مهاجرت

اختلاف ساعت ایران و ترکیه چقدر است؟

به طور معمول، جزئیاتی نظیر ساعت به وقت ترکیه، اختلاف ساعت ایران و ترکیه و ساعت ترکیه به وقت ایران برای افرادی که قصد پرواز به این کشور یا قصد مهاجرت موقتی و یا دائمی دارند، مهم و حائز اهمیت است.

بنابر آمار، هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان تمایل به سفر توریستی به کشور ترکیه داشته و یا  قصد دارند تا از طریق گزینه‌هایی نظیر اجاره و خرید ملک، روش تحصیلی و یا کار و تجارت به این کشور اروپایی – آسیایی مهاجرت کنند.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زیاد به ترکیه و شهرهای معروف آن مثل استانبول سفر می‌کنید و در فکر نقل مکان دائمی به این کشور زیبا، تجاری و توریستی هستید، بهتر است در کنار بررسی و ارزیابی دقیق مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه ، به فکر موضوعات دیگری از جمله تفاوت ساعت و اختلاف ساعت ایران و ترکیه نیز باشید.

شاید در نگاه اول، اختلاف ساعت ترکیه به وقت ایران چندان اهمیتی نداشته باشد و بیشتر تمایل داشته باشید تا وقتتان را صرف موارد مهم‌تر از جمله رزرو هتل در استانبول 2022 کنید، اما باور داشته باشید که در زمان حضور موقتی و یا دائمی در کشور ترکیه، اطلاع از تفاوت‌های زمانی کمک زیادی به شما برای برقراری منظم تماس با دوستان و اقوام در ایران کرده و تاثیر زیادی در برنامه‌ریزی دقیق کارها و سازماندهی بهتر امور مرتبط با ایران دارد.

این موضوع در حالت معکوس نیز صدق می‌کند، یعنی اگر ساکن ایران هستید و دوست و فامیل شما در ترکیه به سر می‌برد، بهتر است برای رعایت ادب، به خوبی از اختلاف ساعت ایران و ترکیه، ساعت به وقت ترکیه و تفاوت ساعت این دو کشور و هر یک از شهرهای این کشور باخبر شوید تا بتوانید در بهترین اوقات زمانی ممکن و به دور از هر آزار غیرعمدی (تلفن بدموقع، زودهنگام یا دیروقت)، تماس بین‌المللی خود را برقرار کنید.

اختلاف ساعت ایران و ترکیه استانبول

اصولاً برای سفر به ترکیه و یا مهاجرت به ترکیه، فرقی نمی‌کند که مقصد نهایی شما کدام شهر باشد، چون تفاوت ساعت در تمامی شهرهای ترکیه یکسان بوده و حضور شما در هر یک از شهرهای آنکارا و استانبول و یا ازمیر و بودروم، فرق اساسی در محاسبه زمان و اختلاف ساعت ایران و ترکیه ایجاد نمی‌کند.

یعنی نیازی نیست تا در مورد اختلاف ساعت ایران و آنتالیا و یا وان ترکیه به طور مجزا تحقیق کنید و جزئیات ارائه شده در این مطلب جوابگوی همه نیازهای شما در رابطه با تفاوت ساعت خواهد بود.

بنابر آمار، اختلاف ساعت ایران و ترکیه در بیشتر اوقات سال 1:30 ساعت است. یعنی ساعت ترکیه که از استاندارد زمانی گرینویچ UTC+3 پیروی می‌کند، یک و نیم ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است.

اما نکته جالب توجه این است که این اختلاف زمانی در طول سال یکسان نبوده و متغیر است، یعنی اختلاف ساعت ایران و ترکیه می‌تواند یک ساعت و نیم و یا حتی نیم ساعت باشد. برای این که بتوانید به خوبی علت تفاوت ساعت، اختلاف ساعت ایران و ترکیه و تغییر آن در طول سال را درک کنید، بد نیست تا در وهله اول، اشاره کوتاهی به استاندارد زمانی این کشور اروپایی آسیایی داشته باشیم.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت turkeytravelplanner، تا قبل از ماه سپتامبر سال 2016، تمام شهرها و استان‌های کشور ترکیه از وقت اروپای شرقی پیروی می‌کردند که 2 ساعت جلوتر از زمان گرینویچ GMT/UTC بود. البته استثنایی نیز در این بین وجود داشت و در بازه زمانی بهار تا پاییز، از استاندارد زمانی DST استفاده میشد که اختلاف 2 ساعته را به 3 ساعت جلوتر از زمان GMT تبدیل مینمود.

اما دولت ترکیه در ماه سپتامبر 2016 به طور رسمی این موضوع را اعلام کرد که دیگر قرار نیست ساعت رسمی این کشور دوباره در ماه اکتبر به وقت اروپای شرقی برگردد. این بدین معنی است که ساعت به وقت ترکیه در تمام طول سال برحسب استاندارد زمانی DST کار می‌کند که معادل با 3 ساعت جلوتر و یا همان +3 وقت گرینویچ GMT است.

ولی اگر بخواهید دلیل تفاوت اختلاف ساعت ایران و ترکیه در 2 حالت یک ساعت و نیم و نیم ساعته را بدانید، باید بگوییم که عموماٌ در اوایل ماه فروردین و جلو رفتن ساعت در ایران، اختلاف زمانی بین دو کشور به حداکثر زمان ممکن یعنی 1:30 می‌رسد،این موضوع تا اول مهرماه ادامه داشته و اختلاف ساعت ایران و کشور ترکیه به همان 1:30 باقی می‌ماند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در اوایل مهرماه نیز شرایط زمانی ایران به حالت اولیه برگشته و یک ساعت به عقب کشیده می‌شود، دقیقاً در این بازه زمانی اختلاف ساعت ایران و ترکیه به نیم ساعت می‌رسد.

این اختلاف زمان نیم ساعته ایران و ترکیه از اول مهر تا اول فروردین ادامه داشته و بعد از آن باز هم اختلاف ساعت این دو کشور به حالت یک ساعت و نیم تغییر پیدا می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از افراد دارای گوشی‌های هوشمند هستند که می‌توانند به طور همزمان از چندین ساعت بین المللی در حالت world clock استفاده کنند و از اطلاعاتی نظیر اختلاف ساعت ایران و ترکیه، ساعت ترکیه به وقت ایران و تفاوت ساعت این دو باخبر شوند. تنها کافیست تا در کنار ساعت و زمان محلی ایران در داخل گوشی همراه خود، یک تب جدید باز کرده و با اینترنت روشن، زمان کشور ترکیه را نیز به منوی خود اضافه کنید تا از تفاوت ساعت دو کشور مطلع شوید.

به طور معمول، اختلاف ساعت ایران و ترکیه در لحظه ورود فرد به کشور جدید و به هنگام هماهنگی با رزرواسیون هتل به منظور دریافت اتاق اهمیت بسیاری دارد. این که بدانید دقیقاً در ساعت دو بعد از ظهر و یا بعد از آن ساعت به وقت ترکیه اتاق خود را تحویل گرفته‌اید و هیچ اشتباهی در محاسبه زمان حضور در فرودگاه از شما سر نزده است.

اگر در حالت اول، به اشتباه با ساعت ایران زمان دریافت کلید اتاق از هتل را محاسبه کنید، نهایتاً زمانی را در لابی معطل بوده و یا کمی دیرتر به نتیجه دلخواه می‌رسید، اما اگر برحسب ساعت به وقت ترکیه محاسبات خود را انجام داده باشید، با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد.

اما اگر حواستان را در مورد اختلاف ساعت ایران و ترکیه جمع نکرده و زمان حضور در فرودگاه بین‌المللی و پرواز به ایران را به اشتباه محاسبه کنید و بدون توجه به تفاوت ساعت، ساعت ایران را در نظر بگیرید، به راحتی پرواز خود را از دست داده و متحمل خسارت مالی و استرس فراوانی می‌شوید.

زمان تغییر ساعت در ترکیه 2022

از آنجایی که استاندارد زمانی کشور ترکیه در هر سال و در تمامی شهرها بدون تغییر و همان UTC +3 باقی می‌ماند، برای جلوگیری از تکرار بی‌مورد، به معرفی جدول زمانی سال جدید میلادی و زمان تغییر ساعت به وقت ترکیه و ایران در سال 2022 بسنده می‌کنیم.

اختلاف زمانیزمان شروعزمان پایاناستاندارد زمانی استانبولاستاندارد زمانی تهران
منفی یک ساعت و نیماز 21/03/2022تا 23/09/02022UTC +3IRST (UTC +4:30)
منفی نیم ساعتاز 24/09/2022تا 20/03/2023UTC +3IRST (UTC +3:30)

باید به این موضوع توجه داشته باشید که به استثنای بازه زمانی فروردین تا مهر ماه که اختلاف ساعت ایران و ترکیه به بیشترین حد خود یعنی یک ساعت و نیم می‌رسد در سایر روزها و ماه‌های باقیمانده از سال یعنی بازه زمانی مهر تا فروردین ماه، اختلاف ساعت ایران و ترکیه تنها نیم ساعت خواهد بود که تفاوت چندان زیادی محسوب نمی‌شود.

با در نظر گرفتن کمترین و بیشترین تفاوت ساعت ایران و ترکیه می‌توان این طور گفت که اگر اختلاف ساعت ایران و ترکیه 1:30 باشد، ساعت 13 ظهر ایران معادل 11:30 ترکیه خواهد بود. این در حالی است که ساعت 8 صبح ایران برابر با 6:30 صبح ترکیه و استانبول بوده و 12 نیمه شب ایران برابر با 22:30 در ترکیه است.

در نهایت، اختلاف زمانی نیم ساعته فصل پاییز تا بهار بعدی نیز تفاوت خاصی را در برنامه‌ریزی‌ها رقم نمی زند.

البته موضوع برنامه زمان‌بندی پرواز هواپیما کاملاً متفاوت بوده و با کمی غفلت در مورد اختلاف زمانی و دیر رسیدن به گیت فرودگاه، احتمال از دست رفتن پرواز وجود دارد، برای همین، به محض فرود هواپیما و رسیدن به خاک کشور ترکیه، ساعت موبایل و مچی خود را تغییر داده و یا به طور همزمان ساعت به وقت ترکیه و ایران را بر روی اپلیکیشن گوشی خود تنظیم کنید.

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که فاصله هوایی بین دو کشور ایران و ترکیه (یعنی تهران با استانبول) در حدود 2,038.05 کیلومتر است که بدون توقف در حدود 3 تا 3 ساعت و نیم زمان می‌برد.

به این زمان باید یک تایم نیم ساعت تا یک ساعته را نیز اضافه کنید که باید قبل از زمان پرواز در داخل فرودگاه حاضر بوده و امور اولیه تحویل بار و Checking را انجام دهید. در حالت کلی، بهتر است با در نظر گرفتن زمان تقریبی 7 ساعته رفت و برگشت هوایی، محاسبات و برنامه ریزی‌های خود برای حضور در کشور ترکیه را انجام داده و در کنار آن به اختلاف ساعت ایران و ترکیه نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

امیدواریم این مطلب به خوبی به سوالات شما در رابطه با اختلاف ساعت ایران و ترکیه، ساعت به وقت ترکیه ، ساعت ترکیه به وقت ایران و تفاوت ساعت در هر دو کشور پاسخ داده باشد.

شما همچنین این امکان را دارید تا اطلاعات بیشتری از کارشناسان ما گرفته و در صورت تمایل از خدمات مختلف و تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام از جمله خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت ترکیه استفاده کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *