مهاجرت, ویزا

بهترین شهر اسپانیا برای زندگی 2022

آنهایی که سودای مهاجرت به این سرزمین آفتابی را دارند، کدام شهر را بهترین شهر اسپانیا برای زندگی می‌دانند؟ سرزمینی که بی‌تردید از زیباترین کشورهای اروپایی و مدیترانه‌ایست و برای آنهایی که ریتم زندگی را کمی آرامتر و با طمأنینه‌تر از کشورهایی مثل آلمان و انگلیس می‌خواهند، کاملاً ایده‌آل است. اسپانیا از آغاز قرن بیست و یکم تا به امروز، رشد قابل توجهی در جمعیت مهاجرانش داشته و در حال حاضر با حدود ۱۳ درصد، جزو کشورهای مهاجرپذیر اروپایی محسوب می‌شود. اما ببینیم مهاجران اسپانیا در کدام نقطه از کشور ساکن می‌شوند و کدام شهر را می‌توان، بهترین شهر اسپانیا برای زندگی دانست.

بهترین شهر اسپانیا برای زندگی 

در مسیر سبک و سنگین کردن ایدهٔ‌ مهاجرت به اسپانیا و آغاز فصل تازه‌ای از زندگی در این سرزمین زیبا و توسعه‌یافته، بد نیست که کمی هم از جغرافیای آن سر در بیاوریم. بدیهیست که بهترین شهر اسپانیا برای زندگی، همانجاییست که دانشجو یا مهاجر فرضی ما و خانواده‌اش، بیشترین احساس آسودگی را بکنند و از  نظر اقتصادی، تا جای ممکن خم به ابرو نیاورند.

خوشبختانه در مورد کشوری مثل اسپانیا می‌توان نگرانی کمتری داشت. چرا که در این سرزمین گزینه‌های بیشماری برای یک زندگی خوب و مرفه وجود دارد و این ادعا تا حدی جدیست که انتخاب یک نقطه و یک شهر، به عنوان بهترین شهر اسپانیا برای زندگی، انتخاب از بین چند گزینهٔ ایده‌آل و کار واقعاً دشواری است. خصوصاً برای کسانی که ذهنیتشان با سبک زندگی شهری گره خورده و به دنبال زندگی در یک شهر توسعه‌یافته و در عین حال زیبا و جذاب هستند.

پیش از رفتن به سراغ گزینه‌ها، این نکته را در نظر بگیریم که تمام شهرهای این سرزمین، ریتم و کاراکتر و اتمسفر خاص خود را دارند و تقریباً اکثرشان برای دانشجویان، بازنشستگان، خانواده‌ها و افراد شاغل ایده‌آلند. از مادرید یونیک و بارسلون رنگ و وارنگ گرفته، تا والنسیای رو به پیشرفت و سویل رمانتیک و بیشمار شهرهای کوچکتر و کم‌هیاهوتر، در نهایت همه چیز به سلیقه و ترجیحات خود فرد باز می‌گردد.

مادرید 

مادرید را بعد از لیسبون پرتغال و والِتای کشور مالت، به عنوان سومین پایتخت آفتابی اروپا می‌شناسند. همین نکته به تنهایی باعث شده که تعداد زیادی از اهالی کشورهای شمال اروپا، مادرید را در صدر بهترین شهر اسپانیا برای زندگی، مهاجرت و یا انجام قراردادهای موقت کاری در نظر بگیرند. البته این محبوبیت، فقط شامل مردم نقاط سردسیر اروپا نمی‌شود و سالهاست که آوازهٔ مادرید، در تمام دنیا طنین انداخته است. مادرید از معدود شهرهای اروپاییست که توانست، به سرعت از سایهٔ سنگین رکود اقتصاد جهانی بیرون بیاید و گلیمش را از آب بیرون بکشد. همین مسئله اقتصاد باثبات و قدرتمند شهر را به رخ کشید، بسیاری از مهاجران را برای کار و زندگی در مادرید قانع نمود و در نظرشان، این پایتخت پرهیاهو را به انتخاب محافظه‌کارانه‌تری تبدیل کرد.

بیخود نیست که جمعیت مهاجران مادرید، رقم قابل توجهی است و برخی از آنها، شاغلینی هستند که با قراردادهای کوتاه‌مدت برای کار به مادرید می‌آیند تا هم شمه‌ای از سبک زندگی اسپانیایی را بچشند و هم در حساب و کتابشان برای آینده، داده‌های بیشتری برای مهاجرت به این سرزمین داشته باشند. در همین حین است که برخی از آنها، شیفتهٔ مادرید می‌شوند و به دنبال اقامت دائم در اسپانیا و دریافت ویزای شینگن می‌روند و مصداق این گفتهٔ اهالی مادرید می‌شوند که می‌گوید: مراقب باش که هر چه بیشتر در مادرید بمانی، دل کندن از آن سخت‌تر می‌شود. و وقتی زیبایی‌های تاریخی و فرهنگی و فسیتوال‌ها و جاذبه‌های بصری شهر را مرور می‌کنیم، قانع می‌شویم که این گفته دربارهٔ مادرید، چندان هم بیراه نیست.

مادرید سه عدد از مشهورترین موزه‌های اسپانیا و جهان را مثل Reina Sofia و Prado‌ میزبانی می‌کند که هر شب برای بازدید عموم رایگان هستند و یا جایی مثل Gran Via که از غروب تا ساعات نیمه شب و حوالی صبح، پاتوق شب‌زنده‌داران و خواب‌زدگان است. البته مادرید فقط محبوب هنردوستان و شب‌زنده‌داران نیست بلکه برای خانواده‌ها و والدین و افراد سالخورده هم پر از محلات و مناطق دنج و آرام و مکان‌های تفریحی ایده‌آل برای فرزندان است. مثلاً محلی به اسم سالامانکا، که با وجود فاصلهٔ نزدیکش با مرکز شهر، از دنج‌ترین نقاط شهر است و از پارک و مدرسه‌ و سایر امکانات مناسب خانواده کم و کاستی ندارد. مادرید ۴۴ مدرسهٔ اینترنشنال دارد و والدینی که قصد مهاجرت به اسپانیا دارند، از بابت درس و مشق فرزندان آسوده خاطرند.

 • نام: Madrid
 • جمعیت: شش میلیون و ششصد هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۷۵۵ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۶۷۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۳۸۵ یورو

بارسلون

شهر زیبا و منحصر به فرد بارسلون، رقیب همیشگی و مادام العمر مادرید و کاندید جدی بهترین شهر اسپانیا برای زندگی است. هردوی این شهرها به قدری تکامل‌یافته و جذابند، که چند صباحی زندگی در آنها، تنها راه داشتن یک مقایسه و انتخاب خوب است. البته می‌شود در یکی زندگی کرد و برای گشت و گذار، با قطار سریع‌ السیر AVE و در کمترین زمان بین دو شهر جابجا شد. بارسلون با آن معماری فوق‌العاده و چشم‌نوازش، از توریستی‌ترین شهرهای اسپانیاست و کمتر گردشگری را می‌توان یافت که بعد از یکبار آمدن، دوباره هوس بازگشت به سرش نزند.

در واقع اگر بخواهیم کمالات یک شهر توسعه‌یافتهٔ تمام عیار و یک شهر ساحلی زیبا و خوش‌منظره را یکجا داشته باشیم، بارسلون بهترین شهر اسپانیا برای زندگی است. آب و هوای بارسلون یکی از جذابیت‌های اصلی آن است و مجاورتش با دریای مدیترانه، آنرا برای ساحل‌دوستان، در جایگاه برتری نسبت به مادرید قرار می‌دهد. همین نزدیکی به دریا باعث شده که تابستان‌ها و زمستان‌هایش کمی معتدل‌تر از پایتخت باشد و از آن طرف درست مانند مادرید، بارسلون شهر مناسبت‌ها و فستیوال‌هاست. از فستیوال‌های Primavera Sound و Sonar برای موسیقی‌دوستان گرفته تا Gracia و Merce.

شاید ماجرای بازار کار و یافتن شغل مناسب، یکی از معدود دغدغه‌هایی باشد که مادرید را به انتخاب مطمئن‌تری نسبت به بارسلون تبدیل می‌کند. استخدام در بارسلون سخت‌تر از پایتخت بوده، معمولاً نیاز بیشتری به تسلط به زبان اسپانیایی دارد و از آن طرف دستمزدها و میانگین درآمد مردم تا حدودی پایین‌تر است. البته در خصوص زبان، باید یادآوریم شد که برای کار در اسپانیا، تکیه بر زبان انگلیسی کار چندان عاقلانه‌ای نیست و گزینه‌های فرد را به شدت محدود می‌کند. تسلط به زبان کاتالانی یعنی زبان رسمی منطقهٔ خودمختار کاتالان هم باعث می‌شود که بارسلونایی‌ها فرد مهاجر را دوچندان دوست بدارند و در کسری از زمان، او را یکی از خودشان بدانند.

 • نام: Barcelona
 • جمعیت: پنج میلیون و ششصد هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۷۳۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۷۰۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۴۵۵ یورو

والنسیا 

اینطور که پیداست والنسیایی‌ها، هیچوقت در بحث مادرید و بارسلون شرکت نمی‌کنند. چون برای آنها، شهر خودشان بهترین شهر اسپانیاست و این را یک واقعیت بدیهی می‌دانند. در اینکه والنسیا یک شهر تکامل‌‌یافته و پرامکانات است شکی نیست و این شهر چه از نظر زیرساخت‌، چه سرگرمی و تفنن و تفریحات شبانه و چه از لحاظ زیبایی‌های شهری، کاملاً مطلوب است و همین امر باعث شده که مهاجران زیادی در سال‌های اخیر به سمت آن سرازیر شوند. حتی عده‌ای از مهاجران بر این باورند که کیفیت زندگی در والنسیا از دو شهر مشهورتر اسپانیا حتی بیشتر است.

از عوامل مهم در این اظهار نظر، پایین‌تر بودن نسبی هزینه‌های زندگی در والنسیا و همچنین مواردی مثل مردم خوب و ازدحام کمتر شهر هستند. این ازدحام کمتر از آنجا آب می‌خورد که والنسیا به اندازهٔ مادرید و بارسلون توریستی نیست و یک سری مشکلات ناشی از یورش توریست‌ها را ندارد. شهری آفتابی و گرمسیر که همان رفاه و امکانات را با مخارجی کمتر در اختیار مهاجران قرار می‌دهد و از اتمسفری صمیمی و زنده و شهروندانی خوشایند برخوردار است. از دیگر مزایای زندگی در والنسیا، دسترسی به کوهستان و تجربهٔ کوهنوردی و مسیرپیمایی در تابستان و اسکی و اسنوبرد در زمستان است.

از نظر تفریحات ساحلی هم والنسیا دست کمی از بارسلون ندارد و هم از سمت جنوب و هم از شمال شهر به دریای مدیترانه دسترسی داشته و ساحل فوق‌العاده‌ای مثل Las Arenas تنها چند دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد. والنسیا با کمی بیش از هشتصد هزار نفر جمعیت، از نظر مساحت هم شهر نسبتاً کوچک و جمع و جوری است و بسیاری از رفت‌ و آمدهای اهالی با یک پیاده‌روی مختصر حل و فصل می‌شود و از آن طرف هم یک شبکهٔ متروی مجهز دارد که به مرور زمان در حال گسترش و پوشش مناطق بیشتر است. می‌دانیم که کوچک بودن شهر، می‌تواند به معنی فرصت‌های شغلی کمتر هم باشد و این نکته‌ای نیست که در جستجوی بهترین شهر اسپانیا برای زندگی بتوان نادیده گرفت.

 • نام: Valencia
 • جمعیت: هشتصد و سی و پنج هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۴۱۶ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۵۹۶ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۱۰۰ یورو

سویل 

شهر زیبای سِویل یا با تلفظ دیگرش سِویا، چهارمین شهر بزرگ اسپانیاست. با این تفاوت که سویا، حس و حال آرام و اتمسفر خاص شهرهای کوچک را تداعی می‌کند. این شهر هفتصد هزار نفری به شکلی نانوشته پایتخت جنوب اسپانیاست و طور رسمی به عنوان پایتخت منطقهٔ آندُلُس شناخته می‌شود. از معماری‌های قدیمی و به یادگار از دوران سیطرهٔ مورها (اعرابی که از طریق آفریقا به اسپانیا حمله کردند) گرفته تا کرانهٔ رودخانه و کالسکه‌هایی که در شهر رفت و آمد می‌کنند و مردمی که صمیمی و خونگرمند، سویل شهری داغ و شاعرانه و چشم‌نواز است. سویل علاوه بر راه آهن و خط اتوبوسرانی و سایر ایستگاه‌های حمل و نقل، فرودگاه مختص به خودش هم دارد و رفت و آمد از آن به تمام نقاط اسپانیا به سادگی امکانپذیر است.

زندگی در سویل، زندگی در جوار کوهستان‌ها و ساحل‌هاست و دسترسی به کوهستانی مثل Sierra Norte و یا سواحل منطقهٔ Huelva تنها یک ساعت زمان می‌برد. اگر انتخاب سویل به عنوان بهترین شهر اسپانیا برای زندگی، جای بحث و تردید داشته باشد، در این قضیه که سویل بهترین شهر اسپانیا برای دوچرخه‌سواران است هیچ تردیدی نیست و این خاصیتش را، مدیون ۱۰۰ کیلومتر مسیر مسطح و خوش‌منظرهٔ دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است. سویل نزدیک مرز پرتغال بوده و در صورت سکونت در این شهر، می‌توان محض تفنن، هر از گاهی به کشور همسایه هم سر زد. برای اطلاع از نحوهٔ دریافت ویزای پرتغال و يا راه‌های مهاجرت به پرتغال به وبلاگ نیلگام مراجعه بفرمایید.

سویل برای علاقمندان به فرهنگ اسپانیایی و موسیقی اصیل فلامنکو هم یکی از بهترین شهرهای اسپانیاست و در طی سال، چندتایی فسیتوال و نمایش و بازارهای رنگ و وارنگ دارد و جامعهٔ پر و پیمان مهاجرانش که به مرور در حال زیاد شدن هم هستند، هیچ وقت حوصله‌شان در این شهر سر نمی‌رود. وجود دو دانشگاه مرغوب و مدارس اینترنشنال آلمانی و انگلیسی زبان هم که مزید بر علت شده و خانواده‌های مهاجر دارای فرزند را آسوده‌خاطر کرده است. ریتم زندگی در سویل نرم و آهسته است و قیمت ملک و املاک در خارج از محدودهٔ مرکز شهر، کاملاً معقول و به صرفه تمام می‌شود.

 • نام: Seville یا Sevilla
 • جمعیت: هفتصد هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۳۶۷ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۵۸۴ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۰۶۷ یورو

بیلبائو 

شهر بسیار جالب و بی سر و صدای بیلبائو، چند صباحیست که در رادار مهاجران و علاقمندان به زندگی در اسپانیا، شروع به چشمک زدن کرده و نگاه‌ها را از شهرهای دانه درشت‌ و همیشه معروف این کشور به سمت خود برگردانده است. بیلبائو در شمال اسپانیا در مجاورت اقیانوس اطلس و در منطقهٔ خلوت‌تری از این سرزمین واقع شده و برای آنهایی که از آب و هوای گرمسیر جنوب اسپانیا چندان استقبال نمی‌کنند و آب و هوایی خنک‌تر را ترجیح می‌دهند، بهترین شهر اسپانیا برای زندگی است. بیلبائو شاید آن آفتاب همیشه در آسمان و پررمق مدیترانه‌ای کشور را نداشته باشد اما در عوض، منطقه‌ای با رفت و آمد کمتر توریست‌هاست و این برای بسیاری غنیمت است. این شهر جذاب، به نوعی پایتخت منطقهٔ ثروتمند باسک محسوب شده و خودش هم پنجمین شهر گرانقیمت اسپانیاست.

البته این گرانی بیشتر شامل بازار مسکن است و به محض تأمین هزینه‌های سکونت، باقی مخارج زندگی قابل تحمل و معقولند و به گرد پای مادرید و بارسلون نمی‌رسند. زندگی در بیلبائو، تجربهٔ یک زندگی شهری پیشرفته و تمام عیار است. شهری که به خاطر گذشتهٔ صنعتی و معماری‌های مدرن امروزش شهرت دارد و این را می‌توان از تضاد بین منظرهٔ بارانداز‌های کهنه و لنگرگاه‌های قدیمی، در کنار ساختمان‌های عجیب و فوق مدرنش به خوبی درک کرد. اوضاع رستوران‌ها و کافه‌ها در بیلبائو بسیار خوب است و پیاده روی و کافه گردی و چشیدن از انواع و اقسام غذاها و لقمه‌های لذیذ یا به قول خودشان Pinchos از عادات عصرگاهی و همیشگی مردم است.

بیلبائو جز اینکه ایده‌آل مزه دوستان و رستوران گردهاست و از یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیدهٔ جهان برخوردارست. از طرفی هم برای دوستداران موسیقی چیزهای زیادی در آستین دارد و همیشه میزبان کنسرت معروف‌ترین گروه‌های موسیقی و دانه درشت‌های سبک راک است. بیلبائو همچنین از مراکز خرید هم چیزی کم و کسر ندارد و همه جور فروشگاهی از بوتیک‌های فوق‌ِ لوکس تا مغازه‌های نقلی و جمع و جور در آن پیدا می‌شود و برای آنهایی که به آدرنالین بیشتری در زندگی نیاز دارند، یکی از بهترین پاتوق‌های دنیا برای موج‌سواری به شمار می‌رود.

 • نام: Bilbao
 • جمعیت: سیصد و پنجاه هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۶۰۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۷۲۱ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۵۶۹ یورو

مالاگا 

بندر زیبای مالاگا، دومین شهر بزرگ منطقهٔ آندلس محسوب می‌شود و با نزدیک به ششصد هزار نفر جمعیت، بعد از سویا قرار می‌گیرد. بندری که از هتل‌ها و اقامتگاه‌های شیک و انواع و اقسام کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری پر است و به نوبهٔ خود، شاهراه تجاری و فرهنگی جنوب اسپانیا و پایتخت منطقهٔ Costa del Sol است. کستا دِل سُل یکی از گنجینه‌های توریستی سرزمین آندلس است و از طرفی، یکی از ایده‌آلترین نقاط اسپانیا برای مهاجران متخصص و یا بازنشستگانی است که می‌خواهند از آفتاب داغ و سبک زندگی آرام مدیترانه‌ای نهایت بهره را ببرند. در واقع، مالاگا برای کسانی که به اقلیم ساحلی دلبستگی دارند، می‌تواند بهترین شهر اسپانیا برای زندگی باشد.

البته وقتی به زندگی آرام مدیترانه‌ای اشاره کردیم، منظورمان خلوتی شهر نبود. مالاگا یک شهر بندری خوش آب و هوا با کلی هتل و مجموعهٔ تفریحی و سواحل بی‌نهایت است که از یک سمت تا گرانادا و از سمتی تا جبل طارق گسترده شده‌اند. از آنطرف هم بیشمار رستوران‌ و کافه‌ و مراکز خرید و جلوه‌هایی از معماری‌ قدیمی و تاریخی دارد و با این همه جذابیت، نمی‌تواند شهر خلوت و کم برو بیایی باشد. بنابراین برای زندگی در مالاگا، باید به رفت و آمد پرشمار گردشگران در گروه‌های بزرگ و تقریباً در تمام طول سال عادت کنیم و با مقادیری جنب و جوش مشکلی نداشته باشیم.

اما با تمام این تفاسیر، مالاگا از اتمسفری آرام برخوردارست و به لطف مدارس با کیفیت و زیرساخت‌های تکمیل و نزدیکی‌ با تفریحات ساحلی، شهری کاملاً ایده‌ال برای مهاجران و خانواده‌های دارای فرزند است. مضاف بر اینکه مالاگا به شدت از مادرید و بارسلون ارزانتر بوده و هیاهوی شهری آنها را ندارد. در عین حال، شهری توسعه‌یافته و پیشرفته‌ است و از نظر امکانات رفاهی جایی برای شک و تردید باقی نمی‌گذارد. بیشتر مهاجران برای زندگی در نقاط آرامتر و ارزانتر شهر، در حومه‌ٔ مالاگا و محله‌هایی مثل La Malagueta و Limonar و Cerrado de Calderon زندگی می‌کنند.

 • نام: Malaga
 • جمعیت: پانصد و نود هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۳۷۸ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۶۶۴ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۳۴۳ یورو

ماربِیا 

ماربِیا شهر ویلاهای لوکس و سواحل چشم نواز و مناظر خیره کننده است و به لطف اینها، ثروتمندان و افراد مشهور زیادی را از سرتاسر دنیا به خودش جلب کرده است. شهری که به خاطر امنیت بالا و معماری‌‌های زیبا و اتمسفر آرامی که دارد زبانزد است و در گوشه و کنارش تا چشم کار می‌کند، کافه‌های ریز و درشت و رستوران‌های ستاره‌دار و تراز اول جا خوش کرده‌اند. و وقتی یکی از رستوران‌های اطراف، دارای ستارهٔ میشِلان باشد، ماجرای کیفیت غذا – و البته قیمت‌ آیتم‌های منو – وارد سطح دیگری می‌شود. ماربیا شهر ایده‌آلی برای خانواده‌های مهاجر و دارای فرزند است و علاوه بر مدارس با کیفیت اسپانیایی، یک چندتایی مدرسهٔ بین‌المللی و سرشناس دارد.

ماربیا از طرفی هم برای افراد بازنشسته، بهترین شهر اسپانیاست است و یک سبک زندگی سالم و به دور از شلوغی و هیاهو را در مجاورت تعداد اغراق‌آمیزی مرکز درمانی و خدماتی مخصوص سالمندان فراهم می‌کند. بهترین نقاط ماربیا مثل San Pedro یا Puerto Bunas یا محلاتی مثل Nueva Andalucia و Golden Mile و Town Center‌ یا East Marbella هر کدام زیبایی‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند و از مناظر فوق‌العاده‌ای برخوردارند. مثلاً منطقهٔ قدیمی‌تر شهر یا همان Old Town با بافت تاریخی و زیبا و گالری‌ها و مغازه‌های جور و واجورش معروف است، و یا گُلدن مایل به شب‌زنده‌داری و نایت کلاب‌های لوکسش شهرت دارد.

مادامی که از شهر ماربیا صحبت می‌شود، سقفی برای سبک زندگی لوکس وجود ندارد. در جایی نه چندان دورتر از مرکز شهر و در سمت شمال، به کوهستان Ronda و منطقه‌ای به اسم La Zagaleta می‌رسیم که به قولی حومهٔ ییلاقی شهر است و با ویلاهای عریض و طویل و زمین‌های گلف و پارک‌های زیبا، برای خودش جهانی دیگر است. با تمام این تفاسیر، ماربیا برای افرادی با سطح درآمد متفاوت، گزینه‌هایی در آستین دارد و نمی‌توان گفت که فقط شهر ثروتمندان و اعیان است. اما این را هم باید مد نظر داشت که از لحاظ بازار کار و تعدد فرصت‌های استخدامی، توان رقابت با سایر شهرهای بزرگ اسپانیا را ندارد و به درد کارمند جماعت نمی‌خورد.

 • نام: Marbella
 • جمعیت: صد و چهل و پنج هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۴۳۳ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۷۷۹ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۷۸۷ یورو

زاراگُزا 

زاراگزا مرکز استانی در شمال شرقی اسپانیا به همین اسم و ناحیهٔ خودمختاری به نام Aragon است. زاراگزا نزدیک به هفتصد هزار نفر جمعیت دارد و از این بابت پنجمین شهر بزرگ و از جمله شهرهای تاریخی اسپانیاست. تاریخی که به دو هزار سال قبل  می‌رسد و آثاری از دوران حکومت رومی‌ها، سلطهٔ مسلمانان و در نهایت خاندان پادشاهی آراگُن در معماری و کاراکتر شهر دیده می‌شود. زاراگزا شاید مثل سایر شهرهای معروف اسپانیایی در چشم نباشد، اما از نظر امکانات رفاهی و پارامترهای یک زندگی مطلوب، می‌تواند در لیست بهترین شهرهای اسپانیا برای مهاجران محسوب شود.

تابستان زاراگزا پرحرارت است و به واسطهٔ نزدیکی با کوهستان‌های شمال اسپانیا، زمستان‌های سرد و بادخیزی دارد. دمای هوا در تابستان هر از گاهی به ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و خیلی از مردم را در حوالی ظهر، به ماندن در خانه یا محل کار وا می‌دارد. از آن طرف زمستان‌هایش تا ۲ درجه بالای صفر سرد می‌شوند و هر از گاهی کار به بارش برف و یخبندان می‌رسد. بنابراین آب و هوای زاراگزا به مهربانی شهرهای جنوبی نیست اما لااقل گرمایش در موسم محدودی از سال است و کسی را کلافه نمی‌کند. از آن طرف هم قیمت خرید و اجارهٔ ملک، از مادرید و بارسلون بهتر است و گزینه‌های زیادی برای اجاره‌نشینی دارد.

زاراگزا شهر بسیار امنی است، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سرشناسی دارد و برای آنها که زندگی در شهرهای تاریخی را دوست‌ دارند، انتخاب‌ ایده‌آلی است. از آمفی‌تئاتر به جا مانده از روم باستان تا تلفیق رگه‌هایی از معماری اسلامی و مسیحی در بناها با همراهی سبک‌های گاتیک و رنسانسی و یا ساختمانی مثل Aljaferia Palace همه و همه، شهر را به تابلویی چشم‌نواز از یادگارهای تاریخی بدل کرده‌اند. زاراگزا از لحاظ بازار کار اوضاع خوبی دارد و در صنایع مختلف مثل صنعت خودرو و تولید محصولات مصرفی از رونق بالایی برخوردار است.

 • نام: Zaragoza یا Saragossa
 • جمعیت: صد و چهل و پنج هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۴۰۰ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۶۱۸ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۱۷۲ یورو

گرانادا 

نوبتی هم که باشد نوبت به شهر زیبا و تاریخی گرانادا می‌رسد. شهری که میزبان یکی از معروف‌ترین آثار ثبت شدهٔ اسپانیا در یونسکو یعنی قلعهٔ شگفت انگیز الحمراست و هیچ گشت و گذاری در اسپانیا بدون بازدید از آن کامل نمی‌شود. این بنای باشکوه در ۱۹۸۴ به فهرست بلندبالای آثار ثبت شدهٔ اسپانیا در یونسکو پیوسته و یادگاری از دوران سلطهٔ اعراب بر خاک اسپانیا و شبه جزیرهٔ ایبِریاست. گرانادا نه فقط از نظر تاریخی، بلکه از لحاظ جاذبه‌های طبیعی هم شهر فوق‌العاده‌ای است.

این شهر دویست و خرده‌ای هزار نفری، از شمال به کوهستان می‌رسد و جای ایده‌آلی برای طبیعت‌گردان و کوهنوردان است. در جنوب شهر تعدادی از زیباترین سواحل کشور را دارد و روی هم رفته از فضایی زنده و اتمسفری خوشایند بهره می‌برد. همین مسئله در کنار هزینه‌های پایین زندگی، باعث شده که علاوه بر مهاجران، دانشجویان اسپانیایی و اینترنشنال زیادی گرانادا را برای ادامهٔ تحصیل انتخاب کنند. مناطقی مثل رئالِخو، کارتوخا، بیب‌ رامبلا، سَکرُمُنته و زایدین، معروفترین مناطق شهر هستند و آثار فرهنگی و تاریخی متعددی در بطنشان پنهان کرده‌اند.

هر ساله فستیوال‌ها و برنامه‌های متعددی مثل فستیوال موسیقی جَز یا فستیوال رقص و موسیقی جهان در گرانادا برگزار می‌شود. مناسبت‌ها و جشن‌های فرهنگی و مذهبی هم که بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی اسپانیایی را تشکیل می‌دهند و باعث می‌شوند که گرانادا در طول سال، همیشه در تکاپو باشد و حوصلهٔ هیچ بنی بشری در آن سر نرود. گرانادا هم مثل سایر شهرهای این لیست، از امنیت فوق‌العاده‌ای برای شهروندان برخوردار است و به وفور پارک و فضای سبز و مکان‌های دیدنی دارد و می‌تواند کاندید مناسبی برای بهترین شهر اسپانیا برای زندگی باشد.

 • نام: Granada
 • جمعیت: دویست و سی و دو هزار نفر
 • میانگین درآمد: ۱۴۸۱ یورو
 • هزینه زندگی انفرادی: ۵۷۵ یورو
 • هزینه زندگی خانوار ۴ نفره: ۲۰۵۲ یورو

اگر به دریافت اقامت اسپانیا فکر میکنید کارشناسان نیلگام همراه شما خواهند بود تا از طریق تمکن مالی، اقامت اسپانیا را بدست بیاورید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *