تور, ویزا

ویزای مجارستان و راهنمای دریافت انواع آن

مجارستان یکی از ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن است که برای سفر به آن نیاز به ویزای شینگن دارید. با داشتن ویزای شینگن مجارستان این امکان را خواهید داشت تا در سایر کشورهای این حوزه مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز تردد کنید. با وجود این که مجارستان یکی از قلمروهای قدیمی اروپا محسوب می‌شود اما جزو کشورهای کمترشناخته‌شده این قاره در ایران است. در ادامه ضمن معرفی این کشور به بررسی انواع ویزای مجارستان و فرآیند اخذ آن خواهیم پرداخت.

معرفی کشور مجارستان

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی و هم‌مرز با کشورهای اتریش، کرواسی، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی و اوکراین است. مجارستان کشور چندان بزرگی نبوده و مساحت آن در حدود ۹۳هزار کیلومتر مربع با جمعیتی کمتر از ۱۰میلیون نفر است. بوداپست با بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت به عنوان پایتخت این کشور شناخته می‌شود. مجارها فرهنگ یکپارچه‌ای داشته و زبان رسمی آن‌ها زبان مجاری است. آب‌وهوای مجارستان به نسبتا سایر کشورهای اروپایی چهارفصل محسوب می‌شود و از لحاظ اقلیمی در دسته اقلیم قاره‌ای نسبتا خشک قرار دارد. البته تفاوت‌های آب‌وهوایی در مناطق مختلف این کشور محسوس است. به عنوان مثال مناطق مرکزی و شرقی خشک‌تر بوده اما ارتفاعات جنوب‌غربی بیشترین بارش سالانه را دارند. مجارستان زمستان‌های نسبتا معتدلی داشته اما در برخی مناطق از جمله ارتفاعات، سرمای هوا بیشتر می‌شود. مانند سایر نقاط اروپای مرکزی، مجارستان نیز تابستان‌های گرم و خشکی را سپری می‌کند.

معرفی انواع ویزای مجارستان

با توجه به عضویت مجارستان در پیمان شینگن، برای ورود به این کشور باید حتما ویزای شینگن بگیرید. البته در صورتی که شهروند کشورهای عضو شینگن بوده یا اقامت دائم یکی از آن‌ها را داشته باشید برای ورود به مجارستان نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت. بنابراین وقتی در مورد ویزای مجارستان صحبت می‌شود در واقع همان ویزای شینگن مد نظر است. با توجه به هدفی که از سفر به مجارستان دارید باید برای گرفتن ویزاهای مختلف اقدام نمایید. به عنوان مثال ممکن است بخواهید برای تحصیل یا کار به مجارستان بروید یا این که هدف شما صرفا گردش در این کشور باشد. مهم‌ترین انواع ویزای شینگن مجارستان عبارتند از:

 • ویزای توریستی شینگن مجارستان
 • ویزای تجاری شینگن مجارستان
 • ویزای دوره‌های آموزشی و تخصصی
 • ویزای دیدار با خانواده و دوستان
 • ویزای شرکت در کنفرانس
 • ویزای ترانزیتی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کاری

ویزای توریستی مجارستان

تاریخ، فرهنگ و طبیعت مجارستان باعث شده تا این کشور تبدیل به یک کشور توریستی در اروپا شود. در مجارستان می‌توانید مناطقی با اتمسفر بالا، روستاهای افسانه‌ای، کلیسا و قله‌های باشکوه را ببینید. بوداپست با میراث تاریخی خود در کنار معماری و فضای جذاب شهر و طبیعت پیرامون آن به عنوان یکی از زیباترین شهرهای حال حاضر اروپا شناخته می‌شود. همه این‌ها در کنار هم باعث شده تا ویزای توریستی شینگن مجارستان به پرتقاضاترین ویزای این کشور تبدیل شود. ویزای توریستی شینگن به شخص دارنده اجازه می‌دهد تا حداکثر به مدت ۹۰ روز در حوزه شینگن حضور داشته باشد.

در صورتی که ویزای توریستی سینگل شینگن را اخذ کنید تنها یک بار می‌توانید وارد این منطقه شوید اما با گرفتن ویزای توریستی مولتی شینگن محدودیتی در رابطه با ورود و خروج به این حوزه نخواهید داشت. در شرایط فعلی برای شهروندان ایرانی که قصد گرفتن ویزای توریستی شینگن را دارند به طور معمول ویزای سینگل با اعتبار ۷ الی ۱۴ روز صادر می‌شود. البته در صورت داشتن سابقه سفر به حوزه شینگن و مدارک قوی، ممکن است مدت زمان اعتبار و اقامت ویزای شینگن بیشتر شود.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی مجارستان

ویزای توریستی مجارستان در دسته ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن قرار می‌گیرد و شخص دارنده این ویزا اجازه کار یا تحصیل در کشور مجارستان را نخواهد داشت. برای دریافت ویزای توریستی مجارستان باید مدارکی را ارائه کنید که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • مدارک شغلی
 • شناسنامه
 • مدارک تمکن مالی
 • اسناد ملکی
 • دو قطعه عکس بیومتریک
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی
 • بلیط رفت ‌و برگشت هواپیما
 • تاییدیه رزرو هتل

اگرچه این موارد مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی مجارستان محسوب می‌شود اما ممکن است بنا به شرایط متقاضیان، مدارک دیگری از جمله مدارک ازدواج نیز از وی خواسته شود. دقت کنید که مدارک شما باید به انگلیسی ترجمه شده باشند.

فرآیند اخذ ویزای توریستی مجارستان

اولین نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که فرآیند اخذ تمامی ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن مجارستان از طریق کارگزاری وی‌اف‌اس گلوبال VFS Global در تهران انجام می‌شود. در واقع سفارت مجارستان در ایران انجام بخشی از امور اداری مربوط به اخذ ویزا را به کارگزاری مذکور سپرده است.

۱- دریافت وقت ملاقات وی اف اس گلوبال

با توجه به این که امور مربوط به اخذ ویزای توریستی مجارستان از طریق کارگزاری وی‌اف‌اس گلوبال انجام می‌شود نیازی به گرفتن وقت سفارت مجارستان نخواهید داشت. در واقع شما درخواست خود را برای کارگزاری ارسال می‌کنید و ارتباط مستقیمی با سفارت نخواهید داشت. برای گرفتن وقت ملاقات لازم است که یک ایمیل را به آدرس appointment.hungaryiran@vfshelpline.com ارسال کنید. در ایمیل ارسالی خود باید اطلاعات زیر را را قید کنید:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ انقضای پاسپورت
 • ملیت
 • جنسیت
 • تاریخ تولد
 • اطلاعات تماس
 • تاریخ سفر
 • نوع ویزای درخواستی

بعد از فرستادن ایمیل در صورتی که تمامی اطلاعات خواسته شده در آن قید شده باشد، وقت ملاقات شما از طریق یک ایمیل به اطلاعتان خواهد رسید. در صورتی که نقصی در اطلاعات خواسته شده وجود داشته باشد وقت ملاقات برای شما تایید نخواهد شد. امکان تعیین وقت ملاقات تا حداکثر دو ماه قبل از سفر وجود دارد. ضمنا هر یک از متقاضیان باید به صورت جداگانه اقدام به گرفتن وقت ملاقات نمایند.

۲- حضور در مرکز وی‌اف‌اس گلوبال VFS Global

بعد از تایید شدن وقت ملاقات باید در تاریخ و زمان تعیین شده در مرکز وی‌اف‌اس گلوبال حضور پیدا کرده و فرم درخواست خود را همراه با کلیه مدارک مورد نیاز ارائه کنید. دقت داشته باشید که امکان تغییر زمان ملاقات یا کنسل کردن آن وجود نداشته و در صورت عدم حضور در مرکز در زمان تعیین‌شده باید مجددا اقدام به گرفتن وقت ملاقات نمایید. هر یک از متقاضیان ویزای مجارستان باید شخصا در کارگزاری حضور یافته و مدارک خود را ارائه کنند.

در زمان حضور در مرکز وی‌اف‌اس گلوبال، پریت متن نامه تایید درخواست وقت خود را همراه داشته باشید.

۳- پیگیری بعد از ارائه درخواست

بعد از حضور در مرکز و ارائه درخواست خود می‌توانید فرآیند رسیدگی به پرونده خود را از طریق صفحه پیگیری درخواست ویزا در وب‌سایت وی‌اف‌اس گلوبال پیگیری کنید. بعد از پایان یافتن روند رسیدگی به پرونده و مشخص شدن نتیجه درخواست می‌توانید بین ساعات ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر در کارگزاری حضور پیدا کرده و با ارائه کارت شناسایی، پاسپورت خود را تحویل بگیرید. در صورتی که شخصی به عنوان نماینده شما قصد تحویل گرفتن پاسپورت را داشته باشد باید وکالتنامه معتبر ارائه کند.

کارگزاری وی‌اف‌اس گلوبال تنها انجام امور اداری اخذ ویزا را بر عهده داشته و تصمیم‌گیری نهایی در مورد قبول یا رد درخواست متقاضی توسط سفارت مجارستان انجام خواهد شد.

هزینه اخذ ویزای توریستی مجارستان

هزینه ویزای توریستی مجارستان به دو قسمت مجزا شامل هزینه درخواست و هزینه خدمات کارگزاری تقسیم می‌شود. هزینه درخواست ویزا ۸۰یورو برای افراد بالای ۱۲ سال و ۴۰یورو برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ است. اما علاوه بر این هزینه باید ۲۵ یورو نیز به عنوان هزینه خدمات به مرکز وی‌اف‌اس گلوبال پرداخت کنید. ضمن این که در صورت تمایل به استفاده از خدمات اضافی کارگزاری از جمله اطلاع‌رسانی از طریق پیامک باید هزینه آن را به صورت جداگانه پرداخت نمایید.

ویزای تحصیلی مجارستان

کیفیت آموزشی مناسب و افزایش اعتبار مدارک دانشگاه‌های مجارستان در کنار ارائه برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی باعث شده تا این کشور در مسیر تبدیل شدن به کشوری محبوب برای تحصیل قرار بگیرد. تعداد دانشجویان بین‌المللی مجارستان رو به افزایش بوده و دانشجویان از کشورهای مختلفی از جمله آلمان، نروژ، چین، کانادا و ایران برای ادامه تحصیل به مجارستان سفر می‌کنند. دوره‌های آموزشی رشته پزشکی از بهترین و مورد توجه‌ترین دوره‌های آموزشی برای تحصیل در مجارستان محسوب می‌شود.

برای ادامه تحصیل در کشور مجارستان ابتدا باید ویزای تحصیلی مجارستان را اخذ کرده باشد. در صورتی که قصد تحصیل در یک برنامه آموزشی ۹۰ روزه یا کمتر را داشته باشید می‌توانید برای ویزای کوتاه‌مدت شینگن اقدام کنید اما در صورتی که قصد تحصیل بلندمدت در مجارستان را داشته باشید باید برای ویزای تحصیلی مجارستان اقدام کنید که برخلاف ویزای توریستی، کلیه مراحل اخذ آن از طریق سفارت مجارستان انجام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی مجارستان

به منظور اخذ ویزای تحصیلی مجارستان علاوه بر مدارک عمومی باید برخی مدارک دیگر را نیز ارائه دهید که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه معتبر
 • یک قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • بیمه درمانی
 • مدارک تحصیلی
 • ارائه پذیرش دانشگاه
 • ارائه تاییدیه پرداخت شهریه دانشگاه
 • ارائه مدارک نشان‌دهنده تمکن مالی
 • ارائه مدارک اثبات‌کننده محل اقامت یا خوابگاه در مجارستان

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان ابتدا باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته باشید. در نامه پذیرش ارسال شده از سوی دانشگاه این موضوع ذکر شده که شما در حال حاضر دانشجوی این دانشگاه هستید. همچنین اطلاعات دیگری مانند نام دانشکده مربوطه و برنامه کلاس‌ها نیز در نامه ذکر شده است. بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه به عنوان پیش‌شرط لازم برای ادامه تحصیل در مجارستان می‌توانید اقدامات بعدی را برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور انجام دهید.

۱- گرفتن وقت سفارت مجارستان

با توجه به بلندمدت بودن ویزای تحصیلی مجارستان برای گرفتن این نوع ویزا باید مستقیما از طریق خود سفارت مجارستان در تهران اقدام نمایید. اولین کاری که باید در این زمینه انجام دهید گرفتن وقت سفارت مجارستان است. گرفتن وقت سفارت مجارستان از طریق تماس تلفنی با سفارت و درخواست وقت انجام می‌شود و ممکن است چندین هفته پس از تماس به شما وقت داده شود.

۲- حضور در سفارت مجارستان

بعد از گرفتن وقت سفارت مجارستان باید در زمان مشخص‌شده به سفارت این کشور مراجعه کرده و فرم درخواست خود را همراه با کلیه مدارک مورد نیاز ارائه کنید.

۳- انتظار برای تصمیم‌گیری سفارت

بعد از ارائه درخواست و کلیه مدارک منتظر بررسی و تصمیم‌گیری سفارت مجارستان باشید. در صورتی که در مدارک شما مشکلی باشد با شما تماس گرفته خواهد شد. معمولا زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

بعد از اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و ورود به این کشور باید طی ۳۰ روز برای اقامت مجارستان درخواست دهید.

ویزای کاری مجارستان

اقتصاد مجارستان طی چند دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته و این رشد و پیشرفت اقتصادی را می‌توان به وضوح در بوداپست به عنوان یک شهر توسعه‌یافته مشاهده کرد. نرخ بیکاری پایین در کنار شرایط و هزینه‌های زندگی مناسب باعث شده تا این کشور به گزینه مناسبی برای کار تبدیل شود. اما برای شروع به کار در مجارستان به مجوز و ویزای کار نیاز خواهید داشت. با گرفتن مجوز کار این امکان را خواهید داشت تا به طور قانونی در کشور مجارستان به کار و زندگی بپردازید.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری مجارستان

به منظور درخواست ویزای کاری مجارستان باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مجوز کار
 • قرارداد استخدام
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی برای گذران زندگی تا دریافت اولین حقوق
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی

با توجه به این که مجوز کار جزو مدارک مورد نیاز ویزای کاری مجارستان محسوب می‌شود شما بدون داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرماهای این کشور قادر به گرفتن این ویزا نخواهید بود. برای پیدا کردن شغل در مجارستان می‌توانید از سایت‌های کاریابی در این کشور کمک بگیرید.

چطور برای ویزای کاری مجارستان اقدام کنیم؟

نحوه درخواست ویزای کاری مجارستان نیز مانند ویزای تحصیلی بوده و باید از طریق سفارت این کشور در تهران انجام شود. برای ارائه درخواست ویزای کاری مجارستان ابتدا باید به صورت تلفنی وقت سفارت مجارستان را رزرو کرده و سپس در زمان تعیین‌شده در محل سفارت حضور پیدا کنید. بعد از ارائه درخواست و مدارک لازم مدتی طول خواهد کشید تا درخواست شما توسط سفارت بررسی و نتیجه به شما اعلام گردد.

عوامل ریجکت ویزای شینگن مجارستان

دلایل متعددی در رابطه با ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن شهروندان ایرانی وجود دارد که برخی از آن‌ها ناشی از سهل‌انگاری متقاضی و برخی نیز به سخت‌گیری افسران سفارت‌های مختلف مربوط می‌شود. در زیر مهم‌ترین عوامل ریجکت شدن درخواست ویزای مجارستان آورده شده است:

 • عدم ارائه برنامه سفر مشخص و دقیق توسط متقاضی
 • عدم اثبات تمکن مالی
 • جعلی بودن مدارک
 • کافی نبودن اعتبار پاسپورت
 • داشتن سوءسابقه
 • بیمه مسافرتی غیرمعتبر

سوالات متداول ویزای مجارستان

بسیاری از کاربران سوالات مشابهی را در رابطه با گرفتن ویزای مجارستان مطرح می‌کنند. پاسخ به این سوالات می‌تواند تا حد زیادی ابهامات را برطرف کرده و فرآیند اخذ ویزا را روشن‌تر کند. در ادامه رایج‌ترین سوالات در این زمینه پاسخ داده شده است:

آیا ویزای مجارستان فقط در همین کشور اعتبار دارد؟

با گرفتن ویزای مجارستان امکان رفت‌وآمد در تمامی کشورهای عضو شینگن را خواهید داشت. البته دقت داشته باشید که معمولا مدت اقامت شهروندان ایرانی در کشورهای حوزه شینگن بر اساس برنامه سفر آن‌ها تعیین شده و بیشتر از ۱۴ روز نیست.

اگر متقاضی به جز مجارستان قصد سفر به چند کشور دیگر را نیز داشته باشد باید از طریق سفارت کدام کشور اقدام نماید؟

متقاضی باید از طریق سفارت کشوری اقدام نماید که قصد دارد بیشترین تعداد روز را در آنجا سپری کند. در صورت برابر بودن تعداد روزها باید از طریق سفارت اولین کشوری که قصد ورود به آن را دارد اقدام نماید.

گرفتن وقت سفارت مجارستان و وقت ملاقات وی‌اف‌اس گلوبال چه تفاوتی دارد؟

گرفتن وقت سفارت مجارستان از طریق تماس تلفنی با سفارت انجام می‌شود در حالی که برای گرفتن وقت کارگزاری باید یک ایمیل با اطلاعات تعیین‌شده ارسال نمایید.

آیا می‌توان برای گرفتن ویزاهای کوتاه‌مدت از جمله ویزای توریستی به سفارت مجارستان مراجعه کرد؟

خیر. انجام امور اداری ویزاهای کوتاه‌مدت شینگن مجارستان تنها از طریق کارگزاری وی‌اف‌اس گلوبال امکان‌پذیر است و سفارت مجارستان بررسی نهایی را انجام می‌دهد.

آیا در صورت رد شدن درخواست ویزا، هزینه پرداخت‌شده قابل برگشت است؟

خیر. فارغ از قبول یا رد شدن درخواست ویزا، هزینه پرداخت‌شده توسط متقاضی قابل برگشت نیست.

آیا امکان تحویل درخواست و مدارک به سفارت یا کارگزاری توسط اشخاص دیگر وجود دارد؟

خیر. هر یک از متقاضیان بر اساس نوع ویزای درخواستی باید شخصا در محل سفارت یا کارگزاری حضور پیدا کرده و مدارک و درخواست خود را ارائه کنند.

در صورتی که پاسپورت متقاضی در سفارت بوده و وی قصد سفر به کشور دیگری داشته باشد آیا پاسپورت به او برگردانده می‌شود؟

در چنین شرایطی شخص متقاضی باید نامه‌ای را تنظیم کرده و در آن دلیل نیاز موقت به پاسپورت خود را بیان کند. بعد از گرفتن پاسپورت و برگشت از سفر باید شخص متقاضی پاسپورت خود را مجددا به سفارت برساند تا کار بررسی درخواست وی انجام شود.

در صورتی که درخواست متقاضی ناقص باشد امکان بررسی درخواست وی وجود دارد؟

در صورتی که مدارک متقاضی کامل نباشد درخواست وی بررسی خواهد شد اما ناقص بودن مدارک ممکن است باعث رد شدن درخواست یا ایجاد تاخیر در روند بررسی شود.

آیا موسسه‌ای وجود دارد که خدمات ویزای تضمینی شینگن مجارستان را ارائه دهد؟

هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند اخذ ویزای شینگن مجارستان یا هر کشور دیگر عضو حوزه شینگن را تضمین کند. تصمیم نهایی در مورد درخواست ویزای متقاضیان فقط توسط افسر مهاجرت و در سفارت کشور مربوطه اتخاذ خواهد شد.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *