مهاجرت

اکسپرس اینتری | هزینه و جدول اکسپرس اینتری کانادا

 

اکسپرس اینتری یا اکسپرس انتری Express Entry نام یکی از برنامه‌های مهاجرتی کشور کاناداست که در دو سطح اکسپری اینتری استانی و فدرال اقدام به جذب نیروهای متخصص و ماهر می‌کند. شرکت در برنامه‌های مهاجرتی تحت پوشش اکسپرس انتری پس از مهاجرت تحصیلی علاقمندان بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا و رسیدن به اقامت دائم این کشور را دارد. جهت اطلاع از آخرین تغییرات هزینه و جدول اکسپرس اینتری کانادا تا پایان این بخش از سایت موسسه مهاجرتی نیلگام همراه ما اشید.

اکسپرس انتری کانادا

اکسپرس اینتری چیست؟ با نگاهی به آمار جمعیتی این سرزمین می‌توان دریافت که حدود 5.9 میلیون از کل جمعیت کشور (36.26 میلیون جمعیت کانادا) سنین بالای 65 سال را تشکیل می‌دهند؛ یعنی چیزی حدود 16 درصد از جمعیت کل این کشور پهناور! به همین دلیل دولت کانادا با تزریق مهاجران بر جمعیت چه از طریق مهاجرت تحصیلی و چه جذب نیروی کار، به دنبال حل این معضل است.

راهکاری که دولت برای مقابله با تأثیرات منفی در امور اقتصادی و مالی ناشی از افزایش سن جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد (1.47 تولد برای هر زن) اندیشیده است، تقریبا در تمامی جوانب به جذب مهاجر بستگی دارد؛ اما برای پذیرش آن نیز شرایط و قوانین سفت و سختی نیز تعیین کرده است.

از طرفی دیگر، این سرزمین پیشرفته جهت پیش‌برد اهداف اقتصادی خود نیاز به نیروی کار کارآزموده و متخصص است. با جذب مهاجران و پرورش آن‌ها در دانشگاه های کانادا، دولت متخصص مورد نیاز خود را پرورش می‌دهد و با ارائه مزایایی همچون اقامت دائم کانادا، مجوز زندگی و کار در این کشور را برای فارغ‌التحصیلان مهیا می‌کند.

برای جذب نیروی کار متخصص و ماهر خارجی نیز برنامه‌های متنوعی در سطح استانی و فدرال طراحی شده است. Express Entry از طریق سیستم آنلاین و در دسترسِ جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم اکسپرس اینتری ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش های مهاجرت به کانادا و رسیدن به اقامت دائم این کشور به حساب می‌آید.

اکسپرس اینتری Express Entry (یا اکسپرس انتری) کانادا یا به معنای لغوی آن ورود سریع، سیستمی آنلاین است که متقاصیان اقامت دائم کانادا می‌توانند از طریق آن در برنامه‌های مهاجرتی این کشور شرکت کنند. باید توجه داشت که مخاطبان این سیستم جامعه تحصیل‌کرده و با سابقه در حرفه‌های مورد تقاضای کشور است. سالانه بیش از چهارصد هزار مهاجر از طریق این برنامه‌ها با اخذ اقامت دائم کانادا وارد خاک این کشور می‌شوند.

اکسپرس انتری که از ابتدای سال 2015 عملی شد، سیستمی‌ست که روند مهاجرت به کانادا را آسان و سریع‎تر کرده است. با سیستمی شدن روند مهاجرت کاری، ثبت‌نام، ارسال مدارک و امتیازبندی، درخواست متقاضیان آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد. با استفاده از سیستم آنلاین متقاضی می‌توانند در هر مرحله ناظر موقعیت خود در پنل کاربری باشد.

سیستم اکسپرس اینتری، روند مهاجرت به کشور کانادا را به کلی تغییر داد؛ پیش از راه اندازی آن متقاضیان زمان بسیار طولانی و هزینه گزافی را صرف بررسی مشاغل و ارسال مدارک می‌کردند و سال‌ها در انتظار بررسی و تایید پرونده خود می‌ماندند، اما در چند سال اخیر با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری برنامه های مهاجرت شغلی به کانادا با دقت و سرعت عمل بهتری ساماندهی می‌شوند.

یکی از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری، دریافت اقامت دائم این کشور از همان ابتدا است. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند حتی بدون سابقه تحصیل یا کار در این سرزمین، برای خود و خانواده‌شان (همسر و فرزندان زیر 21 سال) اقامت دائم کانادا دریافت کنند و پس از ورود به خاک با این مجوز آزادانه به تحصیل و کار بپردازند.

زندگی در کانادا به دلیل شرایط اقتصادی و امکانات اجتماعی آن محبوبیت بسیاری یافته است. علاوه‌بر این، دست یافتن به پاسپورت کشور کانادا که یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است (دارای رتبه پنجم جهانی)، از طریق تمدید اعتبار مجوز اقامت دائم این کشور امکان‌پذیر است.

دولت این کشور جذب سالانه بیش از 400 هزار نیروی کار ماهر را هدف قرار داده است؛ به طوری که در سال 2021 با وجود پاندمی کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، حدود 401 هزار مهاجر موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شدند. به نقل از بخش خبری سایت سازمان دولتی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا CIC هدف دولت جذب 411 هزار مهاجر دیگر در سال 2022 و 421 هزار نیروی کار متخصص در سال 2023 است.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری باید در این سیستم پروفایل کاربری ایجاد کنند و به این ترتیب درخواست و تمایل خود یا همان EOI (فرم اختصار عبارت expression of interest) را برای کار و زندگی در این کشور نمایان کند. ثبت‌نام و ایجاد پروفایل کاربری چندان دشوار نیست؛ برای این هدف باید به سایت مهاجرت و شهروندی مراجعه کنید و به صورت آنلاین رزومه کاری، سوابق تحصیلی و مدارک زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی (یا هر دو!) را بارگذاری کنید.

سیستم امتیازدهی در این مرحله وارد عمل می‌شود تا واجد شرایط بودن متقاضی را بر اساس مدارک و شرایط ارائه شده ارزیابی کند. اگر متقاضی حداقل 67 امتیاز از 100 در این مرحله کسب کند، واجد شرایط ورود به سیستم اکسپرس اینتری است و می‌تواند در برنامه‌های مهاجرتی شرکت کند.

با تکمیل پروفایل کاربری، متقاضی وارد مرحله بعدی در سیستم اکسپرس انتری می‌شود؛ متقاضی مهاجرت به کانادا وارد به اطلاع یک استخر انتظار یا Pool می‌شود تا شرایط او از طریق دولت یا کارفرمایان برگزیده شود. به عبارتی دیگر، اطلاعات متقاضیان مهاجرت به کانادا در استخر انتظار باقی می‌ماند تا زمانی که در Draw توسط دولت یا کارفرماها انتخاب شود.

در این مرحله سوابق و مدارک ارائه شده توسط متقاضی به وسیله «سیستم جامع رتبه‌بندی اکسپرس اینتری یا CRS» بررسی می‌شود. در واقع، نمره زبان، سطح تحصیلات، نمره معدل مدرک فارغ‌التحصیلی، سن، سابقه کار در تخصص مورد نظر و همچنین شرایط متاهل یا مجرد بودن متقاضی تعیین‌کننده امتیاز کسب‌شده از سیستم CRS است.

معمولا هر دو هفته یک‌بار مسئولان نیروی کار استخر را بررسی می‎‌کنند و موارد انتخابی را وارد مرحله بعدی می‌کنند. مدت قرار گرفتن در استخر زمان مشخصی ندارد. در این بازه متقاضی می‌تواند وضعیت خود را ویرایش و پروفایل خود را به‌روزرسانی کند.

در سیستم CRS برخی معیارها الزمی و برخی دیگر اختیاری است. برای مثال شرایط سنی، ارائه مدرک تحصیلی، دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، ارائه سابقه کار معتبر با رشته تحصیلی و تطبیق پذیری با این کشور از موارد الزامی برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس انتری محسوب می‌شوند.

باید توجه داشت که در سیستم ارزیابی CRS فاکتورهای متقاضی اصلی، فاکتورهای مربوط به همسر متقاضی در صورت تاهل، و فاکتورهای مربوط به توانایی انتقال‌پذیری مهارت‌های متقاضی در کنار ویژگی‌ها و امتیازات دیگر بررسی می‌شود. امتیاز کسب شده از سیستم CRS نقش بسیار مهمی در برگزیده شدن متقاضی توسط دولت یا کارفرمایان دارد.

پس از ارزیابی شرایط و وضعیت فردی، تحصیلی و شغلی، در صورت کسب امتیاز لازم ایمیلی تحت عنوان دعوتنامه درخواست Invitation to Apply  یا همان ITA برای متقاضی ارسال می‌شود. از زمان دریافت ITA  تا زمان صدور مجوز اقامت دائم کانادا تنها 6 ماه طول می‌کشد. به همین دلیل این سیستم، اکسپرس اینتری نامیده می‌شود.

باید توجه داشت که پس از دریافت دعوت نامه ITA متقاضی فقط 60 روز زمان دارد تا برای ثبت درخواست اقامت دائم کانادا اقدام کند. اگر متقاضی توسط کارفرما برگزیده شده باشد، با داشتن پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر وارد خاک می‌شود، اما در صورت انتخاب دولت، پس از ورود به کانادا باید به دنبال شغل مناسب بود. به همین دلیل، ارائه تمکن مالی حداقل شش ماهه برای صدور مجوز اقامت دائم در نظر گرفته شده است.

باید توجه داشت که در صورت رد دعوت‌نامه توسط متقاضی، پروفایل کاربری او به صورت خودکار از سیستم CRS حذف می‌شود. اما در صورت عدم صدور دعوت‌نامه در هر Draw پرونده EOI و پروفایل متقاضی در استخر انتظار باقی می‌ماند تا در فرصت‌های بعدی مورد بررسی قرار بگیرد.

طبقه بندی مشاغل مورد نیاز دولت کانادا

سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا یا National Occupational Classification که فرم اختصار آن به NOC شهرت دارد، مشاغل رایج این کشور را بر اساس شرح وظایف و نوع فعالیت کدگذاری می‌کند و طبق میزان فعالیت‌های فیزیکی در پنج سطح مختلف گروه‌بندی کرده است.

صلاحیت متقاضیان بر اساس معیارهایی نظیر مهارت و تجربه کاری، تحصیلات مرتبط با مهارت و تجربه با ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی معتبر و توانایی و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی بسته به استان مورد تقاضا ارزیابی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه طبقه‌بندی مشاغل مورد نیاز دولت مطلب « سیستم طبقه‌ بندی ملی مشاغل NOC کانادا چیست؟» را مطالعه کنید.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که در مشاغل مورد نیاز این کشور تخصص و سابقه کاریِ مرتبط دارند، شانس بیشتری در دریافت دعوتنامه پیدا می‌کنند. به همین دلیل، به متقاضیان مهاجرت تحصیلی که به دنبال دریافت اقامت دائم کانادا هستند، پیشنهاد می‌کنیم هوشمندانه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند.

دولت این کشور جهت سامان دادن برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا در اکسپرس انتری اقدام به تقسیم برنامه به چهار زیرمجموعه کرده است؛ نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال، نیروهای فنی متخصص در زمینه تجارت و بازرگانی مورد تایید دولت فدرال، برنامه تجربه کار کانادایی و برنامه گزینش استانی که در ادامه به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا   (Federal Skilled Worker Program)

دولت برای تامین نیروی کار متخصص خود از میان متقاضیان تحصیل‌کرده و با تجربه مهاجرت به کانادا، افراد ماهر و کارآزموده را گزینش می‌کند تا چرخ اقتصاد سرزمین شمالی روان‌تر از پیش بچرخد. دولت فدرال هر ساله با انتشار لیست مشاغل مورد تقاضا در پنج سطح مهارتی (NOC) نیاز خود را اعلام می‌کند.

متقاضیانی که تخصص و سابقه شغلی آن‌ها در مشاغل مورد تقاضا وجود داشته باشد، در اولویت پذیرش برنامه جذب نیروی کار فدرال هستند تا با دریافت مجوز اقامت دائم کانادا در زمان بسیار کوتاهی وارد خاک این کشور شوند.

معمولا مشاغل مرتبط با دستیاری فیزیوتراپی و طب فیزیکی، پرستاری و مددکاری حرفه‌ای، دارو سازی، متخصص بینایی سنجی و دیگر تخصص‌های پزشکی، روانشناس و مشاور، معمار، و … هر ساله در مشاغل مورد نیاز فدرال دیده می‌شوند.

نیروهای فنی متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا  ( Federal Skilled Trade Program)

علاوه بر نیروی متخصص با مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاهی و سابقه کار، دولت به نیروی کار حرفه‌ای هم نیاز دارد. تامین این دسته از نیروهای کاری از طریق برنامه نیروی فنی مورد تایید دولت فدرال انجام می‌گیرد. مشاغل حرفه‌ای مورد نیاز در سیستم طبقه‌بندی ناک هر ساله منتشر و به‌روزرسانی می‌شود.

تجربه کار کانادایی CEC ( Canadian Experience Class)

افرادی که تجربه اقامت موقت در خاک کشور را داشته باشند، می‌توانند با ارائه سابقه کار و زندگی در این کشور در برنامه تجربه کار کانادایی یا همان CEC شرکت کنند. درواقع برای شرکت در این برنامه داشتن تجربه زندگی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی (یا فرانسه بسته به قلمرو و استان محل زندگی یا تحصیل) و همچنین داشتن سابقه کار در کانادا الزامی است.

علاقمندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند پس از تحصیل در کانادا و کسب تجربه کاری در بازار کار این کشور با ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی و فرم قرارداد با کارفرما برای شرکت در این برنامه اقدام کنند و با دریافت اقامت دائم کانادا به کار و زندگی خود در این کشور ادامه دهند. لازم به ذکر است که برای شرکت در این برنامه نیازی به خروج از کشور و اقدام از کشور مبدا نیست.

گزینش استانی کانادا  PNP ( Provincial Nominee Program)

علاوه بر دولت فدرال، استان‌های این کشور نیز می‌توانند طی توافق‌نامه‌هایی با دولت به صورت جداگانه اقدم به جذب نیروی کار مورد تقاضا کنند. برای این کار باید ابتدا اطلاعات خود در بانک شغلی ایالت‌های مختلف ثبت کرد.

اگر متقاضی موفق به دریافت پیشنهاد شغلی شود، می‌تواند از طریق برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند. پیش از اقدام باید قوانین معین هر استان به دقت مورد مطالعه قرار بگیرد؛ چراکه هر یک از استان‌ها نیروهای خاصی را نیاز دارد و طی قوانین مشخصی اقدام به ارائه اقامت دائم کانادا می‌کند. در برخی مواقع متقاضی دیگر قادر به تغییر استان محل کار خود نیست؛ بنابراین مطالعه قوانین و شرایط هر استان اهمیت بسیاری دارد.

شرایط اکسپرس اینتری کانادا

باید توجه داشت که در آخرین به روز رسانی سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری، مبنای امتیاز بندی‌ها تغییر می‌کند. اما در کل، امتیاز دهی در دو مرحله صورت می‌گیرد. اگر متقاضی از مجموعه 100 امتیاز مرحله اول، امتیاز 67 را دریافت کرد، مجوز ورود به سیستم اکسپرس انتری را دریافت خواهد کرد. در مرحله استخر انتظار یا Pool امتیازها از مجموع 1200 محاسبه می‌شود که 500 امتیاز آن به مشخصات فردی بستگی دارد.

در سیستم اکسپرس انتری تاهل و مجرد بودن متقاضی اهمیت بسیاری دارد؛ در واقع امتیاز هر فرد مجرد از 500 محاسبه می‌شود و در برنامه اسکیلدورکر استانی امتیاز فرد متاهل از 460 حساب می‌شود. 40 امتیاز باقی نسبت به شرایط همسر فردِ متاهل اعطا می‌شود.

تقسیم‌بندی امتیازها در سیستم اکسپرس اینتری
دسته‌بندی شاخصامتیاز متقاضی مجردامتیاز متقاضی متاهل
شاخص‌های فردی متقاضی اصلی500460
شاخص‌های فردی همسر040
شاخص‌های ترکیبی100100
امتیازهای متفرقه600600

باید توجه داشت که هر یک از برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری امتیاز کل مشخصی در نظر می‌گیرند و بر اساس آن به فاکتورهای الزامی و اختیاری امتیازدهی می‌کنند. لازم به ذکر است که امتیاز برگزیده از سیستم ارزیابی CRS در هر بار انتخاب Draw متفاوت است و هر دو ماه یک‌بار به روز رسانی می‌شود.

برای مثال در آخرین دراو برای مهاجرتی PNP که در تاریخ 8 مارس سال 2021 دراو  Draw شماره 177 اتفاق افتاد، از میان لیست استخر انتظار، برای 671 متقاضی ITA یا دعوتنامه صادر شد. حداقل امتیازی که در این دراو در نظر گرفته شده بود، امتیاز 739 در برنامه مهاجرتی گزینش استانی است.

همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، در سیستم اکسپرس اینتری برخی شرایط الزامی‌ست و ارائه برخی شرایط دیگر امتیاز بیشتری در سیستم CRS کسب می‌کند. شرایط مناسب سنی، مدرک فارغ‌التحصیلی دیپلم به بالا، و سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی و مدرک زبان از جمله معیارهای اصلی و ضروری برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی سیستم ارزیابی اکسپرس اینتری محسوب می‌شود.

سایر عواملی که منجر به کسب امتیاز بیشتر می‌شوند عبارت هستند از: تسلط کامل به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه، آشنایی به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی، ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد یا PhD، تجربه اقامت کاری یا تحصیلی در خاک کانادا، اقامت یکی از اقوام درجه یک (پدر، مادر، خواهر و برادر) متقاضی یا همسرش در کشور کانادا و پیشنهاد کاری از یک شرکت کانادایی.

از آنجایی که سیستم اکسپرس اینتری مهم‌ترین جریان ورود نیروی کار ماهر و متخصصان بین‌المللی به کشور محسوب می‌شود، تحقق بخشیدن اهداف دولت از این سیستم در گرو انتخاب درست از میان متقاضیان مهاجرت به کانادا در مرحله استخر انتظار است؛ از این رو، شرایط متقاضی در نتیجه درخواست EOI او اهمیت بسیاری دارد. به دلیل اهمیت این موضوع ابتدا فاکتورهای الزامی برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری را بررسی می‌کنیم.

مهارت زبان انگلیسی و زبان فرانسوی

تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا یا هر دو آن‌ها جهت اشتغال به کار یا تحصیل در کانادا ضروری‌ست. در سیستم امتیازدهی حداکثر 28 امتیاز در برنامه جذب نبروی متخصص فدرال برای این فاکتور در نظر گرفته شده است. متقاضی بسته به توانایی‌های متقاضی در مهارت‌های نوشتن، خواندن، شنیداری و مکالمه ارزیابی می‌شود. به عبارتی دیگر، نمره هر یک از مهارت‌ها در امتیاز کسب‌شده از این فاکتور تاثیرگذار است.

بر خلاف دانشگاه های کانادا که معیار صدور پذیرش تحصیلی نمرات کسب شده در کارنامه آزمون آیلتس است، در سیستم امتیازدهی CRS نمرات آزمون‌های مختلف به سیستم Canadian Language Benchmarks (CLB)  تبدیل محاسبه می‌شود. نمرات آژمون‌های زبان فرانسوی نیز به سیستم Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC)  تبدیل و محاسبه می‌شود.

کسب حداقل نمره CLB 7 یا NCLC 7 در هر چهار مهارتِ زبان اصلی و نمره CLB 5 یا NCLC 5 در زبان دوم (در صورت امکان) برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری الزامی‌ست. دارندگان نمرات پایین‌تر در مدرک زبان امتیاز این مرحله را از دست می‌دهند. کسب نمرات بالاتر منجر به دریافت امتیاز بیشتر و به همین ترتیب افزایش شانس پذیرش می‌شود.

فاکتور تحصیلات در سیستم اکسپرس اینتری

بر اساس قوانین متقاضیان شرکت در برنامه‌های مهاجرتی باید مدارک فارغ‌التحصیلی خود را به سیستم آموزشی این کشور تبدیل کنند. برای این منظور به گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) نیاز است؛ این مدرک از یک سازمان تعیین‌شده به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، تعلق پیدا می‌کند.

گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی مدارک تحصیلی اخذشده از دیگر موسسات آموزشی خارجی را برابر با یک گواهی دیپلم یا مدرک دانشگاهی از یک موسسه کانادا کانادایی تطبیق می‌دهد. هنگام درخواست باید مدرک کانادایی خود یا گزارش اعتبار خارجی و ارزیابی اعتبار تحصیلی خود را وارد سیستم اکسپرس اینتری کنید.

بر اساس مقطع و نمره معدل فارغ‌التحصیلی متقاضی می‌تواند با از این فاکتور حداکثر 25 امتیاز را در مرحله اول کسب کند. با ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از رشته‌هایی که مورد نیاز مشاغل این کشور است، می‌توان شانس پذیرش را افزایش داد.

سابقه شغلی معتبر و قابل ارائه

مانند رشته تحصیلی آکادمیک، ارائه سابقه شغلی از میان مشاغل مورد نیاز کانادا می‌تواند شانس پذیرش متقاضی را در سیستم اکسپرس انتری را افزایش دهد. برای کسب امتیاز این فاکتور باید حداقل 30 ساعت در هفته کار تمام‌وقت با دستمزد به مدت یک‌سال یا مقدار برابر با آن کار پاره وقت 15 ساعت در هفته به مدت 24 ماه در مشاغل نوع  یا سطح مهارت A یا B در طبقه بندی مشاغل ملی ارائه کرد.

در سیستم ارزیابی CRS تجربه کاری در سه حالتِ کار تمام‌وقت در کانادا یا دیگر کشورها، کار حین تحصیل یا کار خود اشتغالی بررسی می‌شود. برای اعلام نوع شغل خود باید کد ناک را از میان لیست منتشر شده پیدا و در سیستم اکسپرس اینتری وارد کرد.

سابقه شغلی افراد در دو بازه 10 ساله بررسی می‌شود که حداکثر امتیاز 15 را برای متقاضی همراه دارد. علاوه‌بر این، داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان کانادایی نیز 10 امتیاز دیگر دارد که اجباری نیست اما شانس پذیرش را افزایش می‌دهد.

امتیاز فاکتور سن در سیستم اکسپرس اینتری

برنامه‌های مهاجرتی که از سیستم اکسپرس اینتری برای جذب مهاجر یا به عبارت صحیح‌تر نیروی کار متخصص و ماهر استفاده می‌کنند، برای بازه سنی 18 تا 46 سال مناسب هستند. به عبارتی دیگر، شروع کار در کانادا چه در عناوین شغلی تخصصی و چه حرفه‌ای، تنها برای سنین 18 تا 46 سال امکان‌پذیر است.

حداکثر امتیازی که سیستم  در مرحله اول برای فاکتور سن در نظر گرفته است، امتیاز 12 است که به متقاضیان بین 20 تا 29 سال تعلق پیدا می‌کند. در مرحله دوم برنامه جذب نیروی کار متخصص فدرال این فاکتور 110 امتیاز برای متقاضی مجرد و امتیاز 100 را برای متقاضی متاهل دارد. باید توجه داشت که برای سنین بالای 46 سال به ازای هر سال 1 امتیاز منفی محاسبه می‌شود.

شاخص تطبیق پذیری در امتیازدهی اکسپرس اینتری

شرایط همسر متقاضی شرکت در برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری اهمیت ویژه‌ای در سیستم امتیازدهی دارد. برای مثال دانش و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی همسر، تجربه همسر متقاضی از کار یا تحصیل در کانادا، و اقامت یکی از اقوم درجه همسر یا متقاضی در کانادا امتیازات چشمگیری را در برنامه‌های مهاجرتی دارد.

علاوه بر شرایط همسر، سابقه کار یا تحصیل در کانادا و داشتن پیشنهاد شغلی (همان جاب آفر) می‌تواند امتیازات خوبی را از شرط تطبیق‌پذیری نصیب متقاضیِ مجرد کند.

اکر متقاضی از مجموع امتیازات فوق بتواند امتیاز 67 را در مرحله اول دریافت کند، می‌تواند وارد مرحله بعدی اکسپرس اینتری شود و در رقابت بعدی شرکت کند. پس از ورود به استخر انتظار بسته به برنامه مهاجرتی مورد نظر امتیازبندی جدید صورت می‌گیرد.

در واقع، امتیازبندی CRS سیستمی است که سایت سازمان مهاجرت و شهروندی دولت کانادا برای ارزیابی و امتیازدهی پرفایل‌های شرکت‌کننده در اکسپرس اینتری برای گزینش برنامه‌های مهاجرتی استفاده می‌کند و تفاوت بسیاری با سیستم امتیاز واجد شرایط بودن برای ورود به استخر انتظار که حداقل 67 امتیاز است، نباید اشتباه گرفت.

اگر سیستم متقاضی را واجد شرایط بشناسد، متقاضی وارد مرحله بعدی امتیازدهی می‌شود؛ در مرحله دوم سیستم امتیازدهی CRS شرایط متقاضی را بر اساس برنامه‌های مهاجرتی ارزیابی می‌کند. هر یک از این برنامه‌ها امتیازبندی ویژه خود را دارند. در ادامه فاکتورهای اصلی متقاضی، فاکتورهای مربوط به همسر و توانایی انتقال‌پذیری مهارت‌های متقاضی در کنار امتیازات اضافی و اختیاری را در سقف امتیازها 1200 بررسی می‌کنیم.

جدول اکسپرس اینتری کانادا

طبق آخرین گزارش‌های سازمان مهاجرت و شهروندی دولت کانادا، امتیازبندی اکسپرس اینتری در دو گروه‌ متقاضیان مجرد و متاهل به تفکیک فاکتورهای مهم به ترتیب زیر اعلام شده است. امتیازهای این مرحله طبق قوانین امتیازبندی CRS محاسبه می‌شود و حداکثر آن 500 است.

فاکتورهاحداکثر میزان امتیازبندی CRS (مجرد)     حداکثر میزان امتیازبندی CRS (متاهل)
سن110 100
سطح تحصیلات 150 140
میزان تسلط به زبان160 150
تجربه کار در کانادا 8070

موارد فوق از جمله شرایط الزامی شرکت در برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری است که کیفی هر یک امتیاز جداگانه‌ای دارد. جزئیات هر یک از فاکتورها یکی از نکات مهم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. به همین دلیل به طور جداگانه هر یک از فاکتورهای بالا را بررسی می‌کنیم.

همان‌طور که گفتیم، برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری برای سنین 18 تا 47 سال طراحی شده است. شرایط سنی متقاضی امتیاز مجزایی را از این فاکتور برای او به ارمغان می‌آورد:

نحوه امتیازدهی به فاکتور سن در اکسپرس اینتری
شرایط سنی نحوه امتیازدهی به متقاضی مجردنحوه امتیازدهی به متقاضی متاهل
سن 17 سال و کمتر  00
سن 18 سال 9099
سن 19 سال 9599
سن 20 تا 29 سال 100110
سن 30 سال 95105
سن 31 سال 90 99
سن 32 سال 8594
سن 33 سال 80 88
سن 34 سال 75 83
سن 35 سال 70 77
      سن 36 سال 65 72
 سن 37 سال 60 66
 سن 38 سال 55 61
 سن 39 سال 50 55
 سن 40 سال 45 50
 سن 41 سال 3539
 سن 42 سال 25 28
 سن 43 سال 15 17
 سن 44 سال 56
 سن 45 سال و بیشتر 0 0

سطح تحصیلات متقاضی یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در زمینه مهاجرت کاری محسوب می‌شود. ارتباط مدرک فارغ‌التحصیلی با سابقه کاری از عوامل ضروری در شرکت در برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری به حساب می‌آید:

نحوه امتیازدهی به سطح تحصیلات در اکسپرس اینتری
سطح تحصیلاتنحوه امتیازدهی به متقاضی مجر دنحوه امتیازدهی به متقاضی متاهل
     سیکل00
دیپلم دبیرستان یا هنرستان3028
 مدرک دانشگاهی یک‌ساله 90 84
 مدرک کاردانی9891
مدرک کارشناسی 120 112
ارائه دو مدرک کارشناسی128119
مدرک کارشناسی ارشد135126
مدرک دکترا150140

معادل‌ها بین معیارهای زبان کانادایی Canadian Language Benchmarks یا (CLBs) برای زبان انگلیسی و سطح مهارت زبان کانادایی Niveaux de compétence linguistique canadiens برای فرانسوی جهت ارزیابی مهارت‌های متقاضی و میزان تسلط او به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی (یا هر دو) طراحی شده است. نتایج آزمون‌های زبان از سازمان‌های تعیین شده بر اساس نمرات متقاضی در هر چهار مورد در سیستم ارزیابی CRS اهمیت دارد.
به تازگی تسلط به هر دو زبان همزمان نیز امتیازهای مضاعفی برای متقاضی اقامت دائم کانادا به همراه دارد. پیش از این اگر متقاضی به هر زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشت، باید آن زبانی که نمره بالاتری دارد را برمی‌گزید؛ اما در آپدیت‌های جدید میزان تسلط متقاضی به هر دو زبان منجر به دریافت امتیاز می‌شود.
با استفاده از برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی (CELPIP) می‌توان نمرات آزمون‌های معتبری مانند آیلتس و تافل را به آسانی به معیار CLB تبدیل کرد. در جدول‌های زیر امتیازهای نمرات مربوط به چهار مهارت زبان را بررسی می‌کنیم.

سطح زبان اول در مهارت خواندن
سطح مهارتی در مهارت خواندننحوه امتیازدهی به متقاضی مجردنحوه امتیازدهی به متقاضی متاهل
CLB 3 (معادل آیلتس 3.5) یا کمتر00
CLB 4 یا 5 (معادل آیلتس 4)66
CLB 6 (معادل آیلتس 5)98
CLB 7 (معادل آیلتس 6)1716
CLB 8 (معادل آیلتس 6.5)2322
CLB 9 (معادل آیلتس 7)3129
CLB 10 (معادل آیلتس 8) یا بیشتر3432

 

سطح زبان اول در مهارت نوشتن
سطح مهارت نوشتننحوه امتیازدهی به متقاضی مجردنحوه امتیازدهی به متقاضی متاهل
CLB 3 (معادل آیلتس 5) یا کمتر00
CLB 4 یا 5 (معادل آیلتس 5)66
CLB 6 (معادل آیلتس 5.5)98
CLB 7 (معادل آیلتس 6)1716
CLB 8 (معادل آیلتس 6.5)2322
CLB 9 (معادل آیلتس 7)3129
CLB 10 (معادل آیلتس 7.5) یا بیشتر3432

 

سطح زبان اول در مهارت شنیدن
سطح مهارت شنیدارینحوه امتیازدهی به متقاضی مجردنحوه امتیازدهی به متقاضی متاهل
CLB 3 (معادل آیلتس 4.5) یا کمتر00
CLB 4 یا 5 (معادل آیلتس 5)66
CLB 6 (آیلتس 5.5)98
CLB 7 (آیلتس 6)1716
CLB 8 ( آیلتس 7.5)2322
CLB 9 ( آیلتس 5)3129
CLB 10 (معادل آیلتس 8.5) یا بیشتر3432

 

سطح زبان اول در مهارت مکالمه
 سطح مهارت مکالمهنحوه امتیاز دهی به مجردنحوه امتیازدهی به متاهل
CLB 3 (معادل آیلتس 4) یا کمتر00
CLB 4 یا 5 (معادل آیلتس 5)66
CLB 6 (IELTS 5)98
CLB 7 (IELTS 6)1716
      CLB 8 (IELTS 6.5)2322
CLB 9 (IELTS 7)3129
CLB 10 (IELTS 7.5) یا بیشتر3432

سطح مهارت چهارگانه (خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه) در زبان رسمی دوم می‌توان تا سقف 24 امتیاز برای متقاضی‌های مجرد و سقف امتیاز 22 را برای متقاضی‌های متاهل در بر دارد. جهت بررسی دقیق جدول زیر را مطالعه کنید.

نحوه امتیازدهی برای مهارت زبان دوم
مهارت خواندنمهارت نوشتنمهارت شنیداریمهارت مکالمه
سطح زبان دومم جردمتاهلمجردمتاهلمجردمتاهلمجردمتاهل
CLB 4 یا کمتر  0 0 0 0 0 0 0 0
CLB 5 یا 6 1 1 1 1 1 1 1 1
CLB 7 یا 8  3 3 3 3 3 3 3 3
 CLB 9 یا بالاتر 6 6 6 6 66  66

داشتن سابقه کار در کشور کانادا برای متقاضیان شرکت در برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری امتیازهای خوبی در پی دارد. باید توجه داشت که در مرحله دوم امتیازدهی هم این فاکتور الزامی نیست، اما ارائه آن می‌تواند امتیازات قابل توجهی را به متقاضی مجرد یا تاهل بدهد.

نحوه امتیازدهی به سابقه کار در کشور کانادا
مدت زمان سابقه کاریمتاقس مجردمتقاضی متاهل
کمتر از یک‌سال00
یک سال4035
دو سال5346
سه سال6456
چهار سال7263
پنج سال8070

ارائه برخی فاکتورهای متفرقه می‌تواند امتیاز و همچنین شانس پذیرش متقاضی را بالا ببرد؛ مانند حضور برادر یا خواهر متقاضی یا همسر او در کشور کانادا با پاسپورت کانادایی یا اقامت دائم، سطح زبان CLB 7 به بالا در زبان فرانسوی، تحصیل در کانادا به مدت حداقل یک‌سال، دریافت پیشنهاد کار از کانادا یا دریافت دعوتنامه استانی Provincial or territorial nomination که 600 امتیاز برای متقاضی به همراه دارد.

با توجه به شرایط و امتیازات ارائه شده در بالا می‎توانید شرایط خود و خانواده را بر اساس معیارهای سیستم  CRS بررسی کنید. جهت ارزیابی دقیق‌تر می‌توانید به سایت محاسبه امتیازهای اکسپرس انتری طبق سیستم امتیازبندی CRS کلیک کنید.

مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

در هر مرحله از سیستم اکسپرس اینتری مدارک مشخصی از متقاضی و همراهان این درخواست می‌شود. در مرحله اول و تشکیل پروفایل کاربری باید اطلاعاتی نظیر اطلاعات هویتی، اطلاعات تماس، ارائه جزییات دقیق دوره‌های تحصیل در رزومه تحصیلی و همچنین سوابق کاری، میزان تسلط به یکی از زبان های رسمی کانادا (یا هر دو)، شرایط سنی خود و در صورت تاهل همسر و فرزندان، شانس سازگاری با زندگی در استان‌ها و کشور، و اطلاعات و مشخصات همسر و فرزندان زیر 21 سال نیاز است.

اطلاعات فوق با ارسال اسکن اصل و ترجمه مدارک به اثبات می‌رسد. بنابراین باید اسکن پاسپورت و مدارک مسافرتی خود و همسر (در صورت تاهل)، مدارک تحصیلی و شغلی خود و همسر، مدارک زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی، گواهیِ ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی و در در صورت داشتن دعوتنامه کاری کپی دعوتنامه کاری از یک کارفرمای کانادایی و … را ضمیمه درخواست EOI کرد.

پس از دریافت ITA نیز مدارک مشخصی برای صدور ویزا و مجوز اقامت دائم کانادا باید ارسال شود. به طور کلی باید مدارک تست‌های پزشکی (مرحله مدیکال)، جلسه انگشت‌نگاری، گواهی سوپیشینه و … برای این مرحله مهیا شود.

باید توجه داشت که بسته به شرایط متقاضی، قوانین هر یک از برنامه‌های مهاجرت به کانادا و موقعیت‌های جهانی مهاجرت ممکن است مدارک و شرایط جدید اعمال شود. جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر و ارزیابی وضعیت خود بر اساس استاندارهای سیستم اکسپرس اینتری با مشاوران و کارشناسان با تجربه نیلگام تماس بگیرید.

هزینه اکسپرس اینتری کانادا

به طور کلی ثبت‌نام و ایجاد پروفایل کاربردی در سیستم اکپسرس اینتری رایگان است؛ اما در صورت پذیرش و دریافت ایمیل ITA در هر مرحله از پروسه پرونده باید هزینه‌ها و کارمزدهای آن پرداخت شود. از آزمایش‌های پزشکی گرفته تا شرکت در جلسه بیومتریک در کارگزاری‌های VFS GLOBAL در کشورهای همسایه، هزینه‌هایی‌ست که مرحله به مرحله باید پرداخت کرد.

طبق گزارش‌های سایت سازمان مهاجرت و امور شهروندی دولت کانادا در سال 2021، کارمزد بررسی پرونده متقاضی برنامه‌های مهاجرت به کانادا 825 دلار، کارمزد صدور مجوز اقامت دائم کانادا 500 دلار، کارمزد بررسی پرونده همسر و صدور مجوز اقامت دائم همسر 1,325، کارمزدهای اضافی به ازای هر فرزند 225 دلار است. توجه داشته باشید که این مبلغ‌ها به دلارِ کانادا اعلام شده است.

علاوه بر این، هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت شود؛ مانند کارمزد آزمایش‌های پزشکی بزرگسالان 450 دلار، کارمزد آزمایش‌های پزشکی کودکان 250 دلار، هزینه جلسه انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک 85 دلار،  میانگین هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی 200 دلار و …

علاوه‌بر پرداخت هزینه‌های مربوط به پروسه دریافت اقامت دائم کانادا از طریق شرکت در برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری، متقاضی باید مبلغی را به عنوان تمکن مالی در حساب خود ارائه دهد. این مبلغ صرف هزینه زندگی متقاضی در بدو ورود به خاک کانادا و پیش از شروع به کار و دریافت حقوق ماهانه می‌شود.

تمکن مالی مورد نظر سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا به ازای هر یک از اعضا خانواده به شرح زیر اعلام شده است:
•    یک فرد مجرد: 12,960 دلار
•    یک زوج: 16,135 دلار
•    یک زوج و یک فرزند: 19,836 دلار
•    خانواده 4 نفری: 24,083 دلار
•    خانواده 5 نفری: 27,315 دلار
•    خانواده 6 نفری: 30,806 دلار
•    خانواده 7 نفری: 34,299 دلار

باید توجه داشت که پس از دریافت ITA برای دریافت اقامت دائم کانادا و ورود به خاک نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی وجود دارد و پیش از آن نیازی به ارائه صورت حساب چندماهه یا گواهی اصلی بانکی ندارد.

سایت ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا

سیستم اکسپرس اینتری از طریق سایت سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا مدیریت می‌شود. جهت ثبت نام و ایجاد پروفایل کاربری باید در این سایت ثبت‌نام کرد و مراحل به مرحله این پروسه را پیگیری کرد. باید توجه داشت که این سایت امکان ویرایش و افزودن اطلاعات را نیز برای کاربران ایجاد کرده است.

اکسپرس اینتری استانی کانادا

یکی از برنامه‌های مهاجرتی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری انجام می‌گیرد، برنامه گزینش استانی کانادا یا Provincial Nominee Program  است که به اختصار PNP شناخته شده است. این برنامه امکان گزینش استان محل زندگی را دارد و می‌توان بر اساس مشاغل مورد نیاز هر استان برای مهاجرت اقدام کرد.

جهت بررسی مدارک خود و اقدام برای مهاجرت آسان و سریع از طریق Express Entry، میتوانید نسبت به رزرو وقت مشاوره از سایت نیلگام اقدام بفرمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *