مهاجرت

برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک چقدر سرمایه نیاز است؟

یکی از سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری در آن کشورها است. خرید ملک در یک کشور خارجی از جمله متداول‌ترین اشکال سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که در سالیان اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در چند سال اخیر کشورهای اروپایی به منظور جذب سرمایه‌گذاران سایر کشورها اقدام به دادن اقامت در ازای خرید ملک نموده‌اند. از جمله مهم‌ترین کشورهایی که می‌توان اقامت آن‌ها را از طریق خرید ملک به دست آورد باید به یونان، ترکیه، اسپانیا، پرتغال، مالت، قبرس و لتونی اشاره داشت. اما برای گرفتن اقامت از طریق خرید ملک چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟

سرمایه مورد نیاز برای گرفتن اقامت از طریق خرید ملک

سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال حداقل میزان سرمایه موردنیاز برای خرید ملک در پرتغال ۳۵۰ هزار یورو است که یکی از کشورهای نسبتا پرهزینه از این بابت به حساب می‌آید. اما کشورهای ارزان‌قیمت‌تری هم وجود دارند که می‌توانید با سرمایه کمتر نسبت به خرید ملک و اخذ اقامت آن‌ها اقدام نمایید. یکی از این کشورها یونان است که در آن تنها با صرف سرمایه ۲۵۰ هزار یورویی می‌توانید صاحب یک ملک شده و اقامت یونان را نیز بگیرید.

با توجه به میزان سرمایه لازم برای اخذ اقامت و همچنین مزایای خرید ملک در حال حاضر برخی کشورها از محبوبیت بیشتری بین ایرانی‌ها برخوردار هستند. به همین علت در این مطلب شرایط گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در این کشورها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در یونان

همان‌طور که گفته شد برای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک باید ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار یورو را خریداری کنید. کشور یونان شرایط اجتماعی-سیاسی مناسبی را داشته و سطح بالایی از رفاه و کیفیت زندگی را ارائه می‌کند. ضمن این که نزدیک بودن یونان به کشورمان نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی و برخی شباهت‌های فرهنگی میان دو کشور باعث شده که یونان به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود. مهم‌ترین مزایای گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در یونان شامل موارد زیر می‌شود:

 • سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان درخواست شهروندی یونان بعد از گذشت ۷ سال
 • امکان همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • نیاز به سرمایه کمتر نسبت به سایر کشورهای حوزه شینگن
 • سرعت بالای رسیدگی به درخواست نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • بدون نیاز به حضور مداوم در کشور یونان
 • افت قیمت املاک و مستغلات در اثر بحران اقتصادی سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ میلادی و بالا رفتن ارزش خرید نسبت به کیفیت ملک

در ابتدای اجرای این طرح توسط دولت یونان، با توجه به اوضاع نابسامان این کشور تعداد درخواست‌ها برای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک بسیار پایین بود. اما حرکت اقتصاد و سیاست کشور یونان به سمت ثبات موجب شد تا هر سال آمار بیشتری در ارتباط با درخواست اقامت یونان از طریق خرید ملک ثبت ‌گردد. ضمن این که افت قابل ملاحظه قیمت املاک و مستغلات در این کشور نیز تاثیر زیادی در افزایش تقاضا برای خرید ملک داشت. در حال حاضر، کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که طی سال‌های آینده ارزش ملک در کشور یونان افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در یونان در واقع یک سرمایه‌گذاری عالی برای آینده محسوب می‌شود.

اگر شما قصد زندگی در یونان را نداشته باشید می‌توانید خانه خود را اجاره دهید و از این طریق درآمد خوبی را کسب کنید. با توجه به توریستی بودن کشور یونان هر ساله گردشگران زیادی به این کشور سفر می‌کنند که حاضر هستند برای اجاره خانه در یونان و گذراندن تعطیلات خود هزینه زیادی کنند. این یک فرصت بزرگ برای افرادی است که در این کشور صاحب خانه بوده و قصد اجاره دادن خانه خود را دارند.

علاوه بر سرمایه ۲۵۰ هزار یورویی که برای خرید ملک در یونان نیاز خواهید داشت باید برخی هزینه‌های جانبی را نیز در نظر داشته باشید. از جمله این هزینه‌ها باید به مالیات ۱۰ درصدی ملک و همچنین مبلغ ۱۰ هزار یورو برای افتتاح حساب در بانک‌های یونان اشاره داشت.

فرآیند گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در یونان بدین صورت است که باید قرارداد رسمی مربوط به خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار یورو را ارسال کنید. در صورتی که قرارداد شما مشکلی نداشته باشد به طور معمول در طول ۲ ماه مجوز اقامت شما در یونان برای مدت ۵ سال صادر خواهد شد. بعد از گذشت ۵ سال باید مجوز خود را تمدید کنید. ضمن این که با گذشت هفت سال از زمان اخذ اقامت یونان می‌توانید برای شهروندی این کشور نیز اقدام نمایید.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری برای خرید ملک در قبرس

قبرس یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که شرایط بسیار خوبی را در رابطه با اخذ اقامت و شهروندی ارائه می‌کند. هر دو طرح سرمایه‌گذاری قبرس این امکان را به شما خواهد داد تا در سریع‌ترین زمان ممکن مجوز اقامت در این کشور را دریافت کنید. می‌توان گفت که قبرس راحت‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای گرفتن شهروندی یک کشور اروپایی را ارائه می‌دهد. برای تبدیل شدن به شهروند قبرس و گرفتن پاسپورت این کشور باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • سرمایه‌گذاری ۲ میلیون یورویی در املاک و مستغلات قبرس
 • کمک مالی ۷۵ هزار یورویی به صندوق تحقیق و توسعه دولت
 • کمک مالی ۷۵ هزار یورویی به سازمان توسعه اراضی قبرس

تنها بعد از گذشت شش ماه از انجام چنین سرمایه‌گذاری می‌توانید شهروندی قبرس را بگیرید. چنین شرایطی در رابطه با کشورهای اروپایی بی‌نظیر است. با گرفتن حق شهروندی قبرس و دریافت پاسپورت آن امکان زندگی، کار، تحصیل و رفت‌وآمد در تمام کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا را خواهید داشت. اما در صورتی که بخواهید تنها اقامت کشور قبرس را بگیرید میزان سرمایه‌گذاری کاهش پیدا خواهد کرد. برای دریافت اقامت قبرس باید مبلغ ۳۰۰ هزار یورو در بخش املاک و مستغلات این کشور سرمایه‌گذاری کنید.

به طور معمول طی دو ماه می‌توانید اقامت کشور قبرس را دریافت کنید که شامل خانواده شما نیز خواهد شد. این موضوع شامل والدین شخص متقاضی و همچنین والدین همسر او نیز می‌گردد. فقط لازم است که هر دو سال یک بار همراه با کل خانواده به قبرس سفر کنید. ضمنا دقت داشته باشید که حداکثر می‌توانید دو ملک را خریداری کنید که مجموع ارزش آن‌ها حداقل ۳۰۰ هزار یورو باشد.

گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه چقدر سرمایه نیاز دارد؟

ترکیه از دیگر کشورهای محبوب ایرانی‌ها برای زندگی و سرمایه‌گذاری طی سال‌های اخیر بوده است. کشور ترکیه طرحی را در این زمینه به اجرا درآورده است که بر اساس آن متقاضیان می‌توانند با خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا حق شهروندی این کشور را بگیرند. گرفتن حق شهروندی کشور ترکیه مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها امکان سفر به ۷۲ کشور جهان بدون نیاز به ویزا است. ضمن این که اعتبار پاسپورت ترکیه در اخذ ویزای کشورهای حوزه شینگن و کشورهای دیگری مانند کانادا تاثیرگذار خواهد بود.

نکته دیگر در ارتباط با خرید ملک در ترکیه این است که ارزش اقتصادی خرید املاک و مستغلات در ترکیه بالاتر از املاک و مستغلات ایران است و در نتیجه سرمایه‌گذاری در بخش املاک این کشور به‌صرفه‌تر خواهد بود. علاوه بر این موارد باید به این نکته نیز اشاره داشت که در صورت عدم تمایل به سکونت در کشور ترکیه می‌توانید خانه خریداری شده را اجاره دهید. با توجه به تعداد بالای گردشگران و دانشجویان خارجی کشور ترکیه می‌توانید درآمد خوبی را از راه اجاره دادن خانه به دست بیاورید.

فرآیند گرفتن شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه بدین صورت است که ابتدا مدارک مبنی بر خرید ملک در این کشور را به اداره املاک این کشور ارائه خواهید کرد. بعد از بررسی و تایید مدارک نامه‌ای را دریافت خواهید کرد که از طریق این نامه باید ادامه روال اخذ حق شهروندی ترکیه را طی کنید. این فرآیند به طور معمول در حدود یک ماه طول می‌کشد.

سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در پرتغال

پرتغال از دیگر کشورهای حوزه شینگن است که گزینه‌های مختلفی را به متقاضیان اخذ ویزای طلایی اروپا پیشنهاد می‌دهد.

 • سرمایه‌گذاری ۲۸۰ هزار یورویی: این گزینه فقط مختص املاکی است که در مناطقی با تراکم جمعیت پایین قرار دارند
 • سرمایه‌گذاری ۳۵۰ هزار یورویی: این گزینه به متقاضی اجازه خواهد داد تا املاکی را که در مناطق شهری هستند خریداری نماید. اما این مبلغ از سرمایه‌گذاری صرفا در مورد املاکی است که بیش از ۳۰ سال از ساخت آن‌ها گذشته باشد و در حال حاضر نیاز به نوسازی دارند. مجموع سرمایه‌گذاری متقاضی در چنین املاکی باید به ۳۵۰ هزار یورو برسد
 • سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی: این گزینه شامل تمامی انواع مسکن در هر مکانی خواهد شد

برای گرفتن اقامت پرتغال از طریق خرید ملک الزاماتی وجود دارد که بسته به میزان سرمایه‌گذاری دارای تفاوت خواهد بود. دقت داشته باشید که سرمایه‌گذاری شما در بخش املاک پرتغال باید حداقل به مدت ۵ سال حفظ شود و سرمایه تعیین شده حتما باید از کشورهای دیگر وارد پرتغال شده باشد. همچنین در طول سال اول لازم است که شخص حداقل هفت روز در کشور پرتغال حضور داشته باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که علاوه بر مبلغ سرمایه‌گذاری هزینه‌های دیگری نظیر هزینه امور اداری و حقوقی نیز در این ارتباط وجود خواهد داشت.

البته در حال حاضر با توجه به تعطیل شدن سفارت پرتغال در ایران روند اخذ ویزای طلایی از طریق خرید ملک در پرتغال برای شهروندان ایرانی دچار مشکل شده است.

برای خرید ملک در اسپانیا چقدر سرمایه نیاز داریم؟

یکی از محبوب‌ترین کشورها در زمینه ویزای طلایی اروپا کشور اسپانیا است. این کشور از طرفی جزو کشورهای شینگن بوده و از طرف دیگر جذابیت زیادی را برای خارجی‌ها دارد. به همین علت با وجود این که گران‌ترین کشور از لحاظ سرمایه‌گذاری در بخش املاک محسوب می‌شود اما آمار خوبی را در میزان سرمایه‌گذاری ثبت کرده است. برای گرفتن اقامت اسپانیا باید ملکی را در این کشور خریداری کنید که حداقل ارزش آن ۵۰۰ هزار یورو باشد.

پس از خرید ملک و ارسال درخواست اقامت، مجوز اقامت ۵ ساله در اسپانیا به شخص متقاضی داده خواهد شد. پس از اتمام این ۵ سال شخص باید برای تمدید اقامت خود اقدام نماید. همچنین امکان درخواست برای شهروندی اسپانیا نیز ۱۰ سال بعد از گرفتن اقامت این کشور وجود دارد که دارای شرایط خاص خود است.

سرمایه لازم برای خرید ملک در مالت

یکی دیگر از کشورهای اروپایی عضو شینگن که برنامه اعطای اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در بخش املاک را ارائه می‌کند کشور مالت است. با گرفتن اقامت کشور مالت این امکان را خواهید داشت تا به طور آزادانه در تمامی کشورهای حوزه شینگن رفت‌وآمد داشته باشید. شرایط سرمایه‌گذاری در بخش املاک مالت بدین صورت است:

 • خرید ملک به ارزش حداقل ۲۷۵ هزار یورو یا اجاره ملک به ارزش حداقل ۹۶۰۰ یورو در سال
 • در صورت خرید ملک در بخش جنوبی کشور یا در Gozo حداقل ارزش ملک باید ۲۲۰ هزار یورو بوده و در صورت اجاره ملک در این بخش‌ها حداقل مبلغ اجاره ۸۷۵۰ یورو در سال است

البته بهتر است قبل از اقدام به خریداری ملک در کشور مالت اطلاعاتی را در مورد سیستم مالیاتی این کشور به دست آورده باشید. البته به جز کشورهایی که در مورد آن‌ها توضیح داده شد کشورهایی دیگری نیز این طرح را ارائه داده‌اند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک لتونی: ۲۵۰ هزار یورو
 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک آندورا: ۴۰۰ هزار یورو
 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک بلغارستان: ۵۰۰ هزار یورو
 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک مولداوی: ۲۵۰ هزار یورو
 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک صربستان: ۲۵۰ هزار یورو
 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در املاک مونته‌نگرو: ۳۵۰ هزار یورو

به طور کلی می‌توان گفت که گرفتن اقامت از طریق خرید ملک جزو سریع‌ترین شیوه‌های اخذ اقامت کشورهای اروپایی است. اما از طرفی نیز این روش اخذ اقامت دارای برخی پیچیدگی‌های اداری و فنی خاص است. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای خرید ملک در خارج از کشور حتما در مورد شرایط مختلف آن تحقیق کرده و از خدمات موسسات معتبر در این حوزه استفاده نمایید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *