تور, مهاجرت, ویزا

معرفی سفارت آلمان و شرایط دریافت وقت سفارت

معرفی سفارت آلمان و شرایط دریافت وقت سفارت

سفر به آلمان نیاز به اخذ یکی از انواع ویزای آلمان دارد. در این مقاله از سایت نیلگام به معرفی سفارت آلمان و شرایط دریافت وقت سفارت پرداخته‌ایم.

کشور آلمان به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در زمینه‌های مختلف، میزبانی برندهای معتبر جهانی، وجود دانشگاه‌های برتر دنیا و وجود جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی مقصد ایده‌آلی برای تحصیل و هرگونه فعالیت کاری محسوب شده و سفارت این کشور در تهران جزو پرمتقاضی‌ترین و شلوغ‌ترین کنسولگری‌های حاضر در ایران به شمار می‌رود. خوشبختانه آلمان هم‌چنان مناسبات سیاسی و اقتصادی خود با ایران را حفظ کرده است و از همین رو سفارت آلمان کماکان در ایران مشغول فعالیت است و به متقاضیان ایرانی انواع خدمات ویزای شینگن آلمان را ارائه می‌دهد.

از آنجایی که این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن محسوب می‌شود از قوانین این محدوده تبعیت کرده و ورود به آن هم‌چون ۲۵کشور دیگر عضو این حوزه نیازمند دریافت یکی از انواع ویزای معتبر شینگن است. بر همین اساس چنانچه قصد دارید تا در آینده‌ای نزدیک برای هر یک از انواع ویزای شینگن آلمان مانند ویزای توریستی یا ویزای تحصیلی جهت سفر به قطب اقتصادی اروپا برنامه‌ریزی کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا پیش از هر اقدامی اطلاعات خود در مورد سفارت آلمان را افزایش داده و از شرایط دریافت وقت سفارت این کشور مطلع گردید.

اطلاعات سفارت آلمان در تهران

 سفارت جمهوری فدرال آلمان در پایتخت ایران، تهران فعالیت می‌کند و برخلاف بسیاری از کشورهای حوزه شینگن نظیر هلند، جمهوری چک، فرانسه و اتریش که از کارگزاری وی اف اس گلوبال برای بخش عمده‌ای از خدمات خود استفاده می‌کنند، از یک کارگزاری منحصر به فرد به نام ویزامتریک جهت سرعت‌دهی و ایجاد سهولت در امور خدمات وقت سفارت و ویزای شنگن آلمان بهره می‌برد. عموما سفارت‌ها و کنسولگری‌های حوزه شینگن رسیدگی به بخشی از خدمات خود نظیر وقت سفارت شینگن، دریافت فرم درخواست و مدارک ویزا و تحویل پاسپورت و اموری از این قبیل را به کارگزاری‌هایی نظیر وی اف اس گلوبال و ویزامتریک برون‌سپاری کرده‌اند تا از این طریق بهتر به درخواست‌ها رسیدگی کرده و با سرعت و سهولت بیشتری به پرونده متقاضیان رسیدگی کنند.

در مورد ژرمن‌ها نیز کارگزاری ویزامتریک مسئول انجام خدمات مرتبط با ویزای شنگن کوتاه‌مدت آلمان است، اما پیگیری امور ویزای بلند‌مدت اقامت یا همان ویزای ملی آلمان کماکان به صورت مستقیم با کنسولگری و سفارت آلمان واقع در تهران است.

همچنین لازم به ذکر است که انواع کارگزاری‌های سفارت حاضر در ایران نظیر وی اف اس گلوبال، ویزامتریک و کاکس اند کینگز هیچ‌گونه نقشی در ارزیابی و تصمیم‌گیری نهایی موفقیت یا ریجکت درخواست ویزای شنگن نداشته و رسیدگی به این امور تنها به عهده سفارت آلمان است.

آدرس سفارت آلمان در تهران

سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران، چهار راه استانبول، خیابان فردوسی شماره ۳۲۰-۳۲۴ تهران، بین بهارستان و جمهوری و بالاتر از کوچه معروف برلن واقع شده است که برای مسیریابی راحت‌تر می‌توانید لوکیش سفارت روی نقشه گوگل را مشاهده کنید. البته بخش حقوقی و کنسولی جدید سفارت آلمان در تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۷، ساختمان آرین واقع شده است که در صورت جستجوی این آدرس بر روی گوگل مپ با نام اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان مواجه می‌شوید.

بنابر اطلاعات ارائه‌شده در سایت ویزامتریک از تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۸ بخش روادید ویزای سفارت آلمان به این آدرس جدید انتقال یافته و ممکن است بخاطر این جا به جایی، کمی در رسیدگی به درخواست‌های ویزا تاخیر ایجاد شود.

به طور کلی متقاضیان باید برای پیگیری و درخواست امور ویزای ملی شینگن آلمان (اقامت طولانی‌مدت برای تحصیل دانشگاهی، کار یا پیوست به خانواده –بیش از ۹۰ روز) به هر یک از دو آدرس قید‌شده سفارت آلمان مراجعه نموده و مدارک خود را به این مراکز ارائه نمایند و برای انجام الباقی امور ویزای کوتاه‌مدت شنگن از خدمات کارگزاری ویزامتریک استفاده نمایند.

ساعات کاری و روش‌های تماس با سفارت آلمان بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت رسمی سفارت آلمان، ساعات کار بخش ویزای سفارت به استثنای روزهای جمعه و شنبه و ایام تعطیل رسمی، از یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۶:۴۵ تا ۱۴:۳۰ است. البته لازم به ذکر است که خدمات ویزای سفارت آلمان تنها در صورت دریافت تعیین وقت قبلی قابل ارائه است. ساعات کار بخش تائید مدارک ویزا نیز به استثنای روزهای جمعه و شنبه و ایام تعطیل رسمی، از یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰ با تعیین وقت قبلی است.

همچین متقاضیان می‌توانند از طریق کدپستی ۱۱۴۴۶۴۳۴۱۶ ، شماره تلفن ۳۹۹۹۰۰۰۰ و فکس ۳۹۹۹۱۸۹۰ با سفارت آلمان واقع در فردوسی ارتباط برقرار کنند. هم‌چنین شماره تلفن‌های ۸۸۷۵۷۵۶۱ ، ۸۸۷۵۷۵۶۲، ۸۸۷۵۷۵۶۳ ، ۸۸۷۵۷۵۵۱ ، ۸۸۷۵۷۵۵۲ و شماره فکس ۸۸۷۵۸۴۷۹ مربوط به بخش روادید – کنسولی جدید سفارت آلمان است که با استفاده از این شماره‌ها از یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۱ الی ۱۲ می‌توان به خط ویژه بخش روادید آلمان متصل گردید. البته بنابر اطلاعات سفارت، به سوالات مربوط به درخواست ویزا پاسخ تلفنی داده نخواهد شد.

تعطیلات سفارت آلمان در سال ۲۰۲۰

بنابر اطلاعات وب‌سایت، سفارت المان در تهران در روزهای زیر تعطیل است:

سال نو میلادیچهارشنبه ۱ ژانویه
روز انقلابدوشنبه ۱۱ فوریه
روز ملی صنعت نفت
چهارشنبه ۲۰ مارس
نوروزپنج‌شنبه ۲۱ مارس
سیزده بدر
سه‌شنبه ۲ آپریل
عید پاک
یکشنبه ۱۲ آوریل
عروج مسیحپنج‌شنبه ۳۰ مه
یک‌شنبه عید پنطیکاست یا پنجاههیکشنبه ۳۱ می
دوشنبه عید پنطیکاست یا پنجاهه
دوشنبه ۱ جون
عاشورایکشنبه ۳۰ آگوست
روز اتحاد آلمان
پنج‌شنبه ۳ اکتبر
شب کریسمس
جمعه ۲۵ دسامبر
روز اول کریسمسشنبه ۲۶ دسامبر
روز دوم کریسمس
یکشنبه ۲۷ دسامبر
شب سال نو میلادی
سه‌شنبه ۳۱ دسامبر

آدرس، ساعات کاری و روش‌‌های تماس با کارگزاری ویزامتریک

بنابر اعلامیه رسمی سفارت آلمان، سفارت از تاریخ ۲٫۹٫ ۲۰۱۸ همکاری رسمی خود را با کارگزاری شرکت خدماتی ویزامتریک VISAMETRIC در راستای مشتری‌مداری و تسهیل پروسه درخواست ویزای کوتاه‌مدت شینگن (تا حداکثر ۹۰ روز) آغاز کرده است.

مرکز درخواست روادید ویزامتریک در تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی وزرا، نبش خیابان ۲۱ ، پلاک ۱۳۷ ، ساختمان شیراز، طبقه اول واقع شده است و شما می‌توانید از طریق این لینک مختصات آنرا بر روی نقشه گوگل مپ مشاهده کنید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما تنها می‌توانید برای تعیین وقت سفارت، درخواست ویزای شنگن کوتاه‌مدت، ارائه مدارک، انجام امور بیومتریک، پیگیری درخواست و تحویل پاسپورت و سایر امور این چنینی از خدمات آنلاین و حضوری ویزامتریک در تهران استفاده کنید.

اما همانند روال گذشته، بررسی درخواست ویزا و تصمیم‌گیری نهایی برای موافقت و یا رد درخواست ویزا به عهده سفارت آلمان خواهد بود. اصولا درخواست ویزا از کارگزاری ویزامتریک نیازمند دریافت وقت سفارت یا همان قرار ملاقات از طریق وب‌سایت ویزامتریک است و متقاضیان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای بیشتر علاوه بر هزینه ویزای نرمال و خدمات کارگزاری، از مجموعه‌ای از خدمات اضافی تحت عناوین خدمات VIP، عکسبرداری بیومتریک،تحویل پاسپورت توسط پیک، تکمیل و پرکردن فرم درخواست ویزا، سرویس اطلاع‌رسانی(تلفن، ایمیل، پیامک) فتوکپی و فکس، ترجمه مدارک استفاده کنند.

ساعات کاری ویزامتریک از یک‌شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برای امور درخواست ویزا و از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۷:۰۰ برای تحویل پاسپورت است. همچنین متقاضیان می‌توانند در ساعات اداری از طریق شماره تماس ۸۸۷۰۰۳۴۳ و کدپستی ۱۵۱۳۹۳۳۱۳۴ با این کارگزاری در تماس بوده و امور خود را پیگیری کنند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که خدمات وی آی پی و اضافی ویزامتریک به معنی قرار ملاقات زودتر و رسیدگی سریع‌تر به پرونده متقاضی نبوده و تنها به منظور ارائه محیطی راحت‌تر و امکاناتی بیشتر به متقاضیان است.

مراحل اخذ وقت سفارت و درخواست ویزا

یکی از اصطلاحاتی که از دیرباز در بین مردم متداول بوده و به اصطلاح جا افتاده، دریافت وقت سفارت است. اما با توجه به حجم بالای درخواست ویزای متقاضیان در سفارتی نظیر آلمان و پروسه زمان‌بر اخذ وقت سفارت، اخیرا کارگزاری‌ ویزامتریک همکاری خود را با کنسولگری آلمان شروع کرده و انجام بخشی از امور ویزای کوتاه‌مدت شنگن (قرار ملاقات و درخواست ویزا) سفارت‌ را بر عهده گرفته‌ است.

بر همین اساس متقاضیان هر دو نوع ویزای شنگن کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت شنگن میبایست برای دریافت وقت سفارت به وب‌سایت رسمی ویزامتریک مراجعه کرده و از این طریق نسبت به اخذ قرار ملاقات ویزامتریک یا وقت سفارت آلمان اقدام کنند. به بیانی دیگر تعیین وقت ویزامتریک و وقت سفارت تنها از طریق وب‌سایت ویزامتریک قابل انجام بوده و وب‌سایت سفارت آلمان چنین خدماتی را ارائه نخواهد داد. از این رو متقاضی میبایست پیش از هر اقدامی برای تعیین قرار ملاقات ویزامتریک و یا وقت سفارت آلمان(در صورتی که نیاز به درخواست ویزای طولانی‌مدت داشته باشید) به وب‌سایت ویزامتریک به آدرس  visametric.com/iran/Germany/fa مراجعه نموده و به صورت آنلاین مراحل زیر را انجام دهد:

 • مبلغ ریالی هزینه ثبت‌نام درخواست ویزای شنگن را به حساب ذکر‌شده در این وب‌سایت واریز می‌کنید. برای گروه یا خانواده مبلغ باید به صورت یکجا واریز گردد.
 • با گذشت یک روز کاری از واریز وجه، شما می‌توانید با وارد کردن شماره کارت و تاریخ پرداخت در سایت ثبت‌نام کنید.
 • سپس در مرحله بعدی اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس ایمیل، شماره تلفن، شماره پاسپورت و شماره کارت شناسایی خود را وارد کنید.
 • با تائید اطلاعات شخصی وارد شده، این امکان را دارید تا براساس تقویم و روزهای موجود وب‌سایت، یک قرار ملاقات ویزامتریک یا وقت سفارت آلمان انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب و تایید وقت سفارت، ایمیلی از طرف کارگزاری برای شما ارسال خواهد شد و در عین حال ۲ روز قبل از قرار ملاقات تعیین‌شده، یک ایمیل یادآوری نیز دریافت خواهید کرد.
 • در روز مقرر همراه آوردن مدارک ویزا و فرم تکمیل‌شده درخواست الزامی است.
 • شما باید پیش از روز قرار ملاقات فرم عودت وجه تضمین اولیه را پر نموده و روز وقت سفارت آنرا به همراه سایر مدارک ارائه دهید تا پس از ۵ روز کاری مبلغ واریزی به حساب شما بازگردد.
 • همچنین می‌توانید از طریق پنل وب‌سایت ویزامتریک، تا ۳روز قبل از قرار ملاقات، در صورت نیاز یکبار زمان خود را تغییر دهید. تا ۳ روز قبل از زمان تعیین‌شده سفارت امکان کنسل کردن وقت ملاقات وجود داشته و در صورت پر کردن فرم عودت، مبلغ واریزی به حساب فرد واریز خواهد شد.
 • در صورت از دست دادن قرار ملاقات و حضور نیافتن در محل سفارت یا کارگزاری ویزامتریک، مبلغ پرداختی اولیه به فرد عودت داده نخواهد شد و میبایست برای وقت و پرداختی جدید اقدام نمایید.
 • در نهایت شما می‌توانید با وارد کردن شماره پاسپورت و تاریخ تولد از گزینه‌هایی نظیر نمایش اطلاعات، لغو و تغییر زمان و تاریخ قرار ملاقات در پنل سایت برخوردار گردید.
 • امکان انتخاب وقت مصاحبه یا همان قرار ملاقات Vip نیز در این وب‌سایت قرار گرفته است. انتخاب این گزینه پرداخت هزینه بیشتری را در پی خواهد داشت اما به معنی وقت ملاقات زودتر و تصمیم‌گیری سریع‌تر برای متقاضی نخواهد بود.

 مدارک موردنیاز ویزای شینگن آلمان

 به طور کلی ویزای شنگن دارای انواع مختلفی است که بسته به هدف متقاضی از سفر به آلمان و نوع ویزا، برخی از جزئیات مدارکی قابل ارائه به ویزامتریک یا سفارت متفاوت خواهد بود. اما در مجموع مدارک عمومی ویزای شنگن آلمان شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی، به همراه کپی از صفحه مشخصات گذرنامه
 • فرم درخواست ویزا تکمیل و امضا شده
 • عکس جدید بیومتریک برای حداکثر ۶ ماه گذشته با پس زمینه سفید و ابعاد ۴۵ در ۳۵ میلی‌متر
 • پرسش‌نامه امنیتی تکمیل و امضا‌شده
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی معتبر در سراسر حوزه شنگن و منطبق با بازه زمانی سفر (حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی)
 • کپی تمامی ویزاهای همراه با مهر متقاضی در ۵ سال گذشته (در صورت وجود)
 • بلیط هواپیما یا رزرو پرواز به عنوان مدرک تائیدیه سفر
 • رزرو هتل و یا تائیدیه محل اقامت در آلمان
 • نسخه اصلی پرینت تراکنش‌های بانکی ۳ماه گذشته متقاضی به همراه مهر بانک
 • هرگونه مدرک برای اثبات تمکن مالی و اسناد ملکی
 • شناسنامه متقاضی
 • فیش حقوقی، گواهی و یا قرارداد کاری متقاضی
 • گواهی اشتغال به تحصیل و یا کارت دانشجویی در صورت دانشجو بودن
 • گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • گواهی دریافت حقوق بازنشستگی در صورت وجود
 • مدارک بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی

تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شده و به تائید وزارت امور خارجه ایران رسیده باشند. تمامی مدارک باید در دو دسته و به صورت A4 کپی شوند و به غیر از دسته اول مدارک و کپی تایید شده سفارت، برای دسته دوم، کپی‌های معمولی کفایت کرده و نیازی به ارائه اصل شناسنامه و اصل ترجمه مدارک نیست.

علاوه بر مدارک عمومی برای سایر انواع ویزای کوتاه‌مدت شنگن آلمان نظیر ویزای دیدار بستگان، ویزای حضور در نمایشگاه، کنگره و سمینار، ویزای تجاری و ماموریت کاری، ویزای مسابقات ورزشی، ویزای ترانزیت، ویزای درمان و همراهی بیمار، مدارک مضاعف دیگری برای ارائه به سفارت موردنیاز است که می‌توانید از طریق مراجعه به وب‌سایت رسمی کنسولگری آلمان یا ویزامتریک به جزئیات آن دسترسی پیدا کنید.

رزرو وقت سفارت و کارگزاری ویزامتریک حداکثر از ۳ماه قبل از زمان سفر قابل انجام بوده و زودتر از آن امکان‌پذیر نیست.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که رعایت نکردن ترتیب مدارک و وجود هرگونه نقصی در آنها روند رسیدگی به درخواست متقاضی را با مشکلات متعددی مواجه کرده و ممکن است موجب رد درخواست ویزای شینگن گردد. از این رو بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه و جلوگیری از بروز چنین مشکلی، مدارک خود را مطابق با اطلاعات سفارت و دقت فراوان تکمیل و آماده کنید. شما همچنین می‌توانید در صورت تمایل از خدمات مشاوره و امور ویزای شنگن گروه شرکت‌های نیلگام استفاده کرده و صفر تا صد انجام امور ویزای شنگن آلمان را به ما بسپارید.

مراحل درخواست ویزای شنگن آلمان

شما باید برای دریافت ویزای شینگن آلمان در تاریخ قرار ملاقات به مرکز کارگزاری ویزامتریک مراجعه کرده و برای تحویل و تائید مدارک ویزا و انجام امور انگشت‌نگاری بیومتریک، در موعد مقرر در این محل حضور داشته باشید. به طور کلی افرادی که برای بار اول نسبت به درخواست ویزای شنگن اقدام می‌کنند، باید به منظور ثبت اطلاعات بیومتریک ( انگشت‌نگاری انگشتان دست و عکسبرداری) در محل کارگزاری حضور پیدا کنند.

این اطلاعات در سیستم VIS ویس ثبت شده و متقاضی برای دریافت ویزای شنگن بعدی نیازی به انجام مجدد این پروسه برای ۵ سال آینده نخواهد داشت. سپس می‌توانید پس از گذشت حداقل ۴ هفته کاری از زمان حضور در کارگزاری ویزامتریک، با وارد کردن شماره پاسپورت و شماره بارکد، از طریق این لینک وضعیت درخواست خود را چک کنید. با اتمام مراحل درخواست این امکان را دارید تا با ارائه کارت شناسایی پاسپورت خود را از مرکز کارگزاری تحویل بگیرید.

عموما ویزای شنگن کوتاه‌مدت آلمان با اعتبار حداکثر ۹۰ روزه اجازه سفر به محدوده شنگن را به متقاضی می‌دهد، اما بنابر تجربه کارشناسان مجرب این امر، عموم ویزاهای شنگن صادر شده برای متقاضیان ایرانی به نسبت تعداد روزهای سفر متقاضی با حداکثر اعتبار ۷ تا ۱۴ روز صادر می‌گردد.

مشاوره رایگان اخذ ویزای شینگن۰۲۱-۷۵۲۳۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *