ویزا

چطور ویزای کانادا بگیریم + راهنمای ۲۰۲۰

از دیرباز شهروندان ایرانی برای سفر به کشور کانادا با هر قصد و نیتی (توریستی، تحصیلی، کاری و غیره) نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای کانادا داشته‌اند. طی چند سال گذشته و با بسته شدن کنسولگری کانادا در ایران، متقاضیان ایرانی سفر به کانادا ملزم هستند تا از طریق سامانه اینترنتی وب‌سایت دولتی کانادا نسبت به درخواست ویزای این کشور اقدام کرده و بخشی از امور ویزای کانادا را در کارگزاری‌های ویزای یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و یا دبی پیگیری کنند. چنانچه شما هم قصد دریافت ویزای ارزشمند کانادا و سفر به این کشور پهناور را دارید با ما همراه باشید تا چگونگی دریافت و جزئیات آنرا به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا که به نام ویزای مولتی و یا مالتی کانادا نیز در ایران معروف است، یک برچسب بر روی یکی از صفحات پاسپورت است که به شما اجازه ورود به این کشور را می‌دهد. از این رو با در دست داشتن ویزای کشور کانادا شما این امکان را دارید تا به کانادا سفر کرده و بنابر نوع ویزای خود به طور موقت و یا دائم در این کشور اقامت یابید. دریافت ویزای کانادا بدین معنی است که سفارت و یا کنسولگری کانادا شما را به عنوان یک فرد واجد شرایط برای ورود به این کشور قبول کرده است. اگر چه باز هم پیش از ورود به داخل خاک کانادا، افسر مرزی این کشور وظیفه ارزیابی و تصمیم‌گیری نهایی برای اجازه ورود و یا عدم ورود شما به کانادا را دارد. چنانچه به سوالات افسرهای خدمات مرزی کانادا BSO به طور صریح و قانع کننده پاسخ دهید، اجازه ورود به این کشور به شما داده خواهد شد. در عین حال، اگر در مورد صلاحیت شما برای ورود به کانادا به شک بیافتند، این امکان را دارند تا از ورود شما جلوگیری کرده و حتی با وجود داشتن ویزای کانادا شما را به سمت کشور مبدا روانه کنند.

چه کسی به ویزای کانادا نیاز دارد؟

به طور کلی شهروندان کشورهایی که مشمول قانون معافیت ویزا و یا قرارداد مجوز سفر الکترونیکی eTA با کانادا نیستند، برای سفر و ورود به کانادا نیاز به دریافت ویزا خواهند داشت. به بیانی دیگر، شهروندان قریب به ۱۴۸ کشور دنیا برای انجام اموری نظیر بازدید، کار و یا مهاجرت به کانادا نیاز به دریافت ویزا دارند.

انواع ویزای کانادا

پیش از درخواست ویزای کشور کانادا، باید بنابر قصد و نیت خود از سفر به کانادا درباره انواع ویزای این کشور اطلاع داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ویزای توریستی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای اقامت دائم
 • ویزای مهاجرت تجاری
 • ویزای اکسپرس اینتری

انواع ویزای موقت کانادا

ویزای موقت کانادا به شخص این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زمان معینی که توسط کنسولگری و یا پلیس مرزی BSO تعیین شده در این کشور اقامت داشته باشد. این زمان به طور معمول حداکثر ۶ماه است. اگرچه ویزای موقت کانادا می‌تواند به دو شکل سینگل (یکبار ورود) و یا مولتیپل (چندبار ورود) صادر شود. ویزای یکبار ورود کانادا به دارنده آن اجازه ورود به کانادا برای تنها یکبار و حداکثر اقامت ۶ماهه را می‌دهد و پس از آن فرد باید به کشور زادگاه خود بازگردد. اما ویزای مولتی کانادا به دارنده آن اجازه ورود چند باره و اقامت موقت در این کشور را تا موعد انقضای ویزا می‌دهد. انواع ویزای موقت کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

ویزای توریستی کانادا ویزای ویزیتور و یا به اصطلاح توریستی به دارنده آن امکان ورود به کانادا برای منظور گردشگری در این کشور را می‌دهد.

سوپر ویزای کانادا این نوع از ویزا به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ شهروند و یا فرد دارای اقامت دائم کانادا این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زمانی نسبتا طولانی به دیدار فرزندان و نوه‌های خود در این کشور بروند.

ویزای رسمی و دیپلماتیک این نوع از ویزای کانادا به نیروهای رسمی دولت و دیپلمات‌های کشورهای خارجی اجازه ورود به کانادا را برای انجام وظایف و اهداف رسمی می‌دهد.

ویزای Courtesy این نوع از ویزای کانادا به آن دسته از افرادی داده می‌شود که واجدشرایط دریافت ویزای رسمی و دیپلمات نیستند، اما بخاطر موقعیت و رتبه خود فردی مهم تلقی می‌شوند. برای مثال اعضای هیئت‌های تجاری و یا دیپلماتهایی با قصد گردشگری از این دست از افراد محسوب می‌شوند.

ویزای تجاری کانادا ویزای بیزینس مناسب آن دسته از افرادی است که برای اهداف تجاری فردی و یا گروهی قصد سفر به کانادا را دارند.

ویزای زایمان این ویزا شامل افراد بارداری می‌شود که از نگاه دولت کانادا دارای شرایط لازم برای اقامت موقت در این کشور هستند و می‌خواهند در این کشور وضع حمل کنند. همانطور که در مطلب گردشگری زایمان به طور مفصل به توضیح این موضوع پرداختیم، به فرزند متولد شده در کانادا حق شهروندی و پاسپورت این کشور اعطا می‌شود.

ویزای اهداکنندگان عضو این نوع از ویزای کانادا به افرادی داده می‌شود که برای اهدای عضو به یک شهروند کانادایی و یا مقیم دائم این کشور قصد سفر به کانادا را دارد.

ویزای تسهیل کانادا این نوع از ویزای کانادا که به Facilitation معروف است به شهروندان کانادایی دو ملیتی که از پاسپورت کانادایی برخوردار نیستند داده می‌شود. بخاطر ایجاد مشکلات فراوان بعدی در فرآیند دریافت پاسپورت کانادایی، برچسب این نوع از ویزا بر روی پاسپورت دیگر متقاضی الصاق می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا این نوع از ویزای کانادا به آن دست از متقاضیانی داده می‌شود که برای ادامه تحصیل و تکمیل تحصیلات خود در این کشور، نامه پذیرش از یک دانشگاه کانادایی دریافت کرده‌اند. البته این موضوع برای مدارس کانادا نیز صدق کرده و برای متقاضیان زیر ۱۸ سال تحصیل در کانادا ویزای دانش آموزی صادر می‌شود. چنانچه قصد ادامه تحصیل در کانادا برای مدت زمان کمتر از ۶ماه را دارید، باید برای ویزای TRV کانادا اقدام کنید، اما برای دوره تحصیلی بیش از ۶ماه در کانادا به ویزای دانشجویی و یا دانش آموزی نیاز پیدا خواهید کرد.

ویزای موقت کار در کانادا این نوع از ویزای موقتی برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که از یک پیشنهاد کاری و یا همان جاب آفر در کانادا برخوردار بوده و برای بیش از ۶ماه قصد کار در این کشور را داشته باشند. برای دریافت این نوع از ویزای کانادا، فرد باید یک نامه معتبر جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی را ارائه نموده و دارای شرایط لازم برای دریافت ویزای موقت کانادا باشد.

مجوز اقامت موقت کانادا این مجوز برای متقاضیانی است که نیازمند سفر به کانادا برای اهدافی متفاوت هستند، اما برای دریافت ویزای اقامت موقت TRV دارای شرایط لازم نیستند. این مجوز تنها برای مدت زمان کوتاهی که متقاضی نیاز به حضور در کانادا دارد صادر می‌شود (مثلا برای دو هفته و حضور در یک کارگاه آموزشی)

ویزای کار و تعطیلات Working Holiday این نوع از ویزای کانادا به جوانان ۳۰ کشور دنیا داده می‌شود،( که متاسفانه شامل شهروندان ایرانی نمی‌شود)، تا به طور همزمان از گردشگری و کار در کانادا بهره‌مند شوند. این ویزا از نوع random selection است، این بدین معنی است که متقاضیان مدارک و درخواست خود را ارسال کرده و منتظر می‌مانند تا به صورت تصادفی با مجوز کار موقت و ویزای آنها از سوی سفارت موافقت شود.

انواع ویزای دائم کانادا

ویزاهای دائمی کانادا نوعی از ویزای کشور کانادا هستند که به دارنده آن این اجازه را می‌دهند تا به طور دائم در این کشور اقامت یابند. به این نوع از ویزا، ویزای مهاجرت نیز گفته می‌شود که دارای انواع مختلف زیر است:

 • برنامه مهاجرت و سرمایه‌گذاری: برنامه Immigrant Investor برای متقاضیانی است که قصد سرمایه‌گذاری در اقتصاد کانادا را داشته و از حداقل موجودی ۸۰۰ هزار دلار کانادایی برخوردار هستند. آنها باید حداقل ۴۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری نموده و دولت کانادا بعد از گذشت ۵سال این مبلغ را بدون سود به سرمایه گذار بازخواهد گرداند.
 • ویزای استارتاپ : این نوع از ویزای کانادا برای آن دسته از متقاضیانی است که می‌خواهند به طور جداگانه‌ای در اقتصاد کانادا مشارکت کنند. از این رو آنها باید از حداقل موجودی ۳۰۰ هزار دلاری برخوردار بوده و برای داشتن و مدیریت حداقل یک سوم یک تجارت کانادایی و ایجاد و حفظ اشتغال برای ۳ سال حضور در کانادا تعهد دهند.
 • ویزای خویش فرما: ویزای خویش فرما یا self-employed برای آن دسته از افرادی است که دارای مهارت در تجارت، ورزش، فرهنگ و یا کشاورزی هستند و می‌توانند کسب و کار خود را در کانادا راه اندازی کنند. این افراد باید این موضوع را نشان دهند که چگونه امور مالی و مهارت‌های خود را در این تجارت مدیریت می‌کنند.
 • برنامه اسکیل ورکر کبک QSWP: چنانچه دارای شغلی هستید که در استان کبک برای آن حرفه تقاضا وجود دارد و از مهارت مناسب زبان فرانسوی برخوردار هستید، می‌توانید برای این برنامه استانی درخواست داده و از این طریق به کانادا سفر کرده و به طور دائم کار و زندگی کنید.
 • برنامه اسپانسرشیپ خانوادگی: این برنامه ویزا به همسر و فرزندان وابسته یک شهروند کانادایی و مقیم دائم کانادا اجازه می‌دهد تا برای همیشه به کانادا مهاجرت کنندو
 • برنامه مراقبتی LCP : این نوع از ویزای کانادا به پرستارانی اهدا می‌شود که واجد شرایط مراقبت از افراد سالمند، معلول و کودکان و زندگی در یک خانه خصوصی در کانادا هستند.

ویزای اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک برنامه مهاجرتی الکترونیکی است که توسط دولت کانادا طراحی شده است. این برنامه به مردم در سراسر دنیا اجازه می‌دهد تا برای مهاجرت به کانادا از طریق مهارت کاری مختص به خود درخواست دهند. زیر مجموعه‌های این برنامه شامل موارد زیر می‌شود:

 • برنامه تاجران ماهر فدرال FSTP
 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال FSWP
 • برنامه نامزدی استانی PNP
 • کلاس تجربه کانادایی

برنامه فدرال اسکیل تریدز FSTP این برنامه ویزای کشور کانادا برای افرادی است که از شرایط لازم تجاری در مشاغل زیر برخوردار هستند:

 • نجاری
 • مکانیک هواپیما
 • اپراتور جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • متخصص برق
 • مکانیک
 • ذوب آهن
 • جوشکار
 • لوله کش و غیره

برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP این نوع از ویزای کانادا به آن دسته از متقاضیانی تعلق می‌گیرد که حرفه و کسب و کارشان نیاز بازار کار کانادا است. از این رو شما باید این موضوع را چک کنید که چه مشاغلی در هنگام درخواست ویزا و کسب امتیازات مورد تقاضا بازار کار کانادا است. برنامه نامزدی استانی PNP ویزای نامزدی استانی به نیروی کار نیمه ماهر و یا دارای مهارت کم داده می‌شود که می‌تواند از طریق شغل خود در ارتقای اقتصاد کانادا سهیم باشد.

این دسته از نیروی کار در استان‌های مختلف و جایی که تقاضا برای کار آنها بیشتر است جانمایی می‌شوند. کلاس تجربه کانادایی ویزای دائم کلاس تجربه کانادایی به آن دسته از دارندگان ویزای دانشجویی و یا ویزای کاری موقت که قصد دارند به وضعیت اقامت دائم تغییر یابند داده می‌شود. از این رو متقاضیان واجد شرایط این نوع از ویزا دارای تحصیلات کانادایی و یا تجربه کاری در اجتماع کانادا هستند.

درخواست ویزای کانادا

به طور کلی فرآیند درخواست ویزای کشور کانادا به نوع ویزایی که قصد درخواست آنرا دارید بستگی دارد، ولی در حالت کلی مراحل آن شامل موارد زیر می‌شود:

 1. اطمینان از این موضوع که برای ویزای کانادا واجد شرایط باشید
 2. ایجاد حساب کاربری آنلاین در وب‌سایت دولتی کانادا
 3. گردآوری و آماده‌سازی مدارک ویزا
 4. پرداخت آنلاین هزینه‌های ویزا و انگشت نگاری از طریق ویزاکارت و یا مسترکارت
 5. انتظار برای بررسی و جواب ویزای کانادا
 6. ارسال پاسپورت از طریق پیکاپ ویزا برای دریافت ویزا

شرایط لازم برای ویزای کانادا

برای اینکه بفهمید چگونه ویزای کشور کانادا را دریافت کنید، دولت کانادا روشی را پیش روی مخاطبان قرار داده است. از این رو شما باید به وب‌سایت رسمی دولت کانادا و پاسخ دادن به یکسری از سوالات آنلاین، از داشتن شرایط لازم برای دریافت ویزای این کشور مطمئن شوید. بنابر نوع ویزا، از شما درخواست می‌شود تا به چندین سوال پاسخ دهید، سپس سیستم به شما می‌گوید که آیا امکان درخواست ویزا را دارید یا خیر. همچنین، دستور‌العمل مرتبط و مراحلی را برای انجام فرآیند برای شما ارسال می‌کند.

چگونه به وب‌سایت دولتی کانادا برویم؟

برای دسترسی به مجموعه سوالات و فهمیدن اینکه برای درخواست ویزای کشور کانادا واجد شرایط هستید، باید به این وب‌سایت مراجعه کنید. این وبسایت اطلاعات و تب های مختلفی را برای انتخاب به شما نشان می‌دهد، اما شما باید به بخش مهاجرت یا همان Immigration tab مراجعه کنید. زمانی که بر روی این تب کلیک می‌کنید، فهرستی از گزینه‌ها به شما نمایش داده می‌شود. اولین گزینه ، منوی My Application است، سپس گزینه‌های بازدید Visit، مهاجرت Immigrate، کار Work ، تحصیل Study  و سایر موارد نمایش داده می‌شود.

شما باید گزینه‌ متناسب با درخواست خود را انتخاب کنید، برای مثال، برای درخواست ویزای توریستی کانادا باید بر روی تب Visit  کلیک کنید. بعد از کلیک بر روی گزینه مناسب درخواست ویزای کانادا، اطلاعاتی به شما نمایش داده می‌شود. بر روی هر یک از گزینه‌ها کلیک کنید، یکی از لینک‌ها عبارت اطمینان از امکان درخواست Find out if you can apply و یا اطمینان از داشتن شرایط لازم Find out if you are eligible به شما نمایش داده می‌شود؛ که باید بر روی آنها کلیک کنید. سپس به چندین سوال اطلاعات شخصی، دلایل دریافت ویزای کانادا و سابقه سفر قبلی پاسخ می‌دهید. در پایان سوالات سیستم نتیجه مورد نظر را به شما نشان می‌دهد.

دریافت نتایج سوالات ویزای کانادا

شما امکان مشاهده هر یک از نتایج زیر را خواهید داشت:

 • برای ویزایی که انتخاب کرده‌اید واجد شرایط هستید
 • برای ویزای دیگری که سیستم به شما پیشنهاد می‌دهد شرایط لازم را دارید
 • برای درخواست ویزای کشور کانادا واجد شرایط نیستید

چنانچه برای ویزای درخواستی و نوع متفاوتی از ویزا دارای شرایط لازم باشید، سیستم از شما درخواست وارد کردن اطلاعات شخصی (ایمیل) را می‌کند و پس از آن اسنادی برای شما ارسال می‌‌گردد. این اسناد حاوی توضیحات ویزا و دستورالعمل و جزئیات چگونگی درخواست آن است. علاوه بر آن یک شماره مرجع یا همان reference code برای شما ارسال می‌شود. این شماره یکی از مهمترین اطلاعاتی است که به شما داده می‌شود، این بدین خاطر است که شما از طریق این شماره می‌توانید پروسه درخواست ویزای کانادا را شروع کنید.

بدون کد مرجع، شما قادر به درخواست ویزا نخواهید بود. کد مرجع اطلاعاتی را که در خلال سوالات داده‌اید را به سیستم گفته و نوع ویزای درخواستی متقاضی را مشخص می‌کند. بدین خاطر، شما باید ایمیل دریافتی و سایر اسناد را در جایی محفوظ نگه دارید. شما همچنین می‌توانید کد مرجع را برای خود ارسال کرده، آنرا در کامپیوتر شخصی و یا تکه ای کاغذ بنویسید، اما به هیچ وجه آنرا گم نکنید. چون در صورت وقوع چنین موردی، باید پروسه سوالات را از اول انجام دهید.

ایجاد حساب کاربری آنلاین

دستورالعمل‌هایی که برای شما از طریق ایمیل ارسال شده، به شما می‌گوید که با توجه به شرایط فعلی باید به صورت آنلاین و یا حضوری برای ویزای کانادا درخواست دهید. از آنجایی که دولت کانادا در ثبت این موارد را به صورت دیجیتالی دنبال می‌کند، اغلب متقاضیان به صورت آنلاین درخواست ویزای این کشور را می‌دهند. برای انجام اینکار باید یک حساب کاربری آنلاین ایجاد کنید. به منظور ایجاد حساب کاربری برای درخواست دو روش وجود دارد:

 • استفاده از اطلاعات آنلاین ورود به سیستم بانکی ( به دلیل مشارکت و همکاری دولت کانادا با بسیاری از بانک‌های بین‌المللی) که البته شامل ایران نمی‌شود.
 • ایجاد یک کلید لاگین دولت کانادا GCKey

شما می‌توانید بنابر شرایط خود از هر یک از روش‌های بالا برای ایجاد حساب کاربری استفاده کنید، چون در هر صورت برای پرداخت هزینه‌های ویزا نیاز به اطلاعات مسترکارت و یا ویزاکارت معتبر دارید.

آماده‌سازی و جمع‌آوری مدارک ویزا

زمانی که از این مرحله گذشته و به اکانت خود وارد می‌شوید، می‌توانید پروسه درخواست ویزای کشور کانادا را شروع کنید. بر همین اساس، برای شروع درخواست ویزای متناسب با هدف از سفر خود از کد مرجع استفاده کنید. زمانی که reference code را وارد می‌کنید، سیستم فهرستی از مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کانادا را به شما نشان می‌دهد. شما باید تمامی آنها را آماده کرده و به صورت آنلاین به سیستم ارسال کنید و در نهایت درخواست خود را بفرستید.

مدارک ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز ویزای کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت اینترنتی هزینه ویزا و انگشت نگاری بیومتریک
 • دو قطعه عکس رنگی جدید پاسپورتی
 • نامه تمکن مالی، گردش حساب بانکی
 • فیش حقوقی
 • قرارداد کاری
 • مدرک ازدواج (در صورت وجود)
 • مدارک بازنشستگی (در صورت وجود)
 • مدارک اثبات کننده این موضوع که پیش از اتمام اعتبار ویزا به کشور مبدا باز می‌گردید
 • مدارک هویتی و بیمه تامین اجتماعی
 • سوءپیشینه پلیس
 • آزمایش مدیکال(در صورت درخواست سفارت)
 • کاور لتر برای توضیح قانع کننده هدف از سفر به کانادا
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)

پرداخت هزینه های ویزا

زمانی که سیستم این موضوع را شناسایی کند که شما تمام مدارک مورد نیاز سفارت را ارسال کرده‌اید، شما را به سمت صفجه پرداخت راهنمایی می‌کند. از این رو شما باید بنابر نوع ویزای کانادا هزینه‌های درخواستی را به صورت آنلاین و از طریق یک حساب بانکی بین‌المللی پرداخت کنید. عموماً ۵ روز کاری زمان می‌برد تا پرونده و درخواست ویزای خود را در حساب کاربری آنلاین مشاهده نمایید و چنانچه به صورت حضوری اقدام کرده باشید، باید تمامی مدارک را به سفارت و کنسولگری کانادا در کشور مبدا و محل زندگی خود ببرید.(این گزینه برای شهروندان ایرانی قابل استفاده نیست)

انواع هزینه‌های ویزای کانادا

به طور کلی ۵ دسته‌بندی برای پرداخت هزینه‌های ویزا در کانادا وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه‌های اقامت موقت
 • هزینه‌های اقامت دائم
 • هزینه‌های اسپانسرشیپ خانوادگی
 • هزینه‌های حق شهروندی
 • هزینه سایر خدمات و درخواست‌ها

از آنجایی که پرداختن به انواع هزینه‌های ویزای کانادا در این مطلب نمی‌گنجد، در ادامه تنها به توضیح هزینه‌های متداول‌ترین نوع این خدمات یعنی ویزای اقامت موقت کانادا می‌پردازیم؛ جهت اطلاع از سایر جزئیات و اطلاعات هزینه‌های ویزا به وب‌سایت Canada.ca مراجعه کنید.

هزینه ویزای توریستی کانادا

نوع هزینهدلار کانادا
هزینه ویزای توریستی (شامل سوپر ویزا نیز می‌شود) برای هر نفر به صورت سینگل یا مولتی100
هزینه ویزای توریستی برای ۵ نفر یا بیشتر – برای استفاده از این طرح کل خانواده باید به صورت همزمان درخواست دهند و فرزندان زیر ۲۲ سال باشند500
تمدید اعتبار ویزا برای هر نفر100
بازگردانی وضعیت توریستی200

هزینه مجوز و ویزای کار کانادا

نوع هزینه
دلار کانادا
هزینه درخواست مجوز کار برای هر نفر (شامل درخواست تمدید نیز می‌شود)155
هزینه درخواست مجوز کار برای گروه ۳نفره یا بیشتر465
هزینه مجوز کار آزاد100
بازگردانی موقعیت به عنوان نیروی کار355

هزینه ویزا و مجوز تحصیلی کانادا

نوع هزینهدلار کانادا
هزینه درخواست مجوز تحصیل برای هر نفر( وتمدید)150
بازگردانی موقعیت به عنوان دانشجو350

هزینه‌های بیومتریک

همانطور که می‌دانید یکی از مراحل مورد نیاز درخواست ویزای کانادا عکس بیومتریک و انگشت نگاری است که شهروندان ایرانی باید بعد از ارسال نامه سفارت کانادا ظرف ۳۰ روز کاری به یکی از شعبات کارگزاری وی اف اس گلوبال رفته و این مرحله را به انجام برسانند. از این رو علاوه بر هزینه ویزا، هزینه انگشت نگاری بیومتریک نیز در مجموع هزینه‌ها محاسبه شده و باید به هنگام پرداخت آنلاین توسط متقاضی پرداخت گردد. در صورتی که درخواست خود را از طریق کارگزاری ارسال کرده باشید، هزینه بیومتریک معمولا خدمات زیر را نیز پوشش می‌دهد:

 • بررسی تکمیل بودن پرونده متقاضی
 • ارسال پرونده به دفتر سفارت
 • انتقال پاسپورت‌ها و مدارک پشتیبان به سفارت و بالعکس
 • پیگیری درخواست‌های آنلاین

انتظار برای بررسی به درخواست ویزا

پس از انجام این مراحل، سفارت کانادا به ارزیابی درخواست ویزای کشور کانادا برای دو تا چند هفته بنابر نوع ویزا می‌پردازد. همچنین این امکان وجود دارد که از متقاضی درخواست مدارک پشتیبان بیشتر و یا انجام مصاحبه حضوری شود. انجام مرحله بیومتریک و مصاحبه با افسر پرونده، این بدین معنی است که شما باید با وجود آنلاین بودن پروسه ویزا در محل سفارت و یا کارگزاری ویزا حضور یابید. از این رو شما باید برای دریافت اینترنتی وقت سفارت و یا کارگزاری وی اف اس اقدام نمایید.

سپس در وقت مقرر در محل کارگزاری حاضر شده و مرحله عکس بیومتریک و انگشت نگاری را انجام دهید و یا به سوالات افسر ویزا برای مصاحبه پاسخ دهید. افسر پرونده تشخیص می‌دهد که برای دریافت ویزای کشور کانادا مناسب هستید یا خیر. بر همین اساس در اغلب موارد تصمیم‌گیری در مورد پرونده ویزا را در قالب پیامی برای شما ارسال خواهند کرد. این پیام به حساب کاربری ایجاد شده در وبسایت دولتی کانادا ارسال می‌شود، از این رو شما باید به طور پیوسته به این اکانت سر بزنید.

ارسال پاسپورت به سفارت

چنانچه این پیام را دریافت کنید که با درخواست ویزای کانادای شما موافقت شده است، مرحله بعدی برای شما ارسال پاسپورت به سفارت یا کارگزاری ویزا برای الصاق برچسب ویزای کانادا در آن است. البته اگر سفارت و کنسولگری کانادا در ایران فعالیت داشت، امکان انجام حضوری این عمل نیز وجود داشت، اما با توجه به شرایط فعلی، اغلب افراد به جای خرید بلیط هواپیما و صرف هزینه و وقت زیاد برای حضور در کشور همسایه و دریافت برچسب ویزای کانادا از خدمات پیکاپ پاسپورت استفاده می‌کنند.

این بدین معنی است که به عنوان مثال نماینده گروه شرکت‌های نیلگام به نیابت از شما، پاسپورت را به سفارت کانادا برده و این فرآیند را با سرعتی بیشتر و هزینه‌ای کمتر برای شما انجام داده و در عین حال پاسپورت و ویزا را در داخل ایران به شما تحویل خواهد داد.

آیا امکان تمدید ویزای کانادا وجود دارد؟

در حالت کلی چنانچه اعتبار ویزای توریستی فرد در حال انقضا باشد و بخواهد با این حال اقامت بیشتری در کانادا داشته باشد، امکان اقدام برای تمدید ویزا با عنوان متداول Canada Visitor Record در خاک کانادا برای وی وجود دارد. اما این موضوع شامل حال شهروندان ایرانی نشده و در صورت انجام جزو سوابق منفی محسوب شده و فرد را برای دریافت ویزا دچار مشکلات جدی می‌کند. از این رو شهروندان ایرانی باید به کشور مبدا برگشته و از داخل ایران برای ویزای جدید کانادا اقدام نمایند. عموما ویزای کانادا دارای اعتباری ۵ساله است و دارنده آن می‌تواند در هر سفر خود به کانادا برای حداکثر ۶ماه در خاک این کشور اقامت داشته و از آن خارج شود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *