ویزا

تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا

تمکن مالی یک نامه تائیدیه از بانک است که برای دریافت ویزای کشورهای معتبر دنیا و پذیرش تحصیلی دانشگاه ها مورد نیاز خواهد بود. نامه تمکن مالی نشان دهنده این موضوع است که متقاضی درخواست ویزا از شرایط مالی مناسبی برای پوشش هزینه های سفر برخوردار است.

اگر برای مثال قصد دریافت یکی از انواع ویزای کانادا و حضور در این کشور را داشته باشید، وجود مدرک تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا نقش بسیار مهمی را در تصمیم گیری افسر پرونده و سفارت کانادا ایفا خواهد کرد. در همین رابطه خواندن مطلب راهنمای کامل لیست مدارک موردنیاز ویزای کانادا را به شما پیشنهاد می کنیم.

به طور معمول نامه تمکن مالی از جزئیاتی نظیر مانده حساب، تاریخ افتتاح حساب، میانگین مبالغ واریزی و خروجی از حساب و گردش حساب تشکیل شده و در اغلب موارد تمامی مبالغ به ریال درج می شود. البته صاحب حساب باید با در نظر گرفتن نوع ویزا، شعبه بانکی مورد نظر را از واحد ارزی کشور مقصد مطلع سازد.

عموماً نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی بوده و موجودی و گردش حساب فرد به واحد ارزی ایران یعنی ریال درج می گردد و در محتوای نامه تمکن مالی به نرخ بانکی و دولتی ارز کشور مقصد اشاره می شود. اما در نامه تمکن مالی برخی از بانک ها مقدار موجودی و اطلاعات گردش حساب فرد به صورت معادل دلار کانادا درج می گردد.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که برخلاف بانک صادر کننده نامه تمکن مالی، نرخ دولتی دلار کانادا مدنظر افسر سفارت نبوده و موجودی حساب ویزای کانادا با نرخ آزاد دلار محاسبه می گردد.

مدرک مهم تمکن مالی براساس گردش حساب 3 تا 4 ماه متقاضی دریافت ویزای کانادا است و اعتبار آن از زمان صدور برابر با 30 روز کاری است. لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و یا همان موجودی حساب ویزای کانادا باید از مهر شعبه ارزی بانک و امضای مدیر شعبه برخوردار باشد.

گواهی تمکن مالی برای ویزای توریستی

به طور معمول ویزای توریستی کانادا یا همان visitor visa به صورت ویزای مولتی و چندبار ورود صادر می گردد و اعتبار آن برابر با اعتبار پاسپورت ایرانی یعنی 5 سال است. از این رو شما این امکان را دارید تا در هر بار سفر خود به کانادا برای حداکثر 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت رسمی دولت کانادا، تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا برای 3 ماه اول اقامت در این کشور معادل 2500 دلار کانادا است. اما به دلیل سختگیری های بیشتر، این مقدار تمکن مالی برای شهروندان ایرانی کفایت نکرده و برای درخواست ویزای توریستی کانادا به نامه تمکن مالی با حداقل موجودی 10 هزار دلاری کانادا نیاز است.

به بیانی دیگر در زمان آماده سازی این مطلب، موجودی حساب ریالی متقاضی ویزای توریستی کانادا باید با احتساب قیمت فعلی دلار کانادا چیزی در حدود 190 تا 200 میلیون تومان باشد.

با توجه به اطلاعات بخش تمکن مالی وبسایت Canada.ca، در صورت موفقیت در دریافت ویزای توریستی کانادا ملزم هستید تا در زمان ورود به بخش مرزی این کشور، نامه تمکن مالی بانکی خود را ( با حداکثر 1 هفته از زمان صدور) به افسر مرزی فرودگاه کانادا نشان دهید.در عین حال چنانچه حامل مبلغ 10 هزار دلار کانادا و با بیشتر به همراه خود هستید، باید آنرا به افسر مرزی فرودگاه اطلاع دهید. در غیر این صورت مشمول جریمه نقدی و حتی زندان خواهید شد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر به مطلب چطور ویزای کانادا بگیریم مراجعه کنید.

میزان تمکن مالی ویزای کاری کانادا

تمکن مالی نشان دهنده داشتن بودجه کافی برای اقامت و زندگی در کانادا است. اگر از طریق طرح های مهاجرت کاری اکسپرس اینتری نظیر اسکیل ورکر فدرال و یا نامزدی استانی کانادا برای کار در این کشور و دریافت PR کانادا اقدام کرده باشید و دعوت نامه درخواست ITA برای شما ارسال شود، باید نامه تمکن مالی بانکی خود را به عنوان بخشی از مدارک برای سفارت کانادا ارسال کنید.

در همین رابطه خواندن مطلب شرایط کار در کانادا و سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا را به شما پیشنهاد می کنیم.

بنابر اطلاعات وبسایت دولتی کانادا، متقاضیان برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال و تاجران ماهر کانادا (یا همان اسکیل تریدز فدرال) باید نامه تمکن مالی خود را در پروفایل اکسپرس اینتری آپلود نمایند.
اما اگر دارای یکی از شرایط زیر باشید، نیازی به ارائه نامه تمکن مالی برای دریافت ویزای کاری کانادا و زندگی و اقامت در این کشور نخواهید بود:

باید به این موضوع توجه داشته باشید که همواره وضعیت تمکن مالی خود را در حساب کاربری اکسپرس اینتری به روز رسانی کنید، چون ممکن است برای بیش از یک برنامه مهاجرتی کانادا واجد شرایط شناخته شوید. در همین زمینه خواندن مطلب آیا میتوان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا گرفت را به شما پیشنهاد می کنیم.

میزان تمکن مالی مورد نیاز برای کار و زندگی در کانادا از طریق روش های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری به اندازه خانواده شما بستگی دارد که از شما به عنوان سرپرست خانواده، همسر، فرزندان وابسته زیر 18 سال و فرزندان وابسته همسر شما ( در صورت وجود) تشکیل می شود.

در صورتی که به تنهایی برای برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا و کار و زندگی در این کشور اقدام می کنید، باز هم باید همسر و فرزندان وابسته خود را در حساب کاربری و نامه تمکن مالی خود لحاظ کنید. به بیانی دیگر، حتی اگر اعضای خانواده شما را در کانادا همراهی نکرده و یا دارای وضعیت اقامت دائم و شهروندی کانادا هستند، باز هم باید در نامه تمکن مالی شما محاسبه شوند.

در ادامه در قالب یک جدول حداقل موجودی حساب ویزای کانادا برای مهاجرت به این کشور نمایش داده شده است. اگر دارای بودجه بیشتری هستید، باید آنرا در حساب کاربری و درخواست ویزای کانادا اعلام کنید.

تعداد افراد خانوادهتمکن مالی مورد نیاز به دلار کانادا
112.960 هزار دلار
216.135 هزار دلار
319.836 هزار دلار
424.083 هزار دلار
527.315 هزار دلار
630.806 هزار دلار
734.299 هزار دلار
برای هر عضو خانواده بیشتر از این تعداد3.492 هزار دلار

 

 

مقدار تمکن مالی اعلام شده توسط دولت کانادا باید در دسترس باشد. این بدین معنی است که برای مثال ارائه سند ملکی اثبات کننده تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی در کانادا نیست. شما همچنین نباید مبلغ مورد نیاز تمکن مالی را به صورت قرضی از کسی دریافت کرده باشید، بلکه باید قادر به خرج آن برای هزینه های اولیه زندگی خود و خانواده در کانادا باشید ( حتی اگر افراد خانواده شما را همراهی نمی کنند)

اگر برای مثال، همسرتان شما را در کانادا همراهی می کند، می توانید از طریق حساب مشترک و امکان دسترسی به آن پول، بر روی تمکن مالی وی حساب کنید. تمکن مالی ارائه شده باید در زمان اپلای و صدور احتمالی ویزای اقامت دائم کانادا در دسترس و قابل استناد باشد. به بیانی دیگر، شما باید قادر به اثبات این موضوع به افسر مهاجرت باشید که می توانید به صورت قانونی به موجودی حساب ویزای کانادا دسترسی داشته و در زمان حضور در کانادا از آن استفاده کنید. برای اطلاع دقیق از شرایط مهاجرت استانی به مطلب تمکن مالی و شرایط مورد نیاز اسکیل ورکر ساسکاچوان مراجعه کنید.

نامه تمکن مالی باید دارای شرایط زیر باشد:

 • دارای سربرگ رسمی و مهر و امضای بانک باشد
 • دارای اطلاعاتی نظیر (آدرس، تلفن، ایمیل) باشد
 • اسم و فامیل شما در آن قید شده باشد
 • جزئیات وام و بدهی حساب را ذکر کرده باشد
 • جزئیات سایر حساب های مرتبط مثل قرض الحسنه و طولانی مدت، شماره حساب ها، تاریخ افتتاح حساب، میزان گردش و میانگین حساب در 6 ماه اخیر در آن لحاظ شده باشد

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

شما باید برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا و ادامه تحصیل در این کشور امکان اثبات تامین مالی هزینه های تحصیل و زندگی خود و اعضای خانواده همراه در کانادا را داشته باشید. روش های اثبات تمکن مالی کافی برای ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • داشتن یک حساب بانکی به نام در کانادا، در صورتی که پول خود را به این کشور منتقل کرده باشید
 • داشتن گواهی سرمایه گذاری تضمینی GIC از یک موسسه مالی شرکت کننده در کانادا
 • داشتن یک وام دانشجویی و یا آموزشی از بانک کانادایی
 • ارائه نامه تمکن مالی معتبر 4 ماه اخیر
 • چک بانکی که قابل تبدیل شدن به دلار کانادایی باشد
 • اثبات اینکه هزینه شهریه دانشگاه و اقامتگاه مسکونی را پرداخت کرده اید
 • نامه ای از یک شخص و یا دانشگاه دال بر ارائه پول به دانشجو
 • اثبات اینکه جزوی از برنامه آموزشی با بودجه کانادایی هستید و یا موفق به دریافتبورسیه تحصیلی کانادا شده اید

اما در حالت کلی حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا (برای پوشش هزینه های فرد و افراد خانواده همراه در کانادا) شامل موارد زیر می شود:

فرد حاضر در کاناداتمکن مالی در هر سال(بدون احتساب شهریه)تمکن مالی در هر ماه (در کنار شهریه)
دانشجو10 هزار دلار کانادا833 دلار
اولین عضو خانواده4 هزار دلار کانادا333 دلار
سایر اعضای خانواده همراه3 هزار دلار کانادا255 دلار

برای مثال: اگر شما (به عنوان دانشجو) و دو نفر از اعضای خانواده قصد مهاجرت به استانی خارج از کبک کانادا را داشته باشید، به مقدار تمکن مالی زیر نیاز خواهید داشت:

 • هزینه های زندگی: 10 هزار دلار کانادا برای دانشجو
 • هزینه های زندگی: 4 هزار دلار کانادا برای اولین عضو خانواده
 • هزینه های زندگی: 3 هزار دلار کانادا برای دومین عضو خانواده حاضر در کانادا

که در مجموع 17 هزار دلار کانادا می شود.

اما مقدار تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا در استان فرانسوی زبان کبک به شرح زیر است:

فرد حاضر در کاناداتمکن مالی در هر سال (در کنار شهریه)تمکن مالی در هر ماه (در کنار شهریه)
دانشجو11 هزار دلار کانادا917  دلار
اولین عضو خانواده (18 ساله یا بالاتر)5100 دلار425 دلار
اولین عضو خانواده زیر 18 سال3800 دلار317 دلار
سایر اعضای خانواده همراه بالای 18 سال5125 دلار427 دلار
سایر اعضای خانواده همراه زیر 18 سال1903 دلار159 دلار

برای مثال: اگر شما و دو عضو از خانواده (بالای 18 سال) قصد اقامت در استان کبک برای یکسال را داشته باشید به مقدار تمکن مالی زیر نیاز خواهید داشت:

 • هزینه های زندگی: 11 هزار دلار برای دانشجو
 • هزینه های زندگی: 5100 دلار برای نخستین عضو خانواده
 • هزینه های زندگی: 5125 دلار برای دومین فرد در خانواده

که در مجموع تمکن مالی سالانه مورد نیاز معادل 21.225 دلار کانادا است. در حال حاضر در اغلب آژانس های مسافرتی معتبر میزان تمکن مالی 12 هزار دلاری را برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا از ایران مطالبه می کنند. در همین رابطه پیشنهاد می کنیم مطلب کار در کبک را مطالعه کنید.

استعلام تمکن مالی توسط سفارت کانادا

با توجه به استعلام تمکن مالی توسط سفارت کانادا و توجه به جزئیاتی نظیر گردش حساب، میانگین موجودی و واریز و برداشت از حساب در یک بازه 6 ماهه، پیشنهاد می کنیم که اقدام به واریز یکباره کل مبلغ مورد نیاز نامه تمکن مالی نکرده و به جای دریافت چند نامه تمکن مالی از چند حساب بانکی مختلف تمام پول های خود را در یک حساب بانکی متمرکز کرده و نامه تمکن مالی آن حساب را به کنسولگری ارائه دهید.

زمانی که حساب بانکی گردش حساب زیادی نداشته باشد، واریز و برداشت ناگهانی حجم زیادی از پول موجب شک افسر سفارت به حساب سازی جعلی بوده و اینطور فکر می کند که موجودی حساب ویزای کانادا متعلق به متقاضی ویزای کانادا نیست.

در همین رابطه خواندن مطلب راهنمای ارائه صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا را به شما پیشنهاد می کنیم.

روش های اثبات تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا

شما می توانید از طریق روش های زیر تمکن مالی خود را به سفارت کانادا اثبات کنید:

 • داشتن یک حساب بانکی دارای موجودی کافی به نام متقاضی دریافت ویزا
 • ارائه رسید پرداخت شهریه دانشگاه و خوابگاه دانشجویی
 • نامه تمکن مالی با ریز گردش حساب بانکی و میانگین موجودی 4 تا 6 ماه اخیر
 • برخورداری از اسناد ملکی و اوراق بهادار دارای امضای کارگزاری و ترجمه رسمی
 • املاک و مستغلات همسر در صورت تاهل دانشجو
 • ارائه تعهد نامه محضری همسر برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو در کانادا

شما می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تمکن مالی و موجودی حساب ویزای کانادا با کارشناسان ما در نیلگام سفر تماس گرفته و از مشاوره تخصصی پذیرش تحصیلی و انواع ویزای کانادا بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *