ویزا

مهمترین نکات مدت اعتبار ویزای شینگن که باید بدانید

همان‌طور که می‌دانید برای سفر به کشورهای اروپایی همچون دیگر کشورهای جهان ابتدا باید برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. ویزایی که با آن می‌توان به ۲۶ کشور اروپایی سفر کرد و تا زمان اعتبار ویزا هیچ محدودیتی برای تردید بین کشورهای مختلف این حوزه وجود نخواهد داشت. یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که در ذهن متقاضیان این ویزا شکل می‌گیرد مدت اعتبار ویزای شینگن است. اینکه این ویزا تا چه زمانی اعتبار دارد؟ و آیا راهی برای تمدید ویزای شینگن وجود دارد یا خیر؟ در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا به این دو پرسش و پرسش‌های احتمالی دیگر در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن پاسخ دهیم.

مطلب مرتبط: ویزای شینگن و انواع آن؟

مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟

به‌طور کل نوع ویزای شینگن مدت اعتبار ویزای شینگن را تعیین می‌کند. به‌بیان‌ دیگر بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌دهید و ویزایی که سفارت صادر می‌کند، مدت اعتبار ویزای شینگن شما تعیین می‌شود. به‌طور کلی ویزاهای توریستی و موقت شینگن برای ایرانیان اعتباری محدود دارند و بسته به برنامه و طول سفر صادر می‌شوند. برای مثال اگر از طریق آژانسی مسافرتی برای تور ۳ شب ایتالیا اقدام به تعیین وقت از سفارت ایتالیا کرده باشید، ویزای شینگن شما از نوع یک‌بار ورود (Single Entry) و نهایتاً ۱۵ روزه صادر خواهد شد. البته اعتبار ویزاهای توریستی شینگن عموماً اعتباری ۳۰ روزه دارند و ویزاهای مولتیپل یا چند بار ورود می‌توانند تا ۵ سال اعتبار داشته باشند.

اعتبار ویزای تحصیلی شینگن نیز تا زمان پایان تحصیل خواهد بود. این ویزا هم از نوع مولتیپل است و به فرد این امکان را می‌دهد تا زمان مدت اعتبار ویزای شینگن بدون محدودیت وارد اروپا شده و از آن خارج شود. اما دو نکته مهم در خصوص ویزای شینگن سینگل و مولتی وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

 

    • نکته نخست اینکه اگر ویزای صادرشده از نوع سینگل با ۳۰ روز اعتبار باشد، و فرد با رود به خاک اروپا به هر دلیل پس از گذشت حتی یک روز مجبور به ترک حوزه شینگن شود، ویزای وی دیگر معتبر نبوده و برای ورود دوباره به اروپا باید مجدداً برای ویزا اقدام کند.

 

    • این موضوع برای ویزای مولتی شینگن کمی متفاوت‌تر است. بدان معنی که اگر ویزای شینگن صادرشده از نوع مولتیپل با ۱ سال اعتبار باشد، فرد در هر بازه ۱۸۰ روزه تنها ۹۰ روز می‌تواند در حوزه شینگن اقامت داشته باشد. این به آن معنی است که در طول یک سال مدت اعتبار ویزای شینگن، فرد ۲ بازه ۹۰ روزه می‌تواند در اروپا بماند و بین هر ۹۰ روز باید ۹۰ روز اروپا را ترک کند. این قانون برای تمامی ویزاهای مولتیپل شینگن از نوع توریستی صادق است.

مورد دیگری که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که اشتباه رایجی است که عموماً در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن صورت می‌گیرد که ناشی از روشن نبودن دو نکته کاملاً مجزا است. دو تاریخی که بعضاً با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود و برای بسیاری از متقاضیان محترم تعریف دقیق و مجزایی برای آن‌ها وجود ندارد.  تاریخ اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز اقامت که در شرایط عادی (و نه لزوماً متقاضیان ایرانی) به ترتیب ۶ ماه و ۳ ماه خواهند بود.

برای مثال اگر در اولین روز دسامبر ویزا برای فردی صادر شود، وی فرصت دارد تا اواخر ماه می سال بعد (۱۸۰ روز) وارد حوزه شینگن شود. این ۱۸۰ روز همان تاریخ مدت اعتبار ویزای شینگن فرد است. تعداد روزهای مجاز اقامت اما بدان معنی است که دارنده ویزا در این مدت شش‌ماهه، می‌تواند تا حداکثر ۹۰ روز در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد و موظف است تا پیش از پایان این مهلت ۹۰ روزه اروپا را ترک نماید.

در همین رابطه بخوانید: ویزای مولتی شینگن یا ویزای بلند مدت اروپا چیست؟

البته باید توجه داشت برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشند، کد درج‌شده بر روی ویزای آن‌ها ۱ خواهد بود. بدان معنی که با ویزای اخذشده تنها قادر به ۱ بار ورود به این منطقه هستند و از سوی دیگر مدت مجاز اقامتشان در حوزه شینگن به‌جای ۹۰ روز ، تنها ۱۵ روز است. این عدد با عدد مدت اعتبار ویزای شینگن کاملاً متفاوت است.

تقریباً ویزای مولتیپل تمامی کشورها شرایطی کم‌وبیش شبیه به این دارند. برای مثال ویزای مولتیپل کانادا که به ویزای ۵ ساله این کشور نیز معروف است، به فرد این اجازه را می‌دهد تا بدون محدودیت به کانادا سفر کرده و در هر بار سفر تا ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشد. دارنده این ویزا ملزم است پیش از پایان مهلت قانونی اقامت، خاک کانادا را (ولو یک روز) ترک کرده و اصطلاحاً مهر خروج از کانادا بخورد.

وی می‌تواند بلافاصله به کانادا بازگردد و ۶ ماه دیگر در این کشور اقامت کند. مشاهده می‌کنید که گرچه اعداد در ویزای مولتی کانادا تفاوت دارد اما ازنظر لزوم ترک خاک شباهت‌های بسیاری با مدت اعتبار ویزای شینگن دارد. مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

تمدید ویزای شینگن

یکی دیگر از سؤالات متداولی که در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن به کرات پرسیده می‌شود امکان تمدید ویزای شینگن است. واقعیت این است که تمدید ویزای شینگن به اندازه‌ای دشوار است که تقریباً می‌توان گفت غیرممکن است. بر اساس ماده ۳۳ قانون شینگن، متقاضیان تنها در صورتی می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند که به‌هیچ‌وجه قادر به ترک اروپا نباشند (موارد فورس ماژور) و یا بتوانند مدارک شخصی بسیار قوی دایر بر لزوم اقامت در اروپا ارائه دهند. در غیر این صورت باید در زمان معین و پیش از پایان مدت اعتبار ویزای شینگن اروپا را ترک کرده و از کشور محل اقامت خود بار دیگر برای ویزای شینگن اقدام کنند.

مطلب مرتبط: دلایل اصلی ریجکت ویزای شینگن در سال ۲۰۱۸ و نحوه اعتراض به آن

مدت زمان صدور ویزای شینگن

پس از بحث تمدید ویزا پس از پایان مدت اعتبار ویزای شینگن یکی دیگر از پرسش‌هایی که بسیاری از متقاضیان درباره آن ابهام دارند، مدت زمان صدور ویزای شینگن خواهد بود. مدت زمان بررسی و تائید ویزای شینگن به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود. بخش نخست مدت زمان بررسی مدارک پیش از ارسال به سفارت مربوطه و بخش دوم مدت زمان بررسی مدارک در سفارت مدنظر است.

 

    • به‌طور میانگین مدت زمان بررسی مدارک موردنیاز برای ویزای شینگن و برطرف کردن نواقص و کاستی‌های احتمالی در مجموعه نیلگام حدود ۱ هفته زمان خواهد برد. مدت زمان بررسی و تائید ویزای شینگن در سفارت نیز بین ۲ تا ۳ هفته به طول خواهد انجامید.

به‌بیان‌دیگر از زمان ارسال مدارک ترجمه‌شده و نهایی به سفارت و انجام انگشت‌نگاری توسط متقاضی، حدود ۳ هفته زمان بررسی و تائید طول می‌کشد. دقت در تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست ویزا و دیگر مدارک موردنیاز می‌تواند در موفقیت پرونده و مدت اعتبار ویزای شینگن نقش کلیدی داشته باشد. بنابراین بهتر است دست‌کم ۴ هفته پیش از برنامه سفر و تاریخ پرواز برای اخذ وقت سفارت شینگن و ارائه مدارک به سفارت اقدام کرد تا از بروز مشکلات احتمالی و ریجکت ویزا اجتناب شود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *