تحصیلی

پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آلمان

زمانیکه سخن از صنعت خودرو به میان می‌آید نخستین کشوری که به ذهن ما خطور می‌کند آلمان است. جالب است بدانیم که نزدیک به یک سوم از بودجه تحقیق و پژوهش در آلمان به صنعت خودرو تعلق دارد و چندان عجیب به‌نظر نمی‌رسد که یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در آلمان رشته‌های مهندسی و سایر رشته‌های مرتبط با صنعت خودرو باشد.

پرطرفداران‌ترین رشته‌های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، مهندسی، مدیریت، کامپیوتر، ریاضیات و رشته‌هایی نظیر اینها هستند که از این میان بهترین رشته‌ها برای اپلای آلمان، به لطف مراکز آموزشی این کشور رایگان و یا بسیار مقرون به‌صرفه ‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا هستند. به همین دلیل نیز آلمان خصوصا در سال‌های اخیر به پرطرفدارترین مقصد تحصیلی برای ایرانیان بدل گردیده است. در ادامه به بررسی پرطرفدارترین و بهترین رشته‌های تحصیلی در آلمان پرداخته و هر کدام این از این رشته‌ها را به اجمال مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جدول پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در آلمان

در جدول زیر می توانید پر طرفدارترین رشته های تحصیلی در آلمان را مشاهده کنید

تعداد دانشجویان
بهترین رشته ها
شماره
۷۱۳۵۲مهندسی1
۵۲۱۶۸
مدیریت بازرگانی
2
۳۷۶۱۹علوم انسانی3
۲۹۷۴۸ریاضیات و کامپیوتر4
۲۴۴۱۲
هنرهای زیبا و کاربردی
5

۱- مهندسی در آلمان

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در آلمان رشته مهندسی است. در حدود ۲۵ درصد از دانشجویان بین‌المللی در آلمان در این رشته تحصیل می کنند و از میان شاخه‌های مهندسی بیشتر مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو و الکترونیک را برمی‌گزینند. برخی از دانشگاه‌های برتر آلمان مثل دانشگاه صنعتی مونیخ، دانشگاه RWTH آخن و موسسه فناوری Karlsruhe هستند که در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر مهندسی در سراسر دنیا قرار گرفته اند. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، صنعت خودرو یکی از شناخته شده‌ترین صنایع در کشور آلمان است و بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر در این کشور به کار در این صنعت اشتغال دارند.

از جمله سایر رشته های مهندسی که می توان از آنها نام برد و در زمره مهندسی‌های پرطرفدار در آلمان تلقی می شوند عبارتند از: مطلب مرتبط: راهنمای دریافت بورسیه تجصیلی در آلمان

مهندسی شیمی

به عنوان مثال در رشته مهندسی شیمی، دانشگاه فنی مونیخ در میان ۵۰ رتبه برتر جهان قرار گرفته و از جمله سایر دانشگاه‌های مهم که در رتبه‌های زیر ۱۰۰ قرار دارند و در میان برترهای رشته مهندسی شیمی هستند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • دانشگاه فنی کارلسروهه
  • دانشگاه RWTH آخن
  • دانشگاه فنی برلین
  • دانشگاه اشتوتگارت

مهندسی عمران

در میان دانشگاه‌های صاحب رتبه، دانشگاه فنی کارلسروهه در رتبه زیر ۵۰ جهان در رشته مهندسی عمران قرار گرفته و دانشگاه های بعد از آن نیز رتبه‌های زیر ۱۰۰ را از آن خود کرده اند:

  • دانشگاه فنی کارلسروهه
  • دانشگاه لایب‌نیتس هانوفر
  • دانشگاه RWTH آخن
  • دانشگاه فنی مونیخ
  • دانشگاه اشتوتگارت

در زیر جدول بهترین دانشگاه‌های مهندسی آلمان را می‌توانید مشاهده کنید. جهت اطلاعات بیشتر مطلب بهترین دانشگاه‌های آلمان را مطالعه نمایید.

رتبه علمینام دانشگاهشماره
۳۰دانشگاه فنی مونیخ۱
۴۷دانشگاه فنی برلین۲
۵۳دانشگاه RWTH آخن۳
۶۲دانشگاه فناوری کارلسروهه۴
۱۰۷دانشگاه اشتوتگارت6

بیشتر بدانید: نمونه سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

۲- مدیریت بازرگانی

مهندسی سردمدار تمام رشته‌های تحصیلی در آلمان و خصوصا برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید، رشته‌های مدیریتی نیز با فاصله نه چندان زیاد از آن قرار گرفته اند. در واقع موسسات و دانشگاه‌های مدیریت در آلمان دارای اعتبار خوبی در سراسر جهان هستند که از آن جمله می توان به دانشکده مدیریت مانهایم Manheim اشاره کرد. بر اساس رتبه بندی های بدست آمده از FT و QS این دانشگاه‌ها در میان رتبه‌های برتر جهان نیز قرار گرفته اند.

در میان رشته های  MBA نیز، دانشگاه‌های برتر آلمان در میان برترین رتبه های دانشگاه‌های مدیریت در سراسر جهان قرار گرفته اند. جدول برترین دانشگاه‌های مدیریت در آلمان:

رتبه بندینام دانشگاهشماره
۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه مانهایم
1
۱۰۱-۱۵۰دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیاس مونیخ2
۱۰۱-۱۵۰دانشگاه RWTH آخن3
۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه فنی مونیخ
4
۱۰۱-۱۵۰دانشگاه مدیریت WHU – Otto Beisheim5

همچنین برای دانشجویان بین المللی رشته های مدیریت بازرگانی دانشگاه هانوفر، گزینه بسیار مناسبی به شمار می آید که هزینه آن ۱۶۵۰۰ یورو و در شهر هانوفر قرار دارد و در ماه «می» سال ۲۰۱۹ نیز پذیرش دانشجو دارد. مدارک مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه  نیز دارا بودن مدرک کارشناسی به بالا در رشته های مدیریت یا رشته های مرتبط و دارا بودن نمره آیلتس ۶٫۵ آکادمیک است.

۳- علوم انسانی

یکی دیگر از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در آلمان رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی هستند. بر اساس آمار و رتبه بندی‌های QS و THE.In این رشته‌ها رتبه‌های خوبی را در دانشگاه های آلمان کسب کرده اند و از بهترین رشته‌ها برای اپلای آلمان و به تبع آن تحصیل در آلمان به شمار می‌روند.

در این میان ۵ دانشگاه آلمان در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دیده می شوند. چندان عجیب به نظر نمی‌رسد که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علوم انسانی را از بهترین رشته‌های تحصیل در آلمان قلمداد کنند. خبر خوب برای چنین دانشجویانی، برنامه‌های دروس رشته‌های علوم انسانی هستند که به زبان انگلیسی ارائه می شوند. جدول بهترین دانشگاه های علوم انسانی در آلمان:

شمارهنام دانشگاهرتبه علمی
1دانشگاه هومبولت برلین۲۷
2دانشگاه فرای برلین۳۷
3دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان برلین۵۳
4دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ۵۶
5
دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن
۹۴

برای کسب آگاهی بیشتر برای ورود به یکی از رشته های علوم اجتماعی در آلمان و در مقطع کارشناسی می توانید با این لینک در ارتباط باشید. در میان رشته های گروه انسانی جامعه شناسی، اقتصاد، روانشناسی و علوم سیاسی در راس پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آلمان قرار دارند.

۴- ریاضیات و کامپیوتر

یکی از دیگر از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آلمان، ریاضیات و علوم کامپیوتر است. در حدود ۳۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی در رشته‌های ریاضی و علوم کامپیوتر در آلمان تحصیل می‌کنند. از آنجایی که کشور آلمان از لحاظ تکنولوژی پیشرفته است به همین دلیل نیز رشته‌های مرتبط با کامپیوتر می‌توانند بهترین رشته‌ها برای اپلای آلمان باشند. دانشجویان بین‌المللی با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌های پیشرفته می‌توانند هیجان خود در حیطه پژوهش را برآورده سازند.

دانشگاه فنی مونیخ و برلین در میان دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را در خود جای داده اند در میان رتبه‌های برتر جهانی قرار گرفته اند که خوشبختانه برای دانشجویان بین‌المللی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم آورده است. برترین دانشگاه‌های علوم کامپیوتر در آلمان:

شمارهنام دنشگاهرتبه علمی
1دانشگاه فنی مونیخ۵۱-۱۰۰
2
دانشگاه فنی برلین
۵۱-۱۰۰
3دانشگاه KIT موسسه کارس لوهه۵۱-۱۰۰
4دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیاس مونیخ۵۱-۱۰۰
5دانشگاه RWTH آخن۵۱-۱۰۰

برترین دانشگاه‌های ریاضیات آلمان:

شمارهنام دانشگاهرتبه علمی
1دانشگاه راینیش فردریش ویلیام بُن۴۱
2
دانشگاه فنی برلین
۴۵
3
دانشگاه فنی مونیخ
۴۵
4دانشگاه هومبولت برلین۵۱-۱۰۰
5دانشگاه لودئیگ ماکسیمیلیان مونیخ۵۱-۱۰۰

مطلب مرتبط: راهنمای تحصیل رایگان در آلمان

۵- هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی

شاید رشته هنرهای زیبا در میان فهرست پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آلمان کمی عجیب به نظر برسد. با وجود اینکه تکنولوژی در میان رشته‌های تحصیلی این کشور پادشاهی می‌کند با این حال، ۲۴۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در رشته‌های هنری و در سراسر کشور آلمان تحصیل می‌کنند. شایان ذکر است که در آلمان دروس رشته‌های هنر به صورت تئوری ارائه نمی‌شوند و در واقع به دانشجویان اجازه داده می‌شود که در استودیوها و به طور مستقل به کار بپردازند و یا در کلاس‌های بحث شرکت کرده و پروژه‌های خود را پیش ببرند. آنها این فرصت را پیدا خواهند کرد که پروژه‌های دانشجویی شان توسط اساتید خبره مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین اگر علاقمند به تحصیل در رشته‌های هنری هستید می‌توانید در رشته مورد علاقه خود  در یکی از این دانشگاه‌ها اقدام کنید و در کشور آلمان به تحصیل ادامه دهید. بنابراین شنیدن نام رشته هنر در میان هنرمندان بزرگ آلمانی چندان هم دور از ذهن نیست و شاید نیز بهترین رشته ها برای اپلای آلمان، هنرهای زییا یا کاربردی برای علاقمندان به آن باشد.

برترین دانشگاه های هنر و طراحی در آلمان:

شماره
نام دانشگاه
رتبه علمی
1دانشگاه فنی برلین۵۱-۱۰۰
2دانشگاه هنر برلین۵۱-۱۰۰

یکی از مسایلی که همواره از دغدغه های دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در آلمان و خصوصا در سال‌های اخیر است اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شمار می آید.

به همین منظور نیز پیشنهاد می‌شود از مشاورین مجرب نیلگام کمک گرفته و با برآورد هزینه‌ها و مدارک لازم برای دریافت ویزا از جمله سطح زبان انگلیسی یا آلمانی از مشاوره رایگان آنها بهره ببرید. همچنین این امکان وجود دارد تا بتوانید به صورت نیمه‌ وقت در کنار تحصیل کار نیمه ‌وقتی نیز پیدا کنید تا بدین ترتیب از پس هزینه‌های زندگی در دوران تحصیل خود برآیید که نیلگام آخرین اطلاعات مربوط به هزینه‌ها و شرایط زندگی در آلمان را نیز در اختیارتان قرار داده است. برای سهولت کار خود با مشاورین ما در تماس باشید.

مشاوره رایگان تحصیل در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *