ویزا

چطور ویزای شینگن بگیریم؟ (سریع و آسان)

راهنمای اخذ ویزای شینگن: راهنمای جامع برای متقاضیان شینگن


در این مقاله جامع و کامل قصد داریم تا طریقه اخذ ویزای شینگن را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا پایان این مطلب همراه نیلگام باشید.

امروزه هر شهروند ایرانی که قصد سفر به یکی از کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا، فرانسه و آلمان را داشته باشد، فارغ از این‌که با چه هدفی می‌خواهد سفر کند، به دلیل ملیت ایرانی نیازمند دریافت یکی از انواع ویزای شینگن خواهد بود. محدوده شنگن حوزه وسیعی از کشورهای اروپایی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و در واقع یک قرارداد بین‌المللی بین 27 کشور اروپایی است که به واسطه آن فرد می‌تواند با در دست داشتن ویزای شینگن به تمام این کشورها بدون مشکل، همانند یک کشور واحد سفر کند. اغلب کشورهای این محدوده عضو اتحادیه اروپا EU هستند، اما این موضوع شامل حال تمام آن‌ها نمی‌شود.

به طور کلی کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین و کرواسی  27 کشور تحت پوشش این قرارداد مهم بین‌المللی هستند و در عین حال بریتانیای کبیر، رومانی، بلغارستان هنوز به عضویت شنگن در نیامده‎ اند.

انواع ویزای شنگن

انواع ویزای شنگن

برای اخذ ویزای شینگن شما باید با انواع آن آشنا شوید. ویزای شنگن انواع متفاوتی دارد که متدوال‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1. ویزای شینگن نوع A

ویزای نوع A، ویزای ترانزیت فرودگاهی و یا ویزای شینگن ترانزیت است. این مجوز از نوع ویزای کوتاه‌مدت بوده و تمام افراد ملزم به دریافت آن نیستند. در واقع چنانچه به طور معمول تابعیت کشوری را داشته باشید که برای ورود به این حوزه نیازمند دریافت ویزا هستید، در صورت نیاز، ملزم به اخذ این ویزا نیز خواهید بود.

با دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی، فرد تنها مجاز است تا پرواز خود را در محدوده فرودگاهی یکی از کشورهای حوزه شنگن تعویض کرده و به کشوری در خارج از این حوزه سفر کند و اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت. در واقع اخذ ویزای شینگن ترانزیت برای افرادی مناسب است که ملزم به توقف و انتظار در محدوده فرودگاهی شنگن و خروج از این حوزه در اسرع وقت هستند. اما در صورتی که فردی نیاز به گذر از بیش از ۱ فرودگاه در حوزه شنگن داشته باشد، دیگر امکان دریافت این نوع از ویزا را نداشته و باید برای ویزای شنگن نرمال نوع C اقدام کند.

به بیانی دیگر، بیش از یک پرواز در حوزه شینگن پرواز داخلی محسوب شده و صرف نظر از دلایل متقاضی دریافت ویزای ترانزیت، تنها ویزای نرمال نوع C مناسب وی خواهد بود. بنابر اطلاعات وب‌سایت schengenvisainfo شهروندان کشورهای زیر در صورتی که در خلال سفر خود نیاز به توقف در فرودگاهی در حوزه شنگن داشته باشند، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی هستند:

 • افغانستان
 • بنگلادش
 • کنگو
 • اریتره
 • اتیوپی
 • غنا
 • ایران
 • عراق
 • نیجریه
 • پاکستان
 • سومالی
 • سریلانکا

2. ویزای شینگن نوع B

ویزای شینگن نوع B، نوع دیگری از ویزای ترانزیت است که به فرد اجازه می‌دهد تا در بازه حداکثر ۵ روزه با استفاده از وسایلی نظیر قطار و خودرو از چندین کشور حوزه شینگن عبور کرده و به کشوری خارج از این منطقه برود.

3. ویزای شینگن نوع C

ویزای نوع C، ویزای نرمال کوتاه‌مدت شینگن محسوب می‌شود و مناسب اغلب متقاضیان دریافت مجوز ورود به این حوزه است. به این ویزا اصطلاحا ویزای توریستی اتحادیه شینگن نیز گفته می‌شود. اخذ ویزای شینگن نوع C به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا در طول حداکثر ۹۰ روز و در یک بازه ۶ماهه در محدوده شنگن اقامت داشته  و یا از آن عبور کند. بازه زمانی ۶ ماهه این ویزا از تاریخ اولین ورود متقاضی شروع می‌شود.

البته اعتبار حداکثر ۹۰ روزه این نوع از ویزا می‌تواند در کل بازه ۶ ماهه پخش شود. این بدین معنی است که چنانچه حداکثر میزان اعتبار ویزا به شما تعلق گرفته باشد و ویزای شما از نوع چندبار ورود و یا همان مولتی باشد، می‌توانید تا زمان اعتبار ویزای خود هر چندبار که می‌خواهید از محدوده شنگن خارج شده و به آن وارد شوید. باید توجه داشته باشید که ویزای شینگن نوع C شما می‌تواند بنابر صلاحدید آفیسر پرونده به صورت سینگل (یکبار ورود)، دابل (دوبار ورود) و یا مالتیپل (چندبار ورود) صادر شود. اما بنابر تجربه کارشناسان دپارتمان نیلگام معمولا اعتبار این نوع از ویزا برای متقاضیان ایرانی محدود بوده (بین ۷ تا ۱۵ روز مطابق برنامه سفر) و به صورت یکبار ورود صادر می‌شود. بیمه مسافرتی یکی از ملزومات این نوع از ویزا است و همچنین بنابر شرایط متقاضی، امکان تمدید ویزای شنگن نوع C در برخی مواقع وجود خواهد داشت.

ویزای شینگن نوع C

4. ویزای شینگن نوع D

ویزای نوع D ویزای ملی شینگن است که برای اقامت طولانی‌مدت در یکی از کشورهای حوزه شنگن صادر می‌شود. عموما اخذ ویزای شینگن نوع D مناسب دانشجویان، کارکنان و یا افراد دارای اقامت دائم است. ویزای نوع D شینگن نیز همچون سایر ویزاها به دو صورت یکبار ورود و یا مالتی صادر می‌‎شود. یکبار ورود و یا همان (single entry) بدین معنی است که شما امکان سفر به کشورهای دیگر حوزه شنگن را نداشته و تنها مجاز به اقامت در کشور صادر کننده ویزای ملی شنگن تا پیش از اتمام مهلت ویزا هستید.

اما ویزای مولتی نوع D شینگن شامل این محدودیت نبوده و دارنده آن مجاز است تا زمان اعتبار ویزا به سایر کشورهای محدوده شنگن سفر کند. آن دسته از متقاضیانی که درصدد اخذ ویزای شینگن نوع D مولتی هستند باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • یک رشته تحصیلی دانشگاهی و بین‌المللی موجب صدور ویزا به اعتبار یکسال می‌شود.
 • یک دانشجوی بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل و شروع یک دوره تمام‌وقت را در یکی از کشورهای حوزه شینگن داشته باشد. در اینگونه مواقع مدت اعتبار ویزا یکساله و قابل تمدید خواهد بود.
 • یک کار آموزشی در یک موسسه عالی و مرکز تحقیقاتی در هر یک از کشورهای منطقه شینگن که شامل فرد مشغول به کار در این موقعیت و اعضای نزدیک خانواده وی می‌شود.
 • یک فرد متخصص در زمینه‌های ورزشی، هنری و یا سایر تخصص‌های مرتبط که به منظور به اشتراک‌گذاری نکات تخصصی و تجربه فنی قصد سفر به کشورهای مختلف شینگن را دارد.
 • وقوع موارد اضطراری نظیر موقعیت‌های پزشکی حاد که موجب جلوگیری از خروج فرد از محدوده شینگن در زمان تعیین‌شده اعتبار ویزا می‌شود.

ویزای شینگن نوع D

5. ویزای اعتباری شینگن منطقه‌ای (LTV)

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (LTVنوع دیگری از ویزای کوتاه‌مدت شنگن است که برحسب شرایط اضطراری و خاص نظیر دلایل انسان دوستانه و یا تعامل با پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شنگن می‌شوند، صادر می‌شود. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا تنها به کشوری که ویزا را از آن دریافت کرده و یا به صورت محدود به چندین کشور دیگر که در ویزا مشخص شده تردد کند.

انواع ویزای شینگن برحسب هدف از سفر

از جانبی دیگر، زمانی که می‌خواهید به عنوان متقاضی اخذ ویزای شینگن فرم درخواست را پر کنید، باید بنابر درخواست خود یکی از اهداف سفر داخل فرم را انتخاب کنید. بر همین اساس قصد داریم تا در این بخش به توضیح انواع اهداف سفر متناسب با نوع ویزای شینگن درخواستی بپردازیم:

1. ترانزیت فرودگاهی

این نوع هدف متناسب آن دسته از افرادی است که نیازمند عبور از منطقه فرودگاهی شینگن بدون قصد ورود به کشور حوزه شینگن هستند. در حال حاضر تعداد کمی از کشورها نیازمند دریافت این نوع از ویزا هستند که البته متاسفانه ایران نیز جزو این لیست قرار گرفته است.

2. ترانزیت

ماهیت این هدف شباهت بسیار زیادی به ترانزیت فرودگاهی دارد. در اکثر مواقع دریانوردان خارجی که نیازمند یک توقف کوتاه در بنادر و مناطق دریایی حوزه شنگن هستند، این هدف از سفر را در فرم درخواست خود انتخاب می‌کنند.

3. توریستی

یکی از متداول‌ترین اهداف سفر به کشورهای منطقه شینگن محسوب می‌شود. به طور معمول آن دسته از متقاضیانی که قصد بازدید از کشورهای منطقه، گشت و گذار و تجربه فرهنگ، معماری، غذا و سایر موارد جذاب دیگر را دارند، این هدف از سفر را در فرم درخواست خود انتخاب می‌کنند.

4. بازدید اقوام و دوستان

آن دسته از متقاضیانی که دارای اعضای خانواده و یا دوستانی هستند که به طور قانونی در یکی از کشورهای حوزه شینگن اقامت دارند، می‌توانند جهت بازدید آنها برای این نوع از ویزا درخواست دهند. البته برای موفقیت درخواست اخذ ویزای شینگن برای بازدید اقوام و دوستان، وجود شرایط و مدارک مختلفی نظیر دعوت‌نامه معتبر حائز اهمیت است.

5. بیزینس کاری

بسیاری از افراد به جهت اهداف کاری مدام در حال رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن هستند. مزایای درخواست این نوع از ویزا بسیار زیاد است که از جمله می‌توان به دریافت وقت سفارت سریع‌تر در فصول شلوغ درخواست ویزا اشاره کرد.

6. بازدید رسمی

چنانچه برای یک ماموریت کاری و جلسه رسمی قصد دریافت ویزای شنگن را داشته باشید، میبایست تیک Official Visit را در فرم درخواست خود بزنید. همچنین در صورتی که قرار است به همراه یک هیئت بزرگ دارای تاریخ سفر یکسان و هدف رسمی سفر کنید، باید این نوع از هدف سفر را انتخاب نمایید.

7. دلایل پزشکی

چنانچه بخاطر استفاده از خدمات پزشکی قصد سفر به یکی از کشورهای منطقه شینگن را داشته باشید، باید گزینه medical reasons را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. این نوع از ویزا به بیمار این اجازه را می‌دهد تا برای حداکثر ۳ماه در بازه زمانی ۱۸۰ روزه از خدمات پزشکی کلینیک و یا بیمارستان‌های پزشکی حوزه شینگن استفاده کند.

8. اهداف تحصیلی

دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد حضور و ثبت‌نام در هر یک از دوره‌های موسسات آموزشی، دوره‌های دانشگاهی، زبان و سایر موارد را برای زمانی کمتر از ۳ماه دارند و آن دسته از افرادی که می‌خواهند در امتحان ورودی کالج و یا دانشگاه‌های حوزه شنگن شرکت کنند، می‌توانند برای ویزای تحصیلی شینگن درخواست دهند و تیک این هدف را در فرم درخواست خود بزنند.

9. کارکنان فرهنگی، ورزشی و فیلم

نوع دیگری از ویزا برای آن دسته از افرادی که در خارج از محدوده شینگن زندگی می‌کنند و قصد دارند تا برای شرکت در یک رویداد فرهنگی، ورزشی، مذهبی و یا به عنوان کارکنان یک فیلم به قاره اروپا سفر کنند. نوع درخواست باید در قالب یک رویداد باشد، مثلا به عنوان یک اجراکننده در کنسرت، یک نویسنده که قصد دارد کتاب خود را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ارائه کند و مواردی از این قبیل قابل قبول است و فردی به عنوان طرفدار و یا مخاطب این رویدادها نباید برای این هدف اقدام کند.

10. سایر ویزاهای شینگن

در صورتی که هدف از سفر شما به محدوده شینگن با هیچ یک از موارد بالا هم‌خوانی نداشته باشد، باید گزینه Other را در فرم درخواست انتخاب کنید. البته در این حالت نیز باید به طور کامل و در کوتاه‌ترین حالت ممکن دلیل سفر خود را توضیح داده و شفاف‌سازی کنید. برای مثال چنانچه قصد شرکت در یک مراسم مذهبی و یا چیزی شبیه به آن در محدوده شینگن را دارید، می‌توانید تنها به نوشتن Religious Visit و یا Religious Purposes بسنده کنید.

سایر ویزاهای شینگن

تفاوت اعتبار ویزا و مدت زمان اقامت در حوزه شینگن

در کنار مبحث ویزای شینگن مولتی که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در محدوده شنگن برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه اقامت داشته باشد، مسئله اعتبار ویزای شنگن سینگل و دوبار ورود چیزی است که کاملا به تصمیم‌گیری سفارت بستگی دارد. سفارت و کنسولگری کشور صادر کننده ویزای شینگن، تعداد روزهای مجاز اقامت در هر یک از کشورهای این محدوده، تاریخ اولین روز ورود و آخرین روز مجاز اقامت در منطقه شنگن را برای شما تعیین خواهد کرد.

این موضوع دقیقا همان چیزی است که خیلی از افراد را دچار سردرگمی می‌کند، این بدین خاطر است که اغلب تفاوت بین اعتبار ویزا یا همان visa validity و مدت زمان اقامت با استفاده از ویزا یا همان duration of stay را به طور کامل درک نکرده‌اند.

1. مدت زمان اقامت:

حداکثر تعداد روزی است که شما مجاز به اقامت در محدوده شینگن هستید. اولین روزی که به محدوده شینگن وارد می‌شوید، حتی در صورتی که چند دقیقه قبل از نیمه شب باشد، روز اول ” Day 1 ” محسوب می‌شود. در عین حال، آخرین روز هم زمانی است که شما حوزه شینگن را ترک می‌کنید و در صورتی که حتی چند دقیقه بعد از نیمه شب باشد نیز آن ‌روز برای شما حساب خواهد شد.

2. اعتبار ویزا:

از جانبی دیگر، بازه زمانی که شما می‌توانید از مهلت روزانه سفر و اقامت خود در حوزه شینگن استفاده کنید نیز یک مسئله کاملا متفاوت است. برای مثال، مدت زمان اقامت شما در ویزا ۱۰ روز قید شده است، این در حالی است که اعتبار ویزا از یکم تا ۲۰ ژانویه است. در این‌گونه مواقع، شما می‌توانید در بازه زمانی قید شده در ویزا به حوزه شینگن وارد شوید، یعنی به فرض مثال ۳ ژانویه وارد حوزه شینگن شده و ۱۲ ژانویه محدوده شنگن را ترک کنید. اما در صورتی که ۱۵ ژانویه به حوزه شینگن وارد شده باشید، علیرغم اینکه روزهای مجاز اقامت خود را استفاده نکرده‌اید، باز هم باید در تاریخ ۲۰ ژانویه از هر یک از کشورهای این محدوده خارج شوید. در حالتی دیگر، چنانچه ویزای شینگن دوبار ورود برای شما با اعتبار ۱ ژانویه تا ۱ مارچ و مدت زمان اقامت ۱۰ روز صادر شده باشد، شما می‌توانید در بازه زمانی مجاز برای حداکثر دوبار به محدوده شینگن وارد شوید.

اما باز هم در مجموع دو سفر خود به حوزه شینگن در بازه زمانی تعیین شده، مجاز به اقامت بیش از ۱۰ روز نخواهید بود. اگر سفر اول شما ۷ روز زمان ببرد، دومین سفر شما در حوزه شینگن حداکثر ۳ روز خواهد بود. همچنین در صورتی که تنها یک سفر به محدوده شینگن داشته و تمام مدت ۱۰ روز اقامت مجاز خود را در هر یک از کشورهای شینگن سپری کرده باشید، با اینکه ویزای شما هنوز دارای اعتبار است، مجاز به ورود به هیچ از کشورهای محدوده شنگن نخواهید بود.

اعتبار ویزا شینگن

قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شینگن

موضوع دیگری که معمولا دارندگان ویزای مولتی شینگن با آن مشکل دارند و دچار سردرگمی می‌شوند اینست که اغلب افراد اینطور فکر می‌کنند که بازه ۱۸۰ روزه از روزی که ویزا دارای اعتبار است محاسبه می‌شود، اما این درست نیست. بازه ۱۸۰ روزه ویزای شینگن مدام در حال چرخش است. این یعنی هر زمانی که قصد داشته باشید تا وارد محدوده شینگن شوید، باید ۱۸۰ روز گذشته را به عقب بشمارید و ببینید آیا در بازه زمانی قبلی برای بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن حضور داشته‌اید یا خیر.

همچنین در صورتی که رعایت قانون ۹۰/۱۸۰ و محاسبه روزهای حضور برای شما سخت است، می‌توانید از ابزار وب‌سایت schengenvisainfo برای محاسبه روزهای باقیمانده برای اقامت در حوزه شینگن استفاده کنید.

قانون ۹۰ ۱۸۰ ویزای شینگن

موارد تمدید ویزای شینگن

بنابر قوانین Journal of Laws of the EU of 2009 L243/1 شورا و پارلمان اروپا، امکان تمدید ویزای شینگن کوتاه‌مدت وجود دارد. اگرچه اکثر متقاضیان در صورتی که دلایل قابل توجیه و قوی برای درخواست خود ارائه ندهند، شانس بسیار کمی برای موفقیت در این موضوع دارند. بنابر سیاست صدور ویزای شینگن، دلایل موجه و قابل پذیرش تمدید ویزای کوتاه‌مدت شنگن شامل موارد زیر می‌شود:

 • تاخیر در ورود
 • دلایل انسان‌دوستانه
 • دلایل اضطراری و فورس ماژور
 • دلایل مهم شخصی

وقت سفارت شینگن و وی اف اس گلوبال

به طور قطع یکی از موارد اولیه پروسه درخواست ویزای شنگن گرفتن وقت سفارت شینگن است. امروزه با توجه به حجم بالای درخواست ویزای متقاضیان ایرانی، اغلب سفارت‌های فعال و حاضر در ایران نظیر سوئیس، فرانسه و هلند انجام بخشی از امور ویزای خود را به کارگزاری وی اف اس گلوبال سپرده‌اند. با توجه به برون‌سپاری بخشی از خدمات ویزای شینگن به کارگزاری وی اف اس گلوبال، عموما رسیدگی به اموری نظیر وقت سفارت، تحویل مدارک، انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک ویزای شینگن کوتاه‌مدت در محل VFS Global در هروی سنتر به انجام می‌رسد.

بر همین اساس، افراد باید با توجه به نوع ویزا و کشور مورد نظر خود به وب‌سایت سفارت و یا وب‌سایت وی اف اس گلوبال مراجعه کرده و با ثبت‌نام و ارائه اطلاعات اولیه نظیر نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت، تاریخ تولد، تاریخ اعتبار پاسپورت، ملیت، جنسیت و شماره تماس، نسبت به دریافت وقت سفارت شینگن اقدام کنند. با تائید وقت سفارت شینگن از طریق وب‌سایت سفارت، نامه‌ای تحت عنوان appointment confirmation letter برای شما ارسال می‌شود که باید به هنگام حضور در کنسولگری آنرا همراه داشته باشید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که چنانچه قصد دارید تا از بیش از یک کشور در حوزه شینگن بازدید کنید، از سفارت کشوری که بیشترین زمان اقامت حوزه شنگن را در آن دارید برای درخواست ویزا اقدام کنید.

و در صورتی که طبق برنامه سفر شخصی مدت زمان اقامت شما در هر یک از کشورهای حوزه شینگن به صورت یکسان است، از کنسولگری کشوری که اولین پرواز شما به خاک آن کشور است برای وقت سفارت و درخواست ویزای شینگن اقدام کنید.

وقت سفارت شینگن و وی اف اس گلوبال

مدارک مهم و ضروری ویزای شینگن

بدون شک یکی از مراحل مهم پروسه اخذ ویزای شینگن، آماده‌سازی مدارک موردنیاز سفر است. کامل بودن  مدارک و تکمیل دقیق اطلاعات فرم درخواست ویزا، در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده و سرنوشت موفقیت ویزای شینگن شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. بر همین اساس بهتر است مروری بر انواع مدارک ضروری و مهم ویزای شنگن داشته باشیم:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده
 • شناسنامه
 • عکس 3.5*4.5 که 80% زوم عکس بر روی صورت باشد از شانه به بالا بدون لبخند و پشت سفید
 • پاسپورت با حداقل ۶ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • پرینت گردش حساب ۳ ماهه حساب بانکی
 • نامه تمکن مالی
 • نامه اسپانسرشیپ میزبان برای پوشش هزینه‌های سفر شما به حوزه شینگن ( به همراه نامه تمکن مالی حداکثر ۳ ماه گذشته میزبان )
 • مدارک شغلی نظیر قرارداد استخدام، فیش حقوقی، جواز کار
 • مدارک مالیات بر درآمد
 • مدارک و سوابق بیمه
 • مدارک ملکی نظیر قباله، سند خانه، سند شرکت
 • برنامه سفر دقیق به همراه جزئیات سفر
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل و یا اطلاعات دقیق محل اقامت دوستان و اقوام خانواده در محدوده شینگن
 • دعوت‌نامه معتبر در صورت بازدید دوستان و اقوام مقیم حوزه شینگن
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل ۳۰٫۰۰۰ یورو پوشش درمانی در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • رسید پرداخت هزینه ارزی ویزا (۸۰یورو برای بزرگسالان و ۴۰یورو برای کودکان)
 • رضایت‌نامه والدین در صورتی که متقاضی زیر ۱۸ سال باشد و بخواهد تنها و یا با یکی از والدین سفر کند
 • پذیرش دانشگاه و مدارک ثبت‌نام در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی
 • مدارک بازنشستگی ۶ ماهه اخیر در صورت داشتن شرایط سنی
 • نامه مرخصی معتبر شرکت با ذکر تاریخ، سمت شغلی و امضای کارفرما
 • نامه اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن

لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان موردنیاز کنسولگری ترجمه شده و به هنگام حضور در سفارت و روز انگشت‌نگاری به مسئول رسیدگی درخواست ویزا ارائه شود. چنانچه کمتر از ۵۹ ماه گذشته متقاضی برای دریافت ویزای شینگن درخواست داده باشد، به دلیل وجود اطلاعات بیومتریک متقاضی در سامانه سیستم اطلاعات ویزای اروپا VIS، نیازی به انجام مجدد پروسه انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک در محل سفارت نخواهد بود.

با توجه به جزئیات و پیچیدگی‌های متعدد و زمان‌بر بودن پروسه درخواست ویزای شینگن توصیه می‌شود برای اطمینان از تکمیل بودن مدارک و نبود هیچ‌گونه نقصی در اطلاعات ارائه شده به سفارت، از مشاوره کارشناسان مجرب گروه شرکت‌های نیلگام استفاده کرده و در صورت تمایل انجام تمامی امور نظیر دریافت وقت سفارت، پیکاپ ویزا، آماده‌سازی و تکمیل مدارک ویزای شنگن را به دپارتمان شینگن نیلگام بسپارید.

هزینه درخواست ویزای شینگن

درخواست ویزای شینگن در سفارت، کنسولگری و یا وی اف اس گلوبال کشور مورد نظر شما شامل پرداخت هزینه اجباری و ارزی درخواست ویزا ( به صورت نقدی و یا از طریق کردیت کارت) می‌شود و در صورت عدم موفقیت درخواست ویزا، هزینه به هیچ عنوان عودت داده نخواهد شد. هزینه درخواست ویزا بنابر نوع ویزا، سن متقاضی و برخی از استثنائات دیگر موضوعی کاملا متغیر است که در جدول زیر آنرا مشاهده خواهید کرد:

مصاحبه ویزای شینگن

در روز تعیین شده وقت سفارت، حضور به موقع در محل کنسولگری جزو موارد بسیار مهم است. در صورت حاضر نشدن در تاریخ و زمان مقرر وقت سفارت و یا تاخیر در حضور، به احتمال زیاد مجبور به تعیین مجدد آنلاین وقت سفارت خواهید شد. با حضور در کنسولگری، شما باید مدارک ویزا را به آفیسر پرونده ارائه دهید و خود را برای پاسخگویی به سوالات مصاحبه ویزای شینگن آماده کنید. دقت داشته باشید که پاسخ به سوالات شما صریح و دقیق باشد و به طور کامل با اطلاعات ارائه شده در مدارک ویزا نظیر برنامه سفر و اطلاعات پرواز و هتل مطابقت داشته باشد. به طور معمول این مصاحبه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. فراموش نکنید که هول شدن، نگرانی بی‌دلیل و ارائه توضیحات ناقص و غیرشفاف می‌تواند در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده تاثیر گذاشته و در برخی اوقات منجر به ریجکت درخواست ویزا شود.

مصاحبه ویزای شینگن

سوالات متداول مصاحبه ویزای شینگن

به جهت آمادگی برای پاسخ به هرگونه سوال احتمالی آفیسر پرونده در مورد درخواست ویزای شینگن شما، در ادامه به چند سوال متداول مصاحبه ویزای شینگن اشاره می‌کنیم:

 1. قصد دارید از کدامیک از کشورهای حوزه شینگن بازدید کنید؟ چرا؟
 2. چرا برای ویزای ۱ماهه شینگن درخواست داده‌اید؟ آیا می‌توانید در مدت زمان کمتری در حوزه شینگن اقامت داشته باشید؟
 3. به چه دلیل فکر می‌کنید برای دریافت ویزای شینگن واجد شرایط هستید؟
 4. دلایل سفر شما به حوزه شنگن چیست؟
 5. چه کسی مسئول هزینه‌های سفر شما به قاره اروپا است؟
 6. آیا ازدواج کرده‌اید؟ شغل همسر شما چیست؟ چند ساله ازدواج کرده‌اید؟
 7. آیا دارای فرزند هستید؟ چندساله هستند و چکاری در حال حاضر انجام می‌دهند؟
 8. قصد دارید برای چه مدت در محدوده شینگن اقامت داشته باشید؟
 9. برای چه شرکتی کار می‌کنید؟
 10. اقامتگاه شما در حوزه شینگن کجاست؟
 11. سطح تحصیلات شما چیست؟

سعی کنید با حفظ خونسردی و دقت کامل به سوالات پاسخ دهید تا در پروسه ارزیابی و رسیدگی به پرونده درخواست ویزای شما خللی ایجاد نشود.

زمان درخواست و رسیدگی به پرونده ویزا

بنابر اطلاعات درج‌شده در وبسایت سفارت اغلب کشورهای حوزه شینگن و کمیسیون اروپا، متقاضی این امکان را دارد تا حداکثر ۳ماه و یا حداقل ۱۵ روز قبل از زمان سفر برای ارسال مدارک و درخواست ویزا به سفارت اقدام کند. البته در صورتی که سفارت از متقاضی مدارک بیشتر و یا مدارک تکمیلی درخواست کند، امکان این هست که زمان بیشتری برای بررسی و ارزیابی پرونده شما موردنیاز باشد، بر همین اساس بهتر است از 90 روز قبل از زمان حرکت به حوزه شینگن برای درخواست ویزا اقدام نمایید.

بنابر تجربه کارشناسان دپارتمان شنگن گروه نیلگام، پس از ارائه مدارک نهایی به سفارت و انجام امور بیومتریک و انگشت‌نگاری، به طور معمول بررسی و ارزیابی کنسولگری بین ۳هفته تا یکماه کاری زمان خواهد برد، البته در برخی مواقع به دلیل وجود نواقص در مدارک و نیاز به تکمیل آنها توسط متقاضی و یا شلوغی بیش از حد سفارت، این زمان تا ۲ ماه کاری نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

دلایل ریجکت ویزای شینگن

پس از گذراندن تمامی مراحل ثبت‌نام و دریافت وقت سفارت، آماده‌سازی و ترجمه مدارک، حضور در کنسولگری، تحویل مدارک، انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری بیومتریک، بدترین اتفاقی که ممکن است برای متقاضیان ایرانی ویزای شینگن بیافتد، ریجکت شدن ویزا، از بین رفتن زحمات و هزینه ویزا و البته به هم ریختن برنامه‌ سفر فرد است. در این بخش قصد داریم تا این موضوع گنگ و آزاردهنده را کمی شکافته و به بررسی دلایل متداول ریجکت ویزای شینگن بپردازیم.

ریجکت ویزای شینگن

1. قصد از سفر شما کاملا مشخص و شفاف نیست

با دیدن جمله ” justification for the purpose and the conditions of the intended stay was not provided ” در نامه ریجکتی باید بفهمید که آفیسر پرونده نسبت به برنامه و هدف شما از سفر توجیه نشده و مدارک ارائه شده توسط شما اثبات کننده اهداف شما نبوده است.

با بروز این مورد بهتر است به فکر مشکل پنهان ولی مهم سابقه سفر نیز بیافتید، به بیانی دیگر چنانچه برچسب ویزا و تجربه سفر کشوری معتبر در پاسپورت شما نباشد و با این حال بخواهید با پاسپورتی سفید برای سفر به قاره اروپا و دریافت ویزای شینگن برنامه‌ریزی کنید، به احتمال خیلی زیاد آفیسر را دچار شک و تردید کرده و به راحتی با مشکل ریجکتی روبرو خواهید شد.

از این رو بهتر است به فکر ایجاد سابقه سفر معتبر و دریافت ویزای توریستی برخی از کشورها نظیر ویزای ژاپن پیش از اقدام برای ویزای شنگن بیافتید و به تناسب مدارک ارائه شده خود، مدرک کاور لتر cover letter  که به چند سوال مهم ( با چه کسی به سفر می‌روید و یا قصد بازدید چه شخصی را دارید؟ قرار است چکارهایی در حوزه شینگن انجام دهید؟ چه زمانی قصد دارید به قاره اروپا سفر کنید؟ در طول مدت سفر خود قصد دارید در کجا اقامت داشته باشید؟ قصد شما از سفر چیست؟ از چه طریقی هزینه‌های سفر خود را پوشش می‌دهید؟ ) پاسخ می‌دهد را به مدارک خود اضافه کنید. اگر قصد شرکت در یک کنفرانس و یا رویداد علمی را دارید، از پیوست دعوت‌نامه و کپی رزرو هتل نزدیک محل کنفرانس در مدارک خود مطمئن شوید، اگر قصد بازدید اقوام خود را دارید، از ارائه مدارک اثبات روابط خانوادگی، دعوت‌نامه و کپی مدارک شناسایی میزبان اطمینان حاصل کنید و چنانچه به عنوان یک توریست می‌خواهید به حوزه شینگن سفر کنید، حتما در مورد اماکنی که قصد بازدید از آنها را دارید و اطلاعات رزرو تورهای تفریحی شهرهای مختلف بنویسید.

2. تمکن مالی خود را اثبات نکرده‌اید

با دیدن جمله ” you have not provided proof of sufficient means of subsistence, for the duration of the intended stay or for the return to the country of origin or residence ” در نامه اعتراض باید بدانید که موارد مالی دلیل اصلی رد درخواست شما بوده است.

شما باید بتوانید این موضوع را از طریق ارائه مدارک مالی و موجه نشان دهید که برای پوشش کامل هزینه‌های سفر و برگشت به کشور مبدا، از توانایی مالی مکفی برخوردار هستید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که دامنه این توانایی برای پوشش هزینه‌های روزانه و محل اقامت نسبت به هر ملیت و متقاضی ویزای شنگن کاملا متغیر است. برای مثال حداقل هزینه تعیین‌شده روزانه مسافر لتونی در محدوده شینگن ۱۴ یورو تعیین شده و در عین حال متقاضیانی که از سفارت سوئیس اقدام کرده‌اند، باید توانایی پوشش هزینه ۹۲ یورویی روزانه را در سفر به محدوده شینگن داشته باشند. بر همین اساس تقویت مدارک مالی و ملکی و استفاده از مشاوره تخصصی کارشناسان مجرب این امر می‌تواند موجب برطرف کردن این مورد شود.

3. مدارک سفر شما نامعتبر و یا دارای مشکل و نواقص است

جملاتی نظیر false/counterfeit/forged travel document was presented  و یا The information submitted regarding the justification for the purpose and conditions of the intended stay was not reliable در نامه ریجکتی خبر از اطلاعات نادرست و نامعتبر بودن مدارک سفر می‌دهد. باید به این موضوع توجه داشته باشید که سفارت شینگن با تماس با هتل رزرو شده و یا چک قانونی بودن رزرو پرواز و مطابقت اطلاعات برنامه سفر با مدارک ارائه شده، به تمام جزئیات پرونده شما به صورت موشکافانه دقت می‌کند.

مدارک سفر نامعتبر، جعلی و یا ارائه اطلاعات ناقص و غیرشفاف نه تنها موجب ریجکت ویزای شما می‌شود، بلکه در آینده نیز دریافت ویزای شینگن را برای شما سخت خواهد کرد.

از سایر دلایل ریجکت ویزای شینگن می‌توان به کافی نبودن پوشش بیمه مسافرتی، قانع نشدن آفیسر از برگشت مسافر به وطن، وجود سوءپیشینه، بی‌اعتبار بودن دعوت‌نامه و مخدوش بودن پاسپورت اشاره کرد، اما با توجه به جزئیات زیاد عنوان دلایل ریجکتی، نمی‌توان در این مطلب به بررسی کامل آن پرداخت. بر همین اساس، پیشنهاد می‌کنیم پیش از اعتراض به نامه ریجکتی سفارت و یا درخواست مجدد ویزا از مشاوره و ارزیابی تخصصی کارشناسان گروه شرکت‌های نیلگام بهره‌مند شوید.

نکات کاربردی ویزای شینگن

بنابر تجربه کارشناسان امور ویزای شینگن، پیشنهاد می‌شود با گذشت حداقل ۶ماه از زمان ریجکت درخواست ویزا و برطرف کردن نواقص احتمالی، مجددا برای درخواست جدید اقدام نمود. عموما نداشتن سابقه سفر، مجرد بودن و یا سن زیر ۳۰ سال از جمله موارد منفی هستند که در تصمیم‌گیری و جواب نهایی سفارت به درخواست ویزای شینگن تاثیرگذار هستند. بهتر است برای رویارویی با اتفاقات غیرمنتظره حداقل ۳۰ دقیقه قبل از زمان تعیین شده وقت سفارت در محل کنسولگری حضور داشته باشید.

بخاطر اینکه عموم متقاضیان ایرانی دسترسی به کردیت کارت بین‌المللی و معتبر مسترکارت و ویزاکارت ندارند باید پیش از مراجعه حضوری، مبلغ دقیق ارزی هزینه سفارت را به صورت نقدی آماده کنند. به غیر از ۳ مورد زیر هر یک از متقاضیان باید برای انجام امور ویزای خود نظیر تحویل مدارک و انجام مصاحبه، به صورت شخصی و انفرادی در محل سفارت حضور داشته باشند:

 • به عنوان والدین، فرزند کوچک خود را به عنوان متقاضی ویزا همراهی کنید.
 • همراه یک متقاضی بزرگسال دارای شرایط خاص باشید.
 • همسر و یا فرزند بزرگسال متقاضی ویزای بالای ۸۰ سال باشید.

در صورتی که کمتر از ۵۹ ماه گذشته برای ویزای شینگن اقدام کرده باشید، بخاطر وجود اطلاعات بیومتریک شما در سامانه VFS اروپا نیازی به انجام مراحل انگشت‌نگاری بیومتریک نخواهید داشت. در صورتی که سفارت مورد نظر شما دارای فعالیت دیپلماتیک در ایران باشد می‌توانید از طریق کنسولگری و یا وی اف اس گلوبال در داخل ایران نسبت به درخواست ویزای شینگن اقدام کنید، در غیر اینصورت ملزم به مراجعه حضوری به سفارت و یا شعبات وی اف اس گلوبال کشورهای همسایه نظیر ترکیه (مثل سفارت کانادا) هستید.

دریافت ویزای کشورهای معتبر بدون مهر ورود و خروج و حضور در کشور مذکور فاقد اعتبار بوده و جزو سوابق سفر شما محسوب نخواهد شد. با توجه به غیرقابل برگشت بودن هزینه درخواست ویزا و زمان‌بر بودن پروسه درخواست ویزای شینگن، پیشنهاد می‌شود برای اجتناب از عدم موفقیت درخواست ویزا و جلوگیری از هدر رفتن وقت و هزینه از خدمات آژانس‌های معتبر گردشگری استفاده کنید.


سوالات متداول | FAQs


1. آیا شهروندان ایرانی می‌توانند ویزای توریستی شینگن خود را پیش از اتمام تمدید نمایند؟

به طور کلی به دلیل تبعات منفی این عمل در آینده، تمدید اعتبار ویزای شینگن برای متقاضیان ایرانی به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود، اما به طور کلی تنها در صورت وقوع هر یک از موارد زیر انجام اینکار ممکن بوده و در غیر این صورت باید پیش از اتمام اعتبار ویزا به کشور مبدا برگشته و برای اخذ ویزای شینگن، مجددا درخواست کرد:

 • دلایل انسان‌دوستانه
 • بیماری سخت و بسیار شدید
 • وقوع شرایط خاص و اضطراری نظیر حملات جنگی و هوایی

باید به این موضوع توجه داشته باشید که تنها در صورت اعتبار داشتن ویزا و اقامت کمتر از ۹۰ روز در بازه ۱۸۰ روزه می‌توان برای تمدید آن اقدام کرد.

2. آیا فرد بیکار و زیر ۳۰ سال، شانسی برای دریافت ویزای شینگن دارد؟

مادامی که بتوانید از طریق دلایل موجه و ارائه مدارک پشتیبان، مالی و مرتبط، این موضوع را اثبات کنید که پیش از اتمام اعتبار ویزا به کشور خود بازخواهید گشت، امکان دریافت ویزا برای شما وجود خواهد داشت.

3. آیا می‌توان ویزای توریستی شینگن را در زمان حضور در منطقه شنگن به ویزای تحصیلی، کار و یا ویزای ملی نوع D تبدیل کرد؟

خیر، ماهیت ویزا و هدف از سفر متقاضی پس از صدور ویزا غیرقابل تغییر بوده و تنها راه ممکن برای متقاضی برگشت به کشور مبدا و درخواست جدید برای ویزای مورد نظر است. بخاطر داشته باشید که هرگونه اصرار و تلاش برای انجام این کار در زمان حضور در محدوده شینگن و یا اقامت بیش از حد مجاز، به سادگی موجب جریمه نقدی سنگین ، سخت و غیرممکن کردن دریافت مجدد ویزا از کشورهای حوزه شینگن و قرار دادن پرونده متقاضی در بلک لیست خواهد شد.

4. ویزای شینگن من توسط سفارت آلمان صادر شده، آیا می‌توانم تا زمان اعتبار ویزا به سایر کشورهای شینگن نظیر ایتالیا، اسپانیا، فرانسه سفر کنم؟

بله، انجام این کار مادامی که ویزای شما دارای اعتبار باشد و توانایی پوشش هزینه‌های سفر به سایر کشورهای محدوده شنگن را داشته باشید، هیچ مانعی ندارد.

5. اگر درخواست ویزای من ریجکت شده باشد آیا می‌توانم در اسرع وقت مجددا برای ویزای شینگن اقدام کنم؟

از لحاظ قانونی هیچ مشکلی برای انجام این کار نیست، ولی بنابر تجربه کارشناسان دپارتمان شنگن گروه شرکت‌های نیلگام، با توجه به اینکه رفع موانع و نواقص احتمالی پرونده نیاز به گذشت زمان دارد، بهتر است برای درخواست مجدد ویزا از سفارت مربوطه حداقل ۶ ماه صبر کرد.

6. عکس مورد نیاز برای ویزای شینگن باید دارای چه شرایطی باشد؟

عکس 3.5*4.5 که 80% زوم عکس بر روی صورت باشد از شانه به بالا بدون لبخند و پشت سفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *