ویزا

راهنمای کامل لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا

کشور کانادا جزو آن دسته از کشورهایی است که هر ساله خارجی‌های زیادی با اهداف مختلف به آن سفر می‌کنند. با پاسپورت ایرانی برای ورود به کشور کانادا به ویزا نیاز دارید که بسته به هدف شما از سفر به این کشور نوع این ویزا تغییر می‌کند. در حال حاضر انواع مختلف ویزا از جمله ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا در دسترس است. اخذ ویزای کانادا شرایط، مراحل و الزاماتی دارد که برای هر یک از انواع ویزا متفاوت است. یکی از مهم‌ترین مراحل مربوط به گردآوری مدارک موردنیاز برای ویزای کانادا می‌شود.

بررسی مراحل اخذ ویزای کانادا

برای اخذ ویزای کانادا باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید. بنابراین قبل از هر کاری مطمئن شوید که پاسپورت شما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد. در مرحله بعد باید به صورت آنلاین یا حضوری درخواست ویزا را ارائه کنید. بسیار مهم است که فرم‌های مربوطه را با دقت زیادی تکمیل کنید زیرا وجود هرگونه ایراد در این فرم‌ها باعث ایجاد خلل در فرآیند رسیدگی به درخواست شما خواهد شد. ضمن این که لازم است تا مدارک موردنیاز را نیز به درخواست خود پیوست کنید.

بعد از ارسال درخواست و پرداخت هزینه مربوط به درخواست باید منتظر نتیجه بررسی‌ها باشید. در صورت تایید درخواست ویزا می‌توانید سایر اقدامات لازم از جمله انگشت‌نگاری را انجام دهید. پس از تایید نهایی می‌توانید با اخذ ویزای کانادا وارد این کشور شوید. همان‌طور که گفته شد یکی از مراحل اخذ ویزای کانادا جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست است. گاها پیش آمده که سهل‌انگاری یک متقاضی در جمع‌آوری مدارک مورد نیاز و ارسال آن‌ها موجب رد درخواست ویزا شده است.

بنابراین بسیار مهم است که این مرحله از کار را جدی گرفته و تمام مدارک را دقیقا بر اساس دستورالعمل اداره مهاجرت کانادا گردآوری کرده و ارسال نمایید. نکته مهمی که در این ارتباط باید به آن توجه داشته باشید این است که مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا بر اساس نوع ویزا تعیین می‌شود. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی کانادا

اگر قصد دارید برای اهداف کوتاه مدت مانند گردشگری و دیدار با اقوام به کانادا سفر کنید باید ویزای توریستی کانادا را بگیرید. ویزای توریستی کانادا یکی از محبوب‌ترین ویزاهای این کشور بوده و درخواست زیادی از تمام دنیا برای آن وجود دارد. در حال حاضر دو نوع رایج ویزای توریستی کانادا شامل ویزای سینگل و ویزای مولتیپل می‌شود که مدارک مورد نیاز برای آن‌ها مشابه هم است. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و پاسپورت‌های قبلی در صورت وجود
 • یک قطعه عکس جدید قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵ رنگی با زمینه سفید
 • ترجمه شناسنامه
 • ترجمه سند ازدواج در صورت همراهی همسر در سفر
 • فرم تکمیل شده اطلاعات فردی و خانوادگی (برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه پر شود)
 • اسناد و مدارک مالی
 • ترجمه اسناد ملکی
 • ارائه مدارک مبنی بر رزرو هتل و شرح برنامه سفر همراه با رزرو بلیط رفت و برگشت (ارائه این موارد در صورت نداشتن دعوت‌نامه الزامی است)
 • مدارک شغلی از جمله گواهی اشتغال به کار

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کانادا از سیستم آموزشی پیشرفته‌ای برخوردار بوده و جزو چند کشور برتر جهان از لحاظ کیفیت و امکانات آموزشی محسوب می‌شود. همین موضوع سبب شده تا شمار دانشجویان بین‌المللی این کشور سال به سال افزایش پیدا کند. اگر شما هم قصد تحصیل در کانادا را دارید باید ابتدا اقدام به گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های کانادا کرده و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید. مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت معتبر
 • اصل شناسنامه و ترجمه آن
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در کشور کانادا
 • فیش واریزی تحصیلی
 • برنامه تحصیلی موسسه مورد نظر
 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به درخواست ویزا
 • نامه تمکن مالی مربوط به ۴ ماه اخیر
 • دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵
 • هر نوع مدارک مالی از جمله گردش حساب بانکی که اثبات کند از پس هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برمی‌آیید

در صورتی که بخواهید برای یک فرصت مطالعاتی به کشور کانادا بروید باید مدارکی را برای اخذ ویزا ارائه نمایید. این مدارک شامل کلیه مدارک مربوط به ویزای توریستی کانادا به اضافه مدارک زیر می‌شود:

 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن
 • رزومه کامل و عکس دار
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در کانادا
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • در صورت دریافت بورسیه تحصیلی ارائه نامه حمایت مالی از دانشگاه یا وزارت علوم
 • فرم LMIA
 • رسید پرداختی ۲۳۰ دلار که از کانادا پرداخت شده باشد
 • در صورت لزوم ارائه مدرک زبان معتبر

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کانادا

اگر بخواهید به قصد کار کردن وارد کشور کانادا شوید باید مجوز کار در این کشور را داشته باشید. بنابراین لازم است که ابتدا از سمت یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنید تا سپس سایر اقدامات مربوط به اخذ ویزای کار کانادا را پیگیری نمایید. مدارک مورد نیاز برای گرفتن این ویزا شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه شرکت یا کارفرمای کانادایی
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گاهی سلامت جسمانی
 • تاییدیه Positive Labour Market Opinion که بر اساس آن کارفرما می‌تواند یک فرد خارجی را استخدام کند
 • مدارکی برای اثبات برخورداری از مهارت لازم برای احراز شغل مورد نظر
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه بسته به استان مورد نظر
 • دو قطعه عکس

نکات مهم در مورد مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا

در بالا مدارک مورد نیاز برای اخذ انواع ویزای کانادا به صورت موردی ارائه شد. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که برخی از این مدارک دارای جزئیات مختلفی بوده و نکات مهمی در ارتباط با آن‌ها وجود دارد که عدم توجه به آن‌ها ممکن است شانس شما را برای دریافت ویزای کانادا کاهش دهد.

چرا باید پاسپورت‌های قبلی را ارائه کنیم؟

پاسپورت‌های قبلی شما در واقع نشان‌دهنده سوابق سفر شما هستند و می‌توانند در اخذ ویزای کانادا تاثیر زیادی را داشته باشند. به عنوان مثال اگر در پاسپورت متقاضی برچسب ویزای شینگن وجود داشته باشد شانس بیشتری برای دریافت ویزای کانادا خواهد داشت. بنابراین حتما در حفظ و نگهداری از پاسپورت‌های قدیمی خود دقت کنید.

ترجمه مدارک را کجا انجام دهیم؟

اکثر مدارک شما از جمله شناسنامه، سند ازدواج، اسناد ملکی و… نیاز به ترجمه رسمی دارند در غیر این صورت مورد تایید قرار نخواهند گرفت. ترجمه مدارک را می‌توانید از طریق یک دارالترجمه رسمی انجام دهید. ترجمه مدارک معمولا در عرض چند روز انجام می‌شود.

در صورت همراهی فرزندان مدارک دیگری لازم است؟

در صورتی که فرزندان شما نیز در سفر به کانادا همراه شما باشند باید گواهی اشتغال به تحصیل آن‌ها را نیز همراه سایر مدارک ارائه نمایید.

فرم مشخصات فردی و خانوادگی شامل چه مواردی می‌شود؟

در فرم مشخصات فردی برخی اطلاعات شخصی مانند نام و نام خوانوادگی، تاریخ تولد، شماره ملی، سوابق اقامت در کشورهای خارجی، شماره پاسپورت، آدرس، شماره تلفن، اطلاعات شغلی و تحصیلی و… مورد سوال قرار می‌گیرد. در فرم اطلاعات خانوادگی نیز اطلاعات شخص متقاضی و اعضای خانواده او شامل همسر، فرزندان، والدین، خواهر و برادر پرسیده می‌شود. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل، تاریخ و کشور محل تولد و آدرس می‌گردد.

ارائه اسناد و مدارک مالی چه لزومی دارد؟

ارائه اسناد مالی از این جهت است که دولت کانادا مطمئن شود شما قادر به پرداخت هزینه‌های خود در مدت حضور در این کشور خواهید بود. مهم‌ترین مدرک مالی که باید آن را ارائه کنید نامه تمکن مالی است که باید آن را از بانک بگیرید. دقت کنید که این نامه حتما باید توسط بانک صادرکننده مهر شده باشد وگرنه فاقد ارزش است. علاوه بر این ارائه پرینت گردش ۴ ماهه حساب بانکی شخص متقاضی نیز مورد نیاز خواهد بود. همچنین در صورتی که گواهی سپرده بلندمدت، سند ماشین و گواهی سهام بورس را نیز دارید آن را ارائه کنید. مدارک اسناد ملکی نیز می‌تواند جزو همین موارد باشد.

میزان تمکن مالی برای گرفتن انواع ویزای کانادا چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین مدارک برای گرفتن ویزا مدارک مربوط به تمکن مالی متقاضی است. متقاضی باید بتواند ثابت کند که در مدت حضور در کشور کانادا از پس هزینه‌های مختلف خود برمی‌آید. اثبات این موضوع از طریق ارائه مدارکی مبنی بر توانایی یا تمکن مالی است. اما میزان توانایی یا تمکن مالی برای مجاب کردن افسر مهاجرت و اخذ ویزای کانادا به چه میزان است؟ اولین نکته‌ای که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که میزان تمکن مالی برای انواع مختلف ویزای کانادا دارای تفاوت است. بنابراین تمکن مالی را برای هر یک از انواع ویزا به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید ثابت کنند که حداقل از تمکن مالی برابر با ۱۲ هزار دلار برای هر سال اقامت در این کشور برخوردار هستند. البته این مبلغ تنها مربوط به هزینه‌های یک سال زندگی در کانادا است و هزینه مربوط به شهریه تحصیلی دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه خواهد شد.

دقت داشته باشید که این مبلغ حداقل تمکن مالی لازم برای برخورداری از شانس گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است. اما هر چه میزان تمکن مالی بالاتر باشد احتمال اخذ ویزا برای شما بالاتر خواهد رفت. علاوه بر این‌ها شخص متقاضی باید پول کافی برای برگشتن به کشور خود را نیز داشته باشد.

افرادی که قصد دارند برای یک سفر توریستی وارد کشور کانادا شوند باید ثابت کنند که پول کافی را برای خرج کردن در این کشور دارند. به طور کلی حداقل تمکن مالی لازم برای گرفتن ویزای توریستی کانادا ۸ الی ۱۰ هزار دلار کانادا است. این عدد بر مبنای هزینه‌های سفر به کانادا تخمین زده شده است. اما میزان تمکن مالی برای گرفتن ویزای توریستی کانادا تا حد زیادی بستگی به شرایط متقاضی خواهد داشت. مشاوره اخذ ویزای کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه داشتن دعوت‌نامه از کانادا است.

در صورتی که متقاضی یک دعوت‌نامه از کانادا داشته باشد میزان تمکن مالی برای او پایین‌تر خواهد آمد. همچنین شرایط شغلی متقاضی نیز در تعیین تمکن مالی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال افرادی که شغل‌های پردرآمد دارند بهتر است تمکن مالی بالاتری ارائه دهند تا احتمال اخذ ویزا را برای خود بیشتر کنند. اگر قصد دارید به عنوان یک نیروی کار ماهر به کانادا بروید باید تمکن مالی شما حداقل ۱۲۷۰۰ دلار کانادا باشد. البته این مبلغ تنها برای یک نفر است و در صورتی که همراه با خانواده خود قصد رفتن به کانادا را داشته باشید به ازای هر نفر این مبلغ افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال برای یک خانواده دو نفره ۱۵۷۰۰ دلار و برای یک خانواده سه نفره ۱۹۴۰۰ دلار تمکن مالی مورد نیاز است.

چرا باید تاییدیه رزرو هتل و برنامه سفر را ارائه کنیم؟

از طریق ارائه رزرواسیون هتل و شرح برنامه سفر این اطمینان را به اداره مهاجرت کانادا می‌دهید که برای مدت مشخصی در این کشور اقامت داشته و هدفتان از سفر را شفاف‌سازی خواهید کرد. ضمن این که ارائه تاییدیه رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما نیز بسیار موثر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که در صورت داشتن دعوت‌نامه از کانادا نیازی به ارائه این موارد نخواهد بود.

در صورت داشتن دعوت‌نامه چه مدارکی باید ارائه شود؟

در صورت داشتن دعوت‌نامه علاوه بر مدارک مذکور باید شخص دعوت‌کننده نیز مدارکی را ارائه کند. این مدارک شامل مواردی نظیر کارت شهروندی کانادا، پاسپورت کانادا، کارت اقامت کانادا یا شناسنامه کانادایی، نامه بانک، گواهی اشتغال به کار و برخی مدارک دیگر می‌شود. ضمن این که خود دعوت‌نامه نیز باید شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات متقاضی و دعوت‌کننده، نسبت این دو نفر، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن و… باشد.

مدارک شغلی شامل چه مواردی می شود؟

مدارک شغلی بر اساس نوع مشاغل دارای تفاوت خواهد بود. به عنوان مثال کارمندان باید ترجمه گواهی اشتغال به کار، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه حکم کارگزینی و ترجمه سوابق بیمه خود را ارائه نمایند. کارفرمایان باید مدارکی مانند لیست بیمه و فیش حقوقی کارمندان و ترجمه آخرین پرداخت مالیاتی را ارائه نمایند. تاجران باید ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی و… را ارائه کنند و صاحبان مشاغل آزاد نیز باید ترجمه جواز کسب خود را ارائه نمایند. مهندسان نیز باید ترجمه پروانه نظام مهندسی خود را ارائه کنند.

در صورتی که یک کارمند بازنشسته باشید باید ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی خود را ارائه نمایید. در این مطلب سعی شد تا مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا به صورت دسته‌بندی شده مورد بررسی قرار بگیرد. اما با توجه به این موضوع که احتمال تغییر مدارک و قوانین مرتبط با آن در طول زمان وجود دارد بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزا اطلاعات کافی را از طریق موسسات معتبر در این حوزه به دست آورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *