مهاجرت, مهاجرت کاری

بررسی شرایط کار در پرتغال

کشور زیبا و همیشه آفتابی پرتغال که در گوشه غربی قاره اروپا واقع شده دارای اقتصادی رو به رشد، منعطف و مبتنی بر خدمات است و با آمار پایین ۶٫۸ درصد بیکاری، یکی از مقاصد عالی برای مهاجرانی خواهد بود که با هدف زندگی، تحصیل و کار در پرتغال پا به این کشور دوست‌داشتنی و موفق می‌گذارند. بر طبق اخبار وب‌سایت Straits Times و گفته‌های نخست وزیر کشور پرتغال، آنتونیو کوستا، کشور پرتغال برخلاف اغلب کشورهای اتحادیه اروپا که در تلاش برای کاهش هجوم مهاجران به کشورشان هستند، درب‌های کشورش را به روی مهاجران سراسر دنیا باز کرده است.

کشور پرتغال طی چند سال اخیر و در راستای رشد اقتصادی نسبت به جذب سرمایه، پذیرش مهاجرین تحصیل‌کرده و متخصص از سراسر دنیا رویکردی مثبت داشته و در تلاش است تا با فراهم نمودن شرایط متنوع زندگی، تحصیل و کار در پرتغال بستری مناسب برای جلب مهاجران از سراسر دنیا ایجاد کند. در این نوشتار قصد داریم به توضیح اطلاعات مفید و کاربردی و ابعاد مختلف شرایط کار در پرتغال از جمله بازار کار، آمار بیکاری، مشاغل مناسب، وضعیت زبان و ویزای کار و اقامت بپردازیم، پس با ما همراه باشید:

وضعیت بازار کار در پرتغال

یکی از مواردی که همواره برای متقاضیان ایرانی اقامت پرتغال حائز اهمیت بوده، وضعیت اقتصادی و بازار کار در پرتغال است. طی چند سال اخیر کشور پرتغال با ارائه شرایط ویژه تحصیلی و پاسپورت حوزه شینگن با استقبال فراوانی از جانب دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان اقامت و کار در پرتغال روبرو شده است. به عنوان فردی که تازه به کشور پرتغال مهاجرت کرده و قصد زندگی و کار در پرتغال را دارد ممکن است در ابتدا با مشکل برای پیدا کردن کار مناسب در پرتغال مواجه شوید؛ از آنجایی که کشور پرتغال با جمعیت رو به رشد، مشتاق و تحصیل‌کرده مهاجران روبرو شده، رقابت بر سر پیدا کردن شغل مناسب در بازار کار پرتغال بالا گرفته و در برخی زمینه‌های کاری، پیدا کردن کار در پرتغال را با مشکل مواجه کرده است.

البته همچنان در بسیاری از صنایع در حال رشد روز دنیا کشور پرتغال با کمبود نیروی ماهر و تحصیل‌کرده روبروست، از این رو چنانچه قصد مهاجرت، ادامه تحصیل، زندگی و کار در پرتغال را دارید، به هیچ وجه نگران نباشید.

مطلب مرتبط: کشور پرتغال برای زندگی چگونه است؟ بررسی شرایط و هزینه‌ها

همانطور که می‌دانید شهر لیسبون به عنوان پایتخت کشور پرتغال، پر جمعیت‌ترین شهر این کشور با جمعیتی بیش از ۵۰۰ هزار نفر محسوب می‌شود. از این رو چنانچه شما هم برای زندگی، آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و سواحل زیبای کشور پرتغال را انتخاب کرده‌اید، بهتر است برای دستیابی به فرصت‌های بیشتر شغلی و پیدا کردن راحت کار در پرتغال، شهرهای بزرگ این کشور نظیر لیسبون و پورتو را برای اقامت برگزینید.

شرایط اخذ ویزای کاری و اخذ اقامت پرتغال

بنابر قوانین دولت پرتغال، شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن (EA/EEA) برای زندگی و کار در پرتغال نیازی به دریافت ویزای کاری این کشور ندارند؛ اما چنانچه بخواهند برای بیش از ۶ ماه به کار در این کشور مشغول باشند، مستلزم دریافت مجوز اقامت (Certificado de Registo) هستند. اما دیگر شهروندان غیر اروپایی از جمله ایرانیان عزیز، برای زندگی و کار در پرتغال نیازمند دریافت ویزای شینگن از نوع مهاجرتی و مجوز کار (Autorização de Trabalho) هستند.

در اکثر مواقع تنها زمانی که شغلی اختصاصی از طرف کارفرمای پرتغالی به همراه دعوت‌نامه رسمی کار از کشور پرتغال به شما پیشنهاد شده باشد و یا با شهروندی پرتغالی ازدواج کرده باشید، امکان ادامه پروسه دریافت ویزای کار ، مجوز کار در پرتغال و مجوز اقامت در این کشور را پیدا خواهید کرد. از آنجایی که کشور پرتغال عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است، اولویت استخدام و جذب نیروی کار در پرتغال با شهروندان اروپایی EU خواهد بود.

بدین خاطر اکثر عناوین شغلی جهت استخدام نیروی کار، برای ۳۰ روز برای شهروندان اروپایی EU/EFTA آگهی می‌شوند؛ سپس در صورت نبود نیروی کار اروپایی، بنابر صلاحدید و تصمیم سازمان استخدام و آموزش حرفه‌ای پرتغال (IEFP)، کارفرما مجاز به جذب نیروی غیر اروپایی از جمله نیروی ایرانی برای عنوان شغلی مورد نظر خواهد بود. از این رو با توجه به قوانین سختگیرانه سازمان کار کشور پرتغال و پیچیدگی‌های موجود، عملا متقاضیان ایرانی مهاجرت به کشور پرتغال از همان ابتدا به ساکن نمی‌توانند برای ویزای کاری و کار در پرتغال اقدام کنند. بدین ترتیب با در نظر گرفتن شرایط تقریبا ناممکن اخذ ویزای کاری پرتغال، ویزای تحصیلی و ویزای مهاجرتی کشور پرتغال بهترین گزینه‌های پیش روی متقاضیان ایرانی اقامت و کار در پرتغال محسوب می‌شوند.

انواع ویزای مهاجرتی یا همان ویزای اقامت کشور پرتغال به چهار دسته اصلی ذیل تقسیم می‌شوند:

 • ۱- ویزای طلایی پرتغال مناسب متقاضیانی است که مایل هستند از طریق سرمایه‌گذاری، خرید ملک و یا اشتغال‌زایی به کوتاه‌ترین شکل ممکن، مجوز کار در پرتغال و اقامت این کشور را به همراه خانواده خود دریافت کنند.
 • ۲- ویزای D2 پرتغال نیز مجوز اقامت از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی را برای متقاضیان مهاجرت به کشور پرتغال فراهم می‌کند.
 • ۳- ویزای D7 یا همان ویزای بازنشستگی پرتغال نیز نوع دیگری از ویزای شینگن طولانی مدت این کشور است که از طریق اثبات تمکن مالی و توانایی تامین هزینه‌های زندگی، امکان اخذ اقامت دائم پرتغال را ممکن می‌سازد.
 • ۴-ویزای صاحبان املاک پرتغال هم به عنوان زیر مجموعه ویزای شینگن D7، یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت و مجوز کار در پرتغال است که از طریق اجاره بهای ملک و اثبات توانایی سرپرست خانواده برای تامین هزینه‌های زندگی افراد خانواده در پرتغال، برای فرد صادر می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از فرم ارزیابی اخذ اقامت پرتغال و مشاوره رایگان گروه شرکت‌های نیلگام، پس از کسب اطلاعات مورد نیاز و آگاهی از شرایط موجود، نسبت به تعیین وقت سفارت شینگن، آماده‌سازی مدارک و اخذ ویزای اقامت کشور پرتغال اقدام نمایید. مشاوره رایگان انواع اقامت پرتغال۰۲۱-۷۵۲۳۷

آمار بیکاری در پرتغال

براساس آخرین آمار وب‌سایت معتبر Trading ECONOMICS  نرخ بیکاری در پرتغال همچنان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ بدون تغییر نسبت به گذشته ۶٫۸ درصد باقی مانده است که در قیاس با کشورهایی نظیر اسپانیا و یونان با نرخ بیکاری ۱۵٫۲ و ۱۹ درصدی، آمار چشمگیری به شمار می‌رود و نوید‌بخش وضعیت خوب بازار کار در پرتغال برای متقاضیان مهاجرت به این کشور است. البته آمار دیگری نیز در زمینه کار در پرتغال به نام آمار بیکاری جوانان (youth unemployment) وجود دارد که برای رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در نظر گرفته شده است که با کاهشی محسوس نسبت به سال گذشته ۱۹٫۶ درصد تخمین زده شده است.

برای درک بهتر وضعیت بازار کار در پرتغال بگذارید به طور اجمالی به مقایسه آمار بیکاری در ایران با این کشور بپردازیم؛ بنابر اطلاعات وب‌سایت Trading Economics، نرخ بیکاری در ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ از ۱۱٫۹۰ به ۱۲٫۱۰ درصد رسیده که در قیاس با کشور پرتغال، چیزی در حدود دو برابر است. لازم به ذکر است که با توجه به جمعیت کلی ۱۰٫۷۶ میلیون نفری حال حاضر کشور پرتغال، در مجموع نیروی کار در این کشور ۵٫۱۷ میلیون نفر تخمین زده شده که از این تعداد قریب به ۳۴۷٫۱۰۰ نفر بیکار هستند.

مشاغل مناسب جهت کار در پرتغال

صنایع توریسم، هتل‌داری و تهیه غذا (catering) با وجود عناوین شغلی متعدد فصلی و پاره‌وقت، حوزه‌ای حیاتی برای اقتصاد کشور پرتغال به شمار می‌روند، در چند سال اخیر کسب و کار مرتبط با مرکز تماس (Call Center) نیز بازار داغی در پرتغال پیدا کرده و موجب پیدایش فرصت‌های مختلف کار در پرتغال برای افراد چندزبانه شده است. همچنین حوزه‌های تجارت خودرو، بخش تعمیرات و ساختمان‌سازی نیز رشد کرده و بستر مناسبی برای پیدا کردن شغل مناسب و کار در پرتغال به شمار می‌رود.

چنانچه مشتاق کار در کمپانی‌های بزرگ و چند ملیتی نیز باشید، شرکت‌هایی نظیر نوکیا، سامسونگ، نستله و شعبات اصلی Energais de Portugal و Portugal Telecom، انتخاب‌های مناسبی برای کار در پرتغال خواهند بود. البته نباید مشاغل خدماتی را از قلم انداخت، قریب به ۸۰ درصد از مشاغل موجود برای کار در پرتغال و شهرهای بزرگی نظیر لیسبون به مشاغلی نظیر خدمات عمومی، اجتماعی، سلامت، آموزشی و امنیت اختصاص دارد.

حوزه‌های مالی، بانکی و تبلیغات هم جزو بخش‌هایی هستند که همواره به عنوان بستر مناسب جستجوی کار در پرتغال برای افراد تحصیل‌کرده به شمار می‌روند. باید خاطر نشان کنیم که براساس قوانین کشور پرتغال، اولویت جذب نیرو و کار در پرتغال با شهروندان پرتغالی و اروپایی است و متقاضیان ایرانی تنها در صورت در دست داشتن دعوت‌نامه کاری از کارفرمای پرتغالی، موفقیت در اخذ ویزای شینگن از سفارت پرتغال و کسب مجوز کار و اقامت از دولت این کشور قادر به انجام کار در پرتغال خواهند بود.

حداقل حقوق کار در پرتغال

براساس آخرین آمار سال ۲۰۱۸، حداقل حقوق کار تمام‌ وقت در پرتغال معادل ۵۵۷ تا ۵۸۰ یورو در ماه است؛ علاوه بر حقوق پایه، هر ساله در کنار مزایای تعطیلات، در ماه دسامبر به کارمندان پرتغالی برابر با حقوق ماهانه پاداش و مزایای کریسمس تعلق می‌گیرد.

مطلب مرتبط: متوسط درآمد در کانادا چقدر است؟

حدقل حقوق کار در پرتغال به جای ۱۲ ماه، برحسب ۱۴ پرداخت در سال محاسبه می‌شود، بنابر این چنانچه در شرکتی مشغول به کار باشید که در مجموع ۱۲ پرداخت حقوق در سال دارند، حداقل حقوق کار ۶۷۶ یورو خواهد بود. همچنین کارفرمایان پرتغالی مجاز به پرداخت ۲۰ درصد کمتر از حداقل حقوق مصوب کار در پرتغال به کارآموزان هستند. حقوق سالانه برخی از مشاغل متداول در لیسبون پرتغال به شرح زیر (به دلار آمریکا) است:

 • راننده اتوبوس: ۲۸٫۱۰۰ دلار
 • سرآشپز: ۲۷٫۷۷۳ دلار
 • مدیر گروه: ۲۱٫۲۳۱ دلار
 • مهندس برق: ۲۰٫۶۸۴ دلار
 • تکنسین صنعتی: ۱۹٫۵۴۵ دلار
 • مکانیک خودرو: ۱۶٫۱۴۹ دلار
 • پرستار بیمارستان: ۱۵٫۵۷۲ دلار
 • کارگر صنعتی خانم: ۱۴٫۹۳۸ دلار
 • کارگر ساختمان‌سازی: ۱۱٫۵۳۹ دلار
 • کارمند مرکز تماس: ۱۰٫۵۶۲ دلار

البته لازم به ذکر است که افراد شاغل در پرتغال همچون سایر کشورهای دنیا ملزم به پرداخت مالیات و هزینه‌هایی نظیر بیمه تامین اجتماعی به صورت ماهانه هستند. حداقل حقوق کار در پرتغال نیز نسبت به کشورهایی نظیر انگلیس، آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند، با حداقل حقوق ماهانه ۱۰۰۰ یورو در ماه، پایین‌تر بوده و با کشورهایی همچون اسپانیا، اسلوونی، یونان و مالت برابر است.

قوانین کار در پرتغال

براساس قوانین کار در پرتغال، به طور میانگین حداکثر ساعات کاری در هفته ۴۰ ساعت (هشت ساعت در روز) از ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر به همراه ۲ ساعت استراحت ناهاری است. ( از دوشنبه تا جمعه). همچنین قانون کار در پرتغال، انعطاف در ساعات کاری را در موارد خاص برای حداکثر ۶۰ ساعت در هفته ( ۱۲ ساعت در روز) مجاز کرده است. عموما کارمندان پرتغالی همچون اکثر کشورهای اروپایی در دنیا، در هرسال از ۲۲ روز مرخصی با حقوق در کنار ۱۲ روز تعطیلات عمومی برخوردار هستند.

بررسی وضعیت زبان جهت کار در پرتغال

در حالی که افراد زیادی در پرتغال توانایی مکالمه به زبان انگلیسی را دارند، داشتن مهارت زبان پرتغالی برای متقاضی کار در پرتغال مزیتی مهم و ضروری محسوب می‌شود. در صورتی که بخواهید به راحتی با دیگر افراد جامعه و همکاران خود در محل کار ارتباط برقرار کنید و یا به هنگام پر کردن فرم تقاضای کار احساس راحتی داشته باشید، بهتر است پیش از عزیمت به این کشور زبان پرتغالی خود را تقویت کنید و یا از طریق موسسات CESA languages و یا Eurolingua Institute در کشور پرتغال، زبان پرتغالی را به سریعترین شکل ممکن بیاموزید.

لازم به ذکر است که زبان پرتغالی یکی از ۱۰ زبان پرکاربرد در سراسر دنیاست و قریب به ۲۵۰ میلیون نفر به این زبان صحبت می‌کنند. البته برای مشاغل توریستی، مراکز تماس، تدریس زبان TESOL و کارهایی که با مردم در ارتباط است، دانستن زبانی به غیر از پرتغالی نظیر انگلیسی، فرانسه، آلمانی و اسپانیایی مزیت کاری محسوب شده و موجب تسهیل در فرآیند استخدام شما خواهد شد.

سوالات متداول

چطور به دنبال کار بگردیم؟

متقاضیان کار در پرتغال می‌توانند از طریق اینترنت و رجوع به وب‌سایت‌هایی نظیر Indeed ، Portuguese Employment Service و Sapo Emprego و یا آگهی مشاغل روزنامه‌های کثیر‌الانتشار پرتغالی Correio de Manhã Diário de Notícias, Jornal de Notícias و  Expresso از مشاغل در دسترس و مناسب خود باخبر شوند.

برای پیدا کردن شغل از کجا شروع کنیم؟

برای پیدا کردن کار در پرتغال می‌توانید از طریق آدرس‌های مذکور وب‌سایت و روش‌های دیگر نظیر روزنامه و بنگاه‌های کاریابی اقدام به پیدا کردن کار کنید، اما پیش از آن میبایست برای پیدا کردن شغل مناسب در این کشور واجد شرایط لازم باشید.؛ این بدین معنی است که دارای ویزای معتبر شینگن، تمکن مالی، مجوز کار، بیمه سلامت، مهارت زبان پرتغالی، مجوز اقامتکارت شهروندی و تمامی موارد مورد نیاز دولت پرتغال باشید که خود مستلزم آماده‎سازی مدارک لازم برای ویزای شینگن و گذراندن مراحل اداری، پیش از عزیمت به کشور پرتغال است.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *