تحصیلی

پردرآمدترین رشته های تحصیلی در آمریکا

حتما شما هم مانند بسیاری دیگر از دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند به دنبال رشته‌ های کاری پردرآمد در این کشور هستید. حق دارید چرا که  درآمد لیسانسه‌ها در آمریکا حدودا ۶۶ درصد بیشتر از فارغ‌التحصیلان دبیرستان است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان درآمد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کاملا به رشته تحصیلی آن‌ها بستگی دارد.

رشته‌های تحصیلی وجود دارند که فارغ‌التحصیلان آن‌ها سالانه بیش از ۸۰ هزار دلار درآمد دارند اما از سوی دیگر رشته‌هایی نیز هستند که درآمد فارغ‌التحصیلان آن‌ها در طول سال کمتر از ۴۰ هزار دلار است. در آمریکا حدود دو سوم دانش آموختگان دبیرستان‌ها برای ادامه تحصیل وارد کالج می‌شوند که بسیاری از آن‌ها هم‌چون شما امیدوار هستند با تحصیلات دانشگاهی بتوانند شغلی بهتر با درآمد بالاتر به دست بیاورند.

رشته‌ های پولساز در آمریکا

با توجه به درآمدی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارند برخی از رشته‌ها به عنوان رشته های پولساز در آمریکا شناخته شده‌اند. بر اساس آمار چند سال اخیر، لیستی از رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا تهیه شده است که به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

مهندسی نفت

 • متوسط درآمد سالانه: ۱۱۸,۷۲۱ دلار
 • نرخ بیکاری: ۷٫۹ درصد

رشته مهندسی نفت را می‌توان در صدر رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا قرار داد. با این وجود، این رشته یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری را نیز در میان رشته‌های تحصیلی آمریکا دارد. مهندسان نفت متدهایی را به منظور استخراج نفت و گاز طبیعی از چاه‌های موجود یا جدید طراحی می‌کنند. آینده شغلی مهندسی نفت در آمریکا تا حد زیادی بستگی به قیمت نفت دارد اما به طور کلی استخراج نفت و گاز حوزه پرسودی است. پیش بینی می‌شود که در سال‌های آتی میزان تقاضا برای مهندسان نفت بیشتر شود.

آمار

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۹,۴۲۱ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۳ درصد

دارندگان مدرک لیسانس این رشته جزو پردرآمدترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آمریکا هستند و به طور معمول نیازی به آموزش بیشتری نسبت به آنچه در دوران لیسانس فراگرفته‌اند ندارند. متخصصان آمار میزان ریسک را به منظور کمک به مشتریان جهت کاهش هزینه ها تجزیه و تحلیل می‌کنند. برخلاف بسیاری دیگر از رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا کمتر از یک چهارم فارغ‌التحصیلان رشته آمار در آمریکا اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌کنند.

بیوشیمی

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۸,۳۳۳ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۷ درصد

بیوشیمی از جمله رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا محسوب می‌شود که بسیاری از فارغ‌التحصیلان آن در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل می‌دهند. بیش از ۴۴ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته دارای مدرک دکترا هستند. سطح بالای تخصص در این رشته یکی از علل بالا بودن میزان درآمد فارغ‌التحصیلان آن است.

زیست‌شناسی مولکولی

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۵,۳۳۲ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۲ درصد

زیست‌شناسان مولکولی نحوه کار و تعامل مواد شیمیایی با موجودات زنده را مطالعه می‌کنند. این زمینه تحصیلی برخی از جنبه‌های حیاتی زندگی نظیر پزشکی، کشاورزی، پزشکی قانونی و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما دقت داشته باشید که کار در این زمینه معمولا نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. حدودا ۶۵ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته دارای مدرک کارشناسی ارشد بوده و حدودا ۴۵ درصد نیز مدرک دکترای خود را گرفته‌ند.

رشته های پزشکی و سلامت

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۵,۰۶۰ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۳ درصد

محصلان این رشته‌های دانشگاهی شامل پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشک‌ها، داروسازها، فیزیوتراپ‌ها و سایر تخصص‌های مرتبط با حوزه پزشکی و سلامت می‌شوند. این رشته تحصیلی جزو رشته‌‌هایی است که تعداد زیادی از محصلان آن اقدام به ادامه تحصیل در مقطع دکترا می‌کنند. رشته‌های پزشکی و سلامت علاوه بر این که جزو رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا محسوب می‌شوند تقاضای بالایی نیز دارند.

ریاضیات کاربردی

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۴,۸۹۷ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲ درصد

مدرک ریاضیات کاربردی می‌تواند در طیف وسیعی از زمینه‌ها از جمله الکترونیک، فناوری، هوافضا، بیمه، پزشکی و… به کار گرفته شود. حدودا دو سوم افرادی که لیسانس این رشته را گرفته‌اند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می‌دهند. با میانگین درآمد سالانه ۹۵ هزار دلاری، این رشته جزو رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا به حساب می‌آید.

زمین‌‌شناسی

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۴,۵۰۰ دلار
 • نرخ بیکاری: ۴ درصد

رشته زمین‌شناسی از جمله رشته‌هایی است که باید در مقاطع تحصیلی بالاتر از لیسانس ادامه تحصیل بدهید تا شرایط مالی خوبی را به دست آورید. به همین دلیل است که این رشته دارای یکی از بالاترین درصدهای اخذ مدرک کارشناسی ارشد با ۸۷ درصد است. طبق پیش‌بینی‌ها، تقاضا برای علوم زمین‌شناسی به دلیل نیاز به انرژی، حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع دارای رشد سریعی خواهد بود.

مهندسی هسته‌ای

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۳,۱۹۴ دلار
 • نرخ بیکاری: ۱٫۹ درصد

مهندسان هسته‌ای به طور کلی درنیروگاه‌های هسته‌ای و مراکز مراقبت‌های بهداشتی مشغول به کار هستند. با وجود نرخ بسیار پایین بیکاری در این رشته اما پیش‌بینی می‌شود که مهندسی هسته‌ای در سال‌های آینده رشد شغلی کندی را داشته باشد. نیاز به سطح بالای تخصص در کنار ماهیت پیچیده و خطرات بالقوه شغلی باعث شده که این رشته جزو رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا قرار بگیرد.

مهندسی کامپیوتر

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۲,۳۴۳ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۶ درصد

رشته مهندسی کامپیوتر در آمریکا جزو رشته‌هایی محسوب می‌شود که تقاضای بالایی برای آن وجود دارد. فارغ‌التحصیلانی که توانایی کار با سخت‌فزار و نرم‌افزار را داشته باشند می‌توانند مشاغل مناسبی را به دست بیاورند. کاربرد کامپیوتر در زندگی روزمره باعث شده تا این رشته به یکی از رشته های پولساز در آمریکا و سایر نقاط جهان تبدیل شود.

علوم مالی

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۱,۷۲۶ دلار
 • نرخ بیکاری: ۲٫۷ درصد

رشته‌های مربوط به علوم مالی همواره یکی از رشته های پردرآمد در آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا بوده است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مجموعه گسترده‌ای از عناوین شغلی مالی شامل مدیریت مالی، تحلیل‌گر‌، حسابدار، دفتردار، مشاور و… در حوزه‌های گوناگون مشغول به کار شوند. با توجه به شرایط، پیش‌بینی می‌شود که تقاضای شغلی برای متخصصان امور مالی همچنان افزایش پیدا کند.

اقتصاد

 • متوسط درآمد سالانه: ۹۰,۲۱۰ دلار
 • نرخ بیکاری: ۳٫۵ درصد

اقتصاد یکی از متداول‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که تعداد زیادی فارغ‌التحصیل دارد. بسیاری از مشاغل مرتبط با رشته اقتصاد نیاز به مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا دارند. به همین دلیل نزدیک به ۵۰ درصد افرادی که در رشته اقتصاد تحصیل کرده‌اند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام می‌کنند. البته بسیاری از مشاغل دولتی در حوزه اقتصاد تنها نیاز به مدرک لیسانس جهت کار در سطوح پایین‌تر دارد.

مهندسی شیمی

 • متوسط درآمد سالانه: ۸۸,۳۶۱ دلار
 • نرخ بیکاری: ۳ درصد

مهندسان شیمی در زمینه‌های مختلفی از جمله تولید غذا، سوخت، دارو و محصولات دیگر مشغول به کار هستند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته اقدام به اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود نیز می‌کنند و از هر پنج فارغ‌ا‌لتحصیل این رشته یک نفر مدرک دکترای مهندسی شیمی را می‌گیرد. با درآمد سالانه ۸۸ هزار دلاری این رشته جزو رشته های پولساز در آمریکا محسوب می‌شود. به جز رشته‌هایی که معرفی شدند رشته‌های تحصیلی دیگری مانند زیست‌پزشکی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، مهندسی برق، متالوژی، هوافضا، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، داروسازی، مهندسی صنایع و بیولوژی نیز با درآمد سالانه بالاتر از ۸۰ هزار دلار جزو رشته های تحصیلی پردرآمد در آمریکا محسوب می‌شوند.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *