مهاجرت, ویزا

مقایسه هزینه های زندگی کانادا و ایران

اگر به فکر مهاجرت به کانادا هستید و می خواهید تحت هر شرایطی این امکان را برای خود و خانواده فراهم کرده و آینده بهتری را در کشور پیشرفته کانادا تجربه کنید، باید پیش از هر اقدامی به خوبی در مورد جوانب مختلف زندگی در کشور مهاجرپذیر و پهناور کانادا تحقیق کنید.

صرف نظر از نکات و اطلاعات مهم دریافت وقت سفارت کانادا و پیگیری امور اخذ ویزای کانادا، یکی از مواردی که همواره در زمینه مهاجرت به این کشور از اهمیت زیادی برخوردار بوده، بحث هزینه های زندگی در کانادا و مقایسه آن با هزینه های زندگی در ایران است.

میانگین هزینه های زندگی شما در کانادا کاملاً به شهر، استان، منطقه، سبک زندگی و البته تعداد افراد خانواده بستگی دارد. این بدین خاطر است که کانادا بسیار بزرگ است و از لحاظ وسعت، بعد از روسیه پهناورترین کشور دنیا محسوب می شود. به بیانی ساده تر است این کشور 6 برابر ایران وسعت دارد.

کانادا کشوری توسعه یافته و پیشرفته در قاره آمریکا است که از 10 استان و3 قلمرو مجزا تشکیل شده و خدمات عمومی، اجتماعی و رفاهی فوق العاده ای را به مردم ارائه می دهد و از این طریق تجربه سطح بالایی از استاندارد زندگی و رفاه اجتماعی را برای ساکنین و مهاجران کانادا ممکن می سازد.

زندگی شما در کانادا به طور حتم با زندگی در ایران متفاوت خواهد بود. ممکن است به کاری مشغول شوید که دارای حقوق کمی باشد. بر همین اساس باید برای هماهنگی بیشتر با بازار کار و هزینه های زندگی در کانادا مهارت های کاری خود را ارتقاء داده و تجربه کار در این کشور را کسب کنید.

این بدین معنی است که شرایط مالی شما در کانادا به واسطه تصمیمات و تغییراتی که ایجاد می کنید قابل تغییر است.

به احتمال خیلی زیاد درآمد شما در کانادا از چیزی که در ایران به عنوان حقوق دریافت می کردید بیشتر خواهد بود (به دلیل اختلاف فاحش ارزش ریال با دلار کانادا)، اما در عین حال هزینه های زندگی در کانادا نیز به همان اندازه بالاتر از هزینه های زندگی در ایران است.

بنابر اطلاعات وب سایت Numbeo، هزینه های زندگی در کانادا در حدود 71 درصد بیشتر از هزینه های زندگی در ایران است.

اما باز هم با این اوصاف، بسیاری از شهروندان ایرانی تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا از طریق ثبت نام آنلاین ویزای کانادا و استفاده از روش هایی نظیر اسپانسرشیپ ، مهاجرت کاری به کانادا و یا تحصیل در کانادا به این کشور سفر کرده و به زندگی، تحصیل و کار بپردازند.

بر همین اساس، قصد داریم تا در ادامه به مقایسه هزینه های زندگی کانادا و ایران پرداخته و کار شما را در تصمیم گیری نهایی مهاجرت به این کشور زیبا آسان کنیم.

آیا هزینه های زندگی در کانادا بالاست؟

در حالت کلی و در نگاه اول، هزینه های زندگی در کانادا در مقایسه با ایران گرانتر است. برای مثال، هزینه های خانه که شامل اجاره، هزینه قبوض، غذا، لباس، بیمه درمانی و حمل و نقل است، نیمی از حقوق ماهانه شما را به خود اختصاص می دهد. اما مقدار هزینه های زندگی در کانادا ارتباط مستقیمی با میزان درآمد و سبک زندگی شما و خانواده تان دارد.

فرقی نمی کند خانه ای را در کانادا رهن یا اجاره کرده باشید، چون در هر حال گرانترین هزینه زندگی شما در کانادا هزینه های خانه و قبوض مصرفی خواهد بود.از این رو، اغلب شهروندان کانادایی چیزی بین 35 تا 50 درصد از درآمد ماهانه خود را صرف هزینه های خانه می کنند.

به طور معمول اجاره ها بنابر مشخصات و نوع خانه و شهر و منطقه قرارگیری آن متغیر است. از این رو داشتن اطلاعات کافی درباره شهرها و محله های مختلف کانادا می تواند کمک زیادی به شما در این زمینه بکند.

در همین زمینه خواندن مطلب اطلاعات کامل زندگی در اتاوا و مقایسه شهرهای توریستی کانادا را به شما پیشنهاد می کنیم.

گرانترین و ارزان ترین شهرهای کانادا

در حال حاضر شهرهای ونکوور و تورنتو گران‌ترین شهرهای کانادا محسوب می شوند، این در حالی است که تورنتو دارای بالاترین میانگین هزینه های زندگی در کل کشور است. در این بین شهرهای کبک ،وینیپگ و مونترال اقتصادی ترین شهرهای کانادا برای زندگی محسوب می شوند. با توجه به ارتباط مستقیم کار و زندگی در کانادا، بد نیست نگاهی به مطلب کار در کبک بیاندازید.

اما فهرست شهرهای محبوب مهاجران در کانادا و میانگین هزینه های سالانه زندگی در هر یک از این شهرها به ترتیب زیر است:

شهرمیانگین هزینه های زندگی
تورنتو45.400 دلار کانادا
ونکوور40.700
کلگری33.900
اتاوا33.400
کبک25.400
ادمونتون32.600
مونترال28.600
وینیپگ28.100
ویکتوریا34.700
هلیفکس31.200

 

در زمان نوشتن این مطلب، میانگین هزینه های زندگی در تورنتو ( با احتساب قیمت 20 هزار تومانی هر دلار کانادا) معادل 900 میلیون تومان در سال می شود که با حداقل هزینه های ماهانه 4 تا 5 میلیون تومانی زندگی در تهران قابل مقایسه نیست.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا شامل مواردی نظیر خدمات درمانی و آموزشی، سفر و حمل و نقل، قبوض مصرفی خانه، رهن و اجاره خانه، خورد و خوراک و مواردی از این قبیل می شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه های بیمه درمانی برای افراد دارای اقامت دائم کانادا یا همان PR و مهاجران دارای اقامت موقت متفاوت بوده و هزینه قبوض برق، آب و غیره در هر استان و شهر کانادا متغیر است.

هزینه های بیمه و خدمات درمانی در کانادا

به طور کلی هزینه های سیستم جامع خدمات درمانی در کانادا توسط مالیات شهروندان تامین می شود. به بیانی دیگر، هر نفر در هر سال 6 هزار دلار کانادا معادل 4300 دلار آمریکا برای استفاده از خدمات رایگان و جامع درمانی در کانادا پرداخت می کند که شامل زایمان، ویزیت دکتر و چکاپ پزشکی می شود.

البته خدمات درمانی ذکر شده تنها مختص شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور است و مهاجران تازه وارد باید از انواع بیمه بین المللی و یا خصوصی برای امور پزشکی و درمانی خود در کانادا استفاده کنند.

در مقام مقایسه، مبلغ حال حاضر حق بیمه اختیاری در ایران (خویش فرما) در حدود 500 هزار تومان به صورت ماهانه است که در مقابل هزینه 500 دلاری ماهانه حق بیمه در کانادا قرار می گیرد.

در همین زمینه خواندن مطالب انواع پوشش های بیمه ای قابل استفاده دانشجویان کانادا و بررسی انواع بیمه های درمانی دانشجویی در کانادا را به شما پیشنهاد می کنیم.

هزینه های تحصیل در کانادا

همانطور که در مطلب بررسی کامل سیستم آموزش و پرورش کانادا به این موضوع پرداختیم، تحصیل در مقاطع ابتدایی تا پایان سطح متوسطه در مدارس دولتی کانادا رایگان بوده و کیفیت آموزشی بالایی را به دانش آموزان ارائه می دهند. اما با این حال مواردی نظیر، تجهیزات مدرسه، فعالیت فوق العاده کلاسی، روپوش و غیره برای شما در طول سال تحصیلی فرزندتان هزینه خواهد داشت.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که رایگان بودن شهریه مدرسه تنها مختص افراد دارای اقامت دائم و شهروندی کانادا است.

با توجه به خصوصی بودن اغلب کودکستان ها و موسسات خدمات نگهداری روزانه از کودکان در کانادا، همواره استفاده از این خدمات به هزینه های زندگی در کانادا خواهد افزود. به طور معمول، هزینه های کودکستان در کانادا به طور سالانه چیزی در حدود 10 هزار دلار کانادا و یا 830 دلار کانادا در ماه است.

اما هزینه خدمات نگهداری از کودکان در شهر تورنتو از سایر شهرها و مناطق این کشور گران تر بوده و معادل 1400 دلار کانادا به ازای هر ماه است؛ این در حالی است که شهر مونترال با میانگین هزینه 175 دلار در ماه کمترین هزینه نگهداری از کودکان در کانادا را دارد.

اگر قصد داشته باشید تا فرزند خود را در مدرسه ای خصوصی در کانادا ثبت نام کنید، باید خود را برای پرداخت میانگین هزینه 4 تا 26 هزار دلاری کانادا آماده کنید. علاوه بر مدارس خصوصی، هزینه مدارس بین المللی نیز بسیار بالا است.

برای مثال، میانگین هزینه های ثبت نام یک مدرسه بین المللی در شهر تورنتو برابر با 2 هزار دلار کانادا در ماه است. اما اگر خود و یا فرزندتان قصد تحصیل در کانادا در مقطع دانشگاهی را داشته باشد، این مبالغ دستخوش تغییر قرار می گیرند.

در حالت کلی هزینه تحصیل در برترین دانشگاه های کانادا نسبت به هزینه های تحصیل انگلیس، استرالیا و آمریکا بسیار اقتصادی و منطقی است و به طور میانگین، شهریه مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور بین 15 تا 27 هزار دلار و شهریه مقاطع تکمیلی در حدود 16.500 هزار دلار در سال است.

هر سال از دو ترم تحصیلی در کانادا تشکیل می شود، از این رو با در نظر گرفتن شهریه تقریبی 16.500 هزار دلاری مقطع ارشد، هزینه هر ترم تحصیلی در کانادا چیزی در حدود 8 تا 9 هزار دلار بدون احتساب هزینه های زندگی در کانادا است. در مقابل حداقل شهریه دانشگاه های ایران برای هر ترم تحصیلی چیزی بین 1.200 تا 1.500 میلیون تومان بوده که این مبلغ بنابر نوع رشته، مقطع تحصیلی و تعداد واحدهای انتخابی متغیر است.

هزینه دوره های زبان در کانادا

اگر نیاز به شرکت در دوره های زبان انگلیسی در کانادا داشته باشید، ملزم به پرداخت هزینه مجزا هستید. دوره های آماده سازی زبان برای افراد دارای اقامت دائم کانادا تحت پوشش دولت بوده و رایگان است، اما در حالت معمولی مهاجران بر طبق سطح کلاس، طول دوره و سایر فاکتورها ملزم به پرداخت هزینه هستند.

برای مثال، یک دوره زبان انگلیسی دو هفته ای در کانادا بین 600 تا 900 دلار کانادایی هزینه دارد. در مقابل شهریه موسسات زبان در تهران از 500 تا 600 هزار تومان در ماه شروع می شود.

هزینه قبوض مصرفی در کانادا

هزینه قبوض برق، آب، گاز و غیره در کانادا در هر استان این کشور متغیر است. برای مثال، ساکنین انتاریو بیشترین نرخ برق را در کانادا پرداخت می کنند. در عین حال، هزینه سالانه آب، فاضلاب و شهرداری یک خانه با یک نفر ساکن، معادل 700 دلار کانادا است.

این در حالی است که هزینه سالانه یک خانواده دو نفره 1100 دلار، هزینه یک خانواده سه نفره 1520 دلار و برای یک خانواده 4 نفره 1390 دلار کانادا در هر سال است.باید به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه موبایل و شبکه های پولی تلویزیون در کانادا نسبتا زیاد است. در واقع اغلب مهاجران با مواجه شدن با این گونه هزینه ها، به طور خودکار آنرا با هزینه های قبلی خود در ایران مقایسه کرده و بخاطر تفاوت زیاد بسیار شوکه می شوند.

از این رو بسیاری از شرکت های ارائه کننده خدمات در کانادا، برای راحتی بیشتر شهروندان و مهاجران این کشور، بسته های ترکیبی این نوع خدمات را با قیمت تقریبی 100 دلار کانادا در هر ماه ارائه می دهند.

هزینه های ماهانه قبوض در کانادا

هزینه آب، برق، گاز75 تا 250 دلار
اینترنت50 تا 100 دلار
قبض موبایل25 تا 210 دلار

این در حالی است که میانگین مجموع هزینه های قبوض آب، برق و گاز در ایران در هر ماه چیزی در حدود 100 تا 200 هزار تومان است.

میانگین اجاره خانه در کانادا

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه های زندگی در کانادا، اجاره خانه در این کشور است که بنابر هر شهر و استان کانادا متغیر است.

به طور میانگین، شما باید مبلغ 1200 دلار کانادا برای اجاره یک خانه یک خوابه در مرکز شهر و 980 دلار برای اجاره یک خانه در خارج از مرکز شهر پرداخت نمایید. میانگین اجاره یک خانه تک خوابه در برخی از شهرهای اصلی کانادا شامل موارد زیر می شود:

شهرمتوسط اجاره ماهیانه
تورنتو2270 دلار کانادا
ونکوور2080 دلار
برنابی1570 دلار
مونترال1500 دلار
ویکتوریا1390 دلار
کلونا1340 دلار
بری1330 دلار
اتاوا1250 دلار
اشاوا1200 دلار
همیلتون1120 دلار
لندن990 دلار
ادمونتون950 دلار
رجینا890 دلار
کبک880 دلار

صرف نظر از پول پیش یا رهن که در ایران حداقل بین 80 تا 100 میلیون است، حداقل اجاره خانه بین 1 تا 1.5 میلیون تومان در تهران است. لازم به ذکر است که مبلغ پیش اجاره خانه در کانادا در اغلب اوقات برابر با یک ماه اجاره اضافه است.

میانگین هزینه خرید خانه در کانادا

خرید خانه در کانادا گزینه ای است که اغلب مهاجران به سراغ آن نمی روند و نمی توان به طور قطعی آنرا در بخش هزینه های زندگی در کانادا قرار داد، اما پرداختن به آن خالی از لطف نیست.به طور میانگین خرید خانه در کانادا در حدود 495 هزار دلار هزینه دارد. اگر قصد خرید خانه در استان انتاریو را داشته باشید، ممکن است که مشمول پرداخت مالیات 15 درصدی افراد غیر مقیم شوید.

در عین حال، اگر قصد خرید خانه با استفاده از وام بانکی را داشته باشید، این بانک است که بنابر درآمد، دارایی های فعلی و آمار تراکنش های کردیت کارت شما تصمیم می گیرد که مقدار وام درخواستی خرید خانه در کانادا را به شما بدهد یا خیر.

اغلب بانک ها در کانادا خواستار این هستند که متقاضی حداقل حداقل 10 درصد از مبلغ خانه را از جیب خود پرداخت کند. در کنار هزینه خانه شما باید هزینه های مالیاتی و بیمه ساختمان را نیز در نظر بگیرید. در عین حال، خرید خانه های به اصطلاح condo در کانادا شامل پرداخت هزینه های دیگر نیز می شود.

میانگین هزینه های خرید خانه در کانادا در شهرها و استان های اصلی این کشور شامل موارد زیر می شود:

شهرمیانگین قیمت خانه به دلار کانادا
ونکوور1.092.000
تورنتو766.000
کلگری431.000
اتاوا382.000
مونترال341.000
هلیفکس316.000
رجینا276.000
فردریکتون173.000

 

این در حالی است که هزینه خرید خانه در تهران به طور میانگین از 20 تا 25 میلیون به ازای هر مترمربع شروع می شود.

استانمیانگین قیمت خانه به دلار کانادا
بریتیش کلمبیا730.000
انتاریو578.000
آلبرتا387.000
کبک297.000
منیتوبا296.000
ساسکاچوان288.000
نوااسکوشیا249.000
نیوفاندلند و لابرادور246.000
جزیره پرینس ادوارد230.000
نیوبرانزویک178.000

هزینه اجاره موقتی در کانادا

یکی از مواردی که ممکن است در هزینه های زندگی در کانادا قرار بگیرد، اجاره موقت یک مکان برای روزهای اول ورود به کشور کانادا است، که شامل هتل و یا سایر اقامتگاه های موقتی می شود:

نوع اقامتگاههزینه هر شب به دلار کانادا
اقامتگاه های مسیحی24 تا 45 دلار
خدمات تخت و صبحانه35 تا 105 دلار
هتل و یا متل45 تا 250 دلار

سایر هزینه های زندگی در کانادا

در ادامه اشاره ای به سایر هزینه های زندگی در کانادا از جمله، رستوران، غذا، قیمت نوشیدنی، هزینه حمل و نقل و غیره خواهیم داشت:

یک پاکت شیر1 تا 4 دلار کانادا
500 گرم نان سفید2 تا 4 دلار
1 کیلو برنج سفید2 تا 6 دلار
12 عدد تخم مرغ3 تا 5 دلار
1 کیلو پنیر محلی7 تا 23 دلار
1 کیلو سینه مرغ9 تا 20 دلار
1 کیلو گوشت گاو9 تا 22 دلار
1 بسته سیگار12 تا 16 دلار
منوی اقتصادی در رستوران12 تا 21 دلار
منوی متوسط غذا برای دو نفر50 تا 83 دلار
نوشیدنی – مالشعیر5 تا 8 دلار

 

 

هزینه های حمل و نقل در کانادا

یکی دیگر از هزینه های زندگی در کانادا، هزینه های حمل و نقل در این کشور است که شامل موارد زیر می شود:

بلیط یک طرفه وسایل عمومی3 تا 4 دلار
بلیط ماهانه77 تا 125 دلار
ورودی تاکسی3 تا 5 دلار
1 کیلومتر با تاکسی2 تا 3 دلار
1 ساعت با تاکسی27 تا 45 دلار
نرخ 1 لیتر بنزین1 تا 2 دلار

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه های زندگی در کانادا به وبسایت Canada.ca مراجعه کرده و یا ریز نرخ ها و هزینه ها را در سایت Numbeo مشاهده کنید.
امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *