تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا در قیاس با بسیاری از کشورهای دیگر برای دانشجویان بین‌المللی، مقرون به صرفه است. مهاجرت به کشور کانادا در سال‌های اخیر با افزایش چشمگیری در میان ایرانیان همراه بوده که یکی از دلایل آن هزینه‌های پایین‌تر تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهایی چون آمریکا و انگلیس است. استانداردهای بالای زندگی، امنیت، بهره‌مندی از سیستم بهداشت و درمان خوب، کیفیت مراکز آموزشی و تحصیلی نیز سبب گردیده، بعد مسافت مانعی برای مهاجرت ایرانیان جویای تحصیل به کانادا نباشد.

علاقمندان به تحصیل در کانادا عمدتا پس از بررسی هزینه تحصیل در کانادا برای زندگی در این کشور اقدام می‌کنند. سالانه در حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کانادا در نظر گرفته می‌شود که مسلما رشته و محل تحصیل، در کنار کیفیت زندگی فرد می‌تواند تفاوت‌هایی را در این رِنج به وجود آورد. در ادامه شما را با جزئیات هزینه تحصیل در کانادا، ارزان‌ترین و گران‌ترین رشته‌ها و شهرهای این کشور آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

هزینه تحصیل در کانادا مقاطع مختلف

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، هزینه‌های زندگی وابستگی فراوانی به استان محل زندگی و رشته تحصیلی دانشجوی مورد نظر دارد. در ادامه، جدولی آورده شده که با توجه به دو گروه تحصیلات کارشناسی که از آن به undergraduate و کارشناسی ارشد و دکترا که از آن به graduate یاد می شود به بررسی آخرین آمار بدست آمده از متوسط شهریه ها پرداخته است:

رشته تحصیلی
هزینه مقطع کارشناسیهزینه مقاطع ارشد و دکتری
آموزش تحصیلی۱۹٫۴۶۱ دلار کانادا
۱۵٫۲۳۶ دلار کانادا
هنرهای تجسمی و اجرایی و تکنولوژی‌های ارتباطی۲۲٫۹۵۰ دلار کانادا۱۴٫۱۴۴ دلار کانادا
علوم انسانی
۲۶٫۱۷۵ دلار کانادا
۱۳٫۵۲۰ دلار کانادا
علوم اجتماعی و تربیتی۲۴٫۸۰۸ دلار کانادا۱۳٫۵۲۰ دلار کانادا
حقوق و مطالعات حقوقی۲۹٫۷۵۶ دلار کانادا۱۵٫۹۴۱ دلار کانادا
مدیریت کسب و کار و اجرایی۲۶٫۳۹۵ دلار کانادا۲۲٫۴۴۲ دلار کانادا
ام بی ای اجرایی
اطلاعاتی در دست نیست
۵۶٫۲۸۲ دلار کانادا
ام بی ای معمولی
اطلاعاتی در دست نیست
۳۷٫۶۹۷ دلار کانادا
علوم تربیتی، زندگی و تکنولوژی۲۹٫۰۶۷ دلار کانادا
۱۴٫۶۶۴ دلار کانادا
ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات
۳۰٫۱۸۷ دلار کانادا
۱۵٫۵۵۳ دلار کانادا
مهندسی۳۰٫۷۴۲ دلار کانادا
۱۷٫۷۵۳ دلار کانادا
معماری۲۴٫۶۵۴ دلار کانادا
۲۴۱۷۸ دلار کانادا
کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظتی۲۴٫۱۰۱ دلار کانادا
۱۴٫۰۱۶ دلار کانادا
دندانپزشکی۵۵٫۸۰۲ دلار کانادا۲۱٫۶۳۵ دلار کانادا
پزشکی۲۹٫۹۰۵ دلار کانادااطلاعاتی در دست نیست
پرستاری
۲۰۳۵۴ دلار کانادا
۱۳٫۷۱۳ دلار کانادا
داروسازی۳۴٫۷۲۶ دلار کانادا
۱۱٫۶۴۲ دلار کانادا
دامپزشکی
۶۰٫۴۵۸ دلار کانادا
۹٫۰۸۸ دلار کانادا
باقی رشته‌های حوزه سلامت همچون فیتنس۲۳٫۱۹۲ دلار کانادا۱۶٫۵۹۰ دلار کانادا
سرویس‌های حمل و نقل محافظتی و شخصی۲۰٫۴۵۳ دلار کانادا۱۳٫۹۴۸ دلار کانادا

همواره به خاطر داشته باشید که هزینه‌ تحصیل در کانادا معمولا بیش از شهریه‌ای خواهد بود که متوسط آن به اطلاع شما رسید. همچنین باید بودجه ای را نیز برای کتاب، هزینه زندگی و اسکان خود نیز در نظر داشته باشید.

مطلب مرتبط: بررسی هزینه های زندگی در کانادا در سال ۲۰۱۹

کدام دانشگاه‌ها هزینه کمتری دارند؟

آیا شما هم در گروه دانشجویان بین‌الملل متقاضی تحصیل در کانادا هستید که بدنبال شهریه‌های مقرون به صرفه برای تحصیل‌شان هستند؟ با توجه به افزایش نرخ روزانه ارز، بهترین گزینه‌ها و آخرین اطلاعات مربوط به هزینه تحصیل در کانادا  در ارزان‌ترین دانشگاه های این کشور را در اختیارتان قرار خواهیم داد. لازم است پیش از هر چیز به ارزیابی نسبی هزینه‌ تحصیل در کانادا پرداخته و پس از انجام این کار مبادرت به ادامه تحصیل در کانادا کنید.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در هنگام انتخاب دانشگاه به رنکینگ آن دانشگاه دقت کرده و با توجه به آن تصمیم‌گیری می‌کنند. دانشگاه‌هایی چون دانشگاه «تورنتو»، «مک مستر» و «بریتیش کلمبیا» جزو رقبای اصلی بهترین دانشگاه‌های جهان در سایر کشورها از جمله دانشگاه‌های برتر انگلیس به شمار می آیند. سیستم آموزشی در کانادا در سطح بسیار بالایی قرار دارد و همانطور که پیش از این نیز بدان اشاره شد، دانشگاه‌های آن مقرون به صرفه‌تر از بسیاری از دانشگاه‌های کشورهایی چون آمریکا و انگلیس هستند.

بنابراین با در نظر گرفتن هزینه تحصیل در کانادا، این کشور گزینه بسیار مناسبی برای ایرانیان به شمار می‌آید. همچنین به دلیل طبیعت بسیار زیبای کانادا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کانادا را بر می‌گزینند. این سرزمین پهناور از پوشش‌های گیاهی و جانداران متنوعی برخوردار است. نقاطی چون «ونکوور»، «کبک» و «نوا اسکوشیا» از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار هستند که نظر بسیاری از دانشجویان را به خود جلب می‌کند. در نهایت دانشگاه‌های کانادا با هزینه‌های مقرون به صرفه خود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌الملل است. همچنین رشته‌های تخصصی چون MBA و پزشکی در آن، در قیاس با بسیاری از نقاط دیگر ارزان‌تر تمام می‌شود.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

متوسط هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در جدولی مورد بررسی قرار گرفته که به مطالعه اجمالی آنها می‌پردازیم:

نام دانشگاهمتوسط شهریه دوره کارشناسی (برای دانشجویان بین الملل)متوسط شهریه دوره های کارشناسی ارشد و دکتری (برای دانشجویان بین الملل)
دانشگاه برندون۹٫۵۰۰ دلار
۶٫۰۰۰ دلار
دانشگاه منونایت۹٫۶۰۰ دلار
۵٫۶۰۰ دلار
کالج دانشگاه دومینیکن۱۱٫۲۰۰ دلار
۱۶٫۸۰۰ دلار
دانشگاه مموریال نیوفاندلند۱۱٫۵۰۰ دلار۵۰۰۰ دلار
دانشگاه سایمون فریزر۱۱٫۵۰۰ دلار۲٫۵۰۰ دلار
دانشگاه پرنس ادوارد آیلند
۱۱٫۲۰۰ دلار
۱۰٫۰۰۰ دلار
دانشگاه وینیپگ۱۳٫۰۰۰ دلار۱۲٫۰۰۰ دلار
دانشگاه نیو برونزویک۱۴٫۰۰۰ دلار
۷۰۰۰ دلار
دانشگاه سنت پل۱۴٫۰۰۰ دلار۱۲٫۰۰۰ دلار
موسسه تکنولوژی آلبرتا۱۴٫۰۰۰ دلار۱۶٫۰۰۰ دلار
دانشگاه مونت رویال۱۵٫۰۰۰ دلار
دانشگاه کینگز کالج
۱۵٫۷۰۰ دلار
دانشگاه مانیتوبا۱۶٫۰۰۰ دلار۱۱٫۰۰۰ دلار
دانشگاه کیپ برتون
۱۶٫۰۰۰ دلار
۱۴٫۰۰۰ دلار
دانشگاه آتاباسکا
۱۷٫۵۰۰ دلار
۹۰۰۰ دلار
دانشگاه آکادیا
۱۷٫۵۰۰ دلار
۱۶٫۰۰۰ دلار
دانشگاه دالهوزی
۱۸٫۰۰۰ دلار
۲۰٫۵۰۰ دلار
دانشگاه ساسکاچوان۱۹٫۰۰۰ دلار۷٫۵۰۰ دلار
دانشگاه کنکوردیا۱۹٫۵۰۰ دلار۱۸٫۵۰۰ دلار
دانشگاه آلبرتا۲۴٫۰۰۰ دلار
۱۱٫۵۰۰ دلار
دانشگاه مک مستر۲۴٫۰۰۰ دلار
۱۶٫۰۰۰ دلار
دانشگاه اوتاوا
۲۶٫۰۰۰ دلار
۱۲٫۰۰۰ دلار

برای کسب اطلاع بیشتر از جزئیات هر کدام از این دانشگاه‌ها به این لینک مراجعه شود.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا مقاطع تحصیلی مختلف

در ادامه و برای درک بهتر هزینه تحصیل در کانادا، مقاطع تحصیلی مختلف را به صورت جداگانه بررسی و ارزان‌ترین دانشگاه‌ در ارتباط با هر مقطع را بر خواهیم شمرد:

 • ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در دوره کارشناسی

برای رشته کارشناسی، دانشگاه «برندون» مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه در کانادا به‌شمار می‌آید. شهریه این دانشگاه برای دوره کارشناسی سالانه حدود ۶۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده شده است.

 • ارزان‌ترین دانشگاه برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

یکی از ارزان‌ترین دانشگاه های کشور کانادا که دروس کارشناسی ارشد را ارائه می‌کند دانشگاه «سایمون فریزر» است. هزینه متوسط تحصیل سالانه در این دانشگاه به طور تقریبی ۱۲۶۰۰ دلار کاناداست.

 • ارزان‌ترین دانشگاه برای تحصیل در دوره دکتری

در میان دانشگاه‌هایی که در کانادا دروس دوره دکتری را ارائه می‌دهند باز هم دانشگاه «سایمون فریزر» موفق به کسب رتبه یک ارزان‌ترین شهریه دکتری در کانادا شده که به طور تقریبی معادل ۱۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

 • ارزان‌ترین دوره MBA

بسیاری از دانشجویان به دنبال دانشگاه مقرون به صرفه ای هستند که در آن به تحصیل MBA بپردازند. دانشگاه «مموریال نیوفاندلند» با هزینه‌ای معادل ۶٫۰۰۰ دلار در سال، سردمدار ارزان‌ترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در این رشته پرطرفدار است. بدین ترتیب با پرداخت ۱۲٫۰۰۰ دلار می‌توانید کل دوره MBA را در این دانشگاه به پایان برسانید.

مراحل اپلای در دانشگاه‌های کانادا و برای دانشجویان بین الملل

همانطور که خود به خوبی می‌دانید تحصیل در کانادا همچون هر کشور دیگری شرایط و مراحل خاصی دارد. در ادامه به ۴ مورد از مهم‌ترین مراحل اپلای اشاره خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از تحصیل در کانادا با مشاوران مجرب نیلگام در تماس باشید.

  1. به وب سایت دانشگاه مراجعه و اطلاعات مربوط به اپلای را پر کنید
  1. ببینید که آیا شرایط کافی و لازم برای اپلای کردن را دارید
  1. انواع فرم‌های خود را چک کنید
  1. مدارک لازم را آماده کرده، فرم درخواست را پر نموده و اپلای کنید

گران‌ترین رشته‌های دانشگاهی کانادا

برای تحصیل سالانه و تمام وقت در مقطع لیسانس به طور متوسط، هزینه‌ای حدود ۶٫۵۷۱ دلار در سال‌ تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی تخمین زده می‌شد که امسال با افزایش ۳٫۱ درصدی همراه بوده، این در حالی است که در آمد ساعتی کارگران در ماه جولای و در مقایسه با همین زمان در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۱٫۳ درصد افزایش داشته است. متوسط شهریه برای دانشجویانی که در رشته‌های علوم رفتاری و به صورت تمام وقت تحصیل می کنند، از ۶٫۸۶۰ دلار در «نوا اسکوشیا» به ۲٫۵۵۰ دلار در «نیوفاندلند» و «لابرادور» کاهش می‌یابد. به همین ترتیب برای رشته‌های مدیریت تفاوتی چند هزار دلاری وجود دارد؛ چرا که هزینه سالانه تحصیل مدیریت در «انتاریو» به طور تقریبی۱۰٫۰۰۰ دلار است در حالی که برای تحصیل همین رشته در «کبک» به طور متوسط ۳۴۰۰۰دلار در نظر گرفته می شود.

گران‌ترین رشته‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

متوسط شهریه دوره ‌های کارشناسی ۶٫۹۰۷ دلار بوده که با افزایش ۱٫۸ درصد در سال‌های تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ همراه بوده است. بالاترین شهریه‌ها مربوط به رشته‌های مدیریتی و اجرایی از جمله MBA است. متوسط شهریه در این رشته و در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ به عدد باورنکردنی ۵۱٫۸۹۱ دلار افزایش پیدا کرد این در حالی است که برای MBA عادی این رقم به ۲۹٫۲۹۳ دلار می رسد. بهتر است در نظر داشته باشید که میانگین شهریه MBA در کانادا از نقطه ای به نقطه ای دیگر تغییرات چشمگیری پیدا می‌کند. جامعه آماری کانادا متوسط این شهریه را ۲٫۳۷۸ دلار در «نیوفاندلند» و «لابرادور» تا ۱۱٫۷۶۰ دلار در «آلبرتا»، ۲۶٫۶۲۳ در «بریتیش کلمبیا» تا ۴۱٫۹۲۴ دلار در «آنتاریو» برآورد کرده است. رشته دندانپزشکی بالاترین متوسط شهریه را در میان مقاطع ارشد و دکتری بعد از رشته MBA و در کانادا به خود اختصاص داده که در حدود ۱۲٫۶۵۲ دلار تخمین زده شده است.

متاسفانه برای دانشجویان بین‌المللی، افزایش شهریه با نرخ بالاتری همراه بوده که امسال و برای مقطع کارشناسی ۲۵٫۱۸۰ دلار است که در قیاس با سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با افزایش ۶٫۳ درصدی همراه بوده است. این افزایش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با افزایش ۵٫۴ درصدی به طور متوسط به ۱۶٫۲۵۲ دلار رسیده است. آنچه در این نوشتار در اختیار شما قرار داده شد، آخرین آمار بدست آمده از شهریه‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کاناداست تا چشم‌اندازی جهت بررسی ابتدایی هزینه تحصیل در کانادا باشد.  با این حال به دلیل طولانی بودن پروسه اخذ ویزای تحصیلی بهتر است دائم اطلاعات خود را بروز رسانی کنید. گروه نیلگام با سابقه درخشان در اخذ ویزای دانشجویی کانادا با شما همراه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما از مشاوره رایگان مجموعه ما بهره مند شوید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *