مهاجرت, ویزا

چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟ دلایل مهاجرت به کانادا

با توجه به این که امریکا طی چند سال اخیر نسبت به پذیرش مهاجر جدید بی‌میل بوده و به نوعی به کشور ضدمهاجر تبدیل شده است، کانادا در همسایگی آمریکا به عنوان دومین کشور بزرگ دنیا، به بستر مناسب و ایده‌آلی برای شروع زندگی جدید مهاجران تبدیل شده است. از این رو دیگر کمتر کسی حرف از رویای آمریکایی سخن به میان می‌آورد و در حال حاضر کانادا به کشور تحقق آرزوها و رویاهای مهاجران پرانرژی تبدیل شده است. جالب است بدانید که هم‌زمان با موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۱۶، وب‌سایت امور مهاجران دولت کانادا بخاطر حجم بالای مراجعه و درخواست افراد، به اصطلاح کرش کرد! اما به راستی چه عواملی موجب می‌شوند تا کانادا به یکی از برترین گزینه‌های مهاجرت و شروع یک زندگی خوب برای مهاجران بدل شود؟

Oct 6 2015–Vancouver BC–Citizenship ceremony: New Canadians take the citizenship oath during a ceremony in Vancouver. (Photographs by Brian Howell)

استقبال کانادا از مهاجران و پدیده چند فرهنگی

در سال ۱۹۷۰، تحت نظارت نخست‌وزیر وقت پیر ترودو، کشور کانادا به طور رسمی سیاستی را برای ارتقای مقوله چندفرهنگی اتخاذ کرد و از آن موقع تا به حال، این موضوع به یکی از موارد اصلی و هویتی این کشور تبدیل شده است. کشور کانادا دارای بالاترین نرخ پذیرش مهاجر در میان کشورهای توسعه یافته است و به تنهایی در سال ۲۰۱۸، میزبان ۳۱۰٫۰۰۰ مهاجر به کشور بوده است. ۵۷ درصد از این مهاجران به عنوان نیروی کار ماهر به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند و الباقی آنها را پناهندگان و یا افرادی تشکیل می‌دهد که در حال پیوستن به خانواده خود در کانادا هستند. در حال حاضر نزدیک به ۲۲٫۳ درصد از جمعیت کانادا به عنوان اقلیت قابل رویت visible minority و ۲۱٫۹ درصد به عنوان متولد خارج از کشور foreign-born شناخته ‌می‌شوند.

کشور کانادا در عین حال بخاطر رویکرد موزاییکی mosaic خود در مقابل موضوع چند فرهنگی شناخته شده است؛ این رویکرد موجب شده تا مهاجران با فرهنگ‌های مختلف در حالی که میراث فرهنگی و مذهبی خود را حفظ می‌کنند، با هماهنگی کامل با یکدیگر به زندگی بپردازند. بدین ترتیب، می‌توان اینطور گفت که بیش از ۳۰ قوم و نژاد مختلف با جمعیتی بالای ۱۰۰٫۰۰۰ نفر و ۱۱ قوم و نژاد با جمعیت بالای میلیون در کشور کانادا در حال زندگی کردن هستند. از این رو مراکز شهری معروف کانادا نظیر شهر پر جنب و جوش تورنتو، شهر فرهنگی و شاد مونترال و شهر محبوب ونکوور دارای تنوع فرهنگی زیادی بوده و خانه محله‌های قوم و قبیله‌ای بی‌شماری هستند.

Diversity Friends Friendship Team Community Concept

کانادا، حامی حقوق زنان و اقلیت‌ها

این کشور احترام زیادی برای انتخاب و عقاید شهروندان خود قائل است. همچنین در کشور کانادا، زنان دارای قدرت زیادی هستند. زمانی که جاستین ترودو در سال ۲۰۱۵ به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد، این وعده را داد تا به صورت ۵۰/۵۰ نمایندگان کابینه خود را از هر دو جنسیت زن و مرد انتخاب کند. حقوق اولیه زنان که شامل حق رای، دسترسی به کنترل تولد و سقط جنین در این کشور می‌شود برای مدت زمان طولانی وضع‌شده و از آن محافظت می‌گردد. با توجه به آمار اخیر، قریب به ۸۲ درصد از زنان بین ۲۵ تا ۵۴ ساله در حال کار و فعالیت در بیرون از خانه هستند. این موضوع حضور بالای زنان در بازار کار کانادا را نشان می‌دهد، اما با این حال، کماکان فضای مناسبی برای ارتقای وضعیت کلی زنان و سوق آنها به نقشهای رهبری در کانادا وجود دارد.

کانادا، دهمین کشور برتر اقتصادی دنیا

بنابر آمار وب‌سایت معتبر Investopedia، برخلاف این موضوع که این کشور در رتبه ۳۸ دنیا از لحاظ جمعیت قرار گرفته است، با میزان خروجی ۱٫۶ تریلیون دلار و یا به بیانی درآمد سرانه فردی ۴۸٫۱۰۰ ، دهمین اقتصاد بزرگ دنیا نام گرفته است. در سال ۲۰۱۵ کشور کانادا با پیشی گرفتن از روسیه در لیست ۱۰ کشور برتر اقتصادی دنیا قرار گرفت؛ در حالی که این کشور از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی و ثروتمند است، قریب به ۷۸٫۹ درصد از شهروندان کانادا در مشاغل مرتبط با خدمات مشغول به کار هستند و در واقع حجم زیادی از اقتصاد این کشور مبتنی بر خدمات و سرویس است. اگرچه بخش تولید کالا در مقایسه با بخش خدمات کوچک به نظر می‌رسد، زمینه تولید و صنایع نفتی کشور کانادا طی چند سال گذشته شاهد رشد تدریجی و مستمری بوده است.

سیستم آموزشی کانادا در سطح اول جهان

بنابر گزارش CNBC ، کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای صنعتی و موفق دنیا مبلغ بیشتری را صرف سرانه تحصیلات و آموزش و پرورش می‌کند؛ از این رو به عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور در دنیا محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دولتی K-12 کانادا یکی از بهترین نمونه‌ها در سطح جهان است. این کشور هم‌چنین میزبان برترین دانشگاه‌های دنیا هم‌چون دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. بنابر آخرین آمار کشور کانادا، قریب به ۵۴ درصد از شهروندان کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دارای مدارک دانشگاهی هستند و در حدود ۱۰٫۸ درصد دوره‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و مدارک تجارت وبازاریابی را گذرانده‌اند. لازم به ذکر است که در برخی از استانهای کانادا، بخشی از هزینه شهریه دانشجویان کم‌درآمد و یا در برخی موارد به طور کامل پوشش داده می‌شود و انواع کمک‌هزینه تحصیلی و بورسیه به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی در این کشور تعلق خواهد گرفت.

روند سریع  و رو به رشد تکنولوژی و فناوری در کانادا

بخش فناوری صنعتی است که سریع‌ترین رشد را در کشور کانادا داشته و از آنجایی که نیاز به متخصصین حوزه فناوری به طور پیوسته در حال افزایش است، این موضوع خبر بسیار خوبی برای این کشور محسوب می‌شود. پشتیبانی و سرمایه‌گذاری دولت در صنعت فناوری و یا همان Tech بسیار قوی بوده و در عین حال مجوزها و ابزارهای متعددی برای پیشبرد امور در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار گرفته است. از این رو کشور کانادا در حال تبدیل شدن به مقصد نهایی و انتخاب اصلی کارفرمایانی است که به دنبال نیروی ماهر و مستعد هستند. بر همین اساس، شهر تورنتو به عنوان پیشروی این زمینه، میزبان نامهای بزرگی نظیر  Google’s Sidewalk labs، Shopify، Salesforce و Facebook است که در حال راه‌اندازی فروشگاه‌های مختلف در شهر هستند.

اما تورنتو تنها شهر فعال در این زمینه نیست، بلکه شهر مونترال به عنوان مرکز هوش مصنوعی و توسعه بازی معروف بوده و در عین حال، شهرهای ونکوور و کلگری برای موضوع تکنولوژی در فناوری پاک شناخته شده هستند.

خدمات درمانی جامع برای شهروندان کانادایی

سیستم جهانی خدمات درمانی کانادا در دهه ۶۰ شروع به کار کرد. بر همین اساس، هر استان و منطقه در کانادا از یک خبسته خدماتی مشخص درمانی بهره می‌برد که به شهروندان آن این امکان را می‌دهد تا بدون پرداخت هزینه برای خدماتی نظیر ویزیت بیمارستان و دسترسی به دکتر، از خدمات درمانی منطقی استفاده کنند. براساس آمار OECD در سال ۲۰۱۷، دولت کشور کانادا به طور تقریبی ۶٫۳۲۳ دلار برای خدمات درمانی هر فرد خرج کرده است و برخلاف اینکه این مبلغ به طور میانگین تقریبا نصف مبلغ پرداختی آمریکا به نسبت هر فرد است، کیفیت خدمات درمانی کشور کانادا بسیار بالاتر اعلام شده است. به لطف این موضوع، امید به زندگی در کشور کانادا در حدود ۸۲ سال بوده و این مورد موجب شده تا کشور کانادا از لحاظ فاکتور امید به زندگی در رتبه هجدهم دنیا قرار بگیرد.

بهترین مزایا، تعطیلات و مرخصی با حقوق در آمریکای شمالی

کانادا کشوری است که پیوسته در حال پیشرفت بوده و سیاست‌های متعددی برای حفاظت از کارکنان خود دارد. کانادا تنها کشور آمریکای شمالی است که از قانون مرخصی اجباری برای تعطیلات با تضمین ۲ هفته‌ای پرداخت حقوق برای تمام کارکنان برخوردار است. همچنین در کنار آن می‌توان به تعطیلات قانونی ۶ تا ۱۰ روزه براساس استان کانادا اشاره کرد. در عین حال، شهروندان کانادایی از دسترسی تضمینی به از انواع حفاظت‌های پولی نظیر بیمه کارکنان (EI)، امنیت سنی، برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) و مزایای مراقبت از فرزندان حوزه فدرال برخوردار هستند.

لازم به ذکر است که حداقل حقوق در کانادا با میانگین ۱۱ تا ۱۴ دلار در ساعت، یکی از بیشترین درآمدها در دنیاست. همچنین سیاست‌های دوره زایمان و مرخصی والدین این کشور نیز ستودنی است. از این رو کارکنان کانادایی مجاز هستند تا مدت زمان ۱۸ ماه به مرخصی والدین بروند و مادر و پدر خانواده این امکان را دارند تا براساس انتخاب خود این مدت زمان مرخصی را با یکدیگر سهیم شوند.

امنیت بالای کانادا

براساس آمار و نظرسنجی‌های مختلف در دنیا این کشور به طور معمول در رده ۱۰ کشور امن دنیا قرار می‌گیرد. همچنین براساس فهرست جهانی صلح در سال ۲۰۱۸، کشور کانادا در رتبه ششم آرام‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. ناگفته نماند که این فهرست برمبنای شاخصه‌های مختلفی نظیر نرخ خودکشی، نظامی‌سازی، ثبات سیاسی، روابط دیپلماتیک، درگیری‌های مداوم، نرخ حبس و زندانی و تاثیر تروریسم محاسبه شده است. این کشور کنترل بسیار زیادی بر مقوله اسلحه داشته و رویکرد صلح‌آمیزی با دیپلماسی خارجی دارد و از دهه ۸۰ میلادی، نرخ جرم و جنایت در این کشور به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است.

ثبات بالای بانک‌های کانادا

بنابر اطلاعات سازمان World Economic Forum، بانک‌های کشور کانادا طی سالهای متمادی از بیشترین ثبات در دنیا برخوردار بوده است. این کشور از سال ۱۹۸۳ شاهد هیچ شکست و ورشکستگی بانکی نبوده و برخلاف بانکداری آمریکا که کماکان از کارت‌های بانکی نوار مغناطیسی استفاده می‌کند، کشور کانادا به تکنولوژی جدید و ایمن‌تر PIN و چیپ روی آورده است. با در نظر گرفتن به روز بودن سیستم بانکداری کشور کانادا، قریب به ۶۸ درصد از شهروندان این کشور به صورت روزانه و آنلاین از طریق اپلیکیشن‌های بانکی به حساب‌های خود رسیدگی می‌کنند.

کشوری زیبا و آرام برای زندگی

کشور کانادا با مناظر بدیع و طبیعی کوههای بریتیش کلمبیا، سواحل زیبای جزیره پرینس ادوارد و ساختمانهای تاریخی مونترال، پارک‌های حفاظت شده و مسیرهای کوهستانی پیاده‌روی بدون شک از جاذبه‌ها و دیدنی‌های بسیار زیادی برخوردار است. از پارک‌های مشهور و جهانی بنف Banff و جسپر Jasper  در استان آلبرتا گرفته تا کیپ برتون Cape Breton در نوا اسکوشیا و خلیج جورجیان Georgian  در انتاریو، زیبایی‌های این کشور تمام‌ناشدنی است. کانادا همچنین با برخورداری از ۲۰۰٫۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی، یعنی تقریبا ۴برابر خط ساحلی اندونزی، دارای بیشترین خط ساحلی در دنیا است.

البته کشور کانادا بخاطر هوای بسیار مطبوع و گرم ساحلی در دنیا شناخته نمی‌شود، اما مطمئنا دارای یکی از زیباترین مناظر ساحلی در دنیاست. اما چنانچه قصد دارید تا بیشتر به فضای شهری و مدرن نزدیک باشید، کلگری و تورنتو به عنوان تمیزترین شهرهای دنیا انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. گروه شرکت‌های نیلگام با سال‌ها تجربه در زمینه ارائه خدمات متنوع اعزام دانشجو نظیر وقت سفارت، ویزای کانادا، پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا، آماده ارائه مشاوره و خدمات تخصصی به شما عزیزان است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *