مهاجرت

مهاجرت به یونان | راهنمای مهاجرت به یونان 2022

ما در این مطلب قصد داریم تا با ارائه راهنمای جامع مهاجرت به یونان، شما را با روش های مختلف مهاجرت به این کشور اروپایی حوزه شینگن آشنا کرده و جزئیات مختلف مهاجرت به یونان را به شما ارائه دهیم.

از این رو اگر تمایل دارید تا بفهمید چه روشهایی برای اخذ اقامت یونان توسط ایرانیان وجود دارد، در ادامه با راهنمای مهاجرت به کشور یونان نیلگام همراه ما باشید.

مهاجرت به یونان

در ابتدای مبحث راهنمای مهاجرت به یونان، باید به این موضوع اشاره کنیم که یونان جزو قدیمی ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است. این بدین معنی است که اخذ ویزای یونان و کارت اقامت این کشور به دارنده آن این اجازه را می دهد تا بدون مجوز و ویزای مضاعف به سایر 26 کشور این حوزه از جمله فرانسه، آلمان و یا ایتالیا آزادانه سفر کند.

اگر به عنوان یک ایرانی تمایل به مهاجرت به کشوریونان و قاره اروپا دارید، باید پیش از هر چیز به فکر هدف و قصد از سفر خود به این کشور اروپایی باشید. شما نمی توانید با اخذ نوع متداول ویزای شینگن یعنی ویزای توریستی، برای مدت زمان زیادی در این کشور حضور داشته باشید و باید حداکثر بعد از گذشت 30 روز به کشور مبدا بازگردید.

از این رو باید از ابتدای اقدام برای اخذ ویزای یونان و مهاجرت به این کشور این موضوع را مشخص کنید که از چه روشی می خواهید برای مهاجرت به یونان استفاده کنید. به طور معمول روش های پیش روی شما که به دریافت ویزای بلند مدت تایپ D و حضور دائمی در کشور یونان منتهی می شود، می تواند شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ مالی، سرمایه گذاری و خرید ملک، تمکن مالی، ازدواج و یا حتی روش هایی نظیر پناهندگی باشد.

ما به طور مختصر قصد داریم تا روش های متداول مهاجرت به کشور یونان را در ادامه راهنمای مهاجرت به شما توضیح دهیم.

مهاجرت تحصیلی به یونان

همان طور که قبلاً نیز به این موضوع اشاره کردیم، اولین مجوز مهم مورد نیاز برای مهاجرت به یونان، ویزای بلند مدت تایپ D شینگن است. در حال حاضر، یکی از بهترین و آسان ترین روش های مهاجرت به کشور یونان روش تحصیلی محسوب می شود.

شما باید به عنوان یک متقاضی خارجی، دانشگاه مورد نظر خود در کشور یونان را انتخاب کرده و با ارسال انواع مدارک زبان، مدارک و رزومه تحصیلی، نامه تمکن مالی، مدارک هویتی و موارد این چنینی،نامه پذیرش و یا همان دعوتنامه دانشگاه را دریافت کنید.

در صورتی که دارای شرط سنی و گپ تحصیلی خیلی زیادی نیستید و می توانید از پس هزینه های تحصیل (شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی دانشجویی) در کشور یونان بر بیایید، مهاجرت تحصیلی به یونان یکی از بهترین روش های موجود به شمار می رود.

شما می توانید با اخذ نامه پذیرش، برای اخذ ویزای تحصیلی یونان از سفارت این کشور اقدام کرده و به این کشور مهاجرت کنید. مادامی که ترم دانشگاهی خود را تمدید نموده و به تحصیل در دانشگاه یونانی می پردازید، مجاز به تمدید کارت اقامت شنگن و مجوز کار دانشجویی در این کشور خواهید بود.

در نهایت، شما این امکان را دارید تا پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه، برای ویزای جستجوی کار در اروپا درخواست داده و برای 6 ماه دیگر در کشور یونان اقامت داشته باشید. در صورتی که بعد از فارغ التحصیلی موفق به دریافت جاب آفر و عقد قرارداد کاری با کارفرمای اروپایی شوید، قادر به دریافت ویزای کار یونان و حضور بلند مدت در این کشور خواهید شد.

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

در مبحث راهنمای مهاجرت به یونان، گزینه دیگری به نامه تمکن مالی وجود دارد. در این روش، شما می توانید به عنوان یک متقاضی خارجی، برای ویزای شینگن تایپ C از سفارت یونان درخواست داده و با حضور در کشور یونان، نسبت به افتتاح حساب بانکی با حداقل موجودی 25 هزار یورویی اقدام نمایید.

طرح تمکن مالی یونان با نام FID شناخته می شود و نیاز به دریافت کد مالیاتی و افتتاح حساب بانکی در این کشور دارد. شما باید در کنار افتتاح حساب بانکی با حداقل موجودی حساب 25 هزار یورویی توانایی اثبات دارایی کافی (معادل میانگین درآمد سالانه 40 هزار یورویی) را برای پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده برای حداقل 2 تا 3 سال داشته باشید.

در صورتی که از شرایط ذکر شده در بالا برخوردار باشید، می توانید با استفاده از ویزای شنگن توریستی به کشور یونان رفته و برای ویزای شنگن تایپ D و مهاجرت به کشور یونان اقدام کنید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که مقدار درآمد شما در کشور یونان باید از منبعی خارجی نظیر سود سپرده بانکی، سود سهام، حقوق بازنشستگی و یا اجاره ملک مسکونی یا تجاری تامین گردد.

در روش مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی، حساب بانکی شما معاف از پرداخت مالیات سالانه است و در صورت داشتن ثبات در شرایط مالی در یونان، این امکان را دارید تا پس از گذشت چند سال برای کارت اقامت دائمی و حق شهروندی این کشور درخواست دهید.

نکته قابل توجه در مورد طرح تمکن مالی یونان این است که برای تمدید کارت اقامت، نیازی به حضور تمام وقت و مستمر شما در یونان نیست، اما اگر تمایل به دریافت حق شهروندی و پاسپورت یونان دارید، باید برای 3 سال در این کشور حضور مستمر داشته باشید.

بنابر قوانین مهاجرت، شما امکان برداشت از موجودی حساب بانکی خود را در طی سال دارید، اما در زمان تمدید اعتبار کارت اقامت باید دارای حداقل موجودی حساب 25 هزار یورویی در بانک یونانی باشید.

کارت اقامت یونان برای متقاضیان زیر 18 سال دارای اعتبار 5 ساله بوده و برای افراد بزرگسال به طور سالانه تمدید می گردد. در صورت موفقیت شما در این طرح مهاجرتی، فرزندان شما امکان تحصیل رایگان در مدارس این کشور را دارند و شما می توانید با گذشت 3 سال از زمان مهاجرت یونان ، هزینه ای 5 هزار یورویی را پرداخت کرده و مجوز اقامت سایر کشورهای دیگر شینگن از جمله آلمان را دریافت کنید.

مهاجرت به یونان از طریق کار

در مبحث راهنمای مهاجرت به یونان، یکی دیگر از روش های محبوب و متداول مهاجرتی، مهاجرت کاری به این کشور است. اما پیش از اینکه بخواهید برای ویزای کار یونان اقدام کنید، باید به فکر دعوتنامه کارفرما و یا همان جاب آفر از یک شرکت یونانی باشید.

شما می توانید به صورت شخصی و یا از طریق یک موسسه معتبر اعزام نیروی کار به اروپا برای این مهم اقدام کنید. در مرحله اول باید از مشاغل مورد نیاز کشور یونان مطلع شده، با استفاده از وب سایت های کاریابی در اروپا، با شرکت و کارفرمای مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید.

سپس باید تمامی مدارک مورد نیاز اعم از رزومه و سوابق کاری، سوابق بیمه، گواهی عدم سوءپیشینه، گواهی پزشکی، ترجمه مدارک تحصیلی و یا مدرک زبان را به کارفرمای خود در یونان ارسال کنید. به طور معمول ارزیابی پرونده های کاری در این کشور بین 1 تا 2 ماه کاری زمان می برد.

در صورتی که شرکت خارجی با شرایط شما موافق باشد یک دعوتنامه کاری و یا همان جاب آفر برای شما ارسال می کند، سپس شما باید به سفارت یونان مراجعه کرده و برای درخواست ویزای کار یونان اقدام کنید.

به طور معمول شما ملزم به ارائه مدارک زیر به کنسولگری یونان خواهید بود:

 • اصل و کپی ترجمه شده پاسپورت
 • جاب آفر کارفرما
 • سوابق بیمه مرتبط با رزومه کاری
 • رزومه و سوابق کاری متقاضی
 • ترجمه مدارک و گواهی های مهارتی
 • ارائه مدرک زبان (مزیت مهاجرتی )
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • پرینت وقت سفارت
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا

در نهایت شما باید مرحله انگشت نگاری و عکس بیومتریک را در محل کارگزاری انجام داده و منتظر جواب کنسولگری باشید. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شود، امکان مهاجرت به کشور یونان را داشته و می توانید با عقد قرارداد کاری، از کارت اقامت قابل تمدید یونان و مزایای زندگی در این کشور به همراه همسر و فرزندان برخوردار شوید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که زبان انگلیسی تنها در موقعیت های شغلی و شرکت های بین المللی یونان کاربرد داشته و در اغلب موارد برای پیشرفت در کار نیاز به دانش زبان یونانی خواهید داشت.

در صورتی که موفق به حضور قانونی و 5 ساله در کشور یونان شوید، می توانید از مزایای مجوز کار آزاد بدون قید و شرط کارفرما در یونان برخوردار شده و کارت اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اما روش های در دسترس راهنمای مهاجرت کشور یونان به پایان نرسیده و امکان استفاده از گزینه های دیگر نیز برای مهاجرت به این کشور وجود دارد.

مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک

نکته قابل توجه در مبحث راهنمای مهاجرت یونان این است که این کشور همانند فرانسه و ترکیه دارای طرح سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در این کشور است و به متقاضیان واجد شرایط این امکان را می دهد تا با خرید یک ملک با حداقل ارزش 250 هزار یورو، از مزایای اقامت 5 ساله و قابل تمدید این کشور در کنار خانواده برخوردار شود.

البته لازم به ذکر است که شما نیاز به افتتاح حساب بانکی با حداقل موجودی 10 هزار یورویی و پرداخت مالیات 10 درصدی ملک و برخی از هزینه های جانبی در این مسیر هستید، به همین خاطر به بیش از 250 هزار یورو برای خرید ملک و دریافت کارت اقامت یونان نیاز خواهید داشت.

شما می توانید به عنوان یک خریدار و سرمایه گذار در یونان، ملک خود را اجاره دهید و از این طریق درآمد ارزی سالانه کسب نمایید. اما باید خاطرتان باشد که مشمول پرداخت مالیات 8 تا 12 درصدی در سال می شوید.

در واقع شما باید به طور شخصی و یا از طریق یک موسسه معتبر نظیر گروه شرکت های نیلگام، اقدام به دریافت ویزای توریستی یونان کنید، سپس با حضور در کشور یونان، برای انتخاب ملک، افتتاح حساب بانکی و دریافت کد مالیاتی اقدام کرده و با انتقال وجه مورد نیاز خرید ملک و سپردن انجام امور اداری به کارشناسان نیلگام، به کشور مبدا بازگردید.

در این مرحله، شما باید از کشور مبدا برای ویزای تایپ D شنگن، مهاجرت به کشور یونان و حضور دائمی در این کشور اقدام کنید. در نهایت ظرف 2 تا 3 ماه کاری، با انتقال سند ملکی و ارزیابی پرونده توسط کنسولگری، ویزای بلند مدت یونان و کارت اقامت این کشور برای متقاضی، همسر و فرزندان صادر می گردد.

باید به این موضوع اشاره کنیم که امکان مهاجرت به کشور یونان از طریق ثبت شرکت تجاری و انجام فعالیت بازرگانی نیز وجود دارد، اما روند کار سخت و پیچیده بوده به حداقل سرمایع 250 هزار یورویی برای شروع کار نیاز است، باید حداقل 3 نیروی کاری بومی با حداقل درآمد ماهانه 2500 یورویی را استخدام کنید و قادر به پرداخت مالیات سالانه 20 تا 26 درصدی به دولت این کشور باشید.

از این رو روش ثبت شرکت تجاری در یونان چندان به شما پیشنهاد نمی شود.

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی

موضوعی که همواره در راهنمای مهاجرت یونان به آن اشاره ای کوتاه می شود، چیزی نیست جز روش نامتعارف و نامعمول پناهندگی. به طور کلی، این روش به عنوان یک رویکرد انسان دوستانه در کشورهای اروپایی محسوب می شود که هر ساله به برخی از افراد واجد شرایط جنگ زده و فاقد امنیت در کشور مبدا امکان اقامت مشروط در کشور یونان را می دهد.

اگر دارای شرایط سیاسی و یا امنیتی جدی در کشور خود نیستید، بهتر است به سراغ این روش مهاجرتی نروید. چون در سالهای اخیر حجم زیادی از مردم جنگ زده سوریه و سایر کشورهای همسایه از جمله افغانستان تلاش کرده اند تا به صورت غیر قانونی به کشور یونان قدم بگذارند و از طریق این کشور اروپایی راه خود را به سایر نقاط دنیا باز کنند.

اما ماموران مرزی یونان، تدابیر سختگیرانه ای را برای کنترل این موضوع در نظر گرفته اند و در اغلب موارد سالها طول می کشد تا به مقصود خود یعنی اقامت مشروط اروپا و زندگی در این کشور دست پیدا کنید.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که شرایط رسیدگی به پناهندگان در کمپ ها اصلاً قابل تحمل و محترمانه نیست و سختی های زیادی را باید متحمل شوید. برای همین، به شما توصیه می کنیم که از سایر روش های موجود برای مهاجرت به کشور یونان استفاده کنید و با استفاده از مشاوره تخصصی کارشناسان نیلگام، بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

هزینه مهاجرت به یونان

در پایان مبحث راهنمای مهاجرت به کشور یونان بد نیست تا اشاره ای نیز به هزینه مهاجرت به این کشور داشته باشیم. در حالت کلی شما ملزم به پرداخت هزینه های زیر برای مهاجرت به کشور یونان خواهید بود:

 • هزینه درخواست ویزای شنگن توریستی (80 یورو)
 • هزینه کارگزاری وی اف اس (انگشت نگاری و عکس بیومتریک) – بین 28 تا 30 یورو
 • پرداخت حداقل هزینه 25 هزار یورویی و یا 250 هزار یورویی (به تناسب طرح مهاجرتی)
 • هزینه کد مالیاتی و افتتاح حساب بانکی
 • مبلغ درخواست ویزای تایپ d که معادل 180 یورو است
 • هزینه صدور و تمدید کارت اقامت یونان (معادل 500 یورو)
 • اگر خواستار خرید ملک باشید باید هزینه های اداری انتقال سند، عوارض شهرداری، مالیات، بیمه و موارد دیگر را پرداخت کنید
 • هزینه های بلیط پرواز و هتل در یونان

در نهایت می توان این طور نتیجه گیری کرد که به تناسب روش مهاجرت به یونان، شما به یک بودجه برای انجام هدف خود در این کشور نیاز خواهید داشت و نمی توانید بدون برنامه ریزی و فراهم کردن مدارک مالی، هویتی، تحصیلی و کاری، به فکر مهاجرت به این کشور اروپایی باشید.

پس بهتر است پیش از اقدام برای مهاجرت به کشور یونان، به خوبی در این زمینه تحقیق کرده و از مشاوره تخصصی در این زمینه استفاده کنید.

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

75237 – 021 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *