مهاجرت کاری

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا کدامند؟

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را در نیلگام بخوانید. در صورت داشتن شرایط لازم برای مشاغل مورد نیاز کانادا و کار در این کشور، نیلگام همراه شماست. این روزها افراد زیادی در سراسر دنیا به فکر مهاجرت و ساخت آینده‌‎ای بهتر برای خود و خانواده هستند و در این میان کشور پیشرفته و پهناور کانادا به یکی از برترین مقاصد برای این منظور تبدیل شده است و پیدا کردن شغل مورد نظر در لیست مشاغل کانادا میتواند رویای زندگی در این کشور مدرن را برای شما فراهم کند.

برخی از افراد تحصیل‌کرده دارای تخصص و مهارت کاری به دلیل سن بالا و گپ تحصیلی، عدم تمایل برای ادامه تحصیل، از گزینه مهاجرت کاری که به برنامه نیروی کار ماهر یا اکسپرس اینتری معروف است، استفاده می‌کنند. مطمئناً تصمیم برای ترک وطن و مطابقت با فرهنگ و قوانین کاری و اجتماعی کشوری جدید سختی‌های خاص خودش را دارد، اما در عین حال کسب درآمد بیشتر، زندگی در یکی از ده کشور برتر اقتصادی دنیا، برخورداری از رفاه اجتماعی، امکانات دولتی، خدمات درمانی و مزایایی از این دست ارزش تلاش و تحمل سختی‌های مهاجرت کاری به کانادا را خواهد داشت و برای همین موضوع است که اطلاع از مشاغل مورد نیاز کانادا در این پُست نیلگام تهیه شده است.

در ادامه قصد داریم تا به معرفی کلی برنامه اکسپرس اینتری و فاکتورهای مهم این طرح بپردازیم و با توضیح سیستم نظام‌مند مشاغل این کشور، شما را با جدیدترین اطلاعات لیست مشاغل موردنیاز کانادا برای کار در این کشور آشنا سازیم. (جهت اطلاع از به روزترین مشاغل مورد نیاز کانادا میتوانید با موسسه مهاجرتی نیلگام تماس حاصل فرمایید)

دسته‌بندی کلی طرح نیروی کار ماهر کانادا

بنابر جدیدترین اطلاعات وب‎‌سایت رسمی دولت کانادا، مبنای انتخاب نامزدهای مهاجرت کاری برای طرح نیروی کار ماهر، براساس مهارت و توانایی این افراد برای مشارکت تاثیرگذار و سودمند در اقتصاد کانادا است. بر همین اساس، طرح اکسپرس‌اینتری در ۳ دسته‌بندی کلی زیر درخواست‌های متقاضیان مهاجرت کاری و اقتصادی را مدیریت می‌کند:

 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال
 • برنامه تاجران و بازرگانان ماهر فدرال
 • کلاس و دسته تجربه کانادایی

هم‌چنین استان‌ها و قلمروهای کانادا می‌توانند با استفاده از طرح نیروی کار ماهر استانی یا به اصطلاح PNP برخی از کاندیداهای واجدشرایط را برای فعالیت در بازار کار محلی و استانی کانادا به کار بگیرند.

شرایط نیروی کار ماهر فدرال کانادا

این برنامه محبوب و پرمتقاضی در سراسر دنیا برای آن دسته از نیروی کار متخصص خارجی با تجربه کار مکفی طراحی شده که قصد مهاجرت و اقامت دائم در کانادا را دارند. در حالت کلی متقاضیان شرکت در این برنامه نیازمند داشتن حداقل شرایط زیر هستند:

 • مهارت و تجربه کاری
 • توانایی و مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • تحصیلات

متقاضی شرکت در طرح نیروی کار متخصص یا همان اکسپرس انتری باید به منظور واجد شرایط شناخته شدن از تمامی شروط ذکر‌شده در بالا به عنوان حداقل شرایط برخوردار باشند.

عوامل موثر در انتخاب برنامه نیروی کار ماهر کانادا

چنان‌چه متقاضیان شرکت در طرح اکسپرس‌انتری دارای حداقل شرایط بالا باشند، درخواست آن‌ها بر مبنای شاخصه‌های زیر ارزیابی خواهد شد:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • پیشنهاد کاری معتبر
 • مهارت‌های زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • میزان سازگاری و تطبیق‌پذیری (این‌که با چه احتمالی شما امکان زندگی در کانادا و سازگاری با محیط را خواهید داشت)

برای مجموع ۶ فاکتور انتخابی بالا ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده که به ترتیب شامل مهارت زبان (حداکثر ۲۸ امتیاز)، تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)، تجربه کاری (حداکثر ۱۵ امتیاز)، سن کاندیدا (حداکثر ۱۲ امتیاز)، پیشنهاد کاری و وضعیت شغلی از پیش هماهنگ‌شده (حداکثر ۱۰ امتیاز)، تطبیق‌پذیری (حداکثر ۱۰ امتیاز) می‌شود. چنان‌چه شما از این ۶ فاکتور انتخابی حداقل ۶۷ امتیاز یا بیشتر کسب کنید، برای شرکت در برنامه فدرالی نیروی کار ماهر کانادا واجد شرایط محسوب می‌شوید.

لازم به ذکر است که دولت کانادا براساس فاکتورهای انتخابی بالا صلاحیت کاندیدای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا را ارزیابی می‌کند. زمانی که در لیست کاندیدای اکسپرس انتری قرار می‌گیرید، با استفاده از یک سیستم جامع رتبه‌بندی به نام  CRS پروفایل شما توسط دولت کانادا مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌گیرد. در نهایت کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز و رتبه از میان متقاضیان این طرح انتخاب شده و می‌توانند از طریق دعوت‌نامه برای اقامت دائم کانادا درخواست داده و به اصطلاح اپلای کنند.

مشاغل مورد نیاز کانادا

عموماً دولت کانادا با استفاده از سیستم ناک NOC به طبقه‌بندی مشاغل و کسب و کارها در کانادا می‌پردازد و در حالت کلی انواع مشاغل در این کشور به ۲ گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 • وظایف کاری
 • کاری که یک شخص انجام می‌دهد

NOC به سیستم نظام‌مند و مشاغل طبقه‌بندی شده کانادا اطلاق می‌شود.

اما برای اهداف مهاجرتی، گروه اصلی مشاغل مورد نیاز کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نوع مهارت ۰ (صفر): مشاغل مدیریتی نظیر مدیران رستوران، مدیران معدن و حتی کاپیتان‌های کشتی (برای امور ماهیگیری)
 • نوع مهارت Aمشاغل حرفه‌ای که به طور معمول نیازمند داشتن مدارک دانشگاهی است و شامل مواردی نظیر دکترها، دندانپزشک‌ها و آرشیتکت‌ها و معمارهای ساختمانی می‌شود
 • نوع مهارت Bمشاغل فنی، تجاری و بازگانی حرفه‌ای که معمولا نیازمند گواهی و مدارک مرتبط و گذراندن دوره‌های کارآموزی است و شامل کسب و کارهایی نظیر سرآشپز، لوله‌کش و متخصص برق می‌شود
 • نوع مهارت C: مشاغل میان‌رده و متوسطی که معمولا نیازمند مدرک دیپلم و یا یک دوره آموزشی کامل و مرتبط با آن کار است و شامل مواردی نظیر قصاب‌های صنعتی، رانندگان مسافت‌های طولانی خودرو سنگین و تراک، سروکننده موادغذایی و آشامیدنی می‌شود
 • نوع مهارت Dمشاغل کارگری نظیر برداشت‌کننده میوه، کارکنان امور نظافت و کارگران میدان نفتی

برهمین اساس، برنامه‌های مهاجرتی کانادا با استفاده از سیستم ناک NOC در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کنند که آیا شغل و یا نوعی از تجربه کاری و مهارت واجد شرایط برای شرکت در یک برنامه محسوب می‌شوند و یا خیر. در مجموع از نگاه سیستم ارزیابی مشاغل دولت کانادا، کسب و کارهای دارای نوع مهارت ۰ ، A و یا B جزو مشاغل واجد شرایط و دارای مهارت و تخصص محسوب می‌شوند.

اکسپرس‌انتری جهت افراد دارای مهارت و تخصص کاری

برای این که بتوانید در برنامه نیروی کار متخصص اکسپرس اینتری شرکت کنید باید شغل و فعالیتی که در گذشته انجام داده‌اید در یکی از دسته‌بندی‌های مهارت نوع ۰ ، سطح A و یا B قرار بگیرد. در حالت کلی سیستم اکسپرس انتری چنانچه بخواهید در یکی از طرح‌های زیر قرار داده شوید، درخواست شما برای اقامت دائم کشور کانادا بررسی و مدیریت می‌شود:

 • به عنوان یک نیروی کار ماهر فدرالی Federal Skilled Worker
 • تحت نظر برنامه تاجران و بازرگانان ماهر فدرالی Federal Skilled Trades Program
 • تحت عنوان کلاس و دسته تجربه کانادایی Canadian Experience Class

طرح Atlantic Immigration Pilot

در این طرح تجربه کاری شما باید در یکی از دسته‌بندی‌های مهارت ۰، A، B یا C قرار گرفته باشد. چنان‌چه مهارت کاری شما در دسته‌بندی C یا D قرار داشته باشد:

 • این احتمال وجود دارد که تحت عنوان نامزد استانی provincial nominee (تمام سطوح مهارتی) به کانادا بیایید
 • ممکن است از طریق طرح Atlantic Immigration Pilot ( با سطح مهارت ۰ ، A ، B و یا C ) قدم به کانادا بگذارید (مربوط به منطقه آتلانتیک کانادا می‌شود که شامل استان‌های نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، پرینس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور است)
 • ممکن است به صورت موقت قادر به انجام کار برای حداکثر ۲سال در خاک کانادا شوید

افرادی که برای انجام کار به صورت موقت به این کشور پا می‌گذارند، به عنوان افراد واجد شرایط برای اقامت دائم کانادا محسوب نمی‌شوند، البته در برخی موارد این دسته از افراد نیز امکان درخواست برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا را خواهند داشت.

جستجوی مشاغل مورد نیاز کانادا

برای جستجوی اطلاعات ناک NOC که بیشترین تطابق با عنوان شغلی شما را دارد می‌توانید از ابزار جستجوی وب‌سایت رسمی دولت کانادا استفاده کنید. با ورود به این سایت و در قسمت فیلتر Filter items عنوان شغلی خود را وارد کنید و در صورت پیدا کردن عنوان شغلی متناسب تخصص خود، عنوان ناک، کد عددی و سطح مهارت شغلی ارائه‌شده را برای درخواست خود یادداشت کنید. برای مثال متصدی اتصالات گاز (Gas fitters) دارای کد ناک ۷۲۵۳ و سطح مهارت B در سیستم مشاغل نظام‌مند کانادا است.

حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر کانادا

حداقل شرایط و الزامات شرکت در برنامه نیروی کار متخصص کشور کانادا دارای جزئیات و نکات مهمی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مهارت و تجربه کاری

برخورداری از مهارت و تجربه کاری بدین معنی است که شما در یکی از مشاغل دسته‌بندی شده و نظام‌مند کانادا که به ناک NOC معروف است کار کرده‌اید، این مشاغل مورد نیاز کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشاغل مدیریتی ( سطح مهارت صفر – ۰ )
 • مشاغل حرفه‌ای (سطح مهارت A )
 • مشاغل فنی و تجار و بازرگانان دارای مهارت ( سطح مهارت B )

براساس اطلاعات جدول اصلی مشاغل نظام‌مند و طبقه‌بندی شده NOC وب‌سایت دولت کانادا، شما باید این موضوع را نشان دهید که به هنگام انجام شغل اصلی خود، وظایفی که در توضیحات شغل موردنظر در ناک آمده را نیز به انجام رسانده‌اید. بر همین اساس تجربه و مهارت کاری شما باید شامل موارد زیر شوند:

 • در دسته‌بندی مشابه شغلی ناکی NOC که برای درخواست مهاجرت خود لازم دارید قرار بگیرد (که به آن اصطلاحا primary occupation گفته می‌شود)
 • برای ۱۰ سال گذشته باشد
 • شغلی دارای درآمد باشد( این بدین معنی است برای انجام کار به شما درآمد ماهانه و یا کمیسیون تعلق گرفته باشد. کارهای داوطلبانه و یا کارآموزی بدون حقوق مشمول این برنامه نمی‌شود)
 • حداقل دارای ۱ سال کار مستمر و یا ۱٫۵۶۰ ساعت در مجموع (۳۰ ساعت در هفته) باشید. شما می‌توانید از طریق هر یک از روش‌های زیر به این مهم دست پیدا کنید:
 • یک کار تمام‌وقت: ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه که معادل ۱ سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است
 • میزان معادل در کاری نیمه‌وقت: ۱۵ ساعت در هفته برای ۲۴ ماه که معادل ۱سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است
 • تمام‌وقت در بیش از یک شغل: ۳۰ ساعت در هفته برای ۱۲ ماه در بیش از یک شغل که معادل ۱سال تمام‌وقت (۱۵۶۰ ساعت) است

برای کارهای نیمه‌وقت شما می‌توانید تا زمانی که ۱٫۵۶۰ ساعت سالانه خود را پر کنید، بیشتر و یا کمتر از ۱۵ ساعت در هفته کار کنید. البته انجام کار بیش از ۳۰ ساعت در هفته در این سیستم محاسبه نمی‌شود.

مهارت و توانایی زبان

در ارتباط با مهارت زبان که بعد از انتخاب شغل مورد نظر در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا باید به آن دقت شود:

 • یکی از آزمون‌های تائید‌شده زبان انگلیسی یا فرانسوی را بگذرانید که شامل مهارت‌های نوشتن، خواندن، شنیداری و مکالمه می‌شود
 • از حداقل امتیاز ۷ در تمام ۴ مهارت معیار زبان کانادایی (CLB) برخوردار شوید
 • نتایج آزمون زبان خود را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنید

لازم به یادآوری است که نتایج آزمون زبان شما تنها برای ۲ سال از زمان صدور آن معتبر است و باید به هنگام درخواست اقامت دائم کانادا دارای اعتبار باشد.

تحصیلات

چنان‌چه در کانادا تحصیل کرده‌اید، باید از یک مدرک و یا گواهی از دبیرستان و یا موسسه آموزشی کاردانی post-secondary برخوردار باشید و اگر در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید باید از یک گواهی‌نامه کامل و ارزیابی اعتبار تحصیلی ECA مدرک تحصیلی خود برای اهداف مهاجرت برخوردار باشید. ECA نشان‌دهنده این موضوع است که سرتیفیک، گواهی و یا مدرک تحصیلی و دانشگاهی شما معادل مدارک تحصیلی قابل قبول کانادایی است.

اثبات تمکن مالی

به عنوان متقاضی شرکت در طرح نیروی کار متخصص کانادا این موضوع را نشان دهید که از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در کانادا برخوردار هستید، مگر این که مشمول یکی از موارد زیر شوید:

 • در حال حاضر قادر به انجام کار قانونی در کانادا باشید
 • از یک پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمایی در کانادا برخوردار هستید
 • برای کلاس و دسته تجربه کانادایی درخواست داده باشید

فاکتور اثبات تمکن مالی شامل حال متقاضیان نیروی کار ماهر فدرال و تاجران و بازرگانان ماهر فدرال می‌شود.

میزان پولی که برای اثبات تمکن مالی خود به دولت کانادا نیاز دارید، به تعداد افراد خانواده شما بستگی دارد که معمولا شامل متقاضی به عنوان سرپرست، همسر، فرزند و یا فرزندان شما می‌شود.

برهمین اساس حداقل میزان پولی که به نسبت افراد خانواده باید به دلار کانادا داشته باشید به شرح جدول زیر است. چنان‌چه بودجه شما از میزان اعلام شده بیشتر است، باید آن را به طور کامل در درخواست و پروفایل خود اعلام کنید.

تعداد افراد خانوادهمیزان بودجه مورد نیاز به دلار کانادا
1۱۲٫۶۶۹ دلار
2
۱۵٫۷۷۲ دلار
3۱۹٫۳۹۰ دلار
4
۲۳٫۵۴۲ دلار
5
۲۶٫۷۰۱ دلار
6
۳۰٫۱۱۴ دلار
7۳۳٫۵۲۸ دلار
به ازای هر عضو بیشتر خانواده
۳٫۴۱۴ دلار

قابل قبول بودن برای مهاجرت کاری به کانادا

براساس قوانین مهاجرتی کانادا برخی از متقاضیان مقبولیت لازم را برای مهاجرت به این کشور ندارند و به اصطلاح inadmissible هستند. بر همین اساس آفیسر مهاجرت به هنگام درخواست ویزا و یا ورود به مرز کانادا، براساس مسائل امنیتی، سوءسابقه و یا دلایل پزشکی و سلامت، تصمیم‌گیرنده این موضوع خواهد بود که شما اجازه ورود به این کشور را دارید یا خیر.

کجای کانادا می‌توانید زندگی کنید؟

پس از کسب موفقیت در برنامه مهاجرت از طریق کار به کانادا و جستجو در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا، شما باید برای زندگی در خارج از استان کبک کانادا برنامه‌ریزی کنید. این بدین خاطر است که استان کبک دارای شرایط و قوانین خاص خود بوده و سیستم انتخاب نیروی کار متخصص آن متفاوت است و در صورتی که قصد زندگی در کبک را دارید می‌توانید به لینک نیروی کار ماهر کبک مراجعه کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *