تحصیلی

راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

همانطور که به خوبی می دانید با افزایش نرخ ارز خصوصا در سال اخیر، بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی که قصد تحصیل، در خارج از ایران را داشتند، ناگزیر شدند تا به دنبال تحصیل رایگان یا دریافت بورسیه باشند. اگرچه این امر در گذشته‌های دورتر نیز طرفداران بسیاری داشته اما بی شک اکنون، بازار داغ‌تری پیدا کرده و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و کشورهایی چون دانمارک، سوئد و نروژ، از دغدغه‌های اخیر افرادی گردیده که سال‌هاست برای تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند. آنچه مسلم است کسانیکه بعد از پایان تحصیل، قصد یافتن شغل را دارند، ترجیح می‌دهند کشورهایی را برای تحصیل برگزینند که از شرایط مساعد اقتصادی برخوردار بوده و این امکان را برای‌شان فراهم آورد که پس از پایان تحصیلات دانشگاهی و یا در حین تحصیل، شغلی پیدا کرده و هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

پرواضح است که کشور آلمان که قطب اصلی اقتصاد اروپا به شمار می آید و تا سال ۲۰۱۸ میلادی معتبرترین پاسپورت جهان را از آن خود کرده بود در راس چنین انتخابی قرار دارد. آلمان اکنون نیز دومین پاسپورت معتبر در سراسر دنیا را داشته و همچنان با رکود اقتصادی حدود ۴ درصد، ثروتمندترین کشور اروپا به شمار می‌آید. بنابراین یکی از بهترین گزینه‌ها، اخذ بورسیه تحصیلی آلمان خصوصا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتراست.

آنچه  در ادامه بدان پرداخته خواهد شد، چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در سال ۲۰۱۹ و بررسی این بورسیه ها در مقاطع مختلف تحصیلی یعنی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است. بنابراین ما را همراهی کرده و در صورتی‌که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید از هم اکنون به جمع آوری یک رزومه تحصیلی مناسب و تقویت وضعیت زبان‌های انگلیسی و یا آلمانی خود برآمده و نکاتی که در ادامه خواهیم گفت را در نظر داشته باشید. پیشنهاد میکنیم حتما مطلب تحصیل در آلمان را نیز مطالعه نمایید

چرا بورس تحصیلی آلمان؟

شاید این پرسش در ذهن بسیاری شکل گیرد که چرا آلمان برای دریافت بورسیه تحصیلی و یا تحصیل رایگان مناسب‌ترین گزینه به‌ شمار می آید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشیم که اخیرا دریافت بورسیه تحصیلی و یا تحصیل رایگان در آلمان به دلیل زمان طولانی دریافت وقت سفارت برای ویزای شینگن و ریجکت های فراوان با سختی انجام می پذیرد.

با این حال کسانیکه از سوابق تحصیلی بسیار خوبی برخوردار هستند همواره فرصت های مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان را دارند. آخرین آمار بدست آمده از فواصل سال های ۲۰۱۲ تا  ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان بین المللی که به آلمان وارد شده اند را مورد بررسی قرار داده و از هر ده دانشجوی بین المللی در جهان، یکی در دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی عالی آلمان تحصیل می کند و این خود سبب گردیده کشورهایی مانند انگلیس را در پذیرش بیشتر دانشجو دچار مشکل سازد.

در آلمان و در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۰ درصد به تعداد دانشجویان بین المللی افزوده شد که بیشترین نرخ هجوم دانشجویی این کشور تلقی می شود. در سال ۲۰۱۶ میلادی، افزایش ۷ درصدی و در سال گذشته نیز افزایش ۸ درصدی دانشجویان جویای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان یا تحصیل رایگان در این کشور گزارش شده است. دلایل اصلی این نرخ بالای دانشجو برای تحصیل در آلمان از قرار ذیل هستند:

 • جمعیت آلمان رو به کاهش و تعداد سالمندان آن رو به افزایش است. از طرفی اقتصاد این کشور با رشد و توسعه فراوان همراه است، به همین دلیل نیز برای توسعه پیشرفت‌های اقتصادی، نیروهای کارآمد و جوان از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.
 • در آلمان می توان در حین تحصیل تا ۲۰ ساعت کار کرد و هزینه‌های زندگی دانشجویی را تا اندازه ای جبران کرد. بعد از فارغ التحصیلی این شانس وجود دارد که به مدت ۱۸ ماه، از ویزای دانشجویی و برای ماندن در آلمان استفاده شود.
 • پس از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد

معرفی انواع بورس‌های تحصیلی و موسسات ارائه دهنده

همچون هر کشور دیگری، آلمان نیز به منظور افزایش انگیزه دانشجویان به ادامه تحصیل، بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می دهد. البته باید این موضوع را در نظر داشت که یکی از اهداف پنهان اعطای بورسیه تحصیلی آلمان، افزایش تعداد افرادی است که به زبان آلمانی اشراف پیدا می کنند. در سراسر جهان تنها سه کشور آلمان،٬ اتریش و بخشی از سوئیس به زبان آلمانی صحبت می‌کنند که جذب تعداد فراوانی از دانشجویان بین المللی فرایند بسط این زبان را به طور خودکار برعهده دارد.

دریافت بورسیه تحصیلی آلمان از طریق ۸ موسسه انجام می شود. فعالیت های این موسسات در راستای حمایت مالی از دانشجویان بین المللی است. با برآورده ساختن برخی از پیش نیازهای دریافت چنین بورسیه هایی همچون معدل بالا، ارائه مقالات و حضور در همایش ها و سمینارها و در کل سوابق خوب تحصیلی، شانس دریافت بورسیه تحصیلی آلمان افزایش پیدا می کند. برخی دیگر از بورسیه های تحصیلی آلمان از طریق وزارت آموزش و پرورش این کشور ارائه می شوند که به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت:

بورسیه های دولتی

بورسیه تحصیلی آلمان خود انواع فراوانی دارد که برخی دولتی و برخی دیگر غیر دولتی هستند. همچنین مراکز و موسسات مختلف، در مقاطع تحصیلی خاصی متقاضیان را بورسیه می‌کنند که به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت:

 • بورسیه DAADاین بورسیه که از آشناترین انواع بورسیه تحصیلی آلمان در میان ایرانیان است، در تمام مقاطع تحصیلی و برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.
 • بورسیه اراسموس: بورسیه اراسموس برای کلیه دانشجویان بین المللی در محدوده اتحادیه اروپا ارائه می‌شود به همین دلیل نیز تحت حمایت کمیسیون اروپا بوده و جهت کمک هزینه زندگی و تحصیل در اروپا به عنوان یک بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویان بین المللی اعطا می شود.
 • بورسیه پزشکی: این بورسیه که خود از انواع بورسیه تحصیلی آلمان است، توسط برخی از دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی داده می شود.

بورسیه های غیردولتی

همانند هر کشور دیگری، دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نیز به دو صورت دولتی و غیر دولتی انجام می پذیرد که در ادامه به بررسی برخی از بورسیه های غیردولتی پرداخته خواهد شد:

 • بورسیه تحصیلی هاینریش بل
 • بورسیه تحصیلی کنراد آدناور
 • بورسیه کورت هانسن
 • بورسیه تحصیلی ماویستا (MAWISTA)
 • بورسیه تحصیلی اشتیپندیوم (STIPENDIUM)
 • بورسیه انجمن هلمهولتز
 • فرصت مطالعاتی هومبولت
 • فرصت مطالعاتی بین المللی ماری کوری
 • بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انشتین
 • بورسیه تحصیلی هاینریش بل: این بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و به دانشجویان بین المللی به عنوان بورسیه تحصیلی آلمان داده می شود.
 • بورسیه تحصیلی کنراد آدناور: این بورسیه نیز برای دانشجویان بین المللی که سن آنها کمتر از ۳۰ باشد ارائه می شود. برای اینکه شانس دریافت این بورسیه را پیدا کنید لازم است سطح علمی بالاتر از متوسط داشته و در برخی از فعالیت‌های اجتماعی و گروهی در کشورمحل زندگی خود شرکت کرده باشید.
 • بورسیه تحصیلی کورت هانسن: این نوع بورسیه که توسط بنیاد بایر و به متقاضیان دریافت بورسیه تحصیل آلمان و در رشته های علوم ارائه می شود.
 • بورسیه تحصیلی ماویستا (MAWISTA): افرادی که از سرپرستی یک کودک را برعهده دارند و برای تحصیل در خارج از کشور خود اقدام کرده اند می توانند از این بورسیه تحصیلی آلمان بهترین استفاده را کنند.
 • بورسیه تحصیلی اشتیپندیوم (STIPENDIUM): این نوع از بورسیه تحصیلی آلمان، سنجشی بر لیاقت های دانشجو صرفنظر از ملیت و درآمد وی دارد و زمانی اعطا می‌شود که استعدادسنجی در داخل آلمان انجام پذیرفته شده باشد.
 • بورسیه انجمن هلمهولتز: این نوع از بورس از طریق مرکز هلمهولتز آلمان به عنوان کمک هزینه به دانشجویان مقاطع دکترا و فوق دکترا اعطا می گردد.
 • فرصت مطالعاتی هومبولت: این نوع از کمک هزینه تحصیلی به دانشمندان و پژوهشگران و با هر ملیتی برای تحصیل در مقطع فوق دکترا تعلق می گیرد.
 • فرصت مطالعاتی بین المللی ماری کوری: در کمیسیون اروپا برای پژوهشگران دوره فوق دکترا، فرصت مطالعاتی وجود دارد که از گزینه‌های مناسب برای استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان است.
 • بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین: بنیاد انیشتین نیز به نوبه خود برای دانشجویان فوق دکترا در شهر برلین چنین فرصتی را فراهم آورده تا دانشجویان بین المللی بتوانند از آن استفاده کنند. این بورسیه تحصیلی آلمان یکی از شناخته شده‌ ترین بورسیه‌های کشور آلمان به شمار می‌رود.

میزان کمک هزینه بورس چقدر است؟

آلمان یکی از معدود کشورهایی که امکان تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورد با این حال برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. در سال ۲۰۱۴ میلادی کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان این کشور فراهم آوردند. موسسه «بادن وورتمبرگ» در پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی برای دانشجویان بین المللی نیز، فهرستی از دانشگاه های رایگان را فراهم آورد.

با گذشت زمان، وزارت علوم این کشور اعلام داشت که دیگر قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی نیست. بنابراین در همان سال، تصویب گردید که دانشجویان بین المللی که عضو اتحادیه اروپا نیستند باید برای هر ترم دانشگاهی ۱۵۰۰ یورو پرداخت نمایند که برای برخی از دانشجویان این رقم به ۶۵۰ یورو نیز کاهش می یابد.

 

مطلب مرتبط: کار دانشجویی در آلمان: شرایط کار پاره وقت در حین تحصیل

کدام یک از دانشگاه‌های آلمان شامل قانون فوق شدند؟

 • دانشگاه فرایبورگ (Universität Freiburg)
 • دانشگاه اشتوتگارت (Universität Stuttgart)
 • دانشگاه پوپراشت هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)
 • دانشگاه کونزتانس (Universität Konstanz)
 • موسسه علوم KIT, Karlsruher Institut für Technologie
 • دانشگاه مانهایم Universität Mannheim
 • دانشگاه کارل ابارهارد Eberhard Karls Universität Tübingen
 • دانشگاه اولم Universität Ulm

از آنجایی که وزارت علوم برای سال آتی به پر کردن خلاء در حدود ۴۸ میلیون یورو مبادرت کرده احتمال دارد که این وضعیت در سال های آینده به سایر دانشگاه‌ها نیز بسط پیدا کند. بنابراین خوب است واقع گرایانه به موضوع دریافت بورسیه تحصیلی آلمان ویا تحصیل رایگان در این کشور اندیشیده و در نظر داشته باشیم که راه نه چندان آسانی پیش روی ماست. البته شایان ذکر است که دانشجویان ذیل از فهرست پرداخت شهریه معاف می شوند:

 • دانشجویان بین المللی که با تایید کیفیت تحصیلی خود برای ادامه تحصیل به مقاطع بالاتر وارد آلمان می شوند.
 • داشنجویان بین المللی که عضو اتحادیه های اراسموس هستند.
 • دانشجویان بین المللی که عضو اتحادیه اروپا نیستند اما اجازه اقامت دائمی در اروپا را دارند.
 • مهاجرانی که حق اقامت در آلمان را دارند.

به علاوه برخی دیگر از کشورهای اروپایی همچون دانمارک، سوئد و نروژ نیز به ارائه خدمان رایگان برای دانشجویان بین المللی ادامه می دهند با این حال آلمان در راس تقاضای ایرانیان برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان است .

مطلب مرتبط: بررسی هزینه‌ها و شرایط زندگی در آلمان

شرایط دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکتری

آلمان با حدود ۴۰۰۰ فارغ التحصیل بین المللی در مقطع دکترا یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیلات در مقاطع آموزش عالی و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان خصوصا در مقطع دکتراست. در ادامه به شرح و بررسی شرایط تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقاطع دکترا خواهیم پرداخت و با اخیرترین انواع بورسیه تحصیلی آلمان در سال ۲۰۱۹ و در مقطع دکترا نیز آشنا خواهیم شد:

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان در فهرست برترین‌ها و رتبه‌های زیر ۸۰۰ در سراسر دنیا قرار دارند که از آن جمله می توان به دانشگاه‌های مونیخ و روپرشت، با رتبه های به ترتیب ۶۰ و ۶۶ اشاره کرد. ۴۳ دانشگاه در آلمان در رتبه های بسیار خوبی قرار دارند که در کنار هزینه‌ها و شرایط مناسب برای تحصیل و زندگی در این کشور آن را تبدیل به یکی از مناسب ترین گزینه‌ها برای استفاده از بورسیه تحصیلی کرده است. در کل تحصیل در دوره دکترا در آلمان به دو صورت دکترای فردی و گروهی صورت می پذیرد:

مطلب مرتبط: با برترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

 • دکترای فردی: در این روش که از متداول ترین راهکارهای اخذ مدرک دکترا محسوب می شود، متقاضا رساله دکترا و یا به عبارتی تز دکترای خود را تحت نظارت یک استاد راهنما آماده کرده و خود به صورت مستقل بر روی آن پروژه کار می کند که زمانی در حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد.
 • دکترای گروهی: همانطور که از نامش پیداست، با گروهی از دانشجویان دکترا و تحت نظر اساتید راهنما، پروپوزال پیشنهادی خود را پیگیری می‌‌کنید. لازم به ذکر است که در قیاس با نوع اول و سنتی ادامه تحصیل در دوره دکترا در آلمان، در این روش باید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و با گروه در پی بردن پروژه همراهی لازم را داشته باشید. همچنین می توانید با موسسه مبادلات آکادمیک آلمان یا به اصطلاح داد DAAD در ارتباط باشید. این موسسه غیرانتفاعی از وزارتخانه ای مستقل است و وظیفه آن معرفی مراکز علمی، دانشگاه‌های مرتبط، اساتید و روش های ارتباط با آنها همچنین چگونگی تبادل اطلاعات با دانشجویان، اساتید و یا محققان خارجی است. بنابراین برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان با «داد» در ارتباط باشید.

هزینه‌های دکترا

شما به مدت ۶ ترم می توانید در دانشگاه‌های دولتی آلمان و به صورت رایگان در دوره دکترا تحصیل کنید. اتحادیه دانشجویان آلمان German Student’s Union اذعان می دارد، یک دانشجوی دوره دکترا در آلمان به طور متوسط در حدود ۸۰۰ یورو در ماه برای هزینه هایی چون اجاره، غذا، لباس، حمل و نقل و تفریح هزینه می کند. همچنین این دانشجویان باید مبلغی را به عنوان «مشارکت ترمی» خود در طول هر ترم تحصیلی پرداخت نمایند که در ازای آن یک کارت شناسایی تحصیلی برای استفاده از برخی از مکان‌های عمومی دانشگاه از قبیل موزه، استخر و سینما را در بر می گیرد. بنابراین اخذ بورسیه تحصیلی آلمان به معنای رایگان بودن تمامی هزینه های یک دانشجو نیست و پیش از اقدام برای اخذ پذیرش باید تمامی این هزینه‌ها را در نظر داشت.

بورسیه و کمک هزینه دکترا در آلمان

پژوهش در آلمان از ارزش فراوانی برخوردار است. DAAD به تنهایی بزرگ ترین مرکز ارائه بورس های تحصیلی در آلمان است که بیش از ۵۱۶۰۰ دانشجوی خارجی در سراسر جهان را بورس کرده که البته سایر مراکز همچون اتحادیه اروپا نیز از چنین مزایایی برخوردار هستند. در ادامه به بررسی مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا خواهیم پرداخت:

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

پس از انجام مراحل اولیه و بدست آوردن اطلاعات لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و ادامه تحصیل در مقطع دکترا لازم است به فراهم آوردن مدارک لازم برای انجام این پروسه مبادرت نمایید که این مدارک به شرح ذیل هستند:

 • ارائه مقالات بین المللی چاپ شده
 • گزارش شرکت در کنفرانس های بین المللی
 • مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس ۷ آکادمیک
 • ارائه پروپوزال مناسب که به تایید استاد راهنما در آمده باشد
 • ثبت اختراع جهانی (البته این مورد به عنوان مزیت به شمار آمده و ضرورتی ندارد که تمام متقاضیان از آن بهره مند باشند.)
 • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی کارشناسی ارشد

مطلب مرتبط: چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟

چگونگی اخذ پذیرش در مقطع دکترا در آلمان

بهتر است همواره در نظر داشته باشید که پروسه اخذ پذیرش گاهی تا حدود یک سال و نیم به طول می انجامد به همین دلیل هم متقاضیان گاه مجبور می شوند به چندین استاد راهنما درخواست بفرستند تا در نهایت استاد راهنمای مورد نظر خود را بیابند. بنابراین به خوبی آشکار است که اخذ پذیرش تحصیلی دکتری و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان کار چندان ساده ای نیست.

مشاوره رایگان اخذ ویزای تحصیلی در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷ دوره دکترا معمولا ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد که بسته به میزان فعالیت دانشجو در این دوره تعریف می شود. در اکثر رشته ها پایان نامه باید به زبان آلمانی ارائه شود که در برخی از رشته‌های مهندسی و یا سایر رشته ها در صورت کسب موافقت استاد، پایان‌نامه می تواند به زبان انگلیسی ارائه شود.

بورسیه‌های تحصیل در دوره دکترا در آلمان

 • بورسیه انجمن همهولتز: این نوع از بورس از طریق مرکز هلمهولتز آلمان به عنوان کمک هزینه به دانشجویان مقاطع دکترا و فوق دکترا اعطا می گردد.
 • فرصت مطالعاتی بین المللی ماری کوری: در کمیسیون اروپا برای پژوهشگران دوره فوق دکترا، فرصت مطالعاتی وجود دارد که از گزینه‌های مناسب برای استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان است.
 • فرصت مطالعاتی هومبولت: این نوع از کمک هزینه تحصیلی به دانشمندان و پژوهشگران و با هر ملیتی برای تحصیل در مقطع فوق دکترا تعلق می گیرد و در موسسه «گئورگ فورستر» ارائه می شود.
 • بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین: بنیاد انیشتین نیز به نوبه خود برای دانشجویان فوق دکترا در شهر برلین چنین فرصتی را فراهم آورده تا دانشجویان بین المللی بتوانند از آن استفاده کنند.

چگونه در پاییز سال ۲۰۱۹ برای مقطع دکترا در آلمان بورسیه بگیریم؟

اگر اکنون و با خواندن مطالب موجود در این نوشتار به فکر ادامه تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان افتاده اید٬‌ مجموعه نیلگام خبر خوبی برای شما دارد چرا که می توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه «کایزرسلاوترن» آلمان و برای ترم پاییز ۲۰۱۹ اقدام نمایید.

نکته شاخص برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان از این دانشکده زبان انگلیسی است بنابراین زمان نسبتا مناسبی دارید تا نمره آیلتس خود را به بالاتر از ۶ رسانده و یا حداقل معادل ۸۷ تافل را دریافت کنید. تحصیل در این دانشگاه رایگان است و هزینه ثبت نام آن ۲۲۰ یورو در هر ترم است.

بورسیه دانشگاه کایزرسلاوترن

دانشگاه «کایزرسلاوترن» آلمان در سال ۱۹۷۲ تاسیس و و در ایالت راینلند- فالتس واقع شده و دانشکده‌ای انحصاری برای رشته‌های علوم طبیعی و تکنولوژی است. حدود ۱۴۰۰۰ دانشجو اکنون در حال تحصیل در این دانشگاه هستند و رشته های ریاضیات و علوم کامپیوتر در آن شهرت جهانی دارد و در زمینه فناوری اطلاعات نیزدر جرگه بهترین دانشگاه های اروپاست. با دانشکده‌های دانشگاه کایزرسلاوترن آلمان آشنا شوید:

 • دانشکده مهندسی عمدان
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
 • دانشکده مکانیک و مهندسی فرآیند
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده فضایی و برنامه ریزی محیط زیست
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده مطالعات کسب و کار و اقتصاد
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده معماری

مشاوره تحصیل در دانشگاه کایزرسلاترن۰۲۱-۷۵۲۳۷

بورسیه تحصیلی در مقطع فوق لیسانس

طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان نیز به طور متوسط حدود ۲ سال است. به همین منظور نیز متقاضی ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی خود را از هر دانشگاهی (سراسری یا آزاد) دریافت و ارائه دهد. در کنار مدرک تحصیلی کارشناسی لازم است رزومه بسیار خوبی را برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان فراهم آورید و بهتر است برای این کار از افراد خبره یا اساتید خود کمک بگیرید.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم به زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی ارائه می شود. برای ارائه مدرک زبان به زبان انگلیسی لازم است حداقل مدرک آیلتس ۶٫۵ و یا تافل ۹۰ را کسب کرده باشید. و اگر متقاضی ادامه تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به رشته و نوع دانشگاهی که برگزده اید نیازمند مدرک زبان B1 یا B2 هستید که بهتر است از موسساتی همچون «گوته» که مورد تایید سفارت آلمان هستند، دریافت شود.

بورسیه های جدید آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

هر سال و در هر مقطعی خصوصا مقاطع فوق لیسانس و دکترا٬‌ بورسیه های جدیدی ارائه می شوند که در ادامه به بررسی دو مورد از اخیرترین آنها در سال ۲۰۱۹ پرداخته خواهد شد

بورسیه تحصیلی Goethe Goes Global

بورسیه تحصیلی آلمان با عنوان Goethe Goes Global  وجود دارد که برای دوره های کارشناسی ارشد درنظر گرفته شده. تعداد کسانی که می توانند این بورسیه تحصیلی آلمان در رشته های کارشناسی ارشد را دریافت کنند تنها ۲۰ نفر در سال است و برای اخذ آن دارا بودن شرایط ذیل ضروری است:

 • مدرک کارشناسی خود را از کشوری به غیر از آلمان دریافت کرده باشید
 • به دنبال برنامه های تحصیلی بلند مدت باشید و قصد ادامه تحصیل در دوره دکترا را نیز داشته باشید
 • به دنبال حرفه ای بین المللی باشید
 • در رشته خود فردی شناخه شده و به انجام پروژه های تحقیقاتی نیزعلاقمند باشید
 • بر آن هستید که با سایر ایده‌پردازان و محققان در موضوع مورد علاقه خود تبادل نظر کنید
 • قصد دارید تحت نظارت بهترین اساتید دانشگاهی و امکانات خوب تحصیلی به تحقیق و پژوهش بپردازید
 • انگیزه اصلی شما کار پژوهشی باشد

بورسیه تحصیلی دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن FAU Erlangen – Nurnberg

با حدود ۳۸۰۰ دانشجو،٬‌ دانشگاه «فردریش الکساندر ارلانگن»، دومین دانشگاه بزرگ ایالت «بایرن» به شمار می آید که در سال ۱۷۴۲ میلادی تاسیس شده. تحصیل در آن رایگان و به زبان انگلیسی است. برای هر ترم حدود ۴۲ یورو هزینه ثبت نام دارد و به راحتی می توانید در مقطع کارشناسی ارشد زبان انگلیسی و یا رشته های مشابه در آنجا تحصیل کنید. مهلت تحویل مدارک شما تا اواسط تیر ماه سال ۱۳۹۸ شمسی یا ۲۰۱۹ میلادی است. بنابراین یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان به شمار می رود.

بورسیه تحصیلی هاینریش بل

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، این بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و به دانشجویان بین المللی داده می شود. بیشتر پذیرش ها و بورسیه های تحصیلی آلمان در دو تاریخ اول سپتامبر و اول ماه مارس انجام می پذیرند. موضوعات مورد مطالعه در این نوع  بورسیه کلیه رشته های تحصیلی را پوشش می دهد که از این میان می توان به مدارس فنی و یا دانشگاه های هنر برای علاقمندان به این دو رشته تحصیلی در آلمان اشاره کرد. مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی هاینریش بل به قرار زیر است:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • یک توصیه‌نامه
 • مدرک زبان (بسته به زبانی که در آن دانشگاه ارائه شود)

مدارک مورد نیاز عمدتا باید تا پایان ماه آگوست به دانشگاه موردنظر تحویل داده شود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های آلمان

برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان و یا استفاده از تسهیلات بورسیه تحصیلی آلمان در یکی از رشته‌های کارشناسی ارشد، باید مدارک ذیل را آماده نمایید:

 • ترجمه مدرک تحصیلی کارشناسی و ریز نمرات مقطع کارشناسی
 • ترجمه دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از ۶ ماه
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • توصیه نامه اساتید
 • پروپوزال
 • انگیزه نامه

باید در نظر داشته باشید که کلیه مدارک باید به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشند.

مطلب مرتبط: نمونه سؤالات مهم مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس

سوال اینست که آیا در مقطع لیسانس نیز می توان بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت کرد یا خیر؟ واقع‌گرایانه بگوییم پاسخ به این سوال منفی است مگر آنکه سابقه درخشان تحصیلی ملی و یا بین المللی همچون کسب رتبه در المپیادها یا ثبت اختراع در مدارک متقاضی به چشم بخورد. تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان چیزی در حدود ۴ سال طول می کشد و می توان گفت که پیدا کردن دانشگاهی با هزینه های کاملا رایگان برای این دوره تقریبا غیر ممکن است. متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان لازم است حداقل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشد.

برای شروع دوره لیسانس در آلمان باید یک دوره یک ساله در کالج آن کشور گذرانده شود تا اجازه ورود به یکی از دانشگاه های آلمان را پیدا کند. مدرک زبان B1  آلمانی، حداقل مدرکی است که متقاضی می تواند برای ورود به دانشگاه داشته باشد. پس از پایان دوره کالج یک ساله، فرد متقاضی باید در آزمونی با نام  Feststellungsprüfung شرکت نماید. سپس با در نظر گرفتن نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی، دوره کالج یک ساله ای که در آلمان گذرانده، می تواند در رشته مورد نظر خود وارد یکی از دانشگاه ها شود. نکته بسیار مهم این است که برای دانشجویان دوره لیسانس اجازه کار وجود دارد. این دوره یک ساله برای آن است تا شما مدرکی معادل مدرک دیپلم در آلمان را بدست آورید.

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد تقریبا در هیچ دانشگاهی درآلمان تحصیل رایگان و یا بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس دیده نمی‌شود به همین دلیل نیز این یک سال، فرصت بسیار خوبی برای تقویت دانش زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه خواهد بود.

هشت گام موثر برای تحصیل در آلمان

شما که اکنون در حال مطالعه این مطالب هستید احتمالا تا کنون با انبوهی از اطلاعات برخورد کرده اید و خبرهای ضد و نقیضی را در ارتباط با تحصیل در آلمان دریافت نموده اید که سبب سردرگمی‌تان شده بنابراین در ادامه شما را با ۸ مرحله آشنا خواهیم ساخت که بتوانید با به کارگیری آنها برای تحصیل در آلمان اقدام نمایید:
۱-پیدا کردن بک برنامه تحصیلی مناسب ۲- فراهم آوردن کلیه مدارک مورد نیاز ۳-آشنایی و یادگیری زبان آلمانی (حتی اگر بخواهید به زیان انگلیسی تحصیل کنید) ۴- یافتن منابع مالی کافی و مناسب ۵- برای دانشگاه مورد نظر به اصطلاح رایجApply  کنید ۶- دریافت ویزای دانشجویی آلمان ۷- یافتن مکان مناسب برای اقامت ۸- ثبت نام در دانشگاه در نظر داشته باشید که همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، در سال نخست ورود شما به آلمان برای تحصیل و هزینه های زندگی حدود ۸۶۴۰ یورو از پول شما در یکی از بانک‌های آلمان بلوکه خواهد شد که تنها ۶۸۰ یورو در ماه از آن قابل برداشت است.

این سیاست با هدف آسودگی خاطر دولت‌مردان آلمانی صورت می پذیرد تا این اطمینان خاطر وجود داشته باشد که شما توانایی پرداخت هزینه‌های سالانه خود رادارید. پس از بررسی اجمالی آخرین اطلاعات لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان، لازم است بدانید که «نیلگام» با اعتبار و سابقه درخشان در اخذ ویزاهای مهاجرت و تحصیل در آلمان می تواند قدم  به قدم با همراهی مشاورین مجرب خود در تمامی مراحل آماده سازی، ترجمه، دریافت پذیرش و سوالات احتمالی در کنار شما باشد. مشاوره رایگان تحصیل در آلمان۰۲۱-۷۵۲۳۷

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *