تحصیلی, مهاجرت, ویزا

معرفی برترین دانشگاه‌های ترکیه به تفکیک رشته

تعداد دانشجویان بین‌المللی که کشور ترکیه را برای تحصیل برمی‌گزینند روز به روز در حال افزایش است. این روند از سال ۲۰۱۵ با افزایش چشمگیری همراه بوده است و اکنون در حدود ۶۵۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می‌کنند که نشان‌دهنده روند رو به رشد این کشور به عنوان مقصد تحصیلی به شمار می‌آید. این امر نیز سبب شده که کیفیت آموزش عالی در ترکیه با سرعت خوبی به پیش برود. بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها دولتی هستند و تعداد قابل توجهی تازه تاسیس شده‌اند.

نخستین دانشگاه خصوصی ترکیه  دانشگاه بیلکنت Bilkent است که در سال ۱۹۸۴ میلادی احداث گردید. در میان دانشگاه‌های نسبتا جدید ترکیه می‌توان از دانشگاه بین‌المللی آنتالیا AIU نام برد که نخستین دانشجویان خود را در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۳ میلادی پذیرفت.

با برترین دانشگاه‌های ترکیه آشنا شوید

در آخرین نتایج به دست آمده از رنکینگ جهانی QS، دانشگاه‌های ترکیه در رتبه ۴۳ جهان قرار گرفته‌اند. از این میان ده دانشگاه ترکیه در رنکینگ QS سال ۲۰۱۹ دیده می‌شوند. بیشتر این دانشگاه‌های برتر در شهرهای استانبول و آنکارا واقع شده‌اند که دو شهر بزرگ این کشور برشمرده می‌شوند. دانشگاه‌های فنی خاورمیانه Middle East Technical University، دانشگاه بیلکنت Bilkent University و دانشگاه حاجت‌تپه که هر سه در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند، در شهر آنکارا واقع شده‌اند. دانشگاه‌های بغازیچی، کوچ، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول نیز در شهر استانبول قرار گرفته اند که در میان ۳۰ دانشگاه برتر جهان جای دارند.

دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه در پایتخت این کشور یعنی شهر آنکارا واقع شده و در رنکینگ امسال EECA در رتبه ۸ قرار گرفته است. این دانشگاه که در رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی تخصص دارد در سال ۱۹۶۵ میلادی تاسیس گردید و سبب افزایش اعتبار دانشگاهی کشور ترکیه و کشورهای خاورمیانه شد. امروزه در حدود ۳۱٫۰۰۰ دانشجو در در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که بسیاری از آن‌ها برای یک ترم یا یک سال در این دانشگاه مهمان شده‌اند. پذیرفته شدن در این دانشگاه کار آسانی نیست چرا که از میان ۱٫۵ میلیون شرکت‌کننده سالانه این دانشگاه، تنها ۱٫۵ درصد از بهترین‌ها، امکان ورود به آن را پیدا می‌کنند. بیشتر درس‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. برای آشنایی کلی با آزمون‌های زبان ورودی دانشگاه‌های ترکیه این لینک را مطالعه بفرمایید.

دانشگاه بغازیچی Boğaziçi Üniversitesi

دانشگاه بغازیچی نیز در رنکینگ EECA در رتبه ۱۰ قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ میلادی تحت عنوان کالج رابرت Robert College تاسیس گردید و نخستین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از آمریکا احداث شد. دانشگاه بغازیچی در شهر استانبول و در نزدیکی تنگه بُسفور Bosphorus و قلعه تاریخی روملی‌حصار Rumelihisar قرار دارد. بیشتر دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و از حیث مطالب آموزش عالی در ارتباط تنگاتنگی با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد.

دانشگاه کوچ Koc University

دانشگاه کوچ که اخیرا رتبه ۱۲ رنکینگ منطقه‌ای EECA را به خود اختصاص داده در سال ۱۹۹۳ میلادی تاسیس گردید. نام این دانشگاه از نام موسس آن گرفته شده است. دانشگاه کوچ با ارائه ۲۲ برنامه آموزشی برای دوره کارشناسی، ۳۲ برنامه برای دوره کارشناسی ارشد و ۱۸ برنامه برای دوره دکترا یکی از برترین موسسات آموزش عالی ترکیه و برترین‌های جهان به شمار می‌آید. در حال حاضر در حدود ۵٫۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. برای ورود به دانشگاه کوچ رقابت سختی میان متقاضیان وجود دارد.

داشگاه بیلکنت Bilkent University

دانشگاه بیلکنت که در رنکینگ EECA سال ۲۰۱۹ رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده از نام bilim kenti گرفته شده که در زبان ترکی به معنای “شهر علم و آموزش” است. بیلکنت نخستین دانشگاه خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۸۴ میلادی تاسیس شد. این دانشگاه وسیع‌ترین کتابخانه آکادمیک کشور ترکیه را در خود جای داده است و از مراکز پیشرفته در زمینه پژوهش به شمار می‌آید. در حدود ۱۳٫۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه و در ۹ دانشکده آن تحصیل می‌کنند که بسیاری از آنها دانشجویان بین‌الملل هستند.

دانشگاه سابانچی Sabanci University

دانشگاه سابانچی که پنجمین دانشگاه برتر ترکیه است در شهر استانبول قرار دارد و در رنکینگ EECA امسال نیز عدد ۱۸ را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های جدید ترکیه به شمار می‌رود در سال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس گردید و اکنون در حدود ۴۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. در دانشکده مهندسی و علوم طبیعی FENS، دانشکده هنر و دانشکده علوم اجتماعی FASS، در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دروس خود را ارائه می‌دهد. حدود ۴۲ درصد از دانشجویان لیسانس این دانشگاه موفق به اخذ بورسیه برای ادامه تحصیل می‌شوند.

برترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

آن‌چه برخی از دانشگاه‌های ترکیه را به برترین آن‌ها در زیر شاخه‌های پزشکی تبدیل کرده است، توانایی این دانشگاه‌ها در زمینه‌های پژوهشی و تحقیقاتی است. موضوعات پژوهش در این دانشگاه‌ها شامل بیهوشی، قلب و داخلی، گوش و حلق و بینی، زنان، چشم، رادیولوژی و جراحی می‌شود. دانشگاه‌های برتر رشته پزشکی در کشور ترکیه از قرار ذیل هستند:

 • دانشگاه حاجت‌تپه Hacettepe University
 • دانشگاه استامبول Istanbul University
 • دانشگاه آنکارا Ankara University
 • دانشگاه اژه Ege
 • دانشگاه مارمارا یا مرمره Marmara University
 • دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylul University
 • دانشگاه قاضی Gazi University
 • دانشگاه کوچ Koc University
 • دانشگاه آک دنیز Akdeniz University

برترین دانشگاه‌های مهندسی ترکیه

دانشگاه‌هایی که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، در زمینه‌های پژوهشی قوی هستند. این دانشگاه‌ها در رشته‌های مهندسی هوا و فضا، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی عمران دایر هستند و تمامی آن‌ها مفاهیم پایه مهندسی و ریاضیات را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های برتر مهندسی کشور ترکیه از قرار ذیل هستند:

برترین دانشگاه‌های علوم انسانی ترکیه

بیشتر رشته‌های علوم انسانی و در مقطع کارشناسی دوره‌هایی چهار ساله هستند که تقریبا در تمام دنیا و بر اساس استانداردهای تحصیلی، شباهت‌های زیادی به هم دارند. دوره‌های کارشناسی در ترکیه را می‌توان در دانشگاه‌های دولتی، خصوصی و به صورت آنلاین نیز گذراند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه اعم از دولتی و خصوصی، در پروژه تبادل دانشجو در محدوده اروپا فعال هستند که از آن جمله برنامه‌ها می‌توان به سقراط Socrates، اراسموس Erasmus و سایر برنامه‌های مشابه اشاره کرد. برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیز با دانشگاه‌های غیر اروپایی تبادلاتی دارند. برترین دانشگاه‌های ترکیه در سال ۲۰۱۹ که در رشته‌های علوم انسانی فعال هستند می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • دانشگاه تِد Ted University و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی
 • دانشگاه بیلکنت Bilkent University در رشته‌های ادبیات و مطالعات آمریکا، باستان‌شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی و فلسفه
 • دانشگاه Hasan Kalyoncu University در رشته آموزش زبان انگلیسی
 • دانشگاه کوچ Koc University در رشته ادبیات انگلیسی و ادبیات تطبیقی
 • دانشگاه Istanbul Sehir University در رشته تاریخ، فلسفه و مطالعات اسلامی
 • دانشگاه Bahcesehir University در رشته آموزش زبان انگلیسی

برترین برنامه‌های دوره کارشناسی ارشد رشته‌های علوم انسانی را در این وب سایت دنبال کنید.

برترین دانشگاه‌های هنر ترکیه

با توجه به توسعه صنعت سینما و نمایش در کشور ترکیه، رشته‌هایی همچون هنرهای نمایشی طرفداران فراوانی را در دانشگاه‌های این کشور پیدا کرده است. علاوه بر این هنرهای تجسمی نیز با پیشرفت‌های چشمگیری در این کشور همراه بوده که برای کسب اطلاع بیشتر از ۱۹ برنامه برتر آموزشی در این زیر گروه می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید. پنج دانشگاه برتر ترکیه که در آن هنرهای نمایشی آموزش و مدرک کارشناسی آن به علاقمندان اعطا می‌گردد عبارتند از:

 • دانشگاه Kadir Has University
 • دانشگاه بیلکنت Bilkent University
 • دانشگاه سابانچی Sabanc
 • دانشگاه Mimar Sinan Fine Arts University
 • دانشگاه آنکارا Ankara University

با نیلگام در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید

اکنون که تحصیل در ترکیه به لحاظ اقتصادی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای ایرانیان به شمار می‌آید و مجموعه نیلگام نیز در تمام مراحل همراه شماست، فرصت ورود به دانشگاه‌های این کشور را از دست ندهید و با مشاوران خبره نیلگام در تماس باشید. نزدیک‌ترین راه ورود شما به یکی از دانشگاه‌های دولتی و تقریبا رایگان ترکیه، آشنایی با کالج‌های زبان و کنکور ورود به این دانشگاه‌هاست که مجموعه نیلگام مقدمات ورود شما را به آن‌ها فراهم خواهد ساخت.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *