ویزا

معرفی ویزای والدین کانادا و شرایط دریافت آن

یکی از مشکلاتی که در رابطه با زندگی در کشورهای خارجی به ویژه برای ما ایرانی‌ها وجود دارد مربوط به پیوندهای عاطفی و دوری از خانواده است. این موضوع به شکلی است که حتی برخی افراد قید خارج شدن از ایران را به همین علت می‌زنند. اما راهکارهایی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان این مشکل را حل کرد. تدبیر اداره مهاجرت کانادا برای این موضوع ارائه ویزا به والدین افرادی است که اقامت این کشور را داشته باشند. اما شرایط و الزامات ویزای والدین کانادا شامل چه مواردی می‌شود؟

چه روش‌هایی برای همراه بردن والدین به کانادا وجود دارد؟

برای این که بتوانید والدین خود را به کشور کانادا ببرید باید اقدام به گرفتن ویزا برای آن‌ها نمایید که انجام این کار از چند طریق ممکن است. یکی از این روش‌ها گرفتن ویزای توریستی است اما با این نوع ویزا حداکثر شش ماه می‌توان در خاک کانادا ماند و بعد از این مدت باید از کانادا خارج شد که این زمان برای بودن در کنار فرزندان چندان کافی به نظر نمی‌رسد. اما خوشبختانه اداره مهاجرت کانادا روش دیگری تحت عنوان ویزای والدین یا سوپر ویزا را نیز در نظر گرفته که از طریق آن به والدین افراد مقیم کانادا اجازه داده می‌شود تا مدت طولانی‌تری در کانادا بمانند. هر کدام از روش‌های بردن والدین به کانادا دارای الزامات و شرایط مخصوص به خود است که در ادامه بررسی خواهد شد.

سوپر ویزا یا ویزای والدین کانادا چیست؟

سوپر ویزای کانادا از سال ۲۰۱۲ توسط اداره مهاجرت این کشور به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های ویزای توریستی ارائه شده و تحت عنوان ویزای والدین نیز شناخته می‌شود. این ویزا فقط به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ افرادی تعلق می‌گیرد که شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند. دارندگان این ویزا می‌توانند به مدت دو سال بدون نیاز به تمدید ویزای خود در کشور کانادا بمانند.

حداکثر مدت اعتبار سوپر ویزای کانادا ۱۰ سال یا یک ماه قبل از اتمام اعتبار پاسپورت متقاضی است.

علاوه بر این، دارندگان ویزای والدین کانادا این امکان را دارند که بدون محدودیت از کانادا خارج شده و مجددا به آن وارد شوند. با وجود این که سوپر ویزا گزینه جذابی برای بسیاری از والدین افراد مقیم یا شهروند کانادا محسوب می‌شود اما همه والدین، واجد شرایط اخذ این ویزا نخواهند بود.

بررسی شرایط دریافت ویزای والدین کانادا

همان‌طور که گفته شد نسبت خانوادگی با افراد مقیم یا شهروند کانادا شرط لازم برای اخذ سوپر ویزای کانادا بوده اما شرط کافی نیست. برای این که والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ یک شخص مقیم یا شهروند کانادا بتواند ویزای والدین را اخذ کند باید واجد شرایط تعیین‌شده باشد. واجد شرایط بودن برای سوپر ویزای کانادا نیاز به موارد زیر دارد: ۱- متقاضی باید پدر یا مادر یا پدربزرگ یا مادربزرگ یک شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد ۲- داشتن یک نامه امضا شده از فرزند یا نوه که در آن از شخص متقاضی برای حضور در کانادا دعوت شده است. این نامه شامل موارد زیر می‌شود:

 • تعهد حمایت مالی از والدین در زمان حضور آن‌ها در کانادا
 • لیست و تعداد افراد خانواده شخص در کانادا
 • کپی مدارک مربوط به اقامت دائم یا شهروند بودن شخص در کانادا
 • اطلاعات مربوط به شرایط شغلی و اقتصادی شخص در کانادا

۳- داشتن بیمه درمانی از یک شرکت بیمه کانادایی که شامل موارد زیر باشد:

 • از زمان ورود برای حداقل یک سال معتبر باشد
 • حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را برای مراقبت‌های پزشکی، بستری شدن در بیمارستان و… پوشش دهد
 • داشتن مدرک مبنی بر پرداخت هزینه بیمه

علاوه بر این موارد باید:

 • درخواست خود را برای سوپرویزا از خارج کانادا ارسال کنید
 • مجاز به ورود به کانادا باشید
 • در صورت لزوم، معاینه پزشکی را انجام داده باشید
 • واجد برخی شرایط خاص دیگر باشید

نکات مهم در مورد دعوت نامه کانادا برای والدین

اولین نکته‌ای که باید در رابطه با نوشتن دعوت‌نامه به آن دقت داشته باشید این است که شما فقط در مورد ورود والدین به کانادا مسئول نیستید بلکه در کل مدت حضور آن‌ها در کانادا مسئولیت حمایت مالی از آن‌ها را بر عهده خواهید داشت. بنابراین باید در نوشتن دعوت‌نامه صادقانه رفتار کرده و به تمامی تعهداتی که در دعوت‌نامه قید کرده‌اید پایبند باشید. دعوت‌نامه را باید برای شخص دعوت‌شده به کانادا ارسال کنید. در برخی موارد لازم است که نامه به صورت محضری آماده شده باشد. اطلاعات زیر در مورد شخص دعوت‌شونده باید در دعوت ‌نامه ذکر شده باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن
 • نسبت
 • هدف از سفر
 • مدت زمانی که شخص دعوت‌شونده قصد دارد در کانادا بماند
 • محل اقامت شخص دعوت‌شونده در کانادا، نحوه پرداخت هزینه‌های زندگی و زمان مورد نظر او برای خروج از کانادا

همچنین فرد دعوت‌کننده باید اطلاعات زیر را در مورد خود در دعوت‌نامه ذکر کند:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن
 • عنوان شغلی
 • فتوکپی از مدرکی که وضعیت شخص دعوت‌کننده را به عنوان شهروند یا مقیم دائم کانادا مشخص می‌کند از جمله کارت شهروندی یا کارت اقامت دائم کانادا
 • اطلاعات مربوط به خانواده شخص دعوت‌‎کننده از جمله نام، تاریخ تولد و…
 • مجموع تعداد افرادی که در حال حاضر جزو خانوار شخص دعوت‌کننده در کانادا محسوب می‌شوند

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای والدین کانادا

شخصی که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کشور کانادا دعوت می‌کند باید ثابت کند که آن‌ها دارای حداقل درآمد تعیین شده هستند. در جدول زیر حداقل درآمد ناخالص تعیین شده برای شخص دعوت‌کننده بر اساس تعداد اعضای خانوار او در کانادا مشخص شده است: برای این که ثابت کنید چنین درآمدی دارید باید مدارک لازم را ارائه نمایید. در ادامه برخی از اسناد و مدارکی که می‌توان از آن‌ها برای اثبات تمکن مالی استفاده کرد آمده است:

 • برگه ارزیابی Notice of Assessment یا T4/T1 برای آخرین سال مالیاتی
 • بیمه اشتغال
 • گواهی اشتغال به کار شامل حقوق و تاریخ استخدام
 • فیش حقوقی
 • پرینت گردش حساب بانکی

نحوه درخواست ویزای والدین کانادا

مراحل کاری برای دریافت ویزای والدین کانادا تا حد زیادی مشابه سایر ویزاهای کانادا است. در تمام این مراحل صداقت و کامل بودن ارائه اطلاعات و مدارک را باید به عنوان یک اصل مهم مدنظر قرار داد.

آماده کردن مدارک مورد نیاز

اولین کاری که در رابطه با درخواست سوپر ویزای کانادا باید انجام دهید آماده کردن مدارک مورد نیاز خواهد بود. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می‌شود:

 • دعوت‌نامه با شرایط گفته شده از سوی فرزند یا نوه در کانادا
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی شخص دعوت‌کننده
 • مدارک مبنی بر پرداخت هزینه بیمه پزشکی کانادا با شرایط یاد شده
 • مدارک مبنی بر انجام معاینه پزشکی در صورت لزوم

ارائه درخواست ویزا

نکته مهمی که در ارتباط با ارائه درخواست برای ویزای والدین کانادا باید مد نظر داشته باشید این است که حتما باید درخواست خود را از خارج کانادا ارائه دهید. ارائه درخواست می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود. برای ارائه درخواست به صورت حضوری می‌توانید فرم‌های مربوطه را تکمیل کرده و همراه با سایر اسناد و مدارک به سفارت کانادا مراجعه کنید. با توجه به عدم فعالیت سفارت کانادا در ایران برای درخواست حضوری باید به کشورهای همسایه سفر کنید. اما با توجه به این که امکان تکمیل فرم‌های درخواست سوپر ویزای کانادا به صورت آنلاین نیز وجود دارد نیازی به مراجعه حضوری برای ارائه درخواست نخواهید داشت.

مشاوره رایگان اخذ ویزای کانادا۰۲۱-۷۵۲۳۷

از مزایای درخواست آنلاین سوپر ویزای کانادا می‌توان به عدم وجود هزینه تحویل مدارک، سریع‌تر بودن ثبت درخواست و امکان بررسی و پردازش سریع‌تر درخواست اشاره داشت. ضمن این که در صورت نیاز به مدارک بیشتر می‌توانید سریعا آن‌ها را به صورت آنلاین ارسال کنید. همچنین در صورت وجود نقص در پرونده، موارد ناقص به شما اعلام خواهد شد تا مجددا نسبت به تکمیل آن‌ها اقدام کنید. بدین شکل از بروز تاخیر در فرآیند اخذ ویزا جلوگیری خواهد شد.

انجام انگشت‌نگاری و بیومتریک

در بسیاری از موارد، شخص متقاضی ویزای والدین کانادا باید اقدام به انجام انگشت‌نگاری کند. بعد از پرداخت هزینه مربوط به بیومتریک و ارسال درخواست ویزا نامه‌ای برای شما ارسال خواهد شد که نشان می‌دهد باید انگشت‌نگاری را انجام دهید. در این نامه توضیح داده شده که چطور و در کجا باید اقدامات مربوط به انگشت‌نگاری و بیومتریک را انجام دهید. دقت کنید که برای انجام این کار حداکثر ۳۰ روز زمان خواهید داشت. اگر هزینه بیومتریک را از قبل پرداخت نکرده باشید نامه‌ای را دریافت خواهید کرد که در آن از شما خواسته شده تا این هزینه را بپردازید.

انتظار برای رسیدگی به درخواست ویزا

بعد از ارائه درخواست برای ویزای والدین باید مدت زمانی را منتظر بمانید تا کار بررسی درخواست شما به پایان برسد. در صورتی که مدارک شما ناقص باشند ممکن است این موضوع منجر به رد شدن یا ارجاع درخواست شود بنابراین در جمع‌آوری مدارک مورد نیاز دقت زیادی را به خرج دهید. بر اساس شرایط ممکن است افسر پرونده از شما بخواهد که در یک جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید. همچنین بر حسب مورد ممکن است از شما درخواست شود تا معاینات پزشکی و گواهی سوءپیشینه ارائه کنید.

به طور معمول مواردی نظیر هدف متقاضی از سفر، وضعیت مالی شخص دعوت‌کننده و شرایط اقتصادی و سیاسی کشور شخص متقاضی ویزا مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرند. رسیدگی به پرونده سوپر ویزای کانادا به طور معمول چند هفته طول می‌کشد. بعد از انجام کلیه بررسی‌ها تمامی مدارک شما از جمله پاسپورت به شما بازگردانده خواهد شد. در صورتی که درخواست شما مورد تایید قرار بگیرد ویزای شما در پاسپورت زده خواهد شد. اما در صورت رد شدن درخواست، یک نامه برای شما ارسال می‌شود که در آن توضیحاتی ارائه شده است.

ویزای توریستی کانادا برای والدین

سوپر ویزای کانادا بهترین روش برای بردن والدین به کانادا است اما اگر به هر دلیلی قادر به اخذ این نوع ویزا نیستید راه‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. یکی از این روش‌ها اخذ ویزای توریستی کانادا برای والدین است که شیوه‌ای قابل دسترس و مناسب برای ایرانی‌ها محسوب می‌شود. ویزای توریستی کانادا به افرادی داده می‌شود که هدف آن‌ها از سفر به کانادا مواردی نظیر گردش و تفریح، دیدار با خانواده و بیزنس است. ویزای توریستی کانادا در دو نوع سینگل و مولتیپل موجود است.

با داشتن ویزای توریستی سینگل کانادا تنها یک بار اجازه ورود و خروج به این کشور را خواهید داشت در صورتی که با داشتن ویزای مولتیپل محدودیتی در تعداد دفعات ورود و خروج ندارید. برای اخذ ویزای توریستی کانادا باید شخص متقاضی مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت، ترجمه شناسنامه، فرم اطلاعات فردی و خانوادگی تکمیل‌شده، مدارک مربوط به تمکن مالی و… را آماده کند.

یکی از مدارک مهم در این رابطه وجود یک دعوت‌نامه از یک شهروند یا مقیم دائم کانادا است. البته برخلاف سوپر ویزا وجود دعوت‌نامه برای گرفتن ویزای توریستی الزامی نیست. اما وجود دعوت‌نامه تاثیر بسیار مثبتی را در بالا رفتن شانس متقاضی برای گرفتن ویزا خواهد داشت. در دعوت‌نامه باید اطلاعاتی مانند مشخصات متقاضی، دلیل سفر، مدت زمان اقامت، آدرس، تلفن و… ذکر شود. ضمن این که شخص دعوت‌کننده نیز باید برخی مدارک مانند کارت شهروندی یا کارت اقامت کانادا را ارائه نماید. بعد از کامل کردن مدارک باید نسبت به ارسال درخواست ویزا اقدام نمایید.

ارسال درخواست ویزا می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود اما روش آنلاین بسیار آسان‌تر و بهتر خواهد بود. بعد از ارسال درخواست باید منتظر نتیجه بررسی پرونده باشید. رسیدگی به پرونده در مورد ویزای توریستی کانادا از چند هفته تا چند ماه به طول خواهد انجامید. در صورت کامل بودن مدارک، اثبات تمکن مالی  و داشتن دعوت‌نامه شانس بسیار خوبی را برای گرفتن ویزای توریستی کانادا خواهید داشت.

تفاوت سوپر ویزا و ویزای توریستی کانادا برای والدین

بدون شک مهم‌ترین تفاوت بین سوپر ویزا و ویزای توریستی والدین در مدت زمان مجاز برای اقامت در کانادا است. با داشتن ویزای توریستی کانادا فقط برای شش ماه امکان اقامت در کانادا را خواهید داشت در حالی که سوپر ویزای کانادا اجازه اقامت در این کشور را به مدت دو سال به شما خواهد داد.

همچنین ویزای توریستی مولتیپل اعتبار پنج ساله دارد اما مدت اعتبار سوپر ویزا ده ساله است. از طرف دیگر برای گرفتن ویزای توریستی نیازی به دعوت‌نامه ندارید در صورتی که یکی از الزامات اخذ سوپر ویزا برای والدین داشتن دعوت نامه از فرزندان یا نوه‌ها است. انتخاب این که از چه روشی برای بردن والدین خود به کانادا استفاده کنید کاملا بستگی به شرایط خودتان دارد. اما نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که گرفتن ویزای والدین کانادا دارای پیچیدگی‌ها و ریزه‌کاری‌های خاص خود بوده و بهتر است از خدمات تخصصی و مشاوره‌ای موسسات معتبر فعال در این زمینه استفاده نمایید.

 

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *