تحصیلی

دوره های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

آمارهای اعلام شده از اداره آموزش و پرورش کشور کانادا حاکی از افزایش شمار دانشجویان بین‌المللی در این کشور است. سالانه بیش از ۳۷۰ هزار دانشجو از خارج جذب موسسات آموزش عالی کانادا می‌شوند. البته متقاضیانی که رویای تحصیل در کانادا را در سر می‌پرورانند، با موانع و شرایطی نیز رو‌به‌رو می‌شوند؛ یکی از مقدماتی که پیش از اقدام برای دریافت پذیرش از موسسات آموزش عالی باید به آن توجه کرد، آماده‌سازی مدرک معتبر و بین‌المللی مبنی بر دانش زبان انگلیسی و فرانسه است.

کشور کانادا در پیشینه پرفرازونشیب خود، حکم‌رانان گوناگونی را از سر گذرانده است؛ کانادا تا سال ۱۷۱۳ مستعمره کشور فرانسه بود تا این که در این سال انگلیس یا همان بریتانیای کبیر زمام کشور را در دست گرفت. در سال ۱۸۶۷ کانادا استقلال خود را به‌دست آورد، اما ردپای تاریخ و فرهنگ بریتانیا و فرانسه برجا مانده است و زبان‌های فرانسوی و انگلیسی تا به امروز بر این پهنه سایه افکنده‌اند.

برای زندگی در کانادا هرچند برای مدت کوتاه، بسته به شهر مقصد باید به یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط کافی پیدا کرد. بیشینه جمعیت و مراکز آموزش عالی کانادایی در نیمه جنوبی و غربی آن، یعنی در بخش انگلیسی‌زبان مستقر شده‌اند؛ از این رو، زبان تحصیل در کانادا به‌طور عمده زبان انگلیسی شناخته شده است و یکی از شروط دریافت پذیرش از موسسات آموزش عالی، مدرک زبان انگلیسی است، البته ناگفته نماند که در سطح فدرال، زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی در سطح یکسان هستند.

پذیرش مشروط از موسسات آموزش عالی کانادا

برای دریافت پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا باید از شرایط مشخصی پیروی کرد که شرط معدل، شرط سن و مدرک زبان انگلیسی در میان آن‌ها مشترک است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در این موسسات آموزش عالی تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند؛ برای دریافت مدرک بین‌المللی زبان اقدام نکرده‌اند یا نمره مدرک آن‌ها برای پذیرش رشته موردنظر کافی نیست. طبق بیانیه‌ای که در سال ۲۰۱۹ ابلاغ شد، سیستم آموزش عالی کانادا برای حل مشکل مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی اقدام به پذیرش مشروط کرده است؛ در پذیرش مشروط دانشجو موظف است ابتدا دوره زبان انگلیسی را بگذراند و با ارائه مدرک معتبر زبان با نمره موردنظر دانشگاه، دوره تحصیلی را در رشته تخصصی خود آغاز کند.

دوره‌‌های زبان انگلیسی در کانادا

تقریبا تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا اقدام به برگزاری دوره‌های زبان کرده‌اند. با در نظر گرفتن موسسات آموزش زبان به صراحت می‌توان گفت در کانادا دوره‌های یک‌ماهه تا دوساله زبان در هزاران مرکز آموزشی ایجاد شده تا دانشجو با دستی پر دوره تخصصی خود را آغاز کند، حتی اگر در زمان ورود به خاک کانادا توانایی درک زبان را نداشته باشد.

شرط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، ارائه مدرک زبان انگلیسی به‌طور میانگین با نمره ۶ آیلتس است. اگر دانشجو در مدرک آیلتس نمره ۵٫۵ را برای این دانشگاه ارائه دهد، باید پیش از آغاز دوره تحصیل، در دوره‌های زبان انگلیسی شرکت کند. برخی دانشگاه‌‌ها برای مدرک زبان موردنظر، نمره مهارت‌های زبان را نیز در نظر می‌گیرد؛ با احتساب نمره دانشجو، اگر در مهارتی حداقل نمره موردنظر کسب نشده باشد، دانشجو موظف است با شرکت در دوره‌ای کوتاه، به حداقل اعلام‌شده از طرف دانشگاه برسد.

در طول دوره زبان، دانشجو می‌تواند از تمامی مزایایی که به دانشجویان دانشگاه اعطا می‌شود، بهره ببرد؛ در نتیجه دانشجویی که با پذیرش مشروط وارد کانادا و دانشگاه موردنظر شده است، می‌تواند در سفرهای علمی شرکت کند، از کتابخانه و کتاب‌های مرجع استفاده کند، از خدمات مشاوره تحصیلی و اقامتی بهره ببرد، برای کار دانشجویی اقدام کند و از امکانات ورزشی و خوابگاه‌های دانشگاه نیز استفاده کند.

ویزای مورد نیاز برای دوره زبان در کانادا

برای شرکت در کلاس‌های زبان با طول دوره کمتر از شش‌ماه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نیست؛ چراکه دوره‌های کمتر از شش‌ماه در سیستم آموزشی کانادا، دوره تخصصی تحصیلی محسوب نمی‌شود. متقاضی برای شرکت در این دوره‌ها می‌تواند برای ویزای توریستی کانادا اقدام کند؛ البته تنها شرکت در دوره زبان نمی‌تواند افسر ویزا را قانع کند! برای آغاز دوره تحصیلی با دوره زبان انگلیسی، باید در مرحله درخواست پذیرش از دانشگاه یا کالج مقصد اقدام کرد. در این صورت با در نظر گرفتن موارد دیگر از قبیل سن و گپ تحصیلی، دانشگاه با اعلام زمان آغاز دوره زبان که معمولا پیش از آغاز سال تحصیلی طراحی می‌شود، پذیرش دانشجو را اعلام می‌کند.

با دریافت پذیرش مشروط، ویزای مشروط تحصیلی نیز به دانشجو اعطا می‌شود؛ با این ویزا دانشجو می‌تواند هم دوره زبان انگلیسی را در کانادا بگذراند و هم در دوره تحصیلی تخصصی خود شرکت کند. در این صورت، زمان اقامت در کانادا، تمامی مدت‌زمان تحصیل در این کشور (هم دوره زبان و هم دوره تحصیل در مقطع موردنظر) خواهد بود.

دوره‌های زبان فرانسه در کانادا

برای دریافت پذیرش برخی دانشگاه‌های کانادا، نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسه است. معمولا دانشگاه‌های مستقر در شرق کانادا برای بیشتر رشته‌های تخصصی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با مدرک زبان فرانسوی پذیرش دارند و به‌تبع آن زبان تدریس در این دانشگاه‌ها فرانسوی است. تحصیل در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در برخی ایالت‌های کانادا نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی است.

زبان فرانسوی، زبان مادری حدود ۷ میلیون کانادایی است که اکثر آن‌ها در ایالت کبک زندگی می‌کنند و جمعیت کمتری در استان‌های انتاریو، نیوبرانزویک و دیگر نقاط این کشور ساکن شده‌اند. پس برای تحصیل در ایالت کبک به دانش زبان فرانسوی نیز باید افزود. در برخی از دانشگاه‌های ایالت‌های همسایه کشور فرانسه، علاوه‌بر مدرک زبان معتبر انگلیسی، باید نمره خوبی هم در مدرک زبان فرانسوی ارائه داد. به همین دلیل علاوه‌بر دوره‌های زبان انگلیسی، دوره‌های فرانسوی نیز در دسترس دانشجویان با پذیرش مشروط قرار می‌گیرد.

موسسات آموزش عالی ارائه‌دهنده دوره زبان‌های انگلیسی و فرانسه در کانادا

از سال ۲۰۱۹ که قانون پذیرش مشروط در میان موسسات آموزش عالی رواج یافت، به شمار دانشگاه‌ها و کالج‌های ارائه‌دهنده دوره‌های زبان افزوده شد. برای شرکت در این دوره‌ها کافی‌ست به موقع اقدام کنید تا زمان پذیرش از رشته و مقطع تحصیلی را از دست ندهید. برای آشنایی بیشتر با شرایط و ضوابط دوره زبان در کانادا، به‌عنوان مثال به یکی از کالج‌های کانادا اشاره می‌کنیم.

کالج متروپولیتن

مانند بیشتر دوره‌های زبان در کانادا، شرکت در کلاس‌های کالج مترو پولیتن برای تمامی افراد بالای ۱۲ سال امکان‌پذیر است. این کالج در همیلتونِ آنتاریو واقع شده و در سطح‌های مختلف آموزشی، ۵ ساعت کلاس در هفته ارائه می‌دهد. طول دوره‌های این مجموعه بسته به سطح دانش زبان متقاضی یک‌هفته‌ای تا ۱۲ هفته‌ای برنامه‌ریزی شده است. به‌طور کلی شرکت در کلاس‌های این مجموعه ماهانه ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا هزینه دارد. هزینه شرکت در دوره‌های زبان نسبت به سطح و طول دوره متغیر است. این هزینه به مبلغ شهریه دانشگاه افزوده می‌شود و همزمان امکان استفاده از دیگر امکانات دانشگاه را به دانشجو می‌دهد.

پیدا کردن کار پاره وقت به زبان انگلیسی

برای بهره‌بردن از برنامه‌های گوناگون تحصیلی دایر در کشور کانادا، باید در اولین قدم آشنایی کافی با زبان انگلیسی داشت. داشتن کار نیمه‌وقت حین تحصیل با درآمدی مناسب یکی از مزایای تحصیل در کاناداست؛ برای جلب نظر کارفرمایان، باید با زبان انگلیسی آشنا بود. پذیرش مشروط دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا راه ورود به دوره‌های تحصیلی را هموار کرده اما از ارائه مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی هیچ راه گریزی نیست.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *