اقامت در بلژیک، تحصیل شغل اصلی شما باشد
 • برای مدت زمان اقامت خود در این کشور از منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود برخوردار باشید. این مبلغ برای سال تحصیلی ۲۰۱۸/۱۹ معادل ۶۵۴ یورو در ماه بوده است
 • از پوشش بیمه سلامت و خدمات درمانی برخوردار باشید
 • دارای سوءسابقه قبلی در رزومه خود نباشید
 • از موسسه آموزشی و دانشگاه معتبر در بلژیک پذیرش دریافت کرده باشید

ویزای نیروی کار موقت / au pairs

به طور کلی ۳ نوع ویزای کار موقت بلژیک وجود دارد که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای حداکثر ۱۲ ماه در کشور بلژیک کار کند:

 • ویزای کار نوع B  این نوع از ویزا برای مشاغل و کارفرماهای خاص صادر می‌شود و نیازمند حمایت مالی از طرف کارفرما است. به طور معمول زمانی که در میان نیروی کار بلژیکی و یا برای برخی از موقعیت‌های حرفه‌ای نظیر پست‌های مدیریتی، هیات علمی، افراد فعال در امور ورزشی و سرگرمی کمبود کاندیداهای مناسب وجود دارد، مجوز کار نوع B صادر می‌شود.
 • ویزای کار نوع C  این نوع از ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که از قبل به طور موقت در بلژیک حضور داشته‌اند اما قصد آنها از حضور در این کشور چیزی به غیر از کار بوده است (تحصیلی، دیدار اعضای خانواده یا پناهندگی). این ویزا به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در هر شغلی که در آن واجدشرایط هستند مشغول شوند. لازم به ذکر است که در برخی مواقع ممکن است این نوع از ویزا را برای بیش از ۱۲ ماه تمدید کرد.
 • ویزای Au Pair  متقاضیان رده سنی ۱۸ تا ۲۶ سالی که دارای ویزای کار بلژیک نباشند می‌توانند در صورتی که خانواده میزبان آنها از شرایط خاصی برخوردار باشد در بلژیک به عنوانau pair کار کنند. حداکثر اعتبار این ویزا ۱۲ ماه است.

ویزای خانوادگی غیرمهاجر

چنانچه می‌خواهید به کشور بلژیک آمده و برای بیش از ۳ماه در کنار اقوام خود باشید، ملزم به درخواست ویزای نوع D پیوستن به خانواده و مجوز اقامت موقت هستید. این نوع از ویزا ممکن است بنابر شرایط متقاضی و تصمیم آفیسر سفارت با اعتباری تا حداکثر ۵سال صادر شود، این در حالی است که امکان تمدید آن نیز وجود دارد. روند دقیق و مدارک موردنیاز برای این نوع از ویزا به مواردی از این قبیل وابسته است که از کجای دنیا قصد آمدن به بلژیک را دارید، اینکه قصد بازدید از فردی عضو اتحادیه اروپا EU و EFTA و یا غیر اروپایی را دارید و اینکه تا چه مدت قصد اقامت در این کشور را خواهید داشت.

ویزای مهاجرت به بلژیک Immigrant visa

چنانچه قصد مهاجرت به بلژیک را داشته و می‌خواهید برای مدت زمانی بیش از یکسال در این کشور اقامت داشته باشید، ملزم به درخواست ویزای بلندمدت نوع D بلژیک خواهید بود. این نوع از ویزا شامل موارد زیر می‌شود.

ویزای پیوستن به خانواده

به عنوان یک قانون، چنانچه یک شهروند غیر اروپایی EU/EEA و یا غیر سوئیسی باشید، می‌توانید در صورت واجدشرایط بودن، برای همراهی همسر و خانواده خود (چنانچه یک عضو وابسته خانوادگی باشید که مجاز به زندگی در بلژیک هستند)، برای ویزای بلندمدت این کشور اقدام کنید. برای این منظور شما باید امکان اثبات ارتباط خانوادگی، مکان اقامتی مناسب در بلژیک و بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی خانواده را داشته باشید.

ویزای فرزندخواندگی

چنانچه شهروندی بلژیکی و یا فردی خارجی مقیم این کشور باشید و بخواهید کودکی را از خارج از کشور به فرزندخواندگی قبول کنید، نیازمند درخواست ویزای بلندمدت نوع D برای کودک هستید. برای این منظور، شما باید فرم درخواست تکمیل‌شده، پاسپورت، پاسپورت و ویزا و مجوز اقامت والدین، گواهی تولد کودک و فرم تکمیل‌شده فرزندخواندگی را آماده کنید. عموما فرزندانی که از این طریق به فرزندخواندگی والدین بلژیکی یا دارای حق شهروندی بلژیک در بیایند، به طور خودکار از حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهند شد.

ویزای کار

برای ویزای کار بلندمدت بلژیک، شما نیازمند این هستید که ابتدا به ساکن یک کار و کارفرمای بلژیکی پیدا کنید که به نیابت از شما برای استخدام و درخواست مجوز کار در بلژیک مجوز دریافت کند. این نوع از ویزای بلندمدت بلژیک که برای اهداف کاری تخصیص داده شده به ویزای کار نوع A معروف است و به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا به طور نامحدود برای هر کارفرمایی در بلژیک کار کند.

ویزای کارآفرینی

عموما زمانی که شهروندان غیر اروپایی  EU/EFTAقصد شروع یک کسب و کار و یا یک کار خویش‌فرما در بلژیک را داشته باشند نیازمند درخواست کارت حرفه‌ای هستند که به عنوان یک مجوز برای تجارت و رسیدگی به فعالیت‌های تجاری مستقل عمل می‌کند. از این رو شما می‌توانید در صورت واجدشرایط بودن به صورت همزمان برای ویزای بلندمدت نوع D و کارت حرفه‌ای این کشور درخواست دهید. صدور ویزا بر عهده سفارت و کنسولگری بلژیک و صدور کارت بر عهده مقامات منطقه‌ای این کشور است.

بازنشستگی در بلژیک

آن دسته از افرادی که به دنبال گذراندن دوران بازنشستگی در بلژیک از کشورهای غیراروپایی هستند، باید در صورت واجدشرایط بودن برای ویزای بلندمدت نوع D این کشور اقدام کنند. برای استفاده از گزینه بازنشستگی در بلژیک شما باید قادر به اثبات این موضوع باشید که بدون نیاز به کار در این کشور امکان پوشش هزینه‌های خود را دارید.

از این رو شما باید مدارکی نظیر گردش حساب و نامه تمکن مالی، گواهی بازنشستگی یا اثبات درآمد از املاک و مستغلات ۶ماه گذشته خود را ارائه دهید.

همچنین باید نامه‌ای برای توضیح دلایل نقل مکان به بلژیک را در مدارک خود بگنجانید، عموما اولویت با آن دسته از افرادی است که دارای سابقه زندگی یا ارتباط خانوادگی در کشور مقصد هستند.

نوبت دهی و دریافت وقت سفارت بلژیک

سفارت بلژیک در تهران، الهیه، خیابان آقابزرگی، بن‌بست شیرین، پلاک ۴ قرار دارد، اما موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید اینست که از دوم سپتامبر ۲۰۱۸، کنسولگری این کشور اروپایی همکاری خود با کارگزاری بین‌المللی وی اف اس گلوبال را شروع کرده و انجام تمامی امور دریافت مدارک ویزا و وقت سفارت را به این شرکت برون‌سپاری کرده است. این کارگزاری معروف که خدمات قرار ملاقات و وقت سفارت چندین کشور دیگر حوزه شنگن از جمله نروژ و هلند را بر عهده دارد در تهران، میدان هروی، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، مرکز هروی سنتر، طبقه ۴ واقع شده و به متقاضیان ویزای شنگن خدمت‌رسانی می‌کند.

از این رو آن دسته از افرادی که به دنبال وقت سفارت بلژیک هستند می‌توانند یک ایمیل حاوی اطلاعات ( نام کامل، شماره پاسپورت، تاریخ انقضای پاسپورت، ملیت، جنسیت، تاریخ تولد، شماره تماس، تاریخ سفر، تاریخ پیشنهادی و نوع ویزای درخواستی) را به زبان انگلیسی به آدرس appointmentbelgium@vfshelpline.com کارگزاری وی اف اس گلوبال بفرستند.

در صورت کامل بودن اطلاعات ارائه‌شده در ایمیل، نامه تائیدیه‌ای از سوی کارگزاری برای شما ارسال خواهد شد. با دریافت وقت سفارت یا همان قرار ملاقات کارگزاری امکان لغو یا تغییر آن وجود نداشته و در صورت عدم حضور در موعد مقرر، نیازمند تنظیم قرار ملاقات جدیدی با کارگزاری خواهید بود. باید به این نکته توجه داشته باشید که در زمان حضور در محل کارگزاری پرینت نامه تائیدیه را به همراه داشته باشید. بنابر اطلاعات وب‌سایت وی اف اس گلوبال شما می‌توانید تا حداکثر ۳ماه قبل از زمان سفر برای قرار ملاقات کارگزاری و درخواست ویزای بلژیک اقدام نمایید.

شرایط اخذ ویزای توریستی بلژیک

یکی از متداول‌ترین انواع ویزای کوتاه‌مدت بلژیک که همان ویزای شنگن نوع C محسوب می‌شود، ویزای توریستی بلژیک است. به طور کلی انجام امور قرار ملاقات، انگشت‌‍نگاری و دریافت مدارک انواع ویزای کوتاه‌مدت بلژیک به عهده کارگزاری وی اف اس گلوبال است، از این رو پروسه و شرایط اخذ ویزای توریستی شنگن به ترتیب زیر خواهد بود:

 • با دریافت اینترنتی وقت کارگزاری شما ملزم هستید تا در زمان تعیین‌شده در محل کارگزاری وی اف اس گلوبال حضور پیدا کنید. بهتر است حداقل نیم ساعت قبل از زمان مقرر کارگزاری در مرکز خدمات ویزا حضور داشته باشید.
 • با ارائه برگه پرینت‌شده تائیدیه قرار ملاقات کارگزاری به این محل وارد شده و مراحل جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک (ثبت اثر انگشتان دست و عکاسی دیجیتال) را بگذرانید. در صورت دریافت ویزای شنگن طی ۵سال گذشته نیازی به انجام این مراحل نخواهید داشت.
 • سپس فرم درخواست تکمیل‌شده ویزا و سایر مدارک ترجمه‌شده سفر را به آفیسر بخش ویزا تحویل دهید.
 • هزینه‎‌های ویزا و خدمات کارگزاری را پرداخت کنید.
 • با دریافت رسید کارگزاری، پروسه ویزا به پایان رسیده و شما باید در انتظار تصمیم‌گیری سفارت در مورد درخواست خود باشید. پس از گذشت حداقل ۲۰ روز کاری می‌توانید وضعیت درخواست خود را از طریق وب‌سایت VFS global پیگیری کنید.

مدارک لازم برای انواع ویزای بلژیک

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ماه اعتبار و حداقل ۲ صفحه خالی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید پاسپورتی با پس‌زمینه سفید
 • بیمه مسافرتی معتبر بین‌المللی برای تمام مدت زمان سفر و حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی خدمات درمانی در تمام کشورهای این حوزه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا و کارگزاری
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو و واچر هتل
 • برنامه سفر همراه با جزئیات و مطابق با زمان رزرو بلیط رفت و برگشت
 • ریزگردش حساب ۳ ماهه اخیر بانکی
 • نامه تمکن مالی بانک برای اثبات پوشش هزینه‌های سفر
 • دعوت‌نامه دوست یا خانواده مقیم بلژیک(در صورت درخواست ویزای بازدید)
 • مدارک اثبات داشتن روابط خانوادگی (برای ویزای بازدید از خانواده)
 • نامه رسمی توضیح جزئیات سفر تجاری از طرف کارفرما (برای ویزای تجاری)
 • دعوت‌نامه از طرف شرکت و یا سازمان بلژیکی (برای ویزای تجاری)
 • گواهی پزشکی داخلی (برای ویزای خدمات درمانی)
 • گواهی پزشک یا بیمارستان در بلژیک برای تائید صحت قرار ملاقات (برای ویزای خدمات درمانی)
 • نامه پذیرش دانشگاه (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک اثبات پشتیبانی مالی شما در زمان سفر از طرف میزبان (ویزای بازدید اقوام)
 • فیش حقوقی و قراردادکاری متقاضی
 • برگه مرخصی رسمی و سربرگ‌دار متقاضی به همراه مهر و امضا
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن
 • سوابق بازنشستگی در صورت وجود
 • سوابق اخیر بیمه تامین اجتماعی
 • اسناد ملکی
 • مجوز تجارت (برای ویزای تجاری)
 • انگیزش‌نامه (برای ویزای تحصیلی)
 • آخرین مدارک و سوابق تحصیلی (برای ویزای تحصیلی)
 • کپی پاسپورت‌های قبلی در صورت برخورداری از برچسب ویزای کشورهای معتبر به عنوان سابقه سفر
 • مدارک ازدواج (در صورت تاهل)
 • مدارک پایان خدمت (در صورت وجود)
 • سایر مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 • رضایت‌نامه کتبی و رسمی والدین (برای سفر متقاضی زیر ۱۸ سال)
 • چکاپ کامل پزشکی (برای ویزاهای بندمدت بلژیک)
 • گواهی عدم سوءپیشینه (برای ویزاهای بندمدت بلژیک)
 • اظهارنامه مالیاتی و جواز کار برای صاحبان مشاغل

باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی مدارک سفر شما باید پیش از تحویل به کارگزاری و سفارت بلژیک توسط یک دارالترجمه رسمی به انگلیسی ترجمه شده و دارای تائیدیه دادگستری و مهر وزارت امور خارجه باشد.

عوامل ریجکت ویزای بلژیک

پیش از این در مطلب عوامل ریجکت ویزای شنگن به طور مفصل به این موضوع پرداختیم، بر همین اساس در این بخش به طور خلاصه مروری بر مهم‌ترین عوامل ریجکت ویزای بلژیک که در واقع همان ویزای شنگن است خواهیم داشت:

 • گذرنامه مخدوش و دارای اعتبار کم (کمتر از ۳ ماه و نداشتن حداقل ۲ صفحه خالی)
 • مدارک جعلی و نامعتبر ( نظیر دعوت‌نامه، پرینت حساب بانکی)
 • سوء سابقه جنایی و کیفری
 • نبود و یا ناکافی بودن اعتبار بیمه مسافرتی
 • عدم ارائه نامه تمکن مالی
 • عدم توانایی در ارائه مدارک مالی و ملکی مکفی برای اثبات دارایی و پوشش هزینه‌های سفر
 • عدم ارائه رزرو بلیط هواپیما و هتل
 • ناهماهنگی اطلاعات برنامه سفر با زمان رزرو بلیط رفت و برگشت
 • وجود نقص در مدارک سفر(سوابق بیمه، مدارک مالی، مدار ک کاری و یا تحصیلی)
 • ناقص و نادرست بودن اطلاعات تکمیل‌شده فرم درخواست ویزا
 • نداشتن ارتباط و پیوند خانوادگی قوی در کشور مبدا و عدم توانایی در اثبات آن به آفیسر پرونده
 • وجود سوابق ریجکت ویزای قبلی در پرونده متقاضی
 • دلایل سفر ناموجه و غیرمنطقی

با توجه به وجود جزئیات زیاد در آماده‌سازی مدارک سفر به بلژیک و حوزه شینگن و سخت‌گیری آفیسر پرونده در مورد صدور ویزا برای شهروندان ایرانی توصیه می‌کنیم حتما از کامل بودن مدارک خود برای درخواست ویزا اطمینان حاصل کرده و در صورت تمایل از خدمات تخصصی گروه شرکت‌های نیلگام برای نیل به اهداف‌تان استفاده کنید.

هزینه اخذ انواع ویزای بلژیک چقدر است؟

بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت وی اف اس گلوبال هزینه‌های انواع ویزای بلژیک به شرح زیر است:

برای گرفتن ویزای شنگن چه نوع دعوت‌نامه‌ای مورد نیاز خواهد بود؟

عموما نسخه اصلی دعوت‌نامه مورد نیاز بوده و باید تمامی موارد مهم از جمله جزئیات سفر، مدت زمان سفر، هدف از سفر، چگونگی پرداخت و پوشش هزینه‌های سفر، وضعیت اقامت و موارد این چنینی در آن قید شده باشد. از این رو میزبان باید نسخه اصلی و دارای مهر تائید وزارت را برای مهمان فرستاده و کپی آن را به سفارت بلژیک ارسال کند.

آیا برای همه انواع ویزای بلژیک مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده وجود دارد؟

خیر در اغلب موارد برای ویزای کوتاه‌مدت شنگن انجام مصاحبه الزامی نبوده و اغلب برای انواع ویزای بلندمدت شنگن مصاحبه با متقاضی در مرکز سفارت بلژیک برگزار می‌گردد.

آیا برای درخواست ویزای شنگن بلژیک تعیین وقت سفارت و حضور متقاضی در مرکز کارگزاری الزامی است؟

بله. بدون تعیین وقت سفارت و کارگزاری ادامه پروسه درخواست ویزا غیرممکن بوده و تمام متقاضیان باید برای انجام امور انگشت‌نگاری، مصاحبه و تحویل مدارک در روز مقرر در مرکز کارگزاری حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که همراهی والدین و یا سرپرست قانونی با متقاضیان زیر ۱۸ سال در سفارت و کارگزاری بلژیک الزامی است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *