ویزا

ویزای یونان و راهنمای دریافت انواع آن

یونان به عنوان یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن به سبب وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان مورد توجه قرار گرفته است. سالانه افراد زیادی از سرتاسر دنیا برای گردش و تفریح به این کشور سفر می‌کنند. ضمن این که شرایط مساعد این کشور برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری باعث شده تا در سالیان اخیر درخواست برای ویزاهای یونان با افزایش مواجه شود. ویزای یونان دارای انواع مختلفی بوده که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و شرایط اخذ آن‌ها متفاوت است.

معرفی کشور یونان

یونان با تاریخ بی‌نظیر خود به عنوان بخش مهمی از تمدن باستان شناخته می‌شود. این کشور در جنوب اروپا واقع شده و دارای مجمع‌الجزایری با حدود ۲۰۰۰ جزیره است. ای کشور با کشورهای آلبانی، مقدونیه، بلغارستان و ترکیه مرز زمینی داشته و به وسیله دریای اژه، دریای یونان و مدیترانه احاطه شده است. حدودا ۸۰ درصد مساحت این کشور ۱۳۲هزار کیلومتر مربعی را ارتفاعات پوشانده که رشته کوه آلپ مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

یونان با داشتن خط ساحلی به طول ۱۴هزار کیلومتر یکی از طولانی‌ترین خطوط ساحلی جهان را دارد که همین موضوع یونان را به کشوری جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

کشور یونان بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد که حدودا ۹۸ درصد آن‌ها نژاد یونانی داشته و اقلیت‌هایی ماندد ترک‌ها و ارمنی‌ها بقیه جمعیت را تشکیل می‌دهند. آتن به عنوان پایتخت کشور یونان بیش از ۶۰۰هزار نفر از جمعیت کشور را در خود جای داده و بزرگ‌ترین شهر یونان به حساب می‌آید. با وجود روند توسعه صنعتی و رشد شهرنشینی در یونان، هنوز هم بسیاری از فرهنگ‌ها و ارزش‌های سنتی این کشور حفظ شده است. از جنبه اقتصادی نیز کشور یونان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در حوزه‌های تجارت و گردشگری توسعه زیادی پیدا کرده است.

انواع ویزای یونان

یونان به عنوان عضوی از حوزه شینگن شناخته می‌شود و در نتیجه شهروندان کشورهای مختلف از جمله ایران برای ورود به این کشور نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند. البته در صورتی که اقامت یکی از کشورهای عضو شینگن را داشته باشید نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت. قوانین و مقررات صدور ویزای شینگن یونان از همان قوانین کلی حوزه شینگن تبعیت می‌کند. ویزاهای شینگن یونان را می‌توان در دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت قرار داد. با ویزاهای کوتاه‌مدت مانند ویزای توریستی حداکثر ۹۰ روز امکان اقامت در یونان را دارید. اما با اخذ ویزاهای بلندمدت یونان مانند ویزای تحصیلی اجازه اقامت طولانی‌تری را خواهید داشت.

فرآیند اخذ ویزای توریستی یونان

وجود میراث تاریخی غنی، جزایر و سواحل منحصربه‌فرد، فرهنگ اصیل، تفریحات جذاب و امکانات مناسب باعث شده تا یونان به یک مقصد گردشگری فوق‌العاده در سطح اروپا تبدیل شود. جذابیت‌های یونان در حدی بوده که طی یک دهه اخیر شهروندان سایر کشورها اقدام به خرید ملک به ویژه در جزایر مسکونی این کشور کرده‌اند. اما برای ورود به کشور یونان به عنوان توریست باید ابتدا ویزای توریستی شینگن را اخذ کرده باشید.

ویزای توریستی شینگن ممکن است سینگل یا مولتیپل باشد. با اخذ ویزای توریستی سینگل تنها یک بار اجازه ورود به یونان را خواهید داشت در صورتی که با گرفتن ویزای مولتیپل محدودیتی در این رابطه نخواهید داشت. اگرچه حداکثر مدت اقامت در یونان بر اساس ویزای توریستی شینگن ۹۰ روز است اما ویزای شینگن برای شهروندان ایرانی که اولین بار این ویزا را دریافت می‌کنند، به طور معمول با مدت اقامت ۷ الی ۱۴ روز صادر می‌شود. البته داشتن سابقه سفر به حوزه شینگن احتمال گرفتن ویزای مولتیپل با مدت اقامت طولانی‌تر را بالا خواهد برد.

درخواست وقت ملاقات

در سال‌های پیش، متقاضیان برای ارائه درخواست ویزای کشورهای حوزه شینگن از جمله یونان باید اقدام به گرفتن وقت از خود سفارت می‌کردند اما اکنون سفارت یونان انجام کلیه امور اداری مربوط به ویزاهای این کشور را به کارگزاری وی اف اس گلوبال VFS Global سپرده است. برای ارائه درخواست ویزا به کارگزاری وی اف اس ابتدا باید اقدام به گرفتن وقت ملاقات نمایید. برای گرفتن وقت ملاقات باید ایمیلی را به آدرس appointmentgreece@vfshelpline.com ارسال کرده و در آن اطلاعات زیر را درج نمایید:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ انقضای پاسپورت
 • ملیت
 • جنسیت
 • تاریخ تولد
 • شماره تماس
 • تاریخ سفر
 • تاریخ مورد نظر برای وقت ملاقات
 • نوع ویزا

بعد از ارسال ایمیل مذکور تاییدیه وقت ملاقات به آدرس ایمیلی که قبلا ثبت کرده‌اید فرستاده خواهد شد. در هنگام مراجعه به مرکز VFS باید نامه تاییدیه چاپ شده را همراه خود داشته باشید.

حضور در کارگزاری

در زمان اعلام شده باید در محل کارگزاری وی اف اس گلوبال حضور یافته و درخواست خود را همراه با کلیه مدارک مورد نیاز به کارگزاری تحویل دهید. دقت داشته باشید که شخص متقاضی باید شخصا در محل کارگزاری حاضر شود و انگشت‌نگاری و امور مربوطه را نیز در همین روز انجام دهد.

پیگیری درخواست

بعد از تحویل دادن مدارک خود به کارگزاری، درخواست شما جهت بررسی و تصمیم‌گیری به سفارت یونان ارسال خواهد شد. در مدت رسیدگی به پرونده می‌توانید وضعیت درخواست خود را به صورت آنلاین و از طریق صفحه پیگیری درخواست ویزا چک کنید. بعد از پایان فرآیند بررسی ویزا، به شما اطلاع داده خواهد شد که برای تحویل گرفتن ویزا به کارگزاری مراجعه نمایید.

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی یونان

هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در یونان در کنار دوره‌های آموزشی متنوع و معتبر از جمله پزشکی و دندان‌پزشکی باعث شده تا دانشجویان خارجی به ادامه تحصیل در یونان تمایل پیدا کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی یونان باید ابتدا اقامت این کشور را دریافت کنید. تنها در صورتی موفق به اخذ اقامت تحصیلی یونان خواهید شد که بتوانید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. بعد از گرفتن پذیرش تحصیلی می‌توانید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید. ویزای تحصیلی یونان جزو ویزاهای بلندمدت شینگن یا نوع D بوده و اجازه اقامت حداکثر یک ساله در یونان را به شما خواهد داد.

برای اخذ ویزای تحصیلی یونان ابتدا باید وقت ملاقات کارگزاری وی اف اس گلوبال را به همان روش گفته شده برای ویزای توریستی رزرو کنید. دقت داشته باشید که در ایمیل ارسالی برای تعیین وقت باید نوع ویزا را ویزای نوع D (با هدف مشخص مربوط به یونان) درج نمایید. بعد از گرفتن وقت باید در محل کارگزاری حضور یافته و فرم درخواست خود را همراه با مدارک مورد نیاز تحویل دهید. بعد از بررسی پرونده شما توسط سفارت و اعلام نتیجه می‌توانید به کارگزاری مراجعه کرده و پاسپورت خود را تحویل بگیرید.

بعد از گرفتن ویزای تحصیلی یونان و ورود به خاک این کشور باید در اولین فرصت ممکن برای اخذ اجازه اقامت در یونان اقدام نمایید.

فرآیند اخذ ویزای طلایی یونان

برنامه ویزای طلایی Golden Visa اروپا از جمله برنامه‌هایی است که توسط بسیاری از کشورهای اروپایی به منظور جذب سرمایه خارجی به اجرا درآمده است. بر اساس برنامه ویزای طلایی یونان این امکان را دارید تا با خرید ملک در یونان اقامت این کشور را اخذ کنید. البته خرید ملک در یونان دارای شرایط خاصی است از جمله این که حداقل ارزش ملک خریداری شده باید ۲۵۰ هزار یورو باشد که در بین تمامی کشورهای اروپایی ارزان‌ترین گزینه محسوب می‌شود.

این امکان وجود دارد تا به جای خرید یک ملک به ارزش ۲۵۰هزار یورو، چندین ملک با مجموع ارزش ۲۵۰هزار یورو خریداری نمایید.

با سرمایه‌گذاری در بخش املاک یونان به شخص متقاضی اجازه می‌دهد تا اقامت یونان را برای اعضای خانواده خود نیز اخذ کند. برای درخواست ویزای طلایی یونان ابتدا باید نسبت به خرید ملک در یونان اقدام کرده و سپس درخواست اقامت نمایید. برای درخواست ویزای طلایی لازم است که وقت ملاقات وی اف اس گلوبال را از طریق ارسال ایمیل به آدرس greecegoldenvisas@vfshelpline.com رزرو کنید. سپس در موعد مقرر به محل کارگزاری مراجعه نموده و درخواست و مدارک خود را ارائه کنید. درخواست ویزای طلایی توسط اداره مهاجرت یونان بررسی شده و در نهایت کارت اقامت شخص متقاضی طی دو ماه برای وی صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ویزای یونان

برای گرفتن انواع ویزای یونان مدارک مختلفی مورد نیاز است که برخی از آن‌ها برای کلیه ویزاهای ضروری بوده و برخی دیگر تنها به نوع خاصی از ویزا مربوط می‌شود. دقت داشته باشید که در صورت ناقص بودن مدارک، درخواست شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی یونان

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • شناسنامه
 • رزرواسیون بلیط هواپیما
 • رزرواسیون هتل
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • بیمه‌نامه مسافرتی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی یونان

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • عکس رنگی
 • شناسنامه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک تحصیلی
 • تاییدیه پرداخت شهریه دانشگاه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از جمله گردش حساب ۳ ماه آخر

مدارک مورد نیاز ویزای طلایی یونان

با توجه به این که ابتدا باید نسبت به خرید ملک در یونان اقدام کنید در مرحله اول لازم است ویزای توریستی شینگن یونان را گرفته و در سفر به یونان اقدام به باز کردن حساب بانکی و خرید ملک نمایید. بعد از خرید ملک با ارائه مدارکی از جمله مدارک هویتی، مدارک مالی و اسناد مربوط به خرید ملک در یونان می‌توانید نسبت به اخذ ویزای طلایی یونان اقدام نمایید.

هزینه اخذ ویزای یونان

هزینه ویزای یونان بستگی به نوع ویزای مورد نظر شما خواهد داشت. برای ویزای توریستی یونان باید مبلغ ۸۰یورو به ازای هر نفر بپردازید. البته ارائه درخواست برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است. هزینه ویزا برای دانشجویان و محققان ۹۰ یورو و برای سایر انواع ویزای یونان از جمله ویزای سرمایه‌گذاری و پیوستن به خانواده ۱۸۰ یورو است. علاوه بر این باید هزینه ۲۷ یوریی خدمات کارگزاری وی اف اس گلوبال را نیز به صورت جداگانه پرداخت نمایید.

سوالات متداول اخذ ویزای یونان

با توجه به ابهاماتی که ممکن است در رابطه با اخذ ویزای یونان وجود داشته باشد در ادامه برخی از متداول‌ترین سوالات در این زمینه پاسخ داده شده است.

درخواست وقت ملاقات باید در چه زمانی ارائه شود؟

در خواست وقت ملاقات را می‌توانید حداکثر از ۳ ماه قبل از تاریخ سفر ارائه کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا وقت ملاقات تایید شود؟

تایید وقت ملاقات کارگزاری وی اف اس گلوبال معمولا طی دو روز کاری انجام می‌شود.

آیا امکان لغو کردن یا تغییر وقت ملاقات وجود دارد؟

خیر. در صورت عدم مراجعه به کارگزاری در زمان مقرر مجبور خواهید شد که مجددا یک وقت ملاقات جدید بگیرید.

بررسی درخواست ویزای یونان چه مدت طول می‌کشد؟

به طور معمول مدت زمان بررسی پرونده‌ها حداکثر ۳۰ روز است اما گاهی تا ۴۵ روز نیز طول می‌کشد.

در صورتی که قصد حضور در کشورهای دیگر شینگن را نیز داشته باشیم سفارت کدام کشور مسئول صدور ویزا خواهد بود؟

در این شرایط سفارت کشوری که مدت بیشتری در آن کشور هستید مسئول صدور ویزا خواهد بود. در صورت مساوی بودن تعداد روزهای حضور در دو کشور، سفارت کشوری که ابتدا وارد آن می‌شوید مسئول صدور ویزا خواهد بود.

آیا برای اخذ ویزای یونان باید انگشت‌نگاری انجام دهم؟

بله. در زمان حضور در کارگزاری برای ارائه درخواست و مدارک باید نسبت به انجام بیومتریک نیز اقدام نمایید.

اخذ ویزای کاری یونان چگونه است؟

ویزای کاری یونان نیز جزو ویزاهای بلندمدت این کشور محسوب شده و برای اخذ آن مانند سایر ویزاهای ملی از جمله ویزای تحصیلی یونان باید از طریق کارگزاری وی اف اس درخواست خود را ارائه کنید.

پرداخت هزینه ویزا به چه شکل انجام می‌شود؟

هزینه ویزا به صورت حضوری و با پرداخت مبلغ به ریال انجام می‌شود.

در صورت رد شدن درخواست می‌توان هزینه درخواست را پس گرفت؟

خیر. هزینه‌های اخذ شده برای درخواست ویزا قابل برگشت نخواهند بود.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *