مهاجرت, ویزا

هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

اطلاع از هزینه زندگی در اسپانیا در سال 2022 میتواند در تصمیم گیری شما برای زندگی در این کشور تاثیر بسزایی داشته باشد. با نیلگام همراه باشید.

اطلاع از هزینه زندگی در اسپانیا در سال 2022 میتواند در تصمیم گیری شما برای زندگی در این کشور تاثیر بسزایی داشته باشد. زمانی که در حال تصمیم‌گیری برای انتخاب مقصد مناسب مهاجرتی به خارج از کشور هستید، معمولاً چه فاکتورهایی را از نظر می‌گذرانید؟ اینکه شرایط بازار کار آن کشور چگونه است؟ زبان رسمی بومی آن انگلیسی و یا غیرانگلیسی بوده و یا سخت است؟ از چه شرایط آب و هوایی برخوردار بوده و مراحل مهاجرت و اخذ ویزا و کارت اقامت آن کشور تا چه اندازه سخت و دشوار است؟ اینکه فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور جدید چگونه بوده و میزان صمیمیت آنها با مهاجران تازه وارد به چه صورت است و خیلی از موارد دیگر که طبعاً گزینه‌های منطقی و در دسترس شما را کاهش داده و شما را در نهایت به یک یا چند گزینه نهایی مهاجرت می‌رساند.

اگر زمان و یا حوصله کافی برای انجام این کار ندارید و می‌خواهید تا با انجام مهاجرت و نقل مکان دائمی از ایران، از بهترین فاکتورهای زندگی و خدمات رفاهی و شهری، پیشرفت در امور کاری و بسیاری از مزایای ریز و درشت دیگر برخوردار شوید، بهتر است به طور جدی به مهاجرت و زندگی در کشور اسپانیا فکر کنید؛ کشوری اروپایی و قدرتمند، عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن که از سیستم آموزشی و خدمات درمانی بسیار با کیفیتی برخوردار بوده و گزینه مهاجرتی ایده آلی به شمار می‌آید.

ممکن است به طور پیش‌فرض این حس را داشته باشید که هزینه زندگی در اسپانیا با استانداردها وشرایط مالی شما برابری نکرده و جزو کشورهای گران اروپا به شمار می‌رود، ولی باید این نوید را به شما بدهیم که برخلاف کیفیت و استانداردهای بالای زندگی در این کشور، هزینه زندگی در اسپانیا بسیار مناسب و معقول بوده و جزو ارزان‌ترین کشورهای غرب اروپا محسوب می‌شود.

بر همین اساس، چنانچه قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک به خارج از ایران و یک کشور پیشرفته اروپایی مهاجرت کنید، از اسپانیا غافل نشوید، تنها کافیست تا در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با جزئیات هزینه زندگی در این کشور آشنا کرده و این موضوع را به شما ثابت کنیم که خانه تیم‌های بزرگی مثل رئال مادرید و بارسلونا، می‌تواند محل زندگی همیشگی شما و اعضای خانواده‌تان باشد و شما را با موهبت زندگی در کشوری خوش آب وهوا، با ثبات و قدرتمند، صمیمی و بسیار زیبا آشنا سازد.

هزینه زندگی در اسپانیا 2022

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت getgoldenvisa، در حال حاضر قریب به 6 میلیون نفر مهاجر برای ویزای اسپانیا و کارت اقامت این کشور اقدام کرده و در حال زندگی در اسپانیا هستند.

اگر این عدد باعث تعجب شما شده، باید بگوییم که وجود مواردی مثل آب و هوای گرم و دلپذیر در تمام طول سال، غذاها و خوراکی‌های تازه و خوشمزه، سیستم خدمات درمانی جامع و با کیفیت، سیستم آموزشی قوی، تورم پایین، هماهنگی کامل با سایر کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و بسیاری از مزایای دیگر موجب شده تا اسپانیا به یکی از مناسب‌ترین مقاصد مهاجرتی و زندگی در دنیا بدل شود.

ما قصد داریم در این مطلب جزئیات کامل و بسیار کاربردی هزینه زندگی در اسپانیا را در اختیار شما قرار دهیم، فاکتوری بسیار مهم که در تصمیم‌گیری نهایی شما تاثیر بسزایی داشته و می‌تواند شرایط زندگی در اروپا را تا حد زیادی برای شما آسان سازد.

در عین حال پیشنهاد می‌کنیم که در کنار بررسی هزینه زندگی در کشور اسپانیا در مورد روش مهاجرتی و انواع ویزای این کشور نیز تحقیق کرده و در صورت نیاز از مشاوره و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کنید.

چنانچه در مورد میزان حقوق و درآمد در اسپانیا تحقیق کنید، متوجه این موضوع می‌شوید که مقدار درآمد سالانه در این کشور نسبت به میانگین جهانی کمتر است، یعنی میانگین درآمد سالانه یک خانوار در این کشور چیزی در حدود 20.468 هزار یورو است، این در حالی است که میانگین درآمد سالانه تعیین شده در اروپا چیزی در حدود 27.047 هزار یورو است.

اما نباید این اعداد و ارقام شما را نگران کند، چون به همان میزان هزینه زندگی در اسپانیا نیز کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.

به بیانی دیگر، بنابر آمار ارائه شده توسط مهاجران در حال زندگی در شهر بزرگ و هیجان انگیزی مثل مادرید اسپانیا، شما می‌توانید به همراه همسر خود با هزینه تقریبی 1700 تا 1850 یورو در ماه، به راحتی در این شهر زندگی کنید. این در حالی است که هزینه زندگی در کشور اسپانیا در خارج از شهرهای بزرگ و بخش‌های حومه کمتر بوده و بین 1450 تا 1600 یورو در ماه است.

هزینه زندگی در اسپانیا در مقایسه با سایر شهرها

به طور کلی هزینه زندگی در بهترین شهرهای اسپانیا در مقایسه با شهرهایی مثل لندن، نیویورک و یا لس آنجلس به مراتب کمتر بوده و شامل جزئیات زیر می‌شود:

شهرهای اسپانیایینیویورکلندنلس آنجلسمونیخبروکسل
مادرید43%ارزان‌تر39%ارزان‌تر34%ارزان‌تر14% ارزانتر5% ارزانتر
بارسلونا44% ارزان‌تر41% ارزان‌تر35%ارزان‌تر17% ارزانتر8% ارزانتر
والنسیا50% ارزان‌تر46% ارزان‌تر41% ارزان‌تر24% ارزانتر16% ارزانتر
سویا55% ارزان‌تر52% ارزان‌تر48% ارزان‌تر32% ارزانتر25% ارزانتر

هزینه مسکن در اسپانیا

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه زندگی در اسپانیا، هزینه مسکن است که خوشبختانه دارای قیمت منطقی و مناسبی در این کشور است. همانند اغلب کشورهای مختلف دنیا، هزینه اجاره یا خرید خانه در این کشور بستگی زیادی به شهر و منطقه دارد.

برهمین اساس، شهرهایی نظیر مادرید و بارسلونا به مراتب گران‌تر از سایر شهرهای این کشور از جمله آلیکانته، والنسیا یا سویل هستند.

اجاره خانه در مادرید

 برای بررسی انواع اجاره خانه در کشور اسپانیا، قصد داریم تا میانگین اجاره خانه‌های مختلف را در چندین شهر این کشور مورد بررسی قرار دهیم؛ قیمت‌های ارائه شده به صورت تقریبی هستند و براساس سن ساختمان، خدمات قابل ارائه و سایر جزئیات متغیر خواهند بود.

همان طور که می‌دانید شهر مادرید شناخته‌ شده‌ترین مکان برای زندگی در کشور اسپانیا محسوب می‏شود. البته هنوز بر سر این مسئله اختلاف وجود دارد که بین دو شهر مادرید و بارسلونا کدامیک گران‌تر است. موضوع قابل توجه این است که هر دوی این شهرهای معروف اسپانیایی، بزرگ و پرجنب و جوش بوده و با دانشگاه‌های مختلف، فعالیت‌های فرهنگی، زندگی جذاب و فعال شبانه و حضور پرشور مردم همراه هستند.

بنابر آمار وب‌سایت getgoldenvisa، میانین اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر مادرید معادل با 956 یورو در ماه است. این درحالی است که اجاره خانه‌ای مشابه در خارج از مرکز شهر معادل با 716 یورو خواهد بود.

البته اگر مایل به اجاره یک آپارتمان سه خوابه در این شهر باشید، هزینه زندگی در کشور اسپانیا برای شما به مراتب بیشتر بوده و اجاره آپارتمانی با این مشخصات در مرکز شهر برای شما در حدود 1683 یورو در ماه آب خواهد خورد.

چنانچه تصمیم بگیرید که در خارج از محدوده مرکزی شهر مادرید یک آپارتمان بزرگ سه خوابه را اجاره کنید، هزینه تقریبی ماهانه شما در حدود 1174 یورو خواهد بود.

بارسلونا

بارسلونا دومین شهر بزرگ اسپانیا بوده و به عنوان بزرگترین رقیب مادرید، در اولویت بعدی انتخاب و زندگی مهاجران خارجی قرار دارد. این شهر یک مرکز فرهنگی جذاب بوده و آثار معمار سرشناس آنتونی گائودی را در خود جای داده است. این شهر دارای زندگی شبانه بسیار فعالی بوده و برخی از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های دنیا را در خود جای داده است.

اما از جنبه هزینه زندگی در اسپانیا ، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بارسلونا در حدود 930 یورو خواهد بود. این در حالی است که اجاره ملکی مشابه در خارج از این محدوده چیزی در حدود 726 یورو در ماه برای شما هزینه خواهد داشت.

چنانچه دارای خانواده بزرگی هستید و نیاز به اجاره یک ملک سه خوابه در شهر بارسلونا اسپانیا دارید، باید انتظار پرداخت مبلغ تقریبی 1508 یورو در ماه را برای خانه‌ای در مرکز شهر داشته و برای ملکی در خارج از این محدوده، هزینه تقریبی 1100 یورو را در ماه پرداخت کنید.

والنسیا

اگر می‌خواهید تا از شرایط معقول‌تری برای هزینه زندگی در کشور اسپانیا برخوردار شوید، بهتر است به سراغ شهری مثل والنسیا بروید که دارای حال و هوای کلاسیک یک شهر دانشجویی و کالج محور است، جایی نسبتاً کوچک که دارای پارک و فضای سبز زیادی بوده و از حال و هوای صمیمی و دوستانه‌ای برخوردار است.

خوشبختانه اجاره خانه در این شهر بسیار منطقی و مقرون به صرفه بوده و اجاره تقریبی یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر والنسیا در حدود 751 یورو است؛ این در حالی است که اجاره خانه‌ای مشابه در خارج از مرکز شهر، خیلی کمتر و معادل با 510 یورو برای هر ماه خواهد بود.

در صورتی که از شرایط و تمکن مالی خوبی برخوردار هستید و یا به خاطر داشتن خانواده‌ای بزرگ نیاز به اجاره خانه و آپارتمان سه خوابه در والنسیا دارید، نیاز به پرداخت مبلغ تقریبی 1100 یورو در ماه برای خانه‌ای در مرکز شهر و یا 745 یورو برای آپارتمانی در خارج از محدوده مرکزی خواهید داشت.

سویل

معمولاً اغلب مهاجران خارجی به دلیل وجود بازار کار پویا و امکانات شهری و رفاهی بسیار قوی، ترجیح می‌دهند تا زندگی در دو شهر بارسلونا و یا مادرید را با هزینه‌ای بیشتر تجربه کنند، ولی در صورتی که برای مثال با طرح اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی به این کشور مهاجرت کرده‌اید، بازار کار چندان برای شما اهمیت نداشته و می‌توانید برای مدیریت بهتر هزینه‌های سالانه خود، به گزینه‌های مطلوب جایگزینی برای اسکان مثل شهر سویل فکر کنید.

سویل پایتخت منطقه اندلس است و به خاطر قرارگیری کلیسای جامع سویل گوتیک که مقبره کریستوف کلمب در آن قرار دارد از شهرت زیادی برخوردار است. البته ازجنبه هزینه زندگی در اسپانیا باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از شهرهای ارزان این کشور نیز محسوب می‎شود.

در واقع اجاره بها در شهر سویل ارزان و مناسب بوده و برای یک خانه یک خوابه در مرکز شهر، ماهانه معادل 625 یورو است. چنانچه مایل به اجاره ملکی تک خوابه در خارج از محدوده مرکز شهر باشید، تنها نیاز به پرداخت اجاره ماهانه 445 یورویی خواهید داشت.

اما اجاره آپارتمان و خانه 3 خوابه در مرکز شهر سویل کمی بیشتر بوده و در حدود هزار یورو در هر ماه است و چنانچه تمایل به اجاره خانه در حومه و دورتر از مرکز شهر داشته باشید، اجاره شما به 680 یورو در ماه تقلیل می‌یابد.

خرید خانه در اسپانیا

اگر قصد دارید تا برای یک بازه بلند مدت و به طور همیشگی در کشور زیبای اسپانیا حضور داشته و زندگی کنید، توصیه می‌کنیم که در صورت امکان به سطح بالاتری از هزینه زندگی در اسپانیا فکر کرده و یک خانه را برای خود خریداری کنید.

خوشبختانه دولت اسپانیا محدودیت خیلی کمی برای خریداران خارجی ملک و مستغلات در این کشور قائل بوده و خود طرح جذاب ویزای طلایی را برای شهروندان واجد شرایط اجرا می‌کند.

از این رو، چنانچه قادر به خرید یک یا چند ملک در کشور اسپانیا با حداقل ارزش 500 هزار یورو باشید، می‌توانید در مدت زمانی کوتاه از کارت اقامت قابل تمدید و ارزشمند شنگن برای خود و اعضای خانواده (همسر و فرزندان وابسته زیر 18 سال) برخوردار شوید.

این مقدار بودجه و هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن که دارای طرح مشابهی هستند نسبتاً زیاد بوده و شما می‌توانید با پرداخت 350 هزار یورو در پرتغال و یا 250 هزار یورو در کشور یونان، موفق به اخذ اقامت یونان شوید.

این درست است که سطح کیفیت زندگی و رفاهی مردم در اسپانیا بهتر از کشور پرتغال و یونان است، اما از جنبه دریافت کارت اقامت شینگن و مهاجرت به اروپا، فرق چندانی نداشته و امکان جا به جایی به سایر کشورهای دنیا(بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا) وجود دارد.

ولی برای اینکه از مبحث اصلی هزینه زندگی در کشور اسپانیا دور نشویم، باید به این موضوع اشاره کنیم که هزینه تقریبی خرید هر مترمربع زمین و ملک در کشور اسپانیا بین 3 تا 5 هزار یورو است که در زمان نوشتار این مطلب در حدود متری 88 میلیون و پانصد هزار تا 148 میلیون تومان می‌شود.

از این رو می‌توان این طور برداشت کرد که قیمت ملک در اسپانیا بیشتر از ایران بوده و به مراتب گران‌تر است. البته، چنانچه قصد خرید خانه در شهرهای کوچک اسپانیا را داشته باشید، قیمت ملک ارزان‌تر از حداقل ارزش اعلام شده در بالا بوده و به شرح زیر خواهد بود:

شهر

موقعیتمیانگین قیمت هر مترمربع
آلیکانتهدر مرکز شهر

حومه شهر

2560 یورو

1876

بیلبائو

در مرکز شهر

حومه شهر

4678 یورو

3028

بارسلونادر مرکز شهر

حومه شهر

4519

2980

مادرید

در مرکز شهر

حومه شهر

4929

2993

مالاگادر مرکز شهر

حومه شهر

3271

2066

سن سباستین

در مرکز شهر

حومه شهر

5800

3675

والنسیادر مرکز شهر

حومه شهر

2784

1483

 هزینه مواد غذایی در اسپانیا

بعد از فاکتور بسیار مهم اجاره و یا خرید ملک در اسپانیا نوبت به یکی دیگر از معیارهای تعیین کننده هزینه زندگی در اسپانیا یعنی خورد و خوراک می‌رسد. خوشبختانه مواد خوراکی در این کشور ارزان بوده و فشاری را به ساکنان شهرهای مختلف کشور اسپانیا وارد نمی‌کند.

این بدین خاطر است که اسپانیا از صنعت قوی کشاورزی برخوردار است و بسیاری از محصولات از جمله پنیر و انواع نوشیدنی‌ها را به صورت بومی تهیه و تولید می‌کند. برای مثال قیمت نوشیدنی طبیعی و الکلی مثل شراب برای هر بطری برابر با 5 یورو بوده و برای آبجو معادل قیمت بسیار کم و ارزان 0.8 یورو است.

این در حالی است که مواد مصرفی روزانه مثل شیر و یا نان دارای قیمتی زیر یک یورو هستند. بر همین اساس، می‌توان این طور گفت که یک بودجه نرمال برای خرید خوراکی در کشور اسپانیا برابر با 200 تا 300 یورو در هر ماه است که در مقوله هزینه زندگی در کشور اسپانیا وزنه سنگینی به شمار نمی‌رود.

اما بد نیست تا با ریز جزئیات قیمتی برخی از اقلام پرمصرف خوراکی در کشور اسپانیا آشنا شوید:

 • سیب (یک کیلو): 1.74 یورو
 • موز (یک کیلو):1.62
 • مرغ (یک کیلو): 6.03
 • 12 عدد تخم مرغ: 1.82
 • یک تکه نان 500 گرمی: 1.01
 • پنیر محلی (یک کیلو): 9.64
 • شیر یک لیتری: 0.79
 • پیاز (یک کیلو): 1.61
 • سیب زمینی (یک کیلو): 1.11
 • برنج (یک کیلو): 0.99
 • یک بطری آب 1.5 لیتری: 0.62

در صورتی که جزو طرفداران خوردن غذا در رستوران و خارج از منزل باشید، نباید زیاد نگران بهای زندگی در کشور اسپانیا باشید، چون با قیمت‌های اقتصادی و منطقی روبرو هستید. البته این موضوع کاملاً به میزان درآمد و توانایی مالی شما بستگی داشته و ممکن است برای برخی از افراد سنگین باشد.

برای درک بهتر این موضوع، بد نیست تا نگاهی به قیمت تقریبی غذاها و اقلام رستورانی و کافی شاپی اسپانیا بیاندازید:

 • یک وعده غذا در رستورانی ارزان: 10 یورو
 • غذا برای دو نفر در رستورانی متوسط: 40 یورو
 • یک وعده غذا در یک فست فود زنجیره‌ای: 7.50 یورو
 • آبجو نیم لیتری: 2.50 یورو
 • آبجو وارداتی 0.33 لیتری: 3 یورو
 • کاپوچینو: 1.65
 • نوشابه کوکا/ پپسی 0.33 لیتری: 1.75
 • آب 0.33 لیتری: 1.19

هزینه حمل و نقل در اسپانیا

یکی دیگر از مزایای فوق‌العاده زندگی در کشور اسپانیا سیستم حمل و نقل عمومی بسیار جامع آن است. طبق آمار، تمامی شهرهای مهم این کشور از جمله مادرید، بارسلونا، بیلبائو و والنسیا به سیستم کامل مترو مجهز هستند. در کنار این موارد، گزینه‌های دیگری مثل اتوبوس، اتوبوس‌های بین شهری و قطارهای سریع‌السیر نیز وجود دارد.

این موضوع به شما این امکان را می‌دهد تا با هزینه‌ای کم و مناسب به تمامی بخش‌ها و شهرهای اسپانیا و یا حتی به کشورهای همسایه عضو اتحادیه شنگن سفر کنید.

حمل و نقل جزئی از هزینه زندگی در اسپانیا محسوب می‌شود ولی قیمت معقولی داشته و فشاری را در طول ماه به شما متحمل نمی‌کند. به طور مثال، هزینه بلیط تک مسیر اتوبوس در حدود 1.50 یورو است. شما همچنین این امکان را دارید تا بلیط ماهانه خریداری کنید که دارای تخفیف بوده و بنابر شهر محل زندگی شما قیمتی در حدود 35 تا 45 یورو در هر ماه دارد.

قیمت و هزینه استفاده از تاکسی نیز جزو مواردی است که شهر به شهر متفاوت است. اما به طور تقریبی هزینه شروع استفاده از تاکسی در اسپانیا برابر با 3.50 یورو بوده و به ازای طی کردن هر کیلومتر، 1.10 یورو به هزینه شما اضافه می‌شود.

در صورتی که نیاز به استفاده از قطار سریع‌السیر برای پیمودن مسیر بین دو شهر بارسلونا و مادرید و یا شهرهای دیگر داشته باشید، زمان تقریبی سفر شما در حدود 2 ساعت و نیم بوده و میانگین هزینه شما در حدود 128.50 یورو خواهد بود. البته در صورتی که بلیط مورد نیاز خود را از هفته‌ها قبل رزرو کنید، هزینه شما تا 65 یورو تقلیل می‌یابد.

یکی از موارد وسوسه‌انگیز برای شهروندان بومی و مهاجران تازه وارد کشور اسپانیا خرید خودروی شخصی در این کشور است. چون قیمت‌ها در مقایسه با ایران بسیار عالی بوده و تنوع فوق‌العاده‌ای از برندهای معتبر دنیا با شرایط خرید اقساط در پیش روی شماست.

ولی حقیقت امر این است که پیدا کردن جای پارک در شهرهای بزرگی مثل مادرید و بارسلونا بسیار سخت و زمان‌بر است و ممکن است شما را از خرید ماشین پشیمان کند.

خرید ماشین موردی اختیاری است که می‌تواند جزو بهای زندگی در کشور اسپانیا قرار بگیرد و یا برای همیشه بر روی این گزینه خط کشید. ولی در حالت کلی بد نیست بدانید که قیمت یک تویوتا کرولا سدان 1.6 لیتری در این کشور و یا یک خودروی هم رده جدید معادل با 20.780 هزار یورو یعنی چیزی در حدود 619 میلیون تومان است.

البته چنانچه مایل به استفاده از خودروهای کارکرده باشید، با کمتر از 10 هزار یورو نیز امکان خرید خودروهای بسیار خوبی را با مدل‌های قدیمی‌تر خواهید داشت. در این بین، هزینه هر لیتر بنزین و سوخت خودرو در حدود 1.30 یورو و برای هر گالن معادل 4.60 یورو است.

هزینه قبوض مصرفی در اسپانیا

همیشه و در هر جایی از دنیا، هزینه قبوض مصرفی ماهانه به میزان مصرف شما، فصل و زمان و اندازه خانه و خانواده‌تان بستگی داشته و تنها محدود به کشور اسپانیا نمی‌شود.

ولی اگر بخواهیم در مورد یکی دیگر از فاکتورهای موثر در هزینه زندگی در اسپانیا صحبت کنیم، باید بگوییم که خدمات پایه و مصرفی در هر خانه شامل برق، گرمایش و سرمایش، آب و سایر خدمات مثل زباله و شهرداری و نگهداری از ساختمان می‌شود.

برخی از موارد بستگی زیادی به هوا و فصل دارند که از جمله می‌توان به بالا رفتن هزینه برق در فصل گرما( برای استفاده زیاد از کولر) و یا هزینه گرمایش در سرمای زمستان اشاره کرد.

طبق آمار، میانگین هزینه قبوض مصرفی یک آپارتمان 85 متری در هر ماه در حدود 100 تا 150 یورو است. برای استفاده از خدمات جانبی و البته بسیار مهم ارتباطی در منزل، می‌توانید از بسته‌های کامل دارای خدمات تلفن، اینترنت و تلویزیون کابلی استفاده کنید و یا اینکه به طور مجزا برای هر یک هزینه کرده و آنها را انتخاب نمایید.

به طور معمول، این قبیل بسته‌های خدماتی بین 20 تا 50 یورو در ماه برای شما هزینه خواهد داشت. چنانچه مایل به استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL و یا انواع دیگر باشید، ملزم به پرداخت هزینه تقریبی 40 یورو در ماه خواهید بود.

هزینه تحصیل در اسپانیا

این کشور دارای استاندارد و کیفیت بالایی از سیستم آموزشی بوده و مطابق با استانداردهای موجود در غرب اروپا جلو می‌رود. در اسپانیا آموزش عمومی الزامی بوده و تا سن 16 سالگی اجباری است.

این بدین معنی است که با داشتن اقامت قانونی کشور اسپانیا این امکان را دارید تا فرزند خود را به طور رایگان به موسسات آموزشی دولتی این کشور بفرستید. البته باید برخی از هزینه‌های جانبی نظیر وسایل مورد نیاز مدرسه مثل کتاب، یونیفورم و یا هزینه حمل و نقل را پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که بسیاری از خانواده‌های مهاجران ترجیح می‌دهند که فرزند خود را در مدارس خصوصی و یا نیمه خصوصی ثبت نام کنند، چون مدارس دولتی این کشور دروس را به زبان اسپانیایی تدریس می‌کنند که ممکن است برای دانش‌آموزان مهاجر تازه وارد یادگیری دروس سخت و غیرممکن باشد، اما موسسات خصوصی و نیمه خصوصی دروس را به زبان انگلیسی به دانش آموزان ارائه می‌دهند.

در حال حاضر اگر بخواهید فرزند خود را در یک مدرسه نیمه خصوصی در اسپانیا ثبت نام کنید، شهریه تقریبی براساس شهر، برنامه تحصیلی و میزان شهرت مدرسه متفاوت خواهد بود. ولی از جنبه کلی هزینه زندگی در اسپانیا ، مقدار تقریبی شهریه سالانه این مدارس معادل 700 تا 800 یورو در سال است.

در صورتی که مایل به ثبت نام فرزند خود در مدارس خصوصی و بین‌المللی باشید، گزینه‌های بسیار متنوعی از جمله مدارس آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و یا ایتالیایی در دسترس شما بوده وشهریه سالانه آنها بین 4 تا 8 هزار یورو خواهد بود.

در مقطع دانشگاه نیز هزینه‌های تحصیل معقول و منطقی بوده و برای مثال، شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در حدود 680 تا 1280 یورو در هر ترم خواهد بود.

این در حالی است که امکان تحصیل دانشگاهی در دانشگاه‌های خصوصی و انگلیسی زبان این کشور نیز وجود داشته که در این صورت، شهریه تحصیلی شما به میزان زیادی افزایش می‌یابد و به رقم حدودی 5500 تا 18 هزار یورو در هر سال می‌رسد.

هزینه خدمات درمانی در اسپانیا

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه زندگی در کشور اسپانیا بدون شک مبحث خدمات درمانی و پزشکی در این کشور است که خواه ناخواه مورد نیاز تمامی مهاجران خواهد بود.

بنابر آمار، خدمات درمانی دولتی برای شهروندان و افراد مقیم دائم این کشور رایگان است. چنانچه در کشور اسپانیا شاغل باشید، همانند ایران، کارفرمای شما وظیفه پرداخت بخشی از هزینه خدمات درمانی و بیمه شما را داشته و قسمتی ازسهم تامین اجتماعی شما را از حقوق تان کسر می‌کند.

در برخی موارد، شما ملزم هستید تا برای برخی از خدمات درمانی هزینه‌ای را پرداخت نمایید. اغلب مهاجران خارجی استفاده از بیمه درمانی خصوصی را به دولتی ترجیح می‌دهند، چون سیستم جامع‌تری داشته و دارای پوشش درمانی بسیار مناسب‌تری است.

معمولاً بیمه‌های خصوصی در اسپانیا بین 30 تا 50 یورو در ماه برای افراد 20 تا 30 سال هزینه دارد. این مبلغ برای کاربران دارای سن بیشتر با کمی افزایش روبرو می‌شود.

هزینه نگهداری از بچه در اسپانیا

اگر به همراه خانواده و فرزندان خود به کشور اسپانیا مهاجرت کرده باشید، این فاکتور نقش بسیار مهمی در هزینه زندگی شما در این کشور ایفا می‌کند. در همین راستا بد نیست بدانید که سن شروع مدرسه ابتدایی در این کشور از 6 سالگی شروع می‌شود.

این بدین معنی است که در صورت داشتن فرزند کوچک‌تر ملزم به استفاده از خدمات مراقبتی مثل مهد هستید. برای مثال، اگر بخواهید از خدمات مهدهای کودک دولتی در این کشور برای کودکان 3 تا 5 ساله استفاده کنید، ملزم به پرداخت هزینه 250 یورویی در هر ماه خواهید بود.

البته تنها در صورتی که به عنوان مقیم resident اطلاعات شما در سامانه شهری ثبت شده و دارای شماره اجتماعی باشید، امکان استفاده از این خدمات دولتی را در کشور اسپانیا خواهید داشت.

چنانچه تحت هر شرایطی  مایل به استفاده از خدمات مهدهای خصوصی در شهرهای بزرگ این کشور باشید، ملزم به پرداخت هزینه ماهانه بیشتری خواهید بود. برای مثال، هزینه مهدهای خصوصی در شهر مادرید در حدود 450 تا 500 یورو در هر ماه است.

البته این امکان را دارید تا یک پرستار خانگی برای این کار استخدام کنید که حداقل حقوق هفتگی این افراد در حدود 120 یورو خواهد بود و رقم ساعتی دستمزد این افراد چیزی در حدود 9 تا 15 یورو به ازای هر ساعت است.

هزینه مراقبت شخصی در اسپانیا

یکی از مواردی که شاید کمتر به آن در هزینه زندگی در اسپانیا پرداخته شود، فاکتور personal care و یا مراقبت فردی و شخصی است که به شرایط روحی و جسمی شما و همچنین سن و سالتان بستگی دارد.

برای درک بهتر هزینه‌های این بخش، بد نیست تا نگاهی به موارد زیر بیاندازید:

 • قرص سرماخوردگی برای 6 روز: 7 یورو
 • یک جعبه آنتی بیوتیک:7 یورو
 • ویزیت یک دکتر خصوصی(15 دقیقه‌ای): 58 یورو
 • جعبه 32 عددی تامپون: 3.79
 • اسپری خوشبوکننده و یا مام: 2.56
 • شامپو سر: 2.88
 • دستمال توالت 4 قلو: 1.37
 • خمیردندان:1.78
 • آرایش موی مردانه: 15
 • آرایش موی زنانه: 30 تا 60 یورو

هزینه سرگرمی و ورزش در اسپانیا

در نهایت نوبت به بخش پایانی بهای زندگی در اسپانیا می‌رسد که شامل فاکتورهای سرگرمی و ثبت نام در باشگاه ورزشی شده و هزینه‌های زیر را در بر دارد:

 • هزینه باشگاه تناسب اندام: 40 یورو در ماه
 • اجاره یک ساعته زمین تنیس: 11 یورو
 • هزینه دو بلیط سینما: 16 یورو
 • دو بلیط تئاتر: 52 یورو

بنابر سبک و سلیقه زندگی هر فرد، به این موارد می‌توان گزینه‌های بسیار بیشتری را نیز اضافه کرد.

در یک جمع بندی کلی باید به این موضوع اشاره کنیم که به طور میانگین، هزینه زندگی در اسپانیا در یک شهر بزرگ ماهانه بین دو هزار تا 2500 یورو و برای زندگی در شهرهای کوچک بین 1700 تا 1900 یورو هزینه خواهد داشت. در این بین، ارزانترین شهر اسپانیا سویل بوده و می‌تواند در مدیریت هزینه‌ها به شما کمک کند.

چنانچه مایل هستید تا در مورد مهاجرت به اروپا و کشور اسپانیا تصمیم گیری کرده و به تناسب شرایط فعلی خود و اعضای خانواده، بهترین گزینه مهاجرتی را انتخاب کنید، می‌توانید از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی و متنوع موسسه مهاجرتی نیلگام در این زمینه استفاده کرده و با اطمینان خاطر بیشتری در این مسیر قدم بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *