تور, مهاجرت, ویزا

معرفی جغرافیا و اقلیم استرالیا

اگر به فکر زندگی در یک کشور دیگر هستید، قبل از انجام اقدامات مربوط به اخذ ویزا و اقامت حتما باید یک سری نکات را بررسی کرده باشید. شناخت جامع و درست از کشور مقصد می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را در این رابطه گرفته و گرفتار مشکلات پیش‌بینی‌نشده نشوید.

یکی از مواردی که اهمیت زیادی در مهاجرت و زندگی در یک کشور خارجی دارد موضوع آب و هوا و شرایط جوی آن کشور است. مثلا اگر در جنوب ایران زندگی می‌کنید مهاجرت به کشوری با آب و هوای سرد و خشک ممکن است شما را با مشکل مواجه کند.

کشور پهناور استرالیا یکی از کشورهایی است که در سال‌های اخیر پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و مهاجران ایرانی بوده است. سفر به استرالیا و یا مهاجرت به استرالیا به دلیل ویژگی‌های خاصی که این کشور دارد برای بسیاری از ایرانی‌ها جذاب است و هم‌اکنون نیز ایرانی‌های بسیاری در استرالیا زندگی می‌کنند.

جغرافیای استرالیا

استرالیا به عنوان وسیع‌ترین کشور قاره اقیانوسیه در رده‌بندی بزرگ‌ترین کشورهای جهان، رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. مساحت کشور استرالیا در حدود ۷,۷۴۱,۲۲۰ کیلومترمربع است که حدود ۴٫۵ برابر ایران می‌شود و خط ساحلی بسیار بلندی به طول ۲۵,۷۶۰ کیلومتر دارد. پایتخت این کشور ۲۵ میلیون نفری که از اطراف به وسیله اقیانوس آرام، اقیانوس هند و اقیانوس منجمد جنوبی احاطه شده شهر کانبرا است. به دلیل این که استرالیا به طور کامل توسط آب احاطه شده از لحاظ علمی یک جزیره است اما با توجه اندازه و مساحتی که دارد به عنوان یک قاره نیز شناخته شده است. با وجود این که کشور استرالیا از لحاظ منابع طبیعی و اراضی بسیار غنی است اما جالب است بدانید که بیش از یک سوم این کشور شامل بیابان می‌شود.

اقلیم و آب و هوای استرالیا

هم‌چون سایر کشورهای بزرگ، استرالیا نیز به عنوان یک سرزمین پهناور دارای مناطق آب و هوایی متفاوتی است. بخش شمالی استرالیا دارای اقلیم گرمسیر است؛ بدین شکل که در تابستان‌ها گرم و مرطوب بوده و در زمستان‌ها کاملا گرم و خشک است. این در حالی است که بخش جنوبی استرالیا خنک تر است؛ بدین ترتیب که تابستان های ملایم و زمستان های خنک و گاها بارانی دارد. به علت همین مطلوبیت آب و هوایی است که بیشتر شهرها و مزارع استرالیا در بخش جنوبی آن قرار گرفته‌اند.

زمستان و تابستان در استرالیا برعکس ایران است

یک نکته مهم و قابل توجه در رابطه با اقلیم استرالیا این است که فصل‌های سال برعکس نیمکره شمالی هستند؛ بدین معنا که تابستان در شمال هم‌زمان می‌شود با زمستان در بخش جنوبی. بنابراین دسامبر و ژانویه (فواصل زمانی بین آذر تا بهمن) گرم ترین ماه های سال استرالیا محسوب شده و جولای و آگوست (فواصل زمانی بین تیر تا شهریور) سردترین ماه‌های سال در استرالیا هستند. بنابراین در صورتی که قصد اخذ ویزای استرالیا و مسافرت به این کشور را دارید حتما این موضوع را در نظر داشته باشید تا در زمان موردنظر و مطلوب به این کشور سفر کنید. اگر قصد مهاجرت به استرالیا و اقامت دائم در این کشور را داشته باشید ممکن است این موضوع در ابتدا برای شما کمی عجیب باشد اما بعد از مدتی کاملا به آن عادت خواهید کرد.

انتخاب لباس برای سفر به استرالیا

در مورد انتخاب لباس برای سفر به استرالیا در صورتی که قصد سفر به بخش‌های شمالی را دارید در تابستان، لباس‌های کتان و برای زمستان لباس‌های گرم و مناسب در برابر باران را در نظر داشته باشید. ولی در صورت سفر به بخش‌های جنوبی این کشور، لباس سبک و مقاوم در برابر باران را انتخاب کنید. البته لباس‌های نسبتا گرم هم برای ساعات پایانی روز که هوا خنک‌تر می‌شود لازم خواهد بود. اگر هم قصد رفتن به ارتفاعات تاسمانی را دارید حتما باید لباس‌های گرم همراهتان داشته باشید.

آب و هوای شهرهای استرالیا

استرالیا در اکثر مواقع سال آب و هوای معتدلی را تجربه می‌کند اما با توجه به پهناور بودن این کشور، تفاوت‌های دمایی نیز بین مناطق مختلف آن وجود دارد.

آب و هوای سیدنی

سیدنی از آب و هوایی آفتابی و مدیترانه‌ای برخوردار بوده و شهروندان این شهر در طول سال بیش از ۳۴۰ روز آفتابی را تجربه می‌کنند. آب و هوای سیدنی در تابستان‌ها معمولا گرم و داغ و در زمستان‌ها ملایم است. بارش باران نیز به طور نسبتا یکسان در تمام طول سال وجود دارد. در تابستان (بین دسامبر تا فوریه) میانگین حداکثر دمای هوا حدودا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. هم‌چنین در این موقع از سال متوسط رطوبت هوا ۶۵ درصد بوده است. میانگین حداکثر دمای هوا در ماه‌های زمستان (بین ژوئن تا آگوست) در حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. هم‌چنین بیشترین میزان بارش در سیدنی بین ماه‌های مارس تا ژوئن (اسفند تا خرداد) اتفاق می‌افتد.

آب و هوای کانبرا

آب و هوای کانبرا غالبا خشک بوده و تابستان‌های گرم و داغ و زمستان‌های خنک را دارد. کانبرا در تابستان حدودا ۹ ساعت تابش آفتاب را در طول روز دارد که این عدد در زمستان به ۵ ساعت می‌رسد. ژانویه با میانگین حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین ماه در کانبرا محسوب می‌شود. میانگین بارش سالیانه این شهر ۶۲۹ میلی متر بوده و ماه اکتبر (مهر و آبان) مرطوب‌ترین ماه سال در آن است. در طول زمستان با توجه به بارش برف در ارتفاعات آلپ استرالیا متوسط دمای روزانه در کانبرا ۱۱ درجه سانتی‌گراد است که در شب به دمای صفر هم می‌رسد.

آب و هوای ملبورن

شهر ملبورن از لحاظ آب و هوایی دارای ویژگی‌های خاص و جالبی است. این شهر به تغییرات آب و هوایی زیاد مشهور است و حتی با لقب «چهار فصل در یک روز» هم شناخته می‌شود. به طور کلی، آب و هوای سیدنی معتدل بوده و دارای تابستان‌های گرم و داغ است. فصل بهار و پاییز در این شهر ملایم و معتدل بوده و زمستان خنکی را دارد. متوسط دمای شهر در تابستان ۲۵ و در زمستان ۱۴ درجه سانتی‌گراد است. بیشترین میزان بارش‌ها نیز مربوط به ماه می تا اکتبر (اردیبهشت تا پاییز) می‌شود.

آب و هوای بریزبن

بِریزبِن یا بِریزبِین دارای اقلیم نیمه گرمسیری با آب و هوای گرم و داغ در بیشتر روزهای سال است. در تابستان (دسامبر تا فوریه) میانگین بیشترین دمای شهر حدودا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. تجربه نشان داده که بیشترین بارندگی بریزبن در فصل تابستان رخ می‌دهد که گاهی اوقات نیز با صاعقه و سیل‌های گاه و بیگاه همراه می‌شود. زمستان‌های بریزبن خشک و ملایم بوده و بیشتر روزهای زمستان در این شهر شاهد هوای آفتابی با دمای متوسط ۱۷ درجه سانتی‌گراد هستیم. ضمن این که متوسط بارش ماهانه این شهر در طول سال در حدود ۹۶ میلی‌متر است.

آب و هوای آدلاید

آب و هوای جنوب استرالیا از گرم و خشک در قسمت‌های داخلی تا ملایم و مرطوب در مناطق ساحلی و جنوبی متغیر است. آب و هوای آدلاید به طور کلی ملایم بوده و دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های مرطوب است. آدلاید را می‌توان خشک‌ترین شهر بین تمام شهرهای مرکزی کشور استرالیا به حساب آورد. متوسط بارش سالانه این شهر تنها ۵۵۳ میلی‌متر است که این میزان برای فصل تابستان چیزی در حدود ۲۰ میلی‌متر است. ماه ژوئن (خرداد و تیر) با متوسط بارش ۸۰ میلی متر مرطوب‌ترین ماه سال در شهر بریزبین محسوب می‌شود. میانگین بیشترین دما در طول تابستان ۲۹ و در زمستان ۱۵ یا ۱۶ درجه سانتی‌گراد بوده است.

آب و هوای پرت (Perth)

شهر پِرت یا پِرث استرالیا نسبت به سایر شهرهای مرکزی استرالیا روزهای آفتابی بیشتری دارد. بین ماه‌های می تا سپتامبر بیشترین بارش باران در این شهر وجود داشته و معمولا فوریه با متوسط دمای ۳۱ درجه سانتی‌گراد، گرم‌ترین ماه سال است. زمستان‌های پرت معمولا خنک و مرطوب بوده و دمای روزانه آن بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

طبیعت استرالیا و گونه‌های گیاهی و جانوری

اگرچه قسمت بزرگی از استرالیا شامل بیابان‌های خشک می‌شود اما این کشور دارای طیف گسترده‌ای از زیستگاه‌ها است که باعث شده از لحاظ منابع طبیعی و همچنین گونه‌های گیاهی و جانوری تنوع زیادی داشته باشد. وقتی از تنوع طبیعی استرالیا صحبت می‌کنیم منظورمان وجود جنگل‌های انبوه، بیابان‌های بزرگ و همچنین ارتفاعات پوشیده از برف است که موقعیت خاصی را برای این کشور به وجود آورده است. به طور کلی طبیعت شگفت‌انگیز و همچنین تفریحات جذاب استرالیا باعث تبدیل شدن آن به کشوری توریستی شده است.

در ادامه نقشه اقلیم استرالیا ارائه شده که در آن قسمت‌های قرمز پررنگ نشان دهنده بیابان‌های گرم و خشک است. در اطراف همین قسمت‌های بیابانی مراتعی وجود دارد که بسیاری از اجتماعات انسانی و همچنین حیات‌وحش استرالیا در آن‌ها واقع شده است. قسمت‌هایی که با قرمز کم رنگ و زرد نشان داده شده مربوط به اراضی است که در آن بیابان‌ها و تپه‌هایی با دمای پایین‌تر و رطوبت بیشتر وجود دارد. این اراضی برای رشد گونه‌های گیاهی شرایط مناسبی را دارند. قسمت‌های سبز رنگ مربوط به جنگل‌های بارانی بوده و در نهایت قسمت‌های آبی رنگ نشان دهنده سواحل استرالیا هستند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *