تور, ویزا

لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022

به طور پیش فرض خیلی از مردم دنیا دوست دارند که آزادانه و بدون نیاز به تحمل دردسرهایی نظیر رزرو وقت سفارت، انگشت نگاری و یا اخذ ویزا به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده و به فردی دنیا دیده تبدیل شوند، اما در واقعیت این موضوع برای همه افراد دنیا یکسان نیست و برای مثال، به هیچ وجه لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی قابل مقایسه با لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022 نیست!

در این مطلب قرار است تا در مورد لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 صحبت کنیم، ولی شاید این سوال برای شما مطرح شود که مگر همه ما دارای تابعیت، شهروندی و پاسپورت ایرانی نیستیم، پس فهمیدن این فهرست چه مزیتی برای ما به همراه دارد؟ در جواب باید بگوییم که بله همانطور که در مدارک لازم برای پاسپورت در سال 1400 به این موضوع اشاره کردیم، در حالت نرمال، هر فرد ایرانی امکان دریافت گذرنامه مخصوص کشور ایران با اعتبار 5 ساله را دارد.

این یعنی فهرست کشورها و امکانات سفر بدون ویزا برای هر ایرانی محدود به شرایط فعلی پاسپورت ایران می شود، اما باید به این موضوع توجه کنید که تابعیت و شهروندی و دریافت پاسپورت جدید از کشوری معتبر امری محال نبوده و امکان دستیابی به آن برای ایرانیان نیز ممکن است.

در ادامه با ما همراه باشید تا نکات خوبی را در مورد مهاجرت بدون ویزا و لیست مقاصد بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 را به شما ارائه داده و در مورد شرایط پیش فرض سفر و مهاجرت شهروندان ایرانی با پاسپورت ایران در سال جدید میلادی صحبت کنیم.

مهاجرت بدون ویزا

بگذارید از همین ابتدا این موضوع را برای شما روشن کنیم که مهاجرت بدون ویزا و یا سفر بدون نیاز به اخذ ویزا برای ایرانیان به چه معنایی است؟ به عنوان یک شهروند ایرانی، هر فردی می تواند از طریق پلیس +10 برای دریافت پاسپورت ایران با اعتبار 5 ساله اقدام کرده و بعد از گذراندن مراحل مختلف و پرداخت هزینه های لازم و گذشت زمانی معین، پاسپورت از جانب اداره گذرنامه صادر شده و از طریق پست به درب منزل شما ارسال می گردد.

طبق قوانین بین المللی، هر گذرنامه و پاسپورتی در دنیا دارای قدرت و اعتبار مشخص و مختص به خود بوده و از یک رنکینگ جهانی برخوردار است. یعنی اگر به فرض یک شهروند افغانی باشید، از نگاه وب سایت معتبر هنلی رتبه فعلی گذرنامه شما 116 بوده و امکان سفر و یا مهاجرت بدون ویزا به 26 کشور دنیا را دارید.

این در حالی است که اوضاع سفر و مهاجرت بدون ویزا برای شهروندان ایرانی بهتر بوده و رنکینگ فعلی پاسپورت ایرانی در رتبه 107 دنیا قرار گرفته است. این بدین معنی است که امکان سفر بدون ویزا به 41 کشور دنیا با پاسپورت و تابعیت ایرانی وجود دارد.

اگر بخواهید وب سایت رتبه بندی پاسپورت دیگری را معیار قرار دهید، می توانید به سراغ آمار وب سایت Passportindex بروید که در آن برای مثال رتبه پاسپورت افغانستان 92 و امکان سفر و یا مهاجرت بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی 34 کشور اعلام شده است.

از جانبی دیگر، رنکینگ فعلی گذرنامه ایرانی 88 بوده و امکان سفر بدون ویزا برای شهروندان ایرانی به 43 کشور دنیا میسر است. اگر بخواهید وضعیت فعلی پاسپورت ایران را با اعتبار پاسپورت ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران بسنجید، گذرنامه ترکیه دارای رنکینگ 57 بوده و امکان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 110 کشور دنیا را برای شما فراهم می کند.

قدرت پاسپورت هر کشوری هرساله در حال تغییر بوده و به نسبت مراودات سیاسی، اقتصادی، تجاری و یا قراردادهای همکاری فرهنگی و غیره بین دو یا چند کشور، دستخوش تغییر فراوانی قرار می گیرد.

یعنی اگر کشوری مثل ایران از قدرت پاسپورت کمی برخوردار بوده و امکان سفر و مهاجرت بدون ویزا به کشورهای محدودی در دنیا با استفاده از این گذرنامه وجود دارد، می تواند به دلیل کمبود فعالیت های موثر بالا باشد و یا ترکش های برخی از اختلافات دیرینه بین کشورها و یا وجود برخی از تحریم های سفت و سخت بین المللی موجب بروز چنین وضعیتی شود.

برای اینکه بتوانید درک بهتری در مورد شرایط سفر و یا مهاجرت بدون ویزا با پاسپورتی به غیر از گذرنامه ایرانی و یا افغانی داشته باشید، بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که طبق آمار وب سایت هنلی، اگر به فرض یک شهروند ژاپنی و یا سنگاپوری باشید، رنک پاسپورت شما در رتبه یک دنیا بوده ودر حال حاضر آزادی سفر و مهاجرت بدون ویزا به 192 کشور دنیا را دارید.

یا به فرض، اگر برای مثال شهروند کشور امارات باشید، بنابر آمار وب سایت پاسپورت ایندکس، اجازه سفر و مهاجرت بدون ویزا به 160 کشور دنیا را در سال جدید میلادی خواهید داشت.

پس می توان اینطور نتیجه گیری کرد که کشور محل تولد شما، جایی که در آن امکان دریافت گذرنامه اش را دارید، در میزان آزادی شما برای مهاجرت و یا سفر بدون ویزا به سایر کشورهای جهان تاثیرگذار خواهد بود.

اکنون که با این توضیحات و موارد اولیه آشنا شدید، باید به شما بگوییم که وضعیت شهروندی و پاسپورت هر فرد یک مورد ثابت و غیرقابل تغییر نبوده و می توان از طریق روش ها و گزینه های مختلفی، از قدرت یک گذرنامه و پاسپورت معتبر خارجی برای چشیدن آزادی سفر و یا مهاجرت بدون ویزا استفاده کرد.

از این رو، در ادامه شما را با لیست مقاصد بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 آشنا کرده و اشاره کوتاهی به روش های دستیابی به این مدرک ارزشمند می کنیم.

لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022

برای اینکه بتوانید به خوبی ارزش مهاجرت به کانادا و کسب مدرک ارزشمند و قدرتمند این کشور یعنی پاسپورت کانادا را درک کنید، بد نیست تا از لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022 مطلع شوید:

طبق جدیدترین آمار ارائه شده توسط وب سایت henleyglobal، کماکان رتبه گذرنامه کشور کانادا در رنکینگ هشتم دنیا قرار دارد و امکان سفر بدون ویزا، با ویزای الکترونیکی و یا فرودگاهی به 184 کشور دنیا را به دارندگان آن می دهد.

لیست مقاصد بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 از نگاه وب سایت هنلی به شرح زیر است: (این فهرست شامل کشورهای دارای ویزای فرودگاهی و الکترونیکی eTA نیز می شود):

 • آلبانی- سامائو- آندورا- آنگویلا – آنتیگوا و باربودا
 • آرژانتین – ارمنستان – آروبا – استرالیا – اتریش – باهاماس – بحرین
 • بنگلادش – باربادوس – بلاروس – بلژیک – بلیز – برمودا – بولیوی
 • بونیر و سینت یوستیشس – بوسنی و هرزگووین – بوتسوانا – برزیل – جزایر ویرجین بریتیش
 • برونئی – بلغارستان – بورکینافاسو – کامبوج – جزایر کیپ ورد
 • جزایر کیمن – شیلی – کلمبیا – جزایر کوموروس
 • جزایر کوک – کاستاریکا
 • کرواسی – کوراسائو – قبرس – جمهوری چک – دانمارک – دومینیک
 • جمهوری دومینیکن – اکوادور – مصر – ال سالوادور – استونی
 • اسواتینی (سوازیلند) –  اتیوپی – جزایر فالکلند – جزایر فاروئه – فیجی – فنلاند – فرانسه
 • گویان فرانسه – پلینزی فرانسه –  هند غربی فرانسه – گابن – گامبیا – گرجستان – آلمان
 • جبل الطارق – یونان – گرینلند – گرنادا – گوام – گواتمالا – گینه بیسائو
 • گویان – هائیتی – هوندوراس – هنگ کنگ – مجارستان – ایسلند – اندونزی
 • عراق – ایرلند – اسرائیل – ایتالیا – جامائیکا – ژاپن – اردن – قزاقستان
 • کیریباتی – کوزوو – کویت – قرقیزستان – لائوس – لتونی – لبنان – لسوتو
 • لیختن اشتاین – لیتوانی – لوکزامبورگ – ماکائو – ماداگاسکار – مالاوی – مالزی – مالدیو
 • مالت – جزایر مارشال – موریتانی – موریس – مایوت – مکزیک – میکرونزی
 • مولداوی – موناکو – مغولستان – مونته نگرو – مونتسرات – مراکش – موزامبیک
 • نامیبیا – نپال – هلند – نیو کالدونیا – نیوزیلند – نیکاراگوئه
 • نیوئه – مقدونیه شمالی – جزایر ماریانای شمالی – نروژ – عمان
 • جزایر پالائو – قلمرو فلسطین – پاناما – پاپوآ گینه نو – پاراگوئه – پرو – فیلیپین – لهستان
 • پرتغال – پورتو ریکو – قطر – ریونیون – رومانی– رواندا – سامائو
 • سن مارینو – سائوتومه و پرینسیپ – عربستان سعودی – سنگال – صربستان – سیشل
 • سیرالئون – سنگاپور – اسلوواکی – اسلوونی – جزایر سالومون – سومالی – آفریقای جنوبی
 • کره جنوبی – اسپانیا – سریلانکا – سنت هلنا – سنت کیتس و نویس
 • سنت لوسیا – سنت مارتن – سنت وینستنت – سوئد – سوئیس
 • تایوان – تاجیکستان – تانزانیا – تایلند – تیمور لسته – توگو – تونگا – ترینیداد و توباگو
 • تونس – جزایر تورکس و کایکوس – تووالو – اوگاندا – اکراین
 • امارات متحده عربی – بریتانیا – ایالات متحده آمریکا – اوروگوئه – جزایر یو اس ویرجین
 • ازبکستان – وانواتو – واتیکان سیتی – زامبیا – زیمباوه

اکنون که به خوبی با قدرت و اعتبار بالای پاسپورت کانادا و لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022 آشنا شدید، شاید کمی در مورد اینکه چطور ویزای کانادا بگیرید و یا چگونه برای دریافت گذرنامه این کشور خود را آماده مهاجرت به کشور کانادا کنید به تکاپو افتاده و کنجکاو باشید تا رسم و راه آن را بدانید.

به طور مختصر باید به شما بگوییم که در حالت عادی، یک ایرانی می تواند در صورت داشتن شرایط  مورد نیاز اولیه، برای ویزای توریستی و موقتی کشور کانادا درخواست دهد. برچسب ویزایی که در اغلب موارد به صورت چند بار ورود و مولتی بوده و اجازه اقامت حداکثر 6 ماهه را در هر بار ورود به کشور کانادا می دهد.

اما چنین مجوز ورودی نمی تواند به مدرک مهمی مثل گذرنامه و حق شهروندی کانادا منتهی شود. بلکه شما باید از روش های جانبی دیگری مثل گزینه مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و اسکیل ورکر، شرایط استارت آپ و کارآفرینی، اسپانسرشیپ خانوادگی و موارد این چنینی برای حضور بلند مدت در کشور کانادا استفاده کرده و طی سپری کردن مراحل مختلف و نسبتاً طولانی، اول موفق به کسب اقامت دائم کانادا 2022 شده و بعد برای اخذ پاسپورت کانادا درخواست دهید.

البته در این بین برخی از افراد به دلیل وجود قانون اصل خاک در کشور کانادا، خود را برای سختی ها و هزینه های بالای اخذ ویزای توریستی و گذراندن دوران انتهایی بارداری در کانادا آماده کرده و با تولد فرزند خود در این کشور، باعث می شوند تا فرزندشان به طور خودکار با تابعیت و پاسپورت کانادایی متولد گردد. چیزی که مربوط به والدین (پدر و مادر) نشده و آنها باید با روش دیگری ویزا و اقامت کشور کانادا را دریافت کنند.

از آنجایی که توضیح تک تک روش های دریافت ویزای بلند مدت و کارت اقامت کانادا و روش هایی که احتمال اخذ پاسپورت کانادایی در آنها وجود دارد بسیار زمان بر و طولانی است، توصیه می کنیم که حتماً از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

اما برای نمونه بد نیست تا به یکی از گزینه های متداول و بسیار جذاب مهاجرتی کشور کانادا اشاره کنیم، چیزی که با شنیدن آن مطمئناً لیست مقاصد بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 برای شما جذابیت بیشتری داشته و ممکن است انگیزه بخش و مشوق شما در راه مهاجرت و اقامت دائم کشور کانادا شود.

فرض کنید که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید، در این حالت، باید یک یا چند موسسه آموزشی معتبر در کانادا را انتخاب کرده و با ارسال مدارک درخواستی مثل توصیه نامه و انگیزه نامه، مدرک زبان و رسید ادمیشن فی، در انتظار دریافت موافقت نامه تحصیلی و یا همان نامه پذیرش تحصیلی (ادمیشن لتر) باشید.

چنانچه در انجام مرحله اول موفق باشید، باید یک وقت سفارت کانادا رزرو کرده و با ارسال اینترنتی مدارک ویزا، امور انگشت نگاری و عکس بیومتریک را به صورت حضوری در کنسولگری کانادا در خارج از کشور انجام دهید.

در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، مجاز هستید تا معادل با بازه زمانی تحصیلی (2 ساله برای ارشد و یا 4 ساله برای کارشناسی) در کشور کانادا حضور داشته و کارت اقامت دانشجویی موقت در این کشور دریافت کنید.در این حین، امکان انجام کار دانشجویی پاره وقت نیز برای شما وجود دارد.

قبل از اینکه دوره دانشگاهی شما تمام شود، فرصت درخواست یک مجوز کار تمام وقت به نام PGWP را داشته و می توانید برای دو تا 3 سال به کار و زندگی دائم در این کشور بپردازید.

در نهایت با مجموع زمان کار و تحصیل، امکان تبدیل کارت اقامت موقت دانشجویی یک ساله را به کارت اقامت دائم PR دارید.

چنانچه 5 سال از زمان دریافت کارت اقامت دائم شما بگذرد و مشکل جنایی و مالیاتی نداشته باشید، امکان درخواست حق شهروندی و پاسپورت کانادا از طریق طرح هایی نظیر اسکیل ورکر استانی و یا تجربه کانادایی را خواهید داشت.

به بیانی دیگر، اگر با برنامه ریزی برای مهاجرت به کشور کانادا و اخذ ویزای بلند مدت این کشور اقدام کنید، روش های متعددی برای دریافت کارت اقامت دائم و در نهایت گذرنامه ارزشمند کشور کانادا برای شما وجود داشته و می توانید به یک شهروند دو تابعیتی با دو پاسپورت ایران و کانادا تبدیل شده و از مزایای آزادی سفر و اخذ ویزای هر دوی آنها به طور همزمان استفاده کنید.

لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2021

بنابر آمار ارائه شده توسط وب سایت هنلی در سال میلادی جدید، رنکینگ پاسپورت ایران در رتبه 107 دنیا قرار گرفته و در مقایسه با لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت کانادا 2022، تفاوت فاحشی بر مبنای فاکتور آزادی در سفر بدون ویزا بین این دو کشور وجود دارد.

در حال حاضر، کشورهایی که با پاسپورت ایرانی می توانید بدون ویزا، با ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به آنها سفر کنید شامل 41 کشور زیر می شود:

 • ارمنستان – آذربایجان – بولیوی – کامبوج – جزایر کیپ ورد
 • جزایر کومورس – جزایر کوک – دومینیکا – اکوادور
 • گرجستان – گینه بیسائو – هائیتی – لبنان – ماکائو – ماداگاسکار
 • مالزی – مالدیو – موریتانی – میکرونزی – موزامبیک – نپال
 • نیوئه – عمان – جزایر پالائو – قطر – رواندا – سامائو
 • سنگال – سیشل – سیرالئون – سومالی – سریلانکا – سوریه
 • تانزانیا – تیمور لسته – توگو – ترکیه – تووالو – اوگاندا
 • ونزوئلا – زیمباوه

با نگاهی به کشورهای بالا می توانید متوجه این موضوع بشوید که نام هیچ یک از کشورهای معتبر و مطرح دنیا مثل ژاپن، استرالیا، کانادا و یا آلمان در فهرست کشورهای بدون ویزا نبوده و تقریباً برای حضور موقتی و یا دائمی به اغلب کشورهای معتبر دنیا نیاز به طی کردن پروسه زمان بر و پیچیده وقت سفارت و اخذ ویزا از کنسولگری خواهید داشت.

باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که نمی توان با یک پاسپورت سفید و بدون سابقه سفر و یا به اصطلاح تراول هیستوری قوی به کشورهای حوزه شنگن و یا ژاپن و کره به فکر درخواست ناگهانی و یکباره ویزای کشورهای قوی و معتبری مثل انگلیس، آمریکا و کانادا افتاد، چون نبود سابقه سفر موجب شک افسر ویزا شده و در اغلب موارد، درخواست ویزای متقاضی ایرانی را ریجکت می کند.

در پایان این مطلب، چنانچه کماکان در رابطه با روش های مهاجرت و اخذ ویزای کانادا و جزئیات لیست مقاصد بدون ویزا با پاسپورت کشور کانادا 2022 سوال دارید، می توانید با استفاده از مشاوره تخصصی کارشناسان مجرب نیلگام، به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *