تحصیلی

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰

همانطور که می‌دانید اکثر دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های برتر دنیا بوده و دارای بودجه دولتی هستند، این بدین معنی است که در عین ارائه خدمات آموزشی عالی و با کیفیت و پایین بودن هزینه‌های تحصیلی‌ به نسبت برخی از کشورها، تحت شرایط خاصی، امکان ارائه بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان دارند.

اگر چه متاسفانه، عمدتا بخش زیادی از بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان کانادایی اختصاص می‌یابد و کمک هزینه‌های تحصیلی قابل ارائه برای دانشجویان خارجی در این کشور در مقایسه با کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا محدودتر است؛ از این رو دانشجویان بین‌المللی دارای منابع محدودی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل در کانادا هستند و اغلب سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) از دانشجویان بین‌المللی توقع داشتن تمکن مالی و پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل را بدون استفاده از کمک‌های تحصیلی دانشگاه دارد.

علیرغم اینکه تعداد دانشجویان بین‌المللی ایرانی دانشگاه‌های کانادایی هر ساله در حال افزایش است، اما با این‌حال گاهی اوقات برخی از این دانشجویان با چالش‌هایی نظیر هزینه‌های تحصیلی و شهریه بالا روبرو می‌شوند، به همین منظور قصد داریم تا در این نوشتار به توضیح اطلاعات مفیدی در رابطه با بورسیه تحصیلی کانادا، انواع و شرایط دریافت آن در مقاطع مختلف تحصیلی، مدارک مورد نیاز و مواردی از این قبیل بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

تعاریف و نکات مهم بورسیه و اسکالرشیپ تحصیلی کانادا

براساس اطلاعات وب‌سایت رسمی دولت کانادا ،کشور کانادا به شرکت در مطالعات بین‌المللی و مشارکت‌های پژوهشی برای ساختن درک مشترکی بین مردم دنیا، گسترش شهروندان و رهبران آینده ملل مختلف جهان همت گمارده است. از این رو سازمان امور جهانی کانادا (Global Affairs Canada) ، مسئول رسیدگی به همکاری‌ها و مشارکت‌های کشور کانادا در عمده برنامه‌های بین‌المللی بورسیه تحصیلی کانادا شده است. بدین ترتیب می‌توان اینطور گفت که سازمان GAC مسئول ارائه و پشتیبانی امور بین‌المللی بورسیه تحصیلی کاناداست، همچنین برخی از دولت‌های خارجی که بورسیه‌های تحصیلی کانادا را در کشورشان پشتیبانی می‌کنند، این عمل را متقابلا انجام می‌دهند.

به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. انواع بورسیه تحصیلی کانادا از چند طریق: دولت کشور کانادا، برخی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی و دیگر سازمان‌های خصوصی به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی ارائه می‌گردد. در ادامه هریک از این موارد بررسی خواهد شد.

مطلب مرتبط: چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟

تفاوت Scholarships و Bursaries چیست؟

اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان کمک تحصیلی مالی دانشجویان بین‌المللی برای پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شوند. هیچکدام نیاز به بازپرداخت ندارند و برخی مواقع بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجو کل هزینه‌های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهند.

البته وجه تمایزی بین بورسیه تحصیلی کانادا (Bursaries) و (Scholarships) وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم: بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. Scholarships که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا است که براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

مطالب مرتبط: آخرین طرح مهاجرتی دولت کانادا برای اقامت

بورسیه Entrance Scholarships چیست؟

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی با مدارج علمی بالا و قوی است. با در نظر گرفتن این موضوع که تامین مالی هزینه‌های تحصیل، دغدغه اصلی فرد متقاضی است، جستجوی آموزشگاه مورد علاقه و مناسب شرایط شما کار ارزشمندی خواهد بود. لازم به ذکر است که برای برخی از این کمک‌های تحصیلی ضرب‌العجل سالانه تعیین شده، به همین خاطر فرد میبایست در اسرع وقت و البته اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام کند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

برخی از دانشگاه‌های دولتی کانادا نظیر دانشگاه کارلتون، منیتوبا و آلبرتا به منظور کاهش و یا جبران هزینه‌های اضافی شهریه دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی کانادا از نوع entrance scholarship را ارائه می‌دهند. این نوع از کمک‌های تحصیلی عموما براساس معیارهای واجد شرایط بودن ، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA بوده و به صورت خودکار به فرد تعلق می‌گیرد.

وام‌ دانشجویی کانادا چیست؟

در صورتی که دریافت کمک‌های تحصیلی متداول نظیر بورسیه تحصیلی کانادا و اسکالرشیپ برای دانشجوی بین‌المللی مقدور نباشد، فرد می‌تواند به گزینه دیگری به نام وام دانشجویی رجوع کند که دارای نرخ بهره و سررسید بازپرداخت مشابهی برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی است.

بخاطر اینکه اکثر بورسیه‌های تحصیلی کانادا و فاندهای استانی محدود به شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور است، دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا ملزم به دریافت وام و قرض گرفتن از یک موسسه اعتباری خصوصی و یا بانک خواهند بود. چنانچه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا نباشید و بخواهید از گزینه وام دانشجویی استفاده کنید، می‌توانید از طریق وب‌سایت دولت کانادا از برنامه‌ها و طرح‌های مختلف وام‌های دانشجویی مطلع گردید. لازم به ذکر است که این گزینه در درجه اول برای شهروندان کانادایی و سپس برای مهاجران قانونی در دسترس است.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

اکنون که با تعاریف اولیه فاند تحصیلی کانادا آشنا شدید، قصد داریم به توضیح انواع بورسیه تحصیلی کانادا (دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی) بپردازیم، اما پیش از پرداختن به این موضوع باید این نکته را خاطر نشان کنیم که امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی بسیار سخت و نادر بوده و در اکثر مواقع آن‌دسته از دانشجویان بین‌المللی که از مقطع کالج در کانادا مشغول به تحصیل هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی خواهند داشت.

مطالب مرتبط: راهنمای تحصیل در کالج‌های کانادا

الف) بورسیه‌های دولتی کانادا

۱- کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا (Banting Postdoctoral fellowships) : بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که مختص به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است (دریافت اطلاعات بیشتر). هدف از اهدای بورسیه فوق دکترا دستیابی به موارد زیر است:

 • جذب و حفظ استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی فوق دکترا
 • گسترش پتانسیل هدایت و رهبری ایشان
 • قرار دادن آنها در مسیر موفقیت به عنوان سردمداران تحقیقات آینده

به طور سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا Banting به متقاضیان واجد شرایط در سراسر جهان تعلق می‌گیرد و در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال است. بورسیه تحصیلی فوق دکترای Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار (شامل مالیات) دارای برنامه زمان‌بندی و ضرب‌العجل بوده و برای مدت زمان دو سال (بدون امکان تجدید) طراحی شده است.

۲- بورسیه مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program): یکی دیگر از کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کانادایی مقطع فوق لیسانس و یا دکترا (CGS-M) دانشگاه‌های کانادا است. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا توسط سه ارائه دهنده فدرال: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای  تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) مدیریت می‌شود. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار برای ۱۲ ماه اعتبار دارد و غیر قابل تمدید است، البته لازم به ذکر است که یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم این کشور است. (اطلاعات بیشتر)

۳- بورسیه  جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards): بورسیه تحصیلی دولتی کانادا که مختص دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا (کشورهای عضو ASEAN)، چین، هند و هنگ کنگ در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی معتبر است و متاسفانه شامل دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

۴- بورسیه فوق لیسانس NSERC : یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.

۵- بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS : این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS است که شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.

۶- بورسیه  Vanier Graduate Scholarships : این نوع از بورسیه دولتی کانادا مختص دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتراست که از طریق ویزای تحصیلی کانادا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول هستند.

هدف از ارائه بورسیه تحصیلی Vanier CGS تبدیل کردن کانادا به مرکز عالی تحقیقات و آموزش است، بورسیه ونیر با نشان دادن مهارت‌های رهبری و استانداردهای بالای دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، سلامت و مهندسی در صدد جذب و نگه داشت دانشجویان دکترای ممتاز از سراسر جهان است. هر ساله قریب به ۱۶۶ بورسیه تحصیلی کانادا Vanier CGS با ارزش سالانه ۵۰٫۰۰۰ دلار و برای مدت اعتبار ۳ سال (غیر قابل تمدید) به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی دکترا اهدا می‌شود و در حال حاضر در مجموع ۵۰۰ بورسیه تحصیلی از این نوع فعال است. مهترین نکات مهم دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی به قرار زیر است:

 • دانشجوی متقاضی این بورس تحصیلی میبایست نخست در یکی از برنامه‌های تخصصی مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کند.
 • داشتن معرفی‌نامه از موسسه آموزشی و دانشگاه کانادایی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • داشتن نمرات عالی مقاطع کارشناسی و ارشد و حدنصاب بالای معدل
 • داشتن توانایی تحقیقات پیشرفته و تخصصی و پتانسیل رهبری پروژه

باید خاطر نشان کنیم که دریافت پذیرش دانشگاه معتبر کانادایی، استفاده از خدمات بورسیه تحصیلی کانادا و ادامه تحصیل در این کشور مستلزم رعایت نکات بی‌شمار و نسبتا دشواری است که می‌توان با استفاده از خدمات ارزیابی تحصیلی و دریافت مشاوره از کارشناسان مجرب بورسیه تحصیلی کانادا گروه شرکت‌های نیلگام از تمامی جوانب آن باخبر شد و با اطمینان در این مسیر گام برداشت.

ب) بورسیه‌های غیر دولتی کانادا

۱- صندوق مالی زیست محیطی Anne Vallee : این نوع از بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری در یکی از دانشگاه‌های معتبر استان کبک و یا بریتیش کلمبیا است. بورسیه تحصیلی AVEF با تمرکز و پشتیبانی از تحقیقات میدانی محیط زیست جانوری با گرایش صدمات و  فعالیت‌های انسانی نظیر جنگلداری، صنعت، کشاورزی و ماهیگیری، دو فاند تحصیلی با ارزش سالانه ۱۵۰۰ دلار را به دانشجویان واجد شرایط اهدا می‌کند.

۲- کمک هزینه و بورسیه تحصیلیTrudeau: بنیاد Trudeau به دانشجویان واجد شرایط مقطع دکترا دانشگاه‌های منتخب کانادا انواع بورسیه تحصیلی کانادا، کمک هزینه تحصیلی و مشاوره را ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی Trudeau سه ساله بوده و در هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار برای پوشش هزینه‌های شهریه، زندگی پرداخت می‌شود و ۲۰ هزار دلار نیز به طور سالانه برای خرجی سفر و تحقیقات در نظر گرفته شده است. (برای دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید)

ج) بورسیه‌های دانشگاهی کانادا

اغلب دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا به دانشجویان فارغ‌التحصیل واجد شرایط خود کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. عموما دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا تحت یکی از عناوین زیر به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد درخواست می‌دهند:

۱- بورسیه های ورودی کشور مبدا ( Domestic Entrance Scholarships) :  این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا یکساله بوده و به دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده و بومی کانادا ( شهروندان کانادایی، مهاجران دارای اقامت دائم) اهدا می‌شود. دانشجویان متقاضی این بورسیه تحصیلی میبایست دارای معدل میانگین GPA 10.5 یا بالاتر و ثبت‌نام تمام وقت در دانشگاه مورد نظر باشند. ارزش این بورسیه برای دانشجویان جدید فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجویان جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.

۲- کمک هزینه تدریس Teaching Assistantships TA : اساتید معمولا از اعضای این بخش که از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند برای وظایف مختلفی نظیر اداره کردن آزمایشگاه‌ها و گروه‌های تحصیلی، کمک به آماده‌سازی سخنرانی، نشانه‌گذاری تکالیف و آزمون‌ها ، کلاسهای رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، تصحیح اوراق و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند.

وظایف کاری دستیار استاد ( TA) در صورتی که دانشجو در محدوده‌های مختلف تحصیلی نظیر معدل تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی قدرتمند ظاهر شود، ممکن است در خارج از محوطه دانشگاه انجام گیرد و در این شرایط اغلب اساتید دانشگاه‌ها دامنه وسیعی از دوره‌ها و فرصت‌های آموزشی TA را در دفاتر مختلف و به همراه حقوق در اختیار فرد قرار می‌دهند. ارزش این نوع از کمک هزینه چیزی بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار در سال است و نیازمند میانگین معدل GPA 10 یا بالاتر و مهارت عالی زبان انگلیسی است.

۳- کمک هزینه تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RAافراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده (سوپروایزر) و اساتید استخدام شده و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجوی مذکور در خلال گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را صرف تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت می شود و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی می‌انجامد. حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد.

دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه میبایست توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشد. وظایف نیروی RA شامل کار درون دانشگاه ( On-campus ) برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری نظیر بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها، برگزاری مصاحبه‌ها و مواردی از این قبیل می‌شود. لازم به ذکر است که کمک هزینه‌های تحصیلی و وظایف دانشگاهی TA و RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر ایجاد رزومه تحصیلی فوق‌العاده برای دانشجو، مزیتی ویژه برای فرد مورد نظر محسوب می‌شود.

۴- بورسیه تحصیلی شایستگی تحصیلی Merit Scholarshipsاین نوع از بورسیه تحصیلی کانادا براساس نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی‌ دانشجو اهدا می‌شود و تنها برای دانشجویان ممتاز در دسترس است. مقدار ارزش این نوع از بورسیه تحصیلی از ۱۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ دلار متغیر است و پیشنهاد و تصمیم‌گیری در مورد آن توسط دپارتمان تحصیلی مربوطه و در خلال ر سال انجام می‌پذیرد.

۵- جوایز کمک مالی Donor-Funded Awards: این نوع از جوایز مالی با ارزشی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار براساس نیاز مالی، محدوده‌های تحقیقاتی خاص و برتری تحصیلی فردی توسط دانشگاه به دانشجوی مربوطه اهدا می‌شود. گروه شرکت‌های نیلگام با سالها تجربه موفق در امور پیکاپ، اخذ انواع ویزای کانادا از جمله ویزای تحصیلی و بورسیه تحصیلی کانادا آماده ارائه مشاوره تخصصی و ارزیابی تحصیلی به متقاضیان ادامه تحصیل در کشور کانادا است.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا با نیلگام۰۲۱-۷۵۲۳۷

لیست دانشگاه‌های معتبر ارائه‌کننده بورسیه تحصیلی کانادا

 • دانشگاه کارلتون: این بورسیه تحصیلی کانادا برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه  Carletonدر دسترس است و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ممتاز به صورت خودکار تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه کنکوردیا : انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی دانشگاه Concordia مونترال در دسترس است.
 • دال هوزی : در تمامی مقاطع‌ تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه Dalhousie هر ساله تا سقف ۵ میلیون دلار بودجه برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بومی و خارجی واجد شرایط این دانشگاه واقع در Halifax در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشگاه فرلی دیکنسون : انواع بورسیه‌های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط این دانشگاه واقع در ونکوور کانادا ارائه می‌شود؛ عموما ارزیابی و سنجش دانشگاه Fairleigh Dickinson براساس شایستگی علمی، تحصیلی و نمرات آزمون دانشجو خواهد بود.
 • بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان دانشگاهHEC Montréal :  انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دارای نیاز مالی و شایستگی‌های مختلف در دانشگاه HEC مونترال در دسترس است.
 • کالج هامبر : دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی کانادایی برای مقطع کارشناسی در کالج Humber تورنتو با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شود.
 • دانشگاه مک گیل : انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع ارشد و فوق دکترا نظیر بورسیه ورودی Entrance Scholarship و شایستگی تحصیلی PBEEE استان کبک برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط با مبالغ متغیر ۳۰۰۰ تا ۳۵٫۰۰۰ دلار موجود است.
 • دانشگاه کوئین : بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه Queen کینگستون انتاریو که برخی از آنها منحصرا برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی است.
 • دانشگاه Quest : کمک هزینه‌های تحصیلی از مبلغ ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه، برای تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کوئست در دسترس است.
 • بورسیه تحصیلی کانادا International Leader of Tomorrow Award دانشگاه UBC : برای تحصیل دانشجویان دارای مهارت رهبری و دستاوردهای استثنایی علمی می‌توانند در مقطع لیسانس از بورسیه‌های شایستگی تحصیلی (Merit-based) دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور کانادا استفاده کنند.
 • دانشگاه UBC : یک پایگاه داده قابل جستجو برای بورسیه‌های تحصیلی مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا که شامل کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکترا و پشتیبانی اولیه فارغ‌التحصیلان می‌شود.
 • دانشگاه آلبرتا : دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی واجد شرایط دانشگاه Alberta در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌گردد. این دانشگاه هرساله مبلغ باورنکردنی ۲۸ میلیون دلار کانادا را برای ارائه بورسیه و پشتیبانی مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.
 • دانشگاه کلگری : مجموعه ای از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی که از ۵۰۰ تا  ۰۰۰ دلار متغیر است به دانشجویان بین المللی تحصیل در دانشگاه Calgary تعلق میگیرد.
 • دانشگاه منیتوبا : انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی نظیر UMGF ، جوایز دپارتمان‌های تحصیلی، RA و TA و موارد بسیار دیگر که به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا دانشگاه Manitoba تعلق می‌گیرد. میزان اعتبار قابل اختصاص برای مقطع ارشد ۱۴٫۰۰۰ و برای دکترای تخصصی ۱۸٫۰۰۰ دلار برای یک دوره یکساله است؛ دانشجویان ممتاز ( به استثنای رشته‌های پزشکی و مدیریت اجرایی) می‌توانند برای ۲۴ ماه اول دوره کارشناسی ارشد و ۴۸ ماه اول دوره دکتری از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند.
 • دانشگاه ساسکاچوان : بورسیه‌های تحصیلی Merit-based و Entrance Scholarships با ارزش ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار سالانه که براساس شایستگی و توانایی علمی دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی به وی تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه تورنتو انتاریو: بورس های تحصیلی متنوع این دانشگاه به دانشجویان داخلی و بین المللی واجد شرایط برای تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا تعلق میگیرد.
 • کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه واترلو : انواع بورسیه تحصیلی کانادایی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد و دکترای رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه Waterloo تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه سیمون فریز : دامنه متنوعی از اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان واجد شرایط بومی و خارجی دانشگاه Simon Fraser تعلق می‌گیرد.
 • دانشگاه Western : انواع مختلفی از بورسیه‌های پذیرش تحصیلی که به برخی از دانشجویان ممتاز بین‌المللی دانشگاه وسترن انتاریو تعلق خواهد گرفت.
 • دانشگاه York : شامل بورسیه‌های تحصیلی قابل ارائه به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی تحصیل در دانشگاه یورک تورنتو می‌شود که بنابر میانگین معدل و نمرات دیپلم و پیش‌ دانشگاهی فرد از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار متغیر است.

حتما بخوانید: شرایط کار دانشجویی در کانادا

فرآیند و نحوه اعطای بورسیه در کانادا

فرآیند و نحوه اعطای بورسیه تحصیلی کانادا بنابر نوع کمک هزینه تحصیلی (دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی) و شرایط تحصیلی و کلی دانشجوی متقاضی دریافت آن کاملا متغیر است، برای مثال برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا نیازمند داشتن مقاله‌های معتبر با منابع قابل استناد هستند اما برخی دیگر عملکرد و نمرات پیشین دانشجو، معدل کل، دستاوردهای فوق برنامه و یا مهارت‌های خلاقانه فردی متقاضی و مواردی دیگر را در اولویت قرار می‌دهند.

علاوه بر این مورد باید خاطر نشان کنیم که بورسیه‌های تحصیلی کانادا در اغلب اوقات بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجوی بین‌المللی را شامل می‌شوند و تنها در شرایط خاص دانشجوی متقاضی از نوع فول فاند خواهند بود، از این رو دانشجویان ایرانی میبایست برای دریافت پذیرش دانشگاهی و بورسیه تحصیلی کانادا،  توان اثبات تمکن مالی پوشش هزینه‌های اولیه تحصیل خود در دانشگاه‌های دولتی کانادا را داشته باشد.

بیشتر بدانید: ویزای مولتی یا ۵ ساله کانادا چیست؟

دانشجویان بین المللی متقاضی اخذ بورس تحصیلی کانادا میبایست ابتدا با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر خود، به بررسی و شناسایی کمک هزینه های تحصیلی و دیگر امکانات مالی موجود در کانادا بپردازند و با استفاده از مکاتبه ایمیلی و یا اطلاعات درج شده در وب‌سایت رسمی دانشگاه‌های مختلف و معتبر کانادا از شرایط و الزامات کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اطلاع پیدا کنند و در نهایت در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پر کردن فرم درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و ارسال مدارک به دانشگاه مورد نظر اقدام کنند.

با توجه به کم بودن تعداد فرصت‌های بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی و پیچیدگی و سختی‌های پیش روی دانشجو برای دریافت پذیرش تحصیل، آماده سازی مدارک و دریافت ویزای تحصیلی کانادا، رعایت دقیق مراحل دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا و اطلاع از شرایط آن مستلزم ارزیابی تحصیلی و استفاده از تجارب و مشاوره کارشناسان مجرب در این زمینه است. کارشناسان اجرایی گروه شرکت‌های نیلگام با اطلاع از جدیدترین فاکتورهای مورد نظر سفارت کانادا و اطلاعات و مدارک مورد نیاز دانشگاه‌های معتبر این کشور، آماده ارائه خدمات تخصصی اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا به متقاضیان محترم است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری و فوق لیسانس

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم فرصت‌های بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی خصوصا ایرانی بسیار محدود است و بالطبع با توجه به امتیازات ویژه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا از جمله استانداردهای بالای آموزشی، امکان کار دانشجویی و دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا ، رقابت بر سر دریافت بورسیه تحصیلی این کشور بسیار زیاد است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری و فوق لیسانس براساس رشته تحصیلی، دانشگاه مورد نظر، گروه تحصیلی مربوطه، انواع کمک هزینه‌های موجود دانشگاه و شرایط متقاضی ادامه تحصیل در کانادا کاملا متغیر است. اما به طور کل شامل مراحلی می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • دانشجو میبایست به هنگام ارسال مدارک و تقاضای پذیرش، به طور هم‌زمان درخواست خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا اعلام کند. سپس دانشگاه مورد نظر پس از بررسی پرونده تحصیلی دانشجو و ارزیابی مواردی نظیر ریز نمرات تحصیلی مقاطع تحصیلی، معدل، سطح زبان، رزومه تحصیلی، مقالات تحقیقی و موارد دیگر، امکان ارائه پذیرش تحصیلی و اختصاص کمک هزینه تحصیلی را با ذکر جزئیاتی نظیر مقدار مبلغ بورسیه، مدت زمان پشتیبانی و موارد این چنینی را از طریق ایمیل به اطلاع فرد می‌رساند.
 • در صورتی که دانشجو بخواهد از طریق بورسیه تحصیلی کانادا نوع تحقیق محور( RA) و یا آموزش محور (TA) به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا در کشور کانادا بپردازد، نیازمند برقراری ارتباطی پویا با یک استاد راهنما (Supervisor) در دانشگاه مورد نظر است.
 • چنانچه دانشجو بتواند از طریق مکاتبات استاد راهنمایی هم راستا با مقالات علمی و پروژه های تحقیقاتی و رشته تحصیلی‌اش پیدا کند و نظر وی را در مورد توانایی‌ و صلاحیت علمی کافی برای دریافت فرصت تحصیلی مورد نظر جلب کند، درخواست پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی‌اش مورد تایید دانشگاه قرار خواهد گرفت.
 • دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی دانشگاه‌های کانادا همچنین می‌توانند در صورت دریافت پذیرش تحصیلی، تحصیلات خود را به صورت عادی شروع کرده و پس از ترم دوم نسبت به دریافت بورسیه داخلی دانشگاه (تحقیقاتی) و یا خارج از دانشگاه ( دولتی و خصوصی) اقدام کنند.

نکته: پیش از اقدام برای آماده‌سازی مدارک و اخذ پذیرش دانشگاه کانادا، اطلاعات کاملی در مورد رشته‌های قابل ارائه دانشگاه، بورسیه‌های تحصیلی در دسترس، اساتید و موضوعات تحقیقاتی مورد علاقه‌شان کسب کنید و با استفاده از راه‌های ارتباطی مختلف و صرف وقت، ارتباط موثری با استاد مورد نظر در دانشگاه کانادا ایجاد کرده و نظر ایشان را به رزومه تحصیلی،پروپوزال، معدل و پژوهش‌ها و مقالات علمی خود جلب نمایید. تنها در صورت رعایت چنین مواردی می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا افزایش دهید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

به طور کل درخواست اولیه پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا نیازمند مدارکی است که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

 • فرم درخواست کامل شده بورسیه تحصیلی کانادا
 • کپی صفحات اصلی پاسپورت و کارت ملی ( با اعتبار حداقل شش ماهه)
 • رزومه تحصیلی CV و کپی ترجمه شده و برابر اصل مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی: ( حتی اگر تجربه عملی به هنگام درخواست بورسیه تحصیلی کانادا ندارید، می‌توانید تجارب علمی و تحصیلی، علایق و سرگرمی، دستاوردها و مهارت‌های اجتماعی خود را در رزومه بیان کنید.
 • به خاطر داشته باشید که به مهارت‌های زبان و مدارک مربوطه، مهارت‌های کامپیوتری، کارهای داوطلبانه و یا حتی هر رویداد کوتاهی که گذرانده‌اید اشاره کنید خصوصا اگر ارتباطی با رشته تحصیلی‌تان دارد.
 • اثبات مهارت آکادمیک زبان انگلیسی – مدرک آیلتی، تافل با حداقل نمره ۵
 • انگیزش نامه قوی، مختصر و مفید در حدود ۴۰۰ یا ۶۰۰ کلمه که بتواند به خوبی توضیح دهد چرا برای مقطع و بورسیه تحصیلی کانادا درخواست داده‌اید – چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید – چگونه این رشته به مطالعات آینده و اهداف کاری شما مرتبط است – و همچنین مهارت‌ها و توانایی‌های علمی، عملی و فنی و نوع ارتباطشان با گرایش تحصیلی‌تان را توضیح دهد.
 • ۱ یا ۲ توصیه نامه ( دانشجویان مقطع ارشد و دکترا برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کاندا ملزم به ارائه توصیه نامه یا همان( (LETTER OF RECOMMENDATION هستند. برگه‌ تاییدی مهم از کارشناس و استاد مربوطه مبنی بر اینکه چرا شما برای ادامه تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا فردی مناسب و موجه هستید و به توضیح مختصری از مهارت‌های شاخص، ظرفیت فکری و دیگر موارد فرد از دید خود بپردازد.
 • نمرات بالای آزمون‌های بین‌المللی SAT، ACT، GRE ، GPA فاکتور مهم و تاثیرگذاری برای انتخاب شما به عنوان فرد مستحق دریافت بورسیه تحصیلی کانادا خواهد داشت.
 • آماده‌سازی پروپوزال تحقیقاتی خصوصا برای مقطع دکترا: پروپوزال و مقاله تحقیقاتی مرتبط با بورسیه تحصیلی مورد درخواست همچون انگیزش نامه شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا بالا می‌برد و همچنین موجب می‌شود تا بخش admission office دانشگاه کانادایی از موضوعات مورد نظر شما باخبر شده و با دریافت نظر مساعدشان، اساتید مرتبط با رشته و موضوع شما را برایتان مشخص کند.
 • نمونه کار و یا همان portfolio: این عنوان شامل کارهای هنری و یا پروژههای تکمیل شده دانشجویان رشته‌های هنر، طراحی و رشته‌های مرتبط می‌گردد؛ در صورتی که بورسیه تحصیلی مورد درخواست شما برای رشته‌ای مثل هنر باشد نمونه کار و پروژه از لحاظ ارزش حکم نمره معدل و یا همان GPA را دارد.
 • مدارک مالی و ریز حساب والدین به عنوان پشتیبان مالی به همراه اطلاعات مالیاتی
 • گواهی پزشکی معتبر سنجش سلامت متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • تمامی مدارک و یا کپی آنها میبایست دارای مهر و تایید وزارت دادگستری و امور خارجه باشد و توسط دالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد، سپس با در نظر گرفتن ضرب‌العجل تعیین شده دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا به دانشگاه مورد نظر ارسال شود.

در کنار موارد ذکر شده و جزئیات ریز و درشت و بالطبع مهم آماده‌سازی مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا نباید این موضوع را از یاد برد که این تنها بخشی از ماجراست و متقاعد سازی آفیسر پرونده و موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی از سفارت کانادا خوان بعدی خواهد بود!

مهمترین دلایل عدم موفقیت در دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

مشکلات اقتصادی فراگیر در دنیا و همچنین تفاوت ارتباطات دیپلماتیک کشورها کمابیش در کاهش اختصاص بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی تاثیر گذاشته است. اما به راستی به غیر از این مورد چه دلایلی موجب عدم موفقیت در اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا است؟ در این بخش با مهم‌ترین دلایل ریجکت درخواست پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا آشنا خواهید شد:

 • سن دانشجو: گپ یا فاصله تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ارشد مسئله‌ای حائز اهمیت برای بخش پذیرش دانشگاه کانادا خواهد بود و در صورت وجود فاصله طولانی از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا درخواست ادامه تحصیل، پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا، به دلیل نبود دلیل قانع کننده و خارج شدن فرد از امادگی علمی و تحصیلی، رد پذیرش و درخواست بورسیه وی قریب‌الوقوع خواهد بود. اما برای مقطع دکترا این موضوع چندان تاثیرگذار نیست، البته بهتر است گپ تحصیلی فرد با سوابق کاری، پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا پر شده باشد.
 • نمره زبان انگلیسی: همواره نمرات ازمون‌های بین‌المللی و معتبر زمان ارتباطی تنگانگ با قبول پذیرش دانشگاه و بورسیه تحصیلی کانادا داشته است؛ به طور کل در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا نمرات بالای ۱۰۰ و ۷ مدارک ایلتس و تافل مورد نیاز است.
 • معدل: حقیقت غیر قابل امتناع و فاکتور مهم و اصلی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا بدون شک معدل بالا و ممتاز دانشجو در مقاطع پیشین است که برای دانشگاه‌های معتبر کانادا حداقل نمره ۱۷ مدنظر خواهد بود که در صورت پایین بودن معدل و نمرات، رد پذیرش و درخواست بورسیه اتفاق می‌افتد.
 • مدرک تحصیلی: عموما دانشگاه‌های کانادا سهمیه‌های محدود بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ممتاز مقاطع ارشد و دکترا اختصاص می‌دهند و سهمیه بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی اکثرا مختص دانشجویان بومی این کشور است ؛ از این رو در صورتی که بخواهید از طریق بورسیه تحصیلی کانادا به تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور بپردازید، شانسی نخواهید داشت و درخواست شما رد خواهد شد.
 • مدارک تکمیلی : رزومه تحصیلی و انگیزش نامه با نگارش قوی و دقیق و پرهیز از گزافه‌گویی، توصیه‌نامه مناسب و بدون اغراق از اساتید معتبر و مرتبط با رشته تحصیلی فرد جزو مواردی هستند که در موفقیت پذیرش و بورسیه تحصیلی متقاضی تاثیر بسزایی داشته و رعایت نکردن‌شان وجب عدم موفقیت درخواست می‌گردد.
 • مدارک مالی: با در نظر گرفتن این موضوع که حتی دانشگاه‌های دولتی کانادا نیز در مقاطع مختلف تحصیلی دارای شهریه تقریبی سالانه ۱۰۰۰۰ دلار هستند، نبود تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا و وابستگی کامل فرد به مبلغ بورسیه تحصیلی و یا کار دانشجویی از عوامل تاثیرگذار در رد درخواست پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا خواهد بود.

لازم به ذکر است که تنها در مواقع نادری فرد متقاضی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی Full Fund می‌شود و در دیگر موارد، بورسیه تحقیقاتی و تحصیلی فرد تنها بخشی از هزینه‌های سالانه وی را پوشش خواهد داد.

سوالات متداول در رابطه با بورسیه تحصیلی کانادا

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکترا وجود دارد؟

بله. اما باید خاطر نشان کنیم که دریافت بورسیه تحصیلی کانادا مستلزم واجد شرایط بودن، صبر و دقت فراوان است. عموما دوره‌های اصطلاحا by Course شامل بورسیه نمی‌شوند و دوره‌های by Research به طور معمول شامل انواع بورسیه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکترا می‌گردند.

آیا امکان دریافت بورس در مقطع لیسانس / کارشناسی وجود دارد؟

خیر. بورسیه تحصیلی کانادا در قطع کارشناسی در اغلب اوقات مختص شهروندان کانادایی و دانشجویان بومی این کشور است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *