مهاجرت

بررسی شرایط و هزینه های زندگی در آلمان در سال ۲۰۱۹

کشور آلمان نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری دیگر از مردمان جهان مقصد مناسبی برای مهاجرت به شمار می آید. زندگی در آلمان بسته به سبک زندگی افراد، تعاریف متفاوتی دارد اما در مجموع زندگی در کشوری اروپایی که نخستین اقتصاد در سراسر اروپا را به خود اختصاص داده، از رویای علاقمندان به زندگی در اروپاست. ازآنجایی که در حال حاضر پاسپورت این کشور از حیث اعتبار در رتبه دوم جهان قرار دارد نیز وسوسه های بیشتری را برای سایر ملیت ها به وجود می آورد.

در این گفتار بر آنیم تا شما را با زندگی در آلمان، هزینه‌های زندگی در آلمان، مردمان آن، شرایط آب و هوایی و شرایط اقتصادی آلمان آشنا کرده و به اجمال مزایا و معایب زندگی در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم. سپس نگاهی بر جزئیات هزینه های زندگی در آلمان از جمله هزینه های مسکن، غذا و حمل و نقل خواهیم انداخت تا شما را در جریان وضعیت و شرایط زندگی در آلمان قرار دهیم.

آلمان چگونه جایی است؟

جمهوری فدرال آلمان کشوری سرسبز در اروپای غربی است که در طول جنگ های جهانی اول و دوم دستخوش خسارت های فراوانی بوده با این حال، جزو قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. آلمان از شمال با دانمارک، دریای شمال و بالتیک، از غرب با فرانسه، از جنوب با سوئیس و اتریش و از شرق نیز با لهستان و جمهوری چک همسایه و مساحت آن ۳۵۷۱۲۱ کیلومتر مربع است. به نظر می رسد این سرزمین از لحاظ مساحت تنها اندکی کوچکتر از استان‌های کرمان و سیستان بلوچستان باشد.

از شهرهای معروف آلمان، برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت و کلن است و تیم ملی فوتبال آلمان نیز در میان ایرانیان طرفداران فراوانی دارد. جمعیت آلمان در حدود ۸۱ میلیون نفر است و از این میان ۵/۹۱ درصد آلمانی،  ۴/۲ درصد ترک و ۱/۶ درصد را سایر قومیت ها تشکیل می دهند. زبان رسمی آنها «آلمانی» و مذهب رسمی شان نیز «مسیحیت» است اما سایر مذاهب از جمله مسلمانان حدود ۴ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند.

آلمان صنعتی‌ترین کشور اروپایی است که عنوان ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده. واحد پول آلمان یورو و پایتخت آن «برلین» است. زندگی در آلمان برای ایرانیان از جذابیت های فراوانی برخوردار است چرا که شرایط آب و هوایی، شرایط زندگی در آلمان، هزینه زندگی در آلمان، نزدیکی مرزهای جغرافیایی در مقایسه با کشورهای آمریکایی، غنای فرهنگی، هنری، معماری، ادبی، صنایع پیشرفته، شرایط تحصیل رایگان و یافتن کار حین تحصیل و پس از اتمام تحصیل از عوامل موثر در انتخاب کشور آلمان جهت زندگی، تحصیل و کار برای بسیاری از ایرانیان به شمار می آید.

حتما بخوانید: راهنمای جامع تحصیل در آلمان

مشاوره رایگان جهت تحصیل در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷

مردم آلمان چه خصوصیاتی دارند؟

برخلاف تصور بسیاری، مردم آلمان نژادپرست نیستند و برخورد خوبی با مهاجران سایر کشورها خصوصا ایرانیان دارند. در سال های اخیر و پس از مهاجرت های متعدد از فرهنگ‌ها و سرزمین‌های گوناگون به آلمان، انعطاف پذیری مردم آن نیز نسبت به مهاجران و در مقایسه با گذشته افزایش یافته و خوشبختانه خیل عظیمی از مردم خصوصا جوانان به خوبی به انگلیسی صحبت می کنند و همین امر نیز زندگی در آلمان را برای مهاجران به مراتب آسان تر کرده است.

یکی از شاخص ترین خصوصیات مردم آلمان، وقت شناسی شان است و می توان آنها را «استاد برنامه ریزی» نامید که شاید همین امر زندگی در آلمان را برای افراد بی نظم اندکی دشوار گرداند. نظم و وقت شناسی در سیستم های حمل و نقل عمومی نیز دیده می شود و زمان حرکت اتوبوس ها و قطارها تقریبا همیشه مشخص است و به ندرت پیش می آید که حتی یک یا دودقیقه تاخیر داشته باشند. به خاطر داشته باشید که اگر به منزل یک آلمانی دعوت شدید حتما سر وقت در آنجا حضور پیدا کنید و در صورت دعوت از مردم آلمان اطمینان داشته باشید که آنها راس ساعت در منزل شما حاضر خواهند شد. مردم آلمان خانه هایی با نظم و مرتب دارند و آن را محیطی خصوصی برای ایجاد آرامش خود می دانند.

فرهنگ پس انداز کردن، احترام به دیگران و صداقت از دیگر خصوصیات برجسته مردم این سرزمین است که با زندگی در آلمان به خوبی می‌توان بدان پی برد. زمانیکه مردم آلمان به جایی همچون رستوران، مطب یا مغازه ای وارد می شوند، سلام و در هنگام خروج خداحافظی می کنند. در آلمان انواع و اقسام نان‌ها یافت می شود که قیمت های آن متفاوت است. سوسیس های معروفی نیز دارند که گردشگران معمولا از امتحان کردن انواع آنها لذت می برند.

برخی از آداب عجیب مردم آلمان

 • برای یک آلمانی فرقی نمی کند که در کجا باشد؛ او در هر جایی بینی خود را با صدای بلند می گیرد! که برای بسیاری از ایرانیان و حتی پس از سال ها زندگی در آلمان این موضوع هنوز لاینحل باقی مانده.
 • مردم آلمان در مصرف انرژی خصوصا برق تا جایی صرفه جویی می کنند که گاه این تصور به وجود می آید که بسیاری از آنها در خانه نیستند.
 • در برخی از محله ها خصوصا در شهرهای کوچک در کنار پنجره بالشی دیده می شود که این می تواند نشان دهنده وجود همسایه ای کنجکاو در اطراف شما باشد.
 • برخی از مردم آلمان خصوصا در شهرهای کوچک و روستاها هنوز هم با بیدار شدن از خواب، لحاف و بالش خود را در معرض هوای تازه قرار می دهند که ممکن است برای ایرانیانی که زندگی در آلمان را برگزیده اند، اندکی عجیب باشد.
 • در برخی از آپارتمان های آلمان، ساکنان آن و به نوبت برای تمیز کردن راه پله ها اقدام می کنند و این مسئولیت با قرار دادن تابلوی مخصوصی پشت درب منزل آن خانواده موردنظر مشخص می شود.
 • روی برخی از پله های برقی نوشته شده که باید در کدام سمت آن بایستید و برای زندگی در آلمان و استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بهتر است به خوبی اطراف و نوشته های آن را ملاحظه کنید.
 • تفکیک زباله ها با وسواس شدیدی میان مردم آلمان انجام می شود که با توجه به نظم و ترتیب حاکم بر زندگی آنها دور از ذهن نیست و چه بسا سبب می شود که زندگی در آلمان برای مهاجران هم با نظم و رعایت بهداشت فردی و جمعی بیشتری همراه شود.
 • حفظ حریم شخصی در آلمان از اهمیت به سزایی برخوردار است به همین دلیل نیز در فضاهای عمومی همچون قطار، مردم عموما با فاصله از هم می نشینند. اگر می خواهید در کنار فردی بنشینید حتما از او سوال کنید که آیا صندلی مورد نظر وی خالی است یا خیر. رعایت این حریم در بانک ها و خودپردازها نیز تعریف شده و به خوبی قابل مشاهده است.
 • روزهای شنبه و یکشنبه در آلمان همچون بیشتر کشورهای اروپایی جزو روزهای تعطیل تلقی می شود و روز یکشنبه تمام مغازه ها، فروشگاه ها و مراکز خرید تعطیل هستند بنابراین به خاطر داشته باشید که تا پایان روز شنبه تمام مایحتاج روز بعد را تهیه کرده باشید.
 • حتی رفتارهای به ظاهر عجیب مردم نیز شرایط زندگی در آلمان را برای مهاجرین تسهیل و نظام مند کرده و در کل زندگی در آلمان را نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از مهاجرین دیگر، در راس انتخاب های شان قرار داده است.

شرایط آب و هوایی آلمان

برای زندگی در آلمان لازم است از شرایط آب و هوایی آلمان نیز آگاه باشیم. همانطور که می دانید آلمان زمستان های سرد و تابستان های نسبتا گرمی دارد. در برخی از مناطق همچون جنوب آلمان، آب و هوا شباهت های فراوانی با آب و هوای ایران دارد. همین امر مناطق جنوبی را برای زندگی در آلمان و برای بسیاری از ایرانیان مناسب تر و مطلوب تر ساخته. بارش باران برای متعادل ساختن آب و هوا مفید و جالب است که در فصول گرمی همچون تابستان، مقدار بارش باران بیشتر و غیرقابل پیش بینی تر است.

بسته به هدف فرد از ورود به یکی از شهرهای آلمان، در هر فصلی می توان سرگرمی هایی را در آن یافت. به عنوان مثال، برای دوستداران اسکی، زمستان فصل مناسبی برای سفر به آلمان به شمار می رود.

از فواصل ماه های آغازین سال میلادی یعنی دی، تا حدود اردیبهشت ماه، به واسطه سرما، ازدحام چندانی برای بازدید از دیدنی های آلمان وجود ندارد البته این را باید در نظر داشت که شهرهایی چون برلین، هرگز از گردشگر خالی نیست. در کل هزینه سفربه آلمان در طول ماه های نزدیک به تابستان بالاتر از سایر ماه هاست. در زمان برگزاری رویدادها، جشنواره‌ها و نیز همایش های شناخته شده بین المللی، هزینه های زندگی در آلمان به مراتب بیشتر از زمان های عادی است که چندان عجیب و دور از ذهن به نظر نمی رسد.

شرایط اقتصادی آلمان

اگرچه ویرانه های جنگ های اول و دوم جهانی هنوز نیز موضوع چیدمان های بسیاری از گالری ها و موزه های آلمان است با این حال، گذشت حدود ۷۰ سال از پایان چنین ویرانی هایی، با تقویت صادرات، ارتقاء دانش کارگران، سختکوشی و تدابیر اقتصادی، آلمان به چهارمین اقتصاد قدرتمند جهان بدل گشته که در این رتبه بندی، آلمان رتبه یک اروپا را به خود اختصاص داده. در حدود نیمی از رشد اقتصادی آلمان خصوصا در دهه های گذشته، به صادرات آن اختصاص داده شده.

دولتمردان این کشور بر این باورند که صادرات قوی و مازاد تجاری بالا، می‌تواند نماد قدرت اقتصادی این کشور تلقی شود. اقتصاد قدرتمند آلمان سبب شده تا زندگی در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان، مردم را با چالش های کمتری مواجه گرداند که خود سبب شده که شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران نیز مطلوب تر باشد. جالب است بداینم پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به آلمان است. نرخ بیکاری در آلمان حدود ۷ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۳٫۹ درصد کاهش یافت. با وجود مهاجرت های فراوان اخیر به این کشور، کمبود نیروی کار هنوز نیز محسوس است. ۳۷ شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان در آلمان قرار دارند و همین امر سبب گردیده که از لحاظ علم و فناوری در رتبه بسیار خوبی قرار گرفته و وابستگی اندکی به سایر کشورها داشته باشد.

عوامل ذیل در رشد اقصادی آلمان موثر هستند:

 • ارتقاء دانش کارگران
 • سیاست های پولی و مالی منسجم
 • مدیریت واردات

همچنین به غیر از شهرهای برلین و مونیخ، میزان استخدام در غرب آلمان بیشتر است. شاید بهتر باشد در نظر داشته باشیم که دانستن زبان انگلیسی به تنهایی برای زندگی در آلمان کافی نیست چرا که برای کار کردن در این کشور، سطح متوسط زبان آلمانی حداقل دانش زبانی است که می تواند به مهاجران جویای کار کمک کند.

تعداد ایرانیان مقیم آلمان

متاسفانه آمار دقیقی از تعداد ایرانیان مقیم آلمان وجود ندارد. با این حال برخی از سازمان های بین المللی اعلام کردند که حدود ۱۲۰ هزار ایرانی در آلمان زندگی می کنند. از آنجایی که در فواصل سال های ۲۰۰۳ تا کنون، خیل عظیمی از ایرانیان، به آلمان مهاجرت کرده اند، قطعا تعداد ایرانیان مقیم آلمان بسیار بیشتر از رقم یاد شده است.

از آنجا که در آلمان و برخی از کشورهای همسایه و همزبان آن همچون اتریش گزینه تحصیل رایگان وجود دارد به همین دلیل نیز، زندگی در آلمان و هزینه های زندگی درآلمان که مد نظر مهاجران ایرانی نیز است، این کشور را به یکی از مناسب ترین مناطق برای مهاجرت تبدیل کرده. جالب است بدانیم پس از آمریکا و با نظرگرفتن وسعت آن، آلمان دومین کشوری است که بیشترین تعداد تولد ایرانی ها را شاهد است و سالانه در حدود ۷۰۰ ایرانی در آلمان متولد می شوند.

تا سال ۲۰۱۸ میلادی، پاسپورت آلمان معتبرترین پاسپورت جهان به شمار می آمد که در نظرسنجی های انجام گرفته در پایان سال گذشته میلادی، رتبه اول به کشور امارات داده شد و آلمان در رتبه دوم قرار گرفت که علی رغم این تغییر، زندگی در آلمان همواره در میان نخستین انتخاب های ایرانیان باقی مانده. شاید تنها مسئله ایی که خصوصا برای مهاجران ایرانی از دشواری های اولیه زندگی در آلمان باشد، زبان رسمی این کشور به شمار آید.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

همچون هر کشور دیگری در جهان، مزایا و معایب زندگی در آلمان نیز باید پیش از مهاجرت در نظر گرفته شود که ابتدا به بررسی مزایای زندگی در آلمان پرداخته و سپس معایب آن را مورد بررسی و چالش قرار خواهیم داد. پیش از ورود به این مبحث بد نیست بدانید که یادگیری زبان آلمانی که زبان نسبتا دشواری نیز است از چالش های اصلی بسیاری از مهاجران است که با گذشت زمان به تدریج برطرف خواهد شد. باید این را نیز در نظر داشت که زندگی در ثروتمندترین کشور اروپایی با صنایع پیشرفته آن دشواری هایی نیز دارد که بسته به اولویت های زندگی افراد قابلیت سنجش و بررسی بیشتر را دارد.

مزایای زندگی در آلمان

همان طور که پیش از این نیز بدان اشاره شد، وقت شناسی مردم آلمان، نظم و ترتیبی شگت آور را در وضعیت این کشور به وجود آورده که در تمامی زمینه ها قابل درک و لمس است. یکی از بهترین سیستم های جاده‌ای در اروپا به آلمان اختصاص دارد و برای از دوستداران اتومبیل بهترین کشور جهان به شمار می آید. بهتر است بدانید حتی اگر اتومبیل شخصی نداشته باشید، به دلیل سیستم بسیار پیشرفته و نظام مند حمل و نقل عمومی در آلمان با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد. از آنجایی که کشور آلمان از حیث جغرافیایی دسترسی بسیار خوبی به کشورهای اروپایی اطراف همچون سویس، دانمارک، اتریش، جمهوری چک و فرانسه دارد، در طول زندگی در آلمان به راحتی می توانید به کشورهای اطراف سفر کنید.

داشتن بیمه درمانی در آلمان امری اجباری است و اطمینان شهروندان را از حیث مسایل پزشکی فراهم می آورد. شهروندان آلمانی می توانند از بیمه های خصوصی و یا عمومی درمانی استفاده کنند. تحصیل برای شهرواندان آلمانی و به زبان آلمانی اغلب رایگان است و به همین دلیل نیز در قیاس با برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، بلژیک و بسیاری دیگر از کشورها بسیار ارزان تر است. همین امر نیز سبب شده، آلمان جزو نخستین انتخاب های مهاجرین و دانشجویان از سراسر جهان به شمار آید.

مطلب مرتبط: برترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۱۹

اقتصاد قوی آلمان که رتبه اول اروپا را از آن خود کرده، نیز از مزایای زندگی در آلمان به شمار می آید چرا که هزینه های زندگی در آلمان را با تعادل بیشتری در قیاس با بسیاری دیگر از نقاط جهان همراه ساخته و تحصیل در آلمان را نیز با شرایط خوبی همراه ساخته.

مطلب مرتبط: چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟

تعداد فراوان مهاجران این کشور نیز، شرایطی را برای آشنایی با فرهنگ های گوناگون فراهم آورده و این امکان را به وجود خواهد آورد که بتوانید از هر فرهنگ و تمدنی دوستانی یافته و از آنها چیزهای جدیدی بیاموزید که خود می تواند از مزایای زندگی در آلمان به شمار آید.

معایب زندگی در آلمان

یکی از شاخص ترین معایب زندگی در آلمان، زبان آلمانی است که برای بسیاری از مهاجران دشواری هایی را به همراه خواهد آورد. حتی اگر تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید بهتراست بدانید که برای کار و ارتباط با مردم قطعا نیازمند آموختن زبان آلمانی هستید. بسیاری از جوانان آلمانی زبان انگلیسی به خوبی صحبت می کنند اما این بدان معنا نیست که بدون دانستن زبان آلمانی قادر به کار کردن و ارتباط موثر با مردم آلمان هستید. از دیگر معایب زندگی در آلمان آب و هوای آن است که حدود ۳۶ درصد از مهاجران از آن رضایت ندارند.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که حدود ۸۹ درصد از مهاجران از طبیعت آلمان و مناظر زیبای این کشور ابراز رضایت کامل دارند. از دیگر معایب زندگی در آلمان زمان محدود شما برای خرید کردن است چرا که همه مغازه ها از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر کار می کنند و بخش اعظمی از این زمان با ساعت اداری و کاری تان همپوشانی دارد. همچنین همانطور که پیش از این اشاره شد، روزهای یکشنبه همه جا تعطیل است. از دیگر معایب زندگی در آلمان، مالیات نسبتا قابل توجهی است که هر فرد از محل کسب درآمد خود پرداخت خواهد کرد که حداقل در حدود ۳۰ درصد از درآمد وی است. علاوه بر سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته در آلمان، باید در نظر داشت که هزینه خرید بلیط قطار از هواپیما نیز گران تر است و شما ناگزیر به استفاده از قطار برای حمل و نقل های خصوصا داخلی در آلمان هستید. در ادامه آخرین چالش های اقتصادی در آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم.

بر طبق آخرین اطلاعات بدست آمده از اقتصاد آلمان سه چالش اصلی در سال ۲۰۱۹ اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده که بررسی هر کدام از آنها که می توانند از معایب زندگی در آلمان به شمار آیند، خواهیم پرداخت:

 • رشد اندک حقوق و تورم در آلمان: پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی، کارگران آلمانی با رشد ناچیز حقوق و امنیت اندک شغلی مواجه شدند. البته آلمان با کمترین نرخ بیکاری مواجه است که در سال ۲۰۱۸ میلادی از ۷ درصد به ۳٫۹ درصد کاهش داشت. با این حال نرخ اندک حقوق کارگری و تورم از عواملی هستند که اخیرا اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده اند.
 • افزایش تعداد جمعیت میانسال و مسن و افزایش هزینه های آنها: اگرچه آلمان اقتصاد قوی ای دارد اما هزینه هایی را که جمعیت میانسال و مسن این کشور برای دولت به همراه آورده، اخیرا اندکی تغییر در وضعیت اخیر اقتصادی این کشور به وجود آورده.
 • وضعیت پس انداز و سرمایه گذاری: نرخ صادرات در مقایسه با واردات در آلمان بیشتر و این بدان معناست که مخارج شهروندان آلمانی از میزان پس انداز آنها کمتر است. با این حال پس انداز برای پس از دوران بازنشستگی سبب شده که بسیاری تا سنین بالا به کار کردن ادامه بدهند و همین امر نیز بار اقتصادی را برای دولت آلمان به همراه خواهد داشت.

مهمترین شهرهای آلمان برای زندگی

از محبوب ترین شهرهای آلمان برای ایرانیان می توان به هامبورگ، برلین، مونیخ، فرانکفورت و دوسلدورف اشاره کرد. در ادامه به بررسی اجمالی این شهرها خواهیم پرداخت:

هامبورگ

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان، در شبه جزیره یوتلاند و بر روی رود البه واقع شده و هجدهمین مقصد توریستی جهان به شمار می آید. آب و هوای آن اقیانوسی است که برای مهاجران خصوصا انگلیسی گزینه بسیار خوبی به شمار می رود. با وجود بزرگی این شهر، شهروندان آن از سطح بالایی از کیفیت زندگی برخوردار هستند. بیش از ۴۰ تئاتر، ۶۰ موزه و ۱۰۰ مرکز موسیقی درهامبورگ وجود دارد و اگر به کنسرت، تئاتر، سینما و در مجموع رویدادهای هنری علاقه داشته باشید، در هامبورگ اوقات خوبی را سپری خواهید کرد.

حمل و نقل عمومی در آن نیز شامل، راه آهن، اتوبوس و کشتی است. همچنین هامبورگ، «پایتخت ورزشی» آلمان نیز به شمار می آید و خصوصا برای نوجوانان پله های ترقی را در زمینه های ورزشی فراهم خواهد آورد.

برلین

یک سوم جغرافیای برلین را مناطق سبز طبیعی، رودخانه و پارک تشکیل داده. تا آنجا که زمان داشته باشید فرصت برای دیدن موزه ها و رویدادهای هنری در این شهر برای تان فراهم است. برلین «شهر فناوری» آلمانی ها لقب گرفته. صنایع متعددی از جمله فناوری و اطلاعات داروسازی، صنایع پژوهشی، مهندسی پزشکی، شرکت های رسانه ای، تکنولوژی و الکترونیک و نیز سایر صنایع به وفور در برلین دیده می شوند. در حدود ۱۴۳۶۵ مهاجر در برلین به سر می برند که ایرانان نیز در این بین دیده می شوند. تعداد بالای جمعیت جوان در برلین سبب شده که زندگی و کار برای کسانی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، در مقایسه با سایر شهرهای آلمان آسان تر باشد.

دانشگاه های مشهور جهان، ارکسترها، موزه ها و مراکز تفریحی ورزشی فراوانی در شهر برلین وجود دارد. «جشنواره فیلم برلین» نیز از نام آشناترین جشنواره های بین المللی است که عموما با شرکت حداقل یک فیلم ایرانی همراه است.

فرانکفورت

فرانکفورت که پنجمین شهر بزرگ آلمان است، راه ارتباطی مناسب برای سایر مناطق آلمان به شمار می آید و در نزدیکی بانک مرکزی اروپا قرار دارد. کیفیت زندگی درآن از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و از شهرهای دانشجویی آلمان و از بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل و زندگی به شمار می آید. تجارت و هنر کلماتی هستند که می توان با آنها را با شهر فرانکفورت پیوند داد.

در کل فرانکفورت شهری تجاری و مناسب برای کسب و کار به شمار می آید. یکی از بزرگ ترین بورس های سهام جهان در این شهر واقع شده و حدود ۹۰ درصد از حجم معاملات در بازار آلمان را به خود اختصاص داده است.

دوسلدورف

البته که محبوبیت و شهرت دوسلدورف از برلین، مونیخ و هامبورگ کمتر است اما مهاجران فراوانی در آن وجود دارند. بسیاری از شهروندان این شهر قادر هستند که انگلیسی را در سطح ابتدایی صحبت کنند که برای مهاجران تازه وارد، مزیت خوبی است. همچنین مرکز تجاری بین المللی در دنیا و هفتمین شهر پر جمعیت آلمان به شمار می آید که حدود یک پنجم از نمایشگاه های برتر جهان را خود جای داده.

جزئیات هزینه زندگی در آلمان

همانطور که خود به خوبی آگاهی دارید، کیفیت زندگی، هزینه های تان را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهد. اما زمانیکه به کشوری مهاجرت می کنید که واحد پول آن چندین برابر واحد پول ملی کشور شماست، بهتر است که از وضعیت هزینه های ابتدایی خصوصا مسکن و حمل و نقل آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید هزینه های زندگی در آلمان را مدیریت کرده و از پس ادامه زندگی نیز به خوبی بر آیید. پیش از این نیز اشاره شد، هزینه های زندگی در آلمان در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس کمتر است و همین امر سبب شده که پس از افزایش نرخ ارز نیز، آلمان هنوز در میان نخستین انتخاب های ایرانیان برای مهاجرت به شمار آید.

هزینه مسکن در آلمان

هزینه مسکن در آلمان در حدود ۳۱/۳۱ درصد از آمریکا ارزان تر است. با این حال برای ایرانیانی که قرار است هزینه های اجاره یا خرید مسکن را به یورو پرداخت کنند، مبلغ قابل ملاحظه‌ای است. البته همچون تمام نقاط دیگر جهان، شهری که برای زندگی انتخاب می کنید، می تواند تا اندازه ای در میزان هزینه مسکن تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است که جزییات هزینه زندگی در آلمان از این منبع استخراج شده است. در ادامه به بررسی برخی از شهرهای اصلی آلمان پرداخته و اجاره بها و نیز قیمت خریداری مسکن را با هم مروری اجمالی خواهیم کرد:

هزینه مسکن در هامبورگ:  برای اجاره یک آپارتمان ۳ خوابه در هامبورگ حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه و برای خرید آن نیز در حدود متری ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در مرکز شهر باید پرداخت شود. هامبورگ هجدهمین مقصد گردشگری جهان به شمار می آید.

هزینه مسکن در برلین: هزینه های زندگی در برلین بالاست و اجاره یک آپارتمان ۳ اتاق خوابه در آن ماهانه حدود ۱۵۰۰ یورو تخمین زده می شود. خرید آپارتمان در منطقه ای با همین اجاره در حدود متری ۴۹۰۰ یورو است. هزینه مسکن در فرانکفورت: اجاره آپارتمان سه خوابه بین ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو متغیر است و برای خرید نیز بسته به جغرافیا و دسترسی مکان برگزیده، متغیر است.

دوسلدورف: هزینه های زندگی در دوسلدورف در مقایسه با برلین بیشتر است و همین امر سبب شده که برای اجاره آپارتمانی ۳ خوابه ۱۷۰۰ یورو و برای خرید آن ۶۰۰۰ یورو برای هر متر هزینه به همراه داشته باشد.

هزینه خوراک در آلمان

مسلم است که مسکن و خوراک از مهم ترین و بنیادی ترین هزینه های زندگی تلقی می شوند. هزینه زندگی در آلمان در حدود ۳/۸۲ درصد پایین تر ایالات متحده است و نزدیکی آن به ایران نیز این کشور را به مکانی مناسب برای زندگی ایرانیان بدل کرده است. مسلما هر اندازه کیفیت زندگی تان بالاتر باشد، هزینه های خوراک تان نیز افزایش می یابد . به عنوان مثال قیمت گوشت، مرغ و ماهی که کشتار روز باشد همچون هر جای دیگری در جهان در آلمان نیز اندکی بیشتر است اما با گذر زمان قیمت آن افت می کند.

هزینه زندگی در آلمانویرایشرنج قیمت
وعده های اصلی غذایی در رستوران های معمولی و نه چندان گران
۱۰ یورو
۸ تا ۱۴ یورو
وعده غذا برای دونفر در رستوران هایی با سطح کیفی متوسط۴۵ یورو۳۰ تا ۶۰ یورو
انواع مک ها در مک دونالد (یا وعده های کمبوی معادل آن)
۷٫۱۹ یورو
۶٫۲۹ تا ۸ یورو

همان طور که در جدول بالا ملاحظه می کنید، برای صرف یک وعده غذا در یک رستوران نه چندان لوکس و گران، بین ۸ تا ۱۴ یورو برای تان هزینه خواهد داشت. برای دو نفر و در یک رستوران با کیفیت غذای متوسط، بین ۳۰ تا ۶۰ یورو هزینه می کنید. برای وعده های غذایی آماده و به اصطلاح رایج فست فود، برای هر وعده بین ۶/۲۹ تا ۸ یورو باید هزینه شود. برای زندگی در آلمان بد نیست که اشراف کلی به وضعیت سوپرمارکت ها نیز داشته باشید و از وضعیت قیمت های اقلام ضروری زندگی آگاهی داشته باشید.

برای خرید یک بطری شیر یک لیتری باید حدود ۰٫۷۳، نان تازه ۵۰۰ گرمی ۱/۲۹، یک کیلوگرم برنج ۲/۱۰، دوازده عدد تخم مرغ ۱/۶۶، یک کیلوگرم پنیر محلی ۹/۸۸، یک کیلوگرم سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست ۷/۳۱ یک کیلو گوشت قرمز ۱۲/۰۳ یورو و برای خرید میوه های همچون سیب، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب، ۲/۲۹، ۱/۵۹، ۲/۳۸، ۲/۶۲، ۱/۰۶ و ۱/۱۴ یورو پرداخت کنید.

هزینه حمل و نقل

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، سیستم حمل و نقل در آلمان بسیار پیشرفته است و شهرهای اصلی آن دارای چهار نوع حمل و نقل عمومی هستند که عبارت از اتوبوس، مترو، راه آهن شهری حومه و ترامواست. بلیط ها به صورت یک سفره، هفتگی و یا ماهانه و گروهی، در سالن ایستگاه ه و از دستگاه های بلیط، خربداری می شوند. بلیط ها باید قبل از هر سفر اعتبار داشته باشند به همین دلیل نیز، با مراجعه به جعبه هایی به رنگ های زرد و قرمز مهر زده می شوند که در ایستگاه های اتوبوس و تراموا به صورت دستی و توسط مسئول آن بخش انجام می پذیرد.

جالب است بدانید بلیط بدون مهر می تواند تا ۴۰ یورو برای شما جریمه به همراه داشته باشد بنابراین در مهر کردن آن دقت کافی داشته باشید. برای حیوانات خانگی تان بلیط رایگان است اما اگر صاحب سگی بزرگ باشید علاوه بر قلاده باید بلیطی با قیمت ۱/۵ یورو برای او خریداری کنید.

حمل و نقل
نرخ حمل و نقل
بلیط یک طرفه (برای مسیرهای درون شهری)۲٫۷۰ یورو
رفت و آمدهای ماهانه ( نرخ رایج)
۷۰ یورو
ورودی به تاکسی (با تعرفه معمولی)۳٫۵۰ یورو
مسافت یک کیلومتر با تاکسی (تعرفه معمولی)
۲ یورو
توقف یک ساعته تاکسی (تعرفه معمولی)
۳۰ یورو
گازوئیل (یک لیتر)
۱٫۴۰ یورو

در جدول بالا می توانید به نرخ رایج بلیط های یک طرفه، ماهانه، تاکسی و بنزین نگاهی اجمالی داشته باشید بلیط های یک طرفه برای یک نفر که حدود دو ساعت جابجایی درون شهری را پوشش می دهد حدود ۱/۷ یورو است. بلیط هایی که برای مقاصد نزدیک در نظر گرفته شده اند کاهش یافته و به حدود ۱/۳ یورو می رسد که برای سه توقف کاربرد دارند و در این میان امکان تغییر و جابجایی قطار نیز وجود دارد.

در مورد اتوبوس و تراموا نیز این توقف ها به ۶ بار افزایش پبدا می کند البته این در صورتی است که وسیله نقلیه تغییر پیدا نکند. برای کودکان بالای ۵ سال ارقام یاد شده ثابت است؛ این در حالیست که کودکان بین ۶ تا ۱۴ سال می توانند از تعرفه های کاهش قیمت استفاده کنند.

بلیط های روزانه: بلیط های روزانه این اجازه را به شما می دهند تا در طول یک روز هر اندازه بخواهید در داخل شهر تردد داشته باشید. این نوع از بلیط تا پایان ساعت ۳ بامداد روز بعد معتبر است و همانطور که گفته شد بین ۱/۳ تا ۱/۷ یورو هزینه دارد.

بلیط های هفتگی برای یک نفر: این نوع از بلیط تنها برای ۷ روز متمادی اعتبار دارد و هزینه آن نیز ۳۰ یورو است و اعتبار آن در نیمه شب روز هفتم به پایان می رسد.

بلیط های گروهی برای بیشتر از ۵ نفر: این بلیط که قیمت آن ۱۹/۹۰ یورو است به شما این امکان را می دهد که در طول یک روز و با تعداد بیش از ۵ نفر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *